Kooplust naar dieptepunt ECONOMIE ABN Amro sluit zakenbank in New York Britse mobieltjesketen gaat 89 winkels sluiten Shell neemt Pennzoil voor 2 miljard over Omzet Unilever daalt door merkenverkoop Acties in bouw duren al zes dagen Daling akkerbouwers in stroomversnelling EU wil heffing op staalimport tot 26 procent Consumenten somber over hun financiële positie Banen weg bij Britse post Achterstand WAO-keuring door nieuwe automatisering 'OR heeft geen recht op informatie topinkomens' dinsdag 26 MAART 2002 ïeuters/Fabrizio Bensch jdngen uitsland n/vetschau - Werkne- ran Bombardier in het Vetschau demonstreer- steren voor de poort van edrijf. In totaal legden on- 5300 werknemers bij 1 bedrijven in Duitsland n het werk maximaal een 1. Ze zetten daarmee de de vakbond IG Metall ,5 procent meer loon bij. Alle acties waren in ormalige Oost-Duitsland. tall eist al enkele maan- 5 procent meer loon. De evers bieden niet meer ree procent. ere belasting rijven België de ven- hapsbelasling verlagen, kleine en middelgrote ïemingen zouden profi- ran de daling van het ta- 128 naar 24,5 procent, rote bedrijven verandert ief weinig. Weliswaar et tarief met zes procent jrocent, maar vele fiscale leurtjes gaan dicht. In and is de vennoot - betaling dit jaar met 0,5 t gedaald tot 34,5 pro- ior grote ondernemin- eine bedrijven betalen leid 30 procent. Ailes sluit e winkels k>rp - De organisatie het spaarsysteem Air Mi- t per 1 april twee van de ergebleven winkels in en Groningen. Eerder ook al twee winkels ge- [oorspronkelijk waren er ilgens directeur Kok van ;s kwamen er te weinig |r beperkingen iel in peso l aires - De centrale bank ïtinië heeft gisteren [beperkingen opgelegd handel in de peso. De feiten hoopten daarmee pere koersval te beper- aar dat streven mislukte, en rijnse munteenheid Ij aanvang van de handel peso per dollar tegen i vrijdag. De centrale eperkte onder andere de gstijden voor de handel ing banken partijen dol- fen een lagere koers te I welijn verder er Holzmann en - Het mogelijke fail- it van de Duitse bou- zmann heeft geen ge- oor de aanleg van de ijn. Holzmann is in dit da bruggenbouwer uit Beuningen verte- rdigd in de bouwcom- |iie het traject van Zet- iet Pannerdensch Ka- alegt. Dubbers is een d procent dochter van nn, maar zou niet wor- igesleurd in het faillis- telijke top lent minder g - De inkomensstij- topambtenaren blijft ij die in de marktsector, topinkomens in de ctor in 2000 stegen met cent, moesten topfunc- ;en in de publieke sec- net een stijging van 5,3 doen. Die matige stij- ir topambtenaren komt met de algemene inko- 1 ging in de publieke en blieke sector (bijvoor- iderwijs, zorg). we CAO nveesector r De 7000 werknemers jiimveeverwerkende in- frijgen het komende itwee procent meer Iverkgevers en vak- ebben daarover een >ord bereikt, zo maak- ordvoerder van de ijvenbond gisteren )e nieuwe CAO heeft ijd van slechts een mdat het niet goed kippen- en kalkoe- erijen. In augustus werkgevers en vak- Zich opnieuw over de londen/anp - The Carphone Warehouse, de grootste Europe se winkelketen op het gebied van mobiele telefoons, sluit 89 van de ruim 1000 winkels. Dit is het gevolg van een afnemende vraag naar mobieltjes. In Neder land, waar de onderneming ac tief is met The Phone House, zijn geen sluitingen voorzien. The Carphone Warehouse grijpt vooral in Duitsland hard in. Daar gaan dertig van de ruim honderd zaken dicht. In Duits land, samen met Groot-Brittan- nië de grootste markt voor mo bieltjes, is The Carphone Ware house vorig jaar fors gegroeid. In drie maanden tijd werden tachtig winkels geopend, maar nu blijkt dat een aantal niet ge- brussel/anp - De Europese Unie wil importtarieven op staal hef fen van 14,9 tot 26 procent. De maatregel moet voorkomen dat de Europese markt wordt over spoeld met staalproducten uit Oost-Europa en Azië door de Amerikaanse importheffingen op staal. Een ingewijde in Brus sel heeft dat gisteren gezegd. Waarschijnlijk beslist de Euro pese Commissie morgen defini tief over de Europese tegen maatregelen, die een half jaar gelden. Ze passen volgens de commissie binnen de regels van de wereldhandelsorganisatie WTO. Het Brits/Nederlandse staalbe drijf Corus staat positief tegen over de voorgenomen maatre gel, aldus een woordvoerder. Ongeveer vier procent van het Corus-staal is bestemd voor de Amerikaanse markt, voor de vestiging in IJmuiden is dit zelfs tien procent. De EU wil haar staalimport bevriezen op het ni veau van de afgelopen jaren, cir ca 26 miljoen ton per jaar. Marktbeschermende maatrege len treffen 40 procent van de staalinvoer van de unie invoert. Ontwikkelingslanden worden zoveel mogelijk ontzien. noeg winst oplevert. In België verdwijnen om dezelfde reden zeven winkels. De onderneming heeft in Ne derland 78 zaken. Een woord voerder verwacht dat daar dit jaar nog een aantal bijkomen. De Nederlandse winkels ontko men aan de reorganisatie door dat slechtrenderende winkels tijdig zijn verplaatst naar betere lokaties. „In Duitsland en België was dit niet het geval", aldus de zegsman. De directie van The Carphone Warehouse heeft besloten zich te versterken met Hans Snook, ex-topman van mobiele telefo niebedrijf Orange. De dagelijkse leiding blijft in handen van op richter Charles Dunstone. voorburg/anp - De koopbereidheid van consumenten is in maart uitgekomen op het laagste niveau sinds december 1996. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) gisteren heeft bekendgemaakt. Mensen blijken minder te willen kopen omdat ze somber zijn over hun financië le positie. Ook al in januari en februari was de koopbereidheid teruggelopen. Voor grote aankopen zoals koelkasten en televisies is het nu geen gunstige tijd, vin den steeds meer consumenten. De graadmeter voor 'grote aankopen' stond in maart op -6, terwijl die een jaar eerder nog op +25 stond. Uit de cijfers blijkt ver der dat consumenten pessimistischer zijn geworden over de hele economie en hun eigen financiële positie dan de maand ervoor. Vooral zijn ze negatief over hun eigen situatie in de afgelopen twaalf maanden. De graadmeter voor het consumenten vertrouwen is in maart uitgekomen op - 9. Een maand eerder was dat nog -4. Als de graadmeter in de min staat, betekent dit dat er meer pessimisten dan optimis ten zijn wat betreft de economie. Het consumentenvertrouwen was in fe bruari ook al lager dan de maand ervoor. Dit terwijl eind 2001 een herstel leek te zijn ingezet van het dieptepunt in okto ber (-10), kort na de terreuraanslagen in de Verenigde Staten. Voor het zogeheten Consumenten Conjunctuur Onderzoek vraagt het CBS maandelijks circa duizend huishoudens hun mening over het alge mene economische klimaat en de eigen koopbereidheid. De organisatie voor middelgrote en klei ne bedrijven MKB-Nederland noemt het dalend consumentenvertrouwen 'geen prettig nieuws'. De organisatie spreekt van een diffuus beeld. Uit eigen onderzoek blijkt tot en met februari wel een grotere investe ringsbereidheid bij ondernemers. „Ken nelijk verwachten de ondernemers voor de langere termijn wel groei, wellicht door export", aldus secretaris economi sche zaken J. Rats van MKB-Nederland, waarbij de Nationale Winkelraad is aan gesloten. Los van het vertrouwen bleek het volume aan verkopen in januari 0,4 procent hoger te zijn dan dezelfde maand een jaar eerder, aldus een CBS- onderzoek dat twee weken geleden werd bekendgemaakt. De voedingssector groeide 2 procent, terwijl de non-voe dingssector 0,8 procent minder verkocht dan twaalf maanden eerder. Elektronica werd redelijk goed verkocht, kleding een stuk minder. Newcastle - Een medewerker van het Britse postbedrijf Consignia licht een brievenbus in Newcastle. Zijn werkgever heeft gisteren aangekon digd dat er 15.000 banen worden geschrapt. Het bedrijf worstelt met verliezen die zijn opgelopen tot twee miljoen euro per dag. De bonden hebben zich inmiddels tegen de plannen gekeerd. Die voorzien in het sluiten van vijftig depots van de pakketdienst en vier postdistributiecen- tra. De sanering is onderdeel van een reddingsplan met een looptijd van driejaar dat er toe moet leiden dat de kosten met anderhalf miljard eu ro dalen. Foto: EPA/Owen Humphreys houston/anp/rtr - Shell koopt Pennzoil-Quaker State voor ruim 2 miljard euro (1,8 miljard dollar). Het is in de VS de groot ste producent van smeermidde len zoals motorolie. Shell Oil, de Amerikaanse divisie van Shell, betaalt 22 dollar per aandeel. Dat is 42 procent meer dan de slotkoers van gisteren in New York. Pennzoil is gevestigd in Hous ton en had eind vorig jaar een schuld van 11 miljard dollar die ook door Shell wordt overgeno men. De overname kan in de tweede helft van dit jaar worden beklonken. Shell verwacht in het eerste volle jaar na de overname al een bijdrage aan de winst. Die kan in 2004 oplopen tot 140 mil joen dollar (voor belastingen). Eenmalige kosten bedragen 100 miljoen dollar. Topman Rout van Shell Oil ver klaarde vandaag dat de combi natie van Shells netwerk en in frastructuur in de VS en de mo- toroliemerken van Pennzoil zijn concern de leider maken op de Amerikaanse markt voor smeer middelen en auto-onderhoud. Pennzoil heeft onder meer 2000 snelstations voor olieverversen, onder de naam Jiffy Lube. Enke le jaren geleden kwamen die stations ook in Nederland, maar ze hebben het niet gered. Pennzoil-Quaker State ontstond in 1998 door de fusie van Penn zoil en Quaker State. De twee merken blijven bestaan en zul len in een later stadium het merk Havoline van Shell vervan gen. Shell integreert zijn aan winst in zijn smeermiddelendi visie. De overgenomen onder neming heeft 1300 producten en verkoopt die onder een twin tigtal merknamen in negentig landen. Shell Oil heeft in de VS enkele raffinaderijen, een pijp leiding, een olieterminal en ex ploiteert in het westen van het land bijna 9000 benzinestations. Vorige maand kocht Shell van Texaco de 44 procent in Equilon Enterprises die nog niet had. Texaco moest dat belang af staan om goedkeuring voor zijn fusie met Chevron te krijgen. Equilon zit in de raffinage en in benzinestations. Verder zit Shell voor de helft in Motiva, een joint venture met de Saudische staatsoliemaatschap pij Aramco. Motiva verkoopt olieproducten in het oosten en zuiden van de VS. De onderne ming heeft 13.000 stations. rotterdam/gpd - Liet Unilever-topman Burgmans in februari bij de presentatie van de jaarcijfers de champagne knallen, giste ren kwam financieel topman Green met een ontnuchterende mededeling. De omzet van de voedings- en wasmiddelenmultinational daalt dit kwartaal een tot twee procent ver geleken met dezelfde periode vorig jaar. Oorzaak zijn tegenvallende verkopen en de verkoop van bepaalde merken. Unilever, be kend van Knorr, Omo en Magnum, lichtte gisteren een tipje van de sluier op over de cijfers in het eerste kwartaal. „Vooral in opkomende markten zoals Tur kije, Brazilië en Indonesië, merken we dat de omzetgroei langzamer gaat. We hebben daar te kampen met de gevolgen van de de valuatie van lokale munteenheden, waar door we duurder worden." Vooral bij de schoonmaakmiddelen en persoonlijke ver zorging vallen de klappen. Voeding houdt zich beter staande. In Europa, Noord-Amerika en Azië kampte Unilever met een gebrek aan innovaties waardoor de omzetgroei, omgerekend naar het hele jaar, op maximaal twee procent bleef steken. De leidende merken deden het met drie procent in de plus iets beter. Over heel 2001 boekte Unilever nog een autono me omzetgroei van vier procent, voor de lei dende merken was dat zelfs 5,3 procent. Omdat Unilever nog steeds druk bezig is met de operatie om 1200 van de 1600 mer ken te schrappen zodat 400 leidende mer ken overblijven, mist het concern omzet. Angstig voor de rest van het jaar is de finan cieel topman niet. Green verwacht dat de doelstelling over 2002, een dubbelcijferige stijging van de winst per aandeel, zeker wordt gehaald. „Er staan, zeker aan het eind van het jaar, nog flink wat innovaties in de steigers die we ruimschoots met reclame ondersteunen. Daarnaast besparen we door een globaal bezuinigingsprogramma, gaat het schrap pen van de minder winstgevende merken voorspoedig en ligt de integratie van Best foods zelfs iets voor op schema." woerden/anp - Bouwvakkers voerden vandaag voor de zesde achtereenvolgende werkdag ac ties. Volgens FNV Bouw wordt er gestaakt in Den Bosch, Leid- schendam, Oosterhout en Zwol le. „In totaal is op ongeveer twintig bouwprojecten het werk neergelegd. Zo'n 1000 stakers", aldus een woordvoerder van de vakbond. Vakbondsleden krijgen een uit kering van 58 euro per dag. „Onze stakingskas is goed ge vuld", aldus de vakbonds woordvoerder. „We houden het nog wel even vol. Dat moet ook want werkgevers hebben een lange adem." De bonden hebben alle bouw vakkers opgeroepen donderdag te staken. Die dag wordt in de Utrechtse Jaarbeurs een landelijke bijeen komst gehouden waar zo'n 15.000 werknemers worden ver wacht. Sprekers zijn CNV-voor- zitter Terpstra FNV-vice-voorzit- ter Roozemond. Met de acties willen de bonden werkgevers dwingen te onderhandelen over een nieuwe CAO voor de circa 180.000 bouwvakkers. Het Algemeen Verbond Bouw bedrijf. de werkgeverskoepel, is niet onder de indruk van de ac ties. „Wij telden gistermiddag nog maar 182 actievoerders. Bo vendien merken we dat in be drijven met een goede reisuren- vergoeding werknemers twijfe len over staken", aldus een zegsman. amsterdam/anp - Het uitvoe ringsorgaan van werknemers verzekeringen UWV (voormalig GAK, Cadans en Uszo) heeft door een nieuw automatise ringssysteem een flinke achter stand in de WAO-keuringen op gelopen. Door 'aanloopproble men' met het claimbeoorde lingssysteem zijn ruim 10 pro cent minder keuringen verricht dan was geraamd. „Daarmee zijn helaas onze doel stellingen niet gehaald", aldus de UWV-woordvoerder. Het nieuwe systeem moet er juist voor zorgen dat achterstanden worden ingelopen. „Wij ver wachten geen verdere proble men meer. Ook niet door de in voering van de nieuwe wet Poortwachter per 1 april", bena drukte de zegsman. Deze nieuwe wet moet ervoor zorgen dat zieke werknemers in het eerste ziektejaar meer aan dacht krijgen. Op korte termijn verwacht het UWV 560 extra ar beidsplaatsen te hebben ver vuld. Overigens blijkt uit NIPO-on- derzoek dat het overgrote deel van de kleine bedrijven niet is voorbereid op de nieuwe regels. Acht op de tien bedrijven heb ben nog geen maatregelen ge troffen om de nieuwe verplich tingen te kunnen nakomen. Zo'n 35 procent weet zelfs niet dat er veranderingen aanko men. Verkoop grond levert meer op Over een paar weken gaan de pootaardappelen weer de grond in. Bij akkerbouwer Hoornsman in de Wieringermeer hangen ze inmiddels in zakken om te kunnen voorkiemen. Vroeger gebeurde dat in kist jes maar als de 'poters' worden opgehangen gaat het sneller en efficiënter. CPD/John Oud voorburg/anp - Eén op de vijf akkerbouwers heeft er sinds 1990 de brui aan gegeven. „Die daling en de vermindering van de oppervlakte akkerland is de laatste jaren in een stroomver snelling gekomen" aldus onder zoeker Pierik van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De af gelopen twaalf jaar daalde het aantal akkerbouwers met 3000 naar een kleine 13.000. In 1990 verbouwden zij nog hun gewas sen op 535.000 hectare akker land, nu is dat nog maar 474.000 hectare. Volgens Pierik hebben veel ak kerbouwers de afgelopen jaren de waarde van hun grond te gel de gemaakt. „Verkoop van hun grond was de beste keuze. De prijzen voor producten als aard appelen en graan ontwikkelden zich immers zeer matig, terwijl de waarde van landbouwgrond explosief steeg." De afname van de aardappel-, graan- en andere akkerbouw- teelten is volgens de CBS-onder- zoeker vooral zichtbaar in de grootste akkerbouwprovincies Zeeland, Flevoland en Gronin gen. „Daar wint de melkveehou derij steeds meer terrein", aldus de onderzoeker. In Zee.land is het aandeel van de akkerbouw in de agrarische pro ductie met 10 procent gedaald tot ruim 50 procent. In Flevo land kwam begin jaren negentig nog ruim de helft van de agrari sche productie van het aJdcer- land. In 2001 is dit gedaald naar 42 procent. In Groningen daalde het aandeel naar ongeveer een derde. den haag/anp - Ondernemings raden horen geen wettelijk recht te krijgen op informatie over de inkomens van topmanagement en commissarissen van onder nemingen. Zo'n wettelijk plicht, die wordt voorgesteld door Groenlinks in de Tweede Ka mer, past niet bij de taak van een ondernemingsraad Dit schrijft voorzitter Schraven van werkgeversorganisatie VNO- NCW in een brief aan de Kamer commissie voor sociale zaken. Schraven vindt dat Groenlinks een verkeerd beeld heeft van ta ken, bevoegdheden en functie van de ondernemingsraad. Be stuurders en ondernemingsra den moeten volgens de VNO- NCW-voorzitter zelf overleggen welke informatie wordt uitge wisseld. „De hoogte van inko mens is vooral een zaak van werknemer en werkgever onder- ling." CNV-voorzitter Terpstra is het zeer oneens met de kritiek van de werkgevers. Terpstra wil zo snel mogelijk een wettelijk recht op informatie over topinko mens. Hij vindt dat onderne mingsraden die gegevens moe ten kunnen spiegelen aan wat verder in de organisatie gebeurt. „De ondernemers hebben de discussie aan zichzelf te wijten. Ze hebben zichzelf in de vingers gesneden door allerlei exces sen.' amsterdam/anp - ABN Amro zet een punt achter de voornaamste activiteiten als za kenbank in de Verenigde Staten. De con currentiepositie van de bank is daarvoor te zwak en de rendementen zijn te laag, liet ABN Amro gisteren weten. De bank zal in de VS niet langer actief zijn in de binnen landse aandelenhandel en de binnenland se fusies en overnames. Hierdoor verdwij nen 550 banen. Het geld dat vrijkomt, gaat ABN Amro el ders inzetten. Vooral in Europa en Azië zoekt de bank versterking in hetzelfde marktsegment. Voor de ingreep wordt 205 miljoen euro opzij gezet. Die som wil de bank binnen twee jaar terugverdiend hebben. De maatregel moet in het eerste jaar tot besparingen leiden. Een en ander heeft geen gevolgen voor de vooruitzich ten op winst in het lopende jaar van de betreffende divisie. Het besluit de verliesgevende activiteiten in New York te schrappen, was noodza kelijk, volgens Jiskoot, verantwoordelijk voor zakenbankdivisie. „Niet alleen ge zien de marktomstandigheden, maar ook om de divisie aan te passen aan het be leid zoals dat ons nu voor ogen staat." Bij de presentatie van de jaarcijfers over 2001 kwam ABN Amro al met dramati sche resultaten van de 'wholesale ban king' naar buiten. Daar moest bestuurs voorzitter Groenink een winstval van 77 procent incasseren ten opzichte van 2000. Volgens de bank moet de zaken bankdivisie vooral ondersteunend zijn aan de retailtak (bankieren voor particu lieren), van oudsher de kernactiviteit van ABN Amro. De stap in de VS komt een amper een jaar, nadat ABN Amro Barings, de zaken bank van ING, had aangekocht voor 275 miljoen dollar. Die moest vooral de 'slag kracht' van ABN Amro in Noord-Amerika vergroten. Destijds genoot zakenbankie ren onder Groenink een hoge prioriteit. Bedrijven begeleiden bij een beursgang, een fusie of een overname is immers een lucratieve zaak. Maar na de bloeiende economie in 2000, volgde internationaal een fikse groeivertraging die ook voor de zakenbank van ABN Amro lelijke gevol gen had. In de VS houdt ABN Amro zijn interna tionale aandelenhandel. Ook kunnen de internationale klanten van de bank in de VS de bank om advies blijven vragen. Verder investeert de zakenbankdivisie onder meer in vermogensbeheer en acti viteiten met vastrentende waarden (obli gaties). POST

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9