Massale betoging tegen Berlusconi BUITENLAND 'Defensie Amerika zal minder JSF's kopen' Landlozen kraken landhuis van Braziliaanse president Studie in Oxford voor half miljoen te koop Britten laten Tony Blair vallen als een baksteen EU-rapport: Aanpak van drugsgebruik versoepeld Noord- en Zuid-Korea hervatten gesprekken Irak wil praten over vermiste uit Golfoorlog aarde gepakt voeren vogels ierpen - Een 79-jarige v uit Antwerpen is vorige gearresteerd omdat ze lkruimels had gestrooid de vogeltjes. Stadswach- iadden de bejaarde ge- neerd om de kruimels op men, omdat in hun ogen e was van illegale vuil- De vrouw ging daar niet en stapte op de bus. op waarschuwden de toe- ïouders de politie. Die met loeiende sirene aan- en dwong de bus tot en. De bejaarde vrouw daarop hardhandig gear- rd. „Als het politieoptre- olgens haar onwettig was, e een klacht indienen bij dienst Intern Toezicht", de politie vanochtend in Iwtste Nieuws. lilie rookster gt 150 miljoen and - De Amerikaanse ta- abrikant Philip Morris 150 miljoen dollar (circa liljoen euro) betalen aan bestaanden van een ydie in 1999 op 53-jarige d overleed aan longkan - en jury in de staat Oregon elde dat Philip Morris het irechte heeft doen voor- n of sigaretten met een igd teergehalte minder elijk zijn dan gewone si- en. De vrouw rookte light- tten. De tabaksfabrikant e vergeefs aan dat de getrouwd was met een oor wie ze ook werkte, en rdege moet hebben ge- dat roken ongezond is. maandag 25 maart 2002 in volle erij in Lille door onze correspondent Hans Celeijnse rome - Naar schatting twee miljoen de monstranten hebben'zaterdag in Rome ui ting gegeven aan hun afkeer van premier Berlusconi en zijn centrum-rechtse rege ring. Oe betoging was gericht tegen plan nen van het kabinet om de arbeidswetge ving, en dan vooral de ontslagprocedures, te versoepelen. De manifestatie kwam echter vooral in het teken te staan van de moord van vo rige week in Bologna op regeringsadvi seur Marco Biagi. Hij werd vrijdag in fa miliekring begraven. Zijn weduwe had het aanbod van Berlusconi voor een staatsbegrafenis afgeslagen. Sergio Cofferati, leider van de grootste en linkse vakbeweging CGIL, hield de de monstranten voor dat de econoom Biagi misschien was gedood om de mobilisatie van het verzet tegen de regeringsplannen te saboteren. Volgens Berlusconi werd Biagi, die hevige kritiek had geuit op de starre houding van de vakbonden, ver moord omdat hij juist achter hervorming van de arbeidswetgeving stond. Volgens de drie organiserende vakbon den was er nog nooit zo'n grote anti-re geringsdemonstratie gehouden. De stoet eindigde bij het Circus Maximus, waar de oude Romeinen zich met spelen ver maakten. De demonstranten waren met een vloot van bussen, treinen en zelfs en kele vliegtuigen aangevoerd. De bonden hielden het op meer dan twee miljoen betogers, de Romeinse poli tie zat opvallend laag met een schatting van 700.000. Zelfs de rechtse kwaliteits krant La Stampa vond dat gisteren veel te laag. Het linkse dagblad La Repubblica overdreef echter geweldig met de kop 'Nog nooit vertoond; drie miljoen men sen met de vakbond'. Achter dit gesteggel om cijfers gaat de nostalgie van Berlusconi-haters schuil. Het eerste kabinet van de mediamagnaat kwam in 1994 na zeven maanden ten val door massa-demonstraties tegen pensi oenhervormingen. Berlusconi's kabinet raakte daar toen hevig van in paniek, zwakte de wetgeving aanzienlijk af, maar kon niet voorkomen dat de populist Um- berto Bossi met zijn partij Lega Nord uit de regering stapte. Diezelfde Bossi is als lid van de huidige regering wat berekenbaarder geworden. Hij en Berlusconi verklaarden gisteren om het hardst dat het kabinet geen duimbreed zal wijken voor het linkse ver zet, door Bossi al gebrandmerkt als 'fas cistisch'. „De hervormingen gaan hoe dan ook door", zei Berlusconi. Hij heeft de vakbonden uitgenodigd voor een gesprek, maar een compromis lijkt door de harde opstellingen van beide kampen onwaarschijnlijk. De kans voor Berlusconi schuilt in verdeeldheid van de drie grote vakcentrales. Volgende maand moet een landelijke, al gemene staking van een dag plaatsvin den, maar een definitief besluit is door onderling gekibbel nog steeds niet geval len. tste doden rsk begraven ersburg - In het Russi- t.Petersburg zijn zaterdag tste zeven bemanningsle- ui de verongelukte Russi- emonderzeeër Koersk yen. De door atoomener- ngedreven duikboot zonk ustus 2000 in de Ba- e zee na een explosie aan Bij het ongeluk vonden t bemanningsleden de 2 Een exploderende torpe- 0 Dorzaakte het ongeluk. torpedo heeft kunnen ffen, is nog niet bekend. ronden door - losie Belfast r - Een bomexplosie in orden van Belfast heeft igmiddag vier mensen J ld, drie agenten en een Onbekenden gooiden 1 tijdens ongeregeldhe- Limestone Road in het in van de stad. De ver- g ïgen zouden niet ernstig *n agent liep kwetsuren been op, de anderen vooral geraakt in het ichaam. Vrijdagavond al vijf agenten gewond botsingen met oproer- igkeer Shah f uitgesteld af - De terugkeer van de Af- ;e ex-koning Mohammad '6 >hah naar zijn vaderland JP rtwee weken uitgesteld, de Italiaanse regering de -v i in de hoofdstad Kabul w ilig genoeg acht. Zaher uie in Italië woont, zou i voor eerst sinds hij in i[| erd afgezet weer voet op nse bodem zetten. De nse interim-premier Karzai ontkende zater- het niet veilig is in Ka- lar zei het besluit van respecteren. washington/anp - De Ameri kaanse strijdkrachten gaan waarschijnlijk ongeveer vier honderd gevechtsvliegtuigen van het type Joint Strike Fighter (JSF) minder aanschaffen we gens de hoge kosten. Volgens de Amerikaanse krant Wall Street Journal zal het budget voor de aanschaf van nieuwe vliegtuigen met ongeveer 30 procent wor den verminderd. Dat betekent dat de marine en het korps mariniers 680 JSF-toe- stellen aanschaffen in plaats van de eerder beoogde 1.089. In to taal wilde het Amerikaanse leger 2.800 JSF-toestellen kopen. „We hebben niet genoeg geld óm al de vliegtuigen te betalen", aldus een functionaris van Defensie in de krant. Er is nog geen concreet voorstel ingediend, omdat functionaris sen zich nog zouden beraden op de vraag hoe veel toestellen er minder moeten besteld. Func tionarissen bij het Pentagon wij zen er op dat de productiekos ten voor de overige deelnemers in het project hoger zullen uit vallen, en dat minder bestellin gen de onderhandelingen met andere partners in het project in gevaar kunnen brengen. Als besloten wordt tot vermin dering van het aantal JSF-toe stellen, zal dat ongetwijfeld ook gevolgen hebben voor Neder land. De regering besloot vorige maand mee te doen aan de ver dere ontwikkeling van het ge vechtsvliegtuig. Aan de Neder landse deelname hangt een prijskaartje van 858 miljoen eu ro. Het kabinet zal vrijwel zeker kiezen voor de JSF als opvolger van de F16, die vanaf 2010 ver vangen moet worden. Een deel van de Tweede Kamer ziet liever dat de regering een nieuw jachtvliegtuig 'van de plank' koopt. De regering denkt echter dat Nederland dan uit eindelijk duurder uit is, en dat voor de Nederlandse luchtvaart industrie een prachtige kans blijft liggen om op hoog techno logisch niveau in de wereld mee te kunnen draaien. Zie commentaar Tienduizenden demonstranten verzamelden zich zaterdag op de antieke tribunes van Circus Maximus in het centrum van Rome. Foto: ANSA/Cuiseppe Ciglia door onze correspondent Harm Harkema londen - De populariteit van de Britse premier Tony Blair kel dert snel. Volgens de linkse La- bourparlementariër Jeremy Cor- byn zou er in de fractie zelfs na gedacht worden over een ande re leider. Anderen spreken dat tegen, evenals Blair zelf. Niets aan de hand, vond de premier gisteren. Hoge bomen vangen nu eenmaal veel wind. Vast staat wel dat het volk mort. Werd Blair na de gebeurtenissen van 11 september door een gro te meerderheid van de Britten nog geprezen om zijn kordate optreden, nu vindt een meer derheid van 54 procent hem een teleurstellende premier. Bijna twee op de drie kiezers vinden bovendien dat hij nu of bij de volgende verkiezingen moet op stappen. Volgens het onderzoek in op dracht van The Sunday Times zou Labour nog slechts een voorsprong van 7 procent heb ben op de Conservatieven als er nu verkiezingen worden gehou den. Dat is de slechtste score voor Labour sinds het volk an derhalf jaar geleden morde over de hoge benzineprijzen. De vermeende interne partijdis cussie over een nieuwe leider - die zich voornamelijk binnen de linkervleugel zou afspelen - zou voortkomen uit onvrede over Blairs enthousiaste steun aan de militante Amerikaanse strijd tegen het terrorisme. Dui delijk is dat Blair op grote inter ne weerstand zal stuiten als hij gewapend Amerikaans ingrijpen in Irak ondersteunt. Meer dan 130 van de 414 Labourparle- mentariërs hebben afgelopen week een motie gesteund tegen militair ingrijpen, en ook in het kabinet zou Blair op tegenstand stuiten. Onvrede in de partij is er tevens over Blairs niet te stel pen neiging om alle macht naar zichzelf en een kleine groep ver trouwelingen toe te trekken. En verder is de kritiek dat de ruime aandacht van de premier voor het buitenland ten koste gaat van het binnenlandse beleid. Toen Labour in 1997 aantrad beloofde Blair verbetering van de publieke voorzieningen. Voor de verkiezingen van juni vorig jaar gaf hij toe meer tijd nodig te hebben na decennia verwaarlo zing door de Conservatieven. Maar, zei hij: verbetering van onderwijs, gezondheidszorg, transport en veiligheid is de eer ste prioriteit. Daarvan is nu ech ter nog steeds niets te merken, behalve dan in het onderwijs. Met de openbare veiligheid is het volgens 55 procent van de kiezers zelfs slechter gesteld dan een paar jaar geleden. Het oor deel over gezondheidszorg en openbaar vervoer is bijna even negatief. brussel/anp - De wijze waarop EU-lariden drugsgebruik aan pakken, lijkt steeds meer op el kaar. De wetten en vooral de da gelijkse praktijk in de verschil lende landen groeien naar el kaar toe. Die conclusie trekt het EU-drugsbureau in de studie 'Drugs in Focus'. Er zijn nog maar weinig landen waar iemand in de cel belandt voor het bezit van een kleine hoeveelheid drugs. Zo is het in Spanje, Portugal en Italië al re gel dat er hooguit een boete volgt, ongeacht of het om hard of softdrugs gaat. Ook wordt het rijbewijs wel eens ingenomen. In België, Denemarken, Duits land en Oostenrijk is het praktijk iemand die voor het eerst is be trapt op het bezit van drugs er met een waarschuwing vanaf komt, vooral als het gaat om cannabis (hasj of wiet). Ierland geeft voor cannabis alleen een boete bij de eerste en tweede overtreding. In Frankrijk heeft de politie sinds 1999 de aanwij zing gekregen om overtreders alleen een waarschuwing te ge ven. In het Verenigd Koninkrijk is een wijziging van de regels in aantocht, waardoor bezitters van cannabis niet meer kunnen worden vastgezet. Het drugsbureau constateert dan ook dat de EU-landen een gulden middenweg vinden tus sen een liberaal béleid en harde repressie. Steeds meer landen gaan ook over tot het geven van behandeling aan drugsverslaaf den. Overigens geldt het coulan te beleid niet voor de hele EU. In Griekenland, Finland en Zwe den worden de drugswetten nog strikt nageleefd. Vier mensen zijn giste- vond geraakt toen in een ische slagerij in het Fran- een bom ontplofte. an de gewonden was er aan toe. Door de explo- niet erg krachtig was, i etalageruit van de win- roest. De winkel stond ten toen de explosie «deed. De bom zat onden onder een wan- in. De gewonden, onder e kinderen, werden ge- door rondvliegend glas. n zagen voor de explo- d wegrennen. :on duikt op -.omputervirus ncisco - In Amerikaanse b ters is een nieuw virus ken dat via internet 'erspreid, en de vorm ui een Screensaver van fsident Clinton die op oon speelt. De 'worm' tanden vernietigen en ^verbindingen langza- -1 iken, zo maakten produ- van antivirus-software bekend. Het virus wordt redelijk serieuze bedrei- pien, omdat het compu- -1 ïikers makkelijk aanzet lette screensaver te la- worm zit verstopt in »ail met de naam 'bill re'. londen/anp-rtr - Twee medewerkers van de universiteit van Oxford hebben ontslag genomen, nadat bekend was geworden dat ze geld hadden ontvangen voor het plaatsen van studenten. Het tweetal is met onmid dellijke ingang opgestapt, zo is gisteren be kendgemaakt. De zaak kwam naar buiten door een onder zoek van The Sunday Times. Een journalist van de krant die zich voor deed als een rijke bankier, kreeg van het Ox- fordse Pembroke College te horen dat het vrijwel zeker mogelijk was om Jets voor diens zoon te ritselen aan de faculteit rech ten. De leerling zou wel het academische niveau van Oxford moeten aankunnen, maar hoef de niet te horen tot het clubje van allerbeste scholieren dat normaal gesproken tot Ox ford wordt toegelaten. De opgestapte medewerkers werkten beiden op Pembroke. In een verklaring van de uni versiteit staat dat ze op eigen gezag handel den, en dat hun ontslagaanvragen zijn aan vaard. De toelatingsprocedures van Oxford zullen naar aanleiding van deze zaak nog eens tegen het licht worden gehouden. De universiteit zegt enkel de crème de la crème van de Britse scholieren te accepte ren. Met het snelle vertrek van de twee me dewerkers wil Oxford onderstrepen dat stu denten alleen vanwege hun individuele kwaliteiten worden binnengehaald. Tachtig procent van de gelukkigen heeft alleen 'A's', het hoogste 'cijfer', voor zijn eindexamen vakken. De circa 6.000 studenten die jaar lijks worden afgewezen hebben dat overi gens ook, maar bij hen zou de motivatie minder zijn. De als bankier vermomde journalist die Pembroke College benaderde, had overi gens bij drie andere colleges nul op het re kest gekregen. Enkele leidinggevenden aan Pembroke verklaarden tijdens een onder houd met de 'bankier' dat het college in een zeer slechte financiële situatie verkeert en daarom mogelijk docenten bereid zou vin den om minder strenge aannamecriteria te hanteren in geval van een donatie. Naast de normale plaatsen aan de faculteit zou er dan een extra plaats worden gecre- eerd voor de zoon van de 'bankier', die aan bood circa 500.000 euro aan Pembroke te willen doneren. Dergelijke regelingen zouden al enkele ma len eerder zijn getroffen. De journalist zegt niet over bewijs te beschikken dat docenten ook tijdens de studie een voorkeursbehan deling hebben gegeven aan studenten met gulle ouders. door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo - Het was dit week einde heerlijk tv-kijken op het grootbeeldscherm in de huiska mer waar de president zijn vrije uurtjes pleegt door te brengen, maar een etmaal later kwam er al een einde aan het luxe 'logee ruitje'. In dezelfde haveloze bus sen waarmee circa 700 militante landbezetters, onder wie vrou wen en kinderen, zaterdag kort na het ochtendkrieken waren gearriveerd, vertrokken ze weer. In de tussenliggende tijd hield de Beweging van Landlozen (MST), waartoe de paupers be horen, het 1.100 hectare tellen de landgoed van de Braziliaanse president Fernando Henrique Cardoso in de gemeente Buritis bezet. Doel van de actie was haar eisen kracht bij te zetten: landbouwgrond voor tweehon derd gezinnen in de omgeving, extra overheidskredieten en meer vaart achter de agrarische hervormingen. Viermaal eerder had de MST in de afgelopen jaren al aan de poort van het buitenverblijf ge staan. Maar elke keer weer was het bij dreigen gebleven. Zater dag niet. Cardoso zelfwas niet aanwezig op het moment dat het familiebezit onder de voet werd gelopen. Het staatshoofd werd 150 kilometer verderop in het Alvorada-paleis in de hoofd stad Brasilia op de hoogte ge steld. Cardoso hield zich wijselijk op de achtergrond, maar uit de re acties van de regering viel op te maken dat de provocatie geen lang leven beschoren kon zijn. Minister Raul Jungmann van landbouwhervorming sprak van een 'terroristische daad' en 'banditisme', en de bewinds man van interne veiligheid, ge neraal Alberto Cardoso (geen fa milie van de president), liet het landgoed onmiddellijk omsinge len door een elite-eenheid van 220 zwaarbewapende soldaten en 80 agenten van de federale politie. „Het kraken van het huis van de president is ongehoord in de Braziliaanse historie. Er is maar een antwoord mogelijk: ontrui ming", bulderde de generaal za terdag dreigend. Maar de MST liet zich niet van haar stuk bren gen. „Wij piekeren niet over ver trek. Wij zullen ons verdedigen met onze meegebrachte land bouwwerktuigen. Als het leger de aanval inzet, branden we al les plat", reageerde MST-coör- dinator Cledson Mendes. Toch kozen de actieleiders eie ren voor hun geld. Dat gebeurde kort voor het sein tot ontrui ming, gisterochtend om 5 uur. Ze besloten het aanbod van mi nister Jungmann te accepteren om na vertrek serieus verder te onderhandelen. Tegen de af spraak in werden zestien actie leiders na het vreedzame vertrek in de boeien geslagen en afge voerd naar Brasilia. Daar zullen zij terechtstaan voor huisvrede breuk. Drie regeringsbemidde laars hebben vanwege die actie hun ontslag genomen. seoul/afp-rtr-ap - Zuid-Korea stuurt begin april een speciale afgezant naar Noord-Korea, in een poging het contact tussen beide landen te herstellen. Het gaat om Lim Dong-won, de vei ligheidsadviseur van president Kim Dae-jung en voormalig mi nister van hereniging. Lim praat onder meer over reü nies van families die tijdens de Koreaanse oorlog (1950-1953) uit elkaar zijn gevallen. De ge sprekken moeten ertoe leiden dat de spanningen tussen de twee Korea's verminderen. Het overleg behelst de 'ernstige situ atie' op het Koreaanse schierei land, aldus Seoul. Het bezoek van Lim werd gelijk tijdig door Zuid- en Noord-Ko rea bekendgemaakt. Het Japanse persbureau Kyodo meldde dat er naar wordt ge streefd dat een hoge Noord-Ko- reaanse functionaris op zijn beurt een bezoek brengt aan Se oul. De betrekkingen tussen beide Korea's raakten in een impasse na het historische bezoek van de Zuid-Koreaanse president Kim Dae-jung aan Pyongyang in 2000. De Noord-Koreaanse leider Kim Jong-il heeft zijn toezegging om een tegenbezoek aan Seoul te brengen niet gestand gedaan. In november was het voor het laatst contact op het niveau van ministers. Onder president Bush hebben de VS een hardere lijn aangeno men tegen Noord-Korea. De Amerikaanse regering zegt blij te zijn met de aankondiging over het bezoek van Lim. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington zegt de voortgezette dialoog tussen Noord- en Zuid-Korea te onder steunen. bagdad/afp - Irak is bereid met de VS te spreken over een vermiste Amerikaanse piloot die in de Golfoorlog van 1991 boven Irak werd neergehaald, zo heeft het Iraakse ministerie van buitenlandse zaken gisteren gemeld. „Irak is bereid elk Amerikaans team te ontvangen, vergezeld van de Amerikaanse media, om deze zaak onder leiding van het Internationale Rode Kruis te bespreken en documentatie te overleg gen", aldus een woordvoerder. De Amerikaanse vice-president Dick Cheney zei dat Washington niet formeel van het aanbod op de hoogte is gebracht. Hij zei eerst te willen zien of het om een serieus aanbod gaat 'of dat Saddam Hussein alleen van onderwerp wil veranderen'. Marinepiloot Michael Scott Speicher werd 17 ja nuari 1991, de eerste nacht van de oorlog, neerge schoten in zijn F/A-18 Hornet. Aanvankelijk was de 33-jarige Speicher doodgemeld, maar vorig jaar werd die status omgezet naar vermist omdat er aanhoudende berichten waren dat hij door Irak gevangen wordt gehouden. In december 1995 onderzochten inspecteurs het wrak van het toestel. Zij vonden onder meer het cockpitraam, dat met de piloot wordt weggescho ten bij gebruik van de schietstoel, resten van noodvuurpijlen, een overlevingspakket en een pi- lotenuniform. Van Speicher vonden zij echter geen spoor. Irak houdt vol dat Speicher is omge komen tijdens de crash en niet van zijn schietstoel gebruik heeft gemaakt, maar dat zijn stoffelijke resten nooit zijn gevonden.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5