Klachtensite over kaartjes Dance Valley 'Hendrix is altijd mijn inspiratiebron geweest' ,Ve moeten laten zien dat we vernieuwd zijn' Otis met hartstocht 3'Jullie weten gewoon niet wat er speelt in deze stad Favoriet LAKtheater i - Het LAKtheater komt maart met Café Favoriet, open podium voor musici, ers, cabaretiers, zangers lochelaars. Verschillende sten geven korte optredens onder de Leidse zanger Baars die zijn favoriete uners vertolkt. De toegang atis. De volgende edities op 15 april en 13 mei. Het heater is nog op zoek naar iten die willen optreden, neldingen: tel. 071- i885. deling voor ace-theater riRDAM - Het Grace-theater msterdam Zuidoost blijft ehien toch open. Meerdere ügden hebben belangstel- waaronder theater Carré, theater, dat speciaal was uwd voor de opvoering le musical 'Grace', sloot februari de deuren. Er is imeente Amsterdam veel jelegen om het theater in geval de komende twee open te houden. In 2004 it het Getz Entertainment er in Zuidoost de deuren it die tijd kan het Grace- er de leemte op cultureel id vullen. ntje voelt h miskend erdam - 'Nijntje de musi- genomineerd voor een cal Award 2002, maar of de cal daadwerkelijk in de en valt is zeer de vraag. De rscheiding gaat namelijk de musical die via een le- lon in de ANWB Kampioen internet (www.anwb.nl) ■leeste stemmen krijgt. Hdan vijftig procent van de 5 3 ekers van 'Nijntje de musi- alt in de leeftijdscategorie lm acht jaar, meldt impre- at Jacques Senf. Door de .van stemmen zouden dus ■lotentiële stemmen verlo- Haan. Senf wil daarom dat ■temmen voor Nijntje dub- ■llen. (advertentie) EKPRESENTATIE iabel Hoving - ;neert en presenteert haar nderboekendebuut gevleugelde kat' interview met uteur en journalist Ed van Eeden )onderdag 28 maart tan vang 19.30 uur. Natuurlijk bij: v complete boekhandel Breestraat 161, Leiden 071 - 5120885 &Cultuur zaterdag 23 MAART 2002 Leidenaren blazen actiecomité festivalgedupeerden nieuw leven in door llan Sluis spaarnwoude - Mike Scheufler en Je roen Jansen uit Leiden hebben het actie comité 'Gedupeerden Dance Valley 2001' nieuw leven ingeblazen. De gedupeerde bezoekers van het rampzalig verlopen festival van vorig jaar willen een plat form bieden waarop ongenoegen kan worden geuit over de 'exorbitant hoge toegangsprijzen' voor dit jaar. Een kaart je voor 's werelds grootste dance event kost dit jaar 71,50 euro. Vorig jaar was dat nog 45 euro. Het actiecomité werd vorig jaar opge richt nadat het dansfeest in recreatiege bied Spaarnwoude op een chaos was uitgelopen. Tientallen bezoekers wer den toen met onderkoelingsverschijn- selen in ziekenhuizen opgenomen. Bo vendien waren velen gedupeerd door het ontbreken van vervoer naar sta tions. De Leidse broers Mike en Joey Scheufler gaven gedupeerde bezoekers de kans hun ongenoegen te uiten op hun internetpagina. De reden om het comité opnieuw te activeren zijn de vele woedende reac ties die ze zeggen te hebben gekregen van Dance-Valleyliefhebbers over de hoge prijzen en de gang van zaken rond de kaartverkoop voor dit jaar. Zo konden reserveringen voor de 'slechts' 40.000 kaarten volgens het comité al leen via internet worden gedaan. „Dat medium is niet voor iedereen beschik baar. Nadat fraude met dubbele email adressen was ontdekt, besloot de Dance-Valleydirectie de kaarten via an dere kanalen beschikbaar te stellen", meldt het tweetal. „Momenteel biedt UDC (de moedermaatschappij van Dance Valley) de mogelijkheid kaarten te kopen op een van haar andere hou separty's, namelijk Impulz Outdoor of 4-elements. De totale kostprijs voor een kaartje voor Dance Valley komt dan op minimaal 106,50 euro." De oprichters van het actiecomité be treuren het zeer dat Dance-Valleyorga- nisator Dennis Luts zijn belofte een ge baar te maken richting gedupeerden niet is nagekomen. Luts zegt goede be doelingen te hebben. „We moeten nu eenmaal de helft van onze bezoekers teleurstellen. We hebben juist gepro beerd ons trouwste publiek van kaarten te voorzien via internet. Toen we er achter kwamen dat iedereen extra hot mailadressen had aangemaakt om aan meer kaarten te komen, hebben we dat gestopt. Een deel gaat nu via onze an dere feesten. Een ander deel ligt ge woon bij onze bekende voorverkoop adressen. We proberen echter te voor komen dat straks een hoop kaarten op de zwarte markt belanden." Dat kaartjes duurder zijn geworden, komt volgens Luts doordat het aantal bezoekers dit jaar kleiner is. „We willen dezelfde kwaliteit behouden. Maar de kaarten zijn niet twee keer zo duur ge worden, hoewel we de helft minder mensen binnen mogen laten." Op de pagina http://dedancedupe.tk kunnen reacties worden geplaatst. Ook is er een selectie van binnengekomen klachten te zien. Ana Popovic brengt eerbetoon aan gitarist door Harry de Jong zoetermeer - Een mooie jonge vrouw die bluesgitaar speelt als een kerel. En dan ook nog eentje1 die het snarenspel van Jimi Hendrix moeiteloos kan imiteren. Dat is zeker niet alledaags. Maar bluesdiva Ana Popovic uit Rotter dam is dan ook niet de eerste de beste. Hoewel ze nog maar 25 lentes telt, speelt ze een partijtje bluesgitaar waar de vonken van- afvliegen. Daar zijn de Amerika nen inmiddels ook achter, want vorige zomer maakte Ana naast onder andere Bob Dylan haar op wachting op het prestigieuze Memphis In May Festival in de Verenigde Staten. Ze mocht een staande ovatie in ontvangst ne men. Volgende week staat Ana Popo vic samen met gitaarhelden Walter Trout en Eelco Gelling in Amsterdam en Zoermeer met een avondvullende show die he lemaal is gewijd aan het werk van Jimi Hendrix. Ana is gebo ren en getogen in Belgrado maar kwam drie jaar geleden naar Nederland om aan het conservatorium te studeren. „Ik ben thuis opgegroeid met de blues," vertelt ze. „Mijn vader was helemaal gek van dat genre en ons huis stond vol gitaren. Vaak nodigde hij vrienden uit en dan werden er urenlange sessies gehouden. Pa hield van Chica go- en Texasblues en had alle maal platen van Albert Collins, Robert Cray en Stevie Ray Vaug- han. Maar ook van mensen als Robert Johnson en Elmore Ja mes, want hij kende zijn klassie kers. Zo leerde ik op jonge leef tijd alle facetten van de blues aardig kennen." Toen Ana een jaar of vijftien was, had ze de gitaar al aardig onder de knie en drie jaar later speelde ze zelfs met een eigen band in de clubs van Belgrado. Ana was toen al vastbesloten om later als muzikante een be staan op te bouwen. Heel onge bruikelijk voor een jonge vrouw om voor de blues te kiezen, geeft ze toe. „Maar ik had door mijn vader dat genre zo leren waarderen dat ik er helemaal van in de ban was geraakt. Als ik een bluesmuzikant hoor, begrijp ik onmiddellijk waarom hij op een bepaalde manier speelt. Want door alle bluesplaten die ik in mijn jeugd hoorde, heb ik die muziek helemaal leren door gronden. Toch probeer ik er mijn eigen draai aan te geven, want diep in mij leeft een gevoel dat me in staat stelt de blues op mijn eigen manier te interprete ren." In 1999 kreeg Ana de kans om in Nederland te studeren. „Ik kon tot dan toe geen noten lezen en het was mijn droom om dat wel te kunnen, want dan zou ik mijn eigen muziek kunnen schrij ven," vertelt ze. „En plotseling kreeg ik daar de kans voor." Met de band waarmee Ana tot dan toe door Joegoslavië toerde, had ze het aardig ver geschopt. „Er waren videoclips van ons op de televisie te zien en we ston den in alle toonaangevende bla den. We speelden op allerlei fes tivals. Maar ik heb er geen spijt van dat ik mijn carrière in Joe goslavië heb afgebroken, want ik voelde dat ik in Nederland veel meer mogelijkheden zou krij gen." En dat gevoel is aardig uitgeko men. Want dit land bleek een springplank naar Amerika, waar Ana zelfs de kolommen van het vakblad Guitar Player haalde en ze tijdens het festival in Mem phis niets dan lovende kritieken oogstte. Hoewel ze het podium deelde met Bob Dylan, kreeg ze niet de kans om zelfs maar een woord met deze norse bard te wisselen. „Ik had een pasje om me achter het podium vrij te be wegen, maar ik heb zelfs geen glimp van Dylan opgevangen." Ana Popovic was trouwens al eens eerder in Memphis ge weest om er onder leiding van Jim Gaines (Santana) haar de- buut-cd 'Hush' op te nemen. „Geweldig om met zo'n groot heid als Gaines te werken. Hij had immers eerder de cd 'Su pernatural' voor Carlos Santana geproduceerd. Tussen onze op names door moest hij even weg om voor zijn aandeel in die plaat een 'Grammy' in ont vangst te nemen. Ongelooflijk dat ik zomaar met hem kon werken." Inmiddels heeft Ana alweer heel wat nummers klaar voor haar nieuwe album die opnieuw door Jim Gaines geproduceerd wordt. Het liefst zou ze Ameri kaanse blueshelden als John Moony, Taj Mahal of Sonny Landreth strikken om haar in enkele nummers terzijde te staan, maar voorlopig is dat nog toekomstmuziek. Ana zit in elk geval vol plannen. „Ik wil ook ooit een cd opnemen met alle maal covers van Jimi Hendrix. Want die man is zo'n grote bron van inspiratie voor mij ge weest." Ana Popovic: 26 maart, De Melk weg, Amsterdam; 29 maait. De Boerderij, Zoetermeer. Ana Popovic: „Ik heb er geen spijt van dat ik mijn carrière in Joegoslavië heb afgebroken, want ik voelde dat ik in Nederland veel meer mogelijkheden zou krijgen." Foto: GPD/Karsten Koch theater recensie Maarten Baanders Voorstelling: 'Made in Holland' door Musicalgezelschap Otis. Gezien: 22/3 Stadsgehoorzaal. Aldaar nog te zien: 23/3 en 24/3. Niet minder dan vier titels staan er op het musicalprogramma 'Made in Holland': 'Joe', 'Tsje- chov', 'Cyrano' en 'De Jantjes'. Het gaat natuurlijk maar om de highlights, maar toch geeft Otis je het gevoel dat je vier comple te musicals op één avond krijgt voorgeschoteld. Dat komt door dat de deelnemers alles geven om de sfeer van iedere musical vanaf de beginnoten op het to neel te brengen. Dat getuigt van een bewonde renswaardige flexibiliteit, want niet alleen de sfeer, ook de mu ziekstijlen verschillen sterk van elkaar. Het enige dat vaak terug komt (in drie van de vier musi cals) is een tragische liefde die aan het eind toch nog op iets moois uitloopt. Vooral in 'Joe' klinkt de harts tocht overtuigend in de rijkge schakeerde stem van de trans- portpilote en de heldere, gedre ven manier waarop haar gelief de, een omgekomen oorlogs vlieger, haar over de grens tus sen leven en dood zijn liefde toezingt. Hij laat haar los, gunt haar dat ze blijft leven. Daaruit blijkt zijn echte liefde. In 'Tsjechov' komt het oude Rusland, met paraderende aris tocratie en bommengooiende anarchisten tot leven. De jonge en de oude Tsjechov met de sfeer van zijn toneelstukken zijn direct herkenbaar in de huiselij ke, intieme taferelen. Het con trast met de roerige revolutio nairen werkt sterk door de fraaie enscenering. Een merkwaardige mix van tra giek en komedie leggen de solis ten in 'Cyrano'. De mannelijke onhandigheid van Cyrano en Christian tegenover de teder na- ieve Roxane wordt prachtig ge speeld, tegen een levendige ach tergrond van de leger- en feest- scènes, terwijl aan het slot de bekentenissen van de gewonde Cyrano en de diepe rouw van Roxane met werkelijk gebroken stemmen vertolkt worden. En naast alle ten gehore ge brachte zangkwaliteiten blijkt er dan ook nog iemand te zijn die een schitterende operaparodie ten beste kan geven. Aanstekelij ke humor is dat, die ook rijkelijk aanwezig is in 'De Jantjes'. De groep is volleerd in het zingen van sappige levensliederen en er ontbreekt niets aan de echtheid van alle kroegtypes met hun on behouwen en jolige gedrag. Re gelmatig klapt het publiek mee en als aan het slot 'In de Jor- daan' klinkt, stroomt de kroeg sfeer overvloedig de zaal in. «museum voor Volkenkunde wil identiteit bewaren njHerman Joustra l van voorpagina - Bijna een jaar na de heropening Rijksmuseum voor Volkenkunde 80iteeds niet helemaal af. Maar het zo langzamerhand wel zijn vol- jj g. Deze week opende het museum e Steenstraat de omringende tuin iet publiek, dat op het terrein nu jn rijwiel kan stallen. En kinderen e Verrekijkersclub van het museum en een rij kastanjeboompjes aan en 'rssingel, die het museum in de ?ni mst nog meer allure zullen geven. te' ijn kleine veranderingen om het *h um nog aantrekkelijker te maken het publiek, aldus directeur Ste al# ngelsman. Want daar gaat het uit- d lijk om: meer publiek. En: „Voor belangrijk dat een bezoeker denkt j het museum uitstapt: wat was dit Ik kom hier terug. Het gaat erom ?ncbensen geïnteresseerd raken door 6hier zien." t afgelopen jaar zijn de reacties ezoekers ook onderwerp van dis- geweest. Aan de hand van com- ;eg aren, suggesties en klachten is be- welke verbeteringen in het mu- konden worden doorgevoerd, mogelijk. Want niet alles kan. Iin! sman neemt de top-drie van ten door. „Het is zo donker, zei- fcel mensen. Nou, dat is ook zo. het museum inloopt, loop je een .^te tunnel in. Maar we moeten het !o donker houden, omdat veel serpen nauwelijks licht kunnen fefgen. Maar we blijven zoeken mogelijkheden om hier en daar arlichtingsniveau wat op te krik- nummer twee: „Veel trouwe be steven Engelsman: „Voor mij is belangrijk dat een bezoeker denkt als hij het museum uitstapt: wat was dit leuk. Ik kom hier terug." Foto: Dick Hogewoning zoekers zeggen: 'Vroeger konden we zo het terrein op, ons fietsje neerzetten en naar binnen. Nu zitten de hekken dicht en moeten we de fietsen buiten het ter rein stallen'. Daar hebben we nu wat aan kunnen doen. De poort aan de Steenstraat is weer open. Bezoekers kunnen het terrein weer oplopen, een stukje wandelen, een boterhammetje eten. Daar hebben ze geen kaartje voor nodig. We hopen dat het museum op die manier wat uitnodigender wordt, dat mensen de loop weer weten te vin den. Maar de museumtuin is nog steeds niet helemaal klaar, Het muse umpark met kunstwerken is een soort buitenmuseum. De bedoeling is dat achterin de tuin nog een grote trekker komt te staan, een kunstwerk van de Chinese kunstenaar Chen Zen. Het wordt een glazen huis met daarin een fotoarchief van een tuin in Peking, die hij confronteert met foto's van diezelf de tuin in het nieuwe China. Alleen, Chen Zhen is vorig jaar overleden. We hopen nu met de nabestaanden over eenstemming te bereiken. Klacht nummer drie: „Het museum is te mooi geworden. Als je doorvraagt wat mensen daarmee bedoelen, zeggen ze: Vroeger was het zo gezellig, met die vitrines'. Anderen zeggen: 'Je moet het museum meer context geven'. Wat ze bedoelen te zeggen is: waarom hebben jullie niet veel meer decors gebouwd? Wigwams en huisjes? Daar kan ik niet veel meer op zeggen dan dat we dat be wust hebben gedaan. De reden: die he le claim van volkenkundige musea vroeger - kom kijken wie die andere mensen zijn - die hebben we volledig opgegeven. De pretentie dat je in een museum recht zou kunnen doen aan mensen die ver weg leven, hebben we losgelaten." „Wat wel kan is: een fantastisch mooie collectie laten zien. En we kunnen mensen als het ware aan het woord la ten, bepaalde aspecten van ze laten zien en zo het publiek aanknopings punten bieden. Vroeger wist men niet beter of elk volkenkundig museum hoorde er hetzelfde uit te zien. Met veel decors. Men vloog nog niet met Boeings de hele wereld over. Er was nog geen National Geographic op tele visie. Nu wel, de wereld is een stuk dichterbij gekomen. Het moet nu an ders, vind ik." „Punt is nu: hoe krijg je hier meer pu bliek? Op jaarbasis hadden we in 2001 80.000 bezoekers. In werkelijkheid wa ren het er 65.000, omdat we pas in mei opengingen. Dat is te weinig, we kun nen er veel meer hebben. Van die be zoekers wist driekwart niet dat het mu seum volledig vernieuwd is! Onze agen da is dus simpel: laten weten dat we vernieuwd zijn en hoe veel we te bie den hebben. Van der Ploeg ziet dat probleem ook. Die gaf ons 400.000 eu ro, met de boodschap: zorg- er voor dat de mensen komen kijken. Kuifje is daarvoor een hulpmiddel. Het is zaak meer van dat soort trekkers te beden ken. Zonder dat het ten koste gaat van de kwaliteit. Culturen, voorwerpen en mensen, daar moet het over blijven gaan. Op een respectvolle manier pro beren bezoekers te verleiden terug te komen." door Herman Joustra leiden - Rustig zaten ze met el kaar te debatteren. Ze gooiden niet met modder en keken el kaar netjes aan, de dames en heren politici. In niets leek het debat gisteren aan het eind van de middag in Cultureel Centrum De X op het nationale lijsttrek kersdebat daags ervoor. Maar daar aan de Apothekersdijk had den de deelnemers, negen Leid se raadsleden, de verkiezingen natuurlijk al achter de rug. De zieltjes waren al gewonnen, de stemmen waren al geteld. En het ging in De X niet over WAO of asielzoekers, maar over de toekomst van de cultuur en het cultuurbeleid in Leiden. Toch gooide zo af en toe een politicus de knuppel in het hoenderhok, zoals toen werd gevraagd te reageren op de vol gende stelling die de organisatie - de Stichting Samenwerkende Podia Leiden - had geformu leerd: 'Er hoeft geen rekening te worden gehouden met de kleine podia, die in Leiden een fijnma zig, divers en cultureel vlecht werk vormen. De megalomane projecten als het Kijkplein bij de Lakenhal zijn veel interessanter'. Niet dat Alexander Geertsema (WD) het nou volledig met de stelling eens was - want volgens hem werden hier 'appels met peren vergeleken' - maar toch hadden de kleine podia het in Leiden in zijn visie nog hele maal niet zo slecht. „Je moet een onderscheid maken tussen de podia op zich en de instellin gen die deze podia bespelen. Podia zijn er genoeg. Zoals het LAK, de Kapelzaal, Het Muziek huis en noem maar op. allemaal voorzieningen waar men goed mee scoort in Leiden. Alleen, wat willen jullie dat er op die podia gebeurt? Ik denk dat jullie als podia de kracht moeten heb ben om samen te werken en niet moeten roepen: naar die en die zaal wil ik niet toe." Geertsema refereerde daarmee aan de gemeentelijke Muziek- nota waarin Leiden het ideaal beeld schetst van één podium voor de kleine podia Folkclub Horus, jazzpodium Hot House en Cultureel Centrum De X in Het Muziekhuis, dat zelf ook die ruimte zou blijven gebruiken. Die Muzieknota kon destijds al niet de goedkeuring van de po dia wegdragen en ook nu ver oorzaakten de opmerkingen van Geerstema de nodige deining. Vertegenwoordigers van ge noemde podia hekelden de ge brekkige kwaliteit van het podi um in Het Muziekhuis. Onzin, vond Geertsema, de kleintjes moesten maar tevreden zijn. Maar hoe diep defijn zit bij de kleine podia bleek wel toen er iemand in de zaal opstond van Sociëteit De Burcht. Leuk hoor, dat al die politici daar zo achter een tafeltje zaten te praten over het cultuurbeleid in Leiden en over de kleintjes. Maar hij had ze nog nooit bij een concert in De Burcht gezien. .Aandacht voor de kleine podia? In De Burcht worden tachtig concer ten per jaar gegeven, waarvan er vijftig gratis toegankelijk zijn. Maar in de hele Muzieknota van de gemeente worden we niet eens genoemd. Ik vraag me dan af: hoe betrokken zijn jullie dan bij de kleine podia? Ik denk dat jullie gewoon niet weten wat er speelt in deze stad."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 23