Achmea in privé-klinieken ECONOMIE Ondergang Holzmann thema Duitse verkiezingen Goed doordacht of in een flits weer uit elkaar Brood is belangrijker dan een ei met Pasen Aanpak wachtlijsten én verbeterde concurrentiepositie Werk Kind Stress otheekrente omhoog (r tdam - ING Bank heeft de leektarieven voor wonin- rhoogd. De verhoging agt voor verschillende aste periodes 0,2 procent procent. De aanhoudend kapitaalmarktrente is de voor de verhoging, aldus ink. ABN Amro heeft ook t( ;ondigd de rente te ver- Met ingang van maan- maart gaan daar de ta- met 0,1 tot 0,3 procent ig. Een standaardlening D' n looptijd van vijf jaar lij beide banken nu een ran 6 procent. a iort verder J Schiphol ^Jfurt - Exploitant Fraport e hthaven Frankfurt wil de 3 werking met Schiphol - jtten. Het afblazen van n rsgang van Schiphol is aport geen reden om de e ands-Duitse alliantie ra es stop te zetten. Schip- 4- jman Cerfontaine zei de- e k dat de samenwerking loopt als de privatisering \li orgaat. Woordvoerder e van Fraport stelt dat de a e verder zal worden ont- g 1. Wel zou een beurs- n an Schiphol meer arm- feden bij projecten in het tnd. Fraport is vorig jaar beurs gegaan. U lidskosten njder gestegen ill - De arbeidskosten per ji in de twaalf landen van «zone in het vierde kwar- vorig jaar met 3,1 pro- Jstegen. In het derde 7 (al was dat nog 3,5 pro- ok in de hele EU stegen J idskosten minder hard, t n 3,1 procent. In Italië rjl de arbeidskosten het toe: 1,8 procent. De e stijging deed zich voor ïmarken: 4,4 procent, erse lidstaten zijn echter en cijfers over het vierde ar il bekend. Dat geldt ook 5 federland, dat in het der- rtaal nog koploper was stijging van 5 procent. E ipic snoeit li al vluchten - De noodlijdende rnè luchtvaartmaatschappij ;ia c Airways schroeft het duchten tussen Thessa- vj[ n Amsterdam, Brussel s terug. In plaats van el- ;aat er met ingang van P rt nog slechts drie keer ik een vlucht naar de ge- steden. Om de be sten omlaag te brengen ympic de afgelopen :n al meer internationa len geschrapt. De regering heeft tever- probeerd een koper ympic te vinden en vorige maand bekend .000 banen verdwijnen. zaterdag 23 MAART 2002 Ot ilbedrijven n platform ag - De kabelbedrijven isent Kabelcom en 1 willen toewerken naar iy enoemd Nationaal - ind Platform. Het over- Jan moet door standaar- gjvan digitale technieken |e( hikbaarheid van breed- Atemet en de introductie tale televisie landelijk J en. Het platform moet '3 ereren onder de vlag ai, de koepelorganisatie ïgenbehartiger van de ndse kabelbedrijven. door Hans Leber amsterdam/gpd - Verzekerings concern Achmea heeft het afge lopen jaar belangen genomen in vijf Nederlandse privé-klinieken. Het concern is betrokken bij de bouw van meer klinieken, in en kele gevallen samen met Neder landse ziekenhuizen. Tot dusver investeerde het bedrijf Medinova, waarvan Achmea voor 25 procent eigenaar is, zo'n 20 miljoen euro. De privé-klinieken groeien in hoog tempo na jarenlang te zijn verguisd. Wegens het gevaar van tweedeling, waarbij iemand met geld sneller of beter geholpen kan worden, legde de regering de klinieken beperkingen op. Die worden vrijwel zeker de ko mende jaren opgeheven, omdat de klinieken een rol krijgen bij het wegwerken van de wachtlijs ten. Directeur zorg van Achmea, A van Montfort, zegt dat het concern in de klinieken is ge stapt om te garanderen dat ver zekerden in de toekomst de zorg krijgen waarvoor zij betalen. Niet alleen wil het concern in de concurrentieslag met andere verzekeraars wachtlijsten ver mijden, maar ook binnen het verzekerde pakket betere hulp bieden dan anderen, aldus Van Montfort. Hij denkt niet dat de ze ontwikkeling ertoe leidt dat vooral rijke klanten sneller aan de beurt komen. „De klinieken die we opzetten zijn voor al on ze verzekerden even goed toe gankelijk. Verzekeraars gaan in de toekomst vooral op de kwali teit en de prijs van het basispak ket met elkaar concurreren, is mijn overtuiging." Ook medisch hebben de klinie ken toekomst zegt Van Mont fort. „Ingrepen worden gemak kelijker en duren korter, het kan steeds meer in dagbehandeling. We hebben als Achmea vorig jaar 650.000 euro besteed aan privé-klinieken. Dat is heel wei nig op het totaal, maar het bete kende wel een vermeerdering van achthonderd procent ten opzichte van het jaar daarvoor." Bij de ziektekostenverzekeraars van Achmea, Zilveren Kruis en Groene Land\PWZ, zijn 2,6 mil joen Nederlanders verzekerd. Zij kunnen straks terecht bij privé- klinieken in Amsterdam (De Lai- resse), Rozendaal (Klein Ro- sendael), Haarlem (oogheelkun dig medisch centrum), Rotter dam (medisch centrum Rotter dam-Airport) en Berg en Bosch (internistenpraktijk en oogheel kundig medisch centrum Berg Bosch). Volgens algemeen directeur S. Haakman van Medinova dat de klinieken in eigendom heeft, kunnen voorlopig ook andere verzekeraars er met patiënten terecht. „Of dat zo blijft hangt af van de marktontwikkelingen de komende vijf jaar," aldus Haak man, die grote interesse waar neemt bij ziekenhuizen om te investeren in de private sector. „Zelf denk ik dat er over twintig jaar in Nederland honderden kleine private dagklinieken zijn, waarvan zeventig procent in handen is van centrale zieken huizen. De ziekenhuizen doen dan nog slechts de ingewikkel de, tijdrovende verrichtingen." Medinova wil zijn activiteiten dan ook uitbreiden. „Maar de spoeling wordt dun, er is weinig te koop. Daarom gaan we zelf klinieken bouwen. Veel projec ten zijn op een oor na gevild, enkele daarvan doen we samen met ziekenhuizen. Die willen zich nadrukkelijk ook op de pri vate markt begeven." Volgens Haakman is Achmea de enige verzekeraar die op deze schaal de private sector binnenstapt. „Maar er zijn er meer die inte resse tonen, het is de toekomst." 'Klein Rosendael', in het Gelderse Rozendaal is één van de klinieken van Medinova. Foto: GPD/.Roland de Bruin door onze correspondent Wierd Duk münchen - De ondergang van het Duitse bouwconcern Philipp Holzmann, dat donderdag aan kondigde surséance van beta ling aan te vragen, wordt een thema in de Duitse verkiezings strijd. Op 22 september worden de Bondsdagverkiezingen ge houden. Bij Holzmann werken 23.000 mensen, van wie 11.000 in Duitsland. De ondernemings raad vroeg gisteren bondskanse lier Schroder om hulp om de eenheid onder de schuldeisers te herstellen en zo het concern opnieuw te redden. Het op één na grootste bouwbe drijf in Duitsland heeft een schuldenlast van 1,5 miljard eu ro. De banken weigerden deze week nog meer geld in de nood lijdende onderneming te pom pen. De oppositie verwijt bondskanselier Schroder (SPD) dat hij Holzmann te lang de hand boven het hoofd heeft ge houden. Als de grote jongens failliet gaan, komt de bondskan selier langs", aldus Friedrich Merz, fractievoorzitter van de christen-democratische CDU in de Bondsdag. „Maar als de kleintjes bankroet gaan, komt de faillissementsrechter. Toen Holzmann in 1999 al eens op de rand van de afgrond stond, werd het bedrijf gered door persoonlijke inmenging van Schroder. De rood-groene regering stelde 250 miljoen euro ter beschikking en een aantal grote banken nam zestig pro cent van de aandelen van het bedrijf over. Dat 'interventionis- me' van de kanselier werd des tijds door de opgeluchte Holz- mann-werknemers juichend ('Gerd, Gerd!') begroet. De tv- beelden droegen bij aan Schrö- ders imago als industriële 'Ma- cher'. De ondernemingsraad dringt riep dat gisteren nog eens in herinnering. Maar voor de christen-demo craten is de recente crisis bij Holzmann, die voor een groot deel het gevolg is van mismana gement, een bewijs dat Schrö- ders industriepolitiek niet deugt. Helmen en handschoenen op een bouwplaats van Holzmann in Frankfurt. Foto: Reuters/Kai Pfaffenbach Het Duitse midden- en kleinbe drijf is, zegt de oppositie, het kind van de rekening. „Tiental len kleine bouwondernemingen zijn de afgelopen jaren door Holzmann kapot geconcurreerd omdat het bedrijf met lagere lo nen kon werken", aldus Merz. Eerder dit jaar intervenieerde Schroder opnieuw, ditmaal bij de noodlijdende wagonbouwer Bombardier bij Halle. Ook die veelbesproken reddingsactie lijkt nu niet meer dan uitstel van executie te zijn geweest. Als Edmund Stoiber, de CSU- premier van de deelstaat Bei eren, dit najaar voor de CDU/CSU bondskanselier wordt, zullen 'grote bazen die hun huiswerk niet doen' het een stuk moeilijker krijgen, voor spellen CSU-woordvoerders. „Het is merkwaardig dat een so ciaal-democraat als Schroder het grootkapitaal zo gunstig ge zind is", vindt de Beierse minis ter van economische zaken, Ot to Wiesheu (CSU). „Schröder profileert zich graag als de Genosse der Bossen ('ka meraad van de bazen', red.) en zijn regering staat ronduit vijan dig tegenover kleine- en middel grote bedrijven. Dat uit zich on dermeer in de manier waarop grote ondernemingen fiscaal worden bevoordeeld. Wij rich ten ons veel meer op de mid denstand, die bedrijven achten wij cruciaal. Die politiek, die in Beieren bijzonder succesvol is geweest, kan Stoiber zonder meer ook op de rest van Duits land toepassen." Maar critici wijzen op de nauwe banden tussen vooraanstaande CSU-politici en Beierse onder nemers en bankiers. Zo schiet Stoiber telkens mediamagnaat Leo Kirch te hulp. Die staat voor miljarden in het krijt, maar kan altijd weer een beroep doen op de Bayerische Landesbank, een semi-staatsbank. „Stoiber is geen haar beter dan Schröder", meent Josef Dürr, fractievoorzit ter van de oppositionele Groe nen in de Beierse Landtag, het deelstaatparlement. „Wat Schröder deed bij Holzmann, doet Stoiber met Kirch. Stoiber komt ook altijd dezelfde mensen tegen, namelijk de bazen van Siemens, BMW en Audi, van de banken en van nog enkele klei nere ondernemingen. Ze zien elkaar op Stoibers kantoor, in de wetenschappelijke instituten en in de besturen van de belang rijkste stichtingen en schuiven elkaar de bal toe. Al dat geklets over die aandacht voor de mid denstand is puur populisme. Stoiber zette juist alle kaarten op Kirch, waar hij anderen een kans had moeten geven." s Ie drie huwelijken in Ne- eindigt in een echtschei- P_ 2000 zijn maar liefst chtscheidingen uitge scheiden kan vandaag q ip verschillende manie- ev; »via internet. Getrouwde u 1 loeten in principe langs )40 er om een huwelijk offici- R' tbinden. Daarbij dient ite één advocaat te wor- gC huurd. Wie voor een iding' kiest, is misschien n goedkoper af, maar il juridische risico's. cheiding moeten diver- geregeld worden: de ïn voor eventuele kin- limentatie, schulden en [en, wie waar gaat wo- pensioen etcetera. Alle- roelige zaken, waarover stemming verkregen prden. echtscheiding te kun- leggen aan de rechter is ;elijk een advocaat te nemen. De traditio- leest gebruikelijke ma lt beide partijen een ei- icaat inhuren. De ge- P Ti en onderhandelingen n' genoemde zaken lopen dan via de advocaten. De kosten van een echtscheidingsproce dure zullen voorelke situatie anders zijn. Ten eerste zijn er de griffiekosten: de kosten die aan de rechtbank verschuldigd zijn. Is er sprake van een geza menlijk verzoek, dan zijn de griffiekosten 193 euro. Als het ver zoek door één van de partners wordt inge diend, dan moet er door beide partners griffiekosten betaald worden. De griffiekosten zijn een fractie van het totaal. De kosten voor de advocaat zijn ve le malen hoger. Wat daarvoor gerekend moet worden is eigen lijk niet te zeggen. Volgens de Consumentenbond ligt het uur tarief van een echtscheidingsad vocaat al snel op 100 euro. Hoe complexer de zaak, des te hoger het bedrag dat men kwijt zal zijn. Ex-partners kunnen er ook voor kiezen een echtscheidingsbe middelaar in te schakelen. In plaats van tegenover elkaar pro beert men samen met behulp van de bemiddelaar (meestal een advocaat, soms een notaris) EIGEN BEURS Brenda van Dam zélf afspraken te maken. De bemid delaar zorgt ervoor dat er aandacht is voor alle standpun ten en dat beide partijen evenveel aan bod komen. Het doel is te voorko men dat de zaken uit de hand lopen. Men wil juist dat er voor de toekomst een vriendschappe lijke basis gelegd wordt van waaruit men verder kan gaan. Dit kan met name van belang zijn wan neer er kinderen bij de schei ding betrokken zijn. „Emoties spelen een belangrijke rol gedu rende een scheidingsprocedure en ze werken vanzelfsprekend door in de zakelijke onderhan delingen", legt mr. Loes Gijbeis van de Vereniging van Advo caat - Scheidingsbemiddelaars (VAS) uit. „Bemiddeling komt voor bij mensen van alle rangen en stan den", aldus Gijbels. „Voorwaar de voor een geslaagde bemidde ling is dat beide ex-partners zélf beslissingen kunnen én willen nemen." Bemiddeling kan fi nancieel gunstiger uitpakken Scheiden via internet Met ingang van 1 april 2001 is het mogelijk een huwelijk om te zetten in een geregistreerd partnerschap. Scheiden is dan ineens veel gemakkelijker. Geregistreerde partners hoeven namelijk alleen een door beiden getekende verklaring af te geven bij de gemeente. Zodra die verklaring is ingeschreven in de registers van de burgerlijke stand, is de flitsscheiding afgehandeld. Een bezoek aan een advocaat of notaris is nog wel noodza kelijk, want zijn handtekening is vereist. Van april tot en met december 2001 vonden er in Nederland ruim 750 van deze flitsscheidingen plaats. Het mag dan snel en relatief goed koop zijn, er zitten nogal wat haken en ogen aan. Deze ma nier van scheiden wordt bijvoorbeeld in het buitenland niet erkend. Als bovendien niets is afgesproken over de duur van alimentatie, is deze in principe onbeperkt. Bij echtscheiding geldt een wettelijke termijn van maximaal twaalf jaar. Ook op internet worden diensten aangeboden om de schei ding te regelen. Een advocatenkantoor stuurt dan alle beno digde stukken naar de rechtbank. De kosten hiervoor bedra gen ongeveer 800 euro. De Consumentenbond waarschuwt dat scheiden via het internet alleen geschikt is wanneer part ners op alle punten overeenstemming hebben bereikt. dan een traditionele scheiding. Er hoeft immers slechts één ad vocaat in de arm genomen te worden. Bovendien is de kans op juridisch touwtrekken klei ner. Het tarief van een echt scheidingsbemiddelaar ligt tus sen de 120 en 200 euro per uur (exclusief BTW). „Een zaak zal gemiddeld genomen zo'n twin tig uur in beslag nemen", schat Gijbels. Een echtscheiding kan dus flink in de papieren lopen. Als het in- dongen/anp - Het ei scoort een zesde plek op de lijst van pro ducten die voor Pasen bijna meer dan twee keer zoveel wor den verkocht als normaal. In to taal zullen de supermarkten bij na 80 miljoen euro meer omzet ten in de week voor de paasda gen dan in een normale week. Dat blijkt uit onderzoek van bu reau GfK, in opdracht van vak blad Distrifood. In alle Nederlandse supermark ten bij elkaar wordt in een ge wone week zo'n 461 miljoen eu ro besteed. Voorafgaand aan Pa sen loopt dat op tot 540 miljoen euro. De paastopper is en blijft brood, in de meest luxe varian ten en voorgebakken, op de voet gevolgd door ijsdesserts zoals ijstaarten en schepijs. Een derde plaats is weggelegd voor zoge heten onderleggers, zoals toast jes. De omzet van deze drie is ruim twee keer groter dan normaal, bij brood is dat zelfs drie keer. Archieffoto: Dick Hogewoning De uitgaven van de consument zijn rond Pasen duidelijk gericht op het ontbijt, de brunch en de lunch. „In tegenstelling tot de kerstweek, die vooral gericht is op de warme maaltijdaldus GfK. Het ei, van oudsher een echt paasproduct, neemt slechts een zesde plaats in. Bloemen en planten halen een vijfde plaats in de lijst van veel gevraagde paasartikelen. Van al le bloemen- en plantenverko- pen nemen de supermarkten 18,5 procent voor hun rekening. ECONOMIE WIJZER komen én het vermogen van echtgenoten onder een bepaal de grens ligt, kan men bij de Raad voor Rechtsbijstand een verzoek voor een toegevoegd advocaat indienen. Daarvoor is een Verklaring omtrent Inko men en Vermogen nodig, die bij de gemeente kan worden ver kregen. Als een toegevoegd ad vocaat wordt aangewezen, wor den de kosten voor de advocaat en de griffiekosten door de over heid betaald. Wel moet altijd een eigen bijdrage betaald wor den. Die ligt in 2002 tussen de 61 en 532 euro. Informatie: Vereniging van Personen- en Familierecht Advocaten (VPFA) www.vpfa.nl Vereniging van Advocaat- Scheidingsbemiddelaars (VAS): www.vas- scheidingsbemidde ling, nl Nederlands Mediation Insti tuut (mediation is echtschei dingsbemiddeling): www.nmi- mediation.nl Raad voor Rechtsbijstand: ww- w.rvr.org De Consumentenbond heeft recent een boek uitgegeven over alle financiële en juridi sche aspecten van scheiden: www.consumentenbond.nl Feministische acties hebben veel losgemaakt, maar hebben ze de Nederlandse vrouw ook bevrijd? Zij is een bijzonder we zen dat grossiert in wereldre cords. Vanaf het midden van de vorige eeuw hield de gehuwde Nederlandse vrouw een laagte record voor betaald werken buitenshuis. In alle vergelijkba re landen waren gehuwde vrouwen actiever op de arbeids markt. Vanaf het midden van de jaren zes tig is de Neder landse vrouw aan een inhaalrace begonnen, maar haar bijzondere positie heeft ze niet willen opge ven. Ze wilde wel de arbeidsmarkt op, maar niet de hele week. Zo ver overde ze het we reldrecord werken in deeltijd. Nog niet tevreden met haar uit zonderlijke positie deed ze een gooi naar het volgende goud: op dit moment zijn Nederland se vrouwen de oudste moeders van eerstelingen ter wereld. Dat betekent dat de leeftijd van 'nieuwe moeders' (bij de ge boorte van hun eerste kind) de hoogste ter wereld is. Is de Nederlandse vrouw te doorgronden door een eenvou dig econoom? Hij kan daartoe spelen met de invloeden van inkomens en kosten. De aan vankelijk zo beperkte activiteit buitenshuis kan worden terug gevoerd op de weivaan in de Gouden Eeuw, toen Nederlan ders zo rijk waren 'dat gehuwde vrouwen niet hoefden te wer ken' en zich een cultuur kon ontwikkelen waarin de vrouw zich voornamelijk op het huise lijk gezinsleven concentreerde. Hetzelfde argument leeft nu nog bij een oudere generatie. Het zijn precies de woorden die ik vaak genoeg uit de mond van mijn moeder heb gehoord. Vrouwen begonnen het huis te verlaten toen ze net als man-' nen hogere opleidingen gingen venverven. Met die hogere op leidingen werd het duurder om niet te gaan werken: het ver smade loon werd te hoog om te laten liggen. Maar de oude cultuur was ze ker nog-niet verdwenen en de primaire verantwoordelijkheid JOOP HARTOG hoogleraar micro-economie van de vrouw voor haard en kroost zorgde voor een rem op de toeloop naar de arbeids markt. Zolang er geen kinderen zijn, werken vrouwen meest voltijds. Maar daarna wordt dat vaak beperkt tot drie of vier da gen per week. „Kinders zijn hinders" zei Ja cob Cats al in de zeventiende eeuw en ook die uitspraak kan makkelijk worden herhaald. De was kun je 's avonds doen, en stofzui gen in het week end. maar met zorg voor de kin deren kun je zo makkelijk niet schuiven. Het ge volg is dat ge boorten worden uitgesteld. Squeezing birth Universiteit van Amsterdam working life (De geboorte m het werkzame be staan persen) was de prachtige titel van een Amsterdams proefschrift hierover. Carrière maken, kinderen ver zorgen en het huishouden be stieren gaan niet soepel samen. Het gevolg is enorme tijdsdruk en stress. Voor een deel helpt het als mannen hun evenredig aandeel in de lasten dragen. Je zou kunnen redeneren dat de emancipatie pas is voltooid als mannen en vrouwen even vaak in deeltijd werken, of als ieder een drie dagen werkt. Maar ik vrees dat het probleem dieper zit. De huidige banen, voor een hoog opgeleide bevol king. zijn complex ei^jtda- gend en bieden ruinwFom am bities te verwezenlijken. De prestatie hangt erg af van de ei gen inzet, en niet. zoals vroeger in de prototype fabrieksbaan. van het tempo van de machi nes. Concurrentie voor promo tie naai- de volgende baan is een intensief proces, waarbij mensen zich met hun inspan ning willen onderscheiden. Dat slorpt mensen op, en laat zich niet beperken tot vaste kan tooruren. Zo'n concurrentieproces is niet te reguleren. Je kunt niet per CAO of wettelijke regeling mensen tegen zichzelf en tegen een opjaagcultuur beschermen, door vast te leggen dat we het allemaal kalmer aan gaan doen. Ik vrees dus dat de stress en de druk zullen blijven.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11