'Hoogmade 750 jaar' heeft financiering rond RIJN VEENSTREEK k dacht: laat ik Pim eens een handje helpen R5 Baroniefabriek wordt wellicht een monument Fietsers hebben lak aan bord Biljarters leggen dam aan voor nieuwbouw Jubileumboek gaat liefhebbers toch geld kosten '-kandidaat Gerard van As voelt zich te groot voor Alphen maandag 25 MAART 2002 nrijding Oud Ade ade - Bij een kop-staart ijding op de Rijksweg A4 oogte van Oud Ade zijn jg 22 maart twee perso- uto's op elkaar gebotst. }4-automobiliste uit Zwaag met onbekend letsel over- icht naar het Rijnland Zie- uis in Leiderdorp. De iv kon niet tijdig remmen itste op haar 44-jarige ganger uit Diemen toen moest remmen. De man ongedeerd. evenbussen in nd gestoken en aan den rijn - Twee enbussen van het apparte- encomplex Swaenswijk in en aan den Rijn zijn zater- n alle vroegte door brand eld. Daarnaast vernielden kenden de brievenbus- len en maakten zij het vi- rsteem onklaar. ker in k en Zanen n aan den rijn - De ge- ite Alphen aan den Rijn ruim 200.000 euro uit voor nleg van een duiker aan ininefatendreef in de wijk en Zanen. De duiker is no- n te voorkomen dat er wa- erlast in de wijk ontstaat. eekarchief rdt uitgebreid n aan den rijn - Het Al le gemeentebestuur stelt euro beschikbaar voor ibreiden van het streekar- De uitbreiding is nodig t een deel van het archief e gemeente Alphen bij de izing van het stadskan- aar het stadhuis naar het archief gaat. Dit deel dan niet mee te verhuizen iet nieuwe stadhuis. Bo en brengt de gemeente fkoop binnenkort een an haar archief over naar eekarchief in het voor- 5 gemeentehuis aan het meester Visserpark. alphen aan den rijn - De Al- phense cacao- en chocoladefa briek Baronie/ De Heer wordt waarschijnlijk een gemeentelijk monument. De monumenten commissie stelt dat op grond van een onafhankelijk onder zoek voor aan burgemeester en wethouders. Baronie/ De Heer heeft de fa briek verkocht aan de Zoeter- woudse projectontwikkelaar Bosman. Bosman 'heeft er niets op tegen' als de fabriek die tus sen 1952 en 1955 is gebouwd een monument wordt. Bosman broedt nog op een plan voor de ontwikkeling van de fa briek aan de Beatrixstraat. Een groot deel van het hoofdgebouw moet blijven staan. Er komen onder andere woningen. Meer willen Bosman en de gemeente nog niet kwijt. De fabriek is een ontwerp van Swaneveld en Goslinga Archi tecten uit Rotterdam. Het bu reau voor Cultuurhistorie, Toe risme en Onderzoek (Cultoero) die het onderzoek naar de archi tectuur deed, vindt dat het be houd van het complex van be lang is vanwege de cultuurhisto rische waarde, de architectuur historische waarde en de ste denbouwkundige waarde. Deze chocoladefabriek drukt de soci aal-economische ontwikkeling in Alphen aan den Rijn uit, al dus Cultoero. Het gebouw is een goed voorbeeld van een techni sche en typologische ontwikke ling van gebouwen in de perio de van de wederopbouw. Cul toero concludeert onder meer ook dat het complex steden bouwkundig van belang is als een belangrijk en beeldbepalend onderdeel van de bebouwing in de stadsuitbreiding West. Verder is het gebouwencomplex van belang vanwege de herkenbaar heid en gaafheid van de buiten kant en delen van de binnen kant. Sinds vorig jaar mei ligt de pro ductie in de fabriek stil. De pro ductielijn is toen overheveld naar de nevenvestiging in Rot terdam. Vorige week zijn de laatste machines er weggehaald, aldus de financieel directeur van Baronie/ De Heer die niet met zijn naam in de krant wil. De verhuizing was nodig omdat de directie de productie op een plaats wilde concentreren en het machinepark in Alphen te oud werd. Hoewel alle 150 per soneelsleden van de Alphense vestiging een baan in Rotterdam aangeboden kregen, is ongeveer de helft meegegaan. De andere helft vond elders een baan. „Nog steeds haken personeels leden af, omdat het reizen ze opbreekt", zegt de financieel di recteur. alphen aan den rijn Fietsers hebben kennelijk maling aan het ver bod om fietsen te plaatsen vlak bij het station aan de Dwarsligger in Alphen aan den Rijn. Binnenkort gaat de gemeente Alphen daartegen optreden. Nu kan de politie alleen optreden als zij de eigenaar van de fiets ter plekke aantreft. Maar door een nieuwe verordening mogen toezichthouders van de gemeente ook optreden. Dat kan zelfs zonder dat de eigenaar van de fiets aanwezig is. De gemeente heeft nieuwe borden besteld, waarop zij de verandering meedeelt. Het is onbekend wanneer de verordening in werking treedt. Foto: Henk Bouwman woubrugge - Vrijwilligers van biljartvereniging Jacobswoude hebben zaterdag de eerste voor bereidingen getroffen voor de nieuwbouw aan de Bateweg in Woubrugge. Zij legden een dam in het slootje langs de Bateweg en kapten enkele bomen in de buurt van sporthal Oudendijk. De langverwachte nieuwbouw voor de biljarters krijgt overi gens pas op zijn vroegst in mei vorm. Eerst moet de gemeente raad van Jacobswoude nog sub sidie toekennen. „Het is wach ten en wachten" zegt voorzitter Hidde Hoekstra van de biljart vereniging, die de totale bouwsom inmiddels schat op ruim 290.000 euro. De Woubrugse biljarters moeten over ruim een half jaar verhui zen., omdat hun huidige behui zing De Wijk dan tegen de vlakte gaat. Het multifunctionele ge bouw aan de Schoolstraat is rijp voor de sloop en maakt plaats voor woningen rond het winkel centrum Batehof. Andere veren gingen verlieten De Wijk al eer der en maken nu gebruik van de sporthal. De biljarters geven de voorkeur aan een eigen gebouw, naast sporthal Oudendijk door Tim Brouwer de Koning hoogmade - Het jubileumboek over Hoogmade gaat de liefhebbers geld kosten. Met een eigen bijdrage van 12,50 euro per boek denkt de Stich ting Hoogmade 750 jaar de financiering van het hele jubileum rond te hebben. Eerder hoopte de stichting het boek van de Alphense vrijetijdshis- toricus Hans van der Wereld gratis in het dorp te verspreiden. Voorzitter Job Grovenstein van de Stichting Hoogmade 750 jaar noemt de genoemde gratis verspreiding een misverstand. Wel geeft hij toe dat hij bij een eerdere begroting meer kosten had opgevoerd dan nu nodig blijkt. „De kos ten van het boek vallen niet tegen", zegt Gro venstein voorzichtig. „Wij laten 500 exempla ren drukken, waarvan wij er 200 denken te verkopen. De begrote opbrengst, 2.500 euro, is ongeveer een kwart van de totale kosten van het boek." De presentatie van het boek is op 7 september tijdens de afsluitende overzichts tentoonstelling in gebouw Drieluik. Schrijver Hans van der Wereld, een oud-Hoogmadenaar, krijgt nog een andere taak in het jubileumjaar. Hij bedenkt de histo rische vragen voor de jaarlijkse fietspuzzel- tocht van de NKJB op 20 mei. Ook andere jaar lijkse activiteiten in het dorp krijgen in het ju bileumjaar een historisch sausje. Het nadruk- kelijkst blijkt dit bij de kinderspelen, die op 30 en 31 augustus geheel in het teken van 750 jaar Hoogmade staan. Het jaarlijkse Pleinfes tijn op 22 juni past ook in het jubileumpro gramma. De plaatselijke wielerclub houdt een dikke-bandenrace voor scholieren en senio ren, waarbij alle deelnemers, (oud-)Hoogma- denaren, op standaardfietsen moeten rijden. Voor kinderen organiseert de jubileumstich ting op 8 juni een viswedstrijd langs de Oude Kerkweg. 's Middags is er dan een hindemis- baan op het trapveldje aan de Van Alcmaer- laan. Daarnaast laat de Stichting Hoogmade 750 jaar een deskundige van buitenaf de tui nen in Hoogmade enkele keren te beoordelen. De winnaar van de tuinenwedstrijd krijgt op 7 september een prijs. Ook maakt de jubileumstichting de winnaar van de fotowedstrijd voor kinderen bekend. Zij mogen vanaf zondag 28 april, als de jubileum activiteiten met een gezamenlijk kerkdienst beginnen, alles fotograferen wat met Hoogma de te maken heeft. Vanwege de bijzondere kerkdienst in de rooms-katholieke kerk aan de Kerkstraat stem men rooms-katholieke en Nederlands her vormde gemeente hun diensten op elkaar af. De kleine hervormde gemeente vervroegt haar reguliere kerkdienst en schuift daarna desge wenst aan bij de jubileumdienst die om 11 uur begint onder de gezamenlijke leiding van pas-' toor Happel en dominee Ommering. Op twee punten heeft Grovenstein nog geen zekerheid. Hij hoopt dat op 18 mei een de monstratiemiddag van EHBO, brandweer en marine van de grond komt. Ook wil de plaat selijke toneelvereniging Zolderkolder op 7 sep tember Sneeuwwitje opvoeren. „We zijn nog in onderhandeling", zegt Grovenstein, „want er zijn nogal wat kosten aan verbonden." In financieel opzicht zit er volgens de Hoog- madenaar schot in de zaak. Tot zijn verrassing overhandigde dorpsgenoot Harry den Decker hem vorige week namens de Ondernemers vereniging Jacobswoude 500 euro. Ook de provincie Zuid-Holland draagt bij aan de vie ring van 750 jaar Hoogmade, mede dankzij be middeling van het gemeentebestuur van Ja cobswoude. Op de officiële verjaardag van Hoogmade, 17 augustus, organiseert de jubi- luemstichting niets. „Die dag valt middenin de zomervakantie", zegt Grovenstein. „Ik hoop wel dat alle aanwezigen op die dag de vlag uit hangen." Brouwer de Koning ijk aan den rijn - De politie- il is nooit weggeweest bij I van As. Alleen dook het i tijdens Paars een jaar of I nder. De oud-wethouder iet op 29 september 1994 szien in de gemeenteraad d )hen aan den Rijn en stort- u in het zakenleven. De bacil a chter kriebelen en kon be- jaar geen weerstand meer 5 aan Pim Fortuyn. „Een ie zo zijn nek durft uit te e moet ik een handje hel- m is een eenling tegen de 0 n de Haagse kliek." 1 s zegt het tijdens een kop ii in zijn Alphense stameta- ai nent Hotel Toor met een ts alsof hij de meester zelf 1 nmer 22 van de onlangs 1 enteerde Lijst Fortuyn van zijn eigen mogelijk- E en die zijn groot, zegt hij. K ot voor Alphen in elk ge- rr lar 'zwakkere broeders' of zielen' hem in de nada- an zijn wethouderschap 'en zuur maakten. Zowel gen WD, de collegepart- )A en PvdA als oppositie- SP misgunden hem zijn sen. En ook al won Van 1 rechtszaak tegen de SP, 0 was er voor hem af. Bo- ai n trok de WD in 1993 ei ethouders terug uit het ïeBij de volgende ge- ei eraadsverkiezingen in tond er een jaar later een ia ploeg te trappelen met d ik van der Veen Meer- üs kopman. „Maar toch et ik als derde op de WD- ns og meer dan duizend ïfl urstemmen zonder dat ik if gne had gevoerd zegt te niet zonder trots, w waarom zou ik het verle- ser oprakelen? Ik ga niet ie len tegen Alphen, maar ik ij' niet zo nodig wethouder lo e worden. In een stad als lam, waar ik veertien op neentehuis heb gewerkt, 3<Wat nog wel een uitdaging en Zo'n stad vereist een an- ieianpak dan in Alphen, 1 streefde naar stedelijke aü in de goede zin van het ig Eén keer nog kwam ik in s t)or de gemeentepolitiek. rd gevraagd om de kleine la iartijen te mobiliseren. Ik lat die splinters samen zo'n zeven k acht zetels kunnen halen, maar ik heb toch afgezien van een comeback." Wat Van As bij lokale Alphense politici te weinig aantrof, vindt hij wel bij Pim Fortuyn: lef en realiteitszin. Daarom meldde de 57-jarige Alphenaar zich kort na Fortuyns breuk met Leefbaar Nederland bij professor Pim. „Niet eens met de bedoeling om in de Tweede Kamer te komen, maar meer om hem met mijn politieke ervaring te helpen. Na mijn ëerste contact bleek dat ik één van de 500 kandidaten was voor een plaats op de Lijst Pim Fortuyn. Velen voelen zich ge roepen, maar slechts weinigen zijn uitverkoren", aldus Van As, die zijn verhaal lardeert met spreuken en gezegden. De Alphense politicus weet sinds donderdag officieel dat hij als landelijke nummer 22 tot de potentiële geroepenen behoort. Toch weigert hij zich na de laat ste opiniepeilingen, met 29 res pectievelijk 23 Tweede-Kamer zetels voor de Lijst Pim Fortuyn, rijk te rekenen. Wel gaat Van As elke zaterdag met de harde kern van de nieuwe partij schaven aan het programma dat Fortuyn in de vorm van een boek de we reld instuurde. Dat betekent te vens een kennismaking met de andere geroepenen, van wie de Alphenaar een hoge pet op heeft. „Onze lijst is een gemê leerd gezelschap,' met mensen uit alle geledingen van de maat schappij. Zo staan er veel jonge mensen op, zoals onze nummer twee Joao Varela. Hij is welbe spraakt en ziet er ook goed uit. Alleen snap ik niet dat oudge dienden als Jim Janssen van Raay en Ferry Hoogendijk zo hoog op de lijst staan. Dat heeft Pim misschien uit een bepaald respect voor hen gedaan." Om de partijlijn te volgen moet Van As ook geloven aan media training. Het kandidaat Kamer lid, in zijn zestien Alphense ja ren gepokt en gemazeld, ver wacht dat hij op dit onderdeel anderen verder kan helpen. „Ik weet waarover ik praat en wei ger van briefjes voor te lezen. Ook is het onmogelijk om alle dikke dossiers door te lezen. Wel moet ik ervoor zorgen dat ik bij interrupties op mijn qui vive ben." Van As wendt het liefst zijn fi nanciële kennis en ervaring op het gebied van ruimtelijke orde ning aan voor zijn nieuwe partij. Hij deelt de afkeer van gedoog beleid met de partijtop, maart wil die voor de voeten lopen met pikante uitspraken. Hij pleit voor rechtvaardigheid: gelijke monniken, gelijke kappen. Na acht jaar Paars mist hij dat uit gangspunt bij de WD, waarvan hij een kwart eeuw (1976-2001) lid was. Op Zalm na deugt er in Van As' ogen weinig liberale mi nisters, die zich onder meer het kwartje van Kok („Jatwerk", noemt Van As die literheffing op benzine) en tolpoortjes lieten aansmeren. Nee, dan Hans Wiegel. Die wek te in 1976 bij Van As politieke aspiraties. In Alphen trad de Wiegel-fan in 1978 toe tot de ge meenteraad en werd hij in 1982 wethouder. „Uiteindelijk was ik met mijn grootsteedse plannen een maatje te groot voor Al phen", zegt Van As, wiens gezin veel last had van dorpsroddel in de privé-sfeer. „Je moet een gladde rug en een dikke huid hebben. Ik zat in een glazen huis en moest steeds maar weer bewijzen dat iets niet zo is." Ondanks die moeilijke periode Gerard van As benut zijn erva ring als oud wethouder van Alphen aan den Rijn voor de Lijst Pim For tuyn. „Ik ben een bouwer: kritisch en con structief." Foto: Henk Bouwman zegt Van As, die toegeeft dat hij in het verleden vaak weerstan den opriep, dat hij iedereen nog steeds recht in de ogen kan kij ken. „Daarin ben ik laconiek, anders moet je niet in de poli tiek gaan. Ik ben en blijf een straatvechter, al vind ik dat ik in het verleden wel eens te veel over me heb laten heenlopen. Dat zal me niet weer gebeuren. Ik vind dat we ons in Nederland te gemakkelijk aan anderen aan passen." Mocht er een Tweede-Kamerze tel voor hem vrijkomen dan gaat hij achter professor Pim en met de wet in zijn hand aan de slag. Want, zegt de Alphenaar, er moet na acht jaar Paars veel an ders in Nederland. „Kritisch en constructief, want zo zit ik in el kaar. Ik ben een bouwer, geen afbreker. In Rotterdam zeggen ze: niet lullen maar poetsen. Die mentaliteit spreekt mij aan. Dat zal wel komen doordat mijn va der een textielhandelaar was. Maar besturen is ook koppen tellen. In de politiek ben je af hankelijk van andere fracties en zoek je medestanders. Dat doe ik ook, maar de mensen moeten mij kunnen verdragen." uit de Leidsch Dagblad RC III EVIÏX ANNO 1902 Dinsdag 25 Maart ALLERLEI - De Weldaden der 19de Eeuw. De 19de eeuw ontving van haar voorgangster het paard-, zij liet haar opvolgster, de 20ste eeuw, de lo comotief, het rijwiel en de automobiel na. Zij vond de ganzenpen en liet de schrijfmachine na. Zij vond de zeis en liet de maaimachine na. Zij vond het geldlaatje en liet de rekenmachine na. Zij vond het buskruit en liet dynamiet en zooveel an dere springstoffen na. Zij vond de vetkaars en liet het electrisch licht na. Zij vond het zeilschip en liet de onderzeesche boot na. Zij vond de telegraaf en liet de telephoon en de draadlooze telegraphie na. Zij vond de gewone lichtstralen en liet de X-stalen ANNO 1977 Vrijdag 25 maart ALPHEN AAN DEN RIJN - "Onze berekeningen wij zen er niet op, dat de aanleg van een nieuwe rijks weg 11 tussen Bodegraven en Alphen aan den Rijn vóór 1990 al nodig zal zijn. We vernachten, dat het verkeer tussen die beide plaatsen niet voldoende zal toenemen om de aanleg van dit deel van de rijksweg 11 in die periode te rechtvaardigen". Dat zei drs. J. Borgman, lid van Gedeputeerde Sta ten van de provincie Zuid-Holland gisteravond op een bijeenkomst gewijd aan het voorontwerp voor het streekplan Zuid-Holland Oost die werd gehou den in de Bron in Alphen. Dat de provincie met die weg geen rekening houdt, blijkt ook uit de kaarten: een verloop van die weg staat niet ingetekend. Wèl ingetekend is het gedeelte tussen Alphen en Leiden, bij Alphen voerend om de toekomstige uit breiding Kerk en Zanen en tot Leiden verder de spoorlijn volgend, 'de uitdrukkelijke voorkeur van de provincie'. Borgman zei verder, dat als een oost-west verbinding tussen Alphen en Leiden nodig is, dan door de pro vincie 'uitdrukkelijk niet gekozen zal worden voor de secundaire weg 6', een weg, die de noordkanten van de beide plaatsen met elkaar zou verbinden. Dit van het provinciaal wegenplan wegpoetsen van die weg, houdt ondermeer in dat Alphen in Ridderveld II tot aan de Heimanswetering kan bouwen. Hetgeen zou kunnen neerkomen op zo'n duizend woningen méér. ALPHEN AAN DEN RIJN - De geheimzinnigheid rond de huisvestingsplannen van de wijkvereniging 'Westerhaven' is gisteravond niet uit de wereld ge holpen. Volgens aanhoudende geruchten wil 'Wes terhaven' het pand van bakkerij Verboom aan de Emmalaan kopen. Pikant genoeg hetzelfde pand, waar de concurrerende wijkclub 'Halfje Wit' vorig jaar uit moest. LEIDEN - Het Rembrandthuisje aan de Weddesteeg is niet meer. Dezer dagen stierf het omstreden pandje een gewelddadige dood toen de slopers hun hamers meedogenloos op de muren lieten neer komen. Sinds het huisje werd opgetrokken ter nagedachtenis aan de 350ste geboortedag van Rem brandt in 1956 is het aanhoudend prooi geweest van vernielzuchtigen. Foto: Archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2.50 (voor een exemplaar U|1||N| nimmer 57055 t.n.v. Dagbladuitgever!! bamiale b.v. Postbus 507, 20O3 PA lit bij 18 in zwart wit) over tc maken op onder vermelding van Leidsch Di lad, ANNO cLd. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de bolle v. Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. (I krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13