'In het bos word je vies' GESPREK VAN DE DAG Afscheid van het fenomeen Henk van der Meyden Tiener is natuur niet meer in te krijgen Mclnca Y .'*r 1 DINSDAG 26 MAART 2002 MENSELIJK Het erotische mannenblad PLAYBOY biedt ex-werkneem sters van het failliete Amerikaanse energieconcern Enron een carrière aan als naaktmodel. Playboy zal wel streng selecteren: de kandidates voor de reportage 'De vrouwen van Enron' moeten een foto van zichzelf in bikini instu ren. „Als de ene deur sluit, opent de andere", zei Gary Cole, hoofd fotoreportages van het blad. „Playboy biedt de Enron-vrouwen een geweldige kans, die een nieuwe carrière voor hen zou kunnen betekenen." Energiebedrijf Enron ging in december failliet. Veel Fransen vinden het fijn dat de presidentsver kiezingen er weer aanko men. Ze weten dat de pre sident die wordt gekozen, de kiezers net als na alle voorgaande verkiezingen van de afgelopen tijd zal bedanken door de PAR KEERBOETES die in de voorbije maanden zijn op gelegd kwijt te schelden. Maar de burgemeester van Villefranche-sur-Saone, Jean-Jacques Pignard, is in verzet gekomen tegen de traditie van de amnestie aan foutparkeerders. Hij heeft gisteren bepaald dat er in zijn stad, die vlakbij Lyon in het zuiden van Frankrijk ligt, tot aan de verkiezingen geen parkeer bonnen meer worden uit geschreven. Pignard vindt de traditie van net gekozen presidenten om de par keerboetes kwijt te schel den 'schandalig'. Door het tijdelijk invoeren van gratis parkeren wil de burge meester voorkomen dat eerzame burgers die ge woon zoals het hoort geld in de meter gooien, zich na de verkiezingen bedrogen voelen als blijkt dat andere automobilisten die niet be talen daar mee wegkomen zonder de boete te hoeven betalen. De verkiezingen worden in twee ronden ge houden - de eerste op 21 april, de tweede op 5 mei. Zanger BONO van U2 zet zich niet alleen in voor de mondiale vre de. Ook voor het kor- tebaanwerk is hij niet te beroerd. Gisteren verscheen hij onver wacht voor een Lon- dense rechtbank, waar hij een goed woordje deed voor R.E.M.-gitarist Peter Buck. Die staat te recht omdat hij vorig jaar in een Brits vlieg tuig het cabineperso neel te lijf ging. Bono en Buck kennen el kaar al jaren en de U2-voornman noemde de gitarist een man die vooral be kend staat om zijn vreedzame bedoelingen. Buck maakte vorig jaar stampij tijdens een vlucht van Seattle naar Londen. Hij zou zich in beschonken toestand agressief hebben gedragen tegen twee mensen van het cabineper soneel. Ook zou er serviesgoed in het vliegtuig aan digge len zijn gegaan. Buck betreurt wat er is gebeurd. Omdat Nederland dit jaar niet mee mag doen aan het Eu rovisie Songfestival, heeft ex-deelneemster JUSTINE PELMELAY op 11 mei in Vredenburg Utrecht een alter natief Songfestival georganiseerd. Een jaar zonder festi valsfeer zou voor de Nederlandse fans een te groot gemis betekenen, liet Pelmelay gisteren weten. Aan het evene ment in Vredenburg, dat de naam 'Songfestival Gevoel 2002' meekreeg, doen diverse Songfestival-artiesten mee. Onder anderen Marlayne, Conny Vandenbos, Ron nie Tober, Getty Kaspers (Teach In), Lenny Kuhr, Heddy Lester, Maribelle en Justine Pelmelay zijn van de partij. Uit België komt zangeres Sandra Kim. De Amerikaanse popster LANCE BASS van jongensband N'SYNC heeft serieuze plannen om een ruimtereis te maken. Het popi dool heeft verscheidene testen ondergaan in Moskou om te kij ken of hij fit genoeg is voor de reis. Het 22-jarige bandlid wil het liefst deze herfst al met een Russische raket een bezoek brengen aan het internationale ruimtestation ISS. Bronnen in Rusland bevestigen dat Lance de eerste testen heeft afgelegd maar zeggen dat Bass nog geen officiële aanvraag voor de ruim tereis heeft ingediend. Naar ver luidt zou de ruimtetrip betaald worden door een Amerikaanse filmmaatschappij. Volgens Bass zou met de reis een lang gekoes terde wens in vervulling gaan. De populaire zangeres/actrice BRITNEY SPEARS is gis teravond in Londen uitgejoeld door haar fans. De tiener ster bezocht de stad om haar film 'Crossroads' onder de aandacht te brengen maar weigerde een praatje te maken met duizenden trouwe fans die zich voor de bioscoop hadden opgesteld. De ongeveer 3000 fans, van wie som migen helemaal uit Zuid-Afrika waren gekomen, hadden zich uren voor de aankomst van de actrice voor de bio scoop verzameld. Groot was dan ook de teleurstelling toen Spears, die een uur te laat bij de bioscoop arriveer de, meteen naar binnen snelde om de première van de film bij te wonen. Volgens de Britse omroep BBC gaven veel fans met boe-geroep uiting aan hun ontevredenheid. Eén fan, de 11-jaar oude Gemma, had samen met haar moeder Jane uren in de rij gestaan om een glimp van Spears op te vangen.Gemma is ontroostbaar omdat ze niets heeft kunnen zien", aldus Jane. „Hoe kan Britney nu verwachten dat mensen haar film gaan zien als ze niet eens de moeite neemt om haar fans te begroeten?" Oud-hoffunctionaris jonk heer ERIC ROËLL is zater dag op 93-jarige leeftijd overleden. Hij was van 1960 tot en met 1973 thesaurier ofwel schatkist bewaarder van koningin Juliana. In 1957 was hij ook enkele maanden haar particulier secretaris. Dat was in een overgangsperio de aan het hof, waarin een deel van de hofhouding naar aanleiding van de Greet Hofmans-affaire naar huis werd gestuurd. Roëll trad al in 1948 aan als kamerheer van Juliana, die toen net haar moeder had opgevolgd als konin gin. Roëll was nog altijd 'honorair kamerheer'. Een nieuwe website. Dat is het kado van een aantal fans voor de Britse popster EL- TON JOHN die giste ren 55 jaar is gewor den. De fanclub wil van de site een ont moetingsplaats ma ken. Ook kunnen er via de site tripjes naar Eltons geboor teplaats Pinner wor den geboekt. „We zijn allemaal fans", zei George Mat lock, de manager van www.eltonjohnworld.com. „De for mule is simpel: de fans willen hun verhaal kwijt, wij wil len hun anekdotes horen en daarvoor krijgen ze een gratis lidmaatschap van de fanclub." Het is met bekend hoe Elton John reageerde op het geschenk. Informatie via www.blodiversllycluDr Deze site probeert jongeren warm Ij-q voor een conferentie over biodiven van 7 tot 19 april in Den Haag won) UI den- hrl André van Duin zingt speciaal voor Henk een lied. Foto: ANP/Ed Oudenaarden Waar lacht toparchitect Cees Dam om iets dat Va der Abraham tegen hem zegt? En waar zijn Joop van den Ende en John de Mol jr. sinds Joops te rugtrekking uit televisieproducent Endemol weer in één gebouw te zien? Op het afscheidsfeest van de koning van de entertainmentjournalistiek Henk van der Meyden (65) in zijn eigen Circustheater in Scheveningen. Net als Willeke Alberti, Bram Peper en zijn Neelie, Jos Brink, Conny Stuart, Conny en Hans Breukhoven, Reinout Oerlemans en zijn Da- niëlle, Karin Bloemen, Willem Nijholt, Rob de Nijs en Belinda Meuldijk, Maxi, Anne Wil Blankers, John Kraaykamp sr. en Joke Bruijs. „Ik heb vaak over ontroering geschreven. Maar nu voel ik werkelijk wat dat is. Beatrix mag dan over de Nederlandse pers zeggen dat de leugen regeert. Uw aanwezigheid bewijst dat dat niet zo is. Dit is de triomf van de waarheid", zegt Henk in zijn dankwoord. De stenen zelf, bij het Circustheater opgewacht door vele cameraploegen, zijn er dui delijk over: Henk is een gouden vent. Met Henk kon je afspraken maken. Zoals Conny Breukhoven (Vanessa), toen ze hem op de rand van haar bed opbelde om te vertellen dat ze gezinsuitbreiding had met drie kindertjes uit Colombia. Of die keer dat ze ging scheiden en Henk daar natuurlijk al weer achter was en ze hem vroeg dat nog even stil te houden omdat ze niet wilde 'dat de kleine het op school zou horen'. Henk bellen met een nieuwtje? Hij wist het altijd eerder. Henk van der Meyden, het roodharige slagers zoontje uit Den Haag. Altijd nerveus op zoek naar nieuws. Dertienduizend krantenpagina's heeft hij volgeschreven. Privé, later ook Club Privé op het Leidseplein in Amsterdam en een minder su vol TV Privé. Natuurlijk zijn er de verhalen van vroeger. M die gelden de tijd dat hij begon bij de Nieuwi Haagsche Courant en hij in 1955 bij de herdf king van de voedseldropping concurrent Ha; sche Courant voor wilde zijn en een dag eert het verslag van de herdenking publiceerde. laas ging de herdenking vanwege weersomst digheden niet door", haalt Paul van Vliet hei ringen op in een uitstekende, door de echtge van Henk, Monica, geproduceerde afscheids r Alle theatervormen waaraan Henk zijn hart 1 verpand komen langs. Cabaret (Tineke Scho r muziek (Herman Krebbers en Cor Bakker), tl j. (Willem Nijholt), musical (met zijn dochter I circus, variété en met een hoofdrol voor the; 1; dier Karin Bloemen. Een rolletje en een liedji e André van Duin ('Willeke Alberti kon niet ko r die is weer zwanger') en Willeke zelf. Niets dan goeds over Henk bij de artiesten. I j Brard, veel lijf in een dunne avondjurk, heeft v woon heel veel aan Henk gehad. „Hij heeft 0 j; gegeven moment tegen me gezegd 'Nu niet 1 n zeuren, Patty, aan het werk'. Dat was in de ti mijn faillissement. Dat is achteraf de grootst mulans geweest die iemand me ooit heeft ge ven." Buiten verdringen jongeren zich voor de ran „Zo! Lekker wijf!", roept een jongen. „Dat is vrouw van... eh", twijfelt een meisje. Henk v lt] Meyden wordt nu al gemist. j Maaike Oppier rÉ x re Tieners die samen met hun ou ders of alleen de natuur intrek ken, behoren tot een uitstervend ras. Slechts een hele kleine groep jongeren vermaakt zich nog in de natuur. En met de kennis van planten en dieren is het helemaal droevig gesteld. Maar de hennep plant moet blijven. Emee Raspe is biologielerares op het Goois Lyceum in Bus- sum. Ze begint juist het practi cum meel wormen. Friemelige kronkeldiertjes die het tot torren gaan brengen. Ze legt de beteke nis ervan uit. De klas maakt braaf aantekeningen over de functie van de meelworm voor de kringloop in de natuur. Na de les zegt de Gooise biolo gielerares: „Je probeert de scho lieren zoveel mogelijk in contact met de natuur te brengen, maar het slaat niet echt aan. Ze zien de natuur meer als leerstof en niet iets waar je van kunt genie ten. Laatst liet ik een film zien over ecologisch onderzoek bij spreeuwen. Wat was de reactie? Die onderzoekers kunnen beter vuilnisman worden. Dan doen ze tenminste nuttig werk." Als de biologielerares vraagt of de scholieren wel eens de na tuur ingaan, krijgt ze daar vrij wel nooit een positief antwoord op. „Het bos in, hè bah, daar word ik vies van. Maar als deze tieners over twintig jaar een ei gen gezin hebben en gaan mee beslissen over onze omgeving, ziet dat er somber uit. Als biolo gieleraar kun je nog zo je best doen, maar als ze van huis uit geen liefde voor de natuur mee krijgen, is het water naar de zee dragen." Deze ervaring staat niet alleen. Uit een onderzoek van Alterra, het Researchinstituut voor de Groene Ruimte in Wageningen, blijkt dat tieners bedroevend weinig belangstelling hebben voor de natuur. Als de pubers worden gevraagd wat zij over twintig jaar echt belangrijk vin den, antwoorden zij dat vrien den, een partner of een goede baan hun leefwereld dan bezig houdt. Behoud van de natuur scoort in deze lijst niet hoog. Kennis van planten en dieren is volgens het Alterra-onderzoek bij de scholieren helemaal niet voorhanden. Op de vraag welke Nederlandse dieren voor uitster ven behoed moeten worden, worden leeuwen en olifanten brengst van de truien als van de panfli lichtjes terug. Volgens berichten in de heeft de Mclnca-stam daarom besloteï globalisatie verder door te zetten. lnm\ worden ook de straten van Reykjavik, land, bevolkt door kleine mannetjes vlechten. Als nieuwe markt voor Mcln wolletjes is IJsland een meesterzet en kou waren ze toch al gewend: ook in des kan het lelijk vriezen. Mocht de n niet aanslaan, dan zijn de mannen zt reid die hun kleren vies maken en mei voeten in de sneeuw te gaan staan. Et verscheurend beeld voor die goedmoet IJslanders, en reken maar dat dan de jes wèl in de gitaarkoffers zullen plof is zelfs mogelijk dat via de Otovaalse dammers ooit het concept Koningimu IJsland wortel schiet, of dat volgend zt seizoen de Mclnca-versie van Tulipas| Amsterdamdaar de winkelende hartt breekt. Globalisatie kan enorm geestii Dat hoor je toch te weinig vind ik. tegen die allemaal in Amsterdam zijn ge weest. En veel vaker dan jijzelf ooit in Ecua dor was. Deze wonderlijke geschiedenis begint met een Nederlandse ontivikkelingswerker, die langgeleden in Otovalo de economie op pro beerde te krikken. Ze konden al weven en breien, alleen verkopen ging nog niet zo goed. Vanuit Nederland kregen ze aangepas te ontwerpen toegespeeld, die vast en zeker zouden aanslaan. En inderdaad. Zo begon de roemrijke historie van de firma Mclnca. De truien uit Otovalo deden het steeds beter, en handelen konden ze. Al snel kwam een inwoner van Otovalo op het idee om in zijn koffer met Mclnca-truien ook een panfluit te stoppen. Zijn neef nam een Andes-mandoli ne mee. Vanaf dat moment combineerden de mannen de Mclnca-textiel met Mclnca- straatmuziek, ook al zo'n gat in de markt. Die muziek is natuurlijk niet dezelfde als in hun thuisland, het is de verdunde versie die het westers oor wel binnendringt, maar de hersenen nooit definitief bereikt. Ook hun uiterlijk is het resultaat van marktwerking. Normaal is het eerste wat een succesvolle Otovalo-indiaan doet die lange vlecht af knippen, die poncho weggooien en leuke jeans aandoen, van een goed merk. Maar zo dra een Otovalo-indiaan naar Nederland komt neemt hij de Mclnca-look weer aan. Ja, het zijn harde werkers. Op Koninginne dag in Amsterdam houden ze al twee dagen van tevoren strategisch de bruggen bezet, ter wijl uit Quito een jumbojet vol kleurige wol letjes wordt ingevlogen. De volgende keer als u ze een halve euro geeft, vanwege hun aan grijpende vertolking van El Condor Pcisa, be denk dan dat ze mogelijk meer verdienen dan uzelf en daar bovendien geen belasting over betalen. Van dat laatste mogen we zeker wel uitgaan, gezien hun intelligentie en handelsgeest. Maar los van de ironie in al deze dingen, ze hebben het natuurlijk geni aal aangepakt. En ze blijven dat-ook doen. De laatste paar jaar liepen zowel de op- Je koopt in Amsterdam een treinkaartje on der begeleiding van panfluiten en An des-mandolines. In Groningen stap je uit. Voor het station staat hetzelf de muziekgroepje in identieke pon cho's hetzelfde liedje te spelen. Alsof ze stiekem op de Intercity waren geklommen. Welkom bij Mclnca International, want er zit er een lang en verrassend verhaal achter die panfluiters. Ze komen bijvoorbeeld allemaal uit hetzelfde plaatsje in Ecua dor, namelijk Otovalo. Ze zijn allemaal leden van dezelfde Otovalo-stam en in tegenstel ling tot wat je zou denken zijn ze niet de armste, maar juist de rijkste indianen van dat land. Wie in Otovalo een toeristische textieltoertje doet komt tot in het kleinste atelier jonge mannen -'-.ik. - 3v. - r: 'èt?' f- Een fietstochtje door de natuur, jongeren zijn er niet meer voor te porren. Foto: United Photos de Boer/Cynthia van Dijke genoemd. En plantenkennis is er al helemaal niet meer bij. In het wild voorkomenden planten als paardenbloemen en made liefjes worden niet gekend. In het otiderzoek van Alterra zijn zeven scholen in de stad en op het platteland betrokken. In to taal zijn er 420 scholieren tussen de 15 en 18 jaar ondervraagd. Er bleek weinig verschil te zijn tus sen de plattelandse en de stadse jeugd. De onderzoekers consta teerden wel dat allochtone kin deren over het algemeen nog minder interesse hebben in de natuur. Sport, televisie kijken en computerspelletjes zijn veruit favoriete bezigheden. Volgens onderzoekster dr. Jana Verboom is dat geen wonder, want de hedendaagse tiener is in zijn leven meestal bedroe vend weinig in contact geweest met de natuur. Het buiten spe len van het jonge kind is" eerder uitzondering dan regel. Verste delijking is één der oorzaken daarvan. Tweeverdienende ou ders nemen daarnaast geen tijd om zondag eens een lekkere wandeling te maken en hun kroost te wijzen op alles wat leeft en bloeit. „Kinderen worden van judo naar pianoles gebracht, maar le ren niet buiten te ravotten. Deze achterbankkinderen hebben daardoor geen feeling met de natuur gekregen. Ze kennen het lekker niksen en spelen in de natuur niet." Het sportveld en het buitenzwembad is vaak hun enige natuurbeleving. „Maar dat boven dat zwembad een bui zerd vliegt of langs het sportveld fluitenkruid staat te bloeien, gaat volledig aan ze voorbij." Desondanks is er een positief element uit de enquête naar vo ren gekomen. De tieners mogen zich dan niet vermaken of ver bazen in de natuur, ze zijn er wel bezorgd over. Verboom: „Ze hebben er bijvoorbeeld geen be zwaar tegen om later extra be lasting te betalen om het milieu te beschermen. Ze hebben al leen geen zin om zelf inzet te le veren door bijvoorbeeld geen vlees te eten of niet op m<jL grashellingen te gaan skiëje^ houd van de natuur is in fj ogen werk dat moet word] overgelaten aan overhedej natuurorganisaties. Zelf je zen aantrekken is er niet f hu.- st Irene Nieuwenhuijse

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2