SPORT KNVB waakte vroeger over het oranjeshirt Sudden death LINKS BUITEN Straf na beledigen Venus Williams brussel - Een Waals radiosta tion is door het commissariaat voor de media in België beboet met duizend euro omdat een presentator de zwarte Ameri kaanse tennisster Venus Wil liams als 'aap' had betiteld. Dat gebeurde vorig jaar tijdens de uitzending van de Wimbledon- finale, waarin de Belgische Jus tine Henin de tegenstandster van Williams was. Williams won. Volgens het commissari aat heeft het radiostation de menselijke waardigheid ge schonden en aangezet tot ras senhaat. De presentator was al op staande voet ontslagen. Verboden reclame op de billen den bosch - Uniek, lelijk en ver boden. FC Den Bosch speelde zaterdagavond tegen Willem II met een sponsornaam op de achterkant van de broek. Vol gens het sponsoringreglement betaald voetbal van de KNVB is dat verboden. ,In artikel 4 van het sponsoringreglement is op genomen dat 'aan de voorkant of de zijkant van de broek op iedere broekspijp maximaal één reclame-uiting van maximaal 75 vierkante centimeter mag worden aangebracht.' De spe lers van FC Den Bosch hadden over de volle breedte van hun achterwerk reclame staan. Raad Rio op de bres voor Romario sao paulo - Eerst was het de president Fernando Henrique Cardoso die op zijn uitverkie zing aandrong. Nu de gemeen teraad van het Braziliaanse Rio de Janeiro. De raadsleden ervan hebben een motie aangenomen waarin zij bondscoach Felipe Scolari klemmend verzoeken om Romario te selecteren voor het aanstaande WK. Dat ge beurde met 34 stemmen voor en geen enkele tegen. 'Humanist van het jaar': Blatter Sarajevo - FIFA-voorzitter Josef Blatter is in Sarajevo gehuldigd als 'humanist van het jaar'. De Zwitser, die in het voetbalwe reldje geregeld zwaar onder vuur ligt, werd door een inter nationale jury onderscheiden wegens zijn verdiensten voor het bevorderen van de vrede, vriendschap en tolerantie on der volkeren, naties en staten. Standbeeld van coach Eriksson torsby - Bondscoach Sven-Go- ran Eriksson van de Engelse voetbalploeg heeft een eigen standbeeld. Het beeld van de Zweedse oefenmeester staat in Torsby. Eriksson werd 54 jaar geleden in dit dorp met 5000 inwoners geboren. Gunnar Lundkvist is de kunstenaar. Hij heeft Eriksson nooit ontmoet. Hij moest het doen met video banden en foto's. Lundkvist poogde de trainer één keer te vergeefs te treffen. Eriksson, vo rig jaar verkozen tot Zweed van het jaar, had het toen te druk met andere dingen. MAANDAG 2$ MAART 2002 Na afloop van interlandwedstrijden of an dere belangrijke ontmoetingen is het de gewoonste zaak van de wereld dat spelers shirtjes ruilen. Maar vele jaren geleden kon daar geen sprake van zijn: de KNVB waakte over het Oranjeshirt als over een kostbaar kleinood, vooral vlak na de Tweede Wereld oorlog toen textiel jarenlang op de bon was. Aan het eind van elke interland begaf de hoofdconsul van de KNVB, L. Boeljon, zich naar de kleedkamer en nam daar alle shirts in. Bij een volgende interland werden ze weer plechtig uitgereikt. Het was in die tijd ook een heel mooi satijnen shirt, glanzend oranje met een leeuw van gouddraad er op. Niet zo'n confectieding waarin tegenwoor dig het Nederlands elftal speelt. Van een paar spelers is bekend dat zij in die tijd,ondanks de scherpe blik van de hoofd consul, zo'n indrukwekkend Oranjeshirt op slinkse wijze in hun bezit wisten te krijgen. Een van hen was de ADO-speler Theo Tim mermans. Hij maakte zijn debuut in 1949 in het Oranjeteam in een glorieuze wedstrijd tegen Frankrijk (4-1). En het was zo'n de buut zoals dat maar één keer in de vijftig jaar voorkomt: Timmermans scoorde in de eerste helft maar liefst drie keer. In de rust zei hij tegen zijn clubgenoot Mick Clavan (die reserve was) dat hij ter herinnering aan deze goddelijke dag dat Oranjeshirt wel graag mee naar huis wilde nemen. Maai hoe? Clavan wist daar wel wat op: 'Je blijft na afloop niet hangen op het veld maar je gaat meteen samen met mij naar de kleed kamer. Daar doe je je shirt uit en ik stop dat in mijn tas. Niemand is daar dan nog en niemand weet dat. Je gaat onder de douche staan en je blijft daar voorlopig maar'. Na verloop van tijd kwam de hoofdconsul zoals gebruikelijk de shirts ophalen. Na enig telwerk kwam hij tot de conclusie dat hij één shirt te weinig had. Tassencontrole le verde niets op, want toen Boeljon bij Clavan was beland, trok die het oranje shirt dat hij als reserve droeg voor de ogen van de hoofdconsul uit, dus in diens tas meende Boeljon niet meer te hoeven kijken. En zo kreeg Timmermans wat hij wilde. Nu zou men misschien denken dat Boeljon toch wel aan het rugnummer had kunnen zien welk shirt hij miste. Maar in die tijd wa ren wij nog reme amateurs en rugnummers ajakki-bah, dat was iets van en voor die be denkelijke profs. Daar wilden we nog niets mee te maken hebben. Onder dramatische omstandigheden ver overde Henk Schijvenaar van het Haarlemse EDO het Oranjeshirt. Dat gebeurde in 1951 tijdens de interland Nederland-België die eindigde met de korfbalscore 6-7. Schijve naar liep in de tweede helft een zware been breuk op en werd in zijn voetbalplunje met een naar e?n Rotterdams ziekenhuis ge bracht. Daar aangekomen trok hij zijn shirt uit en gaf het aan zijn vrouw: in je tas en meenemen naar huis. Een paar dagen later kwam de hoofdconsul hem in het zieken huis bezoeken om te kijken hoe het met hem ging en ook om het shirt op te halen. Maar Schijvenaar zei: 'Ik ben hier bewuste loos binnengedragen en ik zou niet weten waar ze dat shirt hebben gelaten'. Het kwam natuurlijk nooit meer boven water. Ruud Paauw (Dit is aflevering 22 van een s nis van de sport) e over de geschiede- Theo Timmermans: Oranjeshirt met een list. Foto: Archief H1 SPORT IN BEELD Quick Boys - Katwijk. 23 Maart 2002. Foto: Cees van Hoogdalem Op seks vóór de wedstrijd, helemaal binnen de entourage van een Duits zwembad, rustte een jaar of dertig geleden nog een stevig taboe. Zo vreemd is dat niet. Over seks voor het huwelijk wordt in sommige kringen nu nog moeilijk ge daan. Vooral 'woman-interest bladen'die ten tij de van een groot zomers voetbalevenement met de stroom en niet te vergeten met de verwachte interesse van de lezeressen en dus met de oplage cijfers meegingen, stelden de vraag aan de orde. Is seks voor de wedstrijd toegestaan? Hoor je niemand meer over. Is passé. Nooit meer lees je eens een enquête onder eredivi- sievoetballersvrouwen in pak hem beet Viva over seks op zaterdag. Waarom niet? Zou interessant zijn. Wie zegt ons dat de kampioen ook dan on der Ajax, PSV ofFeyenoord moet wor den gezocht? Vlak Fortuna niet uit, zou ik willen zeggen. Waarom zou zelfs een Fortuna-speler anders in de smaak van een Fortuna-spelersvrouw vallen? Toch niet vanwege al die winstpremies. Het antwoord laat zich raden. Seks op zaterdag doorbreekt al lang geen taboe meer. Of je moet toevallig spelen voor een club die op last van het burgemeestersgilde veel risicowedstrijden wordt toebedeeld. Want met al die wedstrijden op dins dag woensdag donderdag vrijdag, zaterdag en zelfs maandag (zoals pas nog Roda JC-Vitesse) is er voor Libelle en Margriet geen beginnen meer aan, aan zo'n enquête. Is ook niet meer nodig. De taboedoorbrekende vraag aller vragen tegen woordig is niet meer of seks voor de wedstrijd is toegestaan, maar of seks nd de carrière nog tot de mogelijkheden behoort. (Je kunt je hierbij van alles voorstellen. Geen spe lersvrouw gun je het na de laatste wedstrijd van manlief alsnog met een 'sudden death'van de eindelijk aan liet corset van de topsport ontsnap te partner te worden geconfronteerd.) Deze keer nemen niet de damesopiniebladen het op voor de spelersvrouwen, maar komt de bijval uit onverwachte hoek. Pele. De voetballer van de (vorige) eeuw, die al het boegbeeld van een Braziliaans tv-station en van Eurocard Mastercard is, heeft nog tijd over om zich vanaf nu ook in te spannen voor erkenning wereldwijd van de Viagra-pil. „Pele op de bres voor mannen met erectiestoor nissen", kopte de Volkskrant dinsdag op de voor pagina. Op de voorpagina, écht. (Zul je altijd zien in tij den dat kranten verwend worden met taarten in het gezicht van politici, dan is op één taart loze dag een sprits al gauw wereldnieuws.) Ook in deze krant haalde Pele de kolommen. Hoewel de legendarische voetballer zelf geen last heeft van het euvel, wil hij graag naar buiten tre den om de medische aandoening be spreekbaar te maken. Wereldwijd lij den meer dan 140 miljoen mannen aan 'erectiële' disfunctie'. Pele zelf komt ook aan het woord: „Ik heb gezien hoe een erectiestoornis het leven van een man kan beïnvloeden." We zagen donderdag Pierre van Hooij- donk een vrije trap nemen en vervol gens Kezman van PSV ter aarde storten. Aan het hoofd getroffen gelukkig het had erger gekund. We proberen ons 140 miljoen freekicks van Pele voor te stel len, hard getrapt en zuiver geraakt. Lukt niet. Pele maakte slechts duizend doelpun ten, waarvan maar hooguit een dozijn 'van rich ting veranderd'. De tackle van achteren kan weinig kwaad. De kopstoot, shirtjetrekken, elleboog en spuwen evenmin. Veel riskanter voor de erectiële functie lijken mij, mits verkeerd uitgevoerd, sporten als darts, hengelen, tafeltennis, schermen en turnen (brug met ongelijke leggers). Mijn advies aan die 140 miljoen mannen: ga bas ketballen. Ze zeggen wel eens: kleine mannen hebben grote jannen, maar vergis u daarom nog niet in de gro te mannen. Van een collega die wel eens in kleed kamers van de NBA verkeerde, weet ik dat het daar oppassen is om niet te struikelen over de enorme erectiële functionaliteit van de leden van de basketbalsport. UIT HET OOG Jarenlang voetbalde Carl Roest bij UVS voordat hij ruim twee jaar geleden de overstap maakte naar zaterdaghoofd klasser Noordwijk. Daar beviel het de wisselspeler niet. Na een seizoen vroeg hij over schrijving aan naar ARC, maar sindsdien werd nog maar wei nig vernomen van de 27-jarige Voorschotenaar. „Bij ARC ben ik na drie of vier wedstrijden weggegaan. Ik train nu mee bij Voorschoten, maar ik speel geen wedstrijden. Het is door de regels van de KNVB lastig om tussentijds bij een an dere club aan de bak te komen. Af en toe speel ik mee in een oefenwedstrijd. Met ARC had ik bepaalde af spraken gemaakt, maar die werden niet nagekomen. Als ik niet goed genoeg ben, dan be grijp ik het als ik niet word op gesteld, maar ik had afgespro ken dat ze dan duidelijk zouden aangeven wat er wel of niet goed ging. Maar de uitleg ont brak en ik vind niet dat je zo met mensen om kunt gaan. Ik werk als assistent-accountant en het is zwaar om drie keer in de week te trainen met een drukke baan en een studie er bij. Daarom wilde ik niet nog een keer meemaken wat ik het jaar daarvoor bij Noordwijk had meegemaakt. Toen heb ik de knoop doorgehakt. Bij Noordwijk speelde ik de he le voorbereiding mee en toen ik vroeg wat de trainer ervan vond, zei hij dat hij het goed vond gaan. Maar daarna ging het bergafwaarts, dan speelde ik weer wel en dan weer niet. Dat wilde ik niet nog een keer meemaken en daarom had ik die afspraken gemaakt. De trainer van ARC wilde zoveel mogelijk nieuwe spelers uitpro beren. In de voorbereiding heb ik een of twee wedstrijden hele maal gespeeld en af en toe nog een halfje. Daarna zat ik reser ve, alleen in de tweede compe titiewedstrijd heb ik meege daan. Het was wel een moeilij ke beslissing om weg te gaan, maar zo hoefde het voor mij niet. Twee of drie weken heb ik niets gedaan en toen ben ik gaan trainen bij Voorschoten. De trainer ken ik nog uit mijn UVS- tijd, dus het contact was snel gelegd. Ik ken al die mensen daar, want ik heb er in de jeugd altijd gespeeld. En ik woon ook nog in Voorschoten. Het is de bedoeling dat ik er volgend sei zoen ga voetballen, ik heb mijn overschrijving al ingeleverd. Op zaterdagmiddag ga ik nu een beetje voor mezelf lopen. Als Voorschoten thuis speelt, ga ik meestal wel even kijken. Bij een hoofdklasser ben ik dit sei zoen niet meer geweest, ik ben ook niet zo'n kijker. De wed strijden mis ik wel. Trainingen zijn ook moeilijker, omdat je nergens naar toe werkt. Ik heb er nooit spijt van gehad dat ik bij UVS weg ben gegaan. Ik heb er een goede tijd gehad, maar ik wilde een keer wat an ders. Ik denk dat ik wel een beetje de pech heb gehad dat ik twee trainers heb meegemaakt die niet zo goed communiceer den. Achteraf kun je wel zeggen dat ik niet de goede keuzes heb gemaakt. Ik ben 27 jaar, ik zou aan mijn top moeten zitten." UIT GESPROKE éTechnisch-dire< Leo Beenhakker Ajax in de Volks krant: „DatMido, een gen van negen tit jaar, een rode Ferrari koopt, een uitivas. Over een paar j heeft hij een meisje en een h je. Dan moet er een kinden tje in die Ferrari en dat gaa niet." Idem: Een club heeft behoefte aa\ mensen die zorgen voor de tinuïteit. Dat is mijn schooi taak. Spelers kopen die bij i club horen. Dan kan het ni zijn dat je er gelijk zes in kl kamer 2 gooit, zoals Co (Ac aanse, red.) in 2000 deed. De Belgische wielrenner Ji Planckaert in Humo: „Steeds meer dokters geven dat rijden met epo gezonde dan rijden zonder. Laat hel toch gewoon toe. Al die viei boel zoals groeihormonen synthetische hemoglobine i gen ze van mij gerust verbi maar toch niet een produel een renner gezonder maakt Idem: „Ik zou op dit moment not ver een fazant zijn dan een ner. Die worden minder op jaagd dan wij. Wij moeten morgens, 's middags en 's n op commando kunnen pisi wij kunnen elk moment va dag bezoek krijgen van een tieman of een dokter, 't Is g leven meer. Pierre van Hooijdonk ovejU Feyenoord-ploeggenoot S Ono in Sportweek: „Dat hij meer zelfvertrouw opdoet is zeker. Hij kan dal door een van de beste spele worden met wie ik ooit het mengespeeld, duidelijk. Hi heerst bijna alles wat een i baller moet hebben. Oud-Ajaxtrainer Gerard v der Lem in Nieuwe Revu: „Ik vond Edgar Davids alti een hartstikke leuke jongei maar als de verhalen klop\ vind ik hem niet zo leuk m Dan ga ik hem toch anden kijken. Ik heb tivee dochtei zou het ook niet leuk vindt mijn schoonzoon mijn doi in elkaar sloeg. PSV-trainer Eric Gerets o spits Jan Vennegoor of Hi tink in Sportweek: „Misschien zou hij wat me van zich af moeten praten. Maar Jan is tenminste geei kerd, hij kan sommige din wel gewoon accepteren en niet bij het minste ofgerin, in de kranten te janken da weg wil. NAC-trainer Henk ten Ci Sportweek: „Het zou heel goed kunneien gaan met Advocaat en Vai negem. Maar het zou ook maal mis kunnen gaan. O ze een totaal andere visie c voetbal hebben. En je proele al een beetje een verschil ii zienswijze. ei Schalke 04-speler Niels 0 Kamphuis in Voetbal Int<a tional: „De club heeft overal man voor in dienst, we hebben een getrdnkemann. Als je moeid bent, moet je aange waarom je je niet lekker vt dan mixt hij een minerale P' vitaminedrank die je er wi bovenop helpt. NEC-spits Dennis de Noocr* in VI: „Ik begrijp ook niet dat wi Van den Herik roept dat u L Iers achterafmoeten straf ~r Dat is raar en heeft er gem J mee te maken dat die duill_ Machlas hem slecht uitkui Wij speelden met Heerenv,IT gen Feyenoord en in die w strijd liet Tomasson zich o 3< kens vallen. Maar toen ho ik Van den Herik niet. Wielrenner Erik Dekker i** Volkskrant: „In de Tour van vorig jaat ik echt niet zo best. Maar te' heb je zo'n dagje dat je pli Ja' ling goed bent, je wint de en iedereen denkt weer da^f ker alles kan. >rt Idem: „Je hebt renners die in zev van de tien WB-wedstrijdi vende worden, dan kan je Maar aan het publiek gai voorbij. PF Eh aE Deportivo-spits Roy Mafytl Sportweek: L „Tijdens mijn periode bijP I verdiende ik een modaal Dat is nu bijna tien jaar u den. Ik ging net samenwor™ met mijn vriendin. We gei nog van kleine din gen. Met een gezellig etentje buiten de deur waren we al blij. Misschien waren we toen wel gelukki ger dan nu." Werbe1' NlEBOEft, Carl Roest (rechts). Foto: Archief Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 28