Ik zal al die gezellige Leidse vrouwen danig missen' ""VOORBIJGAAN LEIDEN REGIO m ZATERDAG 23 MAART 2002 R9 eet nu al dat ze het danig zal gaan missen, het ging gewoon niet meer. „Vroeger zei ik de cursisten: spring op de tafel, dan kan ik je 3 fspelden. Maar die vrouwen zijn op een leef- at ze dat niet meer kunnen, dus moest ik s vaker op mijn knieën. En dat lukte me 5 minder, want ik ben ook geen twintig meer. 6 jm vond ik het wel mooi om er nu een punt r te zetten." Vroom (van 29-06-1929) is onlangs gestopt R iaar werk in het Leidse Volkshuis, waar ze de ssen naaien en kleding maken verzorgde, ijaar in totaal hield de inwoonster van [geest zich daarmee bezig, nadat ze de daar- enodigde aktes had gehaald. Eerst op scholen ar geboorteplaats Vlaardingen en in clubhui zen in Schiedam, vervolgens een kwart eeuw in De Vrolijke Arcke in Leiden en nadien in het Volkshuis. Daar werd ze recent uitgeluid met bloemen en ca deaus van heel veel vrouwen die ze in de loop der jaren naailes gaf. „Gezellige Leidse moeders, tus sen wie ik me heel goed thuisvoelde en van wie ik zelf ook heel wat heb geleerd. Die zal ik missen", zegt de bejaarde docente, die haar tijd vroeger aar dig vooruit was. Zo was ze in het midden van de jaren vijftig van de vorige eeuw de eerste vrouwe lijke handbalscheidsrechter van Nederland en or ganiseerde ze wat later ook dagjes uit voor haar cursisten. „Tot woede van veel echtgenoten, die vonden dat hun vrouwen zich tot het huishouden moesten beperken. Maar daar heb ik me nooit wat van aangetrokken." n m huldiging in het Volkshuis en complete verrassing me. Zelf had ik me voorge- >n na de laatste les ergens te gaan drinken met vrouwen, om daarna weg zen. Maar ineens stond di rectrice Hilde Jansen voor me en werd ik naar een zaal ge bracht, die vol zat met al die moeders die in al die jaren cur sist bij me waren geweest. Mijn kinderen waren er (mijn man was ziek), ik werd toegespro ken, ik kreeg bloemen en ca deaus. Compleet overdonderd was ik. Achteraf begreep ik pas dat ik daar dus toch wel iets betekend heb en dat ze het hebben ge waardeerd dat ik altijd mijn best heb gedaan om die ouder wetse naaicursses voort te laten bestaan, tussen al die moderne lessen die er worden gegeven. Aanvankelijk waren er wel meer docenten op kledinggebied, maar die hielden het niet vol, dus draaide ik de cursus de laatste vijf jaar in mijn eentje. Maar daar daar heb ik nooit moeite mee gehad, want de groepen die ik les gaf, waren vriendinnengroepen en ik was trots op de organisatie. Die organisatie in het Volkshuis is perfect, dat wil ik nog wel graag even benadrukken om aan te tonen dat de subsidie die wordt gegeven daar heel goed wordt gebruikt. Er wordt kei hard gewerkt, er heerst sfeer en er is altijd wat te doen. Als ik er op maandagmiddag binnen kwam om mijn cursus te geven, hoorde ik er zingen, Engels en Duits spreken en computerge luiden. Dan voelde ik me al meteen thuis. En als ik eenmaal was begonnen, werd het alle maal nog leuker. Niet alleen omdat ik graag les gaf, maar ook om de verhalen die tijdens die uren werden verteld. Dat was soms net een revue, want daarbij kwam van alles ter spra ke: van grappige en tragische gebeurtenissen, tot huwelijks moeilijkheden. Vaak bespraken die vrouwen met mij persoonlijk ook proble men, waar ze het met anderen niet over durfden te hebben. Tegen leiders en docenten werd vroeger nogal eens opgekeken, maar ik stond altijd middenin de groep en had direct contact met ze, dus bij mij hadden ze die angst niet. Mij konden ze Jo de Vroom met een van haar groepen. Foto: privé-archief rustig vertellen dat ze aan een abortus dachten als ze in ver wachting waren van hun der tiende kind. Dan hadden de an dere vrouwen erop aangedron gen dat ze het moest laten weg halen, maar dan zei ik: als er nou al twaalf rondlopen, laat die dertiende dan ook maar lek ker komen. Later kon ik dan zien dat die raad ter harte was genomen. Ik heb er ook nog eens voor ge zorgd dat een gemengd huwe lijk alsnog werd goedgekeurd door de bisschop van Rotter dam. Op het moment dat de man op sterven lag en bang was om in de hel te komen. Nadat ik er werk van had gemaakt, kwam de kerkelijke goedkeu ring voor het huwelijk alsnog af. Ach ja, ik was niet alleen do cente, maar eigenlijk ook maat schappelijk werkster. Maar vergis je niet, er werd na tuurlijk ook gewerkt tijdens de cursus. Ik waakte er altijd voor dat de les een veredeld thee kransje zou worden. Kletsen was prima, maar er moesten tij dens het seizoen ook wel mini maal vier kledingstukken wor den gemaakt. Daar kwamen die vrouwen tenslotte voor, om voor weinig geld leuke kleding te fabriceren. Doordat het klet sen en werken altijd hand in hand ging, heb ik het waar schijnlijk zo lang volgehouden. Dik vijftig jaar geleden ben ik begonnen met het geven van naailes. Op een lagere school en een mulo in Vlaardingen, waar ik ben geboren. Ik had net mijn aktes naaldvakken gehaald op de kweekschool en een op leiding voor coupeuse voltooid, en ik verviel al snel van de jeugd in de moeders. Kwam omdat ik in Schiedam en Vlaar dingen op de padvinderij had gezeten en bekend was gewor den in de wereld van de club huizen. Toen die na de oorlog weer volop begonnen te draai en, werd ik door de leidingge vende paters gevraagd om de moeders die er kwamen naailes te geven. Dat ben ik er toen bij gaan doen, bij de lessen die ik gaf op die scholen. Dat het later mijn hoofdtaak werd, kwam omdat ik in 1960 trouwde en met mijn man naar Leiden verhuisde. Naar een nieuw flatje aan de Burgraven- laan. Omdat huishouden nooit mijn favoriete bezigheid is ge weest, was ik daar snel uitgeke ken en liep ik danig met mijn ziel onder mijn arm. Tot ik op een dag op de Steenschuur een bordje 'Mater Amabiles' zag hangen, vroeger een school voor jonge, werkende meisjes die nog een aantal uur onder wijs in de week moesten vol gen. Ik heb er aangebeld en de deur werd opengedaan door El- ly Kerckhoffs, die net bezig was de curssen op te zetten. Zij vroeg me meteen of ik er de naailessen wilde komen geven en dezelfde avond belde pater Sweers, die in het bestuur zat van die school en directeur was van De Vrolijke Arcke in de Pie- terskerkchoorsteeg, of ik ook in dat clubhuis les wilde komen geven aan moeders. Ook dat wilde ik wel en daar kwam ik terecht in de Leidse moedergroepen, Met van die eenvoudige, maar heel gezellige vrouwen, tussen wie ik me pri ma thuisvoelde en van wie ik ook heel wat heb geleerd. Ik gaf ze naailes, zij gaven mij kookre cepten, voor de hutspot, en ad viezen over welke zeem ik moest gebruiken na het wassen van de ramen. Vond ik zo leuk, dat ik er ook ben doorgegaan toen de Mater Amabiles-school verdween in de jaren zeventig. Vijfentwintig jaar heb ik daar gewerkt, in de Vrolijke Arcke. Op basis van vrijwilligheid. Pas na mijn overstap naar het Volkshuis ging ik een salaris verdienen, al deed ik het ook toen niet voor het geld, maar voornamelijk voor het plezier. Plezier in mijn werk heb ik al tijd gehad, want ik deed het met liefde en er waren leuke bijkomstigheden. Zo mocht ik graag uitjes organiseren voor de dames die bij me op cursus za ten. Gingen we lekker een dag op stap. De vrouwen vonden dat prachtig, die spaarden er het hele jaar voor, maar hun echtgenoten vonden dat min der leuk. Ik kreeg nogal eens boze mannen aan de lijn, die vonden dat hun vrouw op zulke dagen het huishouden hoorde te doen. Zat ik absoluut niet mee. Niet dat ik de dames wilde opruien, maar ik vond wel dat ze recht hadden op een eigen leven. Op dat gebied was ik mijn tijd wel een beetje vooruit, ja, maar dat had ik ook eerder al gehad, want ik was eerder al de eerste vrouwelijke handbalscheids rechter van Nederland geweest. Inliet midden van de jaren vijf tig. Moest ik in een rok wed strijden fluiten, omdat een vrouw niet in een korte broek mocht lopen. Belachelijk eigen lijk, als je er op terugkijkt. Maar goed, in die tijd had ik wel ge leerd om voor mezelf op te ko men in een mannenwereld en dat deed ik later ook voor de vrouwen die meegingen met de uitjes. Naar de zomerhuisjes van het Volkshuis in Noordwij- kerhout bijvoorbeeld, of met z'n allen naar Stiphout in Bra bant, om daar in een fabriek af- vallapjes te kopen. Dat diende twee doelen: ten eerste was het een gezellig tripje en ten tweede kon je er heel voordelig stof op de kop tikken, waar je nog hele leuke kleren van kon maken. De vrouwen die ik in mijn groe pen had, hebben dat altijd heel er leuk gevonden en veel van die moeders zijn ook altijd cur sist gebleven. Dat had als na deel dat de cursisten de laatste tien jaar, steeds ouder werden, net als ik, waardoor we bijvoor beeld de modeshows van ei gengemaakte kleding moesten staken. Bovendien konden die vrouwen niet meer zo gemak kelijk op een tafel klimmen om een rok af te laten spelden, zo dat ik steeds vaker op mijn knieën op de grond lag en dat was niet meer vol te houden. Maar het had als voordeel dat je ze door en door ging kennen en intieme vriendinnen met ze werd. Ik weet nu al dat ik dat ga missen. Maar ja, ik vond dat ik er een punt achter moest zet ten, voor ik met een rollator het Volkshuis binnen zou komen." Paul de Tombe STADSGEZICHT - -,v idellaan. Foto: Henk Bouwman uit de Leidsch Dagblad IIIh\ lilV ANNO 1902 Zaterdag 22 Maart KATWIJK-AAN-ZEE - Uit de dagbladen zal men het verblijdend bericht vernomen hebben, dat geduren de dezen zomer te Katwijk-aan-Zee zal gehouden worden de eerste uitsluitend voor de Nederlandsche visscherij bestemde Tentoonstelling. Wij vinden dit een verblijdend verschijnsel, nu het geen tentoonstelling zal zijn van gewonen aard, een soort openbare vermakelijkheid, een kermis, doch een om in de eerste plaats de Nederlandsche vis- scherij meer op den voorgrond te plaatsen, meer lief hebberij voor dezen tak van bedrijf aan te kweeken en dientengevolge den lust bij de jongelui op te wek ken zich meer dan tot heden aan den vischhandel en de zeevisscherij te wijden, daar voor velen inderdaad hierin een goede toekomst is gelegen. De vischhan del en meer bepaald de zeevisscherij is een bedrijf geworden van zeer groot gewicht en verkreeg een omvang, als voor oningewijden niet valt te beseffen. Het belang van Nederland brengt mede, dat de aan dacht in alle opzichten en in al haar vertakkingen er op gevestigd wordt, vóór dat alles in verkeerde han den geraakt. ANNO 1977 LEIDEN - Het op maken van een vleeswaren- mand is één van de dingen, die de verkoopsters van slagerij Teekens leren op de cursus Verkoopster fij ne vleeswaren'. Foto: archief Leidsch Dagblad Woensdag 23 maart LEIDEN - "De klant van vandaag wil méér dan een paar runderlappen en een stuk worst". Dat is de vas te overtuiging van de heer E.D. Veer van de firma Teekens. "De klant wil kiezen uit een groot assorti ment vleeswaren, wanneer hij of zij voor de vitrine staat. Wij zijn dan ook van plan het assortiment aan vleeswaren flink te verbreden, want die worden bij ons tot nu toe een beetje stiefmoederlijk bedeeld". Vleeschmeester Teekens gaat de vleeswaren dus an ders aanpakken. Niet meer 'mag het anderhalf ons zijn?' als je gewoon een ons bestelt, maar een aan pak die moet blijken uit de belangrijker plaats die de vleeswaren in de filialen van de groot-slager zullen gaan innemen en vooral uit de presentatie van de vleeswaren door het winkelpersoneel. Aan dat laatste wordt op het ogenblik hard gewerkt via een avondcursus 'Verkoopster fijne vleeswaren', die Teekens in nauwe samenwerking met de firma Stegeman uit Deventer heeft georganiseerd. Drie avonden lang hebben zo'n 180 van de in totaal 240 verkoopsters, die in de vijftig Teekens-filialen werken, deelgenomen aan een cursus. Op de cursus avond kwam deze week de 'consumentenbenade ring' aan de orde. De heer De Zeeuw van de firma Stegeman trachtte in gloedvol betoogde aanwezige verkoopsters duidelijk te maken dat hun houding en uiterlijk belangrijke elementen zijn in de verkoop. "Zorg daarom altijd voor een schone, witte jas", zegt hij. "Zorg er altijd voor dat je haar goed zit. Zorg er voor dat je handen goed verzorgd zijn. Sta nooit ach ter de toonbank aan je hoofd te krabben en veeg nooit je neus met je hand af. Vergeet niet: Jullie zijn winkeldame. Bij een dame past ook geen 'Zegt u 't maar', of wat ook voorkomt, 'En?'. Zeg liever: 'Wat wenst u' of 'Waarmee kan ik u van dienst zijn'," al dus de heer De Zeeuw.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21