rot i me 'Ik ben niet gek, ik voel GESPREK VAN DE DAG 'Starmaker' in het kwadraat: Britse gekte rond 'Pop Idol' Een oproep r Zelfbeschadiger zoekt uitweg door snijden of krassen Dronken in een kurkentrekker 152 MENSELIJK Hij is er met twee benen binnengekomen en wil er daar om ook met twee benen uit. Dat is het standpunt van de 52-jarige Amerikaan Rodolfo Hernandez, die ter dood is veroordeeld voor een moord uit 1985. Vorig jaar, toen Hernandez al in de dodencel zat, verloor hij als gevolg van diabetes een been. Volgende maand staat zijn execu tie gepland. De gevangenisautoriteiten weigeren echter te voorzien in zijn laatste wens: EEN KUNSTBEEN, zo dat hij rechtop en op eigen kracht naar de executieruim te kan lopen. Volgens Hernandez treuzelt de Texaanse gevangenis waar hij vastzit met het kunstbeen om geld te besparen. Maar woordvoerder Larry Fitzgerald van het Texaanse departement voor strafrecht spreekt dat tegen. De voornaamste reden dat Hernandez nog niet van een kunstbeen is voorzien, is de infectie die zich op de stomp van de gedetineerde heeft ontwikkeld, zegt hij. Een deelnemer aan de Thaise versie van WEEK END MIUONAIRS heeft de hoofdprijs van een mil joen baht (26.200 euro) moeten inleveren nadat was gebleken dat er een verkeerd kabeltje op haar monitor was aangesloten, zodat alle goede antwoor den al oplichtten voor ze de vraag had beantwoord. Aangekomen bij vraag 5 had Lertlak Panchanawa- porn haar drie 'hulplijnen' (mogelijkheden om het pu bliek of het thuisfront om advies te vragen) al opge bruikt en was ze dus volle dig op haar eigen kennis aangewezen, toen ze ont dekte dat een van de vier antwoorden waaruit ze kon kiezen speciaal was ge markeerd. Ze besloot voor dat antwoord te gaan en bleef die tactiek met suc ces volgen tot en met vraag vijftien, de één-miljoen- baht-vraag. De producen ten van het programma vonden het vreemd dat Le rtlak, die nauwelijks oplei ding heeft genoten, plotse ling zoveel wist en spraken haar daar na de show over aan. Ze gaf meteen toe dat de goede antwoorden ge- high light waren, wat bleek te komen doordat een ka beltje dat voor het scherm pje van de presentator was bestemd, ook aan haar mo nitor was verbonden. De populariteit van RASHONDEN neemt weer toe. Het afgelopen jaar werden er ongeveer 5 procent meer stam bomen afgegeven dan in 2000, zo blijkt uit gegevens van de Raad van Beheer op Kynologische gebied in Neder land. Hiermee staat de rashond weer meer in de belang stelling, na een forse teruggang in de tweede helft van de jaren negentig. De meest populaire rashond blijft de la brador retriever. De afgifte van stambomen van dit ras steeg in 2001 met ruim eenvijfde ten opzichte van het jaar ervoor. De Duitse herder blijft tweede, de golden re- triever derde. De 56-jarige artieste LIZA MINELLI is donderdag avond in Londen in haar limousine ontsnapt aan een overval. Bij een stop licht probeerden drie mannen door het open raam haar peperdure halsketting te stelen. De ster dacht dat zij een handtekening wilden heb ben. Dat heeft Minelli's woordvoerder gisteren meegedeeld. De chauffeur van de artieste voelde nat tigheid en sloot onmiddel lijk elektrisch alle ramen. De mannen probeerden nog de deur te openen, maar de chauffeur spurtte er vandoor. Minelli en haar kersverse, vierde man Da vid Gest (48) kwamen met de schrik vrij. De echtgenoot van de Canadese zange- res CÉLINE DION, René Angelil, zou twee jaar geleden in een hotel in Las Ve gas een vrouw heb ben verkracht. Dat meldde vrijdag de krant Las Vegas Re view-Journal. Ange- li Is advocaat, Marty Singer, verwijst het bericht naar het rijk der fabelen. Volgens Singer hebben de vrouw en haar man een klacht ingediend tegen Angelil en te gen het Imperial Ho tel in Las Vegas. De krant meldde dat de vrouw over hetzelfde incident al twee jaar geleden tot een schikking is geko men met Angelil. Destijds had de vrouw gemeld 'onzede lijk betast' te zijn door de man van Céline Dion. ,,Van verkrachting was toen helemaal geen sprake", aldus de advocaat. Het artiestenechtpaar is destijds akkoord ge gaan met de schikking om een rechtszaak te voorkomen. 'Big Brother' was een succesvol televisieprogramma in Groot- Brittannië, 'Popstars' (in Neder land bekend geworden als Star maker) eveneens. Maar 'Pop Idol', een slimme combinatie van beiden, slaat alles. Het pro gramma zelf -met dertien mil joen kijkers tijdens de laatste uitzendingen al een overweldi gend succes- zit er inmiddels op, maar de naklap is nog hefti ger. Winnaar Will Young kwam drie weken geleden van niets op één in de Engelse hitparade met een zeer snel vervluchtigend liedje waarvan in een dag niettemin 385.000 exemplaren werden ver kocht. Een nieuw record. Young -die er beter uitziet dan dat hij kan zingen- staat nog steeds op één, maar vrijwel ze ker wordt hij daarvan de ko mende week verdrongen door verliezend Pop-Idol-finalist Ga- reth Gates wiens mierzoete co ver van 'Unchained Melody" sinds begin deze week tot treu- rens toe op de hitzenders wordt gedraaid. En alsof dat nog niet genoeg succes is voor Pop Idol: een der de deelnemer stond vorige week op zes (met een cover van een lied van Whitney Houston) ter wijl van een vierde en vijfde deelnemer ook nog een rijke oogst wordt verwacht. Pop Idol was een idee van twee oude rotten uit de popindustrie, Simon Fuller (die de Spice Girls aan hun hits hielp) en Simon Cowell (Westlife), die tevens als bruut jurylid in het programma meedeed. Van 'Popstars' leen den de twee het idee om voor het oog van de televisie begin nende amateurs tot popsterren t£ maken, terwijl een jury zo genadeloos mogelijk oordeelt over de sterren in de dop. Het talentencircus begon okto ber vorig met audities waaraan maar liefst tienduizend toilet- en badkamerzangers en -zan geressen deelnamen. Dat was vaak lachen gieren brullen voor het publiek, maar huilen voor de deelnemers als een jurylid weer eens oordeelde dat 'je stem lijkt op die van Mickey Mouse aan de helium'. Uiteindelijk bleven er tien fina listen over, waarna een Big- Brother-element zijn intrede deed. In de negen finale-uit zendingen (prime-time zater dagavond op de commerciële onafhankelijke zender ITV) moesten de kijkers thuis elke keer een kandidaat wegstem men waarna vanzelf de win naar overbleef. Op de beslissende avond brachten maar liefst negen mil joen kijkers telefonisch hun stem uit en moest de weduwe Rothery in de West-Midlands twee uur op een ambulance wachten omdat de alarmcen trale wegens overbelasting van het net niet bereikbaar was. Vanaf het eerste uur melken de boulevardbladen het program ma en zijn deelnemers volko men uit. Verscheidene op wraak zinnende ex-vriendin nen van Simon Cowell vertel den de bladen in geuren kleu ren -en natuurlijk tegen beta ling- over het multilaterale lief desleven van het jurylid en onthulden de lengte van diens geslacht en de wijze waarop hij zich ervan bediende. Verliezend finalist Gareth Gates was van begin af aan het liefje van de tabloids. Hij stotterde en was dus de underdog die steun verdiende. Over uitein- Neem nou het woord 'neef. Dat heeft twee betekenissen. 1) Zoon van broer of zus. 2) Zoon van oom of tante. Voor beide beteke nissen heeft het Frans een apart woord. Neveu: zoon van broer of zus. Cousin: zoon van oom of tante. Wij Nederlanders moeten ons behelpen met dat vage neef. Onhandig. Maar soms is onze taal handiger dan Frans of Engels. Neem het achtervoegsel je'. Daar kunnen we alles mee verkleinen: huis-huis je, kind-kindje. Gemakkelijk. Ter wijl de Fransen bij iedere verklei ning het woord petit van stal moet halen: petit maison, petit enfant. On gemakkelijk. Ons ondenverp van vandaag: handige en onhandige woorden. Ik vind een woord handig wanneer het minstens twee woorden in zich verenigd. 'Huisje' is ZATERDAG 23 MAART 2002 4 J ot delijke winnaar Will Young rees de prangende vraag of hij op heren dan wel dames viel. Om onderzoeksjournalistiek daar naar te voorkomen onthulde Will vorige week het grote nieuws tenslotte maar zelf aan 's lands grootste blad, News of the World. 'Ik ben gay' luidde kop waarmee de krant opende. Waarna mediadeskundigen in de zogenaamde kwaliteitskran ten daar uitvoerige essays over gingen schrijven. En zo gaat het maar door in de bladen. Wat opvalt zijn de gulle lach waarmee alle belangrijke betrokkenen van Pop Idols zich elke dag weer op de kiek laten zetten. Want iedereen is blij. Will Young is in drie weken miljo nair geworden met zijn smart lap, Gareth Gates heeft een contract van 1,2 miljoen euro gesloten met Pepsi Cola en wordt volgende week de nieu we nummer één, Simon Fuller en Simon Cowell verdienen al leen al aan de verkoop van het programma aan de Verenigde Staten vele tientallen miljoe nen. Beiden slaan trouwens meerdere vliegen in een klap. Zo is Cowell ook baas van de platenmaatschappij die nu de hits van Young en Gates uit brengt. Alleen de echte muzikanten zijn bedroefd. Elton John he kelde vorige week de korte-ha- len-, snel-rijk mentaliteit van de platenindustrie Al die een dagsvliegen uit de hitfabrieken zorgen leidden ertoe dat echt talent, met een lange adem, geen kans meer krijgen. Zijn oordeel over al die hitjes van vandaag de dag: „Het is ge woon veevoer." Harm Harkema handig 'klein huis' is onhandig. Ik heb vandaag vier van die handige termen voor u in de aanbieding. Ze staan geen van alle in de Van Dale. Waarom zijn die woorden niet algemeen bekend? Omdat ze uit de streektaal komen of uitheems zijn. Of horen tot het jargon van een be volking- of beroepsgroep. Of misschien heeft Van Dale niet goed opgelet. Eerste woord: kramer. Betekenis: oude vrouw. Ik hoorde dat voor het eerst toen ik zat te kaarten met een Maastrichtenaar. Toen hij de kaarten moest delen bevoch tigde hij zijn vingers en zei: 'Lek vinger, lek duim! Lek kramer zijn pruim Geen net versje, sorry. Er staan natuurlijk twee taalfouten in dit rijmpje: 'lek' moet 'lik' zijn. En 'zijn pruim' is eigenlijk 'haar pruim'. Maar zijn i.p.v. haar komt bene den de rivieren veel voor bv. moeder zijn kinderen. Kramer lijkt mij overigens afge leid van het Franse woord voor grootmoe der: grandmère. Maar daar kon die jon gen uit Maastricht geen uitsluitsel overge ven. Voorbeeld tivee: ramen. Betekent: hand tastelijk worden. Kwam voor in de buurt van 's Hertogenbosch. Ik heb een meisje daar ooit horen zeggen dat ze haar verke ring had uit gemaakt 'omdat hij alleen maarzit te ramen'. En een tante van me zei eens over haar man dat hij vroeger 'een echte ramer' was. Over Den Bosch ge sproken: daar komt ook het woord kwik ken veel voor. Betekent: uitproberen hoe veel iets weegt. 'Hoe zwaar is die koffer?' 'Kwik maar eens'. Maar kwikken staat in Van Dale. Ramen niet. Derde geval: kibbitzer. Dat is een toe schouwer bij een denksport. Ik heb dat woord vaak gehoord. Ik was erg verbaasd het niet in het woordenboek aan te tref fen. Wat zal ik er meer van zeggen. Vreemdste zaak: doorslag. Dat staat met Zelfbeschadiging bespreekbaar maken met project Onderhuids Van alle menselijke gedragingen is zelfbeschadiging v lijk het meest verborgen en het minst begrepen. Door te snij! of te krassen breken de zelfbeschadigers even door hun one' lijke emotionele pijn heen. Het bloed dat door de barrière v huid komt, geeft - vrij baan - aan hun heftige gevoelens van li angst, woede, verdriet of vervreemding. De zelfbeschadiger» door zijn verwonding even rust. Maar als er daarna geen ade» te hulp wordt geboden, komt de onrust weer terug en belanier zelfbeschadiger in een neerwaartse spiraal. 29 De Steungroep Zelfbeschadiging is deze mensen behulpzaa bn De groep biedt naast telefonische hulpverlening en groepsgi nP sprekken ook individuele begeleidingen voorlichting. Onlar r\ het project Onderhuids gestart. Dit moet inzicht geven in de it i levingswereld en beweegredenen van mensen die hun toevli zoeken tot zelfbeschadiging. Sonja Nijon is projectleider van B derhuids. „Veel jonge meisjes doen het beschadigen in allei jv« zaamheid. Soms zelfs jaren lang, zonder dat hun ouders het id( ken. Het is vaak een raadsel waarom ze het doen", vertelt ze na: Het gaat beslist niet alleen om psychiatrische patiënten. Ooi Ie meisjes en vrouwen die studeren of werken, verwonden ziel e t Zelfbeschadiging is, licht Nijon toe, altijd een wanhoopsdaai ve Het idee dat iemand zichzelf verwondt, roept bijna altijd we na stand op. De zelfbeschadigers kunnen of willen het daarom meestal niet vertellen. Ze zijn bang voor afwijzing. „Het is "ta< nu maar eens naar buiten te treden. IS vele betekenissen (bv. afschrift) in Vat Dale. Maar niet met de betekenis die het vaakst gehoord heb: een onverdie mazzeltje. Wie met een tien euro bete en terugkrijgt van 20 euro, heeft een i slag. Als je dat wisselgeld accepteert, i je de doorslag. Amsterdamse uitdruk Komt veel voor in de gokkerwereld. Kramer, ramen, kibbitzen en doorsla A Ziedaar mijn voorbeelden. Ik zou gre Eg komen tot een woordenlijst van ham woorden. Van woorden die Van Dale 11 kent en die minstens tivee andere wo jjg den in zich verenigen. Of die op wat F manier ook handig zijn in het gebrui Misschien kent u zulke woorden uit L jeugd of uw dialect. Of misschien wo ze alleen in uw familie gebruikt. Ik h mij zeer aanbevolen op: Postbus 507, w* PA Haarlem, t.a.v. Joost Prinsen ofe joostprinsen@zonnet.nl Dan zullen u meneer Van Dale eens een lesje leren reld laten weten wat het is. Dat het geen aanstellerij of aan- dachttrekkerij is, maar dat ik niet anders kan. Het is ook ab soluut niet mijn intentie om dood te gaan. Ik wil juist door gaan." Ze maakt daarom plan nen om te zijner tijd in Rotter dam een kinderopvangproject op te zetten. Samen met haar vriend maakt ze daarvoor een deel van haar woning gereed. Ze heeft sinds kort wel altijd een brief op zak, een soort codicil, waarin ze uitlegt wie ze is en hoe ze wenst dat er met haar Zelfbeschadiging is een manier van omgaan met emotionele pijn. Zo'n 20.000 personen kras sen, snijden of branden zichzelf. Eén van hen is Marrig. Ze maakt met het stanleymes diepe kerven in haar onderarm. Die wonden moeten meestal in het zieken huis worden gehecht. „Ik schaam mij er niet voor. Ik ben niet gek, ik voel me rot. Het is ook maar een deel van mezelf dat snijdt." Het begon drie jaar terug. Eerst bonkte ze met haar hoofd tegen de muur, later ging ze snijden in haar armen. Waarom ze dat deed, wist ze toen nog niet. Ze was 22 jaar en werkte als hulpverleenster in een gezins vervangend tehuis voor gehan dicapten, een baan die haar veel bevrediging schonk. Ze was in die tijd depressief en voelde zich soms eenzaam. Haar ouders waren twee jaar daarvoor gescheiden en ze dacht veel na over haar jeugd. Was die echt wel zo'vrolijk ge weest als ze zelf geloofde? Ze werd namelijk overvallen door beelden dat ze in haar jeugd seksueel was misbruikt. Door hevig met haar hoofd tegen de muur te bonken stopten die beelden en werden de stemmen in haar hoofd minder. Ze sprak er eerst met vriendinnen over en ook haar familieleden betrok ze er in, maar bij die laatsten kreeg ze weinig gehoor en ze verbrak het contact met haar vader en haar oudste broer. La ter zou ze dat ook met haar moeder doen. Hoewel ze overdag goed func tioneerde in haar baan, 'dwon gen' de stemmen in haar hoofd 's nachts het bonken te verhevi- 'Als ik snijd, zijn de stemmen even weg'. Foto: Marnix Schmidt gen. Op een gegeven moment was dat gebonk niet meer vol doende om de stemmen het zwijgen op te leggen en bewerk te ze zichzelf met een aardap pelmesje. De volgende morgen ging ze toen wel gelijk naar haar huisarts. „Ik begreep toen nog niet wat er precies aan de hand was, maar ik wilde wel persé ge holpen worden." Ze belandde bij het RIAGG. Desondanks namen de fre quenties en de hevigheid van het zelfbeschadigen toe. In plaats van het aardappelmesje gebruikte ze het stanleymes. Soms sneed ze zichzelf elke dag, soms enkele malen per week. Meestal gebeurde dat als ze in bed lag. „Het luchtte me altijd op, ik werd er rustig van en de stemmen waren dan even min der sterk aanwezig." Omdat de therapeut van het RIAGG haar over die snijsessies een schuldgevoel gaf, zocht ze elders hulp. Die therapeut ont dekte dat ze lijdt aan een Meer voudig Persoonlijkheid Stoornis (MPS) en vertelde haar over haar zogeheten dissociatie. Haar persoonlijkheid bestaat volgens die theorie uit meerdere Marrigs. Ze zag dit zelf ook en daardoor viel alles ineens op zijn plaats. „Het is nog steeds heel vervelend, maar het hoort op de één of andere manier bij me. Eén persoon snijdt, een an der wordt in het bloed en de wonden wakker en een derde Marrig gaat naar het ziekenhuis om haar wonden te laten ver zorgen." Ze gaat de laatste tijd voor die verzorging altijd naar de Eerste Hulppost van het Rotterdamse Dijkzigt ziekenhuis. Soms met haar vriend, soms alleen. Ze maakt er ook nooit een geheim van dat ze zichzelf heeft be schadigd. „Ik kan moeilijk zeg gen dat ik van de trap ben geval len. Ik schaam me ook niet; ik voel me rot." Ze heeft goede er varingen in het Dijkzigt. In het vorige ziekenhuis, het Sint Fran- ciscus, had het personeel over het algemeen meer moeite met zelfbeschadigers. „Daar moest ik soms uren wachten en dan zeiden ze dat de echte patiënten voor gaan. Maar ik ben ook echt! Soms was het dan te laat, omdat je een snijwond eigenlijk binnen vier uur moet behandelen. Er zat dan niet anders op dan de wond maar met een pleister te beplakken." Ze stroopt haar mouwen op en laat twee onderarmen zien die vanaf de pols tot de ellebogen vol zitten met snijwonden die vrijwel symmetrisch ten opzich te van elkaar zijn aangebracht. De huid tussen de wonden is opgezwollen en ruw van het lit tekenweefsel. Ze vertelt dat tij dens het snijden ze geen pijn voelt. Later uiteraard wel. In de zomer verbergt ze haar armen niet. „Ik kan er toch niets aan doen dat anderen niet met mijn littekens om kunnen gaan?" Haar toekomst ziet ze met ver trouwen tegemoet. „Mijn leven is nu eenmaal chaotisch en mijn verleden is een zwart gat, maar als ik meer controle over al mijn persoonlijkheden krijg, ga ik vermoedelijk steeds minder snijden. Het is nu nog een ma nier om weer terug te komen bij mezelf. Hopelijk wordt die drang steeds minder." Omdat ze haar baan inmiddels heeft verloren - haar werkgever vond dat ze door haai' zelfbe schadiging een te grote belas ting voor de rest van het team was - doet ze nu vrijwilligers werk bij de Steungroep Zelfbe schadiging. „Ik wil de hele we- wordt omgegaan. „Ik ben registreerd, want ik ben ex fï weieens op straat in de w e stap dan van de ene perso heid in de andere. De poli r heeft me ooit eens opgepi een psychiater had me bij ten opsluiten in de isoleei zoiets nu weer gebeurt, w il politie en de hiüpverlenin ze me het beste weer haai kunnen brengen. Daar kri mezelf altijd weer onder c le..." Bezoekers van het pretpark Thorpe Park in Chertsey, bij de Britse hoofdstad Londen, kunnen vanafn nieten van een nieuwe achtbaanrit. De 'Colussus' gaat maar liefst tien keer over de kop. Met 65 kiloij per uur worden de passagiers door een soort kurkentrekker gereden. Foto: AP/Toby Melville Irene Nieuwenhuijse

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2