Blauwe Universiteiten vechten om subsidie Ergernis over verbouwing huizen Maresingel 5Ik ben klaar voor de raad> REGIO Zonnepanelen op complex Stevenshof Twee miljoen voor Onze Buurt Aan Zet Treinverkeer gestremd door zelfdoding Stinzenplanten in Heempark "s nVerbaan doet weer eens van i spreken. De ondememen- huizenbezitter heeft er 17 ogstpersoonlijk voor gezorgd leen deel van de bewoners Jide Maresingel boos op hem Héél boos. II at is er aan de hand? Rond kocht Verbaan de panden aresingel 63,64 en 65 om op |n" benedenverdieping een v Titheek te openen en daarbo- n kamers te verhuren. Dat diep allemaal redelijk rustig ide zomer van 1999, toen er Kseling in de vitrine van een ikelaardij in Leiden een teke- ig hing van de bewuste pan- Jimet daarop over de hele j edte een extra etage ge ls «etst. Uiteraard kon de boel 0 fden gekocht. waag van omwonenden bij de gemeente leerde dat er nog geen bouwvergunning was, maar wel tekeningen voor de verbouw van een winkel/kamerverhuurpand tot bedrijfsruimte en vier boven woningen. Toen begon de el lende. Verbaan vroeg een bouwvergunning aan, de buurt tekende massaal protest aan, met name tegen de hoogte van de kap. Omwonenden die een extra verdieping op hun huis wilden zetten, werden door de gemeente namelijk afgepoeierd. De grond zou te drassig zijn om de constructie te kunnen dra gen en het was esthetisch niet verantwoord. Eén huishouden kon zelfs een dakkapel weer af breken omdat er niet volgens de regels zou zijn gebouwd. Maar er waren andere bezwa- LEIDEN Leiden aast op genomics-miljoenen door Wilfred Simons leiden - De Universiteit Leiden en het LUMC azen op 190 miljoen euro rijksgeld voor het onderzoek naar de kern van het leven. Maar Leiden is niet de enige: ook Am sterdam, Groningen, Utrecht, Nij megen, Rotterdam en Wagenin- gen vissen in de subsidievijver. Half april maakt de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappe lijk Onderzoek (NWO) bekend welke universiteit met de miljoe nen gaat strijken. 'Medische genomics' is een snel groeiende en veelbelovende tak van wetenschap. Aan het LUMC doen de hoogleraren Gert-Jan van Ommen en Martijn Breu- ning al jaren onderzoek naar al lerlei genetische processen. Van Ommen is de fundamentele on derzoeker, Breuning richt zich vooral op het omzetten van de verworven inzichten in nieuwe klinische behandelmethoden. Daarnaast werkt het LUMC sa men met de TU Delft in de op leiding Life Science and Techno logy', die studenten inzicht geeft in levensprocessen op molecu lair niveau. De Universiteit Leiden en het LUMC willen een nationaal speerpunt worden op geno- mics-gebied. Daartoe moeten zij met hun onderzoeksvoorstellen het NWO ervan overtuigen dat zij 190 miljoen euro waard zijn. Dat lukt alleen als zij een 'strate gische alliantie' aangaan met een andere universiteit, die ex pertise heeft die Leiden mist. Leiden heeft daarom partner schappen gesloten met de Vrije Universiteit in Amsterdam, TNO en twee vakgroepen van de Erasmus Universiteit. Het geza menlijke onderzoek richt zich op zes thema's: vaatziekten, kanker, infectieziekten, ge wrichtsziekten, neurologische ziekten en stemmings- en angst stoornissen. Om aan de NWO en het rijk te laten zien dat het Leiden ernst is, willen de universiteit en het LUMC over een periode van vijf jaar 81,7 miljoen euro investe ren. Een deel daarvan komt uit eigen middelen, tenminste 27 miljoen euro is afkomstig van het bedrijfsleven. Via bestaande subsidies draagt de overheid ook bij. Leiden heeft ten minste één se rieus te nemen concurrent: de Universiteit van Amsterdam. Onder regie van hoogleraar Ar jen van Tunen wordt daar een onderzoeksconglomeraat opge richt dat het Advanced Geno mics Initiative wordt genoemd. Amsterdam investeert ook zelf in het genomics-onderzoek, zij het dat de bedragen daar tot nu toe bij die in Leiden achterblij ven. In totaal hebben zich bij de NWO elf allianties aangemeld voor de subsidie. Het rijk heeft nooit eerder 190 miljoen euro onderzoekssubsi- die verstrekt. Het is zoveel, om dat het het Nederlandse geno- micsondèrzoek wereldwijd op de kaart wil zetten. Daarnaast wordt verwacht dat het onder zoek naar levensprocessen goed is voor de volksgezondheid en de economie. Naar verwachting zal het onderzoek veel nieuwe uitvindingen opleveren waar mee bedrijven winst kunnen maken. Alle onderzoekers zijn het er over eens dat de miljoenenin vestering noodzaak is. UvA- hoogleraar Roel van Driel: ,Als je ziet wat andere landen in ge nomics investeren, dan weet je onmiddellijk dat investeren en nog eens investeren de enige juiste koers is." Tegelijkertijd wekt de gekozen methode er gernis. Doorgaans smeert de overheid subsidies uit over veel instellingen, zodat iedereen een beetje tevreden is. Nu is dat niet zo: slechts één alliantie krijgt de hoofdprijs. Van Driel: „Dat zie je nou altijd: er wordt met geld ge rinkeld en we komen allemaal in actie." leiden - De 15 huishoudens van Centraal Wonen Stevenshof-Lei den stellen zaterdag 6 april hun zes nieuwe zonnepanelen op het dak van het complex aan de Joke Smitstraat officieel in wer king. In samenwerking met de verhuurder van het complex, Portaal Leiden, en de aanbieder en de geldschieter van de pane len, Encore BV van Nuon, wil Centraal Wonen Stevenshof aan hurend en verhurend Neder land laten zien dat een zonne- energieproject ook voor deze groep te realiseren valt. Volgens projectbegeleider Peter Segaar liep de zaak echter absoluut niet van een leien dakje en moest hij de nodige problemen overwin nen. Peter Segaar woont op nummer 22 van het Centraal Wonen complex Hij en zijn partner proberen al jaren hun energie verbruik zo laag mogelijk te houden, om een duidelijke bij drage te leveren aan de vermin dering van de C02-uitstoot. Om die reden heeft hij vorig jaar zelf vier zonnepanelen gekocht. „Het vergde nog heel wat gere gel om die dingen te plaatsen", zegt Segaar. Hij moest om te beginnen over eenstemming bereiken met de bewoners van de bovenste eta ge. „De mensen die de panelen installeerden moesten de spul len constant door hun wonin gen slepen." Omdat de bewo ners van de appartementen in tensief contact houden over de gemeenschappelijke ruimtes en voorzieningen, bleek een ak koord niet zo lastig. Een groter probleem vormde de prijs van de panelen. Die lag rond de drieduizend gulden per stuk. De andere bewoners von den die prijs aanvankelijk te hoog. Pas nadat aanbieder NUON de kosten verlaagde met een subsidie en de belasting dienst met een energiepremie de prijs nog verder omlaag bracht, gingen de bewoners overstag. Een jaar na dat besluit staan er in totaal 22 zonnepane len op het dak van Centraal Wo nen Stevenshof. Zes panelen zijn bedoeld voor het opwekken van elektriciteit voor de centrale woonruimte van het complex Daarnaast hebben andere be woners het voorbeeld van Peter Segaar gevolgd en gezamenlijk zestien panelen gekocht om stroom op te wekken voor hun eigen appartementen.. Peter Segaar en Centraal Wonen Stevenshof zijn blij dat het ge lukt is om als huurders een zon- ne-energieproject van de grond te krijgen, samen met de ver huurder Portaal Leiden en Nuon. Hieruit blijkt volgens Se gaar dat kleine huurders ook een bijdrage kunnen leveren aan het terugdringen van het wereldwijde probleem van het broeikaseffect. Manifestatie als opening wijkproject leiden Het startschot voor On ze Buurt Aan Zet in Leiden is op 27 april. Bij Onze Buurt Aan Zet krijgen wijkbewoners zelf de kans om met projecten hun buurt leefbaarder, mooier of veiliger te maken. Voor het pro gramma is ruim twee miljoen euro beschikbaar. Het geld gaat naar twee wijken: Pancras-Oost en Slaaghwijk. De gemeente kondigt aan dat ze zaterdag 27 april een manifesta tie houdt in De Waag. Met be woners voeren ambtenaren be sprekingen of zij die dag al een aantal projecten kunnen pre senteren. „Naast een inbreng van de verantwoordelijk wet houder Van der Sande, zouden vooral bewoners een centrale rol moeten spelen tijdens de openingsactie van Onze Buurt Aan Zet", schrijft de gemeente in een brief aan de wijkgroepen Oostelijke Binnenstad en Slaaghwijk. „In dit programma staan de bewoners immers cen traal. De bewroners hebben de r projecten voorgesteld en de ge meente, politie, welzijnswerk en de wijkgroepen werken samen in het project." Los van de kans vyk wijkbewo ners zelf om proPcten te laten zien. brengt de gemeente met behulp van een fototentoonstel ling in beeld welke projecten al op stapel staan. Leiden nodigt de wijkgroepen uit om nog met suggesties voor het programma van 27 april te komen. Rond die tijd moeten ook de re gels binnen de gemeente zijn aangepast. Wijkgroepen krijgen straks zelf de bevoegdheid om projecten uit te voeren, zonder verdere tussenkomst van het ge meentebestuur. Daarvoor is wat Leiden noemt een Kaderstelling bedacht. Daarin staat dat als projecten aan de vooraf vastge stelde kaders en criteria vol doen, ze mogen worden uitge voerd. Zo voorkom je dat een project 'eerst een lange weg door de ambtelijke molen af legt'. aldus de gemeente. 4 'Bezopen' ontwerp blijkt prachtige creatie 'Zoeterwoude twintig jaar terug in de tijd' braak op larlichte dag In een flat aan de Lam- ischansweg is gisteren op irlichte dag ingebroken, irschijnlijk kwam de inbre- binnen door met een bank- jehet slot van de voordeur nte wurmen, het zoge- mde flipperen. Uit de wo- gzijn betaalpasjes, cd's, loges, een walkman en een icamera gestolen. II: ontvoerder ten behandelen haag/leiden - Een jaar lang andeling in een psychiatri- inrichting. Die straf eiste Icier van justitie gisteren een 23-jarige Leidenaar. ipenbaar ministerie ver- de man ervan dat hij eind ;jaar zijn 13-jarige broertje trde, onder dreiging van mes. Hij verklaarde dat dat eurde nadat hij een stem in hoofd hoorde. „Het was opdracht van God." Vol- 5 de psychiater die hem on- lg- pocht, heeft de man last van iffenie en psychoses. De ank doet over twee we- itspraak. ormatie over 1 in psychiatrie Het Regionaal Patiënten isumenten Platform (RP- lid-Holland Zuid houdt ipril drie voorlichtings inkomsten over het per- isgebonden budget (PGB) psychiatrische patiënten, zo'n persoonlijk zorgbud- unnen patiënten hulp in- in bij wie ze willen. Dat kan traditionele zorginstelling maar een patiënt kan ook vriend of familielid betalen rhulp bij het huishouden, dministratie of vrijetijdsbe- ing. De eerste bijeenkomst het dagactiviteitencentrum C) aan de Langevelderweg iNoordwijkerhout op 2 L De andere zijn op 4 april et DAC aan de Utrechtstraat Alphen aan den Rijn en op iril in het DAC aan de Flevo- 2 in Leiden. PvdA'er Mohammed Bouras voelt zich welkom in de fractie leiden - Mohammed Bouras (PvdA) is de enige die na de verkiezingen met voor keurstemmen in de Leidse gemeente raad belandde. De scheidend voorzitter van de Stichting Marokkaanse Unie Moultaka besloot toch - tegen de af spraak in - actie voor zichzelf te voeren. Wat heeft hij de stad te bieden? door Wim Koevoet en Robbert Minkhorst „Die ledenvergadering was niet mijn meest plezierige avond. Het werd een pijnlijke ervaring. De pijn zat hem er vooral in dat ik van een aantal PvdA'ers steun had verwacht. Steun die ook was toegezegd. In plaats daarvan vielen enkele leden, onder wie oud-wethou der Tjeerd van Rij, hem aan op een uit spraak in het Leidsch Dagblad over ho moseksualiteit. En wilden ze weten wat zijn ambities daij waren. Bouras' ver weer was flets. „Ik was teleurgesteld en verrast. Ik voelde me gepakt. Ik was aangeslagen en een beetje beledigd. Als ik het over zou mogen doen, had ik het heel anders gedaan." Hoe zit het dan, met jouw standpunt over homo's? Op de vraag wat je van de uitspraken van imam El Moumni vond, die homoseksualiteit als een ziekte ziet, antwoordde je: 'Ik ben geen dokter'. „Ik moest lachen om die vraag. Het was vragen naar de bekende weg. Ik nam het niet serieus en heb er een grap van gemaakt. Laat dat duidelijk zijn: Moul taka onderschrijft met een vette, streep artikel 1 van de grondwet. We zijn een goede buur van het COC. Ik verwerp el ke vorm van discriminatie." En toch zei je niet: 'Het was kletspraat'. Waarom nam je niet explicieter afstand van de uitlatingen van El Moumni? „Dat heeft te maken met mijn positie als voorzitter van Moultaka. Moultaka is een open en neutrale organisatie. Je hebt met een hele diverse gemeen schap en achterban te maken. Wij hou den ons niet bezig met religie. De zaak rond El Moumni was een theologische discussie.Daar hebben wij geen ver stand van en dus kunnen we er ook niet op ingaan." Op de ledenvergadering verloor Bouras de strijd. Hij beloofde zich neer te zul len leggen bij het besluit van de leden. Maar de frustratie heeft nog een tijdje aan hem geknaagd. „Het deed pijn. Ik dacht toen: we willen meer jonge men sen in de politiek hebben. Is dat dan nog wel zo? Als een partij zo omgaat met haar jonge mensen, twijfel ik daar aan. Want ik had het ook zonder die actie tegen mij waarschijnlijk niet ge red. De partij ziet graag mensen in de raad met veel ervaring en een groot netwerk. Als mensen op de ledenverga dering hadden gezegd: 'dat heeft hij nog te weinig', dan was het klaar ge weest." Overigens koestert Bouras geen wrok meer. In de fractie voelt hij zich wel kom en Van Rij heeft hem op 6 maart, de dag van zijn verkiezing, gefeliciteerd. „De partijvoorzitter heeft me de afgelo pen tijd gesteund, en anderen ook. Dat heb ik heel erg gewaardeerd. Het is een gedane zaak. Ik ben in de fractie volle dig geaccepteerd. We hebben een leuk clubje. Laten we er vier goede jaren van maken. Ik heb daar groot vertrouwen in. Van mijn actie zeiden fractieleden alleen 'jammer dat we dat niet wisten'. Je bent ook ongehoorzaam geweest. „Ja. Maar ik vind dat ik dat kan verant woorden. Mijn enige fout is geweest dat ik het niet heb verteld. Na die le denvergadering hadden mensen het in de stad over mij. Ze vonden het flauw. Ze zeiden tegen me: 'Mohammed, je moet doorgaan'. Ik had ook wel een dubbel gevoel, maar mensen zeiden 'ga ervoor'. Ik vond dat ik klaar was voor de raad. Mensen wilden mij, en dat gaf me de overtuiging om door te gaan. Ik heb gemerkt dat ik in Leiden-Noord heel populair ben onder jongeren. Ik ben een kleine e-mailactie begonnen, heb een flyer gemaakt met mijn foto er op en her en der posters opgehangen." Wat wil je in de raad zoal gaan doen? „Ik wil de kloof tussen het stadsbestuur en de gewone Leidenaars verkleinen, en dan met name met de jongeren. Ik hoop dat ik een voorbeeld kan zijn voor jongeren. Daar wil ik me enorm voor inzetten. Wat ik heel jammer vind, is dat bijna alle partijen pas vlak voor de verkiezingen campagne gaan voeren. We moeten morgen al beginnen voor over vier jaar. Jongeren moeten zich meer betrokken gaan voelen bij de po litiek. Dat lukt niet met scholing, dat is saai. Geef ze een budget van duizend euro en laat ze een idee, plan bedenken over verkeer, of veiligheid. Het moet niet passief, maar actief. Ik wil ook kij ken of we de jongerenraad, die we ooit hadden, kunnen terughalen. Politiek wordt gekoppeld aan saai, aan vieze spelletjes. Politiek is juist een middel om op te komen voor je rechten. Daar moeten we op inspelen." Mohammed Bouras: „Ik hoop dat ik een voorbeeld kan zijn voor jongeren." Foto: Hielco Kuipers leiden - Het treinverkeer tussen Leiden en Hoofddorp is van morgen zo'n drie uur ontregeld geweest nadat een stoffelijk overschot werd ontdekt op de rails in de buurt van Nieuw- Vennep. De politie Kennemer- land en NS Railverkeersleiding gaan ervan uit dat het hier een zelfdoding betreft. Over het ge slacht en de identiteit van het slachtoffer tastte de politie van ochtend nog in het duister. Het lijk werd rond zeven uur ont dekt waarna het treinverkeer werd stilgelegd. Op het traject Leiden-Hoofddorp en Leiden- Schiphol zijn 's ochtends bus sen ingezet. De intercity's naar Amsterdam Centraal Station werden omgeleid via Haarlem. leiden - In het Heempark in Lei den is zondag 31 maart de eer ste publiekswandeling van het jaar. Bezoekers kunnen dan uit leg krijgen over zogenoemde stinzenplanten en vroege voor- jaarsbloeiers. Stinzenplanten zijn planten die van oorsprong uit het gebied rond de Middel landse Zee komen en die hier eeuwen geleden door verzame laars en reizigers naar toe zijn gebracht. Daarbij behoren ook 'oer-Hollandse' gewassen als sneeuwklokjes en de tulp. De rondleiding begint zondag om 14.00 uur. De toegang en deel name aan de excursie zijn gratis. ren uit de buurt. Parkeerover last, verlies aan privacy en ver lies van zonlicht. Als klap op de vuurpijl moeten de voordeuren van de bovenwoningen aan de achterkant van de Maresingel komen. De toekomstige bewo ners moeten om daar te komen via een trap naar een soort gale- rijtje op de eerste verdieping. En die trap komt uitgerekend tegen de muur van Maresingel nummer 66 te lopen waar de bewoners van dat pand uiter aard niet blij mee zijn. Daar naast zijn er twijfels over de bouwkundige staat van de nieuwbouw en de brandveilig heid. Dit alles weerhield Verbaan er niet van om door te bouwen, ondanks het feit dat er nog steeds 19 bezwaarschriften 'lo pen'. Na geruzie rond de bouw tekeningen, het opleggen van bouwstoppen en het weer aan passen van de bouwtekeningen greep wethouder Hillebrand uiteindelijk in. Hij bepaalde dat de bouwhoogte omlaag moest. Sinds eind februari is er echter een bouwstop omdat de cons tructieberekeningen ontbreken. Volgens de buurt heeft Verbaan maling aan die stop. „Hij doet waar-ie zin in heeft, en de ge meente grijpt niet in, terwijl ambtenaren in het Stadsbouw- huis vanaf hun werkplek de Maresingel kunnen zien. Pas als wij bellen of schrijven komt de gemeente eens kijken", aldus een van de buren. De advocaat van Verbaan. Peter Lamme, meent dat de soep niet zo heet wordt gegeten als hij wordt opgediend. „In januari is de vergunning verleend en er is Een extra verdieping op drie panden aan de Maresingel zorgt voor commotie in de buurt. Foto: Hielco Kuipers inderdaad een bouwstop sinds eind februari. Dat komt omdat er geen constructieplan was, maar dat is normaal in dit soort gevallen. Die wordt pas achteraf ingediend. Ik ben er van over tuigd dat de bouwstop wordt opgeheven, als de gemeente goedkeuring heeft verleend aan het constructieplan." Lamme heeft vorig week de kwestie bepleit voor de rechter in Den Haag. „Omwonenden hebben een kort geding aange spannen tegen het bouwplan. Ik heb goede hoop dat hun eis wordt afgewezen. De rechter toetst namelijk alleen of de bouwvergunning rechtmatig tot stand is gekomen en kijkt niet naar bouwtechnische aspecten. Ik heb alle reden om aan te ne men dat die vergunning recht matig is verleend. Volgens een woordvoerder van de gemeente geldt de bouwstop alleen voor de werkzaamheden aan de kap. „Dat houdt dus in dat aan de achterkant wel mag worden gewerkt. Ik weet na tuurlijk niet precies wat de be woners zien, maar de kans be staat dat het werkzaamheden betreft die niet aan het dak wor den uitgevoerd. In dat geval kunnen we natuurlijk niets doen." Eric-Jan Berendsen De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 434

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13