Brute roof schilderijen 'Frans Hals' jjffjHHi HU Philips verbetert brandveiligheid nieuwe tv-toestellen Israël stelt besluit reis Arafat uit Meer dan 2500 handtekeningen tegen sluiting marinevliegkamp Waarde zeker miljoen euro En de Oscar gaat naar... NOG 1 DAG MILJOEN EURO Jeugdvoetbal Katwijk en UVS onderbroken na asbest-paniek Leidsch Dagblad Man zwaargewond bij brand in Leiden massaal straat op gen Berlusconi hooi wil tspraak over erktijden irzekering voor itsen blijkt et te bestaan ramen van Hartebrugkerk ralen weer eterwoude wil herindeling ar Rijnwoude NR. 42882 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad maandag 25 MAART 2002 VRAGEN 071-5128030 vijk is de akste van twee akke schakels ak Walton ir ongeluk dat mij treft, is een nieuwe dreigt dspul door Aart van der Kuijl haarlem - Vijf iyde-eeuwse schil derijen met een geschatte waar de van zeker een miljoen euro zijn gisteravond geroofd uit het Frans Halsmuseum in Haarlem. Onder de gestolen werken bevin den zich een Jan Steen en twee werken van Adriaen van Ostade. Een zesde schilderij hebben de dieven tijdens hun vlucht achter gelaten. De politie was binnen vijf minuten na de alarmmelding ter plekke, maar trof de inbrekers niet meer aan. Ook een zoektocht in de buurt van het museum le verde niets op. De dieven hebben zich via de achterkant van het museum toegang verschaft door de spij len van een vier meter hoog hekwerk om te buigen. Na een raam te hebben geforceerd zijn ze via de trap naar de Renais- sancezaal gegaan. Daar verbrij zelden ze drie glazen deuren om voorbij de Goudleerzaal te ko men. De vijf schilderijen zijn uiteindelijk weggehaald uit het gedeelte van het museum waar sinds vorige week een nieuwe opstelling is gerealiseerd. Het belangrijkste gestolen werk is een paneel van Adriaen van Ostade, 'De Tevreden Drinker', uit de collectie van het Frans Halsmuseum. Van Van Ostade is ook het paneel 'De Kwakzal ver' (1648) gestolen, een bruik leen van het Instituut Collectie Nederland. Verder verdween een beroemde Jan Steen, even eens genaamd 'De Kwakzal ver'. Dit paneel is een bruikleen uit een particuliere collectie en dateert uit Steens Haarlemse periode. De twee resterende ontvreem de werken zijn van leerlingen van Van Ostade: het doek 'Het Drinkgelag' van Comelis Dus- art en het paneel 'De Straatmu zikanten' van Comelis Bega uit de collectie van het museum. Het gaat volgens woordvoerder Michiel Kersten van het Frans Halsmuseum om kleine, hand zame werken. Het vermoeden bestaat dat de dieven, gezien hun keuze, 'op bestelling' heb ben gewerkt. Bovendien valt niet uit te sluiten dat de inbre kers het museum 'van binnen uit kennen'. ithavens VS og onveilig' igton - De beveiliging gvelden in de VS is nog er de maat. Dat blijkt lerzoek dat president left laten uitvoeren naar ja ing van de aanslagen gt ieptember. De deelne- ym het onderzoek kwa- afgelopen maanden gemerkt met een mes, pen of namaak-explo- r de detectiepoortjes, dt de krant USA Today a op basis van een ver- ijke notitie aan minister ïsport Mineta. Ham - De Indonesische -bank dreigt een kort =s lan te spannen tegen f' Üg kasgeldbeheerder provincie Zuid-Holland pul. Het boek moet uit ipen, anders volgen "ijke stappen, schrijft onder meer aan Rot- uitgeverij Donker ipuls roman. In de Iverpolder, die ver- het bankieren waar- rovincie Zuid-Hol- 999 miljoenen ver at de Indover-bank witwas-bank, onder Indon. overleeft val tiende etage en kind van vijftien n heeft gisteren een val ende etage van een uw in Lyon overleefd, brak de val van het t meisje liep ernstige Kigingen op aan haar en nier, maar haar Si eef ongeschonden. Uit te onderzoek van de ijkt dat het kind door ielinge beweging uit de ''in haar moeder viel, e vlakbij een open nd. Hollywood - Denzei Washington en Hale Berry tonen trots hun pasgewonnen Oscars. De twee wonnen de prestigieuze filmprijs in de categorie beste acteur (in de film Training Day) en beste ac trice (in de film Monster's Ball). De toekenning is uniek te noe men. Nog nooit eerder won een zwarte vrouw de belangrijkste filmprijs. Washington was de tweede afro-amerikaanse man ooit die de prijs in ontvangst mocht nemen. Sydney Poitier ging hem in 1963 voor. Diezelfde Poitier kreeg afgelopen nacht een ere-Oscar voor zijn gehele oevre. Berry was ontroerd toen ze de prijs in onvangst nam. Ze droeg de onderscheiding op aan 'alle gekleurde vrouwen zonder naam en zonder gezicht'. Ook haar con currentes voor de prijs, Nicole Kidman en Renée Zellweger, hiel den het daarbij niet droog. Pagi na Gesprek van de Dag: Oscarga la is historisch. Foto: AFP/Lee Celano (advertentie) JACKPOT WAS F8,8 MILJOEN Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. - - den haag/gpd - Philips gaat met het Ne derlands Instituut voor Brandweer en Rampenbestrijding (Nibra) om de tafel zitten om de brandveiligheid van televi sietoestellen te verbeteren. Uit onderzoek van het Nibra bleek zaterdag dat Europe se tv's bij brand in huis sneller vlam vat ten dan tv's van Aziatische makelij. Phi lips is de grootste tv-producent in Euro pa. Een Europese tv brandt net zo hard als vier of vijf liter benzine, stelt het Ni bra. Westerse producenten verwerken in de toestellen kunststof die sneller in brand vliegt, zo wees een praktijktest uit Bij de test werden drie televisietoestellen op een rij gezet met brandende kaarsen ernaast. Na enkele minuten stond het Nederlandse toestel (Philips) in brand, terwijl bij de Aziatische toestellen (Sony en Panasonic) alleen schroeiplekken wa ren te zien. De Aziatische producenten zijn dan ook overgestapt op minder brandbaar materiaal, maar Europa wei gert vooralsnog. De kosten vormen een te groot obstakel. Maar volgens het Nibra gaat het hoog stens om tien a vijftien euro extra. „En het bizarre is dat Europese fabrikanten wél het veiliger plastic gebruiken voor toestellen die worden geproduceerd voor de Aziatische en Amerikaanse markt", zegt L Schruijer van het Nibra. „Dat komt omdat daar de eisen hoger liggen." Philips heeft het Nibra laten weten de testresultaten serieus te nemen. Bij de ontwikkeling van nieuwe modellen gaat de Eindhovense producent de brandvei ligheid 'serieuzer' bekijken. Ook wil Phi lips het brandweerinstituut betrekken bij de plannen voor nieuwe tv's. door Gerard Baas katwijk - Asbestverwijderaars hebben zaterdag voor lichte pa niek gezorgd bij de voetbalwed strijd tussen de E-junioren van Katwijk en UVS. Het duel werd gespeeld op een veld aan de rand van het sportcomplex De Krom, waar bij een naastgelegen bedrijf asbestplaten van een schuur werden verwijderd. Om dat de wind van het bedrijf naar het voetbalveld woei, vond E. Bokma, de coach van het UVS- team, de situatie te gevaarlijk. Op zijn aandringen werd het duel na vijf minuten gestaakt. „Die mannen waren in die maanmannetjespakken bezig met elektrische luchthamers om die platen los te wrikken. Daar bij kwamen niet alleen grote stukken asbestplaat, maar ook stof vrij. Het zijn juist de on zichtbare stofdeeltjes die ge vaarlijk zijn. Voor jongetjes van een jaar of tien die lopen te hij gen en te puffen is het dan on verantwoord om verder te spe len. We zijn dus gestopt." De voetbalvereniging Katwijk nam vervolgens contact op met de milieupolitie. Die kon alle be trokkenen geruststellen. Kat wijk-voorzitter J. van der Bent: „Dat asbest werd volgens alle milieuvoorschriften én aan de hand van de verstrekte vergun ningen verwijderd. Die voor schriften zeggen dat er zeven meter moet zijn tussen de veili ge plaats en de plek waar men met asbest aan het werk is. Tus sen het voetbalveld en het schuurtje liggen tien meter. Er waren geen extra maatregelen nodig. De wedstrijd kon dus, op een ander veld, even later wor den uitgespeeld." Dat gebeurde, aldus Bokma, vooral op last van de voetballers. „Ze leven er een week naar toe. Dan laten ze zich het voetballen niet ontnemen." door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Israëlische regering zal de Palestijnse president Jasser Arafat pas vanavond laten weten of hij naar Beiroet mag reizen voor de Arabische top die woensdag begint. Het besluit wordt geno men op basis van het resultaat van het overleg in de Israëlisch-Palestijnse militaire commissie. Na vier vruchteloze zittingen heeft de Amerikaanse bemiddelaar generaal b.d. Anthony Zinni gister avond een compromisvoorstel ingediend waar over de partijen zich nu moeten uitspreken. In Israëlische regeringskringen slaat men de kans dat Arafat toestemming krijgt te vertrekken niet hoog aan. Tot nu toe heeft alleen minister van buitenlandse zaken Shimon Peres laten weten dat Arafat de Arabische top moet kunnen bijwonen. Als we hem niet laten gaan, wordt hij een held in de Arabische wereld", zei hij gisteren. Ook de Amerikaanse vice-president Dick Cheney heeft er bij Sharon op aangedrongen Arafat hoe dan ook te laten vertrekken. Een onderhoud van Cheney met Arafat is voor on bepaalde tijd uitgesteld. De VS willen eerst Pales tijnse daden zien in de strijd tegen de terreur. Vrijdag nog zeiden Palestijnse ministers dat Arafat vandaag in Cairo zou praten met Cheney. Vanuit Egypte zou hij naar Spanje reizen, dat het voorzit terschap van de EU bekleedt, en daarna zou hij naar Beiroet gaan. Een helikopter van het Jor daanse leger zou Arafat in Ramallah oppikken en naar Amman brengen, waar hij dan zijn rondreis zou kunnen beginnen. De Palestijnse regeringshe likopters zijn in december bij een actie van het Is raëlische leger verwoest. Het Amerikaanse besluit Cheney niet met Arafat te laten praten betekent dat Washington een be slissing over het verlenen van een uitreisvergun ning in Israëlische handen heeft gelegd. De Israëlische premier Ariel Sharon zei gisteren 'dat Arafat Ramallah niet zal verlaten zolang hij niet optreedt tegen de terreur'. Alleen als er snel een staakt-het-vuren komt, keren Arafats kansen. Palestijnse ministers zeiden gisteren dat een uit reisvergunning alleen niet genoeg is. Arafat zal niet naar Beiroet vertrekken als hij van Israël niet de toezegging krijgt, bij voorkeur met een Ameri kaanse garantie, dat hij de Palestijnse gebieden ook weer binnen mag. Er zijn Israëlische ministers die de Arabische top beschouwen als een goede manier om Arafat kwijt te raken. Intussen gaat het geweld onverminderd door. Veertien Palestijnen en twee Israëlische kolonis ten werden dit weekeinde gedood. katwijk - Tegen de sluiting van het vliegkamp Valkenburg zijn afgelopen weekeinde in Katwijk 2500 handtekeningen verza meld. Inwoners konden hun 'stembiljet' inleveren in het cen trum, bij enkele grote super markten en bij de voetbalwed strijd Quick Boys-Katwijk, waar als stembussen blauwe haring tonnen waren geplaatst. Hoe groot de 'oogst' uiteindelijk wordt, is pas over enkele dagen bekend. De tonnen blijven tot woensdag staan. Eén van de initiatiefneemsters, T. Guijt, rekent zelf op 5.000 handtekeningen voor het open houden van het marinevlieg kamp. „Maar anderen denken eerder aan het dubbele. En het is dat we maar met weinig men sen zijn, anders hadden we za terdag nog veel meer handte keningen opgehaald." De ac tievoerders kregen nauwelijks negatieve reacties. „Er waren zelfs mensen speciaal uit Lei den gekomen om te tekenen. En sommigen vertelden dat ze lid waren geworden van de Waddenvereniging, om te voorkomen dat de Orions van uit Valkenburg naar Den Hel der moeten." De Tweede Kamer houdt van daag een eerste ronde over de Vijfde Nota Ruimtelijke Orde ning van het kabinet. Voor de Duin- en Bollenstreek zijn daarbij drie dingen van groot belang: het wel of niet bouwen van een woonwijk op de vlieg basis Valkenburg, het wel of niet bouwen van woningen en bedrijven langs de zogeheten binnenduinrand en de vraag of gemeenten straks binnen hun eigen grenzen mogen bouwen wat ze willen. Vandaag valt er vrijwel zeker nog geen besluit. Dat gebeurt waarschijnlijk pas bij een twee de debat volgende maand. Het is nog onduidelijk hoe de stem ming zal uitpakken. De WD wil Valkenburg openhouden, het CDA eri de kleine christelij ke partijen hebben nog geen duidelijk standpunt ingeno men. De PvdA is altijd voor sluiting en bebouwing geweest, maar vorige week lanceerde PvdA-Kamerlid Duijvestein plotseling een plan om alle be nodigde huizen te bouwen in de Haarlemmermeer. D66 en Groenlinks zijn voor sluiting en bebouwing van de basis. Naam Straat Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening 52,00 52,50 712141 400114 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau B| automaliscfe beöJng 8 mfi bank^nnumw V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl leiden - Een 50-jarige Leidenaar is gisterochtend zwaargewond geraakt bij een brand in zijn woning aan het Jacques Urlusplantsoen. Rond kwart over zeven roken buren een brandlucht en belden de brandweer. Die trof de woning al vol rook aan, af komstig van een brandende bank in de woonkamer. De man werd in zijn slaapkamer gevonden, ter plaatse gereanimeerd en daarna naar het LUMC overgebracht. De man, die met grote zorg moest worden vervoerd, werd door de brandweer met een ladderwagen uit zijn woning getakeld. De techni sche recherche onderzoekt de woning vandaag, maar vermoedelijk is een brandende sigaret de oor zaak van het vuur. Foto's: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1