'Een simpele busboer' vertrekt Joop ter Haar (69) maakte van Oad Reizen succesvolle touroperator Joop ter Haar nam Oad Reizen in 1966 over van zijn vader. Op dat moment werkten er bij 'deze toko' - zoals hij zijn bedrijf graag noemt - zeventig mensen die een omzet genereerden van twee miljoen gulden. Nu Ter Haar (6g) op 1 april afscheid neemt, staan er 1400 personeelsleden op de loonlijst, bedraagt de omzet zeshonderd miljoen euro (1,3 miljard gulden) en is het bedrijf in Holten uitgegroeid tot de op twee na grootste touroperator van Nederland. 'Ik had graag de grootste willen zijn.' door Rob van den Dobbelsteen jj oor je vijfenveertigste mw leef je voor je kont weg; na je vijfenveertigste merkje tot je verbazing dat het leven toch iets anders is dan je altijd had aangenomen; tussen je vijftigste en je zestigste gebeuren dingen die vroeger ook wel gebeurden, maar waarbij je nooit eerder stilstond en daarna begint het grote relativeren. En dat, mijn vriend, is dodelijk voor je werk, relativeren. Dan moet je dus echt maken dat je wegkomt. Maar dat heeft in mijn geval nog tamelijk lang geduurd." Bulderende lach die de kopjes doet rinkelen. Joop ter Haar is 69 jaar, maar maakt niet die indruk. Monte re blik, joyeuze kuif en een vertel trant die nog het best met vechtlus tig kan worden omschreven. Be paald geen man die bezig is afscheid te nemen van een bedrijf dat hij in nog geen veertig jaar uitbouwde tot de op twee na grootste reisonderne ming van Nederland. Toch is het zo. „Nou ja", mompelt hij tussen twee slokken koffie door, „ik ga natuurlijk niet helemaal weg hè. Toevallig blijf ik wel president-commissaris." Een succesverhaal in enkele regels. Oad Reizen (toen nog OAD, de Over ijsselse Autobus Diensten) werd in 1924 opgericht door Gerard ter Haar, Joops pa. Het in Borne gevestigde busbedrijf beperkte zich aanvanke lijk tot het uitvoeren van een 'nogal onregelmatige' lijndienst tussen Al melo en Hengelo. Pas vlak vóór en vlak né de Tweede Wereldoorlog werden de activiteiten stukje bij beetje uitgebreid met onder meer groepsvervoer. Ook de komst van Ter Haar jr. - in 1966; de omzet be droeg toen 2 miljoen gulden - veran derde daar weinig aan. Totdat de in Delft afgestudeerde ingenieur werk tuigbouwkundige zijn familie in 1975 uitkocht en voor honderd pro cent eigenaar werd van de zaak. Busboer Nu - in 2002 - vervoert Oad 660.000 passagiers, bedraagt de omzet zes honderd miljoen euro en staat Ter Haar (tot 1 april dus) aan het hoofd van 1400 medewerkers. „Daar ben ik trots op, op die ontwikkeling, waar om zal ik dat ontkennen? Maar toch voel ik me nog steeds vóór alles een simpele busboer. Daar ligt mijn hart. Bij de touringcar. We zijn marktlei der op Mexico, we brengen jaarlijks duizenden mensen naar Bali en we hebben Nepal voor de Nederlandse markt op de kaart gezet. Toch ligt mijn echte fascinatie bij de Joop ter Haar: „Strand en zon, daar draait het uiteindelijk allemaal om. Zo niet, dan kun je het vergeten." Foto: Gerard Vracking bus. Dat heb ik van mijn vader. Die reed in 1924 met 1800 gulden in z'n portemonnee op z'n motortje naar Woerden, kocht bij Domburg - een carrosseriebouwer - zijn eerste bus, zette dat motortje in die bus en tufte naar huis. Een schrandere man. Als- ie met het plaatselijke zangkoor naar een concours in Keulen reed, stuur de hij het thuisfront 's avonds een telegram met de mededeling dat het gezelschap in goede gezondheid bij de Dom was aangekomen." Details die de onderneming geen kwaad deden. Ter Haar: „Luister. Je moet als directeur de grote lijnen natuurlijk nooit uit het oog verlie zen. Maar het zijn de kleine dingen die het 'm doen. Mijn grote vriend Martin Schroder ging - toen hij nog directeur was van Martinair - wel eens om vijf uur 's ochtends op Schiphol staan. Hahahaha. Wee de stewardess die dan haar hoedje nog niet op had. Die kreeg er van de gro te baas meteen geweldig van langs. Dat werkt door hoor! Binnen de kortste keren weet namelijk iedereen in het bedrijf wat zich die ochtend heeft afgespeeld en is er voorlopig geen stewardess die het in haar hoofd durft te halen zonder hoedje over het vliegveld te lopen. En al die meiden beginnen ook meteen hun schoenen te poetsen. En hun bloes jes te strijken. Want stel je voor dat die Schroder Hè, niet dan?" Ter Haar werkt precies zo. Rijdt, als dat in hem op komt, midden in de nacht naar Monschau om te kijken hoe zijn buschauffeurs en reisleiders de ochtenddrukte afhandelen. Of wandelt met een hem ter ore geko men klacht - 'liefst zo onbenullig mogelijk' - naar de gewraakte afde ling om daar op gestrenge toon te vragen; „Hoe zit dat?" en „Wat doen we daaraan?" De toekomstige presi dent-commissaris met een stralende lach: „Dat houdt de mensen scherp. Ja toch? Want als die verschrikkelijke Ter Haar zelfs al weet dat er een klant heeft geklaagd over een niet functionerende douchekop in een hotel in Puerto Vallarte, dan mag je er vanuit gaan dat hij al die andere rottigheidjes ook weet." Daar zijn veel mensen 'goed gek' van geworden. Weet-ie best. De handen verontschuldigend tot schouder hoogte heffend: „Sorry hoor, maar dat is dan hun probleem. Er zijn touroperators die vinden dat je op de zoveel klanten, zoveel procent klachten mag hebben. (Met stemver heffing) Wat is dat voor een belache lijke onzin? Ik wil he-le-maal geen klachten. (Weer wat rustiger) Oké, dat zal nooit gebeuren, vertel mij wat. Daarvoor ben je als reisorgani satie teveel afhankelijk van andere partijen. Maar je moet wel met je he le hebben en houwen streven naar nul komma nul procent. Je moet al tijd de beste willen zijn, de groot ste." Gehaktmolen Maar eist de onlangs tot 'Reismana- ger van het Jaar' uitgeroepen Ter Haar daardoor niet te veel van zijn mensen? Er zijn er in Holten - waar Oad Reizen tegenwoordig is geves tigd - nogal wat door de gehaktmo len gegaan in de loop der jaren. Met groot enthousiasme naar binnen ge haalde managers werden niet veel later met even groot enthousiasme de straat opgeschopt. 'Ome Joop', zoals hij in de reiswe reld vaak liefkozend wordt genoemd: „Daar protesteer ik dus tegen, tegen die opmerking. Ik heb die mensen inderdaad met groot enthousiasme aangenomen, want dat ligt in mijn aard. Maar ik heb ze nooit met groot enthousiasme ontslagen. Misschien dat ik op zo'n moment een nogal, eh een nogal meedogenloze indruk maak. En het is ook niet zo, dat ik er een minuut minder door slaap. Maar ik ben in zo'n geval altijd wel heel erg teleurgesteld." Vooral in zichzelf waarschijnlijk. Want hoe kon hij ooit zo'n fout ma ken. Even legendarisch als berucht is in dit opzicht de overname - eind ja ren tachtig - van A-Reizen, het troe telkindje van Bernd Schötz. Geen reisorganisatie had in die tijd zo'n goede naam op het gebied van trips naar verre landen. A-Reizen kwam onder de vleugels van Oad en stierf een zachte dood; Schötz werd aan gesteld als directeur en verdween eveneens geruisloos van het tapijt. Ter Haar: „Tsja, wat zal ik daar nou van zeggen? Managers komen en managers gaan. Heet dat tegenwoor dig niet: Er bestond geen chemie in de bestuurskamer? Komt meer voor, zou ik zeggen. Cycletours, Sindbad, Bex en SRC hebben we ook overge nomen en dat is allemaal uitstekend verlopen. Laten we het verdomme déar eens over hebben." Onmiddellijk in de tegenaanval. Ter Haar eigen. Kom hem niet te na. 'Die idioot uit Holten' is nog de aar digste kwalificatie die hem in het wereldje werd toegedicht als hij weer eens met een nouveauté kwam. 'Kan nooit iets worden', schamperde con current Ferdinand Fransen van Arke bijvoorbeeld vijftien jaar geleden. 'Als die slaapbus van Oad aanslaat, dan eet ik er eentje op.' Een halfjaar later - er reden inmid dels twaalf Oad-slaapbussen met groot succes door Europa - stuurde Ter Haar zijn collega een taart in de vorm van een touringcar. Op het be geleidend briefje stond: 'Je hebt hem echt verdiend. Eet smakelijk.' Doorbraak De Alfred Heineken van de Neder landse reisbranche is hij wel ge noemd. Omdat hij elk jaar met iets nieuws kwam. Was het geen fiets- bus, dan was het de 'ontginning' van Nepal als vakantiebestemming; was het geen spotgoedkope reis naar Bali, dan was het 'de ontdekking' van Puerto Vallarte in Mexico. Ter Haar, zich nog steeds verkneute rend: „Puerto Vallarta is onze door braak geweest. Er kwam op een ge geven moment een Belg bij mij hier op kantoor en die zegt: ik heb iets voor u. Dat bleek dus Puerto Vallarte te zijn. Ik ben er gaan kijken en ik was meteen verkocht." Het daarop volgende gesprek met Martin Schro der die met Martinair de charter naar Puerto Vallarte zou gaan uit voeren, kan Ter Haar nog woordelijk herhalen. „Dat komt, het was nogal kort. Hij zegt: 'Puerto Vallarte? Hoe schrijf je dat? Waar ligt dat'? Ik zeg: 'Aan de westkust van Mexico'. Hij kijkt me vanachter dat grote bureau aan en hij zegt: 'En daar wil jij mij op laten vliegen'? Ik zeg: 'Ja'! 'Oké', roept-ie, 'maar dan pin ik je wel meteen vast op twintig vluchten. Ook al verkoop je geen stoel'. Ik zeg: 'Akkoord. Zullen we in november beginnen'?" Ter Haar nu: „Prachtig toch? Daar heb ik altijd heerlijk mee kunnen werken, met Schroder. Niet lullen maar poetsen. Die Belg die me Puer- Joop ter Haar kreeg begin dit jaar uit handen van de president van de Nederiandsche Bank dr. Nout Wellink een onderscheiding vanwege zijn uitverkiezing tot 'Reismanaser van het Jaar 2002' Foto: Capital Photo's. u to Vallarte aanbood, bekende me la ter, dat hij eerst bij Holland Interna tional was geweest. Hij is nog net niet in een krankzinnigengesticht beland. Eerst moest de één er over vergaderen, daarna de ander, vervol gens nog een derde De wereld gaat aan vergaderen ten onder. Toen puntje bij paaltje kwam, vonden ze het bij nader inzien nog niets ook. Zo werken we bij Oad dus niet. Als we 's ochtends een idee hebben, be ginnen we 's middags met de uitvoe ring." Jawel, maar dat gaat ook wel eens mis natuurlijk. Toen hij halverwege de jaren tachtig Bonair kreeg aange boden, had Ter Haar - omdat-ie wel inzag, dat Oad als louter busbedrijf niet kon overleven - de Apeldoornse reisorganisatie twee dagen later al overgenomen. Zijn bezoeker met quasi onderzoekende blik aankij kend: 'Ben jij soms naar Holten ge komen om me aan al mijn zeperds te herinneren? Maar ik moet toege ven: dat was inderdaad iets te over haast gehandeld van de heer Ter Haar. Tsjonge, tsjonge, tsjonge, ik kon daar geen kast opentrekken of er donderden een paar lijken uit. Toch kan ik niet zeggen dat die ervaring me noemenswaardig heeft veran derd. Ik ga nog steeds graag af op mijn intuïtie." Zoals ook weer bleek uit het aanwij zen van zijn opvolger. Op een lijstje met vijftien kandidaten kwam uit eindelijk de van Martinair afkomsti ge Geert Willem Boven als nieuwe directeur bovendrijven. Grote verba zing in de reisbranche die zijn zoon Julius had verwacht. Of z'n dochter Quirine. Ter Haar, verrukt in zijn handen wrijvend: „Is dat zo? Mooi! Heb ik ze weer allemaal op het ver keerde been gezet. Wat mijn kinde ren betreft: die werken beiden in het bedrijf en doen het uitstekend. Ze zijn alleen nog te jong om de kar te trekken. En met Geert Willem haal ik een man in huis die de luchtvaart op z'n duimpje kent. Net wat een reis organisatie als de onze nodig heeft. Uitbreiden van het aantal vliegva kanties is bepalend voor onze toe komst." Verspilde tijd Hetzelfde geldt voor Schiphol, want in dat 'gerommel in de marge met die paar vakantievluchtjes vanaf re gionale vliegvelden' ziet Ter Haar helemaal niets. En ook dat telkens weer terugkerende gezeur over die tweede nationale luchthaven moet nu maar eens over zijn. „Verspilde tijd. De bouw daarvan duurt veel te lang. Alles op Schiphol toespitsen van nu af aan. Toegangswegen ver beteren, huizen afbreken, zesde lan dingsbaan aanleggen Hupsakee. Waar wachten we nog op? Het gaat toch om onze toekomst?" Hij lijkt zich warempel nog echt boos te maken ook. „Ja! Dacht je dat ik dit speelde? Dan ken je me slecht. Ik ben dan wel 69, maar daarom mag ik nog wel kwaad worden over zoveel domheid. Ondernemen is he lemaal niet moeilijk. Zolang je je ge zonde verstand maar gebruikt. Laatst zit hier een makelaar in mijn kantoor die zegt: „Ik heb nou toch een mooie bestemming voor u, dat wordt een absolute hit'. Komt-ie met Argentinië aandragen. 'Argentinië! Maar dat is toch een mooi land'? Ter Haar bijkans ontploffend: „Ja, een heel mooi land zelfs. Maar ik wil bulk. Ik wil volle vliegtuigen. Is Ar gentinië véééééél te duur voor. Peru werd me onlangs ook aangeboden. Ben er net geweest. Schitterend. Ik was zeer onder de indruk. Maar Peru heeft geen strand. En geloof me, als ik in al die jaren iets heb geleerd: er móet een strand bij. Zo niet, dan kun je het vergeten. Strand en zon, daar draait het uiteindelijk allemaal om. Waar we wel aan zitten te den ken, is een weekje Peru met daarop aansluitend een weekje Aruba. Mis schien dat we die combinatie de ko mende winter in ons programma opnemen. Ik moet er mijn gedach ten nog maar eens goed over laten gaan." Pardon? Hij gaat toch met pensioen? Daar heeft hij toch niets meer over te vertellen? Ter Haar geamuseerd: „Nee, inderdaad. Maar je kunt een president commissaris toch niet be letten hardon te denken?"

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 46