MENINGEN Raadsfilosoof Wim van den Ende heeft kennelijk meer nagedacht dan geluisterck Aasgieren cirkelen rond flats Diamantlaan en omgeving Wie praat over de zegeningen van Paars verkondigt nonsens Wat is die Fortuyn verknipt! Weerzinwekkende foto van dikbilrunderen in Schagen WOENSDAG 27 MAART 2002 SPELREGELS De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het ar tikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, be korten of weigeren. Alleen brieven ondertekend met naam en adres komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl Als bewoner van één van de flats aan de Diamantlaan, die op de nominatie staan voor sloop, maak ik mij iedere keer weer enorm boos. Boos over de hou ding van woningbouwvereni ging Portaal en van anderen, zo als de heer Iken van De Robijn en de heer Vader van de Rijn- geestgroep, die kennelijk voor deel zien in wat er eventueel ge bouwd zou kunnen worden als onze woningen weg zijn. Dat onze woningen eventueel gesloopt zouden worden moes ten wij, bewoners en dus direct betrokkenen, destijds uit de krant vernemen. Dat is op z'n zachts uitgedrukt niet bepaald netjes. Blijkbaar enigszins ge schrokken van alle commotie die toen ontstond, heeft Portaal door middel van een nieuws brief aan ons laten weten dat het eigenlijk niet zo netjes was dat wij het nieuws over de even tuele sloop in de krant moesten lezen. Na allerlei acties van buurtbe woners was het laatste nieuws voor ons dat er binnen een half jaar een plan zou worden opge steld voor heel Leiden waar in zou staan welke woningen voor sloop, en welke woningen voor renovatie in aanmerking zouden komen en wat er met de huidige bewoners zou moeten gebeu ren. Van dit plan heb ik tot nu toe niets vernomen. Ik was dan ook behoorlijk gepikeerd dat ik wederom in de krant moest le zen dat er plannen bestaan om op de plek van onze woningen seniorenwoningen te bouwen, en woningen voor oudere psy chiatrische patiënten die nu op het instellingsterrein van de Rijngeest groep wonen. Wat is dit voor een houding? Voor zover ons bekend is 'de toekomst van het complex on zeker'. Dit staat ook letterlijk zo vermeld bij woningen van de Diamantlaan die te huur wor den aangeboden in de Woning krant. En nu schijnt er volgens de heer Iken zelfs al een monde linge intentieverklaring te be staan om op de plaats van onze woningen in ieder geval hon derd seniorenwoningen te bou wen. Hoe kan het gebeuren dat zulke overeenkomsten bestaan, terwijl er in feite nog niet eens bekend is of er wel gesloopt gaat wor den? Het heeft wel wat weg van aasgieren die om een prooidier heen cirkelen dat nog niet eens is gestorven. Hoe is het boven dien mogelijk dat zo'n plan wordt gemaakt door een wo ningbouwvereniging, in overleg met een directeur van een be jaardentehuis en vertegenwoor diger van een zorginstelling voor psychiatrische patiënten, zon der aanwezigheid van de ge meente en de huurdersbelan genvereniging? Denken zij met z'n drieën, wellicht onder het genot van een hapje en een drankje, uit te kunnen maken hoe onze wijk eruit moet komen te zien? Het is van de gekke dat driehon derd huishoudens van mensen die, in veel gevallen al jaren, naar hun zin ergens wonen het veld zouden moeten ruimen. Het gaat hier om iets heel essen tieels, het gaat om ons huis. Er mag toch verwacht worden dat daar zorgvuldig mee wordt om gegaan. Maar er wordt met ons omgesprongen alsof wij een on belangrijk detail in het geheel zijn. Willen de mensen van Portaal nu hun zogenaamde sociale ge zicht laten zien door senioren woningen en woningen voor psychiatrische patiënten te bou wen? Wat voor psychiatrische patiënten zijn het eigenlijk die in die woningen gaan wonen? Dit lijkt me zeer interessant om te weten voor de senioren die in die seniorenwoningen zouden moeten gaan wonen. En voor alle andere mensen met of zon der kleine kinderen die daar op die plek moeten gaan wonen, of nu al in de buurt eromheen wo nen. Het zou niet de eerste keer zijn dat er 'iets mis gaat' met het plaatsen van (ex-)psychiatrische patiënten in een woonwijk. Onze woningen zijn misschien enigszins verouderd maar het zijn nog steeds leuke woningen. Wij hebben echter de 'pech' dat er leuke speelvelden tussen de woningen aanwezig zijn en Por taal heeft bedacht dat als deze ruimte wordt volgebouwd, er meer geld te verdienen valt dan nu het geval is. Onder het mom van sociaal zijn en seniorenwoningen bouwen en ook nog iets voor psychiatri sche patiënten te doen, willen zij hun inkomsten verhogen. Als Portaal echt sociaal zou zijn, zouden ze de woningen leuk opknappen en voorzien van lif ten, dan zijn ze voor iedereen toegankelijk. Senioren kunnen er prettig wonen tussen jonge gezinnen, kinderen kunnen lek ker spelen op de velden tussen onze flats. Het is toch trouwens ook onzin dat oudere mensen allemaal bij elkaar gezet moeten worden. Oud en jong door elkaar, wat is daar mis mee? En wat betreft psychiatrische patiënten, die horen goed verzorgd te worden en te wonen op een plek waar zij de nodige hulpverlening kun nen krijgen. Waarom niet op het terrein van de Rijngeestgroep, waar ze nu ook al wonen? CJ. van der Voet, Leiden. Na de nederlaag bij de gemeen teraadsverkiezingen van de op het fluweel vastgeplakt zittende partijen, luidde hun commen taar dat de Nederlandse kiezer beter over de zegeningen van de afgelopen regeringstermijn moest worden voorgelicht. Eén bladzijde op één dag van één krant is voldoende om deze ergerniswekkende nonsens te ontmaskeren. Ik ken bijvoor beeld een Nederlands gezin, waarvan een kind op de intensi ve care van een Antwerps zie kenhuis ligt. Deze mensen eten letterlijk droog brood om het eenmaal per week met de trein te kunnen opzoeken. Ministers als mevrouw Borst en hun par tijen, die niet in staat zijn om de verzekeraars en collegeleden van de tarieven in de gezond heidszorg op korte termijn tot de orde te roepen, dienen niet en nooit meer ook maar één stem te krijgen. Daarop en ner gens anders op rekenen wij, niet-achterlijke kiezers, een re gering af. fic ben niet dom genoeg om par tijen als Leefbaar Nederland of Lijst Pim Fortuyn te stemmen en evenmin om Fortuyns boe ken aan te schaffen. Maar ook mijn geduld als kiezer, die sinds 1957 geen verkiezing heeft over geslagen, raakt uiteindelijk ui teraard eens op. Ik ben blij dat het Leidsch Dag blad deze partijkolder duidelijk brengt. Zo levert het een bijdra ge aan de afbraak van het huidi ge - deels frauduleuze - gekon kel in de torenhoge achterka mertjes van de zittende rege ringspartijen. Wij intellectuele kiezers wachten niet op LN en LPF, maar op democratische, luisterende partijen die zich iets van de kiezer aantrekken. Sj.C. van Ketel, Leiden. Nadat Fortuyn een taart in zijn gezicht had gekregen, zei hij se rieus genomen te willen wor den. Dat moet hij nodig zeggen. Als er iemand is die anderen niet serieus neemt, is hij het wel. Arme Fortuyn, wat is die man verknipt! Therapie zal mijns in ziens niet meer helpen. Daar begint geen therapeut meer aan, dat is weggegooid geld. Fortuyn mag kennelijk iedereen schofferen: de Europese Unie, land- en luchtmacht, gezond heidszorg, schoolbesturen, vluchtelingen, politie enzovoort. En wat lopen er veel onnozele zielen achter hem aan. Van poli tiek geen bal verstand, maar het is weer eens wat anders. Wat een niveau! Van mij mogen al die mensen het goed aan den lijve ondervin den. En dan maar kankeren. Als ze ziek worden bijvoorbeeld en geen geld krijgen, of regelrecht naar de bijstand moeten. M.CJ. Bosch, Leiderdorp. Wim van den Ende, D66-fractieleider in de afgelopen raadsperiode, moet gedwongen afscheid nemen. Tijd dus om even terug te kijken. En dat gebeurde in het Leidsch Dag blad van woensdag 20 maart. Volgens WD-fractievoorzitter Vogels was Van den Ende 'de raadsfilosoof. Ik heb dat even opgezocht. Wat is nu precies een filo soof. Welnu, filosofisch betekent, volgens Van Dale: 'op de wijsbegeerte betrekking hebbende'. Een filosoof is dus een wijsgeer en/of een beoefenaar der filosofie. Tevens betekent filosoferen 'nadenkend en pein zend'. En Van den Ende herkent zich daar in. Hij heeft het altijd wel aardig gevonden om 'achter een stuk te kijken'. Welnu, wat hij echter niet heeft gedaan, is om op deze manier naar de problematiek van de Oranjebuurt te kijken. Hij vindt dit 'een taai probleem'. Daar heeft hij filoso fisch gezien gelijk in. Verder slaat hij, op zijn filosofisch gezegd, de plank volledig mis. Hij vraagt zich af of de investering die gevraagd wordt om de huurhuizen op te knappen, wel verantwoord is. Hij vraagt zich af voor welke doelgroep die woningen hierna zijn, want wat wordt de huur na zo'n renovatie. En wordt de Woonstichting niet financieel uit het lood geslagen als deze wordt ge dwongen om te renoveren? Zo te lezen heeft de heer Van den Ende de gehele raadsperiode zitten 'nadenken en peinzen'filosoferen dus, maar heeft hij he laas niet geluisterd. Hij had dan kunnen we ten dat is gebleken dat 95 procent van de kosten betrekking hebben op onderhouds kosten, al dan niet achterstallig. Het gaat dus niet om renovatie. Bij grootschalig on derhoud mag een Woonstichting dan ook géén huurverhoging vragen. De woningen blijven dus geheel ter beschikking van de doelgroep. In de twintig jaar vanaf de renovatie heeft de Woonstichting ongeveer 600.000 euro uitge geven voor calamiteitenonderhoud, dus geen planmatig onderhoud. Dit lijkt heel wat, maai' gedeeld op het aantal woningen en jaren is dit slechts 267 euro per jaar, per woning. Het benodigde bedrag voor onder houd is, naar eigen zeggen van de Woon stichting, 772 euro per jaar. Wat heeft de Woonstichting met de rest van het geld ge daan, meneer Van den Ende? Wethouder Van Beek heeft, volgens Van den Ende, vier jaar lang niet naar hem geluis terd. Maar helaas heeft de heer Van den En- de vier jaar lang ook niet veel over de Oran jebuurt gezegd. Het stukje in het Leidsch Dagblad bestaat uit meer woorden dan Van Beek waarschijnlijk van hem in de gehele raadsperiode over de Oranjebuurt hei hoord. Van den Ende heeft wel twee goede id< zoals het een goed filosoof betaamt. Eenl derzoeksbureau moet alternatieven 01' zoeken en op de plaats van de Oranje! een wijkje a la Wildrijck. Confucius was een groot filosoof. Mai word een beetje conftius van Van den E Een van zijn laatste raadsbesluiten wa goedkeuring voor een onderzoek van bureau Deloitte en Touch. In het vq zingsprogramma wil D66 'strategisch wen'. Ik heb echter nooit geweten da betekent dat je een gehele sociale woi) wijk verplaatst en op de vrijgekomen een dure, op zichzelf staande, villa bouwt. Ik begrijp het nu even helemaal meer. De Oranjebuurt is niet gebaat bij gefij feer. De gehele materie is inmiddet complex geworden, dat vraaggesprekka met Van den Ende de verwarring a maar groter worden. En daar heeft nier iets aan. Frits Ho Voorzitter Bewonersbelai vereniging 'Voortvarend Sassenl f Horen prijsafspraken nu eenmaal bij de aannemerij? Nee, vindt een ruime meer derheid van de bezoekers van de Leidsch Dagblad-site (www.leidschdagblad.nl) op internet. Niet minder dan 71 procent van de deelnemers aan de mini-enquête liet weten het niet met de stel ling eens te zijn. 29 Procent kan zich er wel in vinden. Opvallend is dat geen van de deelnemers aan de opi niepeiling de behoefte voel de zijn of haar mening nader te onderbouwen. Dikbillen op de paasveetentoonstelling in Schagen. Foto: John Oud In het Leidsch Dagblad van 21 maart drukte de redactie een fo to af van de paasveetentoonstel ling in Schagen. De kop van het bericht - 'Dikbilrunderen sho wen trotse derrières' - viel mij op. De suggestie werd gewekt dat deze dieren trots op hun achterwerk kunnen zijn. Niets lijkt mij minder waar. Deze run deren worden alleen ter meer dere eer en glorie van de eige naars tentoongesteld. En zijn ten behoeve van de vleesetende consument tot deze wanstaltige schepsels opgefokt. De foto wekte mijn weerzin op. A. Nieuwdam, Alphen aan den Rijn. Een auto van de recherche staat voor de deur van het HBC-kantoor in Gouda. Politie en justitie deden deze maand bij meerdere grote bouwbedrijven invallen in verband met het onderzoek naar bouwfraude. Foto: GPD/Phil Nijhuis Door illegale prijsafspraken tus sen bouwbedrijven zouden de prijzen voor bouwprojecten kunstmatig worden opgedreven. De opdrachtgever betaalt zo veel te veel voor een project. Justitie heeft inmiddels de jacht geopend op bouwbedrijven, aannemers en corrupte ambtenaren. De onthul ling van de bouwfraude is niet voor iedereen een verrassing. Ve len zeggen dat in de branche on derlinge prijsafspraken gaande weg geaccepteerd zijn. Bouwbe drijven verdelen op die manier de opdrachten. Horen prijsafspraken bij de aannemerij? Cees Verburg, fractievoorzitter van D66 in Iisse: „Met de frac tie hebben we in een notitie het bestedingsbeleid aangescherpt. Ook in de lokale politiek heb je te maken met miljoenenprojec ten. Door een transparant beleid kan worden voorkomen dat mensen in de verleiding komen. Openheid dus. Het is voor de gemeente een belangrijke taak om te weten wat iedereen te bieden heeft en een betrouwba re partner te zoeken. Prijsafspra ken zijn dan een slechte zaak. Op die manier kunnen gemeen teprojecten een dure grap wor den. Gelukkig zijn er nog genoeg betrouwbare aannemers, maar in Lisse houden we wel een oog je in het zeil." Gerard van As, oud-wethouder ruimtelijke ordening van Al phen aan de Rijn, en directeur van Van As Vastgoed BV: „Daar ben ik het niet mee eens als het om kartelvorming gaat. Ik ben voor een vrije markt met markt conforme prijzen zodat een klant een duidelijke keuze kan maken. Een aannemer moet wel concurrerend werken. Als een maal de keuze is gemaakt, moet een aannemer zich er wel aan houden. Een goede prijsaf spraak tussen klant en aanne mer is van essentieel belang. Je moet beschikken over een 'goed gedetailleerd bestek', dus weten wat je wel, en wat je niet wil. Hier hoort een prijskaartje aan te hangen dat conform de markt moet zijn. Dingen gaan uit de hand lopen als de afspraak niet duidelijk is. Dat is bijvoorbeeld gebeurd met de bouw van het stadskantoor in Alphen aan den Rijn. Van tevoren was er geen 'goed gedetailleerd bestek'. Toen er allerlei complicaties in de bouw zijn ontstaan, zijn de kosten van 57 miljoen opgelo pen tot 100 miljoen. Vooral als het om gemeenschapsgeld gaat moet dit van te voren goed gere geld zijn." Stan Lyczak, oud-wethouder fi nanciën in Alphen aan den Rijn, verantwoordelijk voor de aanbesteding van het stadhuis: „Prijsafspraken horen niet thuis in de Nederlandse economie. Ze verpesten de markt en drijven de prijzen op. Ik heb ervaring met het doen van aankopen, en ik weet dat voor sommigen de verleiding groot is om wel prijs afspraken te maken. Ik heb hier zo mijn ideeën over, maar ik heb geen directe aanwijzingen over wat er in sommige gevallen aan de hand was. De zaak Al phen is delicaat, daarover kan alleen het huidige college uit spraken doen. Wel wil ik kwijt dat als er problemen in de bouw zijn, de rijksoverheid dit zelf in de hand heeft gewerkt. De uni forme aanbestedingsreglemen ten zijn vaak al aangepast aan de 'gewoontes' in de bouw. Ik ken verhalen van andere zaken waarbij de rijksoverheid bewij zen in handen had en er niets mee deed omdat het ze niet uit kwam. Schijnheilig dus. En de belastingbetaler draait ervoor op. Een ander probleem is dat als de Rijksoverheid wel op treedt, ze tegen haar eigen regel geving oploopt. Zaken moeten eerst door een arbitragecom missie binnen het bouwcircuit, daarna kan je pas naar de rech ter stappen. Problemen blijven dus in het bouwwereldje rond cirkelen. Ik vrees dat ook de par lementaire enquêtecommissie het probleem niet bij de wortels zal aanpakken. Jammer voor de kleine eerlijke aannemers, die hebben zo geen schijn van kans." Dick Terlingen, oud-aannemer en oud-voorzitter van het Ne derlands Verbond van Onder nemers in de Bouwnijverheid (NVOB) in een interview met het Leidsch Dagblad: „Via de architect of op een andere ma nier was altijd wel bekend voor hoeveel een werk stond begroot. Wanneer er nog ruimte zat tus sen de laagste inschrijving en de begroting, dan kwam er een tweede ronde, waarbij de aan nemers onder elkaar het geld verdeelden. Dan werd het man netje die de boel moest regelen, buiten de deur gezet. Het ging er soms wild aan toe. Ik heb het meegemaakt dat er bij een klus van 27 miljoen zo vijf miljoen op ging. Kregen we allemaal een miljoen." Bas van der Krogt, aannemer in Rijnsburg: „Daar doe ik niet aan mee. Het is een principe kwestie en ons bedrijfsbeleid: we hebben zelf afgesproken geen prijsafspraken te maken. Je bent dan gewoon de boel aan het bedriegen en de opdracht gever wordt de dupe. Sowieso hoef ik me niet in bochten te wringen om illegaal een op dracht te krijgen: ik zit tot het eind van het jaar vol. En ook al was het rustiger, ik zou niet niet doen. Tja, het blijft een princi pekwestie." Alexander Pechtold, weth van Leiden: „Bij mij overh de verbazing over de ophe is op zichzelf natuurlijk tei want je praat hier wel over meenschapsgeld. Zelf ben zoon van een aannemer, de overheid weet toch óók twintig, dertig jaar dat aan mers onderling afspraken ken over de prijzen. Of die opdrijving in Leiden ook beurt? Ik durf er mijn ham voor in het vuur te steken, heb ik wel afgeleerd in vijf wethouderschap. Maar w< ken hier ook zelf calculatit projecten zodat we kunne1 of prijzen waar aannemer e<jn inschrijven wel reëel zijn.' Voorhouter en projectonr e keiaar Cees Vis: „Onderlii prijsafspraken zijn niet jui lukkig heb ik als projector keiaar daar ook niet veel r maken. Het zijn vaak vastf bouwbedrijven waarmee werk, dus van beide kante ten we waar we aan toe zi Over aannemers kan ik ge oordeel geven, daar sta ik te ver van af. Dit onderwe sowieso niet meer aktuee ven jaar geleden zijn in Br onderlinge prijsafspraken verboden? Ik denk ook nil het nog structureel voorkt Aranka de Kleyn st. F r ate| tMi uitl wil levi B|der Speh jshe ma iij UI heel ireS

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 20