'Is hij er niet af, die PanAmerican?, 'Zoeken naar schuldige werkt averechts' Ongevallenonderzoeker Bruggink nog altijd op zoek naar 'lessen' Ramp Tenerife gevolg van toevalligheden, misverstanden en fouten BEGINSITUATIE Groot aantal uitgeweken vliegtuigen blokkeert taxibaan: KLM- en PanAm-toestel moeten daarom taxiën over de startbaan. MOMENT WAAROP HET FOUT GAAT -0- Op dit ogenblik gebeuren er twee dingen tegelijkertijd: het PanAm-toestel neemt niet de derde afslag om daar de weg vrij te maken voor de startende de gezagvoerder van het KLM-toestel KLM-Boeing, maar rijdt door naar de vierde afslag, die makkelijker is te nemen. geeft vol gas en begint aan de start. De piloten van beide vliegtuigen kunnen elkaar niet zien, omdat de onderlinge afstand ±2400 meter is, terwijl het zicht is beperkt tot ±500 meter. TAXIBAAN Op bijna 2000 meter vanaf het 'KLM-startpunt' vindt de botsing plaats met een snelheid van 250 km per uur. KLM-toestel rijdt als eerste weg en taxiet naar het andere uiteinde van de 3400 meter lange startbaan... PanAm-toestel vertrekt drie minuten later, op weg naar afslag C3, waar het volgens opdracht van de verkeerstoren de taxibaan op moet. ...waar het een draai maakt van 180 graden om in startpositie te komen. In de ochtend van 27 maart 1977 stijgt een Boeing 747 van de KLM op van Schiphol voor een vlucht naar Las Palmas. De 234 passagiers en 14 bemanningsleden komen nooit aan in het zonnige vakantie-oord op de Canarische eilanden. Na een tussenlanding op het mistige Tenerife worden zij slachtoffer van de grootste luchtramp in de geschiedenis. Het KLM- toestel raakt tijdens de start een jumbo van de Amerikaanse vliegmaatschappij PanAm. In totaal vinden 583 mensen de dood. Een reconstructie van de catastrofe die een kwart eeuw later nog steeds vragen oproept. door Richard Mooyman Op weg naar Las Palmas op Gran Canaria krijgt de be manning van het door Holland International gecharterde KLM-toestel 'Rijn' te horen dat het vliegveld is gesloten. Er is een bom aanslag gepleegd en een onafhanke lijkheidsbeweging waarschuwt dat er een tweede bom zal ontploffen. Zoals veel andere vliegtuigen wordt de blauw-witte jumbo met vlucht nummer KL4805 naar het vliegveld Los Rodeos op Tenerife gedirigeerd. Op dit andere Canarische eiland zal moeten worden gewacht tot de luchthaven van Las Palmas weer open is. Het begin van een reeks ge beurtenissen - toevalligheden, mis verstanden en fouten - die leidt tot een vliegramp van ongekende om vang. Chaos Op Los Rodeos heerst chaos. Er staan vele tientallen uitgeweken toe stellen. De zeer ervaren gezagvoer der Veldhuyzen van Zanten moet zijn Boeing 747 op de taxibaan bij de terminal parkeren. Als chef-instruc teur geniet hij binnen de KLM veel aanzien. In zekere zin is de 50-jarige Sassenheimer het gezicht van de luchtvaartmaatschappij, want in een reclamecampagne worden foto's van hem gebruikt. Ruim een half uur later landt een 747 van het Amerikaanse PanAm. Gezagvoerder Grubbs was liever blij ven rondcirkelen, maar kreeg orders van de verkeersleiding om zijn toe stel aan de grond te zetten. Beide luchtreuzen zijn een stuk groter dan men gewend is op dit hooggelegen vliegveld met sterk wisselende weersomstandigheden. De KLM-captain geeft de passagiers toestemming uit te stappen voor een hapje en een drankje in het luchtha vengebouw. In de cockpit bespreekt de bemanning de dreigende over schrijding van de toegestane werktij den. Als de vertraging te lang gaat duren, mag de terugvlucht naar Ne derland niet meer worden gemaakt. Om later op Las Palmas geen tijd te verliezen, besluit Veldhuyzen van Zanten alvast te tanken. Als de luchthaven van Las Palmas wordt heropend, wil gezagvoerder Grubbs van de PanAm-jumbo zo snel mogelijk vertrekken. Zijn passa giers, overwegend ouderen die een cruise gaan maken, zijn moe na de lange vlucht uit Los Angeles. De Amerikaanse bemanning ergert zich eraan dat zij moeten wachten tot de 'Rijn' klaar is met het tanken van ruim 55.000 liter kerosine. Door ruimtegebrek is het echter niet mo gelijk langs de Nederlandse machine te taxiën. Kort voor vijf uur 's middags geeft de verkeerstoren het KLM-toestel toe stemming om naar het andere uit einde van de enige startbaan te rij den, zodat vanaf die plek kan wor den opgestegen. De Nederlandse jumbo wordt over de startbaan ge stuurd omdat de taxibaan is geblok keerd door andere vliegtuigen. Drie minuten later volgt het Amerikaanse toestel. Het weer begint te verslechteren. Door mist en lichte regen is het zicht bij vlagen beperkt tot driehonderd meter. De KLM-jumbo krijgt op dracht aan het eind van de baan 180 graden te draaien om in de startpo sitie te komen. Het PanAm-toestel krijgt instructies om de derde afslag naar de taxibaan te nemen, zodat de startbaan vrijkomt. Terwijl beide bemanningen in de cockpit druk bezig zijn met het af Los Rodeos, een dag na de ramp. Op de voorgrond liggen de resten van het PanAm-toestel. Verderop dat wat overbleef van de Boeing 747 van de KLM. Op de achtergrond het luchthavengebouw. Foto: Jens Abma werken van hun checklists, stapelen de misverstanden en fouten zich op. De Amerikanen rijden de toegewe zen afslag voorbij. Daarbij spelen het slechte zicht en het ontbreken van borden een rol. Maar het is niet uit gesloten dat de vliegers uiteindelijk zelf kiezen voor de volgende afslag, omdat daarvoor een minder scherpe bocht nodig is. In de startpositie draait de KLM-ge- zagvoerder de gashendels open, maar co-piloot Meurs herinnert hem eraan dat er nog geen toestemming is om te vertrekken. „Nee, dat weet ik. Vraag maar", antwoordt hij. De toren geeft de Nederlanders vervol gens toestemming om een bepaalde vliegroute te volgen, maar niet voor de start zelf. Vol gas Veldhuyzen van Zanten verkeert ver moedelijk in de veronderstelling dat er wel gestart mag worden, want hij laat de remmen los en geeft vol gas. „We are now at take-off'meldt co- piloot Meurs gehaast aan de ver keersleiding als het toestel al zes se conden vaart maakt. In de toren wordt deze mededeling kennelijk begrepen als 'we staan nu in de startpositie' in plaats van 'we zijn nu bezig met de start'. De ver keersleider slaat geen alarm, maar antwoordt met 'okay'. De beman ningvan de PanAm-jumbo heeft meegeluisterd en raakt ongerust. Via dezelfde radiofrequentie meldt Grubbs dat zij nog steeds over de baan taxiën. In de KLM-cockpit is deze boodschap waarschijnlijk niet verstaanbaar door een fluittoon, ver oorzaakt door het gelijktijdig spre ken van de verkeersleider en de Pan- Am-bemanning. Terwijl het toestel over de mistige startbaan raast, slaan bij de KLM- boordwerktuigkundige Schreuder de twijfels toe. Vermoedelijk heeft hij het radioverkeer tussen de toren en het PanAm-toestel beter gevolgd dan beide piloten. „Is hij er niet af, die PanAmerican?", vraagt hij aan de ge zagvoerder. Veldhuyzen van Zanten antwoordt: „Jawel." Op dat moment had hij het toestel nog op tijd tot stil stand kunnen brengen, maar hij zet de start door. De PanAm-piloten zien tot hun ver bijstering de lichten van het KLM- vliegtuig opdoemen in de mist. In een wanhopige poging van de baan af te komen, geeft captain Grubbs vol gas. Ook de KLM-bemanning ziet de botsing op het laatste moment aankomen. Het toestel heeft dan een snelheid van circa 250 kilometer per uur. Te laat Maar het is te laat. Veldhuyzen van Zanten probeert het vliegtuig zo steil mogelijk op te trekken, waarbij de staart over een lengte van 22 meter over het asfalt schuurt. Het toestel komt los van de grond, maar het lan dingsgestel raakt de PanAm-jumbo, die in brand vliegt. De 'Rijn' komt honderdvijftig meter verder op de landingsbaan terecht, schuift drie honderd meter door en vat eveneens vlam. Hoewel de romp na de klap nog re delijk intact is, slaagt in de felle brand niemand erin om een nood- deur te openen. Alle 248 inzittenden komen om. In het Amerikaanse vliegtuig overleven zeventig van de 396 inzittenden de ramp. Beide Pan- Am-vliegers brengen het er levend vanaf. Negen personen sterven later alsnog aan hun verwondingen. ZATERDAG 23 MAART 2002 eigen onderzoek houdt, doet dat wel. Alle drie de partijen hadden het beter kunnen doen. Ze hebben din gen aangenomen, zonder na te gaan of hun veronderstellingen wel klop ten." De twee vliegtuigen waren uitgewe ken vanwege een bomexplosie in Las Palmas. De luchtverkeersleiders op Tenerife waren zo'n hoeveelheid vliegtuigen niet gewend. Ze zagen niets door de zeer dichte mist en de taxibaan kon niet worden gebruikt omdat er vliegtuigen op stonden. De verkeersleiders namen aan dat hun aanwijzingen begrijpelijk waren. En de KLM-bemanning hoorde al leen wat ze wilde horen, meent Bruggink. „Er konden problemen ontstaan door overschrijding van de maximale werktijd van de beman ning. Iets waarvoor de gezagvoerder, die een managementpositie had, wellicht gevoeliger was." Ook kan meegespeeld hebben dat de gezag voerder vooral actief was als instruc teur - hij was de praktijk van het lan ge wachten ontwend. Dat de co-pi- loot net door hem was gekwalifi ceerd op de 747 kan volgens Brug gink tot een hiërarchieprobleem hebben geleid. Niet alleen de Nederlanders hadden haast, ook de bemanning van het PanAm-toestel wilde snel weg. De Amerikaanse bemanning was onbe kend met de luchthaven en nam vol gens Bruggink aan dat een instructie van de verkeerstoren om de derde afslag te nemen verkeerd was omdat ze dan een moeilijke bocht moest nemen. De afslag werd voorbij gere den. Gerard Bruggink speelt een video band af met een vijf jaar oude docu mentaire van KRO's Reporter over de vliegramp. Het irriteert hem dat de geïnterviewde vertegenwoordiger van de Nederlandse Rijksluchtvaart dienst Bruno Klaare daarin het be lang van de menselijke factor niet onderkent. Ook ergert hij zich aan de nadruk op de schuldvraag. „Het gaat erom iets te leren van een ongeval. Het zoeken naar een schul dige werkt averechts. Bruggink is bang dat de veiligheid ondersneeuwt door de juridische verantwoordelijk heid voor een ongeval en de financi ële gevolgen daarvan. „Het is steeds moeilijker om eerlijke antwoorden te krijgen op het hoe en waarom van de menselijke factor." Toch is dat wat hem betreft het belangrijkste om de kans op herhaling te verminde ren. „Als ik zie hoe er met de Hercules ramp is omgegaan in Nederland, dan denk ik dat ze niet veel hebben geleerd. Raak je verstrikt in de schuldvraag, dan kom je niet toe aan de lessen." Bruggink wijst erop dat de RLD de menselijke factoren af wimpelde maar dat de KLM na 1977 direct met een cursus over menselij ke factoren in de vliegerij is begon nen. „Vermoeidheid en stress stompen het instinct tot zelfbescherming af', zegt Bruggink. „Dat gebeurde hier bij alle drie de partijen. Eigenlijk kom ik telkens op hetzelfde terug. Veronderstel niet, maar controleer om het gevaar te vermijden. Dat geldt niet alleen in de lucht, maar ook op de weg en in huis. Een diep gaand Nederlands onderzoek naar de menselijke factor in de luchtvaart, is ook nu, een kwart eeuw na Teneri fe, nog steeds een goed idee." Tenerife was de 'moeder' van alle menselijke ongelukken, zegt Gerard Bruggink, gepensioneerd ongevallenonderzoeker bij de Amerikaanse Raad voor de Luchtvaartveiligheid NTSB. De les van Tenerife gaat volgens de Amerikaanse Nederlander nog steeds op. „Het onkritisch accepteren van gemakkelijk te verifiëren veronderstellingen is een van de grootste risico's in de luchtvaart", zegt hij. Het is zijn lijfspreuk geworden. door Ans Bouwmans Gerard Bruggink is nu 84 jaar. Nog steeds is hij bezig met de botsing tussen de twee B747's van KLM en PanAm in 1977 waai' hij als NTSB-inspecteur kortstondig bij betrokken was. Een eerder artikel van zijn hand over Te nerife is dit voorjaar opnieuw ver schenen in een internationaal vak blad voor luchtvaartveiligheid. Eer der werd 'Gedenk Tenerife' gepubli ceerd in het tijdschrift van de Ameri kaanse pilotenvakbond Alpa. „Ik heb een hoop trieste ervaringen in het vliegen. En zeker dit ongeval heeft me altijd dwarsgezeten", zegt de oud-gevechtspiloot uit Twente. Hij bracht de oorlog in Nederlands Indië door en emigreerde in 1955 vanuit Nederland naar de VS. Na een carrière als instructeur en veilig heidsexpert bij de Amerikaanse luchtmacht kwam hij in de jaren zestig bij de National Transportation Safety Board (NTSB) terecht. In 1977 vertrok zijn collega en vriend Edward Dreifus naar Tenerife om als Amerikaanse vertegenwoordiger toe zicht te houden op het onderzoek naar het drama. Gerard Bruggink werd vanwege zijn Nederlandse ach tergrond gevraagd aanwezig te zijn bij de eerste lezing van het bandje van de cockpit- voicerecorder van de KLM. „Wij - RLD, KLM, PanAm, Spaanse onderzoekers en ik namens de NTSB - kwamen in Washington bij elkaar om voor het eerst naar de band te luisteren. Dan hoor je die stemmen. En dan weet je: over een paar minuten zijn ze allemaal weg. Dat is niet gemakkelijk." Op de band is te horen hoe de Ne derlandse co-piloot gehaast terug leest wat hij van de verkeerstoren te horen heeft gekregen over de koers die na de start moet worden ingezet. „Daar hebben we lang naar geluis terd. Aan het eind zegt hij 'we zijn klaar om te starten', of 'we zijn aan het starten'. Het was niet goed te verstaan." In werkelijkheid is de ge Gerard Bruggink: „Als ik zie hoe er met de Hercules-ramp is omgegaan in Ne derland, dan denk ik dat ze niet veel hebben geleerd. Raak je verstrikt in de schuldvraag, dan kom je niet toe aan de lessen." Foto: GPD/Ans Bouwmans zagvoerder op dat moment al aan de start begonnen, in de onjuiste ver onderstelling dat de baan vrij is. De verkeersleider zegt: „Okay.... stand by for take-off, ik neem contact op", maar het stuk na okay is door een fluittoon nauwelijks te verstaan in de KLM-cockpit. Waar het op die dramatische dag al lemaal om draaide zijn menselijke factoren, meent Gerard Bruggink. „Allerlei heel kleine dingetjes had den dit ongeluk kunnen voorkomen. Sommige menselijke factoren wor den wel aangestipt in het Spaanse onderzoeksrapport, maar er wordt niet dieper op ingegaan. De Air Line Pilots Association, die later nog een

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 47