LEIDEN REGIO Leiden Vroeger maakte ik om alle kleine dingetjes (erstevig Leidse stedenband met Juigalpa Zeehospitium van Katwijk naar Leiden -'Omdat ik mijn boze lusten de voorkeur gaf GERECHT R3 NOORD ALGEMEEN ZUID WEST dinsdac 26 MAART 2002 p. L ADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, Jde buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt n stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden jtuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, bf Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl Kanjertrainingen voor kinderen die 'anders' zijn :n ilINWIJK In het Van der Willigenhof aan de Apollolaan 264 it dinsdag 2 april van 14.30 tot 16.30 uur een idaverjasclub. :t van ldaverjassen houdt kan een spelletje rummikub ko- spelen. HVUK Wie nog overbodige spullen in huis heeft, kan die naar jrgcentrum voor ouderen stichting Groenhoven brengen le rommelmarkt die daar op zaterdag 13 april wordt gehou- ;n De opbrengst komt geheel ten goede aan de bewoners van ln jrgcentrum. Van de opbrengst van de rommelmarkt van vorig lebben de bewoners een prachtige busrit gemaakt. Medewer- ojn woensdag 3 en 10 april van 10 tot 11 uur en van 19 tot 20 n zaterdag 6 april van 10 tot 11 uur aanwezig om de spulletjes w zoveel mogelijk) in ontvangst te nemen. Stichting Groenho- i gevestigd aan de Witte Rozenstraat 21. Nadere informatie Paula Petri van de activiteitenbegeleiding, telefoon 5120745. I? NWIJK De paashaas komt zaterdag 30 maart tussen 12.00 en uur op bezoek in winkelcentrum de Kopermolen. Hij deelt .Je kinderen een folieballon uit en ze kunnen ook meedoen en hele nieuwe workshop 'waxhanden maken', een primeur de Kopermolen. Voor het maken van waxhanden smeren de n? len eerst hun handen in met een speciale crème. Daarna elen zij hun handen in een bad met koud water, om ze ver- ns vier keer, met tussenpozen, in de was te dompelen, zodat 1111 laagje op de hand ontstaat. De waxhand wordt dan van de gehaald en kan worden versierd. Natuurlijk is er ook muziek, irvan Poppel is er met zijn muziekfiets, waarmee hij een ilete band creëert en wel twintig instrumenten tegelijk be- q J KWARTIER Zoals sinds zeven jaar traditie is, verstopt eigenaar ird Stöxen van Theehuis De Leidse Hout aan de Houtlaan op ig, Eerste Paasdag, een groot aantal paaseieren in de Leidse Kinderen tot en met tien jaar die een paasei vinden, kunnen oor bij het theehuis een gratis pannenkoek en warme choco- ielk krijgen. Jaarlijks verstopt paashaas Stöxen tussen de vijf- r' de honderd eieren, dus er is een goede kans dat kinderen er vinden. Vanaf 10.30 uur kunnen ze gaan zoeken. KWARTIER Bij de Fitclub op vrijdagochtend van 10.00 tot uur in buurthuis Morschwijck zijn nog enkele plaatsen vrij. meer informatie over dit uurtje lekker bewegen kan contact j n opgenomen met het buurthuis aan de Topaaslaan 19, tele- i765656. in rail len van de nieuwe belastingpapieren kan soms erg lastig teSP hulpdienst verzorgt daarom deze week bijeenkomsten lensen hierbij te helpen. De hulpdienst verwerkt geen jke aangiften en het inkomen mag niet hoger zijn dan 55.000 n. Voor deze hulp kan men elke avond van 19.00 tot 21.00 ht in het kantoor van de SP aan de Marnixstraat 18. Er kan Pi ilefonisch een afspraak worden gemaakt: 5280442. Meteen «1 [dan verteld wat voor gegevens allemaal meegenomen ïn worden. door Annet van Aarsen leiden - Eén van de grootste pestkoppen op school had San- der (10) een trap tussen de be nen verkocht. En in een reflex had Sander toen een flinke tik uitgedeeld. Pestventje moest huilen. Sander staat er eigenlijk zelf nog steeds van te kijken, dat hij zomaar uithaalde. Een half jaar geleden zou hij zijn wegge doken. Zomaar een verhaal uit de 'kan- jerklas' van Ernst Jan van Hey- ningen en Guusje Moll van Cha- rante. Acht kinderen volgden met hun ouders de afgelopen maanden in Leiden de Kanjer training van de twee. Sander kon je aan het begin van de cur sus het beste omschrijven als het 'konijntje', een stripfiguurtje dat door Van Heyningen en Moll van Char ante wordt ge bruikt om stille kinderen aan te duiden die bang zijn om iets van zichzelf te laten zien. Op school zijn ze vaak de slachtoffers van de pestkoppen. Niet alleen de gepesten hebben baat bij de kanjertrainingen. Ook de 'pestvogels' kunnen zich inschrijven, net als de 'meelo pers'. De Kanjertraining - ont wikkeld door een schoolpsycho loog uit Almere en inmiddels een groot succes - is er voor kin deren die de moed hebben te erkennen dat ze anders zijn, dat ze er niet echt bij horen. Sander mag zich nu een kanjer noemen. Hij praat vrijuit en heeft net, vlak nadat hij zijn kanjerdiploma in ontvangst nam, een optreden voor de groep verzorgd op zijn djembé. Hij is geboren in Afrika - vanwe ge het werk van zijn ouders - en heeft er jaren gewoond. Hij voelt zich eigenlijk nog steeds niet thuis in Nederland. Maar hij weet zich nu beter staande te houden, zeggen zijn ouders. Die dreun, die hij uitdeelde? Geen zorgen: daarvan weet hij best dat het niet in alle vervelende si tuaties de juiste oplossing is. Maarten (12) nam ook deel aan de eerste Kanjertraining in Lei den. Hij is heel anders dan San- der, een druk baasje. Hij had vaak ruzie met zijn broertje en op school ging het vaak ook niet lekker. „Aan het begin had ik helemaal niet zo'n zin in deze training", zegt hij eerlijk. „Maar uiteindelijk vond ik het heel leuk en leerzaam." Ze hebben van alles gedaan in de tien lessen van anderhalf uur. Elkaar diep in de ogen kijken, le ren dat iemand een compli mentje geven, best prettig is. En hoe je een complimentje moet aannemen. Veel oefeningen draaiden ook om vertrouwen. De kinderen moesten zich bij voorbeeld achterover laten val len, er op vertrouwend dat de anderen hen zouden opvangen. En soms was het behoorlijk confronterend. Dan was de trai ner bijvoorbeeld weer veran derd in een pester en stond hij zijn slachtoffer uit te schelden vanwege de stomme kleren die hij aan had. Bijzonder aan de Kanjertraining is, dat de ouders ook op les moeten. Zij krijgen parallel aan de kinderen eigen lijk dezelfde cursus, al zit er meer 'praten' in en minder 'oe fenen'. Erg leerzaam, meent de vader van Sander. „Er zitten een hele boel dingen in de cursus die je eigenlijk - als je er diep over na denkt - wel weet, maar waar je nog eens op gewezen wordt. Wat ik ook prettig vond, is het contact met de andere ouders. Je kunt met elkaar praten over hoe zij problemen aanpakken." Voor de kinderen is het eigenlijk een cursus 'omgaan met de me demens voor beginners', meent de vader van Sander. „Ze heb ben geleerd om elkaar te hel pen", zegt de vader van Maar ten. Sander: „Dan gaat het van zelf beter." Maarten is het daar helemaal mee eens. Hij merkt dat het thuis en op school allemaal een stuk soepeler verloopt. „Ik hoop dat ik niet terugval", zegt hij. „Ik zal proberen te blijven zoals het nu gaat. Vroeger maakte ik echt om alle kleine dingetjes ruzie met mijn broertje. Hij is gehan dicapt. Hij heeft bijvoorbeeld heel slechte ogen. Dan gaat hij zo dicht bij de televisie zitten dat ik niets meer kan zien. Nou, vroeger hadden we dan ruzie. Nu probeer ik meestal met pra ten het probleem op te lossen. Het gaat nog wel eens fout, hoor. Maar niet meer zo vaak." De trainingen voor de groep van Maarten en Sander zitten er in middels op. Ernst Jan van Hey ningen en Guusje Moll van Cha- rante zijn begonnen met nieuwe groepen: één met kinderen uit de basisschoolleeftijd en één met iets oudere kinderen. Voor meer informatie kan con tact worden opgenomen met Ba lans, de praktijk van Ernst Jan van Heyningen. tel: 071-5322713 (ook te raadplegen via de website www.praktijkbalans.nl). Het nieuwe complex van het Rijnlands Zeehospitium aan de Blauwe Vogelweg. Foto: Henk Bouwman door Timoteus Waarsenburg leiden Het Rijnlands Zeehospi tium. Tot voor kort een begrip in Katwijk, binnenkort een Leid se instelling. De bouw van het complex op het voormalige Po mona-terrein, waarin een revali datiecentrum met sporthal en zwembad komen, vordert ge staag. Naast het Zeehospitium verrijzen zestig nieuwe wonin gen: Park Vogelwijk. Met een oud wilgenlaantje is het nieuwe wijkje gescheiden van het Zee hospitium. Op die plek stond overigens vroeger de Annakli- niek. Het Zeehospitium werd op 4 april 1908 officieel geopend door Koningin-moeder Emma. Overigens was de naam toen nog niet Rijnlands Zeehospiti um, maar Rotterdamsch Zee hospitium. Een verwoestende tuberculose-epidemie in Rotter dam was namelijk aanleiding voor de oprichting van het Kat- wijkse instituut. De erbarmelijke omstandigheden waaronder de Rotterdamse havenarbeiders in die tijd leefden - slechte wonin gen, nauwelijks sanitaire voor zieningen, eenzijdige voeding en gebrek aan medische hulp - maakten de arbeiders, en vooral hun kinderen, makkelijke slachtoffers voor tal van ziekten. En dus besloten de Rotterdamse havenbaronnen die hun werk nemers in die omstandigheden hadden geplaatst, iets aan het probleem te doen. Tbc-patien- ten hadden volgens medici de grootste kans op genezing in een sanatorium aan zee. De keuze viel op Katwijk. Op 4 april 1908 opende Koningin-moeder Emma het Rotterdamsch Zee hospitium. Toen na de Tweede Wereldoor log de opvang van tbc-patienten niet meer zo noodzakelijk was, richtte het hospitium zich in 1956 op de revalidatie van polio- patiënten. Sinds de jaren zeven tig vinden meervoudig gehandi capten onderdak in de Katwijkse duinen. Vanaf dit najaar worden de hart- en longrevalidatie en school De Vïerbot vanuit Kat wijk naar Leiden overgebracht. idooi van twee leden delegatie Vim Koevoet Leiden moet 0,7 pro van zijn gemeentebegro- littrekken voor intematio- nenwerking. „Dat per- hanteert de landelijke eid ook." Deze aanbeve- omt van Rianne Peeters, "Jitter van de stedenband en Jeroen Boggia, coördi- hulpprojecten. Zij waren [i een Leidse delegatie die s terugkeerde van een izoek van twee weken aan a, Leidens zusterstad in rijn stad zijn de meeste huizen 11neer dan hutjes van houten en en golfplaten. Er zijn waterleidingen, wel putten. elektriciteit, zegt Peeters, >ef, niet alle huizen. Hoewel bedrijven en instellingen imeente al sinds 1988 tal van projecten in Juigalpa heb ben opgezet, is er volgens Pee ters en Boggia veel meer nodig voor de zusterstad 'om uit de prut te komen'. Als de andere 19 gemeenten met stedenbanden in Nicaragua ook structureel ze ven promille van hun begroting inzetten voor internationale sa menwerking, dan kan de hulp de status van druppel op een gloeiende plaat ontstijgen, rede neren Peeters en Boggia. Nu al vinden ze de stedenband de moeite van het voortzetten dub bel en dwars waard. Ze spreken van 'een zinvolle druppel'. Ze verzekeren dat er 'niets aan de strijkstok blijft hangen'. De enige betaalde kracht in Juigalpa kost honderd euro per maand. De vrouw in kwestie moet er voor zorgen dat de plannen worden uitgevoerd. Ze is ook verantwoordelijk voor de admi nistratie. Het opvoeren van de hulp aan Juigalpa en andere ste den komt juist nu als geroepen. Meer dan de helft van de bevol king van het land is jonger dan 25 jaar. „Een economische po tentie van jewelste, maar de kansen kunnen alleen maar worden benut als er goed on derwijs is." Nicaragua is een van de armste landen van Latijns-Amerika. Al leen op Haïti zijn de omstandig heden nog miserabeler. Nicara gua kampt met aardbevingen, orkanen en lange perioden van droogte. „Ondanks alle inspan ningen brengt de koffieoogst steeds minder op. De wereld marktprijzen zijn gedaald en daardoor ook de exportop brengsten." Een van de gevol gen van deze ontwikkelingen is de trek naar de steden en de ontvolking van de landbouwge bieden. De lokale overheden krijgen vrijwel geen geld van de centrale overheid en hebben nauwelijks eigen inkomsten. Jui galpa heeft in de persoon van Erwing de Castilla wél een krachtige burgemeester, zegt Boggia. Hij is een van de onder tekenaars van het Convenio de Cooperacion International Her- manamiento Leiden-Juigalpa, Marzo de 2002. Dit is een sa menwerkingsovereenkomst waarin partijen hebben vastge legd dat er een jaarlijks pro gramma van activiteiten op het gebied van onderwijs moet ko men. „Geen papieren tijger. Het moet worden uitgevoerd en ge- evalueerd." Peeters signaleert een nieuw probleemgebied: de positie van vrouwen en het bestrijden van huiselijk geweld. Ze ziet een rol weggelegd voor de Leidse vrou- wenopvang. Vrouwenopvang huizen kent men nauwelijks in Nicaragua en mannen met losse handjes worden aangeklaagd noch vervolgd. Veel vrouwen blijven het geweld 'verdragen en verduren' omdat ze economisch volledig afhankelijk zijn van hun man. Op Peeters' lange lijst staan verder een baseballveld bij de universiteit, boeken voor de bibliotheek, bijscholing voor leerkrachten, begeleiding van verstandelijk gehandicapten en de sociale werkvoorziening die permanent in problemen ver keert Boggia zegt dat goed is te zien en te merken dat de Leidse hulp helpt en op prijs wordt gesteld. .Alsof het was geënsceneerd reed de Leidse vuilniswagen, die een paar jaar geleden op Leidse kosten is getransporteerd, voor bij toen ik naar buiten kwam." te oei voor de balie is leeg, de verdachte heeft po- ftees, laat zijn advocaat l De confrontatie met de en het idee dat zijn hele <eI n en houwen in de ge- y schap zou komen die hem niet nawijst, hebben al zijn moed beroofd. 3ll ar de verdachte moest zit- gaapt nu een gat van imte. be. ^denkbaar als je als voor- ro f van een christelijke ge- do wetenschappelijk Ij verker aan een technische p3 ftiteit moet verschijnen pni en ontuchtaanklacht. Van F, lot 1989 heeft de achten- [jarige man zich vergrepen el ojn dochter. Na de aan- es bij de politie bekende de in een emotionele ontla- *ües en meer. Hij had ook idere dochter bevoeld. Die [j - echter geen aanklacht bemin. Bij de politie legde hij een ver klaring af die klinkt als een ge dragen schuldbekentenis. 'Ik moet de straf dragen. Ik heb toen niet beseft hoeveel schade ik mijn dochter aandeed. Omdat ik aan mijn boze lusten de voor keur gaf.' Maar nu is het ge stopt, hij heeft er walging van gekregen. Binnen de streng christelijke gemeenschap volgde een gesprek met de ouderlin gen, en het hele traject van schuld, boete en berouw werd met goed gevolg afgelegd. 'Ik heb om vergeving gevraagd en dat hebben ze me gegeven.' De ouderlingen, zijn vrouw én zijn dochters. Strafrechtelijk legt de verdachte iets meer schroom aan de dag. In een eerste ge sprek met de reclassering werd hij zo emotioneel dat hij naar huis werd gestuurd. De volgen de dag belde zijn vrouw om de afspraak van haar man af te zeg gen. Hij was er niet aan toe. De reclassering maakt zich zor gen. Hij loopt wel bij een psy choloog, maar van de finesses van de consulten heeft hij zijn advocaat niets meegedeeld. En dus ontbreken naast de lijfelijke aanwezigheid van de dader ook de stukken die opheldering over zijn motieven moeten geven. En zijn advocaat had hem nog op het hart gedrukt op de rechts zaak te verschijnen. De officier van justitie merkt fijntjes op dat het voor zijn dochter, inmiddels 23, nog veel pijnlijker moet zijn. En zij is er wel. Volgens de aanklager ko men de dwalingen van de man voort uit zijn streng christelijke achtergrond. „Hij mocht de Playboy niet kopen. Buitenech telijke relaties of publieke vrou wen zijn taboe. Hij kon zijn sek suele drift niet kwijt." Maar te gelijkertijd vindt de officier dat de verdachte wegloopt voor zijn verantwoordelijkheid en voor bijgaat aan de schade die hij aan zijn dochter heeft toegebracht. Tweehonderdveertig uur taak straf of drie maanden cel, eist de officier daarom. En het feit dat er thuis nog kleine kinderen rondlopen is reden om nog drie maanden voorwaardelijk te ei sen. Maar de advocaat voorziet problemen. Want als zijn cliënt een taakstraf krijgt, komen als nog zijn naam en faam in het geding. Om maar te zwijgen over die van zijn familie. Want daar denkt hij ook aan. Mis schien zou de rechter het met een boete af kunnen doen? De rechter vindt een taakstraf echter het absolute minimum. „En dat mag u ook zo letterlijk tegen uw cliënt zeggen." Twee honderdveertig uur werken wordt het, en de rechter legt er drie maanden voorwaardelijke celstraf extra op. Ze houdt er re kening mee dat de man niet eer der met justitie in aanraking is geweest, anders was de straf ho ger uitgevallen. „Maar eigenlijk zou je hem gewoon een paar maanden in de gevangenis wil len stoppen." Pablo Cabenda uit de Leidsch DagbladAllCIlIlüVlüIV ANNO 1902 Woensdag 26 Maart LEIDEN - Regenten van het Gereformeerd Minne huis alhier hebben de volgende circulaire rondge zonden: Wij maken ons op om het 75-jarig bestaan van het Gereformeerd Minnehuis (Ned.-Herv. Gemeente) in de Kaarsenmakerstraat alhier, feestelijk te herden ken; te herdenkenden in de eerste plaats met de plm. 150 verpleegden dezer inrichting. Een wijk plaats voor den arme, een verblijfplaats voor den nooddruftige, dat trachtte ons Minnehuis te wezen al dien tijd. Wie niet meer, door welke oorzaak ook, op eigen beenen kon staan in de Maatschappij, zon der gevaar van in den poel van armoede, zonde en ellende te vergaan, werd zooveel mogelijk opgeno men en verzorgd. Voor zeer velen is het Gesticht ten zegen geweest. Een blijdschap vervult ons, bij het terugzien op den 75-jarigen arbeid. En 't feit zelf willen we liever niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Maar deze buitengewone uitgave mag niet en kan niet uit de gewone middelen der stichting bestreden worden. Daarom nemen Regenten van het Minne huis de vrijheid zich tot U te wenden met het ver zoek; Help mede om aan onze 150 verpleegden een feestdag te bezorgen. ANNO 1977 Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar san 13 bij 18 In zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeserij Damiate h.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding san Leidsch Dagblad. ANNO d.d. (datum van n plaatsing) of door contante betaling aan de halie van het Leidsch Dagblad. Roosevdtstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie wrkrn thuisgestuurd. LEIDEN - Wet houder Van Aken van Eco nomische Zaken opende vanmid dag in de kelder van de Heilig Hartschool aan de Lusthoflaan, Pinokkio, de speel-o-theek van Leiden- Noord. Die ge beurtenis bete kende de kroon op ruim een jaar van intensieve voorbereiding door twaalf vrij willigers. Foto: Archief Leidsch Dagblad Zaterdag 26 maart LEIDEN - In een gisteren gehouden spoedzitting heeft de Leidse universiteitsraad met ruime meer derheid van stemmen besloten alsnog een studen tenstop voor te stellen voor de studierichtingen far macie en Frans. In totaal wil de Leidse universiteit nu voor acht studierichtingen een studentenstop in gesteld zien, namelijk voor geneeskunde 260 stu denten, biologie 140, Nederlands 110, Engels 100, geschiedenis 150, kunstgeschiedenis 70, farmacie 88 en Frans 88. De instelling van een plaatsings commissie wordt door de universiteit bepleit voor rechtsgeleerdheid, geologie, culturele antropologie en sociologie der met-westerse volken, psychologie, pedagogische en andere gogische wetenschapen, Duits en Spaans. LEIDEN - Staatssecretaris Wim Meijer van CRM heeft tijdens een manifestatie in zijn ministerie in Rijswijk een petitie met ruim 2500 handtekeningen aangeboden gekregen, waarin wordt gepleit voor een verbetering van de positie van peuterspeelzalen in Nederland. De actie werd ondersteund door 700 be trokken instellingen, waaronder zowel peuterspeel zalen als kinderdagverblijven. Aangedrongen werd op een wettelijke regeling voor deze kinderopvang en op de subsidiëring van tenminste één fulltime kracht per instelling. Tot nu toe worden peuterspeelzalen nauwelijks door het rijk gesubsidieerd. Elke zaal, ongeacht de om vang, krijgt van CRM jaarlijks een bedrag van ƒ2500 en omdat de steun van gemeenten doorgaans ook minimaal is, verkeert vrijwel elke instelling in grote moeilijkheden. De tarieven variëren van twee tot tien gulden per dag, welk laatste bedrag de drempel voor veel ouders onaanvaardbaar hoog kan maken In Lei den valt het met de hoogte van de tarieven, aldus een woordvoerder van het samenwerkingsverband de 'Werkgroep Kindercentra Leiden', doorgaans nogal mee.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15