'Premieheffing kan via Belastingdienst' ECONOMIE Fietsverzekering 'Noviopolis' blijkt niet te bestaan 'Politiek kan niet om WAO-plan SER heen' Grootste kans op baan via advertenties en tips Banken willen belang in Kirchgruppe voor krediet UWV geen bezwaar tegen overdracht inning 'Pijplegtoren' klaar voor de start Toekomst ruim honderd Basismarkten nog onzeker 'Sabena ten onder aan dure vliegtuigen en hoge lonen' Rechtszaak om beursgang Via Adviseur: Top Arthur Andersen moet vervangen assa-ontslag itse posterijen iden Bij Consignia. de Brit- osterijen, verdwijnen 100 banen. De directie is van i een grote reorganisatie te den, zo meldt The Sunday graph. Vorig jaar waren ad )0ü banen geschrapt om zo osten te drukken. Consig- werd vorig jaar geprivati- d. In december kwam de ctie met het voornemen om eens 30.000 van de 200.000 lidsplaatsen te schrappen, plan werd ingetrokken on- dnik van de vakbonden, die acties dreigden. naat dagvaardt stuurders Enron hington - Een commissie de Amerikaanse Senaat t de huidige en oude be- irders van het failliete ener- oncern Enron gedagvaard hen te dwingen informatie contacten met het Witte te geven. De commissie neer weten over de contac- van Enron met de regering de huidige president Bush ijn voorganger Clinton, on- meer over het energiebe- tterdam bouwt ven in Oman erdam/sohar - Het Ge- ntelijk Havenbedrijf Rotter- en de staat Oman in het den-Oosten hebben een eenkomst gesloten voor de irikkeling en het beheer van nieuwe haven in Sohar. Het nbedrijf levert via dochter Consultancy vooral man- ht en kennis. Rotterdam de samenwerking aan, om- n Sohar een chemische in- rie wordt opgezet. tanse minister: rstel economie De Japanse minister iconomische zaken, Ta- ka, verwacht dat de econo- in zijn land in de tweede van dit jaar weer aantrekt, omische hervormingen in evenwel noodzakelijk, de bewindsman gisteren n Japans televisieprogram- Dm de économie een im- te geven, overweegt hij de ting te verlagen. De rege- moet dan wel zijn uitgaven dringen, zo stelde hij. ilipp Holzmann t opsplitsen' kfurt - Het in surseance rende Duitse bouwcon- Philipp Holzmann wordt opig niet opgesplitst om derlijke delen te redden e ondergang. Dat heeft ndvoerder Hermann ge- Voorwaarde is wel dat het op alle circa vijfhonderd plaatsen vandaag gewoon t hervat en dat de banken en aanvullend krediet de brug komen. Volgens windvoerder zijn de eerste ekken met de banken iver 'vruchtbaar' verlopen. wil 500 lien schrappen m - Het Britse olieconcern 500 banen schrappen bij ctiviteiten in de Noordzee. Oncern acht deze activitei- an groot belang en wil ze nlijnen om er ook in de mst mee te kunnen con- ren. De banen moeten dit ijn verdwenen. evaller >r Nike 'ork - De Amerikaanse dedingfabrikant Nike in het eind februari afge- derde kwartaal van het de boekjaar een netto- behaald van 126,3 mil- lollar tegen 97,4 miljoerj in dezelfde periode van irige boekjaar. Het resul- beter dan was venvacht, ïzet nam toe met 4,2 pro- ot 2,17 miljard dollar. rJet vliegt op Parijs - Prijsvechter easyjet gaat inaf Parijs vliegen. Medio itioneert de de maat- pij vier vliegtuigen op de luchthavens Charles de en Orly. Easyjet vliegt de Franse hoofdstad en ooi, Genève, Nice en n. Donald's sluit kse filialen McDonald'^ gaat 32 draaiende hamburger- Irants in Turkije sluiten, wegens de kosten daar- ft de Amerikaanse keten eningen van 145 miljoen over het eerste kwartaal t jaar. Los van die eenma- >ten zal de winst per aan- ver die periode iets lager en dan analisten ver en. De winstprognose eel 2002 is wat verlaagd, het bedrijf weten. maandag 25 MAART 2002 munchen/anp-dpa - In ruil voor een financiële injectie van 600 tot 800 miljoen euro, wil een aantal Duitse banken een be lang het noodlijdende media concern Kirchgruppe nemen. Zij zijn volgens financiële bron nen bereid de eigenaar van vele televisiezenders in Duitsland en rechten op grote films op die manier uit de brand te helpen. Als de banken niet met geld over de brug komen, dreigt Kirch in surseance te raken. Het media bedrijf kampt naar eigen zeggen met een schuld van 6,5 miljard euro. Volgens Duitse media zouden de banken samen een belang van 60 procent in de Krichgruppe eisen voor het overbruggingskrediet. Daardoor zou mediamagnaat en oprichter Leo Kirch in één klap zijn meer derheidsbelang verliezen. Tot de financiële instellingen die bereid zouden zijn geld in Kirch te steken behoren de Bayerische Landesbank, HypoVereinsbank en de Commerzbank. De Deut sche Bank, die in februari al liet doorschemeren dat het bediijf niet op nieuwe leningen hoefde te rekenen, doet naar verluidt niet mee. Overigens zou de deelneming van de banken slechts een tus senoplossing zijn: uiteindelijk zou de Kirchgruppe, voor een deel, door een andere partij overgenomen moeten worden. Het concern belandde in grote financiële problemen door fors te investeren in betaaltelevisie en tv-rechten voor grote sport evenementen. Vooral op de exploitatie van be taal-tv worden grote verliezen geleden. amsterdam/anp - Het Uitvoe ringsinstituut Werknemersverze keringen (UWV) heeft er geen be zwaar tegen als het innen van premies voor WW, WAO en Ziek tewet wordt overgedragen aan de Belastingdienst. Dat heeft een woordvoerder van de nieuwe or ganisatie zaterdag bevestigd. Het UWV is op 1 janauri voort gekomen uit de vijf voormalige uitvoeringsinstellingen voor de sociale zekerheid, zoals het GAK en Cadans. Het ministerie van financiën, sociale zaken en de sociale partners bakkeleien al ja ren over wie de premies voor werknemersverzekeringen moet innen. In de huidige uitvoe ringsorganisatie zijn de sociale partners echter buitenspel ge zet. De nieuwe topman van het UWV, T. Joustra, wil de discus sie over de inning niet uit de weg gaan. Volgens hem kunnen de premies net zo goed door de Belastingdienst geïnd worden. Het overdragen van het innen van de werknemerspremies zou voor het bedrijfsleven een las tenverlichting van vele miljoe nen euro's per jaar opleveren. „Het valt niet te ontkennen dat er grote voordelen zijn te beha- Schiedam - Een groepje nieuwsgierigen loopt in de Wilhelminahaven in Schiedam onder een 117 meter lange pijplegtoren. Het gevaarte ligt op 14 aan elkaar gekoppelde transport wagens, klaar voor transport naar de Golf van Mexico. De pijplegtoren gaat daar op grote diepte pijpleidingen op de zeebodem installeren ten behoeve van de oliewinning. Foto: ANP/Jasper Juinen den haag/gpd - Tussen de 6000 en de 25.000 fietseige- naren hebben zo'n 100 euro uitgegeven aan een fiets verzekering die niet blijkt te bestaan. De polissen wer den aangeboden door rijwielhandelaren verspreid over heel het land en dragen meestal de naam 'Noviopolis'. De toezichthoudende Pensioen- en Verzekeringskamer (PVK) heeft een onderzoek ingesteld naar de zaak. Tot nu toe is duidelijk dat het gaat om verzekeringen die werden afgesloten bij assurantiekantoor Hakenberg in Nijmegen. Het kantoor verkocht polissen maar bracht deze nooit onder bij een verzekeringsmaatschappij. Op de polissen staat echter wel gemeld dat ze gedekt zijn door onder meer Delta Lloyd. Deze verzekeraar heeft inmiddels ook een onderzoek ingesteld naar de ongedekte polissen. Volgens woord voerder David Brilleslijper hoeven niet alle mensen die een fietsverzekering hebben onder de naam Noviopolis of Hakenberg in paniek te raken. „Sommige polissen zijn namelijk wel weer gedekt." Delta Lloyd doet namelijk zaken met tussenpersoon Hakenberg in Oldenzaal. „Dat bedrijf heeft van ons een volmacht gekregen om verzekeringen namens ons af te sluiten. Hakenberg heeft echter ook een vestiging in Nij megen, die onlangs failliet is gegaan. Aan die vestiging hebben wij nooit een volmacht afgegeven. De verzeke ringen die daar zijn afgesloten, worden dus niet door ons gedekt." De 'verkeerde' fietsverzekeringen zijn ver kocht in de periode tussen begin 1999 en afgelopen juni en hebben een looptijd van drie tot vijf jaar. Zowel de PVK als Delta Lloyd hopen deze week het onderzoek af te ronden. Dan pas is duidelijk hoeveel klanten er pre cies gedupeerd zijn. Hakenberg heeft in ieder geval tus sen de 30.000 en de 40.000 polissen uitstaan. Tussen de 6000 en de 25.000 daarvan zouden niet gedekt worden. De overige polissen lopen bij het Engelse Tenwinck en Lloyds. len", meent Joustra. Alleen voor de interne organisatie van het UWV zelf zou de doorvoering minder positieve gevolgen heb ben: als de publieke uitvoerings organisatie geen premies hoeft te innen, is er voor de huidige circa 22.000 werknemers ook minder werk. Ook voor het innen van de zo geheten bovenwettelijke uitke ringen zou de Belastingdienst ingeschakeld kunnen worden. Joustra zou reeds met staatsse cretaris Hoogervorst van sociale zaken over een mogelijke her ziening van het premiestelsel hebben gesproken. den bosch/gpd - Voor 105 filia len van Basismarkt is nog steeds geen koper. De 166 vestigingen van de supermarktketen in Ne derland sluiten over één week hun deuren. Per 1 april trekt moederconcern Laurus de stek ker uit zijn verliesgevende lage- prijzen-dochter. Voor 61 filialen is er een koper. Voor 105 van de filialen is de toekomst nog onge wis; er wordt wel met kandida ten gesproken. Vijftig winkels gaan over in han den van de Duitse supermarkt keten Lidl dat in één klap op ruim 130 winkels komt. Blokker en Kruidvat kopen respectieve lijk zes en vijf Basismarkten. Een Basismarkt in Veendam heeft met succes sluiting aange vochten. De rechter in Gronin gen verbood Laurus de zaak per 1 april te sluiten. Laurus heeft een huurcontract tot 2008. Eige naar Altera Vastgoed uit Haar lem wil dat Laurus zich aan dit contract houdt. Mocht de Basis markt per 1 april toch besluiten de zaak dicht te houden tijdens openingstijden, dan riskeert het bedrijf een dwangsom van 10.000 euro per dag. Laurus- woordvoerster Van Amerongen zegt nog niet weten of het con cern gevolg geeft aan het besluit van de rechter. „Daarop bera den we ons nog. We gaan wel in hoger beroep." Hij wil niet zeg gen of de uitspraak gevolgen heeft voor andere Basismarkt- vestigingen. „Iedere vestiging heeft zijn eigen unieke omstan digheden. We verwachten er met ieder verkooppunt afzon derlijk uit te komen. Een aantal vestigingen is ons eigendom", aldus Van Amerongen. De sluiting heeft geen gevolgen voor de werkgelegenheid van het persomeel (1700 mensen) van de Basismarkt. „Lidl, Blok ker en Kruidvat nemen het per soneel mee van de vestigingen die ze hebben overgenomen. De rest heeft een baangarantie bij Laurus. Die kunnen aan de slag bij vestigingen Super de Boer, Edah of Konmar in de buurt." De 40 werknemers op het hoofdkantoor in Zaltbommel hebben volgens Van Amerongen inmiddels 'een plekje gevon den'. Welke winkels Lidl overneemt, wil Van Amerongen niet zeggen. „Per vestiging moet de Neder landse Mededingingsautoriteit een besluit nemen." De Duitse superkruidenier is zelf zo geslo ten als een oester. brussel/anp - De onnodige aan koop van nieuwe Airbus-toestel len en te hoge salarissen zijn de oorzaak van de ondergang eind vorig jaar van luchtvaartmaat schappij Sabena. Dat is de conclusie van een voorlopig rapport dat zaterdag is uitgelekt in het dagblad Le Soir van het Belgische Federaal Planbureau. Het is voor het eerst dat een onafhankelijk bu reau een oordeel velt over de neergang van de luchtvaart maatschappij, het grootste fail lissement uit de Belgische ge schiedenis. Sabena verving in 1997 zijn Boeings door nieuwe Airbussen. Dat gebeurde toen het bedrijf onder leiding stond van Swissair dat inmiddels ook failliet is. In België wordt al langer geroepen dat het wanbeleid van de Zwit sers de ware oorzaak is van het bankroet. Er gaan ook verhalen dat Swiss air Sabena heeft leeggezogen door de Belgen te verplichten Swissair-dochters in te schake len voor allerlei diensten. Het Planbureau neemt die conclusie niet over, maar constateert wel enkele opmerkelijke zaken. Zo werd de catering aan boord op eens vijf keer zo duur, toen Sa bena vanaf het jaar 2000 ver plicht werd om het eten te ko pen bij Swissair. Een parlementaire enquêtecom missie, die in België is opgericht, kan het rapport gebruiken om te kijken of dit soort praktijken on geoorloofd is. Amsterdam/anp - Personeelsad vertenties en de ouderwetse tips van bekenden zijn nog steeds de best beproefde methoden om een baan te vinden. Vooral al lochtone werkzoekenden heb ben baat bij het 'via-via-circuit'. Dat blijkt uit een onderzoek dat de Vrije Universiteit Amsterdam in samenwerking met uitzend bureau Tempo Team onder dui zenden mensen heeft gehou den. Het zijn enkele voorlopige con clusies uit een onderzoek dat pas in het najaar van 2003 volle dig is afgerond. Het uitzendbu reau is betrokken bij het onder zoek om met de resultaten 'het advertentiebeleid aan te scher- den haag/anp - De geruchtma kende beursgang van het inter netbedrijf Via Networks krijgt een staartje. Beleggers eisen van de begeleidende banken en beursbedrijf Euronext een scha devergoeding van ten zeker 12,5 miljoen euro. De rechtszaak dient op 1 mei in Amsterdam. Via Networks ging twee jaar ge- ledennaar de beurs voor 21 euro per aandeel. Direct na de intro ductie spoot de koers omhoog naar 89 euro. Nog dezelfde dag bleek dat beleggers veel te veel hadden betaald. In New York, waar de introductie plaatsvond toen Amsterdam al was geslo ten, verwisselden de aandelen voor 44 euro van eigenaar. Pro fessionele partijen kochten in de VS aandelen om die een dag la ter in Amsterdam voor een ho ger bedrag weer te verkopen. Door dit extra aanbod zakte de koers als een plumpudding in elkaar. Beleggers verwijten Fortis, Mor gan Stanley en DLJ onjuiste en onvolledige informatie te heb ben gegeven. De banken zou den de koers bovendien kunst matig hebben opgedreven. Zo zou Fortis-dochter MeesPierson bewust een groot pakket aande len hebben achtergehouden om schaarste te creëren. Fortis heeft die aantijgingen altijd van de hand gewezen. Raad van State-lid Donner: Vakbonden hebben een groot offer gebracht door Sylvia Marmelstein en Hans van Soest den haag - Bijna een jaar heeft hij moeten wachten of de Sociaal Economische Raad (SER) iets heel zou laten van 'zijn' plannen voor een nieuw WAO-stelsel. Raad van State-lid Piet Hein Donner stond aan het hoofd van de commissie die het kabinet adviseerde hoe het WAO-probleem kan worden aangepakt. Afgelopen vrijdag bleek dat de SER, die door de regering was gevraagd het plan- Donner verder uit te werken, dit in grote lijnen heeft overgenomen. In dit plan wordt de logica van het huidige WAO- stelsel volledig op zijn kop gezet. Keu ringsartsen moeten niet langer kijken of iemand ziek genoeg is om niet meer te hoeven werken, maar of iemand aan het werk gehouden kan worden. Donner: „Het was afwachten of de SER die omslag in denken zou durven over nemen. Zowel bij de vakcentrales als de werkgeversorganisaties is dat niet over rozen gegaan. Maar uiteindelijk hebben hun achterbannen dat idee aanvaard. Ui teraard met wat compromissen hier en daar. Maar zelfs de paar Kroonleden in de SER die niet volledig hebben inge stemd met het akkoord, onderschrijven wel het wezen van ons voorstel. Alleen willen ze pas twee dingen veranderd zien als het plan zich bewezen heeft." Die twee dingen zijn het verhogen van de Piet Hein Donner, voorzitter van de WAO-commissie. Foto: GPD/Cees Zorn WAO-uitkering en het afschaffen van de WAO-boetes voor werkgevers (Pemba-re- geling). In de Tweede Kamer liggen deze twee punten zo gevoelig, dat dit een poli tiek akkoord nog deze kabinetsperiode in de weg staat. „Maar hoe je ook over onze plannen denkt, het is een feit dat we vastlopen met de manier waarop we tot nu toe tegen de problemen aankeken," zegt hij. Donner laat doorschemeren dat hij zich bijna niet kan voorstellen dat de politiek het SER-plan zomaar naast zich neerlegt. „Als de politiek denkt dat het anders kan, hadden ze geen commissie hoeven in stellen en geen SER-advies daarover hoe ven vragen. Het grote voordeel van dit akkoord is dat de vakbonden zich eraan hebben geconformeerd. Alles wat tot nu toe aan wetgeving werd bedacht om het probleem aan te pakken, werd in cao-af spraken teniet gedaan. De bonden heb ben een groot offer gebracht, waar nie mand cynisch over kan doen. En de poli tiek kan zich geen maatschappelijke on rust veroorloven door dat signaal te ne geren." In het plan-Donner en het SER-akkoord wordt iemand pas toegelaten tot de WAO als hij of zij echt niet meer kan werken. Wie nog zicht heeft op herstel, blijft in principe gewoon aan het werk. Pas na twee jaar kan iemand werkloos worden, als alles geprobeerd is om iemand weer in het arbeidsproces te betrekken. Donner: „Vergeleken met het huidige stelsel, wordt de vraagstelling omge draaid. Een keuringsarts moet niet meer de vraag beantwoorden of iemand hier en nu niet meer kan werken, maar of het uitgesloten is of hij met een goede be handeling binnen vijf jaar weer aan de slag kan. Van mensen met een bum-out weten we dat 90 procent binnen twee jaar weer aan de slag kan. Alleen geldt voor deze ziekte vaak dat je niet moet wachten op volledige genezing, voordat iemand weer aan de slag kan. Meestal zijn zij er bij gebaat dat ze na een paar maanden alweer voor een paar uur aan het werk gaan. De werkgever wordt me deverantwoordelijk voor de behandeling. Als iemand na jaren nog steeds niet kan werken en hij kan aantonen er alles aan te hebben gedaan, dan blijft de weg naar de WAO open." Vanuit deze redenering begrijpt Donner veel kritiek op zijn plannen niet. „Het is kritiek vanuit hef denken volgens het be staande systeem. Veel mensen denken dat in ons voorstel mensen hun recht op uitkering verliezen. Maar wie straks geen uitkering krijgt, behoudt gewoon zijn baan en zijn salaris." De angst om de Pemba-regeling af te schaffen en om iets te doen aan de hoog te van de WAO-uitkeringen, is volgens Donner dan ook koudwatervrees. „De Pemba is bedoeld om werkgevers te dwingen er alles aan te doen om iemand niet in de WAO terecht te laten komen. En het WAO-gat (een terugval in uitke ring na enkele maanden, afhankelijk van de leeftijd) is bedacht om WAO'ers te prikkelen weer aan het werk te gaan. Maar als de WAO straks beperkt wordt tot die gevallen waar niets meer aan te doen is, dan is het niet logisch beide re gelingen in stand te houden." Maar de staatsraad begrijpt de twijfel in de politiek wel. „Uiteindelijk moeten zij het risico nemen om dit stelsel in te voe ren. En dat is geen kleine operatie. Het is geen wetswijziging die snel kan worden doorgevoerd. Omdat het gaat om een an dere manier van redeneren, moet het he le wetsgebouw van de grond af aan op nieuw worden opgebouwd. Het grootste gevaar is nu dat de politiek die wijziging te lichtvaardig opvat." pen'. Uit het onderzoek blijkt onder meer dat allochtonen va ker solliciteren omdat hun om geving dat van ze verlangt, ter wijl autochtone Nederlanders 'gedreven worden door per soonlijke motieven'. Verschillen zijn er ook tussen vrouwen en mannen. Zo vinden vrouwen de werktijden, kinderopvang en de locatie van het werk belangrijk. Mannen gaan voor het salaris en de status. Verder blijkt dat iets meer dan 11 procent van de be roepsbevolking op zoek is naar een (andere) baan. Een op de vijf heeft last van een vorm van sollicitatieangst. Een op de tien krijgt bij de gedachte aan een gesprek al buikpijn. new york/rtr-anp - Het nood lijdende Amerikaanse accoun tantskantoor Arthur Andersen moet zijn topmanagement ver vangen. Die aanbeveling doet de ex-voorzitter van de Federal Re serve Paul Volcker. Hij is aange trokken om het bedrijf er boven op te helpen. Een onafhankelijk bestuur, met hemzelf aan het hoofd, zou de leiding over het bedrijf moeten krijgen. Andersen raakte in opspraak door zijn rol in het schandaal rond energiecïfccem Enron. Daardoor verloor het accoun tantskantoor talloze belangrijke klanten. Vorige week heeft het Amerikaanse ministerie van jus titie het kantoor bovendien aan geklaagd wegens het belemme ren van het onderzoek naar de ondergang van de energiegi gant. Volgens Volcker hebben zijn voorstellen alleen effect als justi tie de klacht tegen Andersen laat vallen. Ook zou de financiële aansprakelijkheid van de ac countants voor het Enron- schandaal zou beperkt moeten worden. Eerder gaf Volcker al aan de twee kernactiviteiten van Ander sen. accountancy en advies, te willen scheiden. Buiten de VS proberen kantoren samen te gaan met hun concurrenten.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7