Noordwijk op weg naar breed college 7 DUIN BOLLENSTREEK Ballotage, witte kleding en een sleepnet achter een bromfiets SPRINGTIJ 'Het lijkt allemaal veel erger dan het is' R5 Floriade kost Keukenhof veel bezoekers Tankeigenaar op vrije voeten Katwijk betaalt niet mee aan rotonde Klei-Oost Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 22,00 mtefeest 1 Rijnweide lkenburc - Peuterspeelzaal 1 [terburg houdt op dinsdag maart een lentefeest in de itertuin in Rijnweide aan de lofdstraat in Valkenburg. Het st is voor de peuters van de eelzaal en de ouderen uit nvveide. In de wintertuin is i kleine kinderboerderij met lapen, een pony, een geit, ipen en andere dieren. Voor peuters zijn er een kleurtafel, zzels en een vishengelbak. peuters worden geschminkt paashaas en mogen paasei- n zoeken. Het lentefeest urt 's morgens van half elf tot |f twaalf en 's middags van drie tot half vier. uinmarkt in oordwijkerhout joRDWiJKERHOUT - De Noord- jkerhoutse Ondernemersver- iging (NOV) houdt morgen o tuinmarkt rond de Witte rk. Daar zijn vaste planten, ompjes maar ook tuinge- idschappen te koop. Ook ad- is of een nieuwe kamerplant op de markt te krijgen. De arkt duurt van tien uur norgens tot vijf uur 's mid- gs. aarten Plug wint ii Kloosprijs ORDWUK - De Jan Kloosprijs, tuurhistorieprijs van Noord- jk, is gewonnen door Maar- e iPlug. Plug fotografeerde I irtig jaar lang Noordwijkse louwen vlak voordat ze ge- lopt zouden worden, en heeft armee een belangrijke bij dra- geleverd aan het archief van badplaats, zo luidde het oor- is el van de jury. De prijs, ver- emd naar degene die als eer- i de historie van Noordwijk schrift stelde, bestaat uit een ;raveerde vulpen. Plug was j verrast en zeer vereerd' met prijs. zaterdag 23 maart 2002 Lawn Tennis Club Lisse - voorheen 'Lisse en Omstreken' - viert vanavond 75-jarig bestaan door Aranka de Kleyn lisse - Begin jaren zestig ver huisde Gerard Suurenbroek van Wassenaar naar Lisse. Om in zijn nieuwe woonplaats op een leuke manier en zo snel moge lijk mensen te leren kennen, be sloot hij lid te worden van een tennisclub. In die tijd had een tennisser niet zo veel keus. In Lisse was maar één tennisclub, het ietwat elitaire 'Lisse en Om streken'. Suurenbroek, gewend aan het wat gemengdere pu bliek van de tennisclub in Was senaar, vond het in Lisse een beetje tegenvallen: „Destijds be stond de tennislub uit de dokter, de onderwijzer en de burge meester. In die tijd heerste er toch wel een regentenmentali teit." Dertig jaar later zit hij samen met een ander clublid van het eerste uur, Nienke Swets-Bak- ker, in de kantine van de tennis club over de geschiedenis van de club te vertellen. De club heet inmiddels Lawn Tennis Club Lisse en viert vanavond het 75-jarig bestaan. Van een clubje met 37 leden en één tennisbaan is de vereniging uitgegroeid tot bijna 1500 leden die gebruik maken van 17 tennisbanen. Suurenbroek neemt een slok van zijn koffie en vertelt geani meerd over het club-beleid van toen, waar waarschijnlijk nie mand zich nu meer iets bij kan voorstellen. Swets-Bakker, die in de jaren zeventig lid werd van de tennisclub, lacht hartelijk mee om de verhalen uit de oude doos van Suurenbroek. Vanaf 1980 zet ze zich in voor de club en nu zit ze met veel plezier in de Jubileumcommissie. Gerard Suurenbroek en Nienke Swets-Bakker op de baan van de jarige 'Lisse en Omstreken' in 1928, bijna voltallig. Foto's Hielco Kuipers/archi Ja, de ballotage van toen, dat herinnert ze zich nog wel. De criteria die de club handhaafde zijn Suurenbroek nog steeds een raadsel. „Sommige mensen, ik ook, moesten 'voorspelen' en werden op grond van het spel- niveau aangenomen." „Maar je zag ook wel eens een bollenboer binnenkomen die nog geen bal kon slaan, maar die toch lid werd gemaakt", vult Swets-Bak ker aan. Suurenbroek weer: „Dat grote stuk land betekende natuurlijk geld. Ook is het wel eens gebeurd dat iemand bij voorbaat al werd afgekeurd. Toen de commissie erachter kwam dat de heer in kwestie een ingenieur bleek te zijn, werd hij alsnog uitgenodigd. Hij heeft vriendelijk bedankt voor de eer." Was je eenmaal door de ballota ge heen, dan waren er genoeg regels waar je je bij 'Lisse en Omstreken' aan moest houden. Alleen de beste tennissers mochten gebruik maken van baan één. Als je daarop stond te klungelen, werd je er hardhan dig afgehaald. Middelmatige spelers zagen ook de populaire zaterdagmiddagen aan hun neus voorbijgaan." Swets-Bak ker herinnert zich de strenge kledingvoorschriften: „Spierwit, alleen als het heel koud was mocht je je donkerblauwe trai ningspak aan, anders was een lichtblauw truitje al reden ge noeg om je van de baan te stu ren." Als tegenwicht voor de 'rijke- mensenclub' Lisse en Omstre ken richtte katholiek Lisse de tennisclub 'Relax' op. Niks geen ballotage, iedereen mocht zo maar lid worden. De gemeente zag erop toe dat beide clubs de tennisbanen deelden. Maar om dat particulieren ook nog regel matig een baan afschreven, werd het dringen geblazen. Suurenbroek: „Toen zijn we met beide clubs om de tafel gaan zit ten. Redelijk vlot is in 1967 de fusie erdoor gekomen." Suuren broek werd de allereer ste voorzit ter van Lawn Ten nis Club Lisse en zou dat dertien jaar blijven. Daama be gon pas het echte werk: „We had den inmid dels wel meer banen erbij gekre gen door het groeiende leden aantal, maar nog steeds waren er twee aparte clubhuizen. Des tijds stelde dat niet veel voor, hoor. 'Lisse en Omstreken' had een afdakje met een koffiezetap paraat en kleedruimtes ter grootte van twee pashokjes. En 'Relax' had een houten gebouw met een zinken douchebak en beschimmelde tegeltjes." Suurenbroek is nauw betrokken geweest bij de bouw van het nieuwe clubhuis en de uitbrei ding van de tennisclub. Zelf werkzaamheid van de leden was daarbij erg belangrijk. „Zonder al die vrijwilligers hadden we het niet gered", zegt hij met een schuin oog naar Swets-Bakker. „Een architect binnen de club maakte de tekeningen, een an der was aannemer, en een bol lenboer loste met zijn trekker een lading stenen. Ik zat destijds bij de gemeente, dus ik hield toezicht", lacht hij hartelijk, ter wijl hij een stukje verder onder uit in zijn stoel zakt. De club onderging door de fusie ook een mentaliteitsverande ring. Veel nieuwe leden kwamen erbij en de ballotage werd afge schaft. Suurenbroek: „Ik ben nooit een voorstander geweest van ballotage. Ik zeg altijd maar als iemand ergens niet echt thuishoort, gaat-ie vanzelf wel weer weg." De oud-voorzitter herinnert zich een bloeiperiode in de jaren zeventig. „We heb ben ook wat meegemaakt, hoor. We hadden een 'groundsman', die de banen onderhield. In tij den van topdrukte op de club kwam-ie op zijn brommertje, bond er een sleepnet achter en reed vrolijk dwars over de ba nen. Dat ging het sneller." Nienke Swets-Bakker gaat straks het clubhuis en de feesttent ver sieren. Vanavond, op het feest, komen nog veel meer oude ver halen los. aarschijnlijk coalitie van Noordwijk Totaal, CDA en Progressieve Combinatie r Anton Diedrich 3rd wijk - Noordwijk is op naar een breed college, irdwijk Totaal, CDA en De Pro- ssieve Combinatie hebben de elopen week overlegd of er gezamenlijk programma te tien is. De drie partijen be ken over 16 van de 19 raads- )N els. Pas als blijkt dat de drie is! samen een coalitie kunnen nen, komen andere opties ter constructief gesprek', zo mt G. Duijndam, lijsttrekker Noordwijk Totaal, de onder handelingen van deze week. Noordwijk Totaal heeft acht raadszetels, net zoveel als CDA en De Progressieve Combinatie PvdA/GroenLinks/D66 samen. De lokale partij heeft vanaf het begin ingezet op een zo breed mogelijke coalitie. „Het streven is een slagvaardig gemeentebe stuur", bevestigt Duijndam. „De komende vier jaar moet geoogst worden wat de afgelopen jaren is gezaaid." Duijndam wil inhoudelijk over de collegebesprekingen niet veel kwijt. De drie partijen moeten onderling kunnen overleggen zonder dat de gesprekken door artikelen in de krant zijn ge kleurd, vindt hij. Noordwijk To taal praat intern dit weekeinde over de voortgang van het over leg. Tussen Noordwijk Totaal, CDA en De Progressieve Combinatie bestaan wel verschillen, maar die zijn volgens Duijndam niet onoverkomelijk. „Dat zijn kleine knelpuntjes, bij de een wat meer dan bij de ander. Maar het ziet er positief uit." Hij hoopt dat in de loop van volgende week de puntjes op de i kunnen worden gezet. Over hoe het college van B en W eruit gaat zien en wat de porte feuilleverdeling wordt, wil Duijndam nog niets kwijt. „Be langrijk is dat er een sterk team komt te staan. Daarvoor zijn de mensen voorhanden", zegt hij. „De invulling ,van de portefeuil les komt daarna wel. Mocht het nieuwe college inder daad uit de drie grootste fracties worden samengesteld, dan val len WD en Christenunie buiten de boot. Als oppositie hebben de twee fracties samen drie ze tels. De Christenunie één, net als tijdens de afgelopen raads periode. De WD kelderde van vier naar twee, en verliest daar om haar plek in het college. Demissionair wethouder Th. Sweers van de WD komt dan aan de andere kant te zitten, in de gemeenteraad. „Als het in derdaad zo is dat we in de op positie komen, want dat vraag ik me nog steeds af', zegt Sweers. „Maar dan moeten we een goe de oppositie voeren. Construc tief en kritisch. En niet ergens tegen omdat we oppositie zijn. Als iets een goed idee is, is het een goed idee." Hij verwacht dat de rol van oppositiepartij anders wordt in het dualistisch stelsel. „Je krijgt toch meer mogelijkhe den om zelf initiatieven te ne men", denkt Sweers. li Een nieuwe lente en een nieuw geluid. Nieuwe gemeenteraden, betere 'Jlebatten, we gaan het deze vier jaar constructief aanpakken en samen roberen het beste voor het dorp te bereiken. Jaja. Noordwijkse politiek scoor- rdfeen dikke onvoldoende in bevolkingsonderzoek van 261 paar jaar terug en beloofde betering. iaiL 1 nieuwe lente en er veran- 26 tniks. orbeeldje. A'er Piet Barnhoorn in zijn m gduuuuuurige maiden- ech in Noordwijk, in de gorde van zijn speech (niks *1 zonnen) over de bouw van 5 duurder wordende theater loordwijk: Btreurt tegenvaller rama voor de portemonnee de Noordwijkers nanciële grenzen overschre- ïrschil is onvoldoende en uist verantwoord le alarmbellen rinkelen mstig ongerust over deskun- heid sico's zijn te groot inachting van de raad er hier geen sprake van ivvfraude? it is creatief boekhouden ipitale blunders 1 ken en zagen, kortom, als klap op de vuurpijl kwam nhoom ook op zijn allereer- vergadering gelijk met het rstel een door de raad be- ïmd extern bureau de cijfers iten controleren. f twel in de Noordwijkse tra- e. ar een hoger rapportcijfer? ers, nieuw, beter! niet overal blijft alles het- I7e' 1 I ijn plaatsen in de Duin- en lenstreek waar ze niet pa- JR Het is zuur voor de Voorhoutse PvdA-lijsttrekker Renée Lucas. Heeft ze nu eens geen last van een partij genoot die per se wethouder wil worden, verliest ze de gemeenteraadsverkiezingen. En mag ze voor de tweede keer in een harde stoffen raadsstoel gaan zitten in plaats van op het luxe wethouderspluche. Maar demissionaire Renée kan er al weer om lachen. Want als ze nu vier jaar lang de Voorhoutse opposi tie moet leiden dan heeft ze in ieder geval haar sporen achtergelaten in Voorhout. En dan niet in de vorm van een futuristische bibliotheek die door een volgend college gewoon weer gesloopt kan worden. Maar door de reeks van bomen die zij tijdens haar wethoudersperiode elk voorjaar weer monter in de grond heeft gezet. En die houden het langer vol dan het gemiddelde Voorhoutse college van de afgelopen tien jaar. Foto: Henk Bouwman nisch bang benauwd van ver andering worden. Echt, die plaatsen zijn er. Tenminste, wij kennen er één. Weet u het al? Echt niet. Dan zullen we het maar zeggen. Het is Lisse. Had u niet gedacht hè? Haha- hahaha. Ja, echt waar, Lisse. Daar veran dert van alles. Want ze gaan minder vaak en minder lang vergaderen in Lis se, zodat ze meer kuhnen doen. Ja, echt waar. Efficiency, noemen ze dat. De hele boel gaat op de schop, het goede voornemen van Lisse hoeft niet te wachten op 1 janu ari. Als je denkt dat je werk be ter kan, doe het dan. In minder tijd meer doen, dat kan alleen in Lisse. Briljant! Maar eh... Wat hebben ze daar dan de af gelopen jaren lopen doen, met zijn allen? Vraag het me dan niet! Ze gaan het in ieder geval in Lisse doen zonder de WD in het college. Waarom komt de WD in Lisse niet in aanmerking voor de coa litie? Waarom nou? Zeg het dan! Doorvragen, doorvragen, door vragen. Dat deed WD'er Wil lem Loos maandagavond. Het duurde eindeloos voor het ant woord kwam. En Willem ging maar door. En door. En door. Waarom mogen we niet mee doen? Daarom. Daarom is geen reden. Waar om? Omdat het zo is. Ja maai' waarom dan, zeg dan waarom? Omdat ik die conclusie nu een maal heb getrokken, antwoord de CDA-chef Jaap Schuijt, die de onderhandelingen leidt. Ja maar waarom heb je die con clusie dan getrokken? Omdat dat nu eenmaal zo is. Waarom mogen wij niet mee doen? Wij willen meedoen. Mo gen wij niet meedoen? Waarom dan? Wat is er dan? Eindeloos ging het door. Tot die aardige vriendelijke Jaap, die de WD probeerde te behoeden voor gezichtsverlies, het niet langer meer aankon. Nou goed, als je dat echt wil weten en als je belooft dat je achteraf niet gaat zeuren. Hier komt-ie. Omdat niemand met jullie wil spelen. Omdat ieder een negatief op jullie reageert. Omdat iedereen vindt dat jullie niet geschikt zijn. Daarom dus. Poenk, pats, klabang, klets. Jaap zuchtte nog een keer, liet een stilte vallen en deelde ver volgens de knock-out uit. Wat Lisse betreft is het boek- WD dicht. Au! Vraag het me dan niet! Roza van de Veer, Anton Diedrich en Gerard Baas Als de WD uit het college valt, is dat wel een lichte teleurstelling, bevestigt hij. Maar de grote te leurstelling was de verkiezings uitslag zelf. „Het verschil tussen CDA en WD was 600 stemmen. De kiesdeler, het aantal dat een zetel oplevert, was 611 stem men. En toch hebben we twee zetels minder." Als er vier stem men minder op Noordwijk To taal waren uitgebracht en vier meer op de WD, dan hadden de liberalen in de restzetelverde ling toch nog een derde stoel ge kregen. „Ook dan had je een an dere situatie gehad", zegt Sweers. lisse - De Floriade kost de Keu kenhof zo'n 100.000 bezoekers. Dat wijzen de ervaringscijfers uit en zo zal het ook dit jaar gaan, vertelde de voorzitter van de Raad van Commissarissen van Keukenhof W. Jansen op de openingsdag van de Lissese bloementuin. In 'normale' jaren trekt Keuken hof tussen de 750.000 en 800.000 bezoekers. „Dat aantal halen we in 2002 dus waar schijnlijk niet. Toch zien we Flo riade niet als concurrent", aldus Jansen. „Door een goede Floria de verbetert het imago van Ne derland als 's werelds bloemen- land nummer één. Dat zal de Keukenhof misschien al dit jaar, maar zeker in de komende jaren ten goede komen." noordwijkerhout/katwijk - De 44-jarige Katwijker die woens dagavond werd opgepakt omdat hij verboden wapens in zijn be drijfspand aan de Noordwijker- houtse Leidsevaart had liggen, is weer vrijgelaten. De komende tijd wordt beslist of hij wordt vervolgd. Zijn advocaat G. van der Plas heeft aangedrongen op zijn vrijlating omdat het grootste deel van de wapens, zoals het MIG-toestel, de Scudraket en de Centuriontank, onklaar waren gemaakt. „Het waren dus eigen lijk geen wapens meer. Van de andere wapens mocht hij er vijf hebben, net zoals een flink deel van de munitie. Hij was per slot van rekening lid van een schiet vereniging." door Rob Onderwater vervolg van voorpagina katwijk - Even na drie urn 's nachts voltrok zich het onge val in Frankrijk. Een Italiaanse chauffeur raakte op de A31 op de verkeerde weghelft en raak te de bus van Bizz Travel, die nog probeerde uit te wijken maar uiteindelijk in de berm terechtkwam. Katwijkse Anja Kralt: „Ik heb die uitwijkmanoeuvre van de chauffeur niet eens gevoeld. Toen ik mijn ogen open deed, dacht ik: wat is dit? Ik lag ge lukkig aan de raamkant, dus ik was zo de bus uit. Ik heb me nog afgezet op iemand anders, maar op zulke momenten denk je: ik moet hier weg. Ik sprong van het dak af. Voor mijn gevoel was dat een hele sprong. Ik ben weggestrom- peld. Ik voelde een behoorlijke pijn in mijn rug, maar kon toch lopen." „Ik hoorde gekerm om me heen en dacht: ik moet helpen, maar ik kon niet meer vooruit. Ik heb zeker een uur in het gras gelegen totdat ik naar het noodhospitaaltje werd ge bracht. De artsen vroegen of ik mijn handen en tenen kon be wegen. Dat kon, en daarom werd ik beschouwd als een slachtoffer zonder levensge vaar. Het duurde tot half acht 's morgens voordat ik naar het ziekenhuis werd gebracht. Dat waren geen prettige momen ten. Ik wilde geholpen worden, maar was geen urgent geval." Een dag later werd Kralt per vliegtuig naar Rotterdam ver voerd. In een ziekenhuis in Utrecht kreeg ze tot haar op luchting een goede behande ling. „Ik ben helemaal ge screend. Toen pas werd het duidelijk dat ik een gebroken ruggenwervel en botbreuken in mijn armen had. Gelukkig is het een 'mooie' breuk. Het lijkt allemaal erger dan het is." Op woensdagavond arriveerde zij in het ouderlijk huis. Kralt blijft daar, totdat ze weer rede lijk kan functioneren. Lopen gaat wel een beetje. „Maar als ik lig en ik moet opstaan, dan heb ik hulp nodig." Werken is er voorlopig niet bij. Hardlo pen, haar grote passie, zal nog wel een tijdje op zich laten wachten. Revalideren is het le vensmotto de komende dagen. „Ik slaap gelukkig goed. Over dag denk ik natuurlijk terug aan het ongeluk. Gelukkig is er onder ons groepje geen slacht offer gevallen. Of misschien moet ik zeggen: voorlopig geen slachtoffer, want een man heeft een gebroken nekwervel en zwellingen in zijn hoofd. Die is er veel slechter aan toe dan ik." katwijk - De gemeente Katwijk wil niet meebetalen aan de ro tonde bij bedrijventerrein Klei- Oost, tussen Noordwijk en Rijnsburg. De laatste twee ge meenten hebben daar herhaal delijk om gevraagd, maar Kat wijk stelt zich op het standpunt dat de 600.000 euro moet wor den betaald uit de exploitatie van het bedrijventerrein en door de provincie Zuid-Holland. De kruising tussen Klei-Oost en de Katwijkse Heenweg/ Lage- weg staat bovenaan de black- spotlijst van provinciale wegen. De provincie heeft geld om deze lijst met onveilige kniisingen weg te werken. Noordwijk stelt voor om de kosten te verdelen tussen provincie (de helft) en Katwijk en Noordwijk (allebei 150.000 euro). De twee gemeen ten hebben een verantwoorde lijkheid voor een veilige situatie, vindt Noordwijk. De rotonde ligt helemaal op Noordwijks grond gebied maar de ontsluiting ligt binnen de grenzen van Katwijk. B en W van Katwijk zien het an ders. Toen zij nog waren betrok ken bij de opzet van Klei-Oost, was er sprake van dat de roton de zou worden betaald uit de opbrengsten van de aanleg van het bedrijventerrein. Noordwijk en Rijnsburg konden het vervol gens niet eens worden over de exploitatie en voerden samen verdere besprekingen. De roton de is toen buiten de exploitatie gehouden. Katwijk was er niet meer bij toen tot besluit werd genomen, zegt gemeente. En nu krijgt zij wel een deel van de rekening gepresenteerd. Dat vindt de gemeente onterecht. Als er toch geld uit Katwijk moet komen, dan gaan B en W niet verder dan een bijdrage van 50.000 euro. Een woordvoerder van de gemeente Noordwijk laat weten dat de twee gemeenten nog in gesprek zijn over de ver deling van de kosten voor de ro tonde. Om dat niet te frustreren wil Noordwijk niet reageren op het Katwijkse B en W-besluit.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17