RCL 'ruilt' velden voor kunstgras Een parachute als trouwjurk in" Wartime tales jump during dress donation LEIDSE REGIO 'Besluit herindeling blijkbaar gevallen' )ndernemers nemen voortouw in samenwerking gemeenten R3 Bibliotheek wil zondags open blijven zaterdag 23 maart 2002 oorschoten - De openbare ibliotheek in Voorschoten lil de proef met de zondag- penstelling in de winter handen voortzetten. „Het lersoneel staat er helemaal chter en de bezoekers zijn aiend enthousiast", aldus aarnemend directeur Ma- ëtte de Lange. jf het gebouw aan de Wijn- lardenlaan het volgende interseizoen weer op zon- ag open is, hangt af van de nanciën. Twee jaar geleden reeg de bibliotheek van de emeente een extra subsidie an 2700 euro. Het afgelopen eizoen moest de instelling elf het geld voor de opening ip zondag op tafel leggen. Dat is geluld; zonder op an- ere activiteiten te bezuini- en. Maar ik weet niet of dat e volgende keer weer lukt. ire gaan bekijken of het ver- ïtwoord is dit experiment Dortte zetten." olgens De Lange is de be- ngstelling op zondag erg oot. „Gemiddeld hebben edan 350 a 400 uitleningen, e sfeer is ook heel anders. Ie mensen zijn niet zo ge- aast. Vaak komen hele ge- nnen binnen. Niet alleen m boeken te lenen, maar loral om rustig te lezen en internetten. Doordeweeks innen mensen zich daar iel minder de tijd voor." 8 ndanks het succes wordt et overwogen de biblio- leek het hele jaar op zondag ien te stellen. Vooralsnog ijft de periode beperkt van tober tot en met maart, orgen eindigt het wintersei- en met een optreden van Leids/Voorschotense and Cursor. door Eric Went leiderdorp - De Leiderdorpse voetbalclub RCL wil de twee ui terste velden 'afstoten' in ruil voor kunstgrasvelden elders op het terrein. „De velden vijf en zes zijn nu zo slecht dat ze na een fikse bui regen onbespeelbaar worden. Kunstgras kan de druk op de accommodatie misschien wat verlichten", redeneert voor zitter R. Pret. De gemeente Lei derdorp heeft het voorstel in on derzoek. Krijgt het bestuur van RCL zijn zin, dan worden zowel de twee de wedstrijdmat als het huidige trainingsveld op het sportcom plex in De Bloemerd nog deze zomer omgebouwd tot kunst grasveld. Het zogenaamde wed strijd-trainingsveld (wetra) is zo versleten, dat het trekken van lij nen praktisch niet meer moge lijk is. „Dat betekent dat het vol ledig ongeschikt is voor partij tjes die onder leiding staan van een KNVB-scheidsrechter", al dus Pret. „Die keurt het name lijk meteen af." Omdat ook de velden vijf en zes er na elke plens regen slecht bijliggen, val len er elk seizoen onnodig veel wedstrijden uit in Leiderdorp. „Bovendien voert dat de druk op de overige wedstrijdvelden aanzienlijk op." Kunstgras is de oplossing, denkt het bestuur van de Leiderdorpse voetbalclub. „De ervaring bij de Leidse voetbalclub UVS leert dat daar altijd gespeeld kan worden. Dat willen wij hier ook wel. Bo vendien betekent kunstgras een enorme ontlasting van de rest van de accommodatie." Mocht de gemeente akkoord gaan met het voorstel van RCL, dan wil de voetbalclub daar best iets voor terugdoen. „Wij zijn in dat geval bereid om de velden vijf en zes aan de gemeente te rug te geven. Leiderdorp kan dat terrein ongetwijfeld goed ge bruiken, vanwege alle W4-plan- nen. Of misschien als nieuwe lo catie voor het woonwagen kampje, want dat moet in de toekomst ook nog verplaatst worden." De Leiderdorpse wethouder Molkenboer, die in het nieuwe college verantwoordelijk is voor sportzaken, heeft het voorstel van RCL in onderzoek. „Binnen kort verschijnt er een rapport van de Grontmij over de velden- situatie bij RCL. Daaruit moet inderdaad duidelijk worden of het qua onderhoud voordelig is om op twee velden kunstgras aan te leggen", erkent hij. Ver volgens is het aan het college om een definitieve beslissing te nemen. „Op dit moment staat er nog niets vast." RCL wacht de ontwikkelingen op het gemeentehuis met span ning af. Mocht de gemeente na melijk instemmen met de be- t>: -v'-.v Kunstgras kan de druk op de RCL-accommodatie misschien wat verlichten, redeneert voorzitter Pret. Foto: Eric Taal kostiging van twee kunstgrasvel den, dan wil de vereniging ook nog een derde grasmat 'omge bouwd' zien. Het hoofdveld, wel te verstaan. „Maar zover zijn we voorlopig nog niet", aldus Pret. „Eerst moet de KNVB beslissen of standaardelftallen überhaupt op kunstgras mogen spelen. Daarna moeten we dat eerst nog zorgvuldig terugkoppelen naar onze leden." 1 or Pieter van Langevelde rmond - De ondernemersverenigingen van senheim, Voorhout en Warmond willen sa- nvverking tussen de drie gemeenten stimule- en daarbij het voortouw nemen. Dat zei voor- er L. Schouten van de Ondernemersvereniging rmond bij de ondertekening van een samen- tkingsovereenkomst tussen de Vereniging Han en Industrie Sassenheim (VHIS), de Onderne- rsvereniging Sassenheim (OVS), de Winkeliers- eniging Voorhout (WIVO) en de Ondernemers- ,n eniging Warmond (OVW). Met de overeenkomst sluiten de ondernemers aan bij de plannen voor intensieve ambtelijke samen werking tussen Warmond, Oegstgeest, Sassen heim en eventueel Voorhout. De ondernemers verenigingen hopen de contacten tussen bedrijfs leven, detailhandel en overheid te stimuleren. Schouten: „Het belangrijkste is dat ondernemers en politici uit de regio elkaar ontmoeten en elkaar leren kennen. Wij willen daarvoor een platform bieden." Daarnaast hoopt Schouten de samen werking tussen de gemeenten te stimuleren. „De gemeenten moeten gebruik maken van eikaars kennis. Als Warmond straks gaat bouwen in de Klinkenbergerpolder moet de gemeente gebruik maken van de kennis van andere gemeenten op het gebied van nieuwbouwwijken." Doelstellingen van de samenwerking zijn verder het verbeteren van de infrastructuur, bevorderen van de ontwikkeling van de detailhandel, uitbrei den en verbeteren van bedrijfsterreinen en stimu leren van woningbouw. Daarnaast willen de on dernemersverenigingen een stuwende factor wor den in het bevorderen van recreatie en in het bij zonder van de watersport. Gezamenlijk hopen de ondernemersverenigingen een sterkere vuist te kunnen maken naar de overheden. Schouten benadrukt dat de samenwerking niet beperkt dient te blijven tot de vier betrokken on dernemersverenigingen. „Wij sluiten niet uit dat ook de ondernemersverenigingen van Oegstgeest, Leiden, Alkemade en andere plaatsen uit de regio zich bij ons aansluiten." Volgens Schouten moet recreatie in de samenwerking een belangrijke rol spelen. „In mijn visie moeten daarom alle ge meenten rond de Kagerplassen, de Braassemer- meer en de Westeinderplassen naar samenwer king zoeken." Hij sluit niet uit dat de samenwer king tussen de ondernemersverenigingen uitein delijk leidt tot een fusie. door Pieter van Langevelde warmond - Burgemeester en wethouders van Warmond voe len zich 'gepiepeld' door com missaris van de koningin Frans- sen. Uit brieven die Franssen in oktober en november stuurde naar minister De Vries van Bin nenlandse Zaken blijkt, dat het besluit voor gemeentelijke her indeling van Warmond al geval len is. In zijn gesprekken met gemeentebestuurders wekte de commissaris van de koningin steeds de indruk, dat alle opties voor de toekomst van Warmond nog open lagen en dat ook be houd van zelfstandigheid niet- wass uitgesloten. Leden van Provinciale Staten keuren het optreden van Franssen af. De commissaris zelf zegt, dat hij 'naar eer en geweten' heeft ge handeld. Over de bestuurlijke toekomst van Warmond schrijft Franssen op 24 oktober in een brief aan de minister. „Mede gegeven on ze eerdere correspondentie over dit onderwerp kan ik met eenge- rust hart melden dat het provin ciaal bestuur tot herindeling van Warmond zal overgaan." En verder: „Blijvende zelfstandig heid van de gemeente War mond - met 5327 inwoners een van de kleinste gemeenten in de provincie - laat zich niet vereni gen met het belang van bestuur lijk evenwicht in de regio." De Warmondse gemeentebe stuurders verwijten Franssen dat hij in gesprekken met War mond keer op keer een heel an der standpunt heeft ingenomen. Demissionair wethouder Van de Velde: „De provincie heeft steeds gesuggereerd dat er over de bestuurlijke toekomst nog in spraak mogelijk is, maar het be sluit is blijkbaar al gevallen." Burgemeester Vosjan: „Wij stop pen veel geld en energie in het formuleren van een toekomstvi sie. Wat heeft dat voor zin, als Franssen in zijn brief aan de mi nister toch al duidelijk heeft ge maakt dat zelfstandigheid geen optie meer is?" „Dit getuigt van onbehoorlijk bestuur. Wij voe len ons voor de gek gehouden", aldus demissionair wethouder Van den Aardweg. B en W vermoeden dat gedepu teerde staten zelfs al een besluit heeft genomen over een com pleet herindelingsplan voor de Leidse regio. Van de Velde: „Ik krijg de indruk dat er al een blauwdruk klaarligt." Hij baseert zich daarbij op de 'eerdere cor respondentie' over de herinde- Statenleden uiten kritiek op Franssen lingsplannen waarnaar Frans sen in zijn brief aan De Vries verwijst. Commissaris van de koningin Franssen benadrukt dat er nog geen besluiten over de gemeen telijke herindeling zijn gevallen. „Ik kan wel een verwachting hebben, maar een besluit is nog niet genomen. De brief van 24 oktober heb ik geschreven op grond van de stand van zaken op dat moment. Ik heb daarbij naar eer en geweten gehan deld", aldus een geïrriteerde Franssen, die kritiek heeft op de houding van de Warmondse po litici. „Men moet zich op de toe komst richten in plaats van steeds te verwijzen naar stukken uit het verleden. Andere ge meenten kijken naar de toe komst en dat zou Warmond ook moeten doen. PvdA-statenlid J. Hermans is 'niet erg gelukkig' met het optre den van de commissaris van de koningin. „Dit verdient niet de schoonheidsprijs, maar het is heel simpel: Franssen gaat hier niet over. De afspraak is dat we hierover pas halverwege dit jaar in provinciale staten in debat gaan. Ik raad Warmond dan ook aan niet al te zenuwachtig te worden." Ook A. Ouwehand (Groen Links) is kritisch. Hij noemt de uitlatingen van Frans sen 'uitermate voorbarig'. „Hiermee loopt hij voor de mu ziek uit. Ik kan mij goed voor stellen dat Warmond zich ge schoffeerd voelt." PvdA'er Her mans spreekt van een 'persoon lijke mening van de commissa ris'. C. Aptroot, fractievoorzitter van oppositiepartij WD, be strijdt dat: „Dit is duidelijk niet slechts een persoonlijk stand punt, want er wordt in de brief verwezen naar een bespreking in gedeputeerde staten. Blijk baar hebben ze een geheime agenda. Hierover hebben de co alitiepartijen ongetwijfeld al in achterkamertjes gesproken. Al dit soort zaken worden voorge kookt, maar daar doet de WD niet aan mee. Als er inderdaad, zoals de Warmondse bestuur ders vermoeden, een blauwdruk klaarligt voor de gemeentelijke herindeling, betekent dat wat ons betreft oorlog in het provin ciehuis." kejorJan Preenen gary/ zoeterwoude - een tpaar uit Zoeterwoude heeft et Canadese Calgary voor op- 5 end nieuws gezorgd. Zo op- uv ibarend dat Miep en Wim van kerk er zelf ook door verrast den. Voor hen herleefden ou- ijden toen ze onlangs kran- radio en televisie ('van kust rk' kust') haalden met hun ver lover een parachute waarvan jaar geleden een trouwjurk is naakt m nvoorstelbaar, zo enorm was >ld belangstelling. Iedereen wil- wel eens zien hoe dat moge- |a[ was. Een parachute als uwjurk. Dat hadden ze nog oit meegemaakt. We werden alle kanten aangevallen or reporters. Bijna een week j." Wim, in Canada gemaks- 'e aangeduid als Bill, is er ondersteboven van. Voor n en zijn vrouw kwam de in- van de media volkomen 'erwacht uit de lucht vallen, zoals destijds de feestkledij plotseling weer voor zoveel preksstof zorgt. tsprookjesachtige verhaal ien on op 22 februari 1945. De :m erikaanse bommenwerper 6i dolly Duck moest op weg 10 tr Duitsland een noodlanding ken in de Geerpolder. Vlak de plek waar nu kaasboerde- )o01 Geertje staat. 'Daverend rde het grote toestel over de zen irderijen van Zonderop, Kees der Velden en Polderman, r de aar dappelvelden en n djuiten velden, over de afge- 'tte molen van Spijker en r de vette weidegronden van Meerpolder naar de Geerpol- Verbijsterd keken de boeren het land naar het monster en' hen dreigde te verslinden, leek alsof de Liberator zich ïlrecht in de boerderij van us Janson zou boren. Met 1 iderend geraas botste het dingsgestel tegen de dijk op ier werd als een bananenschil AERO SPACE MUSEUM DAVID BLY Calgary Herald When Wilhelm Van Niekerk grabbed a parachute offered by a downed American airman, he thought he was just getting a k souvenir. few months later, the para chute became his bride's wed ding gown when they were married on July 19,1945. The Van Niekerks donated the dress to the Aero Space Mu seum of Calgary on Wednesday as a token of gratitude for Canada's role in liberating the Netherlands at the Second World W- The end of the war was two months away when an Ameri can Liberator bomber made a belly landing at Zoeterwoude. a village near The Hague in the d 'Netherlands. Like many Others from yjllaee rustig Bericht in de Calgary Herald van 7 maart 2002 over de bijzondere trouwjurk van Miep van Niekerk. van de romp gepeld. Een wiel zeilde door de lucht en kwam tollend naast de bevende boer terecht. Juist tussen het rieten dak van de boerderij en een zwart geverfde schuur scheurde het gevaarte door en kwam ten slotte schokkend tot stilstand'. Jaap van der Zwan beschrijft het tafereel heel beeldend in zijn boek 'De dag dat het manna viel'. Geen detail blijft onver meld. 'De aarde dreunde en tril de. Toen was het opeens dood stil. Alleen de geit mekkerde'. Wim van Niekerk weet het nog als de dag van gisteren. Ook al was hij toen 26 en is hij nu 83. Hij was als een van de eersten bij het verongelukte toestel. Uit nieuwsgierigheid, maar vooral als lid van de ondergrondse. Hij haalde met anderen de beman ningsleden uit het vliegtuig en zorgde er voor dat ze konden ontsnappen naar Zoetermeer en Bleiswijk. Een van hen gaf hem de parachute, die later zo'n op vallend tweede leven zou gaan leiden. Daags na de noodlanding vlo gen drie Spitfires over om het toestel te vernietigen, zodat de Duitsers niet zouden kunnen profiteren van alles wat zich aan boord bevond. Bij die aanval kwamen boer Janson, zijn huis houdster en twee Duitse bewa kers om het leven. Gerard Jan son, een neef van de boer: „Het moest allemaal heel snel gebeu ren. Die vliegtuigen scheerden rakelings over en zorgden voor een mitrailleursalvo. De kogels kwamen overal terecht. Niet al leen op die Liberator. Die werd trouwens ook niet helemaal ver nietigd." Wim van Niekerk kende Miep van den Berg toen al. Ook zij woonde op het dorp. Direct na de bevrijding wilden ze zo snel mogelijk trouwen. De vraag was alleen: waar haalden ze de stof vandaan voor een trouwjurk? Miep, nu 80: „Er was niets te koop. Althans geen mooi goed. Laat staan zijde. Toen dacht ik opeens aan die parachute. Als ik daar nou eens een jurk van zou maken. Een gemakkelijk werkje was dat niet. Verschrikkelijk. Het meeste moest ik met de hand doen. En met een naaimachine van mijn grootmoeder uit begin 1900. Bepaald geen Zigzagma chine. Maar gelukkig had ik dat naaien geleerd op de huishoud school in Leiden en werd ik ge holpen door m'n broertje. In m'n eentje had ik met die grote lap geen raad geweten. En het leuke is dat ik nog genoeg stof over had voor een doopjurk, on dergoed voor mijn man en een blouse voor mezelf. Ook alle maal van rijde dus." Zo veranderde Miep van den Berg in Miep van Niekerk. En in een 'echte' bruid die op 19 juli 1945 het voormalige Kruishe renklooster aan de Vrouwenweg in (toen nog) Zoeterwoude bin nenschreed en 's avonds het feest vierde in een voor die gele genheid omgebouwd graanpak- huis aan de Miening. „Met der tig gasten, een half kalf en twee flessen wijn. Meer was er niet. In elk geval is niemand dronken naar huis gegaan." Zes jaar later verhuisden de Van Niekerken naar Canada, waar van ze meer verwachtten dan van Nederland. Qua werk, maar ook wat de veiligheid betreft. Of om met Wim van Niekerk te spreken: „In Nederland werkte ik bij het Bureau voor de Statis tiek. Als teller. Maar dat beviel me helemaal niet. Ik wilde mijn oude vak weer oppakken als elektricien. In Canada had ik meer mogelijkheden. Daarbij speelde mee dat er weer oorlog dreigde en zoiets wilde ik niet nog een keer meemaken. Daar om zijn we geëmigreerd. Mijn vrouw had er eerst moeite mee. Zij is nog drie maanden terugge gaan naar Zoeterwoude. Dat heeft goed gewerkt. Daarna was de heimwee over. In 1999 rijn we met z'n tweeën voor het laatst teruggeweest in Zoeter woude. Nu gaan we niet meer. We zijn immers niet zo jong meer." De doopjurk is in Calgary nog vaak gebruikt voor kinderen en kleinkinderen en één 'over- grootkleinkind'. De trouwjurk dreigde daarentegen zonder de beschermende werking die de parachute aanvankelijk had ge boden een vrije val te maken. „De kleinkinderen gebruikten 'm de laatste tijd voor Hallo- ween. Om er huis aan huis snoep mee op te halen. We dachten, als het zo doorgaat wordt-ie smerig en kunnen we 'm na verloop van tijd weggooi en. Dat zou zonde zijn. Het toe val wilde ik dat ik kortgeleden een piloot tegenkwam, die nog voedseldroppings heeft uitge voerd bij Leiden of Den Haag. Dat wist hij niet precies meer. Miep en Wim van Niekerk op hun trouwdag op 19 juli 1945 met links Mary van den Berg en rechts Anny Elderhorst en Wil van den Berg. Foto: PR Hij raadde me aan naar het Air Force Museum hier in Calgary te gaan. Daar zouden ze onge twijfeld belangstelling hebben. Nou of die er was. Het was over weldigend." De jurk hangt in een vitrine op de afdeling 'oorlogsbruiden' van het museum. Mét het verhaal van de Van Niekerken erbij, zo als dat uitgebreid door de Cana dese pers is opgerakeld. „Kort nadat het nieuws was verspreid, kwam een vrouw naar me toe. Ze had gelezen dat ik een rijden onderbroek droeg en wilde die graag zien. Als ik het uwe dan mag zien, zei ik."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15