Geen Kok, wel Fortuyn MEDIA Oscars via de radio Over regenten, scheepswrakken en specerijen Nieuwe RTL 4-serie prikkelt en zorgt soms voor glimlach Telegraaf: Tratis blad Spits is blijvertje' Het cabaret in VARA's Kopspijkers vanavond weer te zien Ileke gestrikt gr de TROS BUM - Zangeres en actrice Ice Alberti gaat vanaf 6 zeven afleveringen presen- ivan het nieuwe TROS- [amma Zaterdagavond met ike. André van Duin staat bij. Hij gaat bingogetallen (en. Voor beide presentato- betekent het programma terugkeer naar het oude iry Polak ar VARA isum - Presentatrice Clairy J (1956) verlaat het Radio 1 iaal, de dagelijkse actuali- nrubriek van de NOS. Ze naar de VARA waar zij aan adioprogramma's De Och- !en en Ophef Vertier zal merken. Polak is vanaf 1995 ienst van de NOS en sinds iegin van de rubriek bij het 51 Journaal betrokken. ieks verbod op teruggedraaid ne - De toezichthouder van jnekse televisie heeft het od op de reality-shows Big her en De Bar ingetrokken, iationale Raad voor Radio Jevisie meende dat de ramma's de Griekse zede- jdswetgeving overtraden [band met enkele naakt - sen toespelingen op seks. bat-eindstrijd s bij VARA tsuM - De finale van de lieren-debatcompetitie Op naar het Lagerhuis van de 1 wordt zaterdag live op tv ronden vanuit De Rode lin (21.05 uur). De finalis- ijn Scholengemeenschap rsbos uit Amsterdam en lalton uit Voorburg. «Hans Gertsen terdam - Het gratis och- iblad Spits is een blijver- De Telegraaf-holding, ei- aarvan Spits, is niet van ïhet verliesgevende blad de markt te halen. Ook als concurrent Metro er top zou houden, zo ver- Erde bestuurder W. Kok sren. „Of er plaats is voor tvan dit soort bladen, lik niet, maar Spits blijft, als Metro gaat", ens mediadeskundigen De Telegraaf Spits enke ren geleden alleen maar t markt om te voorko- idat Metro een succes worden. De verliezen op s zouden louter om stra- ;che redenen voor lief den genomen, iddels heeft Spits met oplage van 405.000 stuks waarde echter bewezen, ins Kok. Vorig jaar draai- pits nog 'een licht ver- dit jaar zit 'een beschei- plusje' er in. Belangrijker [De Telegraaf is echter Spits inmiddels met 8,9 ent het op een na hoog- lereik in de doelgroep 13 tot 49 jaar - de zoge nde 'young urbanised' - t,na De Telegraaf (16,4 rent), maar ruim voor het meen Dagblad (7,8), Me- i<,0) en De Volkskrant ens Kok worden adver- ies in Spits gemiddeld ïmaal zoveel gelezen als idere kranten. Het enige ileem voor De Telegraaf il er nog altijd relatief ug advertenties in Spits i „Misschien hebben we ntiële adverteerders nog êinig op het bereik van [gewezen. Daar gaan we andoen", aldus Kok. lies uitgeefconcem De Tele- fis vorig jaar voor het 'in de geschiedenis (an- 1893) in de rode cijfers be- Vörig jaar leed het be ren nettoverlies van 29,5 nen euro tegen een winst 18,5 miljoen euro het jaar or. Vooral eenmalige af dingen drukten de i-Andere oorzaken zijn e advertentie - inkomsten oge incidentele lasten, al in de tweede helft van 'temetactiviteiten lever- ren verlies op van onge- 28 miljoen euro. De be gingen die De Telegraaf 1 'vorig jaar doorvoerde, nniet voldoende om de 'niitgang van de resulta- 'P te vangen. In oktober le het besluit om drie- lerd banen te schrappen. I ftmeer door de bezuini- n verwacht het concern ar een hogere winst - ex ilincidentele lasten - te ten. Jack Spijkerman presenteert Kopspijkers. Zijn team zal 'Pim Fortuyn beter aanpakken dan de politieke partijen dat doen'. Foto: GPD/VARA/Bob Bronshoff De acteur Russell Crowe maakt grote kans op een Oscar. Een foto in de zaal geeft aan waar de cameraman zondagnacht moet inzoo men. Foto-. Reuters Hilversum - Wat zouden de ver kiezingen zijn zonder het caba ret van Kopspijkers? In ieder ge val een stuk minder leuk. Van avond is het programma terug op tv bij de VARA op Nederland 3 en natuurlijk zal één onder werp de komende weken het ca baret beheersen: de strijd tussen Pim Fortuyn en de rest. De cabaretiers van Kopspijkers hebben vorig jaar flink geïnves teerd in het nadoen van politici. Alle kopstukken zijn voorhan den. Ook Pim Fortuyn en Jan Peter Balkenende worden inmiddels perfect nagebootst. Twee politici ontbreken nog: WD-leider Hans Dijkstal en premier Wim Kok. Hans Riemens, bij Kopspij kers verantwoordelijk voor het cabaret: „Dijkstal komt vast een van de komende weken voorbij. Wim Kok niet. Er zijn fysieke be perkingen aan wie we na kun nen doen. Die man heeft zulke grote wallen onder zijn ogen, dat is met schmink niet op te lossen. Dus geen Wim Kok, ten zij hij alsnog doorgaat in de po litiek. Zeg nooit, nooit." De tien cabaretiers en presenta tor Jack Spijkerman staan te trappelen om de beslissers van Nederland weer op de hak te nemen. De verkiezingen op 15 mei vormen een prachtige aan leiding. „Het was nog nooit zo span nend", constateert Riemens. „Maar we gaan gewoon aan de slag. Vaak zal het een politiek onderwerp zijn, maar er kan zich ook iets anders aandienen. We hebben in ieder geval geen vooropgezet plan. Wel gaan we Pim Fortuyn beter aanpakken dan de politieke partijen dat doen", aldus Riemens, die er heel snel aan toevoegt: ..Hoop ik." Maar hoe pak je Fortuyn aan? Riemens: „Niet anders dan de andere politici. Wij doen nie mand na alleen om 'leuk te doen', maar om kritiek te leve ren. Het gaat om de inhoud en het moet natuurlijk ook nog leuk zijn om naar te kijken. On ze kritiek op Fortuyn gaat vooral over wat hij niet zegt, over wat hij allemaal suggereert en over de mensen die 'om hem heen lo pen." Riemens geeft liever niet te veel weg om de spanning er nog een beetje in de houden. Wel zullen Viggo Waas en Peter Heerschop weer een eigen item maken en wie daarin op de hak genomen wordt, laat zich eigenlijk wel ra den. Ranja De voorbereidingen voor het ca baret beginnen dinsdagavond na het 8 uur Journaal. Dan komt een telefoonrondje op gang waarbij de onderwerpen voor die zaterdag worden doorgeno men aan de hand van het nieuws. Riemens: „Op de een of andere manier is het dinsdag wel duidelijk hoe het nieuws er die week uitziet. Dan kunnen we woensdag en donderdag schrijven voor zaterdag. Soms komt er iets actueels tussendoor en moeten we de boel snel om gooien. Zo was het lijsttrekkers debat nu op donderdag. Wij hadden het liever op dinsdag gehad." Tot de vaste schrijvers van het cabaret behoren Paul Groot, Owen Schumacher. Sander van Opzeeland en Riemens. Samen met Thomas van Luyn, Sanne Wallis de Vries en Ellen Pieters vormen ze ook de acteurs. Schrijven betekent vooral veel praten. „We moeten scherp krij gen wat we van iets of iemand vinden. Als we ons commentaar hebben, gaat de rest vanzelf', aldus Riemens. Soms zijn de typeringen zo raak, dat het lastig is nog anders te gen de echte persoon aan te kij ken. Probeer maar eens aan mi nister van Defensie Frank de Grave te denken zonder dat hij een glas ranja en een rietje voor zich heeft. Hebben de cabare tiers het idee dat ze invloed heb ben? Riemens: „Er kijken veel mensen naar ons, dus het gaat in ieder geval niet onopgemerkt voorbij. Het antwoord op de vraag of we echt invloed heb ben, laat ik graag aan anderen over." Dolf Rogmans Kopspijkers wordt vanavond om 20.05 uur door de VARA op Ne derland 3 uitgezonden. Hilversum - Wie wint de Oscars dit jaar? In de nacht van zon dag 24 maart op maandag 25 maart (Nederlandse tijd) staat die vraag in Hollywood cen traal. Wie er rechtstreeks bij wil zijn, moet naar BBC 2 of Canal kijken of in bed blijven met de radio aan. Van één uur 's nachts tot zes uur in de och tend is op Radio 1 en 2 de uit reiking te volgen. Het NCRV-programma Nacht- Licht zendt rechtstreeks uit vanuit hotel Arena in Amster dam. Daar vindt het jaarlijkse feestje van de Nederlandse filmliefhebbers plaats. Dat feestje duurt vooral heel erg lang. Tegen de tijd dat iedereen gapend in de stoelen hangt, ko men de echt belangrijke prijzen aan bod, zo rond een uur of vijf in de ochtend. Tot die tijd pro beren de aanwezigen er het beste van te maken. Onder hen de recensenten van de Neder landse dagbladen en een aantal acteurs en regisseurs. Zij zullen de prijzen en hun winnaars van commentaar voorzien. Het ra diocommentaar vanuit Neder land wordt verzorgd door Ireen Oostveen en Jelle Koolstra. Vanuit Hollywood levert René Mioch commentaar en Whoopi Goldberg zal ook regelmatig te horen zijn, omdat zij de podi umpresentatie doet van de Os car-uitreiking. Dit jaar is met dertien nomina ties The Lord of the Rings (In de ban van de ring) de grote fa voriet. De film van Peter Jack son is in alle belangrijke cate gorieën voorgedragen: beste film, beste regie en beste sce nario. Van de acteurs kreeg al leen Ian McKellen een voor dracht voor de beste bijrol als de tovenaar Gandalf. De grote concurrenten van de film naar de boeken van J.R.R. Tolkien zijn A Beautiful Mind, een drama met Russell Crowe over een wiskundig genie dat lijdt aan schizofrenie, en de ex travagante musical Moulin Rouge. Beide films maken kans op acht Oscars. Rond A Beautiful Mind is in Amerika overigens een relletje ontstaan. De wiskundige uit de film, John Nash, is met 73 jaar nog springlevend en wordt nu beschuldigd van jodenhaat. Hij heeft dat op televisie inmiddels tegengesproken, net als het ge rucht dat hij homofiel zou zijn. De makers van de film vermoe den een complot, want het is wel erg toevallig dat het ge rucht de wereld in wordt gehol pen rond de tijd dat een vooral joodse jury moet beslissen over het toekennen van de Oscars. Grote verrassingen hebben zich overigens bij de nomina ties van dit jaar niet voorge daan. Bij de acteurs is Russell Crowe opnieuw de onbetwiste favoriet. Vorig jaar kreeg hij al de Oscar voor de beste acteur voor zijn rol in Gladiator. Zijn intense vertolking van de in zich gekeerde wiskundige John Forbes Nash jr. roept sterke herinneringen op aan de rol die Dustin Hoffman in Rain Man speelde. Crowe moet het opne men tegen Sean Penn (I am Sam), Will Smith (Ali), Denzel Washington (Training Day) en Tom Wilkinson (In the Be droom). Bij de actrices wordt Nicole Kidman voor haar rol in Mou lin Rouge hoog aangeslagen. Haar concurrenten zijn Judi Dench (Iris), Sissy Spacek (In the Bedroom), Renée Zellweger (Bridget Jones's Diary) en Halle Berry (Monster's Ball). Wie zich wil voorbereiden op de Oscar-uitreiking zou eens op internet moeten kijken. Via www.buzz.nl kunt u bijvoor beeld meedoen aan een wed strijd en bij de Oscar-organisa tie zelf (www.oscar.com) en de BBC (www.bbc.co.uk) zijn trai lers van de genomineerde films te bekijken. Dolf Rogmans NachtLicht zendt de Oscar-uit reiking lii>e uit via Radio 1 en 2. vanaf 01.00 uur. Bas Westerweel maakt VOC-vertellingen voor regionale zenders Bas Westerweel maakte voor vijf regionale omroepen een serie programma's over de VOC. TV Noord-Holland zendt zondag de eerste aflevering uit. Foto: GPD De oprichting van de VOC in 1602 wordt dit voor jaar uitgebreid herdacht. Afgezien van de NOS- uitzending over de herdenking in Den Haag laten de Hilversumse tv-makers de roemruchte ge schiedenis van de Hollandse handelsvloot voor alsnog links liggen. Zo niet voormalig AVRO-cory- fee Bas Westerweel, die voor vijf regionale tv- zenders de serie VOC Vertellingen heeft ge maakt. TV Noord-Holland heeft morgen de pri meur. door Berrit de Lange Amsterdam - Bas-Westerweel (39) verliet drie ënhalf jaar geleden na zeventien jaar de AVRO om zijn 'carrière een nieuwe wending te ge ven'. Het gezicht van programma's als Top- Pop, Alles Kits, Fort Boyard en Duel over de grens werkt tegenwoordig achter de schermen als producent van kleinschalige tv-producties. De belangrijkste klant van Bas Westerweel Producties is TV Noord-Holland. Westerweel: „Ik hoef niet met grootse producties te begin nen. Mijn opvatting is: pas als iets goed is, mag je verder groeien." Hij maakte voor de Noord-Hollandse tv-zen der de serie Mooi Noord-Holland en is nu op nieuw met de regionale zender in zee gegaan voor een reeks over de VOC, die dit jaar vier honderd jaar geleden voor het eerst uitvoer naar de Oost. De Vereenigde Oost-Indische Compagnie hield niet alleen 'kantoor' in Enkhuizen en Hoom, maar werd op zijn handelmissies naar Azië ook aangestuurd vanuit de VOC-kamers in Amsterdam, Rotterdam, Delft en Middel burg. En dus lag het voor de hand dat Wester weel zijn serie ook aanbood bij de Amster damse tv-zender AT5, Omroep Zeeland, het Zuid-Hollandse TV West en TV Rijnmond in Rotterdam. Bron Als bron voor VOC Vertellingen fungeert de collectie van het Westfries Museum in Hoom. Ruud Spruit, directeur van het museum, leidt de kijker langs de bloeiperiode van de han delsorganisatie, die twee eeuwen aanhield. Spruit, die volgens Westerweel een voor de kij ker aantrekkelijke combinatie van 'chic en on deugd' in zich verenigt, belicht op locatie in verschillende VOC-steden théma's als de re genten, de schepen, de pakhuizen, de beman ning, de navigatie, de route, de jongens van Bontekoe, zeevaarder J.P. Coen, forten, pak huizen en scheepswrakken. „De historie van de handelsorganisatie raakt aan vele kanten ons eigen bestaan. In dertien afleveringen van tien minuten leiden we de kijker door het abc van de VOC.", zegt Wester weel. „Het zijn korte inkijkjes, maar wel rijk gemaakt, met veel aandacht voor belichting en decor. Ik maak graag televisie met een wanne uitstraling. Zo laten we in totaal zo'n 400 schil derijen zien, de serie is daardoor rijk aan af beeldingen." Westerweel tovert vanuit de computer frag menten van VOC Vertellingen tevoorschijn op de monitoren in zijn krap bemeten studio in Amsterdam-Zuidoost, een labyrint van kan toorkolossen vlakbij de Arena. Zijn vrouw, ac trice en zangeres Babette van Veen, neemt de voice-over voor haar rekening, vertelt Wester weel, maar die moet hij er nog onder monte ren. Hij toont een fragment van de aflevering waar in tatoeagekoning Henk Schiffrnacher de link legt tussen de mwe zeebonken van de VOC en de oorspong van de tatoeage. Westerweel: „De zeelieden verveelden zich nogal eens, door ziektes die aan boord uitbraken waren ze vaak genoodzaakt rust te houden. Om de tijd te do den gingen ze elkaar tatoeëren." Westerweel is als 'plaatjesmaker' ook trots op de passage waarin Spruit plechtig het scheeps journaal van het schip de Gelderland uit 1598 toont. „Ik wil dat de kijker als Spruit komt aan lopen meteen ziet dat hij een zeldzaam docu ment bij zich heeft. Zo vang je de onverdeelde aandacht van het publiek." De voormalig tv-presentator geniet van de cre ativiteit die zijn nieuwe baan vergt. „Ik heb van mijn 18de tot mijn 35ste bij de AVRO ge werkt. Toen ik daar weg ging, had ik het gevoel dat ik mijn ouderlijk huis verliet om op kamers te gaan. Al die jaren werd alles voor me gere geld en opeens stond ik er alleen voor." Hij stapte over naar John de Mol Producties, maar na een mislukte poging weer op de buis te ko men, stond hij na een jaar weer op straat. „En dan is de vraag: wat nu?" Kleinschalige tv-producties maken. En hij stond in het theater als verteller in de voorstel ling Peter en de Wolf van Prokofjev. De 'eer lijkheid' van het podium blijft trekken, vanaf oktober gaat Westerweel het land in met zijn eigen kindervoorstelling Zwart als inkt, naar het boek van Wim Hofman. Een idee voor een volgende tv-productie heeft hij ook al: „Ik wil graag een serie maken over sagen en legen den." Hij denkt in Hilversum later dit jaar nog wel een omroep te kunnen interesseren voor VOC Vertellingen, maar dan moet de serie eerst he lemaal af zijn. „Iets wat met veel aandacht en liefde is gemaakt, hoeft niet per se duur te zijn. Het is eigenlijk te gek dat er momenteel op de Nederlandse televisie niet een mooie serie loopt over dit onderwerp." VOC Vertellingen: TV Noord-Holland, vanaf zondag 24 maart. 19.30,21.40 en 22.10 uur. TV West: vanaf 7 mei. Marina Duvekot en Bart Oomen spelen de hoofdrol in de nieuwe RTL 4-serie. Foto: RTL 4 Hilversum - Waag het niet het om het nieuwe RTL 4-program- ma Volgens hem, volgens haar een komedie te noemen! Pro grammadirecteur Leo van der Goot zwaait dreigend met zijn vinger in de lucht. „Ik kom jullie persoonlijk opzoeken, dames en heren van de pers." Maar wat is Volgens hem, volgens haar dan? Een rustpunt in de avond dat voor herkenning en af en toe een glimlach zorgt, hoopt Van der Goot. Volgens hem, volgens haar zit vanaf maandag dagelijks inge klemd tussen RTL Boulevard en het Nieuws van half acht en is in elk geval anders dan de pro gramma's die de Nederlandse televisiekijker tegenwoordig krijgt voorgeschoteld. Zo wil RTL 4 benadrukken. In filmpjes van amper vijftien minuten zijn situaties te zien in het leven van Robert en Saskia, een trendy stel, midden dertig en neigend naar een yuppenbestaan. In hun gesprekken drukken ze uit wat de verschillen zijn tussen mannen en vrouwen. En dat gaat via alledaagse onderwer pen: hij wil televisie kijken, maar zij wil rustig een boek lezen; hij wil vrijen, maar zij besluit lang durig haar moeder te bellen; zij wil een goed gesprek, maar hij is te moe. „Soms is het zo herkenbaar dat het flauw wordt. Maar dat is niet erg. Volgens hem, volgens haar is niet bedoeld als dijenkletser. Je moet het zien als prikkelend. Af en toe zorgt het voor een glimlach, omdat je zoveel her kent", aldus Van der Goot. En dit alles is ook nog in een op merkelijke jasjes gestoken. De filmpjes zijn namelijk vanuit één camerastandpunt gedraaid. De hoofdpersonen lopen in en uit beeld en andere acteurs zijn nooit herkenbaar. „Wat dat betreft is het erg ver nieuwend", vindt Leo van der Goot. In Nederland dan, weltever staan. Volgens hem, volgens haar is namelijk gebaseerd op een format dat in Canada is ont wikkeld en vanaf 1997 als Un gars, une fille met succes in het Franstalige Québec is te zien. Het programma is daarna ook in Griekenland, Portugal, Spanje en Frankrijk op de buis versche nen en met name in het laatst genoemde land is het een regel rechte topper. Dagelijks kijken zo'n zeven miljoen Fransen naar de discussies tussen Chouchou en Loulou op France2 en van de uitgebrachte videobanden en dvd's zijn er in totaal al één mil joen exemplaren verkocht. Op merkelijk daarbij is dat Un gars, une fille het in Frankrijk zeer goed doet bij de jeugd en bij vrouwen onder de vijftig jaar. Niet helemaal de doelgroep die RTL 4 voor ogen heeft, maar volgens Van der Goot past Vol gens hem, volgens haar wel uit stekend bij 'zijn' zender. „Met RTL 4 willen we dicht bij de kij ker zitten. Wat voor hem of haar belangrijk is, brengen we op tv. Zo wordt bij RTL Boulevard ge zegd, wat er thuis op de bank wordt gezegd. Met Volgens hem, volgens haar proberen we daar bij aan te sluiten. Het is de be doeling dat Robert en Saskia een stel worden waarvan je als kijker gaat houden. Ze komen als het ware elke dag bij je thuis." Vertrouwd Dat hoeft nu ook weer niet, maar Volgens hem, volgens haar geeft wel een vertrouwd gevoel. Iedereen heeft wel eens de ge sprekjes gevoerd die Robert en Saskia voeren in de badkamer, in het restaurant, bij schoon moeder of in de auto. Het is al lemaal wat dikker aangezet, maar dat stoort niet omdat de acteurs Marina Duvekot (be kend van onder meer Onderweg naar morgen en Jansen, Jansen) en Bart Oomen (een vast gezicht in de Voor elkaar-campagne van het biermerk Amstel) de scènes op zo'n losse manier spelen. En blijkbaar zijn de n®este 'pro bleempjes' tussen hem en haar behoorlijk universeel. Scato van Opstall, die de Franse serie voor RTL 4 bewerkt, kan de scripts bijna letterlijk vertalen. „Meestal gaat het om details. Zoals een andere munteenheid. Maar ver der zijn de situaties vrijwel ge heel over te nemen." Tot eind juni heeft RTL 4 85 af leveringen geprogrammeerd. Maar Van Opstall kan nog even vooruit. In Frankrijk is men de vijfhonderd al gepasseerd. door Eric de Bie Volgens hem. volgens haar wordt maandag om 19.15 uur door RTL 4 uitgezonden.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 31