Rel over Duitse immigratiewet BUITENLAND Getuige Monfort-zaak zorgt voor opschudding Verlamde vrouw mag sterven van rechter 'Iron Lady5 krijgt een spreekverbod Rijke landen beloven hulp op armoedetop OPCW-directeur wijkt niet voor druk van VS Overleg staakt-het-vuren levert nog weinig op Overbevolking in Afghaanse gevangenis - Aanklachten li zaak-Pearl arachi - De Pakistaanse justi- e heeft gisteren vier verdach- >n, onder wie hoofdverdachte jeik Ahmed Omar, aange- wegens de ontvoering an en moord op de Ameri- aanse journalist Daniel Pearl, folgens hoofdaanklager Raja jureshi kunnen zij de dood- traf krijgen. Het proces begint 29 maart. De officiële aan- acht tegen de vier luidt ont- oering voor losgeld, moord en «rrorisme. Pearl, verslaggever oor The Wall Street Journal, rerd op 23 januari in de Pakis- lanse stad Karachi ontvoerd. IS diplomaten erug uit Pakistan Washington - De Verenigde taten hebben gisteren beslo- en een groot deel van hun di- lomatiek personeel terug te alen uit Pakistan. Ook de ge- innen van de diplomaten loeten het land verlaten. De S hebben bovendien besloten ambassade in Islamabad en consulaten in andere steden im veilighëidsredenen' tot insdag te sluiten. De maatre den komen een week na de anslag op een protestantse erk in Islamabad, waardoor jf doden vielen, onder wie ree Amerikanen. )ost-Timor keurt - rondwet goed okio - De gevolmachtigde raad in Oost-Timor heeft gisteren grondwet van het gebied dat 20 mei onafhankelijk wordt, ledgekeurd. De raad stemde Drige maand met het concept en verspreidde het vervol- ms voor commentaar onder in aantal instanties, zoals lo de particuliere organisaties. Oost-Timorezen kozen eind ïgustus 1999 massaal voor on- hankelijkheid en wezen elke and met Indonesië af. Sinds- en staat het land onder VN- istuur. Op 14 april worden er eerste presidentsverkiezin- n gehouden. ele gewonden anslag Kashmir inagar/new delhi - Bijna ftig mensen zijn gisteren in idiaas Kashmir gewond ge- akt door twee aanslagen. De iders gooiden granaten naar lensen op een markt in Shopi- 1, ten zuiden van de zomer- jofdstad van Kashmir Srina- r, zo meldde de BBC. De au- riteiten leggen de verant- oordelijkheid bij separatisten, en anti-Indiase beweging, izbul Mujahideen, heeft laten eten dat ze de aanslagen af- lurt. Ze stelt juist dat extre- listen die voor de handhaving n het Indiase gezag zijn, ach- rde misdaden zitten. e Pen mist andtekeningen int cloud - Jean-Marie Le in, de leider van het extreem- chtse Front National, dreigt et mee te kunnen doen aan Franse presidentsverkiezin- n. Le Pen heeft nog de hand- ;ening nodig van zeventig ge- zen functionarissen om op april mee te mogen doen n de eerste ronde, maar heeft ote moeite om politici bereid vinden zijn kandidatuur te ïunen. In de opiniepeilingen aat Le Pen samen met de itskistische kandidate Arlette iguiller op de derde plaats, irigens op zeer grote afstand n Jospin en Chirac. imbassade VS in arajevo gesloten kajevo - De Amerikaanse am- issade in Sarajevo is gisteren isloten omdat er gevaar zou staan voor een terroristische nslag. Afgelopen woensdag ig de ambassade al dicht lor bezoekers, maar na nieu- dreigementen is besloten al- consulaire diensten voorlo- Jte staken. De sluiting volgt een politie-inval bij een isla- tische hulporganisatie, de snische Ideële Toekomst, larbij een man werd aange- uden op verdenking van spi- lage en valse paspoorten, wa ins en blauwdrukken voor het aken van bommen en booby- ips in beslag werden geno- en, aldus een westerse diplo- atieke bron in Sarajevo. liefirma Canada ordt vervolgd Inden/new york - Een recht- hk in New York behandelt h klacht tegen de Canadese lemaatschappij Talisman Dergy wegens ernstige schen- pgen van de mensenrechten. F onderneming die in Sudan >ar olie boort, zou de regering [bben gevraagd dorpen in de purt van olieinstallaties „op te jimen", zo heeft het Britse Igblad The Financial Times Pteren bericht. De klacht is Por Zuid-Sudanezen inge- jend tegen zowel de Canadese perneming als de Sudanese Kring. door onze correspondent Harm Harkema londen - De Britse oud-premier Margareth Thatcher mag geen toespraken meer houden. Haar artsen hebben haar dat verbo den. Een woordvoerder van de 76-jarige Thatcher heeft dat gis teren bevestigd en zei dat de 'IJzeren Dame' de afgelopen maanden enkele kleine beroer tes heeft gehad. Hij achtte het uitgesloten, dat ze ooit nog eens een spreekgestoelte betreedt. Eerder deze week werd bekend gemaakt dat al haar afspraken de komende tijd waren geannu leerd, omdat ze zich niet goed voelde. Volgens het overigens niet altijd even betrouwbare zondagsblad Sunday Express zou Lady Thatcher moeilijkhe den hebben met haar gehoor en haar korte-termijngeheugen. Kortgeleden sloeg ze een uitno diging af om ter plekke te her denken dat twintig jaar geleden de oorlog om de Falkland-eilan den eilanden heeft plaatsgevon den. Ze zei toen dat de reis vooral voor haar echtgenoot Sir Denis te inspannend zou zijn. Thatcher was deze week nog in het nieuws met een nieuw boek, waarin zij zich zeer negatief uit laat over de Europese Unie en pleit voor nieuwe onderhande lingen over het Britse lidmaat schap ervan. Thatcher liet de afgelopen jaren nog geregeld van zich horen met steeds rabiatere anti-Euro- pese taal. Een deel van de Con servatieve achterban vond het prachtig, de gematigde vleugel was er veel minder over te spre ken. monterrey/ap - De VN-Confe- rentie over Financiering van Ontwikkeling in het Mexicaanse Monterrey is gisteren afgesloten met de aanvaarding van een ambitieus plan voor de bestrij ding van de armoede in de we reld, waarin rijke landen belo ven te streven naar verdubbe ling van de ontwikkelingshulp en arme landen beloven het geld dat ze krijgen beter te be steden. De leiders van de arme landen en die van de rijke landen schaarden zich zonder uitzon dering achter de stelling dat ter rorisme niet uitgeroeid kan wor den als er niet alles aan wordt gedaan om de armsten van de wereld te helpen. „We bestrijden de armoede om dat hoop een antwoord is op terreur", zei de Amerikaanse president George W. Bush. Do norlanden maakten echter wel duidelijk dat ze iets terugver wachten voor hun geld. Landen die ontwikkelingshulp willen, moeten eerst de strijd aanbin den met corruptie, het landbe- stuur versterken, hun economie stabiliseren en werken aan een solide rechtsstelsel. De conferentie was de eerste VN-armoedetop waaraan zowel regeringsleiders en ministers van financiën als grote onderne mers, niet-gouvemementele or ganisaties (ngo's) en internatio nale financiële instellingen deel namen. Anders dan bij eerdere confe renties werd er in Monterrey nauwelijks gedemonstreerd. Re den van het uitblijven van pro testen was volgens actievoerders onder meer dat op de top on derwerpen werden besproken waarop zij al sinds jaar en dag de aandacht proberen te vesti gen. Het gisteren aangenomen plan, de zogenoemde Monterrey Consensus, gaat evenwel niet zo ver als veel activisten en sommi ge regeringen hadden gewild. In een eerdere versie van het plan werden rijke landen opgeroepen 0,7 procent van hun bruto na tionaal product aan ontwikke lingshulp te besteden. In het uit eindelijke plan wordt dit per centage genoemd als streefcijfer. door onze correspondent Harm Harkema londen - Een vrijwel geheel ver lamde Britse vrouw die kunst matig wordt beademd, mag niet tegen haar wil door een Lon- dens ziekenhuis in leven wor den gehouden. Het Britse Hoog gerechtshof heeft dat gisteren uitgesproken. De ongehuwde en kinderloze 43-jarige vrouw kan nog slechts praten en de ogeh bewegen na dat ruim een jaar geleden een bloedvat in haar ruggegraat is geknapt. Ze wil niet meer leven in de wetenschap dat de kans op verbetering van haar toe stand miniem is. Ze vroeg haar artsen de beade mingsapparatuur uit te schake len, maar die weigerden dat. Daarop schakelde ze de rechter in, die nu uitgesproken heeft dat de vrouw geestelijk in orde is, en dus het recht heeft een medi sche behandeling (in dit geval de kunstmatige beademing) te weigeren. Het ziekenhuis wilde op ethi sche gronden niet aan de sterf- wens van de vrouw te voldoen. Het achtte het stoppen van de beademing in strijd met de taak van een arts, die er op gericht is het leven te beschermen. Het ziekenhuis vond ook dat de vrouw geen volledig afgewogen besluit kon nemen voordat ze geprobeerd had in een revalida- tieoord de kwaliteit van haar le ven te verbeteren. Gedacht werd onder meer aan het leren omgaan met mechani sche armen, een toetsenbord en een rolstoel die worden be stuurd door bewegingen van de ogen en de mond. Maar de vrouw paste daarvoor. Ze kreeg van haar artsen wel de kans zelf de stroom van de be ademing uit te schakelen. Dat weigerde ze, omdat ze haar fa milie niet wilde achterlaten met het idee dat ze zelfmoord had gepleegd. Het ziekenhuis, dat de vrouw nu een schadevergoeding van 100 pond moet betalen omdat haar rechten zijn geschonden, gaat niet tegen de uitspraak in be roep. Omdat artsen niet ge dwongen kunnen worden tot medische handelingen die ze niet willen, is de verwachting dat de vrouw op zoek gaat naar een ziekenhuis dat bereid is voor haar de stekker van de be ademing eruit te trekken. De zaak is niet te vergelijken met euthanasie, waarbij een le ven actief beëindigd wordt. Het weghalen van beademingsappa ratuur, zoals de vrouw wenst, is het staken van een behandeling. Net als in Nederland geldt daar voor in Groot-Brittannië altijd al dat de patiënt daarover het laat ste woord heeft en niet de arts. De rechter heeft die regel nu voor het eerst bevestigd in een zaak van leven en dood. door onze verslaggever Merle Tip den haag - Directeur-generaal José Bustani van de OPCW, de in Den Haag gevestigde VN-or- ganisatie voor controle op af schaffing van chemische wa pens, blijft aan. Hij voelt zich nu gesteund door de leden van het dagelijks bestuur van deze orga nisatie. De meerderheid van de ze raad ging gisteren, tijdens een speciaal belegde vergadering niet akkoord met de motie van wantrouwen, die was ingediend door de Verenigde Staten. Amerika wil nu een plenaire ver gadering bijeenroepen om Bus tani tot aftreden dwingen. Bustani beschouwt de uitslag van de stemming niet als een overwinning, liet assistent direc teur-generaal Gordon Vachon weten. Volgens Bustani zetten de VS de onafhankelijkheid van de OPCW op het spel. De Amerikaanse regering zegde eind februari haar vertrouwen in de Braziliaan Bustani op. De officiële verklaring was dat door 'verschillende problemen bin nen de organisatie" de tijd was aangebroken voor een andere bestuursstijl. Maar gemchten doen de ronde dat Amerika niet blij is met de voortgang die Bus- tani boekt in de kwestie Irak. De VS zouden verbolgen zijn over de inspanningen van Bus tani om weer controleurs in het Arabische land te krijgen. En als dat gebeurt, kan Amerika die re den doorstrepen van het lijstje 'waarom een aanval beginnen op Irak', zo viel van sommige kanten te horen. jeruzalem-ram allah/ anp-rtr- dpa-afp - Israël en de Palestij- nen hebben ondanks een nieu we zelfmoordaanslag hun on derhandelingen over een staakt- het-vuren voortgezet. Veel voor uitgang lijken de onderhande laars en de Amerikaanse specia le gezant Zinni gisteren echter niet te hebben geboekt. Aan het begin van de avond bra ken de vertegenwoordigers van de Palestijnse en Israëlische vei ligheidsdiensten de derde ge spreksronde af in verband met de Sabbat. „De bijeenkomst ein digde zonder een akkoord, maar er is wel besloten zondag op nieuw een zitting te houden", zo maakte het Israëlische minis terie van defensie bekend. „Tijdens de bijeenkomst heb ben we vooral geëist dat de Pa lestijnse Autoriteit er alles aan doet de verschrikkelijke golf van aanslagen te stoppen", aldus een zegsman. De zitting bij Tel Aviv onder leiding van de Ame rikaanse speciale gezant voor het Midden-Oosten, Anthony Zinni, nam drie uur in beslag. De Palestijnse delegatie keerde direct huiswaarts om verslag uit te brengen aan president Arafat. De verwachtingen vooraf waren redelijk hoog gespannen. De Is raëlische minister van defensie noemde donderdagmiddag in een toespraak voor partijleden „de kansen op een wapenstil stand beter dan ooit". Maar te gelijkertijd klopte hij op het hout van zijn spreekgestoelte en zei: „Ik durf bijna mijn mond niet te openen, omdat elke keer als ik spreek ergens twee minu ten later een bom explodeert, of een terrorist zich opblaast." De Palestijnse onderhandelaar Erekat verklaarde gisterochtend dat de bestaande „diepe me ningsverschillen" tussen beide partijen uit de weg geruimd konden worden. De Israëlische minister van buitenlandse zaken Peres toonde zich pessimisti scher. De terroristische aansla gen van de afgelopen dagen hebben „alles kapot gemaakt dat Zinni opgebouwd had", al dus de bewindsman. Ook gisteren blies een Palestijn zichzelf op bij een wegversper ring op de Westelijke Jordaan- oever. Daarbij raakte een Israëli sche militair lichtgewond. De aanslag werd opgeëist door de al-Aqsa Martelaren Brigades. De Palestijnse terreuraanslagen hebben veel kwaad bloed gezet bij de Amerikanen. Het Witte Huis maakte bekend dat van een ontmoeting tussen Arafat en vice-president Cheney voorals nog geen sprake kan zijn omdat Yasser Arafat nog niet voldaan zou hebben aan de voorwaar den van Washington. door onze correspondent Wierd Duk berlijn - De Duitse christen-democratische oppositie raadt president Johannes Rau af om de immigratiewet van de rood-groene regering Schroder te ondertekenen. De wet werd gisteren, na een vijf uur durend debat door de Bondsraad met een meer derheid van één stem aangenomen. Woe dende CDU/CSU-afgevaardigden vechten de rechtsgeldigheid van de stemming aan. Drie weken geleden werd het wetsvoor stel van minister van binnenlandse za ken, Otto Schily (SPD), met een rood groene meerderheid aangenomen door de Bondsdag (Tweede Kamer). In de Bondsraad (Eerste Kamer) zijn de zestien deelstaten vertegenwoordigd op grond van het inwonertal en politieke sa menstelling. De huidige voorzitter van de Bondsraad, Klaus Wowereit (SPD), zou volgens de oppositie hebben gehandeld 'in strijd met de grondwet' door de deel staat Brandenburg onder de voorstem mers te rekenen. Hierdoor vielen de machtsverhouding met 35 tegen 34 stemmen uit in het voordeel van de rege ring. Brandenburg wordt geregeerd door een 'grote coalitie' van CDU en SPD. De soci aal-democratische premier Stolpe stem de voor de wet, zijn minister van binnen landse zaken, Schönbohm (CDU), tegen. Parlementsvoorzitter Wowereit, burge meester van de stadstaat Berlijn, inter preteerde het 'ja' van regeringsleider Stolpe als bindend voor de deelstaat. Dit besluit leidde tot grote consternatie in de oppositiebanken. CDU-woordvoer der Roland Koch, minister-president van de deelstaat Hessen, beschuldigde Wo wereit van een 'beredeneerde grondwets overtreding'. Toen Wowereit weigerde aan de stembepaling te tomen, verlieten de CDU/CSU-afgevaardigden de verga dering. Waarnemers gaan ervan uit dat het Con stitutionele Hof in Karlsruhe een oordeel over de gang van zaken moet uitspreken. De deelstaat Beieren, geregeerd door kanselierskandidaat Edmund Stoiber (CSU), heeft laten doorschemeren de zaak daar aanhangig te willen maken. Vooralsnog zegt de oppositie ervan uit te gaan dat president Rau de wet niet zal ondertekenen omdat de juridische basis ervan te omstreden is. De immigratiewet is volgens minister Schily de 'modernste in Europa'. Zij re gelt de komst naar Duitsland van hoog geschoolde, buitenlandse arbeidskrach ten om het tekort aan personeel op te lossen. Wel worden aan immigranten strengere toelatingseisen gesteld, waar onder een verplichte inburgeringscursus. De conservatieven vinden dat de wet leidt tot 'immigratie naar de sociale dienst'. Kanselier Gerhard Schroder verwijt zijn opponenten het immigratievraagstuk te gebruiken voor de Bondsdagverkiezingen op 22 september.. mazar-e-sharif - Gevangenen zitten achter de tralies van hun overbevolkte cel, in het Afghaanse Sheberghan. De gevangenis herbergt, sinds de Taliban verdreven, werd ruim 3100 gedetineerden. Foto: AP/Alexander Zamlianichenko auch/anp - De verklaring van een getuige heeft gisteren op schudding veroorzaakt op de eerste dag van het proces over de moord op twee Nederlandse echtparen in het Zuid-Franse Monfort in 1999. Tijdens zijn ondervraging voor het Hof van Assisen in Auch betichtte een vriend van de verdachte de gen darmes ervan dat zij hem inder tijd een verklaring hadden laten tekenen die hij niet kon lezen en die zij hem ook niet hadden voorgelezen. Als dat inderdaad het geval is, kunnen de verbalen ongeldig worden verklaard. Daardoor kan het proces tegen de 37-jarige Kamel Ben Salah een onder- wachte wending krijgen. De opschudding werd veroor zaakt door een verslaafde vriend van Ben Salah, Xavier Loncle. Hij stortte trillend en bibberend in elkaar toen de advocaat-ge neraal hem ondervroeg over zijn tegenstrijdige verklaringen aan gendarmes. „Maar begrijpt U dan niet dat de man analfabeet is," donderde mr. Martial, de advocaat van Ben Salah. Toen hij weer was bijgekomen vertelde boerenarbeider Loncle dat hij alles had ondertekend wat de gendarmes hem voor hielden, zonder dat hij ze had gelezen. De gendarmes zouden hem die verbalen ook niet heb ben voorgelezen. De verklarin gen van Loncle gingen over de Nabestaanden wonen het begin bij van het proces tegen de verdachten van de moord op een Nederlands echtpaar in het Franse Monfort. Foto: ANP/Robin Utrecht drugshandel van Ben Salah en diens eventuele incestueuze be trekkingen met zijn zus Souad. Tijdens het verhoor wist Loncle zich ook niet te herinneren dat hij Ben Salah ooit een jachtge weer had „geleend". Dat geweer is verdwenen. Loncle had Ben Salah en diens vriendin enige tijd gehuisvest. Voor het verhoor van Loncle waren Ben Salah zelf, zijn moe der en zijn drie zussen aan het woord geweest over de jeugd van Kamel: mishandeling, ge weld, en kinderen die geheel aan him lot werden overgelaten. De Tunesische vader ontvoerde hen vanuit Marseille naar zijn land nadat de Franse moeder Colette hen aan hun lot had overgelaten. Kamel was toen 13 jaar en sprak geen woord Arabisch. Op zijn 26e, na de dood van zijn vader, vertrok hij weer naar Frankrijk, leefde van diefstallen, drugshan del en 'kleine misdaad'. Daar voor, evenals voor het gebniik van geweld tegen zijn zussen, werd 'hij al eerder veroordeeld. Niettemin getuigde zijn familie dat hij nooit echt gewelddadig was geweest. Ben Salah zelf bagatelliseerde zijn veroordelingen. Uiteindelijk behaalde hij een diploma huis schilder en kreeg hij een baantje bij een gemeente vlakbij Mon fort. Dat liep bfgin juni 1999 op zijn eind en heTkluswerk in de boerderij van de Nederlanders was dan ook welkom. Ben Salah houdt vol nooit iets met de moorden op de echtpa ren Van Hulst en Nieuwenhuis te maken te hebben gehad. Niettemin was hij steeds in de buurt van geldautomaten toen daar na de moorden met bank pasjes van de Nederlanders geld werd opgenomen. Op de ochtend van de eerste zit tingsdag werden de negen jury leden en bijna vijftig getuigen ingezworen. De kinderen van de vermoorde Nederlanders kwa men toen ook voor het eerst oog in oog met Ben Salah. Voorts is de agenda van het proces vast gesteld, dat maandag wordt her vat en tot en met 5 april duurt.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5