LEIDE 'Stadsparkeerplan is weer eens voorbarig' De Stemming a? Houten vogel tegen betonnen polder Hof wil verhoor in tongzoenzaak REGIO R1 Initiatief zorgt voor nieuwe onrust op Leidse wateren E STELLINGL Klachten over rekening voor meningokokkenprik 'De Uitdaging 2002' van start De lastige zaak van de losse vlonder ^olitiek correct j if gsi y 'ei Groot Rijnland in Holiday Inn zaterdag 23 MAART 2002 Nieuw Werklust >ijna officieel ismonument Jo de Vroom rer vijftig jaar laicursussen /oner pakt eker op - Een 50-jarige bewoner iKoninginnelaan heeft ichtend vroeg een 26-jari- jreker, die bezig was zijn linnen te dringen, in de gevat en aan de politie dragen. De man wilde eeks half zeven naar zijn ;aan, toen hij geluiden bij 11 ur hoorde. Hij zag vervol- je verdachte op een tuin kaan, die boven op een ras gezet. Op die manier de inbreker via een slaap- naam naar binnen klim- De verdachte viel echter t leneden, waar de bewo- )i( im wist te overmeesteren. door Wim Koevoet leiden - De Stichting Stadsparkeerplan Leiden (SSL) is voorbarig met haar plan nen voor nieuwe activiteiten op het wa ter. Dat vindt WD-wethouder M. Schultz (economische zaken/toerisme). Zij heeft de beheerders van het parkeerterrein aan de Haagweg teruggefloten. SSL-voorman C. Verplancke maakte onlangs bekend dat hij aan de water taxi's een cultuurboot wil toevoegen (voor vervoer over water van het par keerterrein naar musea) en een 'pret- vloot' voor grotere partijen. Ook staat een zogenaamd 'call centre' op zijn verlanglijst. Verplancke wil naar de si tuatie toe dat alle boten, ook die van andere bedrijven die op de Leidse grachten opereren, via één telefoon nummer kunnen worden geboekt. Ver plancke is bereid dat call centre zelf te bestieren maar prefereert een neutrale beheerder: de gemeente Leiden. „Ze zijn weer eens een beetje vroeg met het naar buiten brengen van de plan nen", reageert wethouder Schultz. „We moeten in het college het eerste jaar met de watertaxi's nog evalueren. Die zorgden al voor de nodige deining en nu moet ik blijkbaar andermaal de rust op de Leidse wateren laten terugke ren." Met de laatste opmerking doelt Schultz op de aanhoudende kritiek van de re ders S. Veringa en K. Parmentier. Die zien in de watertaxi's en in de nieuwe wateractiviteiten van de SSL een vorm van oneerlijke concurrentie. Aan het roer van de SSL-boten zitten schippers van wie het loon deels wordt gesubsidi eerd door de overheid. Ook de steeds nauwere banden tussen de SSL en re derij Rembrandt, een onderdeel van de sociale werkvoorziening DZB, zijn de twee een doom in het oog. Veringa wil niets weten van Verplanc- ke's call center, zegt hij. „Ik moet dan mijn agenda bij hem inleveren en klus sen verrichten die hij doorbrieft. Geen haar op mijn hoofd die daar aan denkt. Het is onbegrijpelijk dat de gemeente Verplancke zo zijn gang laat gaan. Die bouwt maar door aan zijn gesubsidi eerde monopolie." „Ik ben het zat om alsmaar als vre- desstichter op te treden", aldus wet houder Schultz. „Ik weiger dan ook te reageren op reacties van de ene reder op de plannen van een andere reder, plannen die nog moeten worden be sproken in het college en in het water- overleg." Schultz geeft aan dat het omstreden call center er wat haar betreft in elk ge val niet komt. „De gemeente wil daarin geen rol spelen. Ik heb dat Verplancke ook al gezegd. Verplancke's enige cen trale nummer, is zijn eigen nummer." (advertenties) ijsafspraken horen bij 0aannemerij Geef uw mening 3 ww.leidschdagblad.nl cin bij de apotheek moeten ze wel zelf betalen." Volgens haar opereren artsen verschillend. „De ene arts vraagt niets voor een inenting, de ander vraagt 10,80 euro per inenting en weer een ander vraagt dat bedrag voor alle kinderen in een gezin. Het beeld is erg wisselend en dat geeft veel onduidelijkheid. Patiënten weten zo niet wat ze kunnen verwachten." De Lan delijke Huisartsenvereniging (LHV), Zorgverzekeraars Neder land, verzekeraar Zorg en Zeker heid en het ministerie van Volksgezondheid spreken het CVZ en het College tarieven ge zondheidszorg tegen en bewe ren dat huisartsen wel van zie kenfondspatiënten geld mogen vragen. leiden - Het informatie- en klachtenbureau gezondheids zorg (IKG) van de regionale pati ëntenorganisatie RPCP heeft de eerste klachten ontvangen over de kosten die huisartsen in reke ning brengen voor het vaccine ren tegen meningokokken C. Artsen vragen bij vaccinatie van ziekenfondspatiënten 21,60 eu ro (voor recept en prikken) van de ziekenfondspatiënten terwijl dat volgens het College voor Zorgverzekeraars (CVZ) niet mag. „Wij hebben bij het Colle ge tarieven gezondheidszorg ge ïnformeerd en daar kregen we te horen dat huisartsen helemaal geen geld voor het vaccineren van ziekenfondspatiënten mo gen vragen", zegt een woord voerster van het IKG. „Het vac- ARTIS y r dan een dierentuin de prijsuitreiking, een barbecue en een feestje. Volgens woordvoerster Edith Swmkels van de dienst Cultuur en Educatie is er geen specifieke aanleiding voor het project. „Wij houden 'De Uitdaging' om jon geren de kans te geven op een leuke en educatieve manier een prestatie neer te zetten." Maximaal twintig teams kunnen zich aanmelden voor het jonge renproject. Een team bestaat uit acht tot veertien jongeren van 12 tot en met 17 jaar. Elke ploeg, begeleid door een volwassen coach, krijgt een opdracht van bijvoorbeeld een speeltuinver eniging, een woningbouwcor poratie of de sector Wijkbeheer van de gemeente Leiden. 'De Uitdaging' mag maximaal drie uur duren. De teams die binnen de tijd de opdracht succesvol uitvoeren, krijgen een geldbe drag als beloning. Eenderde daarvan gaat naar een goed doel naar keuze. Het bedrag dat overblijft, mag het team vrij be steden. door Paul Corten leiden - Leidse jongeren kunnen zich vanaf vandaag opgeven voor het verrichten van een 'maatschappelijke daad'. Door bijvoorbeeld een muurschilde ring te maken, een plein te bete gelen of speelgoed te verzame len doen zij mee aan de wed strijd 'De Uitdaging 2002'. Dit project is een initiatief van de Leidse welzijnsorganisatie, de dienst Cultuur en Educatie van de gemeente Leiden en de re giogemeenten Alkemade, Lei derdorp, Oegstgeest, Voorscho ten en Zoeterwoude. De eigenlijke uitvoering van De Uitdaging is op zaterdag 15 juni. Op die dag krijgen de jongeren een opdracht toegewezen waar mee zij aan de slag gaan. longe ren die willen meedoen, moeten een contract ondertekenen waarin zij beloven met z'n allen te eindigen, geen alcohol of drugs te gebruiken en geen schade aan anderen toe te bren gen. De dag wordt besloten met De actievoerders bij de houten vogel in de Oostvlietpolder. Foto: Henk Bouwman leiden - „We moeten zuinig zijn op de schaarse open ruimte die we nog hebben in Nederland. Want als we zo doorgaan jagen we de jongeren het land uit. Die gaan liever in het buitenland werken, waar ze in het weekeinde nog even de natuur in kunnen gaan." Dat was de boodschap van professor Arnold Heertje gisteren bij de onthulling van de 'Groene-Grensvogel' bij de oprit van de A4 aan de rand van de Oostvlietpolder. De houten vogel, die de laatste tijd in meer bedreigde polders is neergezet, staat sym bool voor de strijd tegen de oprukkende be bouwing die gevoerd wordt door plaatselijke actiegroepen, maar ook door organisaties als de stichting Natuur en Milieu, Milieude fensie en de Novib. Een bont gezelschap trok gisteren over het drassige weiland van boer De Wit naar de houten vogel: mensen van het het Comité Vrienden van de Oostvlietpolder en van Mi lieudefensie, maar ook een lid van Provinci ale Staten, raadsleden, een enkele ambte naar, een Kamerlid van Groenlinks en Ne derlands bekendste actievoerder Roel van Duijn trotseerden de nattigheid om Leidens laatste polder te verdedigen. Onderweg werd het gezelschap getracteerd op toespra ken van de verschillende bobo's in het ge zelschap, die stuk voor stuk wezen op het belang van de polder. De Vrienden van de Oostvlietpolder hebben overigens al verschillende slagen om de pol der gewonnen. Maar voorzitter Hans Pieters van het comité is nog lang niet zeker van de eindoverwinning. „De Raad van State heeft ons in het gelijk gesteld, maar de gemeente legt zich daar niet bij neer en komt gewoon met nieuwe plannen. Dat is rechtstongelijk- heid, want als wij verloren hadden, dan was daarmee het verhaal voor ons afgelopen ge weest", hield hij zijn gehoor voor. Heertje, vooral bekend van zijn schoolboe ken economie, maar daarnaast ook een vooraanstaand actievoerder, betoogde dat de gemeentelijke plannen hopeloos ouder wets zijn. „Ze zijn gebaseerd op, economi sche ideeën uit de jaren tachtig. Maar we moeten het in Nederland in de toekomst hebben van hele andere economische pro cessen. Niet van distributie, maar van ken nisintensief werk." De economie-professor is niet pessimistisch- over de toekomst van de polder. „De stemming slaat om", meent hij. „Ook door 11 september zijn mensen veel meer na gaan denken over de vraag waarvoor we het eigenlijk doen. Het gaat steeds meer om de kwaliteit van de dingen, niet om de kwantiteit." Hij verwacht dat het ineens afgelopen kan zijn met alle plannen voor het volbouwen van polders. „Ik verge lijk het weieens met de Berlijnse muur, waarvan we lange tijd dachten dat die nooit meer weg zou gaan, en die uiteindelijk in 1989 in drie uur tijd met de hand is ge sloopt." door Timoteus Waarsenburg leiden - Het lijkt eenvoudig: voor een demontabele uit bouw is geen bouwvergun ning nodig, stelt de gemeente Leiden. En voor een loslig gende vlonder ook niet Wel nu, het plankier voor restau rant La Cloche in de Klok- steeg ligt los en dus lijkt een bouwvergunning niet vereist. Maar deze logica gaat niet op. Reden voor eigenaar E. Brouwer van La Cloche om gisterochtend zijn beklag te doen bij de commissie be roep en bezwaar. Sinds 1979 heeft Brouwer voor zijn karakteristieke res taurant een al even markante vlonder liggen. Hij staat altijd vol met planten en geeft de straat een gezellig karakter, stelt Brouwer. Maar bovenal is die vlonder zijn entree en zijn terras. In 1999 heeft de gemeente de regels voor het terrassenbe- leid veranderd. En nu heeft Brouwer een bouwvergun ning nodig. Maar dat kan niet, omdat het bestem mingsplan 'openbare weg' aangeeft. En geen bouwver gunning betekent ook geen terrasvergunning. Brouwer: Mijn terras be staat in zijn huidige vorm al meer dan twintig jaar en heeft nog nooit tot overlast geleid. Bovendien betaal ik al die jaren al precariorechten. Nu gaat de gemeente de buurt herinrichten en krijg ik te horen dat mijn vlonder weg moet. Maar ik mag mijn terras wel op de straat zetten. Ik vind het maar vreemd." Namens de gemeente pro beert E. Pluyter duidelijkheid te verschaffen. „Ons stand punt is dat een vlonder mag, maar dan wel demontabel. Hij mag op de weg liggen zo lang het terras in gebruik is, daarna moet hij weg. En dat is een probleem voor Brou wer. „Ik kan dat ding niet el ke avond in mijn restaurant leggen. Daar heb ik geen plaats voor en bovendien is dat te zwaar." Na wat heen en weer-gepraat sluit de voorzitter de discus sie. „De vergunning voor het terras hangt direct samen met de al dan niet vereiste bouwvergunning. We hou den de zaak aan totdat we meer duidelijkheid hebben." Wordt vervolgd dus. ili! 70 al ging WD-ffactievoor- "iter Leendert de Lange er mee akkoord, dan nóg 3in oenLinks-lijsttrekker lan jr3 geen wethouder wor- lg in heeft geen rolstoel (no- ij is man en ondanks zijn hor en donker voorkomen |o'n volbloed autochtoon j fs Pim Fortuyn hem niet toi ld zou uitzetten. c0 doet kortom aan niet één functie-eisen die eerder 'eek welgeteld elf leden i gesteld. Blijkens het idersprofiel heeft Groen- ijn wethouders het liefst itenlandse afkomst. Of vrouwelijk geslacht. Of 'functiebeperking', een I» correcte aanduiding ïhandicapt'. de G oenLinks-wethou- enigt al deze eigenschap- j/j één persoon. De partij fj ich tot 27 maart de tijd V n om Haar, het boeg- rin de totale politieke -4- dieid, te vinden. Wij den- S eet aan Singh Varma, e functiebeperkingen van eüopte parlementariër pi zelfs binnen Groen- piet langer tot aanbeve- fer dan wél geschikt? Tot t circuleerden de na- i Gerard van Hees en ïctievoorzitter Rianne i Als het tussen die twee i wint Rianne, want zij jt aan één criterium en paan niet één. Gerard zou, Km m-\]w no, ii j re*. 'Y FilJ ijvcruouDee. j fïT; JÖTV G&jejiiwKh A - net als Singh Varma, een handi cap kunnen veinzen, maar daar is hij de man niet naar. Gerard speelt het eerlijk. Die laat zich liever tot vrouw verbouwen om vervolgens met opzet onder een bus te lopen en zo Rianne met 2-1 te verslaan. Maar tegen die tijd heeft Leen dert de Lange van de WD, die het getreuzel van Groenlinks spuugzat is, Wim Bleijie naar de voor Groenlinks bestemde wet houderszetel gesleurd. En krijgt Groenlinks de wethouder die het verdient: een van een ande re partij, een man, een rasechte Leidenaar en voorzover bekend - zijn bril daargelaten, natuurlijk - zonder ook maar één functie beperking. Beperking Als je nuttig werk doet, maar je moet daar wegens geldgebrek mee ophouden: dat is ook een soort functiebeperking. De openbare bibliotheek wil graag op zondag open blijven en alle filialen openhouden, maar wordt al jaren afgeknepen door de gemeente. De lonen stijgen, maar de subsidie stijgt niet mee. Dan moet je een keer de broek riem aanhalen. Dus besloot het bestuur om te beginnen de zon dagsopenstelling maar eens te beëindigen. Cultuurwethouder Alexander Pechtold begon meteen te gil len. Dat het bestuur van de bi bliotheek hem op zijn 'politieke achilleshiel' had getrapt. Dat doet verrekte pijn. De wethou der stampvoette erbij. Dit kon den ze hem niet aandoen. Alexander legde ook uit waarom ze hem dit niet konden aan doen. Als de bibliotheek aan de Nieuwstraat op zondag de deu ren dicht houdt, dan merken de mensen dat. En dat heeft Alexander liever niet. Als er iets gebeurt op cultuurgebied, dan moet het iets moois zijn. Iets wat de wethouder trots op zijn politieke conto kan schrijven. De sluiting van de bibliotheek op zondag is niet zoiets. Dat is meer iets waar je de schuld van kunt krijgen. Zo kan hij pluim pjes van het publiek wel op zijn politieke buik schrijven. „Dit treft mijn politieke achilles hiel", zei de wethouder. Het hebben van een politieke achilleshiel is ook een soort functiebeperking. Alexander geeft nu het bestuur van de bibliotheek de schuld van zijn pijnlijke hiel. Maar ei genlijk heeft de Leidse politiek zelf het leed veroorzaakt. Dat gebeurde toen de gemeente de bibliotheek een budget gaf, met de mededeling dat ze het daar verder maar mee moesten uit zoeken. Waarmee de politiek het stuur uit handen gaf. Maar getuige het gestampvoet van Alexander wil de politiek wel degelijk nog sturen. Als de gemeente de kraan dichtdraait mag de bibliotheek wel bezuini gen, als het publiek er maar niks van merkt. Nog een functiebeperking. Twee eigenlijk: sturen zonder stuur en bezuinigen zonder merkbare ge volgen. Pechtold staat vierkant achter zijn collega-wethouder Hans Buijing, die niet bereid is de bi bliotheek geld te geven om de gestegen loonkosten te com penseren. Dus zitten gesprekken tussen gemeente en bibliotheek al bij voorbaat op slot. Alweer een functiebeperking. Tekst: Wim Koevoet en Aad Rietveld Tekening: Maarten Wolterink leiden - Het voorkomen van gezondheidsproble men moet veel meer aandacht krijgen. Dat zei di recteur Lita Berkhout van Groot Rijnland gisteren in Leiden bij de opening van de gezondheidsbeurs van de afdeling GezondheidsService van deze thuiszorg instelling. Op de beurs in het Holiday Inn, die nog tot vanmid dag voortduurt, geeft de GezondheidsService infor matie, demonstraties, lezingen en workshops over gezondheid en welzijn. Deze tak van Groot Rijnland toont verder waar de leden van deze service ge bruik van kunnen maken. Dan gaat het bijvoor beeld om maaltijden aan huis, een yogacursus voor zwangeren, kleding passen, de kapper aan huis en een assertiviteitscursus. „We kunnen m laten zien wat Groot Rijnland allemaal te bieden heeft buiten de reguliere thuiszorg", aldus Berkhout. „Veel men sen weten niet wat er bestaat aan hulp en begelei ding rond gezondheid en welzijn. De thuiszorg heeft een imago van wachtlijsten, maar we hebben ook aanvullende diensten op de zuivere gezond heidszorg." Foto: Henk Bouwman leiden - Het proces tegen de Leidenaar die vorig jaar werd veroordeeld voor het tongzoe nen van een slapende vrouw wordt voortgezet met een ver hoor van het slachtoffer. Het ge rechtshof in Den Haag gaf giste ren bij aanvang van het hoger beroep aan, dat het de vrouw persoonlijk wil ondervragen over het incident. De Leidenaar ging op 24 juni 2000 na een afstudeerborrel de kamer van een huisgenote bin nen en zag daar een slapende logé. Toen hij zich over haar heen boog zou zij haar lippen hebben getuit, wat hij opvatte als een uitnodiging tot zoenen. Toen hij op die invitatie inging, schrok de vrouw wakker. De politierechter legde de man twee maanden voorwaardelijk op voor het 'seksueel binnen dringen van een onmachtige'. Het is nog niet bekend wanneer het slachtoffer wordt verhoord.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13