Centrum vai Alphen hou< postkantoor RIJN VEENSTREEK Nieuwe actie voor snelle internetverbinding 'Hierzijn de mensen aardiger dan in de stad' 'Er zat een duiveltje m mijn hoof.. SP Alphen houdt kaartenactie voor Koerdisch gezin Stichting zet zich in voor volwaardig ziekenhuis Boerenkaasmakers strijd^* om Jan den BestentrofeL lg de Bijenkorf dinsdag 26 MAART 2002 5 door Engel Lameijer alphen aan den Rijn - De Stich ting 'Alphen moet EHBO met Spoed' blijft zich inzetten om in fases een volwaardig ziekenhuis terug te krijgen. Werkgroepen gaan de steun van de Alphense huisartsen, de zorgverzekeraars en het bestuur van het Rijnland Ziekenhuis verwerven. Ook spreken ze alle politieke partijen in de gemeenteraad aan op hun inzet in de verkiezingsstrijd voor terugkomst van een volwaardig ziekenhuis. Dit is gisteravond besloten op een vergadering van het comité in de Bron. De inwoners van Alphen bevin den zich niet in dezelfde situatie als die van Schouwen Duiveland of Friesland waar in de verre omtrek geen ziekenhuis te be kennen is. De ziekenhuizen in Woerden, Gouda en Leiderdorp bevinden zich op redelijk korte afstand en daarom geeft de lan delijke politiek geen voorrang aan de terugkeer van een zie kenhuis in Alphen. Toch denkt de stichting dat de patiënten soms te lang onderweg zijn voordat een ziekenhuisopname plaatsheeft. De provincie Zuid- Holland moet daarom de rijtij den van de ambulancezorg openbaar maken, vindt voorzit ter Harmes. Hij verwees naar de situatie in Noord-Brabant, waar de aanrijtijden naar het zieken huis in Oss gepubliceerd zijn. De stichting beoogt op termijn een openstelling van zeven keer 24 uur van de locatie in Alphen met als kroon op het werk de uiteindelijke spoedeisende hulp. Met de plannen van het Rijn landziekenhuis voor samenwer king met het verpleeghuis Ouds- hoom voor constante zorg ziet de stichting een mogelijkheid om dit te realiseren. De stichting gaat verder de be volking van Alphen, Jacobswou- de en Nieuwkoop nog meer be trekken bij de plannen voor het herrijzen van een volwaardig streekziekenhuis. Bij de betrok ken gemeentebesturen vragen ze subsidie aan om het werk van de Stichting 'Alphen moet EHBO met Spoed' financieel te ondersteunen. Initiatiefgroep Rijnwoude Digitaal peilt belangstelling door Marieta Kroft rijnwoude - Een groep Rijn- woudenaren is een nieuwe actie begonnen om een snelle inter netverbinding in hun gemeente mogelijk te maken. Vier inwo ners, verenigd in de Initiatief groep Rijnwoude Digitaal, plak ken de gemeente deze week vol met posters die voor naamsbe kendheid moet zorgen. De groep peilt via hun site www- .rijnwoudedigitaal.nl onder de bevolking en het bedrijfsleven hoe groot de belangstelling is voor een snelle internetverbin ding. Hoe meer belangstelling, hoe groter ze de kans achten dan een van de leveranciers (KPN, Casema, Bbnet, BabyXL en Versatel) in actie komt. Gisteren hadden al bijna zeven tig inwoners en bedrijven aan gegeven een snelle internetver binding ofwel breedband inter net te willen. „De leveranciers hebben gezegd dat als er per centrale minimaal 200 tot 300 aansluitingen te verwachten zijn, ze willen onderzoeken of breedband internet haalbaar is", zegt Joost Voskuil, een van de leden van de groep. „Dat mini mum is in Rijnwoude zeker haalbaar. We hebben nu al bijna zeventig inschrijvingen binnen, zonder dat we publiciteit aan onze actie hebben gegeven." Wie de beschikking heeft over breedband internet kan voor een vast bedrag per maand on beperkt internetten. Er hoeft dus niet meer via telefoontikken te worden betaald. Breedband internet, ook wel ADSL ge noemd, is ook veel sneller dan internet via de gewone telefoon lijn. In tegenstelling tot inwo ners van de gemeenten in de re gio als Alphen, Leiderdorp en Leiden, kunnen de Rijnwoude- naars er nog niet over beschik ken. Volgens de leveranciers lig gen de kosten nog te hoog om in Rijnwoude een centrale te plaatsen. De oprichting van de Initiatief groep Rijnwoude Digitaal is een gevolg van de eenvrouwsactie van Mirthe Valentijn. De in woonster van Rijnwoude begon in januari met een e-mailactie die inhield dat plaatsgenoten die ADSL willen een mailtje moesten sturen naar de ge meente Rijnwoude. Ze hoopte dat de gemeente daarmee druk zou uitoefenen bij een van de leveranciers. Deze actie wekte echter alleen maar irritatie op in het gemeentehuis. Koudekerker Voskuil hoopt dat de nieuwe actie wel aanslaat. Hij vindt het onbegrijpelijk dat een gemeente midden in de Rand- Portocabins als tijdelijke oplossing Joost Voskuil hangt een poster op van de Initiatiefgroep Rijnwoude Digitaal. „Al mijn klasgenoten heb ben breedband internet. Ik heb een achterstand omdat ik in Rijnwoude woon." Foto: Henk Bouwman stad verstoken blijft van een internet. Ik heb dus een achter- bare schoolleeftijd. Ze maken al- snelle internetverbinding. „Ik stand omdat ik in Rijnwoude lemaal gebruik van internet. De studeer informatica. Al mijn woon. Ik heb ook nog twee zus- telefoonrekening loopt flink klasgenoten hebben breedband sen en een broer in de middel- op." door Bas Pronk alphen aan den rijn - Het Al- phense centrum behoudt een postkantoor. Er komt een nood voorziening op de locatie van het toekomstige Theater Bioscoop Complex aan de Julianastraat. Deze vervangt het huidige post kantoor dat in verband met de herinrichting van het stadshart per i mei sluit. Dit is de uitkomst van een over leg tussen Postkantoren BV en de gemeente Alphen. Het tijde lijke postkantoor kon op de plek van het toekomstige theater te recht, omdat de bouw in ver band met nader archeologisch onderzoek is uitgesteld. Winkeliersvereniging 'De Hooghe Zijde' is opgelucht. Die sloeg vorige week alarm over het verdwijnen van het postkantoor. De winkeliers vreesden dat het centrum enkele maanden ver stoken zou blijven van een post kantoor. De tijdelijke vestiging behoudt g« alle voorzieningen van h HtL tende filiaal. Het is nog i ne ker of de noodvoorzieniiter mei al de deuren opeic0. hangt af of het tijdelijki1111 kantoor tijdig over de ben vergunningen beschikt moet in een kort tijdbesti *jf geld worden", zegt een "J' voerder van Postkantoren Postkantoren BV plaatst cabins op de nieuwe loca n voordeel daarvan is dat p bins makkelijk te plaatse g| verwijderen zijn. Ze mogi december blijven staan. Tijdens het overleg werd nog gesproken over de d( cht ve huisvesting van het p n v toor in het stadhuis eind Op dit punt kwamen meente Alphen en Postki L\ BV nog niet tot een a Vc „We hopen zo snel moj laj; te trekken in het stadhui jjn de voorlichter van Postki Ji BV. „Maar op financieel is er nog geen akkoord met de gemeente." iji door Annette Lameijer alphen jvan den rijn - De Socia- listische Partij heeft 25.000 kaar ten verspreid onder huishou dens in Alphen aan den Rijn. Op de kaart staat een oproep om het op te nemen voor het Koer disch gezin Rahim uit Irak. De SP vraagt de burgers de kaart te tekenen en op te sturen naar het gemeentebestuur. Ook roept de SP burgers op om de raadsver gadering van donderdagavond bij te wonen. De kaartenactie is een vervolg op een eerdere po ging van de SP om de familie te behoeden voor een uitwijzing. Het Irakees Koerdische gezin woont al vier jaar in Alphen aan den Rijn. Ze hebben asiel aange vraagd maar dit is afgewezen. De Alphense gemeenteraad wil geen aparte gemeentelijke ver blijfsstatus invoeren voor deze familie. Een initiatiefvoorstel van de SP om het rijksbeleid op zij te zetten en op humane gronden de vluchtelingen te steunen haalde het niet in de raadsvergadering van 21 februa ri. De gemeente heeft alle finan ciële steun stopgezet. Het gezin hangt nu een huisuitzetting bo ven het hoofd want ze hebben geen geld meer voor de huur. Toen tijdens de laatste raadsver gadering bleek dat de grote meerderheid van de fracties vóór het beëindigen van de ver blijfsstatus was zorgde dit voor hevige emoties op de overvolle publieke tribune. Chris Sandee, voorzitter van de plaatselijke afdeling vein de SP, acht de kans klein dat het colle ge de hand over het hart strijkt. Wel hoopt de SP te bereiken dat mensen zich bewust worden van wat er gaande is in Neder land. „Er vindt een humanitaire ramp plaats. Het is weer net zo als in de Tweede Wereldoorlog, iedereen kijkt de andere kant uit", zegt Sandee. Hij vindt het beleid van de IND (Immigratie en Naturalisatiedienst) onmen selijk. „Wij willen een signaal af geven. Zo kan het niet langer. Als die mensen straks op straat staan met hun vier kinderen, wat moeten ze dan? Niemand kan daar een antwoord op ge ven." Alphen is niet de enige gemeen te die zich voor een dilemma geplaatst ziet. Sandee: „Ook in Nieuwveen zit op dit moment een Irakees gezin op de stoep van de burgemeester. Het is ver schrikkelijk wat er in Nederland gebeurt." De Tweede-Kamer fractie van de SP vroeg vorig jaar een generaal pardon aan voor de 9000 Koerden uit Irak die op dit moment hun toevlucht zoe ken in Nederland. Zonder resul taat. „De Nederlandse regering zegt dat Irak veilig is. Daar zet ten wij vraagtekens bij. De toe komst van deze mensen is on gewis nu de Amerikanen ge dreigd hebben Irak binnen te vallen. Overigens zijn ze hele maal niet meer welkom in Irak." regio - Drie van de vijf beste boerenkaasmakers van Ne derland komen uit de Leidse regio. Het gaat om VOF Moo- ren uit Hoogmade, familie Van der Geest uit Oud Ade en familie De Jong uit Zoeter- woude. Ze strijden samen met gebroeders Janmaat uit Woerden en familie Van Wees uit Nieuw-Vennep op 11 april in Giessenburg om de eerste plaats. De winnaar krijgt de zogenoemde Jan den Besten- tg trofee. Ruim zeventig z zers uit het hele land d' afgelopen jaar op plaa of op regionaal niveau scoorden, zonden kaa Een deskundige, vakte sche jury beoordeelde maart de kaas op uit geur en smaak. Consumi - kozen vervolgens vijf 1 uit de beste vijftien. )n In totaal worden op 500 renbedrijven in Nede nog boerenkaas gemaakt !p Vluchteling uit Armenië past zich gemakkehjk aan in Ter Aar door Tim Brouwer de Koning ter aar - Het liefst zou hij een lo gopedist in de arm nemen om van zijn Armeense accent af te komen. Yervand Soukiasiyan zegt het zonder een spoor van ironie. De 33-jarige inwoner van Ter Aar voelt zich daartoe bijna verplicht. „Als dank voor mijn nieuwe land", zegt hij in zijn beste Ne derlands. Als Soukiasiyan zich op zijn ge mak voelt, klinkt zijn verhaal als een klok. Hij praat honderduit over zijn werk (bode op het ge meentehuis), zijn woonplaats, zijn hobby (voetbal), over zijn moeder met wie hij samen woont en over zijn Russische vriendin. Toch spreekt hij de nieuwe taal niet netjes genoeg, vindt hij. „Ik heb soms moeite met het woord zes. Dat klinkt bij mij net als vijf." Toch stoort dat niet als Soukia siyan eenmaal op zijn praatstoel zit. In zijn Ter Aarse huiskamer vol massieve Italiaanse meube len babbelt hij bijna een roman bij elkaar. Maar de belangrijkste hoofdstukken vertelt hij zwij gend. Over het verleden, zijn vlucht uit Armenië en vervol gens in een Nederlandse psychi atrische inrichting, wil hij weinig kwijt. Die zwarte bladzijden in zijn geschiedenis slaat hij liever over. „Dat ga je toch niet alle maal opschrijven?" De Soukiasiyan van nu is een gelukkig man. Hij heeft werk, een Russische vriendin en het gezelschap van zijn moeder, een dak boven zijn hoofd, de kerk, een grote televisie en een auto. Heimwee naar zijn vaderland heeft hij allang niet meer. „Toen ik nog eens terugging naar Ar menië, vond ik het lang zo leuk niet meer als vroeger. Ik was het land ontgroeid, begreep de grappen niet meer." In Nederland veranderde Souki asiyan van een stedeling uit de hoofdstad van Armenië in een plattelander. „Ik ga nooit meer weg uit Ter Aar, in elk geval niet van het platteland. De stad in Armenië had nog wel wat, maar ik moet er niet aan denken dat ik in bijvoorbeeld Amsterdam zou wonen. Mijn vriendin heb ik er leren kennen en ik ga er van avond uit, maar daarmee houdt door Maarten Dekker den haag/alphen aan den rijn - Er zat een dui veltje in zijn hoofd, die zei dat hij door moest gaan. Die zei dat dreigen alleen niet volstond als wraak voor de manier waarop zijn zus werd be handeld door haar vriend. En dus zwaaide hij niet alleen in de rondte met het mes, hij stak er ook mee. Ter hoogte van het sleutelbeen van zijn 'zwager', die een diepe vleeswond en een inge klapte long aan het incident overhield. De officier van justitie eiste gisteren zestien maan den gevangenisstraf tegen de Alphenaar die geen weerstand kon bieden aan het demonische stem metje in zijn brein. De 20-jarige man gaf alles toe, maar vond het moeilijk uit te leggen hoe het nu precies zo ver gekomen was. In eerdere verklarin gen sprak hij van een waas, een trip waarin hij te recht was gekomen en waarin de duivel vrij spel had in zijn hoofd. Maar die woorden klonken nu toch wel heel ernstig, terwijl het probleem best meeviel. „Het is allemaal straattaal. Ik ging ge woon even door het lint, dat was alles. politie me verhoorde, vroegen ze me om jj. schrijven wat ik voelde. Dat heb ik gepi maar dat is niet echt gelukt." De rechtbank had zichtbaar moeite met diCr ook al omdat er nog een aanklacht tegei iaj phenaar op tafel lag. Een maand eerder ha straat rake klappen uitgedeeld. Met zijn riem als wapen had hij om zich heen g nadat hij ruzie had gekregen over een crer bandje. De twee slachtoffers liepen daar! n j. kneuzingen en inwendige bloedingen toen ging de Alphenaar 'gewoon' door het hij. De officier van justitie vond het niet ge\ eiste naast de gevangenisstraf een verpli handeling voor de verdachte. Bij De Utrecht moet hij - als het aan de aanklaag! een agressie-regulatietherapie gaan volge hij zijn celstraf heeft uitgezeten. Of de re het met de officier eens is, blijkt over twee Dan is de uitspraak. ;eh a 5 )a1 De Ter Aarse bode Yervand Soukiasiyan: „Toen ik nog eens terugging naar Armenië, vond ik het lang zo leuk niet meer als vroeger." Foto: Hielco Kuipers het op. In Ter Aar zijn de men sen veel aardiger dan in de stad." Soukiasiyan en zijn moeder on dervonden dat vooral bij de ge reformeerde kerkelijke gemeen schap in Ter Aar, waar zij zich meteen opgenomen voelden. „Toen we hier pas woonden, kregen we met Kerstmis een kerstpakket en honderd gulden. Nu verdien ik als bode op het gemeentehuis zo goed dat ik eindelijk wat kan terugdoen. De voormalige vluchteling kreeg die baan door zijn doorzettings vermogen en talenten. Toen hij eenmaal een verblijfsvergun ning had, stak Soukiasiyan („Ik wilde per se geen uitkering") meteen de handen uit de mou wen. Hij begon als kweker bij Van der Hoorn en 'promoveer de' al gauw tot hulppostbode. „Volgens sommigen doe ik werk beneden mijn niveau, maar ik ervaar dat niet zo. Wel ben ik mensen graag van dienst. Ook mijn moeder werkt, bij Rijnzate in Alphen aan den Rijn in een dienstverlenend beroep. De ver houdingen tussen ons zijn wel veranderd. Vroeger bracht zij mij naar school en zei zij: kijk, dat is jouw juffrouw. Nu moes ten we naar Alphen voor taalles en zei ik tegen mijn moeder: kijk, dat is jouw juffrouw." De band van Soukiasiyan met zijn 51-jarige moeder is vooral zo hecht omdat zij met zijn tweeën de verhuizing naar Ne derland ondernamen. De broers en vader van Yervand overleef den de oorlog met buurland Azerbeidzjan niet. Soukiasiyan ontkwam er aan de dienstplicht en legde zijn lot in handen van mensensmokkelaars. „Bij ge brek aan beter", zegt Soukiasiy an er ter verontschuldiging bij. „Op een andere manier kom je het land niet uit. Het kost veel geld en je moet maar afwachten waar je terechtkomt. Ik wist van tevoren alleen dat het ergens in de Benelux zou worden. Naar Armenië hoef ik niet zo gauw meer terug" Soukiasiyan steekt zijn zoveelste sigaret op en pakt een video band uit de kast. „Kijk", zegt hij met een oude opname van No va in de hand „ik ben destijds nog op televisie geweest. Maar ik laat het je niet zien. Ik kan er niet naar kijken, zo slecht was ik er na mijn vlucht uit Armenië aan toe. Nou vooruit, een klein stukje dan." Als de 'oude' Yervand Soukiasiy an op tv verschijnt, slaat de bode van Ter Aar zwijgend de ogen temeer. In een psychiatri sche inrichting moest hij van zijn oorlogstrauma loskomen. Of dat lukt, leert de band niet, want Soukiasiyan knipt hem plotseling uit. Hij trekt het niet. Oude wonden dreigen weer open te gaan. Dat Soukiasiyan na zijn trieste entree in Nederland zich via Breda, Zuidlaren en Hooghalen in Ter Aar opwerkte verklaart hij uit zijn doorzettingsvermogen. „Daarmee kun je heel wat berei ken. Buitenlanders moeten ver plicht Nederlands leren. Ik kan het met iedereen vinden. Ik pap met iedereen aan. Zo heb ik ook moslims in mijn vrienden kring." Wel beseft Soukiasiyan dat hij gemakkelijk praten heeft. Hij be hoort net als andere vluchtelin gen uit Oost-Europa tot de bui tenlanders die zich gemakkelijk aanpassen aan hun nieuwe om geving. Hij vindt het maar wat prettig om contacten te leggen met mensen van allerlei natio naliteiten. De liefde voor zijn nieuwe vaderland gaat ver. Zijn favoriete voetbalclub heet te genwoordig PSV uit Eindhoven. Wel hoopt hij dat Armenië ooit nog eens in dezelfde groep te rechtkomt als Nederland. Maar dan hoeft zijn oude vaderland niet eens te winnen. Kostuum, wolmenging, in diverse kleuren en dessins, 46 t/m 56, inclusief lengtematen, van 249,- voor €189," tor Das, 100% zijde, in diverse kleuren en dessins, van 29,95 voor 2jla^ De Bijenkorf zet de to.on. lelai GOEDE VRIJDAG ZIJN AMSTERDAM. ROTTERDAM EN EINDHOVEN GEOPEND TOT 18.00 UUR. jan ALLE FIUALEN 1E PAASDAG GESLOTEN. 2E PAASDAG ALLEEN AMSTERDAM GEOPEND VAN 12.00 - 18.01 KIJK VOOR DE OVERIGE OPENINGSTIJDEN OP WWW.BUENKORF.NL OF BEL 0900-0919 0,18 PER M

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18