Amerika zet Israël onder zware druk inzake Arafat BUITENLAND Bloed, zweet en bijna geen tranen Nigeriaanse ontloopt dood door steniging Experts: Ben Salah is erg licht ontvlambaar Nabestaanden mogen banden vlucht 93 horen Veel Palestijnen vinden dat president beter thuis kan blijven Tsjechen ontzet over plan voor pornofilm in kamp K dreigt weer met strijd Zonder hulp van Pinochet waren de Falklands nu echt Argentijns dlozen Brazilië etten boerderij AUio - Zo'n 300 leden van raziliaanse organisatie van loze boeren (MST) hebben ren een groot landbouwbe- bij Sao Paulo bezet. Een :dvoerder zei dat dit de ijode is van een reeks inva- in heel Brazilië. De bezet- comt een dag na de beëin- g van de bezetting van een derij van president Cardo- jor ongeveer 500 landlo- MST zet zich al jaren in landhervormingen. inje pakt tien jen van ETA op rid - De Spaanse politie gisteren in Baskenland mensen aangehouden op Bnking van lidmaatschap ie afscheidingsbeweging Onderzocht wordt of de jetrokken waren bij de lag op de socialistische po- s Pérez. Het raadslid uit de jj ische gemeente Orio werd lerdag doodgeschoten. De e nam tijdens huiszoekin- jij de verdachten explosie- r( n wapens in beslag, ri ans verkeer: op <4i dag 122 doden n ian - Bij ongelukken door Iran zijn gisteren 122 men ig mgekomen en 1.855 ge- n len gevallen. Nog niet eer- ivamen er in Iran op één oveel verkeersdeelnemers Üs gevolg van onveilige s, slechte naleving van de en gebrekkig functione- an de hulpdiensten is Iran an de onveiligste landen w automobilisten. Elk jaar x er zo'n 15.000 doden, ch rijs verscherpt jzicht bij tunnel I s - Frankrijk gaat de bewa- ian zijn kant van de Ka- unnel opvoeren, om te 0 aderen dat illegale immi- en via de tunnel naar ft-Brittannië proberen te n. Veel asielzoekers doen n slagen er tot grote erger- in Londen in om in de - >1 en vaak zelfs in Dover te n. Beide landen willen zo nogelijk het vrachtvervoer d de tunnel op niveau krij- Iet aantal vrachttreinen is nderd wegens de proble- net de asielzoekers. ^wijzen Iraaks ïbod piloot af incton - De VS weigeren ;aan op een Iraaks voor- n een onderzoek in te i naar het lot van een ikaanse piloot die in 1991 s de Golfoorlog werd eschoten. De VS doen het id af als 'propaganda', iet lot van piloot Michael ier bestaat veel onduide- üd. Washington geloofde tijd dat de piloot dood naar later kwam het Pen- daar op terug. Nu staat boek als 'vermist tijdens na zet stap op naar ruimte c - China heeft een nieu- ip gezet ter voorbereiding :n bemande ruimtevlucht. een basis in het noord- n van het land werd gis- n het onbemande ruimte- ïig Shenzhou III gelan- en in een baan om de gebracht. China hoopt in 'tsporen te kunnen treden :VS en Rusland, de enige anden die tot nu toe >n in de ruimte hebben cht. Mogelijk volgt vol- aar al de eerste Chinees. ii bijt jongen staf op Hawaii I- Een 17-jarige jongen is pn bij het surfen voor de Jan Hawaii door een haai ivallen en heeft daarbij pet verloren. Getuigen za- De hij onder water werd 'een. De jongen wist zich- bevrijden, en werd door iders het strand op ge in. In een reactie hebben foriteiten drie kilometer 1 afgesloten. dinsdag 26 MAART 2002 washington/anp - Nabestaan den van de slachtoffers van de vliegramp op 11 september in Pennsylvania mogen van de FBI de gesprekken beluisteren die in de cockpit zijn gevoerd. Ze kun nen dan via de tapes uit de zwarte doos eenmalig en in be slotenheid getuige zijn van het einde van het gekaapte toestel, dat in een veld neerstortte. De Boeing van United Airlines was één van vier vliegtuigen die op 11 september werden ge kaapt. Een aantal inzittenden had tijdens de vlucht contact met familie, en hoorde op die manier dat de drie andere toe stellen zich in het WTC en het Pentagon hadden geboord. De ze passagiers gingen de kapers vervolgens te lijf, en voorkwa men zo dat het toestel op nog een belangrijk gebouw in Was- hingon zou neerstorten. Een functionaris van de federale recherche verklaarde dat enkele nabestaanden er op hadden aangedrongen de banden te be luisteren. Op die manier hopen ze iets meer duidelijkheid te krijgen over wat zich precies in het toestel heeft afgespeeld. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De regering van Israël moet van daag besluiten of ze de Palestijnse president Yasser Arafat naar Beiroet zal laten reizen voor het bijwonen van de Arabische topcon ferentie die daar morgen begint. De Ameri kaanse president George Bush heeft aange kondigd dat hij premier Ariel Sharon telefo nisch zal vragen Arafat te laten gaan. De Amerikaanse druk maakt het voor Israël niet gemakkelijk nee te zeggen. Aan de andere kant is Sharon zich ervan be wust dat het grootste deel van zijn ministers er niets voor voelt Arafat de top te laten bij wonen. „Aan de voorwaarden voor zijn ver trek is nog lang niet voldaan", heette het vanmorgen nog steeds. Ondertussen is het lang niet zeker dat Israëlische toestemming ertoe zal leiden dat de Palestijnse leider de reis ook daadwerkelijk zal maken. Steeds meer Palestijnen zeggen dat Arafat beter thuis kan blijven dan naar Beiroet gaan, on der wat ze beschouwen als vernederende omstandigheden. De vernedering zit hem in de voorwaarden waarmee Israël de reis heeft omgeven. Om toestemming te krijgen, dient Arafat in het Arabisch bekend te maken dat de Palestij nen onmiddellijk een staakt-het-vuren in acht nemen en een begin maken met de uit voering van het Amerikaanse Tenet-plan. Een andere voorwaarde is dat er tot het mo ment van zijn vertrek geen enkele terreurac tie mag worden uitgevoerd. Dat laatste lijkt vanmorgen al te zijn mislukt. Twee Palestijnen werden in Jeruzalem ge dood toen de auto waarin zij zaten ontplof te. Volgens de Israëlische politie was het duo in de auto onderweg naar een groot winkelcentrum in het zuiden van de stad om een aanslag te plegen. Het voertuig zou zijn volgeladen met explosieven. De Palestij nen zouden bij een wegversperring in een buitenwijk van Jeruzalem niet hebben ge reageerd op stoptekens. Daarop openden militairen het vuur op de auto, die ontplof te. Wat de Palestijnen echter nog kwader heeft gemaakt dan de voorwaarden voor vertrek, zijn de voorwaarden voor Arafats terugkeer naar de Palestijnse gebieden. Sharon wil die laten afhangen van de inhoud van de toe spraak die de Palestijnse leider in Beiroet houdt, en van de mate en aard van het ge weld in de bezette gebieden. Nu het er op lijkt dat Sharon de Palestijnse zaak juist een dienst zal bewijzen door Ara fat te verbieden naar Beiroet te gaan, en de Amerikaanse druk toeneemt, is de kans dat de Palestijnse leider toestemming krijgt aan zienlijk toegenomen. Het besluit heeft wei nig meer te maken met de Israëlisch-Pales- tijnse verhoudingen, maar alles met Israëls binnenlandse politiek. Als Sharon toegeeft, zal hem dat zwaar worden aangerekend door zijn natuurlijke politieke achterban. De Palestijnen hebben gisteravond op het laatste moment een vergadering afgezegd van de gezamenlijke Israëlisch-Palestijnse militaire commissie. Het was de bedoeling dat daar een compromisvoorstel zou wor den besproken van de Amerikaanse bemid delaar Zinni over de uitvoering van het Te net plan voor een staakt-het-vuren. Israël lijkt er in grote lijnen mee te kunnen in stemmen, maar de Palestijnen hebben een lijst met bezwaren opgesteld. door onze correspondent Harald Doornbos Rawalpindi - Jullie kunnen het! Sla je zelf zo hard mogelijk met de messen", schalt een hysteri- sche stem door een megafoon in de Pakistaanse stad Rawalpindi. Op straat hebben zich duizenden mannen verzameld, allen met ontbloot bovenlijf. Gespannen kijkend luisteren de mannen naar de stem. ledereen heeft een ket ting met daaraan vijf scherpe messen in de hand, de zanjeer zani. Als de stem 'ntititi!' schreeuwt, komen de mannen in beweging. Met lange, harde halen slaan ze de ketting met de messen eraan op hun rug. Het duurt niet lang voordat de eersten beginnen te bloeden. Striemen worden die pe wonden. Ruggen veranderen binnen twee minuten in bloede rig vlees. Het bloed sijpelt naar beneden, de broeken raken doorweekt. „Hussein, Hussein", roepen de mannen in koor, terwijl ze door gaan met de zelfkastijding. De hele straat lijkt in trance te ra ken. Steeds harder slaan de messen in de ruggen. Overal vliegen de bloedspetters om je oren. Het geluid van de duizen den in het menselijk vlees klie vende messen overstemt alles. Dit weekeinde herdachten sji'iti- sche moslims overal ter wereld de dood van hun geestelijk lei der Hussein. En het mag dan een jaarlijks terugkerende ge beurtenis zijn, de resultaten blij ven elke keer spectaculair en bloederig. „Ik voel geen pijn als ik dit doe, ik denk alleen maar aan Hussein", zegt Asif Hussain, een jonge vent uit Rawalpindi die volledig onder het bloed zit. „Ons geloof schakelt de pijn uit", beweert hij. Deze zelfkastijding heeft alles te maken met de opsplitsing van de islam in de twee belangrijkste stromingen: soennieteh en sji'ieten. De soennieten, veelal te vinden in landen als Turije, Bosnië en Saudi-Arabië, vormen de meerderheid. Zij geloven al leen in de woorden van de pro feet Mohammed, al beschou wen ze de eerste vier kaliefs als legitieme afstammelingen van de profeet. De sji'ieten, die alleen in Iran en Azerbeidzjan een meerderheid vormen, maar waarvan er ook grote groepen in Pakistan, Irak en Libanon wonen, geloven al leen dat Ali, de vierde kalief en neef van de profeet Moham med, de werkelijke afstamme ling is van de profeet. Hussein, Een sji'itische Pakistaan heeft zichzelf ter herdenking van Hussein toegetakeld met een mes, net als dui zenden geloofsgenoten in steden en dorpen door het hele land. Foto: AFP/Amir Kureshi Safiya Husaini en kind wachten op het vonnis. Foto: AP/Saurabh Das een familielid van Ali, probeerde ongeveer 1.400 jaar geleden vre de te stichten tussen de twee moslimgroepen, maar werd tij dens een missie in Irak ver moord door soennieten. Sinds dien botert het niet meer tussen beide stromingen. In het streng islamitische Pakis tan is ongeveer 20 procent van de bevolking sji'itisch. Jaarlijks vallen er ongeveer 500 doden in sektarisch geweld tussen extre mistische groepen over en weer. Een enorme politiemacht was dan ook op de been om de sji'ieten te beschermen tegen mogelijke aanvallen van hun soennitische rivalen. Maar op de herdenkingsdag wordt het straatbeeld bepaald door de sji'ieten. Overal lopen mannen in bloederige kledij door de stad. Messen gaan van hand tot hand. President Pervez Musharraf, zelf een soennitische moslim, heeft de herdenking van de dood van Hoessein zelfs uitgeroepen tot een officiële vrije dag. „Ik doe dit al sinds m'n twintigste", zegt Hakim Sarwar Malik, een 57-jarige ad vocaat, wiens kleren en gezicht onder het bloed zitten. „Het is het mooiste wat je je kunt voor stellen. Onze liefde voor Hus sein is zo groot. Officieel is het een jaarlijkse gebeurtenis, maar ik doe het wel iedere maand. Volgens Ghayur Ahmed, een 22 jarige soldaat, gaat het niet al leen om de zelfkastijding. „Het is duidelijk dat er bloed vloeit, maar het belangrijkste is dat de wereld te weten komt van Hus seins boodschap: liefde en res pect ten opzichte van de wouw, de familie, de wereld." Zelf doet hij dit jaar niet mee met het af ranselen. „Ik heb over drie da gen een belangrijk tentamen, en het duurt toch wel een behoor lijke tijd voordat je van de won den bent bekomen. De mannen mogen dan bewe ren dat het allemaal geen pijn doet, maar in de zijstraten staan ambulances klaar om de ge wonden naar het ziekenhuis te rijden. En overal zijn EHBO- posten ingericht om de van pijn ineengestorte mannen te be handelen. Als er na 45 minuten een einde lijkt te komen aan de zelfkastijding, ligt de straat vol met bloed. Als je niet uitkijkt, glijd je zomaar uit. Sommige mannen liggen kreunend in hun eigen bloed. Anderen trekken gewoon hun shirt weer aan en lopen bebloed, maar trots naar huis. Een jong jochie, niet ouder dan zestien jaar, wil echter van geen ophouden weten. Hij is dermate in trance dat hij zonder pardon met de messen zijn eigen ge zicht en voorhoofd bewerkt. Dat is de tijd voor een paar oudere mannen om in te grijpen. De jongen kan immers z'n ogen of slagaders raken. Na het nodige duw- en trekwerk halen ze de messen uit z'n handen en bren gen hem weer tot zinnen. „Merkwaardig, heel merkwaar dig", merkt Inam op, een toekij kende soennitische moslim die dit spektakel voor het eerst met eigen ogen ziet. „Ik vind ze een beetje gestoord. Maar ach, ze doen het zichzelf aan. Ze dwin gen niemand om mee te doen." sokoto/afp - De 35-jarige Nige riaanse Safiya Husaini, die we gens overspel ter dood was ver oordeeld. is gisteren in hoger beroep vrijgesproken. De vrouw was in oktober vorig jaar veroor deeld tot de dood door steni ging, ondanks het feit dat zij vol hield te zijn verkracht. Opperrechter Tambari-Uthman van een hogere islamitische rechtbank oordeelde gisteren dat alle aanklachten tegen Hu saini, een moeder van vijf kinde ren, ongegrond waren. Volgens de rechter zijn er tijdens het proces te veel procedurele fou ten gemaakt. Husaini werd bo vendien veroordeeld volgens een wet die nog niet van kracht was toen zij het vermeende mis drijf beging. De vrouw bracht in februari 2001 een kind ter wereld, terwijl ze was gescheiden. Zij werd aangeklaagd nadat ze naar de rechter was gestapt, om van de man die haar had verkracht geld te eisen voor de naamgevingsce- remonie van haar dochter. De man werd vrijgesproken omdat Safiya de enige getuige was van de verkrachting. Volgens de sharia, de islamiti sche wetgeving, is er dan sprake van overspel. Een lagere islami tische rechtbank baseerde zich bij het bepalen van de strafmaat op de sharia. De veroordeling tot de dood door steniging leid de tot internationale protesten. De Nigeriaanse regering gaf de staten die de sharia hebben in gevoerd, vooral in het islamiti sche noorden van het land, vori ge week opdracht hun strikte toepassing van de wet aan te passen. De helft van de 110 mil joen Nigerianen is moslim. De afgelopen jaren- zijn honderden mensen om het leven gekomen bij religieuze twisten. auch/anp - Kamel Ben Salah, de man die in het Franse Auch te recht staat voor de moord op de Nederlandse echtparen Van Hulst en Nieuwenhuis in 1999 in Monfort, heeft 'de neiging de werkelijkheid te vervalsen'. Ook heeft hij absoluut geen moeite met leugens die hem iets ople veren, en kan hij bij kritiek 'makkelijk agressief worden'. Dat zijn de conclusies van twee experts, een psychiater en een psychologe, gisteren voor het Hof van Assisen in Auch. Twee andere deskundigen had den een wat milder oordeel oyer Ben Salah, maar direct na hun verklaring kwam de verdachte plotseling drie keer heel agres sief uit de hoek. Bovendien boog hij tijdens het verhoor van gisteren eerder afgelegde verkla ringen om of sprak hij ze tegen. Dat zei aanklager Aldigé. De ergste aanvaring had met hem plaats. Na een interruptie van de procureur bulderde Ben Salah: „Val me niet in de rede. Laat me uitpraten, anders heb ik hier niets te zoeken." Op de vraag van mr. De Jongh, de ad vocaat van de kinderen van de slachtoffers, wat mevrouw van Hulst de bewuste avond van de moorden aan had, klonk het in eens woedend: „Iets donkers, maar ik weet echt niet meer wat. U denkt toch niet dat ik naar de kleren van iemand kijk die een Arabier een compliment geeft voor zijn werk!" Ben Salah ontkent overigens al les: de moorden en de diefstal en het gebruik van bankpassen en creditcards van de Nederlan ders, de vermoedelijke drijfveer van de moorden. Zijn voortdu rende aanwezigheid vlakbij geldautomaten waar geld is op genomen of waar dat is gepro beerd, noemde hij puur toeval. Indrukwekkend ook was het toegegeven hasjgebruik van Ben Salah, 30 tot 35 gram per dag. Dit kostte hem volgens de lokale maatstaven grofweg ruim 150 euro per dag. Ben Salah beweer de evenwel hasj in te slaan voor ongeveer 300 euro per kilo, die te verhandelen en te houden wat hij zelf nodig had. Met de verdiensten zou hij in de dagen na de moorden voor een gigan tisch bedrag aan cadeaus voor zijn vriendin hebben gekocht, en veel geld hebben besteed aan autoreparaties. praag/dpa-afp - In Tsjechië is grote beroering ontstaan over plannen om een deel van een pornofilm op te nemen in een voormalig gevangenenkamp van de nazi's. Het gaat om het door- voerkamp Terezin, de Tsjechi sche naam voor Theresienstadt, in Noord-Bohemen. Het plan om een deel van de film in het kamp op te nemen, lekte uit toen een pornoster uit de school klapte in een Tsjechi sche krant. Burgemeester Cech- gova van Terezin sprak van een 'niet eerder vertoonde perversi teit', en kondigde aan alles te zullen doen om te verhinderen dat de tot nog toe geheime film- plannen doorgaan. Volgens een zegsman van de ge meente zal de maker van de film worden vervolgd als er toch scè nes in te zien zijn die in het kamp zijn gefilmd. De regisseur had het plan opgevat om in Terezin opnames te maken waarbij vrouwelijke gevangenen misbruikt worden door Duitse kampbewakers. Hij noemde de opwinding gisteren 'overdre ven'. Het 18de-eeuwse kasteel Tere zin, gebouwd in opdracht van de Oostenrijkse keizerin Maria- Theresa. werd tijdens de Twee de Wereldoorlog door de nazi's omgebouwd tot een doorvoer- kamp Voor gevangenen op weg naar de concentratiekampen. Het plaatsje zelf veranderde in een joods ghetto. Van de 200.000 mensen die in Terezin terecht kwamen, stierven er on geveer 50.000 in de plaats zelf en 100.000 in concentratiekampen. ia/ap - De Koerdische Ar- rspartij (PKK) heeft recent in congres in Noord-Irak en de gewapende strijd te tten als de ter dood ver- felde PKK-leider Abdullah h wordt opgehangen, fid in 1999 ter dood ver- eld. De PKK kondigde kort a eenzijdig een bestand af, ia het geweld in Turkije inlijk afnam. Er is in geen mand in Turkije ter dood :ht, maar öcalan wordt oordelijk gehouden voor lizenden doden. Het is jn niet onmogelijk dat hij P Irden terechtgesteld. NTV meldde ook dat de PKK zijn naam heeft gewijzigd in Vrijheidspartij van het Volk'. De partij kondigde eerder dit jaar een naamsverandering aan om te onderstrepen dat zij gezien wil worden als een wettige poli tieke partij. Bij de strijd tussen de PKK en Turkse militairen hebben sinds 1984 37.000 men sen de dood gevonden. De Turkse premier Bulent Ecevit deed tijdens een bezoek aan Roemenië geringschattend over de naamsverandering, die hij bestempelde als een poging van de partij 'haar werkelijke identi teit te camoufleren'. door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo - Het voormalige Chileense juntalid Fernando Matthei heeft een reeks spraakmakende details onthuld over Chileense militaire steun aan Groot-Brittannië tijdens de Falklandoorlog van 1982. Dankzij de bijstand van het Pinochet-regime wist het Britse leger de Argentijnse invasiemacht relatief snel te verdrijven. Er werd één maand ge vochten. Op 2 april is het twintig jaar geleden dat het Ar gentijnse generaalsbewind de winderige archipel in de Zuid-Atlantische Oceaan met geweld inlijf de. In de aanloop naar die herdenking publiceer de de Chileense krant La Tercera gisteren een in terview met Matthei. Hij was tussen 1977 en 1989 bevelhebber van de Chileense luchtmacht. In die hoedanigheid ging hij in op het verzoek van de toenmalige Britse regering van Margaret Thatcher tot militaire samenwerking. In ruil voor logistieke steun en inlichtingen kwam Londen over de brug met militair materieel. Dat bestond uit gevechts- en spionagevliegtuigen, bommenwerpers, geavanceerde radarapparatuur en luchtdoelgeschut. Gedurende het conflict werd het oorlogstuig in het grootste geheim over de Stille Oceaan overgevlogen. De spionagevluchten werden gecoördineerd vanuit het Zuid-Chileense Punta Arenas, en konden dankzij het geavanceer de materieel vanaf grote hoogte plaatsvinden. Matthei, die tussen 1971 en 1974 militair attaché in Londen was geweest, kreeg het voorstel tot mi litaire collaboratie via een Britse commandant die kort na de invasie naar Santiago reisde. Na sum mier overleg met juntaleider Pinochet werd beslo ten op het verzoek in te gaan. Over het waarom vertelt Matthei dat Chili de tweede prooi van Ar gentinië zou zijn geworden. Het is het verhaal van 'de vijand van onze vijand is onze vriend'. „We hadden nooit gedacht dat de Argentijnen zo gek zouden zijn om de Falklands te bezetten", vertelt Matthei. „Wel wisten we zeker dat wij het volgende doelwit zouden worden. Galtieri (de toenmalige Argentijnse dictator, red.) bulderde op de Plaza de Mayo dat Chili nu aan de beurt was. Hij leek MussoÜni wel." De relatie tussen Chili en Argentinië was er in die dagen een van blinde haat. In 1976 kon de paus ternauwernood een oorlog tussen beide buurlanden voorkomen. Ar gentinië dreigde met de annexatie van drie kleine Chileense eilandjes onder Kaap Hoorn. De uitleg van Matthei sluit aan op de woorden die Thatcher sprak toen zij het opnam voor Pinochet tijdens diens 17 maanden durende huisarrest in Londen (1998-1999). De Spaanse rechter Garzon wilde de Chileense ex-dictator destijds uitgeleverd krijgen wegens misdaden tegen de menselijkheid. Na een bezoek aan hem verldaarde Thatcher dat de steun van Pinochet tijdens de Falklandoorlog veel Britse levens heeft gespaard. De IJzeren Da me vertelde echter niet waaruit die steun precies had bestaan, Matthei nu wel.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5