Stichting DSV verkoopt woningen DUIN BOLLENSTREEK 'Het mooiste vond ik datje mensen echt kon helpe Neem een proefabonnement, "7 WEKEN VOOR 22 00 BEL 071-5128030 Bewoners Plan We stemmen over sloc 'Geen verbindingsweg dwars door bollenlar Kinderen Rijnsburg steeds beter in taal UITGEZWAAID Hoornes in eigen hand Staatsbosbeheer 976 jurm. m w sa. 0% Mi w maandag 2; maart 2002 houdt een doedag RUNSBURC - De bewoners van de Rijnsburgse flats aan de Bos- laan, Spinozalaan en Camphuij- senstraat mogen weer naar de stembus. Dit keer niet voor nieuwe raadsleden maar om te kiezen of hun wijk Plan West wordt gesloopt of opgeknapt. In de eerste helft van april krijgen de Rijnsburgers de keus tussen deze twee varianten voorgelegd. Vervolgens brengt de project groep Plan West een advies uit aan Woningbouwvereniging Spinoza. De Rijnsburgse wijk Plan West moet in de ogen van de Wo ningbouwvereniging Spinoza plaatsmaken voor nieuwbouw. De flats zijn verouderd en eigen lijk niet meer goed op te knap pen. Omdat sloop en herbouw op verzet in de wijk stuitte heeft Spinoza een plan ontwikkeld waarbij de flats worden opge knapt en weer tien jaar mee kunnen. Na die periode moeten ze vervolgens toch worden ge sloopt. Tijdens een informatiebijeen komst een paar weken geleden bleek er grote verdeeldheid on- .der de bewoners te heersen. Ook waren er nog veel vragen over de nieuwbouwplannen en de opknapbeurt. Daarbij moe ten de bewoners kiezen tussen het opknappen van de binnen- of buitenkant van hun flat. De projectgroep Plan West gaat die vragen eerst beantwoord vervolgens beide opties vo gen aan alle bewoners. In vorm de bewoners dan ki stemmen, is nog niet bek© Spinoza neemt de uitslag stemming over als de beu een duidelijke voorkeur u ken. Dan moet de opkom hoog genoeg zijn, zegt M. naar van de woningbouw ging. „Bij een lage opkom men we onze eigen verant delijkheid." De woordvoerster van hei projectgroep zittende nersplatform H. Heemski geen toelichting Kamps van de bewoner missie, een uit het Bew platform gestapte groep ners, ziet helemaal niets stemming. In zijn visie wc flatbewoners geen echte voorgelegd. „Het is tussen sloop en uitge sloop. En in beide gevallet len de bewoners net zover Daar geloof ik dus hé niets van." Het steekt Kamps dat echt renovatieplan wordi gelegd. Terwijl daar bij gehouden enquête een meerderheid voor was. wordt gewoon genegeen zoals we niks terugzien 1 beloftes van het gemee stuur dat het Westerpark opgeknapt." lisse/bollenstreek - J. Zwet sloot, voorzitter van Hou het Bloeiend, verwacht dat het nog wel een paar jaar duurt voor de oostwest-verbinding tussen de N206 (Katwijk-De Zilk) en de N207 (Hillegom-Leimuiden) er is. Zwetsloot ziet in ieder geval niets in de variant om de tussen Lisse en Hillegom gelegen N207 door te trekken. Dat tracé gaat grotendeels door bollengebied en loopt dicht onder de Keuken hof door. Een commissie van deskundigen gaat deze route onderzoeken. „Als je de oost-westverbindin gen wilt verbeteren, moet je het zeker niet zo doen. Dit leidt tot een onaanvaardbare vernieling van het landschap." Zwetsloot is bang dat het aanleggen van een weg door bollenvelden een gro te aantrekkingskracht uitoefent op huizenbouw in de buurt van die weg. „Dat is een lo 6 ontwikkeling. Als er toch fait ligt, worden er huizen bijgebouwd. Vergetï/C niet het effect van de wen b dt geldende regel die inhou401 het verkeer toeneemt na; Bgtj er meer wegen zijn. Beide 8.1c gen zijn funest voor het 110 S landschap." Er zijn kunstwerken nodL' 7 de verbindingsweg tot st red brengen, beseft Zwetsloo 15 ten we er daarom wat me een jaar of drie, aan beide. Wellicht dat we in de tus een lumineus idee krijg dat er vanuit de overheir geld loskomt voor een op d die alle partijen tevreden. 19 Met meer geld zou je b3®sf beeld ondergronds gaan. Ik Weet het niet, rimer weet wél dat een weg do x. 0( lenvelden niet de oplossinss'd' Achterstand wordt minder groot runsburc - Rijnsburgse kinde ren komen steeds beter uit hun woorden. De achterstand op hun leeftijdsgenootjes in Nederland wordt minder groot. Dat blijkt uit de resulta ten van de Citotoetsen van het afgelopen jaar. De Rijnsburgse kinderen blijken overigens wel beter te kunnen rekenen dan hun leeftijdsgenootjes elders. In het rapport Rijnsburg Toe komstvisie dat de gemeente in oktober vorig jaar üet maken, werd geconstateerd dat Rijns burgse kinderen minder goed in taal zijn dan kinderen elders in Nederland. Een conclusie van het rapport die niet is ge baseerd op harde cijfers, maar op gesprekken met vertegen woordigers van instanties die veel contact hebben met de Rijnsburgse kinderen, zoals de Rijnsburgse basisscholen, an dere onderwijsinstellingen en de GGD. De resultaten van de Cito-toet- sen onderstrepen deze conclu sie. Onderzoeker H. Hiemstra: „Tijdens gesprekken met de verschillende onderwijsinstan- ties bleek dat ze allemaal van uit hun eigen invalshoek op merkten dat de kinderen taal arm zijn. Op basis van die ge sprekken hebben wij geconsta teerd dat de Rijnsburgse basis schoolkinderen met name in hun sociaal-emotionele ont wikkeling achter zijn. Dat wil zeggen: de kinderen kunnen niet goed uitleggen wat ze voe len en bedoelen." M. Bosch, directeur van de Ju- lianaschool, staat achter de conclusie van het rapport. Hij plaatst wel de kanttekening dat de taalachterstand die uit het rapport naar voren komt niet een specifiek Rijnsburgs ver schijnsel is. „Taalarmoede is een verschijnsel dat overal speelt. Helaas is er niet altijd overheidsgeld beschikbaar om het lesmateriaal aan te passen aan de behoeften van de kin deren. Wat ik zie op school is dat de kinderen in Rijnsburg vooral moeite hebben met be grijpend lezen, maar ook een schrijfoefening van meer dan vijftien regels levert veel ge zucht en gesteun op. Om het niveau te verbeteren, moeten de kinderen veel oefenen." De Julianaschool is nu bezig met de vervanging van de uit 1992 daterende taalmethode. Bosch denkt dat die nieuwe methode, met eigentijdse voorbeelden en oefeningen met de computer, de kinderen meer aan zal spreken. A. Heus, directeur van de Ko ningin Wilhelminaschool, is ook bij het onderzoek betrok ken geweest. „Een aantal jaren geleden constateerden we al een mindere begaafdheid voor taal bij onze leerlingen. De Ci- to-toetsen waren daarbij een objectieve graadmeter. Die ga ven aan dat de leerlingen op taalgebied onder het landelijk gemiddelde scoorden, en op rekengebied juist erboven. We hebben in overleg met de ge meente besloten dat we dit probleem eerst zelf als school gaan aanpakken. Als dat niet werkt, gaan we met de ge meente praten over maatrege len van buitenaf." De nieuwe lesmethoden lijken inmiddels aan te slaan. Uit de uitslagen van de laatste Cito toetsen is gebleken dat de taai score van de kinderen hoger is dan vorig jaar. Stichting Ouderenhuisvesting richt zich voortaan alleen op zorg katwijk - De Stichting Ouderenhuisvesting DSV uit Katwijk verkoopt haar woningen aan woningbouw vereniging De Brittenburg. Het gaat om zestig ou derenwoningen aan de Tramstraat, zesendertig aan de Duindoornlaan en om drieëntwintig woningen die momenteel gebouwd worden op het voormali ge terrein van de Boorsmaschool aan de Voorstraat. DSV is te klein om alle taken die bij het beheer en de verhuur van de woningen komen kijken, naar behoren uit te. voeren. De stichting gaat zich al leen nog bezighouden met het leveren van zorg aan de ouderencentra De Duinrand, Salem en het Rijnsburgse Vlietstede. DSV bezit driehonderd ouderenwoningen. De ene helft van die woningen staat in Katwijk, de andere helft in Rijnsburg. Het Katwijkse gedeelte komt in handen van De Brittenburg en het Rijnsburgse deel gaat naar woningcorporatie Spinoza. DSV voelt zich genoodzaakt om de woningen te verko pen. „Wij zijn te klein om driehonderd ouderen woningen te verhuren, te beheren en te onder houden", zegt directeur G. Herbrink. „Zeker als je bedenkt dat onze primaire taak het bieden van ouderenzorg is. Het bleek niet mogelijk om deze twee functies naast elkaar te vervullen en het dan ook nog goed te doen. Daarom hebben we beslo ten om ons toe te leggen op het verlenen van zorg en de huisvestingstaak over te dragen aan mensen die daarin zijn gespecialiseerd." Eind mei komen de woningen formeel in het wo ningenbestand van De Brittenburg. De woning bouwvereniging is blij met de nieuwe aanwinsten. Directeur M. Holkamp verzekert dat de overname geen gevolgen heeft voor de huurders van de wo ningen. „De huurprijs blijft hetzelfde. We zullen meegaan met de reguliere stijgingen, maar dat lijkt me logisch." Zij verwacht dat de bewoners er alleen maar op vooruit gaan. „De Brittenburg is natuurlijk een veel grotere corporatie dan DSV, met meer mede werkers en expertise. Ik denk dat dat absoluut een positief effect heeft op de serviceverlening aan de huurders." NooRDWiJK - Vogelnestkastjes timmeren, paaseieren schilde ren, brood bakken, op een atb- fiets door de duinen crossen of een klimwand beklimmen. Dat kan allemaal op 1 april in het Piet Florisdal in Noordwijk tij dens de kijk- en doedag van Staatsbosbeheer. De boswach ter gaat daarmee op tweede paasdag de concurrentieslag aan met de meubelboulevards en paasshows. Tijdens de kijk en doedag is er voor alle leef- tijdscategoriën iets te doen. Kinderen kunnen kleuren, knutselen en een zintuigen- tocht maken. Verschillende na tuur- en milieuorganisaties pre senteren zich en er iets te eten en te drinken. Meedoen aan de kijk- en doedag is gratis. Parke ren kan bij Langevelderslag in Noordwijk. Vanaf dat terrein rijdt een speciale pendelbus naar het Piet Florisdal. Voor fietsers is een stalling op het terrein zelf. De Jutter wint zwemtoernooi noordwijk - Basisschool De Jutter heeft het eerste zwem toernooi voor basisscholen in Noordwijk gewonnen. De De Jutterleerlingen zwommen de 25 meter met een gemiddelde tijd van 23,9 seconden. Tweede werd De Schapendel (24,3 se conden). Derde eindigde De Witte School, De Hoffenne pak te de vierde plaats. De Noord- wijkse Zwem PoloClub wil er een jaarlijks evenement van maken in het Bollenbad. Om de eerste editie van dit evenement extra glans te geven had de club Olympisch medaillewinnaar en oud-wereldkampioen Marcel Wouda uitgenodigd. Organisa tor Teun Blokland was bijzon der tevreden over het verloop van het evenement. „Het toer nooi moet op de jaarlijkse schoolsportkalender een plaats krijgen. Dat moet lukken, ge zien de vele positieve reacties van de deelnemers en uit het publiek." katwijk - De bewoners van de wijk Hoornes Noord-Oost in Katwijk nemen het woonplezier in eigen hand. Samen hebben zij leefregels opgesteld, om te zorgen dat buren onderling weten hoe ze rekening met elkaar kunnen hou den. Zaterdag was de actiedag. Muzikaal ondersteund door het korps van Jong DVS deelden de buurtbewoners de leefregels rond, hielden zij een portiekenschoonmaak- middag, deden jong en oud mee aan een tekenwedstrijd en mochten zij ideeën ontwerpen voor het inrichten van de stukjes groen bij de flats. De actiedag en de leefregels zijn een uitvloeisel van de landelijke Samen Veilig Prijs. Die prijs, 22.500 euro, zou gaan naar het project dat de meeste vooruitgang zou boeken ter verbetering van de veiligheid in een woonwijk. Hoornes Noord-Oost viel bui ten de nominaties en komt daarom niet op televisie met het initiatief, maar het buurtcomité, de bouwverenigin gen, de gemeente en Kubus 85 vinden dat geen reden om een goed idee aan de kant te schuiven. Dus gingen de handen toch uit de mouwen in Katwijk. Foto: Hielco Kuipers Chris van der Graaf (RPF/SGP) na veertien jaar gedwongen uit de Rijnsburgse politiek De gemeenteraadsverkiezingen zijn voorbij en de gemeenteraden veranderen. Markante persoon lijkheden nemen in de serie Uit gezwaaid afscheid van de lokale politiek. Vandaag Chris van der Graaf, voormalig wethouder in Rijnsburg. RUNSBURC - „Ik heb nu al last van afkickverschijnselen", be kende Chris van der Graaf (45) bij zijn afscheid van de Rijns burgse gemeenteraad. Niet vreemd, voor iemand die zijn hele leven al met politiek bezig is geweest. Al in de eerste klas van de middelbare school verte genwoordigde hij alle brugklas sen in het leerlingenparlement. Op 16-jarige leeftijd verhuisde de geboren Voorschotenaar naar Rijnsburg, waar zijn vader in 1977 een van de twee oprich ters van de RPF/SGP-fractie was. Vanaf het begin was Chris van der Graaf erbij betrokken. „Elf jaar lang heb ik in de steun- fractie gezeten en vergaderingen bijgewoond. Ik ben destijds door het Leidsch Dagblad zelfs nog geïnterviewd als de trouw ste tribuneklant van de streek." Door zijn partij is hij bij de afge lopen gemeenteraadsverkiezin gen niet op een verkiesbare plaats gezet, en daarom ver dwijnt Van der Graaf uit de Rijnsburgse politiek. In maart 1988 mocht Van der Graaf plotseling aan het 'echte werk' beginnen. Daan Ouds hoorn, die voor de partij in de gemeenteraad zat, kreeg ernsti ge hartproblemen, waardoor Van der Graaf ineens moest in vallen. „Ik heb dus twee jaar al leen gezeten, dan krijg je wel een vuurdoop hoor." Hij was vervolgens tien jaar fractievoor zitter, twee jaar wethouder en twee jaar raadslid. De mooiste periode in zijn poli tieke carrière was, zo zegt hij zelf, de twee jaar dat hij wethou der was, van 1998 tot 2000. „Als wethouder heb je een heel an dere kijk op alles wat er speelt. Als raadslid heb je wel enig be nul, maar je hebt niet in de keu ken gekeken. Het mooie van het werk vond ik dat je een heleboel mensen echt kon helpen. Ik heb veel gedaan, te veel. Het ging ten koste van mijn gezondheid, mijn vrije tijd en mijn gezin. Ik was bijna nooit meer thuis. Maar het ligt niet in mijn aard om dingen te laten liggen. Ik leef te intensief. Ik was 50 tot 60 uur per week wethouder en stond ondertussen ook nog eens elf uur voor de klas. Op een gege ven moment dacht ik: waar ben ik mee bezig? Ik ben mezelf aan het slopen. Ik heb weieens ge zegd dat het wethouderschap een fantastische hondenbaan is. Maar voor mij was het geen ge schikte baan. Ik ben weer raads lid geworden en voor mij in de plaats kwamen er twee wethou ders terug. Dat zegt wel genoeg, denk ik." In de afscheidswoorden die bur gemeester Van der Lee tot hem sprak, werd Van der Graaf gety peerd als toegewijd, kritisch en principieel. Van der Graaf kan zich er wel in herkennen. „Ik ben altijd heel kritisch geweest, maar wel positief kritisch. Zo ging in mijn eerste jaar als wet houder de feesttent met oud en nieuw niet door. Ik vond het een prima initiatief, maar op het ge- Chris van der Graaf: „Ik heb me nog wel eens opgewonden over de lange discussies die hier worden gevoerd." Archieffoto: Dick Hogewoning bied van veiligheid en verzeke ringen was het niet goed gere geld. Ik moest er niet aan den ken dat er wat zou gebeuren." De nestor van de Rijnsburgse gemeenteraad, Hilde Rost van de WD, herinnert zich het scheidend raadslid als de onder wijzer die herhaaldelijk met zijn vingertje zwaaide. Niet zo ver wonderlijk, gezien het feit dat Van der Graaf, momenteel le raar aardrijkskunde, al bijna twintig jaar werkzaam is op het Herbert Vissers College in Nieuw-Vennep. „Daar ben ik weieens op aangevallen, en te recht. Ik heb veel met VMBO- leerlingen te maken en daar moet je veel herhalen en met gebaren dingen duidelijk ma ken. Ik ben geneigd om dingen op twee manieren te zeggen en dat leer je niet zo snel af, ook niet in de raad." Het politieke klimaat is in al die jaren dat Van der Graaf mee loopt, niet echt veel veranderd, vindt hij zelf. „We mogen wei eens flinke debatten hebben, maar na afloop drinken we weer wat samen. Zo moet het ook, vind ik. Je moet zaken scheiden van personen. Het gaat om de boodschap, niet om de bood schapper. Ik heb me nog wel eens opgewonden over de lange discussies die hier worden ge voerd. Van Jaap de Mooij, de huidige fractievoorzitter, heb ik geleerd om de helft minder on derwerpen te bespreken en voor de onderwerpen die wel belang rijk zijn de helft minder spreek tijd te gebruiken. Dan wordt er ook beter naar je geluisterd. In de plaatsen om ons heen zijn de commissievergaderingen veel korter en zakelijker. Rijnsbur gers zijn over het algemeen za kenmensen. Dan zou je toch an ders verwachten." Of daarin nog verandering komt, zal Van der Graaf niet meer van dichtbij meemaken. Na veertien jaar komt er een einde aan zijn politieke loop baan. Dat is echter niet zonder slag of stoot gegaan. Van der 45 H Turn: 30 v He. ute. PRA Graaf: „Ik had nog wel v ®n c door willen gaan als raad had liever op een ander en op een andere maniwar scheid genomen. De r»rder van het bestuur om mij de lijst te zetten ga ik geven. Dan ga ik mens» maken en dat wil ik ni» Maar dat de manier gegaan is vervelend was, best weten." Hoewel geboren en get» Voorschoten, is Van d< steeds meer van het bi dorp gaan houden. „Ikj snel gemerkt dat het e uniek dorp is. Er is een lijke sociale controle en zeggen waar het op st; vendien hebben we een enigingsleven, dat we moeten koesteren. We de grootste Oranjevei van Nederland, een grol balclub en vele andere gingen die succesvol zijl leden hebben. Ook de willigers moeten niet vergeten. Waar vind je nog? Daarom hou ik noi Rijnsburg." Hoe mooi ook, de vraag na niet meer of Rijnsbu standig kan blijven, ma lang het die status nog houden. Van der Graaf: lang of kort duren, maar voeging zit er gewoon aai men. Je kan als gemeei heel hard roepen, maar e VES óver je beslist. Wel moetfow» alles in het werk stellen 0 J" de buitenwijk van Leiden I r den. Dan ben ik bang da burg een stuk van zijn ic verliest." Kees van Delft Jid-Hc igram OTot acht-e ird-H(

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14