Buitenkaag tegen betaald parkeren edrijfsleven in Rijnwoude lonkt naar Alphense beveiliging RIJN VEENSTREEK ïieuw Werklust bijna officieel ijksmonument Provincie geeft drie miljoen voor proef in Land van Wijk en Wouden Slapende stichting Stibela opgeheven R7 eparaties orthal dit ijaar klaar DOSR is al 75 jaar hét gesprek op zondag even weg et bestelauto K wetering - Dieven heb- een bestelauto meegeno- n uit de Kerkstraat in Oude ering. Zij maakten donder- iacht de autosleutels buit en inbraak in de woning de eigenaar. Verder be- d de buit uit een mobiele don en geld. lookrijder gakt brokken erswoude-rijndijk - Een jkrijder heeft ter hoogte van Spookverlaat bij Hazers- de-Dorp een botsing ver- aakt, waarbij twee mensen jnd raakten. De 49-jarige jmobilist uit Hazerswoude- üjk sloeg donderdag bij de eerslichten ter hoogte van ipookverlaat een weg in, lij niet in mocht. Een 30-ja- egenligger uit Alphen aan Rijn raakte de spookrijder i linkerflank. De Alphenaar e 78-jarige inzittende uit de ere auto moesten met nek- hten naar het ziekenhuis. ;itale tv in ril op Kaag Bewoners van Kaag krij- 4 en 5 april de appara- waarmee ze digitaal tv ïen kijken. Digitenne, het ijf dat in januari de zend- htiging ontving, garandeert erste maanden nog geen le ontvangst, maar wil al- experimenteren. Kaag is de te plek in Nederland waar rote schaal digitale tv te angen is. zaterdag 23 MAART 2002 RiJNWouDE - De provincie Zuid-Holland gaat met het twee jarige project Proeftuin proberen de kwaliteit van het land schap van het Land van Wijk en Wouden te verbeteren. Het gebied moet met de aanleg van houtwallen, heggen, bosstroken, poelen, moerasjes, brede bermen en water gangen met oevers een totaal ander uiterlijk krijgen. Het ministerie van Landbouw, Natuur en Visserij heeft 272.000 euro uitgetrokken voor het maken van de plannen en nog eens een miljoen euro voor de uitvoering ervan. Het plan moet eind april af zijn. Aan het einde van het jaar beginnen de werkzaamheden. Naast het Land van Wijk en Wouden heeft het ministerie nog zeven andere proeftuinen in Nederland aangewezen. Het Land van Wijk en Wouden, dat bestaat uit de gemeenten Rijnwoude en Zoeterwoude en delen van het landelijk gebied van Alphen aan den Rijn, Leiden, Leiderdorp, Leidschendam en Zoetermeer, moet een nieuwe balans vormen tussen stad en platteland. Theo van Leeuwen, voorzitter van de gebiedscommissie Land van Wijk en Wouden, vindt het plan te ambitieus. Want met de voorgeschreven verandering van tien procent pas je het landschap niet aan, maar verstoor je het ruw. Daarnaast blijven de vergoedingen voor particulieren ach terwege. Vaak is het voor een boer niet interessant om zijn landschap aan te passen als daar geen behoorlijke vergoe ding tegenover staat. Die drie miljoen euro is puur voor de uitwerking van de plannen. Dit is duidelijk achter het bu reau bedacht Maar het is niet voor niets een proefplan." De provincie Zuid-Holland wil inhoudelijk niet op de kri tiek ingaan. Een woordvoerder benadrukt dat het om een experimentent gaat. „Daarom is het onzin om zo'n plan al gelijk af te schieten. We kunnen pas achteraf beoordelen wat er goed is gegaan en wat niet." in kaag - De sporthal in inkaag heeft in september werkende douches. Het ïur van de Stichting Sociaal lultureel Centrum Kaag, die al van de ondergang moet en, bestudeert op dit mo- enkele offertes van aanne- Daama kan het achter- onderhoud worden weg- rkt, dankzij de 109.000 euro sponsorgeld die de dorps- ophaalde. het jaarlijkse exploitatiete- van 4500 euro is nog geen ssing gevonden. De stich- heeft de barprijzen al ver- d, maar dat is niet voldoen- Daarom houdt de stichting april een Lentefeest, 's - lags is er een darttoemooi gymzaal, en 's avonds een in restaurant Kaagzicht. vart van de opbrengst is I md voor de sporthal. door Bas Pronk roelofarendsveen - Voetbalver eniging RKSV DOSR viert van daag en morgen haar 75-jarige bestaan. De clubmensen Ger Rietbroek, Pim van der Meer, Willem Kerkvliet, Jan van Veen, Jan Kennis, Marden Hogen- boom en zijn zoon en selectie speler Bart Hogenboom halen aan de vooravond van het jubi- leumweekeinde herinnering op in café Hogenboom, op een steenworp afstand van de voet balvelden aan de Sportlaan in Roelofarendsveen. Maar geen van de aanwezigen neemt de naam DOSR in de mond. Zij noemen hun club hardnekkig DOS. „Maar omdat er in Neder land zo veel clubs DOS heten, hebben ze er maar een letter aan vastgeplakt", zegt bestuurs lid Van der Meer. „Maar je zult het ons niet snel horen zeggen." Het gezelschap zit nog maar net aan de stamtafel of de mooie verhalen passeren de revue. „De periode dat ik grensrechter was", zegt Kennis pochend, „le verde dat veertien punten per seizoen op. Ik stak altijd mijn vlag omhoog in het voordeel van DOS En dat achttien jaar lang. Als je het uitrekent zijn dat aardig wat puntjes." De opmerking van de 62-jarige Kennis zorgt voor hilariteit. Zo als bijna elke opmerking van het lid van verdienste van DOSR. Als er over vroeger wordt gepraat, verschijnt er al snel een glimlach op zijn gezicht. Want de zestiger en zeventiger jaren waren toch de mooiste, vindt ook de rest van het gezelschap. Het kampi oenschap in 1962/1963, toen DOSR de kampioenswedstrijd tegen Van Nispen met 3-1 won voor ongeveer 7.000 toeschou wers, blijft in de herinnering. „Ze zaten toen in de bomen om de wedstrijd te zien, prachtig", zegt Ger Rietbroek, jarenlang speler van het eerste en toen als De trouwe supporters van het 75-jarige DOSR, die geen wedstrijd van het eerste overslaan. Foto: Hielco Kuipers klein jongetje nog supporter. De mannen zijn het niet vaak met elkaar eens, maar over het hoogtepunt van de club bestaat geen onduidelijkheid. Dat was in het seizoen 1974/1975, toen DOSR twee keer kampioen werd en daarna nogmaals een wed strijd moest spelen tegen VTL om te promoveren naar de vier de klasse zondag van de KNVB. „Ongelooflijk, dat vergeet ik nooit meer", zucht Van der Meer. „Dachten we dat we ein delijk kampioen waren, moes ten we nog een beslissingswed strijd spelen. En toen weer voor promotie. Dat waren drie fina les." Ook de rooms-katholieke ge loofsovertuiging van de club roept herinneringen op. „De leer was vroeger heel streng", zegt Van Veen. „Voor twaalf uur mocht er van meneer pastoor niet worden gevoetbald. En het was ook zo schitterend als het veld werd ingezegend voor de wedstrijd. Stond die broeder bij dat doel met wijwater." „Ik kan me nog herinneren dat linksbui ten Piet Spaan is weggestuurd omdat hij geen katholiek was", zegt caféhouder Martien Ho genboom. „En dat Bert de Haan in de jaren zestig geen voorzitter mocht worden, omdat hij niet katholiek was. Tien jaar later mocht het wel. Toen was het al lemaal wat minder streng. Er is veel veranderd." De populariteit van de club, die pal naast de velden van de eeu wige rivaal Alkmania is gehuis vest, is volgens de kenners nooit veranderd. Want de toeschou wers blijven komen, in goede en in slechte tijden. „Vergelijk het maar met Feyenoord-suppor- ters, die komen ook altijd", zegt Van der Meer. „Het is waar dat er altijd veel toeschouwers ko men, maar ik heb liever niet dat je me met Feyenoord associ eert", grijpt Rietveld lachend in. „Ik ken clubmensen die niet we ten wat ze moeten als er een wedstrijd niet doorgaat", zegt Hogenboom. „Dat is ongeloof lijk. Het is voor velen een deel van hun leven. Dat zie ik ook in mijn café na een wedstrijd. Ze druppelen dan om zes uur 's avonds binnen en blijven maar praten over de wedstrijd en de club. Dat gaat wel eens door tot twee uur 's nachts." De clubliefde bij het gezelschap is groot, maar toch zorgt het ju bileum nauwelijks voor warme gevoelens. „Het hele jaar zijn er Activiteiten bij jubileum van DOSR DOSR bestaat morgen officieel 75 jaar. Dat feest begint traditio neel met een bijzondere eucharistieviering die om 11 uur begint in de parochiekerk van Maria-Presentatie in Roelofarendsveen. Het koor Vox Leata onder leiding van dirigent Jos Beijer en met Willem Jan Cevaal als organist brengt de Krönungsmesse van Mozart ten gehore. Om 14 uur kunnen leden, donateurs en fansin het clubhuis aan de Sportlaan hun felicitaties overbrengen aan het bestuur. Na het officiële gedeelte barst om 1530 uur het feest los met onder an dere het JPC-koor, een solo-optreden van columnist Stan Steegel en het duo Snotneus Wim. kunstenaars niet in kleiwarenfabriek 35 "ef|»swoude-rijndijk - De Ha- voudse kleiwarenfabriek \nt w Werklust is weer een stap 9e ter bij de officiële status van nonument. De fabriek volgende week een zoge- ïde artikel 4-status, legt een iwerkster van de Rijks- it voor de Monumenten- uit. „Dat wil zeggen dat het ilex voorbescherming ge- Voor elke verandering die Eg jenaars in het complex wil- anbrengen, moeten zij een ,e(linning aanvragen." pj ia duurt het nog acht we- ÜC voordat Nieuw Werklust irtikel 6-status krijgt. Zodra J complex die status heeft, en de eigenaars subsidie ragen voor de restauratie, voor het zover is kunnen nhigenaars of andere belang- ENl enden wel bezwaar maken. ,pp aren kunnen tot jarenlange Tdures leiden, eigenaars, de gebroeders en, bezwaar aantekenen, EN is niet bekend. Geen van de broers is bereikbaar. De Blan- kens hebben zich altijd verzet tegen een monumentale status omdat die hun eigen plannen in de weg stond. Het liefst wilden ze de gebouwen platgooien en iets anders op het terrein bou wen. Fred Sengers, voorzitter van de Stichting Industrieel Erfgoed, is optimistisch. „De Blankens heb ben er zelf ook belang bij dat de fabriek een artikel 6-status krijgt. Nieuw Werklust wordt immers hoe dan ook een monument. Dat is onafwendbaar. Hoe meer de panden achteruitgaan, hoe minder ze bij een eventuele ver koop opbrengen." Sengers verbaast zich er niet over dat het allemaal zo lang duurt voordat Nieuw Werklust officieel monument is. In juni 2000 besloot de gemeente Rijn woude al om de status aan te vragen. „Als je met industrieel erfgoed omgaat, leer je deemoe- De Hazerswoudse kleiwarenfabriek Nieuw Werklust komt volgende week weer een stap dichter bij de officiële status van rijksmonument. Foto: Henk Bouwman kaag/buitenkaag - Buitenkaag is tegen het invoeren van betaald parkeren in het dorp. Dat blijkt uit de reacties die bewoners gis teravond spuiden op de jaarver gadering van de dorpsraad Kaag. Als er al een oplossing voor het parkeerprobleem moet komen, zoeken zij die op Kaageiiand, waar volgens hen de oorzaak ligt van de overlast. De eilandbewo ners hielden wijselijk hun mond. De grote hoeveelheid geparkeer de auto's is al jaren een favoriet gespreksonderwerp tijdens de openbare ver- al activiteiten", zegt Hogen boom. „Hierdoor is het bijzon dere eraf. Dat is jammer. Toen we zestig jaar bestonden en dit vierden met een sponsorloop, riep dat wel een speciaal gevoel bij me op. Aan de andere kant kan ik nu wel zeggen dat het ju bileum me weinig doet, maar misschien praat ik er na dit weekeinde toch anders over." De anderen mompelen instem mend. dig en geduldig te zijn. Je weet dat er nooit iets in een paar maanden te regelen is." Diverse belangstellenden heb ben zich de afgelopen jaren bij de gebroeders Blanken gemeld omdat ze interesse hadden in het complex. Een serieuze gega digde, Hanzevast Beleggingen, haakte af omdat het het bedrijf niet lukte om in contact te ko men met de Blankens. In no vember werd bekend dat een groep kunstenaars een deel van hét complex wilde betrekken. gaderingen van de dorpsraad. Daarom deed de gemeente Haarlemmer meer in het maartnummer van het dorps blad 'Heen en Weer' het voor stel om betaald parkeren of parkeren voor vergunning houders in te voeren. Boven dien zou er een parkeerterrein kunnen komen aan de Leidsemeerstraat. Een andere optie was om helemaal niets te doen. Gisteren mochten de bewoners op de voorstellen reageren. De plannen maakten voorna melijk de tongen van de Buiten- kagers los. Die maken zich er kwaad over dat de gemeenten Haarlemmermeer (Buitenkaag) en Alkemade (Kaag) de oplos sing zoeken in Buitenkaag, ter wijl de oorzaak van het pro bleem ligt op Kaageiland. Daar komen immers de toeristen op af, en daar staat jachtwerf Van Lent waar zo'n driehonderd man werkt De gemeenten kie zen bewust niet voor een oplos sing op het eiland, omdat dat de drukte bij de pont alleen maar verergert Het steekt inwoners van Buiten kaag dat zij zouden moeten be talen voor een parkeeronthef- fing, omdat jachtwerf Van Lent niet voldoende parkeerplekken heeft voor de auto's van het per soneel. Iemand opperde om een parkeerterrein voor Van Lent in te richten tussen rijksweg A44 en de spoorlijn, tussen de bo men. Een ander vond dat een goed idee, zeker als Van Lent pendel busjes laat rijden naar het eiland. De suggestie kreeg meer bijval dan het plan van Haarlemmer meer voor een parkeer terrein aan de Leidse meerstraat, omdat daar een trapveld- Bewoners Kaag houden wijselijk hun mond je is. Volgens veel mensen is het vol doende als politie of parkeer wachters meer controleren. De meeste ergernis ontstaat name lijk doordat veel auto's op plek ken worden neergezet waar dat niet mag. De touringcars die in het Keukenhofseizoen Kaag aandoen, kunnen nergens te recht en staan daardoor slecht geparkeerd. De dorpsraad wikt en weegt de reacties binnenkort, en geeft dan een advies aan de gemeente Haarlemmermeer. Na een in spraakronde neemt die gemeen teraad uiteindelijk een besluit. Maar zij hebben zich inmiddels ook teruggetrokken. Volgens in gewijden doen de eigenaars hun best om nieuwe investeerders weg te jagen. alkemade - Stibela bestaat niet meer. De Stichting Be langen Alkemade heeft zich zelf opgeheven, omdat de stichting al enkele jaren een slapend bestaan leed. Stibela werd in 1984 opge richt op verzoek van de ge meente Alkemade. Die wilde graag kunnen terugvallen op een platform met vertegen woordigers uit de bankwe reld, de agrarische sector en de woningbouwvereniging. H. Bakker, op het laatst se cretaris en penningmeester in het bestuur, was er vanaf het begin bij betrokken als toenmalig directeur van de Rabobank. „Er waren destijds nogal wat ontwikkelingen in de tuin bouw, die te maken hadden met het vrijkomen van grond", vertelt hij. „De ge meente wilde een stichting achter de hand hebben die gronden kon aankopen voordat projectontwikke laars ermee aan de haal gin gen." In werkelijkheid heeft Stibela zich daarvoor nooit ingezet, omdat er nogal wat haken en ogen zaten aan het kopen van de grond. Toch was de oprichting van Stibela niet nutteloos. De stichting organiseerde de eerste bijeenkomsten voor ondernemers, waaruit later de Ondernemersvereniging Alkemade (OVA) voort kwam. Ook beheerde het stichtingsbestuur jarenlang de tulp op de watertoren in Roelofarendsveen, die er door de KAVB op was gezet. Daarbij kwam het ontwer pen van het dorpslogo 'Roe lofarendsveen, de bloem van de randstad'. Ook zocht en vond Stibela bedrijven die het carillon in het nieu we gemeentehuis wilden sponsoren. Het bestuur bestond op het laatst, behalve uit Bakker, uit P. van der Meer (voorzit ter), J. Klein, W. Nugteren en H. van Duijkeren. Doordat Stibela steeds minder on dernam, werden de finan ciers minder happig. Daar om zetten de vijf er nu een punt achter. De laatste acti viteit van Stibela is het klei ne restant dat nog in kas zit schenken aan een goed doel. lijm veillancedienst te duur voor ondernemers bouDE - De Stichting Bevordering Beveiliging fraude onderzoekt of het Alphense beveiligings- i dat woensdag bij bedrijventerrein Molenwe- in gebruik is genomen, iets is voor het eigen 'fsleven. Voorzitter Jaap van der Breggen hoopt SBBR in de tweede helft van april 'het ei kan collectieve Ec per Breggen probeert al drie jaar een beveiliging voor de Rijnwoudse bedrijven van de grond te krijgen. Een groep economiestudenten van de Haagse Hogeschool concludeerde medio 1999 op basis van enquêtes dat er onder de ondernemers vol doende animo was om deel te nemen. Toch kwam het initiatief nooit van de grond omdat de kosten te hoog lagen. „We wilden een surveillancedienst per manent tussen zeven uur 's avonds en zeven uur 's morgens laten rijden. Maar dat moest per jaar meer dan 225.000 euro kosten. Dat had het bedrijfsleven er niet voor over. Daarvoor was er nog te weinig inge broken. Een nadeel van zo'n dienst is ook dat boeven surveillanten naar de ene plek lokken en vervolgens op een andere plek gaan inbreken." Van der Breggen heeft zijn hoop nu gericht op sa menwerking met de Stichting Beveiliging Bedrijven terreinen Alphen aan den Rijn. Hij was er deze week bij toen Alphen als eerste van Nederland officieel een geavanceerd beveiligingssysteem in gebruik nam. Ca mera's op alle toegangswegen naar het bedrijventer rein Molenwetering registeren de kentekens. De ca mera's zenden de beelden door naar de particuliere alarmcentrale (PAC) van Hillsafety. Van der Breggen, die zelf de afgelopen jaren ook al regelmatig is ge plaagd door inbrekers, hoopt dat ook in Rijnwoude op diverse plaatsen camera's kunnen worden ge plaatst. Die beelden zouden dan wellicht ook kunnen worden doorgezonden naar Hillsafety. Hoeveel dit systeem de Rijnwoudse ondernemers gaat kosten, weet Van der Breggen niet. „Dat moet ik ook nog uitzoeken." Persoonlijk vindt hij dat ook niet het belangrijkste. „Er is bij mij vaak genoeg ingebro ken om het belang van collectieve beveiliging in te zien. Ik wil niet wachten tot alles weg is." Uit een overzicht over het jaar 2000 blijkt dat de poli tie 65 keer een melding kreeg van inbraken bij Rijn woudse bedrijven. Hazerswoude-Dorp sprong eruit met 29 meldingen. Koudekerk aan den Rijn had er maar vijf.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19