Zoeterwoude kiest voor Rijnwoude LEIDSE REGIO 'Mijn vrienden liggen in het water! Help ze dan toch!' Spitsuur erzet tegen kap bij A4 neemt toe Politiek zit met bouwaanvraag van Joris de Witteschool in zijn maag D66 stelt gedeputeerde staten vragen over Warmond R3 'Lat-relatie zolang zelfstandigheid niet in het geding is' Z\ actie tegen uw Vlietlanden chendam/voorschoten - p voert opnieuw actie te- Ie komst van een hotel, ap- imenten, recreatiebunga- en een golfbaan in het re- iegebied Vlietlanden. De verspreidt 60.000 folders edt op de eigen intemetsi- mogelijkheid bezwaar- ften te downloaden. Aan- ig voor de actie is het nieu- ïtvverp-bestemmingsplan e bouw mogelijk maakt, sns de SP betekenen de len een forse aantasting iet openbare karakter van anden. Exploitant B. Car er Alting verwacht in 2003 Ie bouw te beginnen. )or van nielingen enaar - Onbekenden heb- n de nacht van vrijdag op dag vernielingen aange- in een groot aantal tuinen issenaar. De vandalen en schade aan in tuinen in nveelaan, Suijklaan, Belle laan, Rodenburglaan, Van ïeveltlaan, Kempenaer- Thorbeckestraat en Het itshof. raken in ;stgeest iceest - In twee huizen e Clinckenburgh in Oegst- is zaterdagmorgen inge- in. Bij één huis kwam de ker niet verder dan het jreken van een raam. Na gaan van een alarm sloeg ide vlucht. Bij het andere verd via de 'gaatjesboor- ode' ingebroken. Daar ;n een portemonnee, een >e en een mobiele tele- iveggenomen. Ook is een leutel ontvreemd, waar- Ie inbreker een buiten ge- 'i erde auto heeft gestolen. maandag 25 MAART 2002 Weber: 'Ik ben hier zeer gepikeerd over' warmond - D66-statenlid H. Weber heeft het college van gedeputeerde staten schriftelijke vragen gesteld over de brieven van commissaris van de koningin Franssen aan minister De Vries. Eind oktober schreef Franssen de minister van binnenlandse zaken 'met een gerust hart te kunnen melden dat het provinciaal be stuur tot herindeling van Warmond zal overgaan'. Weber wil nu van gedeputeerde staten weten of Frans sen deze brief op persoonlijke titel heeft geschreven of namens het college. „Ik ben hier zeer gepikeerd over. Dit is een vreemde, slordige handelwijze", aldus de D66'er. Volgens Weber valt de inhoud van Franssens brieven niet te verenigen met de uitspraak van provinci ale staten, dat het opheffen van gemeenten als een laat ste redmiddel beschouwd moet worden. Hij eist daar om inzage in de volledige correspondentie tussen Franssen en De Vries over de gemeentelijke herindeling. Franssens brieven kwamen aan het licht tijdens de rechtszaak die Warmond aanspande tegen de minister vanwege zijn weigering om de burgemeestersvacature open te stellen. De advocaat van het ministerie verde digde het besluit van de minister onder meer door te wijzen op Franssens brief, waarin hij behoud van zelf standigheid voor Warmond uitsluit. De rechter verklaar de Warmond in de rechtszaak niet ontvankelijk, maar verzocht het ministerie wel de brieven van Franssen aan de gemeente te overhandigen. door Jan Preenen zoeterwoude - Zoeterwoude wil het liefst samengaan met Rijnwoude en mogelijk een andere gemeente in het Groene Hart wanneer provincie en rijk besluiten de zelfstandigheid van het dorp op te heffen. Maar CDA en WD willen zich 'actief inzet ten om herindeling te voorkomen. Dat blijkt uit het collegeprogramma dat mor genavond in de gemeenteraad wordt ge presenteerd. Voor het CDA is die keuze voor de buur gemeente in het oosten niet vreemd. De christen-democraten hebben voor de verkiezingen al aangegeven dat zij een duidelijke voorkeur hebben voor Rijn woude. „We hebben een grote zielsver want en dat is Rijnwoude, waarmee we een lat-relatie willen zolang onze zelf standigheid niet in het geding is", zo merkte lijsttrekker Ates vorige maand op. De WD wilde echter net als Progressief Zoeterwoude 'verder kijken' en zich niet 'overleveren aan het financieel zwakke Rijnwoude'. De liberalen zagen meer in Leiderdorp en Warmond. „Volgens mij moet Rijnwoude eerst zijn eigen be stuurskracht op peil brengen. Bij een mogelijk samengaan heb ik geen zin om daar de rommel op te ruimen", zei lijst trekker Van der Kooi tijdens het verkie zingsdebat. Een maand later kijkt Van der Kooi, die wethouder van financiën blijft, anders te gen de buurgemeente aan. „Ach, in ver kiezingstijd doe wat je wat heftiger uit spraken. Op termijn zien ook wij Rijn woude als de meest voor de hand liggen de partner. Dat neemt niet weg dat ik nog altijd van mening ben dat het op fi nancieel gebied met Rijnwoude niet goed zit. De samenvoeging van Hazerswoude, Koudekerk en Benthuizen is de gemeen te niet in de koude kleren gaan zitten. Het ambtelijk apparaat is destijds een beetje leeggelopen en vooral op sleutel posities zijn mensen vertrokken. Ik schat in dat daar de oorzaak ligt van de proble men op de afdeling financiën. Die situa tie is echter niet desastreus. Rijnwoude ziet ook wel in dat het daaraan moet wer ken. Daarom moeten we die gemeente even de tijd geven. Een nieuwe fusiegolf komt op dit moment niet goed uit. Als Rijnwoude straks orde op zaken heeft ge steld, valt daar wel over te praten." Van der Kooi benadrukt overigens dat Zoeterwoude en Rijnwoude ook samen waarschijnlijk niet sterk genoeg zijn. „We komen dan aan 27 a 28.000 inwoners. Dat is niet voldoende om verdere herin deling te voorkomen. Dat hebben wet houders in Rijnwoude ook al aangege ven, net als de commissaris van de ko ningin, Franssen. Er moet dan ook een derde partner bij komen." Vandaar de toevoeging 'en mogelijk een andere ge meente in het Groene Hart'. CDA en WD zijn het verder onder meer eens geworden over de woningbouw. De nieuwe combinatie streeft naar 35 45 nieuwe woningen per jaar voor met na me starters en senioren, waarvan dertig procent in de sociale sector. Die uitbrei ding moet in principe binnen de huidige bebouwingsgrenzen komen: bijvoor beeld op het voormalige terrein van Bru ines langs de A4, op Swetterhage (de leef gemeenschap voor verstandelijk gehan dicapten aan de Blankaartweg) en op het terrein van het verzorgingshuis Emmaus. Als die locaties niet voldoende zijn, wordt bij de provincie toestemming gevraagd om te bouwen in de Zwetpolder tussen het Dorp en de Zuidbuurt, die niet onder de groene Grote Polder valt. Andere opvallende punten in het pro gramma van de 'groenblauwe coalitie met een vleugje rood' (rood staat voor wonen en bedrijvigheid) zijn kinderop vang en buitenschoolse opvang in Zoe- terwoude-Rijndijk, een bedrijfsverzamel gebouw voor jonge starters en, met steun van provincie en rijk, het instellen van een groenfonds. CDA en WD willen dat agrariërs bijvoorbeeld bij het aanleggen van weide-wandelpaden compensatie krijgen. OP LOCATIE Je moet er als ouder vroeg bij zijn. „We hebben het meege maakt dat iemand zijn drie maanden oude baby al bij ons wilde inschrijven", zegt de schooldirecteur. De plaatsen op Leiderdorpse basisscholen zijn schaars. Wie zijn kind naar een van deze vier scholen toe wil sturen moet snel in actie komen. „Ik woon op nog geen twintig me ter van de De Hobbit, maar daar zitten ze voor 2003 al vol." De moeder van Ruby zucht. Ze is te laat voor een schoolbankje vlakbij huis. Doodjammer. Ze dacht in eerste instantie slim te zijn door de negen maanden oude Ruby alvast aan te melden bij De Hobbit. Niet gelukt. De school vond het te vroeg. Een inschrijving gaat toch pas gelden als een kind de leeftijd van twee jaar heeft bereikt. „Misschien had ik toen toch door moeten zet ten, moeten aandringen. Nu vis ik achter het net." Ze baalt enorm en is inmiddels op zoek naar een andere school. Noodgedwongen be zoekt ze de overige drie open bare scholen in het dorp. Goe de scholen, dat wel, maar een eind van huis. „Ruby moet straks de drukke Engelendaal over, dus dat betekent dat ze nooit alleen naar school kan gaan", verzucht ze tijdens een informatiebijeenkomst in het schoolgebouw aan de Leeuwe rikstraat. Het zou toch veel prettiger zijn als Ruby in haar eigen woonomgeving naar school kan. Dat ze na school tijd met klasgenootjes naar huis kan lopen en spelen. „Dan kun je als ouders ook be ter contact met elkaar hebben, als je in dezelfde wijk woont." De schooldirecteur van de PWA-school begrijpt haar pro bleem. „Het is spitsuur in het basisonderwijs." En voorlopig blijft het dringen. Het leerlin genaantal stijgt.„Als we nou lokalen bij konden bouwen." Na één klas overstappen naar De Hobbit - als daar plek voor is - raden de leerkrachten van de PWA-school niet aan. Op nieuw vriendjes maken, wen nen aan de juf. Dat is volgens hen niet goed voor de ontwik keling van het jonge kind. „Tja, en nou moet ik ook nog eens snel beslissen of ik hier dan terechtwil, want anders kom ik terecht op de school aan het Heelblaadjespad. Da's helemaal ver van huis." Ze heeft het er met haar man over gehad om Ruby dan maar naar een katholieke school te sturen. „We willen het liever niet, maar als we dan wél dicht bij huis een plaats vinden, dan moet dat in godsnaam maar." Ema Straatsma igsbrigades uit Katwijk, Noordwijk, Wassenaar en Leiden oefenden zaterdag op en rond het water van De Vlietlanden. In totaal waren tientallen vrijwilligers, elf reddingsboten en drie terreinwagens bij de oefening betrokken. Foto's: Eric Taal Ie yons Rietbroek K f choten/regio - Een jongen rent m paniek over andje van De Vlietlanden. Hij wijst naar een |ei lagen vlet in de verte. „Mijn vrienden liggen in jj, iter! Daar, onder die boot. Help ze dan toch!" jl oep vrijwilligers van de Katwijkse reddingsbri- 'n KRB) springt vliegensvlug in een boot en snelt g het ongeval om de drenkelingen uit hun be- situatie te bevrijden. Even verderop is een kite- (een relatief nieuwe watersport, waarbij ie- hangend aan een grote vlieger over het water t'Jn de problemen geraakt. Hij is verstrikt geraakt a[ touwen van zijn 'kite.' Reddingswerkers zijn Ja Reddingsbrigades houden grootscheepse rampenoefening in recreatiegebied Vlietlanden druk bezig de jongen uit het ijskoude water te vissen. De KRB organiseerde zaterdag in samenwerking met reddingsbrigades uit Leiden, Noordwijk en Wasse naar een grote rampenoefening in recreatiegebied De Vlietlanden. In totaal waren tientallen vrijwilligers, elf reddingsboten en drie terreinwagens bij de oefening betrokken. Vooral onderlinge communicatie en samenwerking spelen de hele dag een grote rol. De samenwerking tussen de brigades wordt vooral op de proef gesteld tijdens de gezamenlijke slotoefening. Ze doen alsof een helikopter neerstort. De brigades moeten in korte tijd zo'n 20 gewonden ophalen. Voordat het zover is houden verschillende groepen zich beurtelings bezig met de kite-surfer in nood. Zo dra weer een 'nieuwe melding' binnenkomt, onder nemen andere vrijwilligers een reddingsactie. Als ze bij de surfer in de buurt zijn, maken ze hem snel los uit de touwen en tillen hem voorzichtig de boot in. Aan land gekomen krijgt hij een isolatiedeken om zich heen om te zorgen dat zijn lichaam niet verder afkoelt. Vervolgens dragen zes man en vrouw hem naar een tent. „We krijgen in de zomer steeds vaker te maken met kite-surfers die in de problemen raken", zegt KRB-voorlichtster Jacomine van Rijn. „Daarom is het goed dat we daar vandaag extra aandacht aan be steden." Als iedereen weer op het droge staat ondergaat de reddingsactie een grondige evaluatie. Volgens Leon van Went verliep de oefening behoorlijk soepel. „On ze snelheid was goed en de actie zelf verliep vlekke loos. Al zijn er natuurlijk altijd wel aanmerkingen te maken. We vergaten soms even op de ademhaling van het slachtoffer te letten. Ook moet je altijd goed in de gaten houden dat de tong niet in de keel van het slachtoffer zakt." Soms verloopt een reddingsactie wat rommelig. „Omdat er zoveel verschillende briga des door elkaar aan het werk zijn", zegt coördinator Peter van Duyvenbode. „Daardoor kennen mensen uit een groep elkaar soms niet." Tijdens de 'redding' van de jongens die onder de om geslagen boot geraakt waren, wordt duidelijk dat het belangrijk is dat een reddingsbrigadier altijd met het slachtoffer blijft praten. Dit is nodig om hem op zijn gemak te stellen en om te controleren of hij goed bij kennis is. „Weet je nog hoe je heet?" waagt een vrij willigster aan een jongen die slachtoffer speelt. „Let op. Piet ligt ook naast je. Zo meteen komt er een am bulance en die brengt jullie naar het ziekenhuis." „Ik ben misselijk", is het enige wat de jongen kan uit brengen. „Zelf was ik eerst lid van de surfclub", zegt een jongen die net uit het water komt. „Op een gege ven moment ben ik via vrienden bij de KRB terecht gekomen. En het werk is gewoon ontzettend gaaf." Hij rilt niet alleen van het koude water, maar ook van de opwinding. Porp In navolging van en de Bomenbond Rijn- gjhaakt nu ook Houdt Lei- K p Groen bezwaar tegen ie( otschalige kap van bomen ef; groenstrook tussen de Si ng mitweg en de A4. De ver- vindt dat de gemeente Joende alternatieven heeft ocht om de kap tegen te Vethouder Molkenboer is j] ider de indruk van de kri- ,t( ae te bezwaar van Houdt lorp Groen is dat een n de bomen op de groen- Vierzicht moet wijken :n tijdelijke parkeerplaats t Rijnland. Het ziekenhuis leze parkeerruimte nodig het na de zomer gaat uit- wjto op het eigen parkeerter- j laar die tijdelijke parkeer h voorziening is misschien niet eens nodig, stelt Houdt Leider dorp Groen. „Waarom is er bij voorbeeld niet gedacht aan de parkeerplaats bij het Meubel plein? Een pendelbus zou be zoekers dan heen en weer naar het ziekenhuis kunnen rijden. Dan hoeven die bomen niet om", aldus M. Alderlieste. De vereniging beseft dat de groenstrook deel uitmaakt van de W4-plannen. Dat betekent dat de grond op termijn wordt bebouwd om geld te verdienen voor de verdiepte tunnelbak van de verbrede rijksweg A4. „Maar zolang daar nog geen definitieve plannen zijn voor zijn, is het op z'n minst voorbarig om de bo men op deze 16.000 vierkante meter grond nu al te kappen. Laat bewoners van de wijk Holt- lant er dan nog even van genie ten, zo lang het nog kan. Nu wordt er voor de meest eenvou dige oplossing gekozen, en gaat alles op voorhand al om. En dat is dan weer een vrijbrief om de boel zo snel mogelijk vol te bou wen." Molkenboer heeft geen begrip voor de opvatting van Houdt Leiderdorp Groen. „Ik vind dit bezwaar van de vereniging heel raar, want er ligt al heel lang een compleet W4-plan klaar. Kenne lijk is de vereniging daar slecht van op de hoogte en lijkt ze zich ook niet goed te willen informe ren. Dan houdt het wat mij be treft op." De noodparkeerplaats voor het ziekenhuis is volgens hem broodnodig. „Vanwege de nieuwbouw raakt het Rijnland straks 400 parkeerplaatsen kwijt. Doen we niets, dan gaan al die automobilisten de wijk in. En dan is het aantal wildparkeer- ders in Holtlant en omgeving echt niet meer te tellen." Eerder deze week zegde de wet houder de bewoners van het wijkje toe, dat hij een deel van de bomen voorlopig laat staan. Maar dat zijn niet de bomen die plat moeten voor de tijdelijke parkeerplaats van het zieken huis. „Bovendien is het sowieso uitstel van executie. Want die bomen moeten hoe dan ook om. Alleen doen we het nu niet in een keer, maar in tweeën. Met het tweede gedeelte wach ten we nog even totdat we met de bewoners van Holtlant een integrale visie voor het gebied ontwikkeld hebben." door Nancy Ubert oegstgeest - De Oegstgeestse politiek zit met de Joris de Wit teschool in de maag. De christe lijke basisschool aan de Jan Wolkerslaan in Haaswijk is uit zijn jasje gegroeid en directeur J. Moolenaar heeft laten weten dat de bom barst als de gemeente niet snel actie onderneemt. De vier politieke partijen weten echter niet hoe het ruimtepro bleem het best aangepakt kan worden. Dat de overvolle Joris de Witte school geholpen moet worden, staat voor de politici vast. Vol gens fractievoorzitter A. de Kok van het CDA heeft het geen zin maandenlang te delibereren over de kwestie. „Laten we spij kers met koppen slaan." Zijn collega G. Klaver van Progressief Oegstgeest: „De Joris de Witte school vraagt om nieuwbouw, maar ik zet daar vraagtekens bij. Elke school in een nieuwbouw wijk kampt met pieken. Binnen een paar jaar neemt het aantal leerlingen weer af en dan staat daar een dure aanbouw. Maar als we nu al een goede tweede bestemming kunnen bedenken voor het onderkomen, ben ik minder terughoudend. Leefbaar Oegstgeest heeft als optie dat De Springplank ver huist om ruimte te maken voor de buurschool. Steens, de wet houder van deze partij, heeft het college gevraagd geld vrij te ma ken om te onderzoeken of De Springplank gehuisvest kan worden in multifunctioneel cen trum 't Groot Proffijt. PrO en WD betwijfelen of dat zo'n goed idee is. „Rond 't Groot Pr offijt wonen veel ouderen. Ie dereen weet dat die nu al klagen over drukte in hun woonwijk", aldus E. van Bellen, fractievoor zitter van de WD. „En dan heb ik het nog niet gehad over de verkeersproblematiek die nu al groot is en beslist dramatische vormen aanneemt als daar kin deren van en naar school moe ten." PrO, WD en CDA hebben wet houder Steens gevraagd zo snel mogelijk met plannen te komen. Klaver: „En we nemen geen ge noegen met een enkel idee. We willen een aantal uitgewerkte plannen zien, zodat we een goe de afweging kunnen maken." Moolenaar liet onlangs in een brandbrief aan alle politieke partijen weten dat hij de 'slak kengang' van de gemeente meer dan zat is. Hij klaagt al jaren over een nijpend ruimtegebrek en heeft meermalen een verzoek ingediend om lokalen bij te mo gen bouwen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11