Ik ben gewoon een heel raar ventje' 00000 OOG in OOG De vragen De regels -©©- Jochem Myjer, van 22 april 1977, is cabaretier. Zijn tweede programma, Adé- hadé, gaat komende maandag in première in de Kleine Komedie. Hij speelt het nog tot eind 2003, in totaal meer dan tweehonderd keer, in za len in het hele land. Myjer werkt ook mee aan Spij kers met Koppen. En van af 5 april ver- «T vangt hij vier maanden lang Dolf Jan- sen als pre- sentator van het radioprogram ma Leuk is Anders op 3FM. Hij woont op een woonboot in Leiden. door Job de Kruiff 1. Wanneer bent u voor het laatst enorm boos geweest? „Vorige week, bij een optreden in Zaan dam. Voor mijn gevoel ging het niet goed. In de pauze trapte ik de hele kleedkamer overhoop en liep ik verschrikkelijk te schreeuwen. Mijn regisseuse durfde zelfs niet binnen te komen. Ik stel hele hoge ei sen aan mezelf. Als het niet goed loopt, word ik zó boos op mezelf. Na de pauze sta ik er dan weer acht keer zo scherp. Ik moet me voor de voorstelling altijd even afzonderen, heen en weer lopen en actief worden om me te concentreren. Nu was het een beetje rommelig gegaan. Er waren wat collega's - Bram Vermeulen en Onno Innemee zaten in de zaal - en die had ik nog tot vlak van tevoren bij me. Op het po dium merkte ik al snel dat ik een beetje on geconcentreerd was. De zaal merkt het bij na niet, hoor, het zijn details. Ik heb het te ruggezien op video en toen dacht ik: wat zit je nou te mieren man, je staat prima te spe len. Drie weken geleden heb ik na de pauze een groep scholieren laten verwijderen, maar van zoiets word ik vooral verdrietig. Het is heel raar dat het bij mij gebeurt, want mijn programma is juist gemaakt voor jongeren. Er zit rap in, house en lichteffecten. Het ge beurt op zich wel vaker, vooral bij jongens die heel gevoelig of geëngageerd cabaret maken, maar er zat nu toevallig een journa list bij. Groepen van meer dan 25 man moeten ei genlijk worden aangemeld bij het impresa riaat. Want het is moeilijker spelen. Nu za ten ze nog op de eerste vier rijen ook, een stuk of zeventig, tachtig scholieren. Die za ten met toeters, bellen en popcorn, briefjes aan elkaar door te geven, grappen aan el kaar na te vertellen. Ze kunnen er niks aan doen, hoor. Ze weten het verschil niet tus sen een theater en een bioscoop. Dat is een fout van de docent. Die moet het ze uitleg gen. In tachtig procent van de gevallen ge beurt dat" ook. Ik verwijt het mezelf niet. Alle collega's ge ven me gelijk. Het probleem is dat theater bezoek een verplichting is bij het vak CKV (culturele en kunstzinnige vorming, red.). En je moet jongeren niet verplicht naar het theater voeren. Er zaten er zeker dertig bij die helemaal niet wilden. Anders had ik ze er ook nooit uitgestuurd. Ik sta vaak voor scholen, en dat is dikke pret, helemaal geen punt. Maar dit was een groep, die het ge woon niet interesseert. Die zullen als ze la ter groot zijn ook nooit naar het theater gaan. Maar twee procent van de mensen gaat naar het theater! Ik kreeg ze uiteinde lijk wel stil, maar het bleef rommelen. Ik was zo afgeleid, zo de kluts kwijt. Ik kon mijn voorstelling niet spelen. En er zitten nog vierhonderd andere mensen in de zaal." 5. Welk kunstiverk (boek, schilderij, beeld, lied, cd) zou u gemaakt Jochem Myjer: „Ik krijg mijn genoegdoening uit de lach, niet uit de stilte. Ik maak geen geëngageerd cabaret." Foto: Hielco Kuipers willen hebben? „Twee beelden die in Rome staan. Laocoön die door twee slangen wordt gewurgd, en nog een mythisch beeld. Dat vind ik zo briljant. Het is heel waarheidsgetrouw ge maakt, dat vind ik het mooie. Dat je van steen iets kunt maken dat zó echt is. Het is iets wat ik zelf helemaal niet kan, en het is iets heel eigens. Ik vind iets pas goed als niet alleen ik het niet kan, maar als ik ook denk: wat jij doet, dat kan niemand an ders. Terwijl ik bijvoorbeeld bij stand-up comedy vaak denk: dat kan ik ook. Er zijn er maar een stuk of vier, vijf die het echt goed kunnen. Ik zou trouwens ook wel terug willen ko men als een van die mannen van de Buena Vista Social Club. Met elkaar een beetje muziek maken. Prachtig. In mijn eigen vak is er niet iets waarvan ik zeg: dat had ik willen maken. Dat moet ook niet, want dan ga je je daarnaar gedragen. Zelf gaat het me erom dat ik de mensen ge woon een avond laat lachen. Het dak moet eraf. Niemand gaat chagrijnig naar het the ater toe. Mensen komen om lekker te la chen, ik geef ze wat ze willen en ze gaan blij naar huis. Daar doe ik het voor. Recensen ten zullen wel weer schrijven dat ze meer engagement willen zien, maar dan begrij pen ze niet dat dat niet is wat ik wil. Dan hebben ze niet goed gekeken. Ik krijg mijn genoegdoening uit de lach, niet uit de stil te. Ik maak geen geëngageerd cabaret. Ik maak geen Fortuyngrap. Je moet je bij je leest houden." 20. Wat is uw slechtste eigenschap? „Af en toe luister ik niet naar mensen. Maar dat heeft ook met mijn adhd te maken. Ik ben onrustig en egocentrisch. Ik ben een individualist in alles. In mijn vak doe ik natuurlijk alles in mijn eentje. Alle cabaretiers die ik ken zijn trou wens egocentrisch. En exhibitionistisch. We zijn allemaal ijdel; anders sta je niet op een podium. Je hebt een grote behoefte aan aandacht. En ik ben van nature heel onzeker. Dus dan ga ik in een groep zitten bewijzen dat het heel goed met me gaat. In relaties zie je het ook. Als ik een vriendin heb, moet zij zich aanpassen aan mij, want ik heb een heel rumoerig leven. Ik zet alles opzij voor het cabaret. En als ik twee dagen vrij ben, wil ik eigenlijk alleen zijn, en niet tien keer de vraag: 'Wanneer gaan we sa men iets leuks doen?' Op dit moment is een relatie niet te doen. Af en toe mis ik de genegenheid wel. Maar die vind ik ook wel weer. Ik zit nu in een periode waarin ik het zo druk heb: het hoeft voor mij even niet." 37. Wat zou u graag beter kunnen? „Voetballen. Dat is nu een drama. Ik kan op zich redelijk sporten - tennissen, squashen - maar voetballen, daar ben ik te motorisch gestoord voor. Alleen keepen kan ik goed, maar ik zou ook wel eens een goal willen scoren in plaats van alleen maar tegenhouden. En ik wil graag alle instru menten spelen. Ik speel goed viool en rede lijk piano, maar de muzikaliteit van Mike Boddé bijvoorbeeld zou ik wel willen heb ben. Improviseren kan ik helemaal niet. Of anders autorijden. Ik heb drie keer een auto total-loss gereden en mag nu niet meer autorijden van mezelf. Ik ben te snel afgeleid. Maar af en toe word je gek van die trein, hoor. Ik ga maar een student inhuren om me te rijden." 3. Als u nu een ander beroep zou mogen kiezen, wat zou u dan worden? „Bioloog, denk ik, in een warm land. Ge woon veldonderzoek. Ik heb biologie ge studeerd, maar niet afgemaakt. Een ex- vriendin van me is bioloog en reist de hele wereld rond. Mooi hoor. Heel avontuurlijk. Ik kan nu nooit het land uit. Niet dat ik er spijt van heb dat ik die studie niet heb afgemaakt. Ik doe sinds mijn twin tigste wat ik eigenlijk altijd heb willen doen. Na een voorstelling kwam er eens iemand naar me toe met een oud poëziealbum. Daar had ik op de vraag wat ik later wilde worden al in geschreven: cabaretier. Toen was ik zeven." 22. Waar geeft u het meeste geld aan uit? (woningen auto buiten beschouwing gelaten) „Eten en drinken. Absoluut. Ik ga zes keer per week uit eten, omdat ik altijd onderweg ben. Dat vind ik verschrikkelijk. Altijd de zelfde saladetjes en patatjes, daar word je helemaal gek van. We - mijn technicus en ik - zijn dolblij als we ergens komen waar ze boerenkool of hutspot hebben, in plaats van lamskoteletjes en biefstuk. Maar als ik vrij ben vind ik niets leuker dan lekker uit eten gaan. Dan word ik er heel gelukkig van. Op vakantie doe ik niets an ders. Overdag zeilen, 's avonds op een ter rasje zitten. Rustig eten, boekje erbij, rosé't- je, dan kun je me lek schieten. En met mijn maten in de kroeg, daar geniet ik ook ontzettend van." 39. U mag vier mensen - onder wie ook overleden personen - uitnodigen voor een dinertje. Wie kiest u? „Mijn grootvader. Die is overleden. Ik heb hem lang meegemaakt, maar hij heeft niet kunnen zien wat ik nu op het podium doe. Dat zou ik hem graag vertellen. Hij was zelf dominee en ik heb mijn muzikaliteit en krullen van hem Verder Robin Williams - dat is mijn goeroe op het gebied van stemmetjes. Niet zijn ac- teurswerk hoor, maar zijn stand-up come dian stukjes van vroeger zijn precies wat ik doe. Maar dan beter. Toon Hermans moet ook komen. Ik had graag iets van die man meegekregen, die heeft toch wel iets magisch. En dat geldt voor Elvis Presley ook. Ik heb niet eens zijn platen, maar ik heb toen ik tien was tegen iedereen gezegd dat ik zijn reïncarnatie was. Iemand had me verteld dat ik op zijn sterfdag geboren was. Dat is niet eens waar, maar ik heb het wel even volgehouden. 'Het kan niet anders: 'bom to be a star'.' Maar dat is natuurlijk lariekoek." 8. Wordt u met het ouder worden optimistischer of pessimistischer? „Ouder worden? Ik heb nauwelijks baard groei. Ik weet het niet. Ik ga veel met oudere mensen om, en die worden steeds pessi mistischer. Maar ik ben zelf heel optimis tisch ingesteld. Iedereen zegt: jij gaat ook wel dingen meemaken en dan kraai je wel anders. Maar ik heb net een slechte relatie achter de rug, en natuurlijk doet me dat wat. Je kunt zeggen: 'Het is uit mét mijn vriendin.' Maar ook: 'Ik heb een nieuwe ex- vriendin.' Dat klinkt al veel leuker. Ik denk niet dat die instelling ooit verandert. We zullen zien." 23. Heeft u wel eens een belangrijke vrietuischap verbroken „Ja, absoluut. Het was een hele goede vriend van mij, en collega, dat was het pijn lijke. Hij hielp mij eerst een beetje op weg. Toen hij vervolgens in puin lag, ben ik er altijd voor hem geweest, maar ik merkte op een gegeven moment dat het allemaal van één kant kwam. Van mijn kant. Toen ben ik hem kwijtgeraakt. Ik heb besloten niet meer te bellen. Dat kon ik niet tegen hem zeggen; ik heb het gewoon gedédn. Nu belt-ie nog af en toe. Niet om te vragen hoe het gaat, maar dan heeft-ie wat van me nodig. Als ik hem zie is het nog gezellig en kunnen we heel veel lol hebben, maar de hechtheid is er niet meer. Net als met een relatie die voorbij is." 30. Wat was de gelukkigste fase van uw leven? „Dat is nu. Ja, echt. Op school en op de universiteit heb ik het best lastig gehad. Ik ben gewoon een heel raar ventje. Nu valt alles op zijn plaats, en zit ik in een heel ge lukkige periode. Nu begrijpen mensen waarom ik altijd zo ben geweest. En nu kan ik mijn energie kwijt op het podium, in plaats van dat ik het botvier op mensen die daar helemaal geen behoefte aan hebben. Alles gaat goed, ook financieel. Als ze me volgende week afkraken, in de recensies, ga ik echt wel huilen. Dat is nog erger dan ie mand die het uitmaakt met je. Maar het maakt eigenlijk geen drol meer uit. Ik sta voor volle zalen te spelen, ik heb de radio erbij. Ik heb alles wat mijn hartje begeert. Behalve misschien een hele leuke mooie blonde lange vrouw, met krullen en blauwe ogen. Van 28." ZATERDAG 23 MAART 2002 ER BIJ finish Wanneer bent u voor het laatst enorm boos geweest? Op welke plek buiten Nederland zou u een jaar willen wonen? Als u nu een ander beroep zou mogen kiezen, wat zou u dan worden? Wat zult u nooit weggooien? Welk kunstwerk (boek, schilderij, beeld, lied, cd) zou u gemaakt willen hebben? Waarover heeft u in uw leven het meeste verdriet gehad? Gaat u liever om met mannen of met vrouwen? Wordt u met het ouder worden optimistischer of pessimistischer? Van welk bedrijf of welke instelling zou u directeur willen zijn? Wanneer was u voor het laatst zenuwachtig? Als u vandaag ineens alles zou durven, wat zou u dan als eerste doen? Wat zou u willen veranderen aan uw jeugd? Gelooft u in liefde op het eerste gezicht? Wat kan u in mensen vreselijk ergeren? Wanneer heeft u voor het laatst te veel gedronken? Welke rol in welke film had u willen spelen? Van wie zou u een toegestoken hand weigeren? Wat vindt u opwindend? Vindt u zichzelf aantrekkelijk? Wat is uw slechtste eigenschap? Heeft u een euthanasieverklaring getekend? Waar geeft u het meeste geld aan uit? (Woning en auto buiten beschouwing gelaten) Heeft u wel eens een belangrijke vriendschap verbroken? Op welke terreinen heeft volgens u de andere sekse het gemakkelijker? Zijn er onderwerpen waarover tegen u geen grappen gemaakt mogen worden? Is seksualiteit belangrijk in het leven? Welk tv-programma moet meteen van het scherm worden gehaald? Mogen partners geheimen voor elkaar hebben? Van welke beroemdheid greep de dood u het meest aan? Wat was de gelukkigste fase van uw leven? Welke dag zou u willen overdoen? Wat is de karaktertrek waarvan u wilt dat mensen zich u erom herinneren? In welke andere periode had u graag geleefd? Wanneer was u voor het laatst verliefd? Bent u trouw? Bent u gelovig? Wat zou u graag beter kunnen? Wat mist u in het buitenland het meest aan Nederland? U mag vier mensen - onder wie ook overleden personen - uitnodigen voor een dinertje. Wie kiest u? Welke kus zou u willen overdoen? Waar krijgt u kippenvel van? Wie bewondert u? Gaat u wel eens alleen uit? Wat was uw slechtste beslissing? Wat is in uw werk uw grootste frustratie? Wat was uw angstigste moment? Wanneer hebt u voor het laatst een leugen (tje) gebruikt? Wat is de grootste wetsovertreding die u heeft begaan? Denkt u te weten wat uw partner in u ziet? Wanneer beschouwde u zichzelf als volwassen? De geïnterviewde gooit telkens een dobbelsteen met twintig vlakken, om te bepalen welke vraag hij (of zij) krijgt voorgelegd. Voor de eerste vraag wordt gerakend vanaf nul. Bij de volgende negen worpen wordt er doorgeteld, waarbij na vraag 50 weer vraag 1 volgt. Komt iemand op een vraag die hij al heeft beantwoord, dan moet die worp over.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 51