Herleven 'rood' geweld baat Berlusconi BINNEN- BUITENLAND Mohammed noemt ich uit angst Mike ^Rechts heeft in Europa vele gezichten 'Fortuyn is ten diepste een extremist' ZATERDAG 23 MAART 2002 Wayne Parry ken/AP - Tariq Hasan (35) oortaan door het leven als lasan. De uit Pakistan af- tige financieel deskundige irttot een klein, maar groei- jntal mensen in de VS dat Ie rechter stapt om een rArabisch klinkende naam nemen. De reden is dat zij de aanslagen van 11 sep- worden gediscrimineerd jggevallen, of daar bang tl erk een verandering in de ng van mensen als ik zeg Tariq heet", zegt Hasan. lont in Hoboken, een wijk pichts door de rivier de j tin wordt gescheiden van ats waar vroeger de Twin van het World Trade S stonden. „Misschien ze: O, jij bent er ook zo weet wat me kan over- jie» ian uit San Diego, die bij 6 rine zit, stapte twee dagen aanslagen al naar de lank om zijn naam van Is irimed in Michael te ver en. Op het formulier waar de reden moest aangeven, elde hij: Stereotypering, "e ninatie en vooroordelen mijn naam." IT id in Mira Mesa in Califor- i, i eerst Bedir heette, heet rk. „Ik wil geen Arabisch k' nde naam meer", schreef e het aanvraagformulier. In :us, New Jersey, verander- n Abu Zaid zijn naam in N aul St. Germain. Hij zei de naam wilde aanne- an de vrouw die hem ja- el leden heeft geadopteerd, iok de discriminatie wilde den die zijn naam op- ige Arabisch-Amerikaan- misaties vinden dat verandering nu precies 3p keerde signaal geeft na 11 - iber: dat alle Arabieren )a Torisme in verband iet of op een of andere ma te verbergen hebben of ^ens voor moeten scha- 0 Dit is echt beschamend", ani Awadallah van de Ara- \merikaanse Burgerorga- in Paterson in New Jer- ar de Arabische gemeen- ixtra veel ellende over 34 een heeft gekregen nadat VFjd was geworden dat zeker 6( ide elf kapers-terroristen daar hadden gewoond. „Je geeft een zekere schuld toe, ten on rechte." De aanvallen die na de terreur aanslagen werden gepleegd op Arabieren of mensen die daar voor werden aangezien liegen er niet om. Een Jemenitische win kelier in Californië werd dood geschoten na eerst racistische opmerkingen en bedreigingen te hebben ontvangen. Een uit India afkomstige winkelier in Arizona onderging hetzelfde lot, volgens de politie omdat hij een tulband droeg. In Pennsylvania goten aanvallers benzine over de grond bij drie Arabisch uit ziende mannen en staken die aan. En in de zuidelijke staat Louisiana leidden pamfletten waarin werd opgeroepen tot een boycot van 44 moslimwinkels tot vandalisme. „Het is heel akelig, maar wat kun je er aan doen?", zegt Ad- nan Si Hassen, een 72-jarige Al gerijn uit Hoboken die een aan vraag heeft gedaan om zijn naam te veranderen in Dan Hassensi. „Mijn naam klinkt Arabisch, maar ik zie er niet Ara bisch uit. Ik zie er meer Sicili- aans uit. Daarom wil ik dat mijn nieuwe naam Italiaans klinkt." Zelfs de 3-jarige Osama Azzouzi heeft het al zwaar te verduren. In zijn peuterklas in New Bruns wick noemen de andere kinde ren hem Osama bin Laden. Zijn ouders hebben hem van school gehaald en een aanvraag inge diend om zijn voornaam te ver anderen in Samir. De 23-jarige Mohammed Khalil kon geen baan krijgen, tot hij zijn voornaam veranderde in Michael. „Het is een vreselijke toestand, maar ik sta achter wat hij gedaan heeft", zegt zijn va der, John Khalil. „De mensen zijn bevooroordeeld." Michael werkt nu in een garage waar bij na nooit wordt gevraagd naar zijn achternaam, want ook die verraadt zijn afkomst meteen. Veel andere Arabieren verande ren hun naam onofficieel, zon der dat de rechter er aan te pas komt. Sandra Nichols, een ad vocate voor immigratiezaken uit New York, zegt dat veel van haar cliënten, die toch al bang zijn na 11 september in het sociale vangnet van de overheid terecht te komen, zich nieuwe namen hebben aangemeten. „Sommi gen bellen me op met een Ame rikaans naam. Huh?, zeg ik dan", zegt zij.Ahmed is nu Al, Ibrahim is nu Abe, Jamaal is nu Jimmy, Mohammed is nu Mike of Moe." door onze correspondent Hans Geleijnse rome - De moord op econoom en regeringsadviseur Marco Biagi, dinsdag in Bologna, heeft Italië weer in de greep van terreur en complottheorieën gebracht. De laffe aanslag is opgeëist door links-extremistische erfgenamen van de beruchte Rode Brigades, actief in de jaren '70 en '80 van de vorige eeuw. Een 26 pagina's tellend document met marxisti sche prietpraat geldt als 'identi- kif van de schimmige groep ter roristen. Wie zijn ze en hoe hard is het bewijsmateriaal? Officier van justitie Antonio Ma- rini spreekt van een 'te snel af gesloten hoofdstuk'. Hij vervolg de twintig jaar geleden de harde kem van de Rode Brigades voor de ontvoering van en de moord op de christen-democratische partijleider en ex-premier Aldo Moro in 1978. „We dachten de zaak met de berechting van de sleutelfiguren onder controle te hebben. De staat liet zijn waak zaamheid varen, terwijl we wis ten dat we lang niet alle steun groepen van deze terroristen hadden gevonden." Marini zei dit drie jaar geleden, kort nadat een groepering die zich 'Rode Brigades voor de Op bouw van de Strijdende Com munistische Partij' (BR-PCC) noemt de moord op regerings adviseur Massimo D'Antona op eiste. Hij en Marco Biagi waren gematigd-linkse experts in het arbeidsrecht, en als zodanig fa voriete doelwitten voor linkse extremisten. In het kromme denkpatroon van de Brigadisten zijn dit soort sociaal-democrati sche hervormers 'lakeien, die met gouden kettingen zijn ver bonden aan grootkapitaal en imperialisme'. Marini was niet de enige die waarschuwde. Giovanni Moro, zoon van Aldo, toonde zich des tijds evenmin verbaasd over de wederopstanding van extreem links. „Als je iets voortijdig af sluit, moet je niet verbaasd zijn dat het later weer opduikt", zei hij tegen dagblad Corriere della Sera. En dat was precies wat door de jaren heen is gebeurd met de Rode Brigades. De groep werd in 1971 actief, naar het voorbeeld van de beruchte Baader-Meinhof-groep (later de RAF) in Duitsland. Teleurgesteld in traditioneel links zagen hele Naast een kogelgat liggen bloemen, op de plek in Bologna waar econoom Marco Biagi dinsdag de dood vond. Foto: Reuters/Stefano Rellandini en halve intellectuelen geweld als de enige oplossing om het kapitalistische systeem omver te werpen. Aanvankelijk waren werkgevers en neofascisten beoogde doelen voor ontvoering en moord. Maar al snel werden 'burgerlij ke' vakbondsleiders en progres sieve politici als de hoofdvijand beschouwd. Tussen 1971 en 1988 maakten de Rode Brigades 429 slachtof fers. Meer dan tweehonderd ter roristen verdwenen in de gevan genis, een bijna even groot aan tal is nog steeds voortvluchtig, en verblijft veelal in het buiten land. De oorspronkelijke Brigadisten, zoals oprichters Renato Curcio en Alberto Franceschini, zijn al geruime tijd op vrije voeten. Tot ergernis van nabestaanden ver schijnen zij als 'deskundigen' op tv en in de kranten, en schrijven zij boeken. Curcio en veel van zijn oude makkers zijn er van overtuigd dat de Rode Brigades ergens begin jaren tachtig zijn bezweken onder de druk van politievervolging en interne twisten. Hun vaandel moet zijn overge nomen door jeugdiger aanhan gers van splintergroepen als Pri ma Linea (Eerste Lijn), de BR- PCC en Nuclei Territoriali Anti- imperialisti. Volgens justitie gaat het om 'enkele tientallen, hoog uit honderd' personen. In som mige gevallen zijn er verbanden met de oude garde. Onverbrekelijk verbonden met linkse terreur zijn complottheo rieën. Zo dook in de recente corruptie-processen tegen oud premier Andreotti de beschuldi ging op van oud maffia-baas en latere verklikker Tommasso Buscetta. Hij zei dat de moor den op Aldo Moro, carabinieri- generaal en Rode-Brigadesbe strijder Dalla Chiesa en journa list Pecorrelli het werk waren van een samenzwering tussen de toen regerende christen-de mocraten, maffia en de geheime diensten. Eenzelfde fenomeen duikt op na de moord op Biagi. Waarom kreeg de econoom, die zowel werkgevers, regeringen als vak bonden adviseerde, sinds vorig jaar oktober geen gewapend es corte meer mee? Hij voelde zich bedreigd, maakte er volgens de laatste berichten kort voor zijn dood nog melding van. Minister van binnenlandse zaken Scajola heeft nog geen afdoende verkla ring kunnen geven. Vreemd is dat Scajola onmiddel lijk wist te melden dat de Biagi- moordenaars dezelfde mensen waren die D'Antona vermoord den. Hetzelfde wapen zou zijn ge bruikt. En dat terwijl, zoals het linkse dagblad La Repubblica opmerkte, bij het lijk van D'An tona geen kogelhulzen waren gevonden, en het kaliber ver schilde van het wapen waarmee Biagi werd vermoord. „Dit is een mysterieuze moord. Dit soort aanslagen had altijd tot doel het beslechten van maat schappelijke conflicten te voor komen. Nu gebeurt precies het tegenovergestelde", zei de schrijver Umberto Eco gisteren. De suggestie is duidelijk: wie spint politiek garen bij de aan slagen? Silvio Berlusconi, de man die als oppositieleider links er al van beschuldigde een 'kli maat van terreur' te creëren en dat ook als premier herhaalde lijk heeft gezegd. Iedere nieuwe aanslag bevestigt zijn gelijk, duwt de massale anti-Berlusco- ni-demonstraties van vakbon den en oppositie in de sfeer van straatgeweld en terrorisme. Ook om die reden brengt het spook van de Rode Brigades Italië weer terug bij af. le ize correspondent >c an Rooij 3I'" l - Het zal voor Wim Kok Melkert een zeer'schrale rijn, maar de onstuimige an rechts blijft niet be- ot Nederland. Bij verkie- in andere Europese lan de kompasnaald Ltfopnieuw dezelfde kant E' iservatieve partijen win- rein, socialistische rege- t! maken plaats voor (cen- P ichtse coalities, en potiti- gte iet kaliber-Fortuyn voe- *~t debat de boventoon. ite voorbeeld in een in- s lange rij wordt geleverd r 3 e recente verkiezingen in 1, waar de socialistische ^r Guterres het veld heeft id en een centrum-recht- itie in de maak is. Twee I eden was diezelfde Gut- og de trotse gastheer tij- in bijeenkomst van soci- ïe regeringsleiders. Van chtsbolwerk in het hart ropa is weinig over. Vier is hebben inmiddels het k oeten ruimen: de Oosten lima, de Italiaan d'Ale- gjÉDeen Rasmussen en Gu- self. Het politieke leven 11 Kok is bijna afgelopen opvolging is in het zicht verkiezingen hoogst on- >e Franse premier Jospin luitse kanselier Schroder vikkeld in een verkie- -p- rijd op leven en dood Lo n politieke tegenstan- 111 e Britse premier Blair ze- onbekommerd in Dow- eet, maar verder hebben curopese 'buitenposten' ■den, Finland en Grieken- n rode premier. Ie zwaai naar rechts in Aan wordt mede veroorzaakt Aui t succes van popufisti- rtijen, met leiders die ugschrikken voor ferme :en over buitenlanders envullers. Pim Fortuyn oir Europa vele gezichten. enrijk heet hij Jörg Hai- lelgië propageert Filip er 'eigen volk eerst' en in arken roept Pia Kjaers- it de oppositiebanken ïarken voor de Denen'. noemt Umberto Bossi pese Unie 'het nieuwe Pia Kjaersgaard, dansend op tafel met de Deense vlag. Foto: EPA/Bent Rasmussen fascisme'. Bossi's Lega Nord maakt deel uit van de regering van Berlusconi, de premier die nauwelijks onderscheid kent tussen de belangen van Italië en de belangen van zichzelf. En dan is er natuurlijk Jean-Marie le Pen, de aartsvader van ex treem-rechts in Europa, die in het Europese parlement zit en bij de komende verkiezingen in Frankrijk op een grote overwin ning rekent. De discussie 'hoe gaan we om met extreem-rechts' heeft door de pQlitieke verschuiving in Eu ropa een heel ander karakter ge kregen. De kloof tussen 'fat soenlijk' en 'niet fatsoenlijk' is misschien niet gedicht, maar wel een heel stuk minder gewor den. Voorbij zijn de dagen waar in de EU-landen een diploma tieke boycot tegen Oostenrijk af kondigden, omdat de partij van Haider in de regering kwam. Het einde van de FPÖ is door de ac tie geen dag versneld en de Oos tenrijkse FPÖ-ministers zitten in Brussel gewoon aan tafel met hun Europese collega's. Het col lectief negeren van het Vlaams Blok heeft in België averechts gewerkt. Tegenwoordig is De- winter regelmatig te zien in keu rige praatprogramma's, waar hij het Nederlandse fenomeen-For- tuyn mag uitleggen aan de Bel gische kijker. De stille hoop van politici dat extreem-rechts van zelf verdwijnt als zij maar ge woon doen of het niet bestaat, is vervlogen. In plaats daarvan groeit het besef dat er in de om gang met de kiezer nog heel wat van de populisten valt te leren. Dijkstal is niet de eerste politi cus die zich afvraagt of hij kin derboekentaal moet gebruiken om zijn kiezers te bereiken. En hoe meer taarten er neerdalen op de hoofden van Fortuyn en/of zijn geloofsgenoten elders in Europa, hoe sterker hun posi tie wordt. Extreem-rechts valt niet meer te negeren, te boycotten of te ba gatelliseren - het is in de Euro pese politiek een factor gewor den waar rekening mee wordt gehouden. In het voetspoor van Fortuyn, Dewinter en Kjaers gaard is de kiezer op zoek naar zekerheden die dicht bij huis liggen. Daarbij gokt hij soms op extreem-rechts. Maar vaker kiest hij voor respectabele partijen die de traditionele waarden over gezin en maatschappij hoog in het vaandel zetten. Zo verschiet in Europa de ene na de andere regering van kleur, en zo krijgt centrum-rechts in de Europese Unie langzaam maar zeker de overhand. Tien jaar geleden kon John Pal mer van het Europese Centrum voor Politieke studies nog vast stellen dat 'de Europese sociaal democratie bijna overal aan de macht is'. Het politieke krach tenveld dat Kok aantrof toen hij acht jaar geleden als premier begon, bestaat niet meer. Voor de socialisten in Europa blijft maar een weg open: hard wer ken, wonden likken en wachten op betere tijden. door Paul Koopman en Peet Vogels oen haag - Wie is Pim Fortuyn en wat wil hij eigenlijk? Minister Gerrit Zalm van financiën heeft het 'programma' van de Rotter damse politicus laten doorreke nen en werd niet vrolijk van de resultaten. ,Als dat de regerings verklaring wordt, zitten we dik in de problemen." Zijn analyse: Pim Fortuyn is ten diepste een extre mist. Maar Zalm zegt ook: deze man verdient het niet voor Jan maat of racist te worden uitge maakt. „Hij is een bijzonder mens met briljante trekjes." Gerrit Zalm. Foto: ANP/Toussaint Kluiters De meestal goedlachse WD-minister Zalm kijkt een beetje bedrukt. Hij is zelfs veronge lijkt, wil hij wel toegeven. De afgelopen ja ren kwam er ruim een miljoen banen bij, patrouilleerden tienduizend extra agenten op straat, werden honderden cellen bijge bouwd, het asielbeleid aangescherpt en mil jarden in de zorg en het onderwijs gepompt. Voor het eerst sinds decennia kampt de overheid niet meer met een financieringste kort en werden de belastingen verlaagd. Maar zo'n twintig procent van de kiesge rechtigden is er blijkbaar niet van onder de indruk. Zij zeggen Pim te gaan stemmen. Het is, erkent Zalm, of je met een kraam vol glanzende waar op de markt staat en nie mand wil bij je kopen. „Wij hebben onze verdiensten blijkbaar niet goed genoeg we ten te presenteren. Maar dat is niet de hele verklaring. De opkomst van Fortuyn is enorm snel gegaan en werd door niemand voorzien. Je mag het gerust miraculeus noe men, wat er nu gebeurt. In de inhoud van het beleid lijkt een groot deel van de kiezers even niet meer geïnteresseerd. Fortuyn zegt: 'Ik geef geen euro extra uit aan de zorg', en wint alweer zetels in de peilingen. Als wij hetzelfde zouden voorstellen, zou het ons een hoop stemmen kosten. Men vindt het prachtig dat hij de veiligheid op straat wil verbeteren zonder extra agenten. Onze in spanningen worden niet beloond." Zalm vermoedt dat het overgrote deel van de Pim-stemmers betoverd wordt door zijn belofte dat de grenzen dicht gaan en de mi gratie een halt wordt toegeroepen. „Mis schien hebben de aanslagen van 11 septem ber er ook iets mee te maken. Mensen voe len zich vrijer er politiek incorrecte opvat tingen op na te houden. Ik weet anders ook niet te verklaren waarom het ongenoegen nu opeens zulke grote vormen aanneemt. Men zegt niet: Paars was goed behalve het vreemdelingenbeleid. Nee, nu is ineens alles fout!" Het boek waarin Fortuyn de 'rokende puinhopen' van het Paarse kabinet be schrijft en zijn eigen alternatieven aan draagt, heeft Zalm met een mengeling van waardering en verwondering gelezen. Ster ker: hij heeft inmiddels een aantal ambtena ren van het departement aan het rekenen gezet. Want als minister van financiën is hij vooral geïnteresseerd in de vraag: kan het wat Fortuyn voorstelt en: wat kost het? Zalm probeert mild en genuanceerd te zijn, maar het kost hem enige moeite. „Het is een beetje raar boek met veel per soonlijke anekdotes en enkele goede analy ses. Het ademt soms een nostalgie naar de jaren vijftig én een blind geloof in de toe komst waarin we allemaal in ICT-paviljoens werken. De overheid moet terugtreden én oprukken in de visie van Fortuyn. Sommige onderwerpen zijn zeer gedetailleerd uitge werkt, andere nauwelijks." Onderkoeld: „Maar een doorwrochte analyse van alle on derwerpen kun je ook niet van een lonely professor vragen. Ik heb een heel ambtena renapparaat. Hij is maar alleen." Van het 'kostenplaatje' van Fortuyns boek en de economische effecten is Zalm niet vrolijk geworden.Als dit het regeringspro gramma wordt, zit je diep in de proble men", concludeert hij. Het sluiten van de grenzen zou aan douanebewaking een ver mogen kosten, de toeristensector een dreun geven. „Want ik neem niet aan dat die douaniers van Fortuyn naar het verkeer staan te zwaaien." Het doorlichten van alle containers in Rotterdam is volgens Zalm 'godsonmogelijk' en het zou de haven lam- leggen. Het weer invoeren van de subsidie op huurwoningen kost miljarden, meent de fiberaal. „Dat hebben we juist om die reden ja ren geleden afgeschaft." Zalm ergert zich aan alle onbe taalde rekeningen die Fortuyn laat liggen. Hij belooft 'geen cent extra' uit te geven, maar wil wel de btw verlagen (kosten: 1,5 mil jard euro) de sociale dienstplicht invoeren ('daar rekenen mijn ambtenaren nog op, maar het kost miljarden') en ook stelt For tuyn voor de overdrachtsbelasting te verlagen (opbrengst nu: 6 mil jard euro). De minister „Fortuyn zegt dat hij de belastingen niet verlaagt, maar hij doet het wel. Hij wil geen extra geld uitgeven, maar komt met onbetaalbare be loftes." Vérgaand zijn alle voorstellen van Fortuyn wel, stelt Zalm. Hij ziet daar een pa troon. „Fortuyn is een extremist. Het is bij hem de alles-of-niets-show. Als we nog dienstplicht hadden gehad, zou Fortuyn hem beslist afschaffen. Nu wij hem hebben afgeschaft, wil hij 'm weer invoeren. Hij draagt op alle terreinen steeds extreme en erg simpele oplossingen aan. Het aantal mi nisteries moet gehalveerd, het aantal ge meenten verdubbeld. De" verkoop van ben zine moet genationaliseerd en de tarieven in de gezondheidszorg meteen vrijgegeven. Wat overigens in een schaarse markt met weinig concurrentie meteen tot een kosten- explosie leidt. Hij is een hemelbestormer. Die mensen betrap je nooit op zorgvuldig heid." En toch. Is het niet hoog tijd voor een beetje fantasie en verbeelding? Heeft (^Paarse sa menwerking het politiek bedrijffliet de afge lopen acht jaar de hals omgedraaid? Zalm geeft toe: „Een brede coalitie van PvdA, WD en D66 geeft wat meer saaiheid. Overigens zijn we onderweg wel twee ministers kwijt geraakt - Peper en Apotheker - en hebben we een kabinetscrisis gehad over het refe rendum. Maar de mensen vinden het altijd leuk als iemand tegen de gevestigde orde aanschopt. Fortuyn is verfrissend voor het debat. Een bijzonder mens met briljante trekjes. Zijn probleem is wel dat hij zijn be perkingen blijkbaar niet kent." Zalm bladert doelgericht in Fortuyns boek. Op pagina 52 blijft zijn vinger haken bij een onderstreepte zin, een passage over For tuyns jeugd. Hij leest voor.daarnaast was ik een dromerig kind met een rijke fantasie. Dus keek ik naar buiten en fantaseerde daar mijn veel mooiere en interessantere we reld." Pretogen: „Fortuyn is wat dat betreft geen steek veranderd!"

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7