Droom Cipollini wordt realiteit SPORT Naam Kraaijenhof valt bij Fins skischandaal Motorcrosser Mare de Reuver pechvogel in GP Valkenswaard S9 Jury kunstrijden opnieuw onderwerp van discussie Jeroen van Damme beste Nederlander in Den Haag ter overlijdt wee jaar coma - De Puertoricaanse kser Emiliano Valdez is ce in de Verenigde Sta- tirleden na twee jaar in te hebben gelegen. Val- iltergewicht) liep op 23 2000 bij een bokspartij e Amerikaan Terry Reid |u knock-out ernstig her- el op. Sindsdien lag hij is L nok geschorst nens doping n «e - De internationale d unie heeft de Wit-Russi- s ïaatsenrijdster Julia Ja- !n regens doping geschorst L'g ïei 2003. De 19-jarige 12 lster werd vorig jaar bij °I ldbeker in Berlijn be- or i het gebruik van anabo- Si !den. Ondanks de spier- co ers haalde ze alleen uit- n de achterhoede. Ja- i het eerste dopinggeval ngebaanschaatsen 197, toen de Russin Svet- Hotkina werd betrapt tij- )U n out-of-competition- 'itin Calgary. iyteam adeert ■f De Nederlandse man- lyploeg heeft in het zes- 0 jernooi voor B-landen e nederlaag geleden. In lam verloor Oranje met n Portugal, waardoor v tie naar de C-poule een ae )oral het zwakke optre- e eerste helft deed Ne- s de das om. Binnen een n nam Portugal een 0-15 >ng. In het tweede be- eejelde Oranje wel vaker v nvalshelft. Voor de itie voor het WK van iustralië en Nieuw- j heeft Oranje een zware Dr de boeg. De tegen- 0 zijn Tsjechië, Polen en ;a ijnlijk Rusland, ai „li wint talonië i mar - De Franse au- H|ir Gilles Panizzi heeft de eindzege behaald in illy van Catalonië. De Burns, net als Pa- end in een Peugeot el tweede. De Frans- ippe Bugalski (Citroën ndigde als derde. As- dist Panizzi won eer- Ye maand ook al de rally bl ica. Hij is in de stand IfK met twintig punten :én punt achter ex-we- )ioen Markus Grön- Finland. Burns, die vo- r 1 iet een Subaru de titel Mgt als derde met der- en. Viervoudig kampi- mi Makinen viel voor keer op rij uit. maandag 2$ MAART 2002 lafeber. r diep afgesteld jsERRA - Golfer Maar- Ier is een winnaarsty- e reden kon hij niet |blij zijn met de twee- i het Madeira Open. nden stond hij aan de K de laatste omloop (0-jarige Spanjaard [rego hem gisteren e 27-jarige Lafeber 1 tweede plaats met e Spanjaard, Ivo Gi- trdiende 47.770 euro logste eindklassering Sfloopbaan. ,,Ik ben lrgesteld", zei Lafeber itelstrijd os Angeles ;t laatste evenement voor de tennissters, ïampionships, ver- tober van München ïgeles. De speel- »nd heeft dit bekend- Iet toernooi met de >te tennissters van de irt op voordracht van van de WTA terug i. In München vie- lar het aantal bezoe delt deelnemersveld te- dkinerikaanse Venus Monica Seles ont- de verplaatsing naïland vormde Madi- e Garden in New York voor het evenement. helsinki/anp/stt/afp - In de na sleep van het grote skischandaal in Finland is de naam van Henk Kraaijenhof gevallen. De oud trainer van atlete Nelli Cooman en ex-voedingsdeskundige van Juventus zou Rebben gefun geerd als contactpersoon van Kari-Pekka Kyro, de voormalige hoofdcoach van de Finse skilo pers van wie vorig jaar bij de WK zes kampioenen op het gebruik van onder meer epo zijn be trapt. Een onderzoek van de po litie naar de handelingen van Kyro heeft aangetoond dat hij heeft gehandeld in stimulerende middelen: epo, groeihormo nen en maske- ringsmiddelen. Kyro had con tacten met een Nederlander die in decem ber 2000 veroordeeld is tot tweeënhalf jaar cel wegens hor monenhandel. Later betrok hij de stimulantia uit Spanje waar ze gemakkelijk verkrijgbaar zijn. De naam van Kraaijenhof dook op in het justitieel onderzoek naar de dopinghandel van Kyro, contactpersoon van de ex- hoofdcoach. De zaak komt waarschijnlijk binnen enkele weken voor de rechter in Hel sinki. Kraaijenhof zei zaterdag in Amsterdam niet verbaasd te zijn. „Over doping heb ik het laatste woord gesproken. In het verle den heb ik er vaak over gespro ken, ik zou maar in herhalingen vervallen. Als er waar ook ter wereld een dopingzaak is, valt altijd mijn naam. China, Afgha nistan, het maakt niet uit. Is er een voetballer betrapt op nand- rolon, dan heeft Henkie het weer gedaan." Het politieonderzoek in Finland heeft uitgewezen dat er vanaf 1993 een farmacologisch pro gramma werd toegepast in de topsport. Dit is geconcludeerd na het uitpluizen van Kyro's computer en agenda's. Skilopen is een van de grote nationale sporten, de kampioenen zijn helden. Zes toppers, onder wie Harri Kirves- niemi en Mika Myllylae, die talloze titels wonnen waaronder olympische, werden in maart 2001 betrapt bij het WK in Lahti. Finland schudde op zijn grondvesten door het schandaal. De politiek bemoei de zich ermee. President Tarja Halonen sprak van schade voor het aanzien van het land. De wereldskifederatie schorst? de zes voor twee jaar. Hoofdcoach Kyro werd levenslang verban nen en dreigt nu achter de tra lies te verdwijnen. De mede plichtige dokter van de Finse skiploeg werd ontslagen en moest bovendien zijn functie neerleggen aan het nationale in stituut voor research ten behoe ve van de topsport. Ook de di recte medische begeleider van de skilopers werd gedwongen ontslag te nemen. 'Als er waar ook ter wereld een dopingzaak is, valt altijd mijn naam' Mario Cipollini (links) sprint naar de overwinning. Naast hem Marcus Zberg en Fred Rodriquez. Foto: Reuters 'Leeuwenkoning' wint 93ste aflevering van Milaan-Sanremo door Job van Schaik sanremo - In de aanloop naar Milaan - Sanremo weigerde Ma rio Cipollini interviews te geven. Al het gepraat vooraf had hem de voorgaande dertien keer dat hij meedeed niks opgeleverd. En of het één nu met het ander te ma ken had of niet, voor zijn veer tiende Primavera wilde de Leeu wenkoning alle toeval uitsluiten. Sinds december had Cipollini (35) zich gefocust op de voorjaarsklas sieker. „Het is altijd mijn race ge weest", vertelde Cipollini. „Als ik aan goede dingen van het leven denk, denk ik aan Milaan - Sanre mo." Zaterdag werd zijn droom eindelijk werkelijkheid. De 170ste zege uit zijn profcar rière was voor Cipollini een heel speciale. Toen hij op de Via Ro ma in Sanremo de finishstreep passeerde was het alsof hij een andere dimensie betrad, vertel de Cipollini. „Het gevoel bij de ze overwinning wijkt af van alles wat ik eerder heb meegemaakt; het voelt als de geboorte van een kind", legde hij uit. „Begin nu dus niet over de Ronde van Vlaanderen. Ik wil eerst bij mijn baby blijven en er van genieten. Vanavond gaan we deze over winning vieren met de ploeg en waar het eindigt weet ik niet. Misschien wel in New York!" Zijn tweede plek in Sanremo vo rig jaar, zonder hulp van zijn ploeggenoten, had Cipollini nieuwe motivatie en vertrouwen gegeven om nog eens alles op de door hem zo geliefde koers te zetten. Hij veranderde van ploeg, omdat hij vond dat hij bij Saeco te weinig steun van zijn ploeggenoten kreeg. Bij de Ac- qua Sapone-ploeg van Vin- cenzo Santoni vond Cipollini wel de steun die hij zocht. Sinds december vorig jaar stond voor il Re Leone en zijn ploeggenoten dan ook alles in het teken van Milaan - Sanremo. Het vertrouwen in de al 35-jari- ge sprinter betaalde zich zater dag uit. De 93ste aflevering van de Classicissima (Milaan - San remo is voor de Italianen be langrijker dan welke andere klassieker ook) verliep voor Ci pollini en zijn ploeggenoten zo als gepland. Zevenhonderd me ter voor de finish pakte Massi- miliano Gentili de laatste vluch ters Paolo Bettini en Giuliano Figueras terug, waarna Guido Trenti en Giovanni Lombardi hun kopman in een zetel naar de finish brachten. Van Erik Zabel, de gedoodverfde favoriet, had Cipollini in de sprint geen last. De Duitser, de laatste jaren oppermachtig in de Primavera, was door de valpartij waar ook Erik Dekker en Danilo di Luca bij betrokken waren achterop geraakt. Toch had Ci pollini nog angst gehad: „Ik heb nog gebeden dat niemand me in de laatste meters voorbij zou ko men." Zijn gebeden werden ver hoord en gehuld in een outfit met zebraprint (Cipollini heeft zelf het ontwerp van de kleding van zijn nieuwe ploeg uitge zocht) kon de Leeuwenkoning zijn eerste zege in een wereldbe kerwedstrijd laten bijschrijven op zijn imponerende erelijst. Cipollini droeg zijn zege op aan de vorig jaar overleden tv-com- mentator Adriano Dezan..Adri- ano heeft dertien jaar lang ge zegd dat ik deze koers kon win nen en nu hij er niet meer is, is het me gelukt." Bij de start in Melchers wint Primavera Rosa sanremo/gpd - Een mooier moment om haar eerste koers voor Fann Frites/Hartol te winnen had Mirjam Melchers niet kunnen uitzoeken. De 26- jarige Gendtse versloeg zater dag in de Primavera Rosa twee rensters van het Italiaanse Ac- ca Due O, de ploeg die ze aan het eind van het vorige seizoen uit onvrede verliet Bovendien Milaan had Dezans zoon Davide Cipollini een foto van zijn vader gegeven. Cipollini: „Hij zei me: 'Neem hem mee, het helpt je.' En het heeft geholpen." Aan de volgende wereldbeker wedstrijd, de Ronde van Vlaan deren, wilde Cipollini nog niet denken. „Als leider in de we reldbeker ben ik verplicht daar te starten. Maar het zal moeite gaan kosten om geconcentreerd aan de start te komen. Als ik de besluit de geldschieter van Ne derlands grootste damesploeg juist deze week of hij de aflo pende contracten verlengt. „Ik hoop dat deze overwinning meewerkt in de beslissing van de sponsor", zei Melchers, die in Sanremo haar eerste zege in de wereldbekercyclus boekte. Chantal Beltman werd derde, Andrea Bosman vijfde. Poggio al in mijn benen voel, hoe denk je dan dat ik al die muren in Vlaanderen zal over komen?" Bij een andere wed strijd in België dicht Cipollini zich meer kansen toe. In Sanre mo noemde hij het wereldkam pioenschap één van zijn belang rijkste andere doelen voor dit seizoen. „Dat parkoers is ge schikt voor sprinters en ook we reldkampioen worden is een oude droom." nagano/sid/rtr - Een maand na het grote kunstrijschandaal bij de Olympische Spelen in Salt Lake City was de jurering ook bij de wereldkampioenschappen in Nagano weer middelpunt van gesprek. Deze keer ging het niet om het goud, zoals in Salt Lake het géval was, maar om brons. Op het onderdeel ijsdans achtte de jury de uitvoeringen van het Israëlische duo Galit Chait en Sergei Sakhnovski beter dan die van Margarita Drobiazko en Po- vilas Vanagas uit Litouwen. Zij hadden na de originele dans nog derde in het tussenklasse- ment gestaan. Uiteindelijk won nen de Israëliërs met 5-4 en pakten zij het brons. Reden voor veel discussie in de M-Wave. Meer dan twintig pa ren gaven de Litouwers gelijk en tekenden een petitie. De ISU raakte er niet van onder de in druk. Hoofdscheidsrechter Courtney Jones antwoordde de Litouwse delegatie dat er geen enkele reden was aan het oor deel van de deskundigen te twij felen. Vanagas kwam zaterdag echter met zware beschuldigingen. De Israëliërs zouden het brons heb ben gekocht en de vader van Chait zou enkele coaches en rij ders die de petitie onderteken den hebben bedreigd. Zijn dochter nam het gisteren voor hem op. „Mijn vader zou nooit iemand bedreigen. We hebben niets ver keerds gedaan, het brons heb ben we verdiend. Ik hoef me niet te verdedigen tegen deze beschuldigingen. En die petitie? Ach, er is na elk toernooi wel een petitie." Vanagas was laaiend over het besluit van de schaatsunie. Hij maakte gisteren bij de perscon ferentie in elk geval geen vrien den bij de ISU. „De ISU wil an deren hiermee laten zien dat ze vooral hun mond moeten hou den. Sommige mensen binnen de ISU denken dat ze de God- father zijn. Slechte mensen ma ken deze sport kapot." Tijdens de Olympische Spelen ontstond de juryrel bij het paar- rijden. Het Canadese koppel Sa- Ie en Pellitier eindigde ondanks een sterk optreden op de twee de plaats. Een Frans jurylid gaf later toe dat ze onder druk van haar bondsvoorzitter voor het Russi sche duo Berzhnaja en Sikha- roelidze had gekozen. Sale en Pellitier kregen later alsnog een gouden plak. door Fardau Wagenaar den haag - Hij gaat zijn eigen gang, altijd en overal. Jeroen van Damme loopt niet voor zijn coach, niet voor het publiek, niet voor de aandacht. Hij doet het voor zichzelf. Zaterdag was hij de beste Nederlander in de City Pier City-loop in Den Haag. Hij werd twaalfde in 1.03.02. Leidenaar Robert Smits finishte als tweede Nederlander op de 16de plaats. De 31-jarige loper van Leiden Atletiek liep de halve marathon in 1.04.20, en verbe terde daarmee zijn persoonlijk record. Zijn ploeggenote Miran da Boonstra werd eveneens 16de. Haar tijd was 1.17.30. Jeroen van Damme (29) wil de mystiek voelen van de olympi sche marathon. Aan zijn hori zon schittert Athene, de weg er naar toe wil hij alleen bewande len. Zo is hij, zo wil hij blijven. In de straten van Den Haag en op de boulevard van Schevenin- gen liet hij zien dat het in hem zit. De 'grote mannen', Kamiel Maasse en Luc Krotwaar, waren er zaterdag niet en zo kwam het dat de wegatleet uit Roosendaal met gemak de eerste Nederlan der werd. Hij werd twaalfde achter een stel super snelle Ke- nianen, maar eerste van een groep jonge atleten uit eigen land. Verrassend? Niet voor Van Damme. Hij loopt al jaren mee en wordt steeds sterker en ster ker. Voelt dat het in hem zit om ook op hele marathons goede tijden neer te zetten. „De rek is er nog lang niet uit. En hoe beter het gaat, hoe gro- Jeroen van Damme passeert de eindstreep. Foto: GPD/Maurice Nelwan ter mijn ambities." Hij weet dat het kan, zijn trainer Ed Sligchers weet het en dat is genoeg. „Ik ben geen opvallend type. Ik loop al heel lang mee, maar eindig vaak net achter Krotwaar of Maasse, die krijgen dan de aandacht. Ik vind dat prima, ik hoef dat ook niet zo nodig." Maar na zijn 'overwinning' in Den Haag was hij de man in de spotlights. Een verlegen blik, zijn armen wat ongemakkelijk naast zijn lichaam. Een flinke stap uit de veilige schaduw, waarin hij langzaam naar boven kon sluipen. Maar roem went snel. ,Ach, ik vind het eigenlijk best leuk", zei hij. „Ik heb deze wedstrijd gelopen als voorberei ding op de marathon van Rot terdam, toch mooi dat het zo goed is gegaan." Al vanaf zijn zesde doet Van Damme aan atletiek. Hij koos het onderdeel waar hij het minst slecht in was: hardlopen. Werd steeds fanatieker en groeide uit tot wat hij nu is, een administra tief medewerker met een olym pische droom. „Ik denk dat ik het kan halen, maar wil het wel op mijn manier doen. Nee, ik ga niet op hoogtestage in Kenia. Waarom? Hier kim je ook heel mooi trainen. Bovendien werk ik en heb ik geen tijd om lang weg te gaan. Ik ben realistisch, ik doe wat ik kan doen. Meer kan ik niet doen. Ik train wel eens met anderen, maar ik vind niets lekkerder dan het alleen te doen en niet afhakelijk te zijn van anderen." De City Pier City-loop werd ge wonnen door de onbekende Ke- niaan Yusuf Songok (1.00.50), zijn landgenoot Salim Kipsang werd tweede (1.01.03), de derde plaats was voor landgenoot Wil son Kigen die zes seconden later binnen kwam dan Kipsang. Ook bij de vrouwen was een Keni- aanse atleet het snelste. Linah Cheruiyot (1.08.51) liet de Belgi sche Marleen Renders (1.08.53 en de Nederlandse Irma Heeren (1.10.45) achter zich. Alphenaar Remy van Rees wordt tiende valkenswaard/anp - Mare de Reuver wil dit sei zoen wereldkampioen worden in de 125cc. De 19-jarige motorcrosser uit Amstelveen was van plan om de eerste race meteen naar zijn hand te zetten, maar de Grand Prix van Nederland liep voor hem op een teleurstelling uit. De Reuver viel op het circuit van Valkenswaard twee keer uit met panne en was de pechvogel van de dag. Alphenaar Remy van Rees werd tiende. „Ik had hier gewoon moeten winnen", aldus De Reuver. „Ik voelde me de sterkste en ik was de snelste. Maar dan krijg je twee keer te maken met motorpech. Dat is me dit jaar nog niet over komen. Wat baal ik hier van", klonk het verbol gen. Al na twee ronden begon zijn motor te sputteren om er even later helemaal mee op te houden. De Reuver zag de Belg Steve Ramon het podium be stijgen, met Erik Eggens op de derde plaats naast hem. De 'angry young man' vond het pijnlijk. „Ik kon Ramon en Eggens gemakkelijk volgen. Eggens had ik zonder problemen kunnen passe ren en dat was me met Ramon ook wel gelukt. Zeker weten." De Reuver wil Pedro Tragter opvolgen, die in 1993 de laatste Nederlandse wereldkampioen was. Maar alleen als de omstandigheden dat toe staan. Hij vertrouwt zijn Yamaha nog niet. „Voor komende week stond er een race in Qatar ge pland, maar daar ga ik mooi niet naar toe. Eerst moet die brommer in orde zijn voor de volgende Grand Prix. En pas als de 125cc in orde is, denk ik weer aan starten in zowel 125cc als 250cc. Ik kan dat fysiek gemakkelijk aan, maar niet als ik moet duwen", aldus De Reuver. Erik Eggens werd derde achter zijn teamgenoot Ramon en de verrassende jonge Nieuw Zeelan der Ben Townley. Vorig jaar won hij, maar Eg gens vond zijn degradatie niet zo erg. „Geloof het of niet, maar ik heb een beter gevoel over de ze derde plaats dan vorig jaar met mijn overwin ning. Die zege was toen min of meer verwacht. Nu zat in het voorseizoen alles tegen. Afgelopen week ben ik nog zwaar gevallen en blesseerde mijn schouder en had een lichte hersenschud ding." In de 500cc zagen de ruim -15.000 bezoekers een Belgisch onderonsje. Joël Smets, Mamicq Ber- voets en Stefan Everts zijn de matadoren in deze klasse. Wereldkampioen Everts was in Valkens waard nog niet sterk genoeg om zijn twee land genoten echt partij te geven. Hij haakte als eerste af. Bervoets waagde daarna nog een aanval op Smets, maar ook hij kwam er snel achter dat er tegen de viervoudig wereldkampioen niks te be ginnen viel. „Ik was er gewoon afgetuimeld wamdfer ik ge probeerd zou hebben om Smets te volgenver telde Bervoets. Smets vond zijn overtuigende ze ge zelf nogal verrassend. „Ik had een week eer der een slechte generale tijdens een wedstrijd in Mons. Daar ging alles mis. Ik blesseerde me er dusdanig dat ik twee dagen erna nog overal pijn had." Bij de kwartliters was het een Franse aangele genheid. Frédéric Bolley was de snelste bij de start, maar toen hij halverwege de race wat fout jes begon te maken, sloeg zijn landgenoot Mika- el Pichon zijn slag. Zonder veel problemen kreeg Pichon de leiding in handen en won onbedreigd. Spannender was de strijd om de derde plaats tussen de Engels man James Dobb (wereldkampioen 125cc vorig jaar) en de Duitser Pit Beirer. Laatstgenoemde won dit duel. Mare de Reuver, die in twee klassen van start ging, verloor zijn kansen op een tiende plaats omdat zijn motor aan het einde van de race slecht begon te lopen. Maar een dertiende plaats in zijn 250cc GP-debuut was zeker niet slecht.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 25