SER-advies voor nieuwe WAO af BINNENLAND Dokter zonder bul WAO-advies op hoofdlijnen Celstraffen geëist voor 'ripdeal' op Schiphol Meerstad Huisartsen: Euthanasie is geen vanzelfsprekend recht Scltip met honderd vrijwilligers Natuurmonumenten vastgelopen Zo trots als een papa Regeringspartijen blijven tot op het bot verdeeld over voorstel odieuze collectie: Fendi Casa bij Van Til Wereld Natuur Fonds versiert Euromast Ook Lijst-Fortuyn in Stemwijzer krant EHET" vantiPiiiiuHMui zaterdag 23 maart 2002 COMMENTAAR Het door de PvdA gelanceerde plan om dertig- tot veertig duizend woningen te bouwen tussen Hoofddorp en Nieuw Vennep stuit op een door regionale bestuurders en Schiphol gemetselde muur van verzet. Wie het snel opruk kende beton in Haarlemmermeer in ogenschouw neemt, zal op het eerste gezicht begrip hebben voor de afwijzende reacties. Maar terecht hebben de belangrijkste politieke partijen in Den Haag minder haast de gedachtenspinsels van de PvdA bij het oud vuil te zetten. Wie het voorstel immers vanuit het perspectief van de ge hele Randstad bekijkt, moet toegeven dat er aantrekkelijke kanten aan zitten. Bouwen op één grote locatie voorkomt het dichtslibben van het Groene Hart. Daarnaast biedt het plan een alternatief voor het niet doorgaan van Bollenstad, waar minister Pronk aanvankelijk dertigduizend woningen wilde bouwen. Verplaatsing van de glastuinbouw uit het Westland en mogelijk ook uit de Bollenstreek schept daar nieuwe ontwikkelingsmogelijkheden. In het beoogde kas- sengebied in Haarlemmermeer is daarentegen vrijwel niets mogelijk, vanwege de terechte veiligheids- en milieu- eisen door de nabijheid van Schiphol. De plannen stellen feitelijk definitieve grenzen aan de groei van Schiphol voor. De kritiek dat het vanuit milieu oogpunt niet handig is nog meer huizen te bouwen in de buurt van een luchthaven wordt niet alleen geloochen- straft door gezondheidsonderzoeken, maar ook door de mening van de Haarlemmermeerdere zelf. Zij die daar nu al wonen staan veel sympathieker tegenover de luchtha ven dan de gemiddelde Nederlander, wijzen opiniepeilin gen keer op keer uit. Wie besluit er zich te vestigen, weet waar hij aan begint. Blijft over het verlies van een mooi stukje recreatiegebied. Dat is natuurlijk jammer, maar deels te ondervangen door Central Park- achtige oplossingen. En dat Park van de 21e Eeuw is er nu al. We noemen het alleen de Floriade. Ko ningin Beatrix zal het over twee weken openen. Artsen herroepen vaak hulpbelofte door Roelf Reinders vervolg van voorpagina De voorzitter van de Nederland se Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie (NWE), J.Kohn- stamm, vindt dat huisartsen door de tuchtrechter worden gestraft als zij hun belofte om euthanasie uit te voeren, niet nakomen. Niet iedereen is het daarmee eens. Woordvoerder F. Seegers van de Landelijke Huisartsen Vereni ging (LHV) wil graag precies van de NWE weten wat het pro bleem is. „Als een huisarts een afspraak met een patiënt maakt, staat die afspraak. Dus als Kohnstamm zegt dat afspraken worden geschonden, wil ik we ten: welke afspraken of welke delen van afspraken? Uit het verhaal van de NNVE proef ik een beetje dat euthanasie een recht is. Maar zo is het natuur lijk niet. Er zijn twee mensen bij betrokken, de patiënt en de arts. Het is niet zo dat als een patiënt euthanasie wil, dat de arts dan een la opentrekt om de spuit te pakken." Seegers ziet weinig in de sugges tie van Kohnstamm om patiën ten het recht te geven de second opinion-aitsen van Seen (steun en consultatie bij euthanasie in Nederland) in te schakelen bij problemen rond euthanasie. ,,Dat zou vermenging van be langen voor de Scen-artsen kun nen betekenen." Ook de artsenorganisatie KNMG is tegen deze oplossing. „Een arts inschakelen om de eigen arts te overtuigen, zet de relatie tussen arts en patiënt onder druk", aldus woordvoerster I. van Kints. „Dat is onwenselijk, gevaarlijk zelfs." De KNMG vindt wel dat artsen vroegtijdig moeten aangeven dat ze niet aan euthanasie willen meewer ken. „Het is niet wenselijk als een arts zich op het laatste mo ment terugtrekt." Woordvoerster W. de Jong van de NWE zegt dat de vereniging niet registreert hoe vaak huisart sen toezeggingen om bij een eu thanasiewens te helpen, niet na komen. „Maar het gebeurt en dat is een probleem. Huisartsen krijgen opeens last van koudwatervrees en durven opeens niet meer. En vindt dan maar eens een andere arts die het wel wil doen. Het komt ook voor dat de huisarts het erbij laat zitten omdat een tweede arts een negatief advies geeft", aldus De Jong. griend - Zo n honderd vrijwilli gers van de Vereniging Natuur monumenten zijn donderdag na hun jaarlijkse excursie naar vogeleiland Griend vast komen te zitten op een vrachtschip. De natuurvrienden moesten uit hun benarde positie worden be vrijd door de Koninklijke Neder landse Reddingmaatschappij. Vier reddingsboten brachten de Friese vrijwilligers in de loop van de avond aan wal. De leden van Natuurmonumen ten waren per schip naar Griend gekomen om het zwerfafval van het kleine eiland te verwijderen. Toen zij terug naar Harlingen wilden gaan, bleek hun schip muurvast te zitten. Door de ste vige noordoostenwind was de waterstand sneller gedaald dan verwacht. De vrijwilligers die nog niet aan boord waren, stonden ruim een uur op het strand van Griend of tot aan hun dijen in het koude zeewater op hulp te wachten.In de namiddag werd besloten de hulp van vier reddingsboten van Vlieland. Harlingen en Terschel ling in te schakelen. In kleine groepjes werden de verkleumde mensen overgezet. Amsterdam - CDA-lijsttrekker Jan Peter Balkenende zit trots met een peuter op zijn schoot. Hij deed dit in bijpassend t-shirt tijdens zijn be zoek, gisteren, aan de Negen Maanden Beurs in de RAI in Amsterdam. Foto: CPD/Juan Vrijdag ilitie jaagt ngeren uiteen iterdam De politie heeft eravond enkele charges uit- foerd in het centrum van terdam, om een grote groep geren uiteen te drijven. Die oorzaakte onrust op het ouwburgplein. Tussen de en 500 jongeren gedroegen provocerend tegenover het ikelend publiek. De politie irde zeventien wagens en de eden politie naar het ouwburgplein. De situatie rond tien uur weer onder itrole. Er is niemand aange- ïden. ax komt Utrecht et tegemoet sterdam - Ajax komt de sup ersvereniging van FC •cht niet tegemoet. Voor het irduel uit de halve finales, !9 maart, tegen Ajax 2 stelt (msterdamse club in de iA 1600 plaatsen beschik- voor de Utrechtse fans. lis conform alle afspra- aldus woordvoerder Ja- Bergsma gisteren. Suppor- van FC Utrecht legden derdag het treinverkeer van Utrecht stil. Zo wilden eNS dwingen meer dan treinen in te zetten voor vervoer van fans naar de ichtoffers tongeval terug - Alarmcentrale Elvia heeft eren wederom een groep htoffers van het busonge- maandag bij Metz, naar erland overgebracht. In Franse ziekenhuizen ver ren nu vier gewonden. Zij nen nog niet niet worden oerd. Een van hen verkeert steeds in levensgevaar. ilfort moet rdiger worden' haag - De Consumenten- d eist dat telefoonbedrijf ort direct stopt met incasso- cedures tegen klanten met betalingsachterstand. Dat t de bond gisteren gemeld, reken te zijn bestookt door Telfort-klanten. Die zeg- voor de betaling een auto- ische incasso te hebben ge- ird. Telfort is zelf vergeten het bedrag van de rekening schrijven. De Telfortbellers n bovendien nooit een baning hebben ontvangen, lat de deurwaarder aan- de gevonden Roermond iond - De politie heeft :rdag in een flatwoning in mond het stoffelijk over- t gevonden van de 77-jari- iwoonster. Haar 80-jarige genoot was ook in de flat. vas bewusteloos. De man is gebracht naar het St. Lau- usziekenhuis in Roer- Hij ligt in coma. Justitie ien misdrijf niet uit. innersrijbewijs mt deze maand haag - Het 'beginnersrijbe- wordt eind deze maand roerd. Dat maakte het mi- ie van verkeer en water- psteren bekend. De jonge ijder' kan het document vijf jaar verspelen door iunten. De straf geldt on- leer voor het rijden met alcohol op, overschrij- van de maximumsnelheid leer dan 30 kilometer per het veroorzaken van een :val door bumperkleven. roering van het begin- rijbewijs is twee keer uitge- den haag/anp-gpd - Met uitzon dering van drie van de 33 stem men, hebben vakcentrales, on dernemers en onafhankelijke deskundigen in de Sociaal-Econo mische Raad (SER) gisteren het WAO-advies vastgesteld. Het ad vies betekent als het ware dat de WAO op slot moet. Over het advies is negen maan den lang vergaderd door onder handelaars van de betrokken in stanties op verzoek van het ka binet. Aanleiding is het grote aantal mensen dat in de WAO komt, zo'n 100.000 per jaar. De SER wil dat aantal beperken tot zo'n 25.000. Alleen de onafhankelijke des kundigen R. Linschoten (oud staatssecretaris), C. van Ewijk (Centraal Planbureau) en A. Bakker (De Nederlandsche Bank) konden uiteindelijk niet volledig instemmen. „Je moet wel een rasoptimist zijn, wil je geloven dat dit voorstel z'n doel haalt", aldus Van Ewijk. In het kabinet heeft staatssecre taris Hoogervorst (sociale zaken) zich kritisch uitgelaten over het SER-voorstel, evenals de WD- fractie in de Tweede Kamer. door Janine Huismans haarlem - „Een bolletjesslikker is een menselijke koffer waarin zich coke bevindt." Dat zei offi cier van justitie N. Vogelenzang gisteren over een 50-jarige drugskoerier die voor de Haar lemse rechtbank terechtstond. Om die 'menselijke koffer' draaide het allemaal op 21 sep tember vorig jaar, toen twee broers (37 en 46 jaar) de smok kelaar bij aankomst op Schiphol wilden ontvoeren. Hij was in opdracht van een neef van de broers naar Nederland geko men. De drie hadden gezamenlijk al verschillende drugstransporten vanuit Curasao naar Nederland georganiseerd. In de zomer kreeg de neef (34) echter ruzie met zijn ooms en hij besloot voor zichzelf te beginnen. De neef liet zijn minderjarige zoon en de 50-jarige koerier op Cura sao een voorraad cocaïnebolle- tjes slikken. Vervolgens vlogen de twee naar Schiphol. Daar wil de de neef hen ophalen, maar door Helma van den Berg utrecht/gpd - Zij lijken op zie kenhuisartsen: in het wit naast het bed en in het groen aan de operatietafel. Het verschil is dat de 'tussendokter' onder supervi sie van'een medisch specialist staat en opmerkelijk veel tijd heeft voor de patiënt. Dat laatste is nu precies de re den waarom mensen voor dit nieuwe beroep kiezen, dat offi cieel 'physician assistent' (pa) heet. Dat geldt ook voor Mieke Goedvolk (35), een van de vier eerste pa-studenten in Neder land. Tot voor kort werkte zij als intensive care-verpleegkundige in het St. Antonius Ziekenhuis in Nieuwegein. Over twee jaar wil zij als tussen dokter op hart-longchirurgie van het UMC Utrecht werken. „Ik heb me tien jaar lang op ver schillende manieren in mijn ou de vak gespecialiseerd. Maar als verpleegkundige kun je er steeds minder voor de patiënt zijn." De tussendokter krijgt, als scha kel tussen verpleegkundige en de medisch specialist, de tijd om met patiënten te praten, be handelingen en onderzoeken uit te leggen en ook vragen van fa milie te beantwoorden. Boven dien zijn ze onderdeel van het behandelend doktersteam en stippelen deels zelf het béleid op de afdeling uit. Voor de verpleegkundigen en (advertentie) FNV-onderhandelaar A. Jongeri- us waarschuwde alvast de poli tieke partijen die het SER-advies niet steunen. „Wij als FNV zul len die politieke partijen weten te vinden die de kern van de SER-voorstellen onderuit halen. Voor de verkiezingen en erna", verklaarde ze. Voorzitter J. Schraven van werk geversorganisatie VNO-NCW meent dat er geen alternatief voor het SER-advies voorhan den is. „Het negeren van het ad vies, of het selectief shoppen hieruit betekent onverbrekelijk het einde van het advies", waar schuwde Schraven. Hij verweet Linschoten nog tij dens de SER-vergadering onge past' gedrag. Volgens hem schetst de voormalige WD- staatssecretaris van sociale za ken een onjuist beeld van de posities van de sociale partners. „Het is absoluut niet zo, en dan spreek ik tevens namens FNV- voorzitter De Waal, dat wij in ons hart zouden weten dat het SER-advies een echte goede op lossing van de WAO in de weg zou staan." Premier Kok zei gisteren na af loop van de ministerraad dat het kabinet waarschijnlijk op 12 april met een standpunt over de WAO komt. Volgens Kok zullen het gebrek aan unanimiteit in de SER, maar ook de woorden van Schraven en Wijffels een rol spe len in de discussie. De regeringspartijen PvdA, D66 en WD blijven tot op het bot verdeeld over een nieuw WAO- stelsel. Hierdoor dreigt het kabi net deze regeringsperiode hoog uit nog met een 'globaal voor stel' op de proppen te komen, waarbij de belangrijkste beslis singen worden overgelaten aan een nieuw kabinet. ook zijn twee ooms stonden op de luchthaven. De jongste van de twee schoot zijn neef en diens vriendin neer, terwijl zijn broer er met de 50-jarige drugs koerier vandoor wilde gaan. De officier eiste tegen de schut ter zes jaar cel vanwege een dubbele poging tot doodslag, het voorhanden hebben van een vuurwapen op Schiphol en het organiseren van drugstranspor ten naar Nederland. De broer hoorde vijf jaar tegen zich eisen vanwege medeplichtigheid aan de pogingen tot doodslag en de transporten. Hun neef moet van justitie drie jaar zitten vanwege het koerieren van de handdrugs. „Ik reken het hem enorm zwaar aan dat hij zijn zoon bolletjes heeft laten slikken", aldus de of ficier. De nu 15-jarige jongen moet hiervoor binnenkort voor komen. De 50-jarige 'menselijke koffer' moet van justitie vijftien maanden celstraf krijgen, waar van vijf maanden voorwaarde lijk. De rechtbank doet uitspraak op 5 april. paramedici biedt het nieuwe be roep een verfrissende üitdaging en carrièreperspectief, zegt M. Gerritsen, projectleider van de pa. De tussendokter mag me disch onderzoek doen en zelf standig verschillende medische ingrepen uitvoeren, zoals bij voorbeeld het verwijderen van een bloedvat uit een been. Bij dat alles staat hij wel altijd onder supervisie van de me disch specialist die de patiënt behandelt. Ondanks de jaren lange studie (gemiddeld drie tot vier jaar voor het eerste beroep en drie jaar voor de 'pittige' pa- opleiding) en eerdere ervaring in de gezondheidszorg, blijft de tussendokter dus ondergeschikt aan de echte arts met dokters- bul. Hoewel Den Haag nog moet be slissen over de exacte hoogte van de vergoedingen, gaat Ger ritsen er van uit dat een pa'er niet meer dan een basisarts (tussen de 2627 en 3247 euro) zal verdienen.Toch is dat vol gens Marcel van Hoeyen (41), Carina Joosse (27) en Silvy Dek ker (28) geen reden om dan toch maar voor de zesjarige medicij nenstudie aan de universiteit te kiezen. Vraag is hoe de patiënt op de nieuwe tussenlaag in de ge zondheidszorg reageert. Besef fen mensen in het ziekenhuis dat zij de man of vrouw in het wit naast hun bed niet een klas sieke dokter met bul is? Volgens Goedvolk en Van Hoey en wel: „Je moet wel uitleggen wie en wat je bent, maar dan zijn mensen blij met je. Een goede begeleiding en extra aan dacht vinden mensen in het zie kenhuis belangrijker dan een papiertje." Rotterdam - Het Wereld Natuur Fonds is gisteren een campagne gestart om meer naamsbekendheid te geven aan het FSC-keurmerk voor milieuvriendelijk hout. Ter gelegenheid daarvan werd de Euromast in Rotterdam 'beklad' met de kreet 'Spaar het woud, koop FSC-hout'. De actie loopt nog tot en met 31 mei. Foto: GPD Ook Pim Fortuyn doet nu mee aan de Stemwijzer, waarmee kiezers via een vragenlijst op de internetsite van deze krant kun nen nagaan waar ze politiek staan. Een computer vergelijkt antwoorden op een aantal actu ele stellingen met de diverse verkiezingsprogramma's en komt zo tot een stemadvies. Er zijn vooral onderwerpen geko zen waarover partijen duidelijk van mening verschillen. De StemWijzer is samengesteld door het Instituut voor Publiek en Politiek en de Faculteit Be stuurskunde Universiteit Twen te. De Lijst Fortuyn was aanvan kelijk de enige partij die niet wil de meedoen. Op dezelfde plek op de site kun nen de verkiezingsprogramma's van de diverse partijen op han dige wijze worden vergeleken. Van een aantal belangrijke on derwerpen kan de omschrijving uit het programma van steeds twee partijen naast elkaar wor den gezet voor een afgewogen keuze. den haag/anp - De Sociaal-Eco- nomische Raad (SER) heeft giste ren het kabinet geadviseerd over de herziening van het WAO-stel- sel. Ingrijpendende aanpassingen van de Wet Arbeidsongeschikt heid (WAO) moeten de jaarlijkse toestroom van 100.000 nieuwe WAO'ers tot 25.000 beperken. Hieronder een kort overzicht van het door de SER beoogde stelsel. Werknemers komen alleen nog in de WAO als zij voor 80 pro cent of meer worden afgekeurd. Zij moeten bovendien een aan doening hebben waarvan ver wacht wordt dat die langer duurt dan vijf jaar. Ze zijn dan voor de komende vijf jaar 'duur zaam volledig arbeidsonge schikt' verklaard en worden elke vijf jaar herkeurd. Mensen met een psychische handicap, zoals burn-out en la- ge-rugklachten, dreigen door de strengere keuringen die de SER wil, vaker buiten de boot te val len. Van een dergelijke aandoe ning is moeilijk vast te stellen dat deze langer dan vijf jaar duurt. Als voorwaarde heeft de vakbe weging aan deze beperkte in stroom gesteld dat de nieuwe WAO'ers wel een hogere uitke ring ontvangen. Zij laijgen straks 75 procent van het ge middelde loon over de laatste drie jaar. Een volledige WAO'er krijgt in het bestaande stelsel 70 procent van het laatst verdiende salaris. Nu kunnen alle werknemers die voor 15 procent of meer ar beidsongeschikt zijn, een WAO- uitkering naar rato ontvangen. Werknemers die tussen de 35 en 80 procent worden afgekeurd blijven in dienst van de baas. Ze krijgen twee jaar de tijd om te herstellen. Zij moeten met de werkgever een geschiktere baan zoeken. In het eerste ziektejaar worden deze mensen voor 100 procent doorbetaald door hun baas. I11 het tweede jaar ontvan gen zij 70 procent. De werkge vers moeten zich verzekeren voor de extra kosten van deze loondoorbetaling. Vanaf het derde jaar worden ge deeltelijk arbeidsongeschikten betaald naar rato dat zij nog kunnen werken. Dit kan eventu eel worden aangevuld door de verzekeraar. Veel hangt hierbij af van de inzet die werkgever en werknemer hebben getoond om een beter geschikte baan te vin den. Iemand die na twee jaar geen geschikte arbeid heeft ge vonden, loopt het risico in de WW terecht te komen. Werknemers die minder dan 35 procent arbeidsongeschikt zijn, blijven ook in dienst van baas. Of de medewerker zijn volledige salaris behoudt, moet hij zelf af spreken met zijn werkgever. De ondernemer mag deze werkne mers in ieder geval niet op grond van hun arbeidshandicap ontslaan. Ook moet de baas zich verplicht verzekeren, zodat een lager inkomen kan worden aan gevuld. Werkgevers hebben hierbij wel afgedwongen dat zij niet langer een boete krijgen (zogeheten Pemba-premie) als een werkne mer arbeidsongeschikt wordt binnen het bedrijf. Casa is de wooncollectie van hel gelijknamige Italiaanse modehuis ivot o.a. een serie zéér elegante zitmeubelen. Van Til brengt uit deze sieve collectie een aantal banken en fauteuils die opvallen door hun aparte geving en schitterende bekleding. Juist de stoffen maken de Fendi-collectie ijzonder: een creatieve wisselwerking tussen mode en wonen www.vanti1.nl DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3