SHUT! beslist over Valkenburg Schilderijenroof 'Frans Hals' voor ingewijden heel simpel verkopen?! Rel in Almere rond voormalig Leids raadslid Langerak FC Utrecht krijgt 1600 kaarten Hangjongeren belagen wethouders Rijnsburg Verhuizing Orions bepalend Oranje terug in Noordwijk Aardbevingen in Afghanistan: 1800 doden Mannen met grondstof voor drugs betrapt Leidsch Dagblad ligeriaanse ia vrijspraak liet gestenigd NR. 42883 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG €1,50 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad dinsdag 26 MAART 2002 072-5196868 'Ik heb zelf nooit beweerd wethouder te zijn geweest. Maar ik heb het ook nooit ontkend' door Rob Onderwater den haag/valkenburg - De toe- komst van Marinevliegkamp Val kenburg ligt in handen van de Christenunie. Die partij heeft een sleutelrol in de afweging tussen het openhouden van het vlieg veld of sluiting ten behoeve van woningbouw, zo werd gisteren duidelijk in een commissieverga dering van de Tweede Kamer over de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening. CDA en WD zijn voor open houden van het vliegkamp, maar vormen in de Tweede Ka mer geen meerderheid. Nu ook de SGP voor openhouden is en de ChistenUnie twijfels bij slui ting zet, wordt het op 26 april, wanneer over de Vijfde Nota wordt gestemd, nog een span nende race. CDA, WD, Chisten Unie en SGP bezitten precies de helft van het totale aantal van 150 zetels. Van Middelkoop (ChistenUnie) zei gisteren tijdens een geza menlijke commissievergadering van VROM (Volkshuisvesting, Ruimelijke Ordening en Milieu) en LNV (Landbouw, Natuur en Visserij) dat hij zich wel kan ver plaatsen in de gedachten van de omliggende gemeenten Katwijk, Wassenaar en Valkenburg. Die willen het vliegveld openhouden omdat zij momenteel aan de ei gen woningbehoefte kunnen voldoen. Ook vraagt Van Mid delkoop zich af hoe het verder moet met de Orions, de vliegtui gen die op Valkenburg zijn ge stationeerd. Zolang Defensie niet weet waar de vliegtuigen naartoe gaan, vindt de Chisten Unie dat het vliegkamp niet kan worden gesloten. Binnenkort valt de beslissing over de toekomst van de Orions. Woensdrecht wordt als mogelijk alternatief genoemd. Als die ver huizing de instemming heeft van de ChistenUnie, kan er wat die partij betreft gebouwd wor den op Valkenburg. Maar dan wil Van Middelkoop de grond niet alleen benutten voor wo ningen. In de Vijfde Nota zijn er 9000 huizen aangekondigd voor Valkenburg, maar de Chisten Unie wil niet meer dan de helft daarvan laten bouwen. Daar mee komt de partij tegemoet aan het plan Valkenburcht van de omliggende gemeenten. Die hebben een voorkeur voor hooguit 5000 woningen en veel groen. Ook Duivesteijn (PvdA) kon zich hier wel in vinden. Het Kamerlid lanceerde vorige week een plan voor grootschalige woningbouw in de Haarlemmermeer en giste ren bleek dat de andere fracties wel oren hadden naar dit idee. Wellicht door dat enthousiasme is de PvdA afgestapt van het voornemen om Valkenburg met 9000 woningen vol te stampen. De PvdA wil dat het plan Haar lemmermeer als studie wordt ingebracht in de Vijfde Nota. WD en CDA pleitten gisteren nadrukkelijk voor openhouden van Valkenburg. Verbugt (WD) vindt verplaat sing 'gekkenwerk'. De liberalen willen Valkenburg gebruiken als buffer tussen het groene hart en de duinen. Als alternatieve bouwlocaties zien de WD en het CDA veel meer heil in de as Leiden-Alphen. Daarbij wordt een deel van, het groene hart niet gespaard en dat wekte bij minister Pronk, de samensteller van de Vijfde Nota, weer veel ir ritatie. Op 15 april is de tweede termijn van de behandeling van de Vijf de Nota. Daarna hebben de par tijen de gelegenheid om moties in te dienen. Elf dagen later be slist de Tweede Kamer er dan over. door Maaike van den Bosch almere/leiden - Oud WD-raadslid Nico Langerak is in zijn huidige woonplaats Almere in opspraak geraakt omdat hij het misverstand liet voortleven dat hij in Lei den wethouder is geweest. Hij is op dit moment actief als adviseur voor de partij Leefbaar Almere. Een van de prominen ten van die partij meldde ooit dat Lange rak twaalf jaar lang wethouder was in Leiden. Langerak heeft dat nooit tegen gesproken, waarna het verhaal een ge heel eigen leven ging leiden. „Ik ben dom, oerdom geweest", zegt Langerak nu. „Ik heb zélf nooit beweerd dat ik een oud-wethouder was.Maar ik heb het ook nooit ontkend. Dat had ik wel moeten doen." Langerak zat 17 jaar namens de WD in de Leidse gemeenteraad: van september 1973 tot mei 1990. „Eigenlijk had ik die status van wethouder ook wel verdiend. Ik denk dat ik het daarom ook niet heb rechtgezet", zegt de oud-WD'er. Het misverstand over zijn politieke leven ont stond kort na de oprichting van Leefbaar Almere, twee jaar geleden. Langerak: „Ie dereen was in een enorme jubelstem ming, ik ook. Leefbaar-lid Arvid Gunder- sen (oud wethouder Almere Partij, red.) zei toen dat ik een oud-wethouder was. Ik wilde hem niet voor joker zetten. Dus ik heb het toen zo gelaten." Hoewel Langerak het misverstand mak kelijk had kunnen ophelderen, deed hij dit jarenlang niet. Zelfs toen Leefbaar Al mere hem eind vorige week met zijn 'leu gen' confronteerde, gaf hij niets toe. Daarop begonnen de leefbaren bij de ge meente Leiden een onderzoek naar zijn politieke verleden. „Door Martin Wieger- tjes van de PvdA is het allemaal uitgeko men. Die wist er kennelijk van en moest er zonodig iets over kwijt. Dat zegt meer over hem, dan over mijn persoontje. Daarop zei Leefbaar tegen mij dat ze een onderzoek waren begonnen. Ik heb ze toen niets gezegd, omdat ik vind dat ze eerst mij om commentaar hadden moe ten vragen." Langerak vreest dat hij, nu de waarheid aan het licht is gekomen, zal worden ge royeerd als lid van Leefbaar Almere. De lijsttrekker van Leefbaar Almere, Frits Huis, zegt daar nog geen besluit over te hebben genomen. „Zijn actieve rol in de partij is wel uitgespeeld. Ik had gehoopt dit uit de publiciteit te kunnen houden. Niet zozeer voor Leefbaar Almere, maar voor Langerak. Het is voor hem buiten gewoon tragisch. Kennelijk heeft iemand het nodig gevonden dit aan de grote klok te hangen. Dat vind ik walgelijk." noordwijk - Het Nederlands elftal is terug in Noordwijk. Daar bereidt Oranje zich voor op de oefenwedstrijd morgen tegen Spanje. De laatste keer dat de voetballers Huis ter Duin en het naburige strand bevolkten, was van 3 tot 5 oktober 2000, toen in voorbereiding op een wedstrijd tegen Denemarken. Sindsdien heeft de KNVB bepaald dat het team niet voor iedere wedstrijd automatisch in het Noordwijkse vijfsterrenhotel neerstrijkt. Tus sendoor trainde Oranje in een zwaar bewaakt onderkomen in Hoenderloo. In februari van dit jaar wilde het nationale team Noordwijk wel weer eens proberen, maar Huis ter Duin zat op dat moment vol. Oranje week toen uit naar het Hilton in Amsterdam. De spelers van de selectie van Dick Advocaat en Willem van Hanegem trainden gisteren ontspannen op het Noordwijkse strand. Pagina R9: Willem van Hagenem hekelt afzeggingen. Foto: GPD/Phil Nijhuis Achterkant Haarlems museum zwakke plek in beveiliging door Aart van der Kuijl haarlem - De achterkant van het Haarlemse Frans Halsmuse um is de zwakke schakel in de beveiliging van het gebouw. Wie op de hoogte is van de situatie, kan het museum eerivoudig binnenkomen. Ook het veilig heidsprotocol was'in het voor deel van de inbrekers, die afge lopen zondagavond vijf schilde rijen roofden met een totale ver zekerde waaide van drie miljoen euro. De inbraak laat zich simpel re construeren. Via een elektrici teitskastje konden de inbrekers op de buitenmuur klimmen en de spijlen van het hek ombui gen. Vervolgens konden zij op een dichtbijgelegen schuurtje springen en daarna was het pad geëffend. Van dak naar dak, luik en raampje forceren, binnen! Het veiligheidsprotocol hield re kening met een inbraak via de achtergevel. Dat betekent dat pas op het moment dat het raampje werd geforceerd - en dus niet al bij de klimpartij over het hek - het stille alarm afging. „Onze mensen werden door de sleutelbewaarder van het muse um binnengelaten aan de voor kant", zegt politiewoordvoerder D. van Egmond. „We wisten na tuurlijk op dat moment niet dat de dieven via de achterkant van het museum waren binnenge komen." Om op de plaats van de diefstal te komen, moesten de agenten met de sleutelbewaarder diverse veiligheidsdeuren passeren. Daarmee ging kostbare tijd ver loren. Van Egmond: „Het zal meer dan vijf minuten zijn ge weest, voordat de politie in de zaal was waar de diefstal had plaatsgevonden." Aangenomen wordt dat de schilderijenrovers de situatie zo wel buiten als in het museum KNVB vindt duel met Ajax 2 te riskant voor meer fans amsterdam/gpd - FC Utrecht krijgt niet meer dan 1.600 kaarten voor het bekerduel van Ajax 2 met FC Utrecht van vrijdag. Dat heeft voetbalbond KNVB gisteravond bekend ge maakt na afloop van overleg tussen delegaties van de bond, Ajax, FC Utrecht, de gemeente Amsterdam, en Amsterdamse en Utrechtse politie en de Ne derlandse Spoorwegen (NS). De KNVB heeft bij dat besluit de handhaving van openbare orde zwaar laten wegen. Daar bij is uitgegaan van een door de politie en de gemeente Am sterdam opgesteld 'knelpun tenformulier'. Volgens dat for mulier is het duel Ajax 2 - FC Utrecht een wedstrijd uit de hoogste risicocategorie. Vorige week donderdagavond legden FC Utrecht-fans het treinverkeer bij het Centraal Station van Utrecht lam om zo te protesteren tegen het in hun ogen te kleine aantal plaatsbewijzen van 1600. Een dag later gaven de NS aan wel 3.200 fans te willen vervoeren. Ajax liet echter meteen weten aan de 1.600 toegangsbewij zen vast te houden. In het overleg van gisteren is aan de orde gekomen dat van het verstrekken van meer kaarten in geval van een risi cowedstrijd een precedent werking uitgaat voor toekom stige wedstrijden. Daarnaast is het uit veiligheidsoverwegin gen niet gewenst meer dan 1.600 fans in Amsterdam te ontvangen bij een risicowed strijd. Dit aantal komt overeen met de capaciteit van het be zoekersvak in de Amsterdam ArenA. De supportersvereniging van FC Utrecht is zeer teleurge steld. Voorzitter Ten Boden vreest dat het besluit ernstige gevol gen kan hebben: „Enkele hon derden FC Utrecht-supporters hebben inmiddels kaarten voor plaatsen in de Ajax-vak ken. Dit zijn de fans waar je graag met een boogje omheen loopt." Hij wijst er bovendien op dat vrijdag zeker 30.000 plaatsen vrij zijn. Pagina Binnenland 1: Commentaar kabul/afp-rtr-dpa-anp - In het noorden van Afghanistan zijn door zeker twee aardbevingen en naschokken ten minste 1800 mensen omgekomen. Volgens het persbureau AIP heeft een hoge regeringsvertegenwoordi ger in Kabul dat bevestigd. Eer der meldde een Amerikaanse vertegenwoordiger in Kabul, op gezag van informatie van de Af ghaanse interim-premier Karzai, een gelijk aantal doden. Voor zover bekend zijn er geen Nederlanders getroffen. Volgens hem zijn er 4000 ge wonden gevallen en zeker 1500 huizen verwoest. De stad Nah- rain zou volgens het ministerie van buitenlandse zaken grote schade hebben opgelopen. De eerste beving, gisteravond, had volgens Amerikaanse seis mologen een kracht van 6 op de schaal van Richter en was te voelen in Peshawar en Islama bad in Pakistan. In de nacht volgde een tweede beving met een kracht van 5. Seismologische instituten in Rusland en de Verenigde Staten plaatsen het epicentrum volgens de Britse omroep BBC in het Af ghaanse berggebied Hindu Kush. Omdat het epicentrum slechts 33 kilometer onder het aardoppervlak lag, verwachten deskundigen grote schade. De slachtoffers vielen vooral in het gebied rond Nahrin en Burqa, in de provincie Baghlan. Tiendui zend mensen zouden dakloos zijn geworden, meldde een functionaris van het Afghaanse ministerie van defensie. Drie weken geleden trof een be ving met een kracht van 7,2 op de schaal van Richter het noor den van Afghanistan. Daarbij kwamen zeventig mensen om. Dat epicentrum lag op twee honderd kilometer diepte. Vier jaar geleden vielen bij twee aardbevingen zeker 10.000 do den. Hilversum/anp - De politie heeft drie mannen aangehouden om dat zij in hun bestelbus een aan tal vaten BMK vervoerden. BMK is de vloeibare grondstof voor amfetaminetabletten. Bij huis zoekingen in Amsterdam, Hil versum en Haarlem trof de poli tie nog meer BMK aan. In totaal heeft zij 780 liter BMK met een straatwaarde van 77 miljoen eu ro in beslag genomen. Dit heeft een politiewoordvoerder giste ren bekendgemaakt. Planten tegen ramen gegooid Eén van de vijf gestolen schilderijen, 'De tevreden drinker' van Adri- aen van Ostade. Illustratie: Frans Halsmuseum tevoren uitvoerig hebben bestu deerd. In het museum hoefden ze slechts een trap af te lopen en drie glazen deuren - met veilig heidsglas, dat wel - kapot te slaan om via de Renaissancezaal en de Goudleerzaal in de zaal te komen waar de zes schilderijen hingen waarop ze hun zinnen hadden gezet. Uiteindelijk heb ben de inbrekers er vijf meege nomen en het zesde schilderij inderhaast achtergelaten. Volgens beveiligingsdeskundige P. Westhuis, gespecialiseerd in musea, zou het Frans Halsmu seum op een aantal punten niet door een goede veiligheidsana lyse komen. „Je weet van tevo ren dat inbrekers dat elektrici teitskastje kunnen gebruiken om over het hek te komen. Zo iets was in een veiligheidsanaly se naar voren gekomen." rijnsburg - Zelfs het gemeente bestuur is niet veilig voor de groep hangjongeren cüe zich op houdt rond het Rijnsburgse ge meentehuis. De wethouders H. de Mooij en G. Mostert zijn op een zodanige manier door de jongeren belaagd dat ze via een achteruitgang het raadhuis moesten verlaten. Er werden planten tegen de ramen van hun werkkamer gegooid en ze kregen scheldpartijen naar hun hoofd. De groep van ongeveer vijftien jongeren in de leeftijd van twaalf tot vijftien jaar zorgt voor steeds meer overlast rondom het ge meentehuis van Rijnsburg. Het incident met de wethouders speelde zich vorige week af, maar kwam gisteren pas naar buiten. De Mooij en Mostert hebben op de bewuste avond herhaaldelijk met de politie ge beld om tegen de jongeren op te treden, maar die kwam niet op dagen. Wethouder H. de Mooij: „Ik maak me daar ernstig zor gen over." De jongerenopbouwwerker van Rijnsburg, Johan van Weeghel, geeft in een reactie aan al wel kort met de jongens te hebben gesproken. Maar hij wil pas rea geren op het incident als hij ko mende donderdag hun uitge breide verhaal heeft gehoord. Pagina R4: 'Je bent dood en begraven voordat de politie er is' Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Straat Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: «52.00 I 52,50 "M~V 'el** n controle nabezcrgngl w Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl l.lA'.'JTHI.g.VUÜdJM MOOI 10/12 'lis verlaat ','itiek Lisse PvdA-kopstuk Frans J verlaat de Lissese politiek, ekt zijn conclusies uit de istelling van het nieuwe a e in Lisse. De PvdA ligt er- DA, Nieuw Lisse en D66 en de coalitie. Frans Prins, acht jaar wethouder en 24 j 1 de plaatselijke politiek 2 zei in een korte verkla- 0 ,De PvdA moet met con- e ieve oppositie haar kie- srugwinnen. Om deze op- e frank en vrij te kunnen n is het niet gewenst dat ik q ïlaats in de raad inneem." t( a Duin- en Bollenstreek euwe pil voorschrijven' sum - De nieuwe anti- ptiepil Yasmin moet niet ivorden voorgeschreven- ndt de Leidse hoogleraar Rosendaal. Sinds de in- |fl :tie van de pil zijn in Eu- 'eertig gevallen van trom- 7j ;emeld. Twee gebruiksters u >rt nadat ze de pil was q dikken aan longembolie J den. Rosendaal waar- H 'de in het VPRO-radio- w imma Noorderlicht voor v imbose-risico. ache schiet Izelf in staart' jaag - De Nederlandse nacht gaat bij Boeing, de kaanse fabrikant van de e-helikopter, navraag lt laar mankementen aan istel. Dat heeft een voerder vandaag gezegd anleiding van een uitge- pport van het Britse mi- e van defensie over de ,v ïtsheli. Volgens het rap- >u het toestel bij het afvu- projectielen de eigen :schadigen, igei Binnenland 1 >**theker wil i hoger salaris g ag - Het inkomen van de ,0 :ker moet stijgen van naar ongeveer 114.000 ien verhoging van bijna procent. Zij baseren hun een rapport van accoun- «loitte Touche, waarin ^at hun werk de laatste ja- gewikkelder is geworden. tork krijgt et eerste SF-contract [ooplust van pnsumenten ir dieptepunt Vioemans lie leeft om te v inieten, moet zien dat j zuigeling blijft

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1