'Gemeente misleidt over Rijn Gouwe Lijn' De 1-aprilgrap sterft na vijf eeuwen langzaam uit Oud-Leiden bundelt jaarboekjes op cd-roms TOT goedkoper uit met de NIEUWE Autoverzekering van OHRA? _AUEA vnrin REGIO Luikse keien CDA pleit voor bouw op Valkenburg leisje ontvoerd tor ontucht lidse wil stuk in internet af Ktificatie Onze lurt aan Zet (advertenties) 25% www.ohra.nl (026) 400 40 40 LEIDEN leiden - Stratenmakers zijn in de Kioksteeg naast de Pieterskerk bezig om de Luikse keien weer keurig netjes in het gelid te leggen. Het wordt een halfsteensverband, met langs de gevels loopstroken in klin kerbestrating. De werkzaamheden lopen iets achter met wat de be woners van de Pieterswijk eerder te horen kregen. Het stuk Kioksteeg tussen Pieterskerkhof en Rapenburg komt nu pas vanaf volgende week aan bod. Daarna staan het Pieterskerkhof en uiteindelijk de Nieuwsteeg op het programma. De Herensteeg ligt er inmiddels weer keurig bij. Al klagen sommige bewoners over de brede loopstroken die daar zijn aangelegd. Daardoor is de rijstrook zo smal geworden dat het waaierverband van puntkeitjes volgens hen niet goed meer tot zijn recht komt. Foto: Henk Bouwman Vereniging wil Leidse geschiedenis toegankelijker maken leiden - De Vereniging Oud-Leiden komt binnen drie weken met twee cd-roms, waar op alle 93 jaargangen van de Leidse Jaar boekjes op te vinden zijn. Eigenlijk wilde de vereniging de zilveren schijfjes gisteravond aan de leden presenteren, tijdens de jaar vergadering in Stedelijk Museum De Laken hal. Dat ging niet door, zei woordvoerder Ed van der Vlist (38) van de vereniging. De hoesjes waren nog niet klaar. Wel konden belangstellenden op de computer alvast wat bladeren en een bestelling plaatsen. Het initiatief voor de cd-rom is genomen om de Leidse geschiedenis wat toegankelij ker te maken. Vooral de oudste jaarboekjes zijn buitengewoon zeldzaam, aldus Van der VÜst. „Toen de vereniging een eeuw geleden van start ging, telde zij hooguit een paar honderd leden. Zij kregen elk jaar zo'n boekje en er werden dus maar weinig van gedrukt. Uit een inventarisatie blijkt dat maar een paar leden alle jaarboekjes (20.000 pagina's tekst) in de kast hebben staan. Wie toch moeite wil doen om de serie compleet te krijgen, moet tenminste 700 euro meene men en twee meter boekenkast reserveren. Als ze al te koop zijn.'' De vereniging heeft één complete serie voorzichtig uit de bandjes losgesneden en alle pagina's los onder een scanner gelegd. Met dit gedigitaliseerde resultaat ging de vereniging naar een ICT-bedrijf, dat de cd- rom heeft geproduceerd. Eén van de voor delen is dat op onderwerp kan worden ge zocht. Om de cd-rom aan zoveel mogelijk Leidena- ren te kunnen verkopen, heeft de vereniging de prijs laag willen houden. De twee schij ven zijn over drie weken te koop voor 45 eu ro (leden betalen dertig euro). Exemplaren zullen onder meer te koop zijn bij het Ge meente Archief aan de Boisotkade. Wie niet kan wachten, kan ook een kaartje sturen naar Vereniging Oud-Leiden, Postbus 917, 2300 AX Leiden. Een e-mail-sturen kan ook: oudleiden@planet.nl Tijdens het huishoudelijke gedeelte van de jaarvergadering vroegen enkele leden onge duldig wanneer de vereniging zich nu eens op het internet presenteert. Voorzitter C. Waal antwoordde dat dit in de loop van het jaar het geval zal zijn. Van der Vlist fluisterde gisteravond tijdens de koffiepauze aan wie het maar horen wilde, dat de site www.oud- leiden.nl al een tijdje bestaat. „Het bestuur wil er alleen nog geen ruchtbaarheid aan ge ven." Het zou daarmee willen wachten tot komend najaar, als de vereniging groots viert dat zij op 5 november 1902 werd opge richt. door Robbert Minkhorst leiden - De gemeente Leiden heeft Lammenschansbewoners misleid, te laat en onvolledig ge ïnformeerd, gediscrimineerd en te weinig keuzes over het tracé van de Rijn Gouwe Lijn voorge legd. Daarmee heeft de gemeen te de regels van de eigen in spraakverordening aan haar laars gelapt, betoogde advocaat en be woner M. Wagemakers van de Lammenschansweg gisteravond op een hoorzitting van de in spraakcommissie. Wethouder R. Hillebrand (PvdA/verkeer) be streed de aantijgingen. Een aantal bewoners van de Lammenschansweg, de Mel- chior Treublaan en het Kamer- lingh Onnesplein (bij station Lammenschans) hebben een klacht ingediend over de in spraakprocedure bij het bepalen van het voorkeurstracé voor de Rijn Gouwe Lijn. Dat loopt van af het station over de Lammen schansweg, via de Breestraat en de Steenstraat of de Turfmarkt naar station Leiden Centraal en vanaf daar naar het transferium 't Schouw bij de A44. De snel tram moet in 2007 gaan rijden. Misleidend en onvolledig was de gemeente bij het verspreiden van de folder over de sneltram. „Het had erg veel weg van een reclamefolder. Waar het mooi en fraai in staat, maar het is een eenzijdig verhaal", vond Wage makers, die namens de buurt sprak. „Ook wordt de suggestie gewekt dat het oude blauwe trammetje zou terugkeren. Waar het werkelijk om gaat, werd pas op de inspraakavond duidelijk. Toen restte ons nog negen da gen om inspraak te organiseren. Bij ons vielen de schoenen uit. De afmetingen hebben meer weg van een trein. We voelen ons overrompeld en misleid." Hillebrand reageerde later door erop te wijzen dat de informatie over de grootte van de trams in de rapportage over het voor keurstracé staat, op bladzijde 10. De buurt vindt ook dat het een zegje had moeten kunnen doen over andere varianten van het tracé dan alleen over de Lam menschansweg. „We hebben geen echte inspraak gehad. We konden niet zeggen of de Rijn Gouwe Lijn er moet komen, of dat hij over bestaand spoor moet. Op de Lammenschans weg is de veiligheid in het ge ding. De gemeente maakt zich er - bewust en doelgericht - met een Jantje van Leiden vanaf en rept "slechts over de haar welge vallige mogelijkheden over de lammenschansweg." Tot Wa gemakers ongenoegen houdt de gemeente wel rekening met be langhebbenden bij het tracé vanaf Leiden Centraal naar transferium 't Schouw. Wage makers vindt dat discriminatie en meent dat het in strijd met het gelijkheidsbeginsel. Wagemakers zag dat laatste ver keerd, zei wethouder Hille brand. De belanghebbende die wordt bedoeld is het LUMC. Het tracé gaat over grond van het academisch ziekenhuis en de gemeente maakt haar definitie ve keuze pas als daarover met LUMC is overlegd. „Dat zouden we ook doen als de tram door uw tuin of over uw grond rijdt", aldus Hillebrand. Misleid heeft de gemeente bewoners ook niet, gaf de wethouder aan. Onvolle dig was de informatie evenmin. De provincie Zuid-Holland, trekker van de Rijn Gouwe Lijn, heeft de gemeente slechts ge vraagd om te kijken of het tracé door Leiden past. Een uitspraak over een variant over bestaand spoor hoort daar niet bij. Verder was de gemeente niet eens ver plicht om inspraak te houden over het voorkeurstracé. De pro vincie achtte het zelfs niet no dig, maar Leiden wilde graag de reacties van inwoners horen. Of een tram door Leiden ook veilig is en niet teveel lawaai maakt, komt nog aan de orde in verdere studies. „We zijn overigens ook niet ver plicht om bewoners per brief op de hoogte te stellen", zei Hille brand verder. „Dat is wel goed gebruik. Ik erken dat we ver zuimd hebben om een brief aan een aantal bewoners van de Melchior Treublaan te sturen. Daarvoor hebben we excuses aangeboden." Zij hebben alsnog kunnen reageren. Hun reacties zijn ook in behandeling geno men. Het verzet van de buurt heeft de gemeente trouwens niet op andere gedachten ge bracht. De inspraakcommissie doet ui terlijk 22 mei een uitspraak. Dat is een advies aan de gemeente raad. De commissie kan geen sancties opleggen, maar ze kan de gemeente bijvoorbeeld wel adviseren om de inspraakproce dure opnieuw te voeren. door Wim Koevoet leiden - De Leidse CDA-fractie probeert in een open brief haar partijgenoten in de Tweede Ka mer op andere gedachten te brengen over vliegkamp Valken burg. De CDA-parlementariërs willen dit onbebouwd laten. Briefschrijver J. de Haan, een nieuw Leids CDA-raadslid, brengt hiertegen in dat Leiden knel komt te zitten als woning bouw op Valkenburg wordt uit gesloten. De Haan geeft toe dat zijn brief ook is bedoeld om de college onderhandelaars van de PvdA, WD, Groenlinks en D66 te at tenderen op het 'genuanceerde' CDA-standpunt. Tot dusverre wordt de partij buiten de colle ge-onderhandelingen gehou den, onder meer vanwege haar opvattingen over Valkenburg. Vooral D66-leider A. Pechtold maakt bezwaar tegen de CDA- bijdragen aan de discussie over de toekomst van het vliegkamp. „Als je niet zoals hij vindt dat Leiden heel Valkenburg moet opeisen om het zelf vol te bou wen, dan verdien je volgens hem geen plek in het college", aldus De Haan. De Haan memoreert in de open brief dat 16 CDA-afdelingen in de regio, op initiatief van het Leidse CDA, een overeenkomst hebben afgesloten waarin de mogelijkheid van een gedeelte lijke bebouwing van het gebied wordt gecreëerd. „Niet door en voor Leiden maar voor Leiden en de regio." Voor Leiden is be bouwing van het vliegkamp be langrijk omdat er 'koopkracht en arbeidskracht' in de nabij heid van de stad komt te wonen. En bebouwing van het vliegveld is ook voor de 'levensvatbaar heid', aldus De Haan, van de ge meenten Valkenburg, Rijnsburg en Katwijk van belang. woonachtig in dierentuin Blij- dorp in Rotterdam is er op 1 april ook regelmatig telefoon. Democratiseringsgolven en ver anderde omgangsvormen en arbeidsverhoudingen zorgen voor minder fopopdrachten en 1-aprilgrappen, concludeert Burger. „Maar niet overal Zie kenhuizen zijn nog steeds hië rarchische organisaties en ook in het leger waar onderscheid is in rangen blijven ontgroenin gen met fopopdrachten be staan. In organisaties waar de overiegcultuur bloeit, bestaat minder behoefte aan ontgroe ningen. Het zal geen toeval zijn dat ik geen voorbeelden van fopopdrachten heb ontvangen van onderwijzers, psychothera peuten, groepsleiders, journa listen en hbo-docenten." Tot slot wijst Burger op de ver schillen in behandeling van kin deren en buitenlanders. „Op grond van hun achterstand in taalvaardigheid potentiële fop- slachtoffers. Toch ontving ik maar één anekdote over buiten landers: in een horecazaak wer den nieuwe buitenlandse werk nemers die gebrekkig Neder lands spraken geregeld naar de keuken gestuurd om het toetje 'kut met peren' te halen. Kinde ren daarentegen worden op grote schaal door volwassenen voor de gek gehouden. Een gymleraar laat zijn leerlingen zoeken naar het tennisballen- pompje en zeescouts op zomer kamp worden weggestuurd om een metertje waterlijn te halen. Zo lang dat zo blijft zullen ook de dichtegaatjespan en het ha- merstelenvet wel in gebruik blijven." Helemaal verdwijnen zal de 1- aprilgrap dus niet. Eric-Jan Berendsen Panorama Tulipland weer open den - Een 16-jarige jongen Valkenburg is maandag- jnd door de politie opgepakt verdenking van ontvoering een poging tot het plegen i ontuchtige handelingen, jwerd op zijn bromfiets op Einsteinweg aangehouden idat zijn passagier, een 4-ja- emeisje uit Leiden, geen ka droeg. Het meisje, dat op Opaalstraat was ontvoerd, tegen de agent de jongen itte kennen. Deze bekende irop haar tegen haar wil te bben meegenomen omdat ontuchtige handelingen met ir wilde plegen. ihaag/leiden - Ze wil niet ir christenfundamentalist gemaakt worden en ze wil (dat haar foto op internet te nis. Daarom spande een dse vrouw een kort geding 1 tegen de makers van de bsite www.defabel.nl, een akvan de radicaal-linkse or- lisatie De Fabel van de Ille- iL Op de site staat een artikel ïde vrouwen die regelmatig ievoeren tegen de abortus- nek aan het Kort Rapenburg, vrouw en het kerkgenoot- ap waarvan zij lid is, voelen hdoor dat stuk beledigd en en dat het van de internetsite rdt afgehaald. Ook vraagt de dse 3180 euro schadevergoe- ig. De rechter maakt volgen- week zijn besluit bekend. 9EN - In het bericht over het jin van het project Onze uit aan Zet zijn gisteren twee Hen geslopen. Het bedrag ide wijken mogen besteden iet 2, maar 1,7 miljoen euro. der profiteert een groter ivan het centrum van de Iragen. Het geld gaat niet al- nnaar Pancras-Oost, maar ir de hele noordelijke bin- istad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 53 56 424 voorwerpen zijn oud, zoals de hooischaar en de eveneens veelgevraagde vierkante-gaten- boor. Andere zijn heel jong, zo als het doosje losse pixels (pixels zijn de puntjes waaruit de afbeeldingen op een beeld scherm zijn opgebouwd). Som mige lijken exclusief Neder lands zoals het ooievaarskuiten- vet maar vele zijn ook in andere landen bekend. Zo was de aan- schaafschaaf die goed van pas komt als men te veel heeft afge schaafd, al in de 19de eeuw in Vlaanderen en Duitsland be kend. Dat geldt ook voor de houttrekker waarmee een tim merman te kort afgezaagde planken oprekt. Volgens Burger is de 1-aprilgrap minstens vijf eeuwen oud. De gewoonte wordt in 1539 ge noemd in een gedicht van de Gentse rederijker Eduard de Dene. Meer informatie over de traditie komt uit de 19de eeuw. Toen al dachten volks- en taal kundigen dat deze practical jo kes hun langste tijd hadden ge had. Vorig jaar bleek uit een NIPO- onderzoek dat 71 procent van de Nederlanders de traditie waardeert, maar dat slechts tien procent op 1 april ook daad werkelijk iemand voor de gek houdt. De 'slachtoffers' waren doorgaans partners of eigen kinderen, de grappen van het niveau 'je veter zit los'. En voor mevrouw en mijnheer De Beer De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Peter Burger: „In organisaties waar de overiegcultuur bloeit, bestaat minder behoefte aan ontgroe ningen." Foto: Henk Bouwman mt u ook wel eens in een 1- Bilgrap gestonken? Kijken lar oude penselen van Rem- dt die zogenaamd in de der van de Rijnsburgersin- (Izijn gevonden en in De La- nhal worden tentoongesteld, leen zieke beuk injecteren lardoor deze weer bloeiend b pracht kan vertonen in Al len aan den Rijn terwijl zo'n jectie helemaal niet kan. Of Bi Nederlands vliegtuig op legveld Valkenburg overspui- D in de kleuren van de Russi- he luchtmacht? iet zijn voorbeelden van meer minder geslaagde 1-april- ippen. Grappen die lang- un verdwijnen, volgens Lei- ïiaar Peter Burger. De neer- Idicus en columnist van het gemeen Dagblad schrijft de (mende weken in Onze Taal B serie artikelen over de grap- |n, onder de titel Van aan- schaafschaaf tot zuurkoolzaad, fopopdrachten als aprilgrap en ontgroening. Bladerend door naslagwerken miste Burger een inventaris van de verzonnen voorwerpen waarvoor slachtoffers van 1 - aprilgrappen en nieuwe werk nemers op pad worden ge stuurd. Zelf kende Burger alleen het plintenladdertje, maar een oproep in Onze Taal en het AD leverde hem talloze reacties op. Zijn verzameling telt inmiddels honderden fictieve gereed schappen, drogisterijartikelen en andere boodschappen van enige faam. De map met de zoekgeraakte stukken - zeer be kend op kantoren - en het ooie- vaarskuitenvet zijn de bekend ste maar ook een doosje bou gievonkjes (rood én blauw), een kaart knoopsgaten en zuurkool zaad zijn gewilde artikelen. Sommige van die denkbeeldige

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13