Stork krijgt JSF-contract BINNENLAND Derrick klopt Baantjer alleen in statistieken 'P "it, toon KQssa, en 'ang 3 1 v°°rdeelj te blouse. Voorzitter van WD monddood Balkenende: Scholen niet dwingen tot studiehuis Kabinet komt kleine bedrijven tegemoet bij deelname 1 Tbs-patiënt 27 dagen in hongerstaking Boete geëist tegen imam El Moumni 'mnen met 'up mouw. Ruifhemd. €17_95 diverse feilen. 4?5 Lentekriebels? Dan is nu het moment om aan je kriebels gehoor te geven met die fantas tische nieuwe lente-collectie van C&A... Verrassend...C&A 14?5 Blouse, 100% linnen *24.95 Rok, 100% linnen €29?= den haag/gpd - Partijvoorzitter Bas Eenhoorn van de WD zal zich voortaan niet meer in het openbaar bemoeien met de ma nier waarop lijsttrekker Hans Dijkstal de verkiezingscampag ne voert. In een vertrouwelijk onderhoud is hem te verstaan gegeven dat hij tot de verkiezingen afziet van 'goed bedoelde adviezen' die Dijkstal schaden en de campag ne frustreren. Zelf ontkende Eenhoorn gister avond op een partijbijeenkomst dat hij monddood is gemaakt. Wel zei hij zich voortaan te ont houden van politiek gevoelige uitspraken. „Iedereen heeft een eigen rol. Ik ben er als partij voorzitter om de politiek te on dersteunen." Eenhoorn oogstte veel kritiek binnen zijn partij met zijn vol gens velen 'ongelukkige uitspra ken in de media'. Zo zei hij voor de camera dat WD-coryfee Hans Wiegel na de verkiezingen een goed premier zou zijn en dat Dijkstal meer Jip-en-Janne- ke-taal zou moeten bezigen om de kiezer te paaien. Verder bracht hij Dijkstal in verlegen heid doordat hij zou hebben ge zegd dat de lijsttrekker beter niet meer aan grote tv-debatten met meerdere lijsttrekkers zou moe ten deelnemen, zoals die van vorige week. waar Dijkstal het niet goed deed. Die laatste uit spraak berust overigens volgens Eenhoorn op een misverstand. Veel WD-kamerleden staken hun ergernis over hun partij voorzitter niet onder stoeien of banken. „Laat hij zich druk ma ken over onze ledenaanwas en de inning van contributie. Hij moet de politiek aan de profes sionals overlaten," sneerde ka merlid Jacques Niederer. Fractiegenote Nellie Verbugt: „Ik word er doodziek van dat al les door interne verdeeldheid door je vingers dreigt te glip pen." Kamerlid Willibrord van Beek: „Ik denk dat Bas het goed be doelt. Maar de dingen die hij zegt pakken steeds verkeerd uit." Atzo Nicolai: „Geef Dijkstal de ruimte en laat de rest zijn mond houden." Gisteravond deed Eenhoorn er alles aan het beeld van een ver deelde partij te herstellen. „Er is een beeld ontstaan van Hans Dijkstal aan de ene kant en ik aan de andere. Dat is absolute onzin. Dijkstal is de eerste man en ik sta daar achter. Wij alle maal staan daar achter. Als één man." den haag/anp - CDA-lijsttrekker Balkenende vindt dat scholen niet alleen meer vrijheid moeten krijgen om zelf hun lesprogram ma te bepalen, ze moeten ook zelf kunnen uitmaken of ze op de 'ouderwetse' manier willen lesgeven. Daarom wil hij dat de middelbare scholen zelf kunnen beslissen of ze wel of niet verder willen met het studiehuis, waar bij de leraar in de hoogste klas sen meer een begeleidende taak heeft dan een onderwijzende. De fractieleider van het CDA zei dat gisteren tijdens een lezing in Den Haag. Hij wil dat de over heid niet tot in detail regelt wat scholen en instellingen moeten doen. „Het CDA wil de zeggenschap over maatschappelijke verzor gingstaken terugleggen bij de samenleving", aldus Balkenen de. Hij hield een pleidooi om de non-profitorgariisaties om te vormen tot 'maatschappelijke ondernemingen', zonder winst oogmerk. De financiering wordt verplaatst van overheid naar de burgers zelf. De overheid zorgt ervoor dat de instellingen voor alle burgers betaalbaar blijven door hen naar draagkracht te ondersteunen bij wonen, zorg en kinderopvang. De 'maatschappelijke onderne ming' kan mensen aantrekken die er geld in steken en dan ver gelijkbare rechten krijgen als aandeelhouders in een com merciële onderneming. Ze be noemen dus de leden van de raad van toezicht en moeten de jaarrekening en de statuten goedkeuren. Deze vorm van financieren zou volgens Balkenende hetzelfde moeten worden behandeld als het 'groen' beleggen. Mensen nemen dan genoegen met een lagere rente op hun lening, maar hebben dan wel belasting voordeel. door Henk van Celder Nijmegen - In de Duitse deel staat Noordrijn-Westfalen wor den drie keer zoveel misdrijven opgelost. Verliest Baantjer het van Derrick? De Gelderse korps chef Bakker gelooft er niets van. „Oplossingscijfers zeggen niets over veiligheid." De Nederlandse politieman werkt niet slechter dan zijn Duitse collega van de Kreispoli- zei. Hoofdcommissaris C.K. Bakker van de politieregio Gel derland-Midden gelooft er niets van. „We moeten eens ophou den met de discussie over op helderingspercentages. Het gaat om het maatschappelijke effect. Die cijfers zeggen niets over de veiligheid op straat." In Noordrijn-Westfalen worden drie keer zoveel misdrijven op gelost als in Nederland, zo blijkt uit onderzoek door de Katholie ke Universiteit Nijmegen. Van de in 1999 in de Duitse deelstaat 1.331.679 gepleegde misdrijven werd ruim de helft opgelost. Ne derlandse politiecomputers re gistreerden dat jaar 1.167.200 delicten. Daarvan werden 156.800 zaken opgehelderd, een percentage van 13,4. Onthutsend? Niet echt, stellen de ministers De Vries van bin nenlandse zaken en Korthals van justitie. Er is slechts sprake van een verschil in registratie. Zo tellen minderjarige boefjes die via Halt aan strafrechtelijke vervolging ontkomen, niet mee in de oplossingscijfers. Een terechte werkwijze, stelt korpschef Bakker. Een groot deel van de criminaliteit in Ne derland komt immers op het conto van een betrekkelijke klei ne groep recividisten, de zoge noemde draaideurcriminelen. De hoofdcommissaris geeft het voorbeeld van een junk die da gelijks vier autokraken pleegt. Aan het eind van de week loopt de verslaafde tegen de lamp. Drie auto-inbraken worden be wezen. Bakker: „Hebben we er dan drie of twintig opgelost? Wij melden er drie." Zijn Duitse col lega's voegen de zeventien in braken wel toe in het rechtbank dossier. Ook al wordt de verdachte daar van vrijgesproken. Maar statistieken of niet, de Ne derlandse politie worstelt al ja ren met haar slagkracht. Jaarlijks blijven er gemiddeld tachtigdui zend zaken op de plank liggen. Het ontbreekt de politie dom weg aan tijd en manschappen. De drieduizend agenten die er onder Paars zijn bijgekomen hebben de werkdruk niet weg genomen. Integendeel. Ze zijn hard nodig om het achterstallig onderhoud van jaren en jaren weg te werken. Pas in 2006 zijn de achterstanden weggewerkt. irpleegkundige jft in hechtenis haag - De 40-jarige Haagse ileegkundige die wordt ver- ht van moord op kinderen ludere patiënten in het Juli- Kinderziekenhuis/Rode isziekenhuis in haar woon- its, blijft in hechtenis in af- :hting van haar proces, van- 7 juni. De Haagse rechtbank leelde gisteren dat de be- iren op basis waarvan justi- >esloot haar op te pakken, steeds aanwezig zijn. Advo- t Visser bepleitte juist dat er rijn cliente geen sprake is herhaling of vluchtgevaar. sent blokkeert aagbellers' warden - Energiebedrijf nt in Leeuwarden blokkeert taan de nummers van zo eten plaagbellers. De klan- iervice van het bedrijf krijgt liekdagen soms duizend te- ïische meldingen, waarvan echts honderd serieus zijn. iddels zijn al achthonderd imers geblokkeerd. De tele- iten worden platgebeld grappenmakers naar aan- ng van de reclamespots Essent. De bellers hebben inaamd last van hun doch- zoals ook in het spotje. tnonderzoek overheidstop i den haag-Naarden/anp - Stork Aerospace heeft het eerste contract voor het Amerikaan se gevechtsvliegtuig Joint Strike Fighter (JSF) op zak. Het contract behelst de beginfase van de ontwikkeling van de deuren en het beka belingssysteem van de JSF. Dat heeft Stork gisteren bekendgemaakt. Volgens het bedrijf vertegenwoordigt het contract enkele miljoenen dollars. De luchtvaartdivisie van Stork kreeg het contract van JSF-bouwer Lockheed Martin. De overeenkomst loopt van oktober dit jaar tot 2012. Twee werkmaatschappijen van Stork, Fokker Aerostructures en Fokker El mo zijn verantwoordelijk voor het ontwerp en de productie van de deuren en bekabe lingssystemen. „Lockheed Martin spreekt hiermee heel dui delijk zijn vertrouwen uit in een positieve beslissing inzake de Nederlandse deelna me", aldus Stork. Intussen komt het kabinet tegemoet aan be zwaren van kleine Nederlandse bedrijven die meedoen aan de verdere ontwikkeling van de JSF. Zij lopen minder financieel risi co als een van de partners onderuit gaat door een faillissement. Dat blijkt uit het akkoord dat is afgesloten met het zogeheten luchtvaartcluster. De overeenkomst van 8 februari, toen het kabi net besloot geld te steken in de verdere ont wikkeling van de JSF, is aangepast. Daarin stond dat de andere bedrijven zouden op draaien voor de kosten als een andere deel nemer het zou laten afweten. Kleine bedrij ven, die voor een heel klein percentage meedoen in de JSF, tekenden hiertegen be zwaar aan. Het kabinet is aan dat bezwaar tegemoet ge komen in de intentieverklaring, zoals die vo rige week donderdag is ondertekend met de industrie. De groepsmaatschappijen van vier grote ondernemingen - Stork, Philips, Thales en RDM - moeten jaarlijks aan de staat betalingen van hun bedrijven garade- ren. haag - Het ministerie van enlandse zaken gaat de ;te van de topinkomens in !mi-publieke sector voort- leriodiek onderzoeken, ïeeft minister De Vries gis- i meegedeeld aan de Twee- amer. Op zich valt de loon- rikkeling van topfuncties in - sector mee. Lonen over stegen met 5,3 procent, s minder dan het gemid- e van de sector (5,6 pro- Topinkomens in de rtsector gingen er in 2000 8 procent op vooruit. emadvies lokale A opmerkelijk ingen - Het CDA in het e Harlingen overweegt lo- kiezers op te roepen bij de elijke verkiezingen WD of te stemmen. Aanleiding is tandpunt van het landelij- )A in de discussie over het denzeebeleid. Volgens ievoorzitter G. Boksma van larlinger CDA is het stand van hun Haagse collega's streus voor de ontwikke- ran Harlingen. De WD en zouden nog wel toekomst- lectief bieden voor de ha- ad. Boksma heeft laten n het stemadvies aan de ei- iezers definitief door te n als blijkt dat de landelij- ixpliciet op hun huidige Ipunt blijven staan. groningen/anp -Een 44-jarige patiënt van de Van Mesdagkli niek in Groriingen is gisteren de 27ste dag van zijn hongerstaking ingegaan. Hij vindt dat de tbs- kliniek zijn resocialisatietraject onterecht heeft stopgezet en hem weer heeft opgenomen. De man bevond zich in de laat ste fase van zijn behandeling en woonde en werkte zes dagen in de week in Rotterdam, toen hij weer in de kliniek werd opgeno men. Hij werd ervan beschul digd kinderporno op zijn com puter te bewaren. De beschuldi ging bleek na onderzoek onte recht, maar de Van Mesdagkli niek weigert sindsdien het reso cialisatietraject voort te zetten. De kliniek zegt dat het vertrou wen in de man is beschadigd en negeert daarmee de uitkomst van het politieonderzoek, aldus advocaat NA Heidanus. De Van Mesdagkliniek wil geen commentaar geven. Volgens Heidanus is zijn cliënt ernstig vermagerd. „De behandeling van mijn cliënt loopt blijvende schade op. En dat terwijl hij bij na klaar was", aldus de raads man van de tbs'er. De Van Mes dagkliniek heeft morgen een ge sprek met Heidanus. Als dat niks oplevert, overweegt de ad vocaat een kort geding tegen de kliniek aan te spannen. De kliniek is momenteel ook om een andere reden in het nieuws. De verantwoordelijkheid voor de behandeling van tbs'ers in de Van Mesdagkliniek zou ondui delijk zijn geregeld, aldus het Regionaal Tuchtcollege in Gro ningen na een klacht van een voormalig patient. El Moumni betreedt de rechtbank in Rotterdam. Foto: GPD/Dick Sluijter rotterdam/gpd - Het openbaar ministerie (OM) in Rotterdam heeft gisteren een geldboete van 1200 euro geëist tegen imam Khalil El Moumni. De islamiti sche geestelijke heeft zich vol gens de aanklager schuldig ge maakt aan belediging en het aanzetten tot haat tegen homo seksuelen. Aanleiding is een uitzending van het tv-programma Nova in mei vorig jaar, waarin de Rotterdam se imam homoseksualiteit be stempelt als een besmettelijk ziekte die schadelijk is voor de maatschappij. Volgens het OM lijkt het wel of de imam zich in het tv-interview baseert op zijn geloofsovertui ging, maar geldt dat niet voor ie dere uitspraak. Dat homosek sualiteit zal leiden tot uitsterven, is volgens officier van justitie P. Spoon bijvoorbeeld niet terug te leiden tot de koran. „Hij verpakt zijn persoonlijke mening in een islamitische boodschap", vond de aanklaagster. Eén van de mensen die aangifte deed tegen de imam was Theo Poelgeest, een inwoner van Haarlem. Hij kwam gisteren zwaar teleurgesteld de rechts zaal uit. „Iemand die de Grond wet zo schendt, moet wat mij betreft meteen het land uit." De eis van 1200 euro noemt hij 'een lachertje'. Poelgeest zat gisteravond bij het tv-programma B&W, samen met tegenstanders van strafrechtelij ke vervolging. Die begrijpen niet hoe bedreigend de uitspraken van de imam voor homoseksue len zijn, zegt Poelgeest. „Er zijn zoveel ongeletterde Marokka nen in Nederland, die geloven het als de imam zegt dat homo seksualiteit een besmettelijke ziekte is." i

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7