r Leythenrode diep in de rode cijfers 'Die wapens hebben mijn mensen nooit gezien' Schuldvraag ramp Tenerife nog onbeantwoord Bentwoud moet Bentwad worden Leidsch Dagblad ZT Cieba Feest in Rotterdam Leidenaar en Alphenaar op Lijst Fortuyn 'Fortuyns eigenliefde is z'n kracht én z'n zwakte' Leidsch Dagblad teschilder een iaasei voor «rsoonlijke groei tm - - iabrio-versie ran PT Cruiser ii productie l )avid Horowitz Urlnnorinocn Zjjn 3)5 de glans veel langer dan gebeurtenissen zelf Droger en meer zon er nekkramp eiden In Leiden is opnieuw il van meningokokken iteld. Een kind is woens- md in het Leidsch Uni- lir Medisch Centrum met deze ziekte opge- Het kind maakt het meldde de GGD Zuid- ind Noord gisteren. De ge- leidsdienst wil niet zeg- f de zieke een jongen of neisje is en hoe oud het is. Dit geval van de me- ikokkenziekte houdt vol de GGD geen verband met idse peuter die vorige donderdag met de ziekte )oek valt voor jouwbedrijf tolzmann Slikscholen' irainen jonge lokesmokkelaars Een speurtocht laar station ieerenpoort leiden/alphen aan den run - Naast de Alphense oud-wethou der Gerard van As staat er ook nog een Leidenaar op een ver kiesbare plaats op de Lijst Pim Fortuyn (LPF). Het is de 61-jari ge vutter Tonny Alblas, voorma lig hoofdambtenaar bij Verkeer en Waterstaat en voormalig or ganisatie-adviseur. Alblas bezet op de gisteren gepresenteerde kandidatenlijst van de Lijst Pim Fortuyn plaats 23, direct achter Van As. Fortuyn is volgens de laatste peiling goed voor 29 Ka merzetels. De Leidse LPF-kandidaat was in het verleden onder meer actief als voorzitter van de wijkvereni- ging Leiden Zuid-West. Hij heeft zich aangemeld bij Fortuyn 'om als zestigplusser toch nog een maatschappelijke functie te be kleden'. Volgens Van As heeft Paars veel steken laten vallen: „Neem de wachtlijsten in de zorg en de deals die justitie maakt met frauderende onder nemingen. Zulke zaken roepen vechtlust in mij op. Al kan Pim met zijn kleine club vrijwilligers ook niet alles oplossen. Daarom gaan we de komende weken nu ances aanbrengen in het verkie zingsprogramma." Lager op de lijst staan nog twee streekgenoten. De 48-jarige his toricus Frans Lutz uit Boskoop heeft plaats 43, terwijl de 46-ste plaats wordt ingenomen door de 29-jarige Noordwijker Dennis Salman. Pagina R6: Salman hoopt op een zetel door John Oomkes haarlem - Als Pim Fortuyn wordt gecon fronteerd met zijn eigenliefde slaat hij dood. Tijdens de herkansing van het lijst trekkersdebat legde Paul Rosenmöller (Groenlinks) gisteravond genadeloos bloot dat Fortuyns narcisme niet alleen zijn kracht, maar ook zijn zwakte vormt. „Dan haakt Pim af', zegt communicatietrainer Marianne Narold. Narold is directeur van Oogcontact, een ge reputeerd Haarlems bureau voor creatieve communicatie. Ze traint haar cliënten zelf op de visuele aspecten van de kunst van het communiceren. Daarbij let ze sterk op de fysieke aanwezigheid van een debater of gesprekspartner. „Bij Pim Fortuyn is die neiging van nature aanwezig. Hij vindt dat hij recht heeft op die ruimte en raakt in ver warring als een ander die ruimte zijns in ziens ten onrechte betreedt." Waar Ad Melkert (PvdA) bij het eerste debat heftig geëmotioneerd raakte door de con frontatie met Fortuyn en zijn eigen hande len niet meer kon corrigeren, overkwam Fortuyn gisteren hetzelfde. Narold: „Toen Rosenmöller hem in het nagesprek met de Rotterdamse studenten aanpakte op die zwakte, kwam er ovationeel applaus. Je zag Fortuyns woede: ten koste van mij applau disseert een hele zaal? Hij had de tijd van het applaus moeten gebruiken om een goed antwoord te bedenken. Maar zijn ge kwetste eigenliefde verhinderde dat. Waar Fortuyn volgens Narold niet klaar was voor de gezamenlijke tegenaanval van de gevestigde politici ('Een nareist trekt zijn ei gen agenda'), heeft Melkert haars inziens veel training genoten. .Anders dan Hans Dijkstal (WD), die de indruk wekt alsof hij helemaal geen zin heeft in zijn missie, liet Melkert Fortuyn rustig uitpraten, ging hij oogcontact niet uit de weg en sloeg hij niet door naar het andere uiterste. Melkert deed rustig zijn verhaal." De PvdA-lijsttrekker liet zich door Rosen möller inhoudelijk gezien wel de kaas van het brood eten. Narold: „Het kost Melkert veel energie om zich fysiek te presenteren, om te zijn wie hij is. Normaliter hoeft hij zich immers alleen te concentreren op de inhoud. Daarom reageerde hij gisteren minder alert dan Rosenmöller. Overigens had het gezelschap de mazzel dat ook Fortuyn zich in een donker kos tuum hulde; anders hadden ze het alleen al door een verschil in kleding kunnen schud den." Pagina Binnenland i: Meer nieuws over de verkiezingen door Jacob van der Meulen en Richard Mooyman haarlem - Wie schuldig was aan de vliegramp op Tenerife - de grootste uit de geschiedenis van de burgerluchtvaart - staat 25 jaar na dato nog altijd niet vast. De conclusies en aanbevelingen in onderzoeken van Spaanse en Nederlandse luchtvaartautori teiten staan nog steeds haaks op elkaar. Tot grote aanpassingen van veiligheidsprocedures heeft 'Tenerife' dan ook niet geleid. Op 27 maart 1977 botste het startende KLM-toestel Rijn op de taxiënde Clipper Victor van PanAm. De vliegramp met de twee Boeings 747 op luchthaven Los Rodeos kostte het leven aan 583 passagiers, onder wie alle inzittenden van het Nederland se toestel. Ruim 700 nabestaan den herdenken de ramp komen de woensdag in de Amsterdam se RAI. Al snel na het ongeval conclu deerden de Spaanse autoritei ten, die het onderzoek leidden, dat de botsing was veroorzaakt door fouten van de gestresste KLM-gezagvoerder. De Neder landse Rijksluchtvaartdienst (RLD) kwam later met een eigen rapport waarin de nadruk ligt op missers in de radiocommunica tie met de verkeerstoren. Volgens de Spanjaarden vertrok KLM-gezagvoerder Veldhuyzen van Zanten zonder toestem ming en brak hij de start niet af toen er aanwijzingen waren dat de baan niet vrij was. Maar vol gens de RLD legt het Spaanse rapport ten onrechte de nadruk op de rol van de KLM-beman- ning. De Nederlanders stellen dat er sprake was van een sa menloop van omstandigheden, waarbij misverstanden bij de ra diocommunicatie een centrale rol hebben gespeeld. Toenmalig KLM-topman Orlan- dini verklaart vandaag in deze krant dat het Spaanse rapport eigen falen moest verbergen. „Het rapport van de Spanjaar den was onvolledig. Het had als doel zichzelf vrij te pleiten. De veiligheidsomstandigheden op Los Rodeos waren verre van ide aal." Volgens Orlandini gebeur de de ramp in een 'ondenkbare en niet te voorziene situatie'. Geen van de onderzoeken heeft dan ook geleid tot grote aanpas singen van veiligheidsprocedu res, aldus de oud-topman. Morgen komen in de zaterdag- bijlage van deze krant de doch ter van de gezagvoerder en een van origine Nederlandse onge vallenonderzoeker bij de Ameri kaanse Raad voor de Lucht vaartveiligheid aan het woord. Beiden verklaren dat menselijke fouten een rol speelden bij de vliegramp. Pagina Gesprek van de Dag: 'Het onvoorstelbare gebeurde' Deskundigen pleiten voor waterrijk landschap wens, een bos mag er best komen, maar dan veel kleiner dan de duizend hectare die het Bentwoud in beslag moet nemen. Een geschikte plek voor een afgeslankt 'Bentwoudje' ligt, aldus het twee tal, ten oosten van Zoetermeer. De bomen kun nen dan de hogesnelheidslijn HSL camoufleren. Smit en Van Leeuwen gaan de komende weken de boer op met hun plan. De provincie Zuid- Holland, het Rijk, de waterschappen en het Plat form Groene Hart krijgen allemaal het Water plan Bentwad' gepresenteerd. Van een gepasseerd station (het besluit voor een duizend hectare groot Bentwoud is immers bijna tien jaar geleden al genomen) willen de twee niets weten. „Dat is een papieren besluitzegt Van Leeuwen. „Zolang die boom niet feitelijk in de grond staat, kun je er nog van alles. Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald." door Marieta Kroft rijn wou de/boskoop - Het grote bos dat is ge pland voor het gebied tussen Zoetermeer, Benthuizen en Waddinxveen, moet worden ver vangen door een waddenlandschap. Dat sluit veel meer aan bij hoe het hier 5.000 jaar geleden ook uitzag: veel water, oevers, kwelders, duinen, eilanden en stranden. Kortom: het Bentwoud moet een Bentwad worden. Daarvoor pleiten twee gebiedskenners, historisch geograaf Hans Smit uit Boskoop en architect Jan van Leeuwen uit Waddinxveen. Door een Bentwad'aan te leggen blijft de weids heid die zo uniek is voor Midden-Holland be houden. Het gebied kan bovendien dienen als waterberging. Als gevolg van overvloedige regen val van de afgelopen jaren is die roep om water- berging immers steeds luider geworden. En de recreanten? Die genieten veel meer van een waterrijk waddenlandschap dan van een groot bos, aldus Smit en Van Leeuwen. Trou- Pagina R5: Kiezen voor Bentwad zet provincie op de kaart Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamMD V Straat Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 I] kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Stuur deze bon in een envelop. V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl Dagblad '•TM 'fM M 'I «WH W >1 van 10.00. 16.00 uur De gróótste selectie kantoormeubelen Kantoormeubelen itorrijder aar gewond en aan den rijn - Een 24- motorrijder is gistermid- 11 zeer kritieke toestand het Leids Universitair Me- i Centrum gebracht na een luk op de Handelsweg in dj en. De motorrijder die, vol de politie, met een te hoge leid afkwam op ,de kruising lelsweg, Lorentzweg en izijnweg, werd over het *ni(l gezien door een 50-jarige to1 nobilist uit Alphen. #5! is blokkeren j inverkeer |j ht - Zo n driehonderd irij alsupporters van FC ien :ht hebben gisteravond het treinverkeer rondom langdurig platgelegd p, over de sporen te lopen, dt 'pporters protesteerden (os ïun actie tegen het besluit e NS om volgende week ■SE g slechts twee extra trei- n, n te zetten voor Utrechtse de otters die naar de Amster- in? ie ArenA willen. Daar spe- Pj ax2 en FC Utrecht de hal- ale voor het KNVB-beker- jur ooi. Als de NS vandaag toezeggingen doen, zullen ou pporters rond vijf uur de m, n weer bezetten. ldt itervolging laard an irdl <-De Leidse politie heeft en tijdens koopavond op arlemmerstraat agenten ird ingezet bij de achter- ïgvan een verdachte van indeling. Zij slaagden er i om de jongen aan te en. Op de Lange Mare de verdachte van een on- td persoon een lift achter- Je' fiets. Een toegesnelde zette de achtervolging nd 1 op een van een omstan- ïleende snorfiets, maar de bleef de politie te snel af. NR. 42880 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Verpleeghuis vraagt schuldsanering aan door Eric Went leiderdorp - De financiële positie van het Leiderdorpse verpleeg huis Leythenrode is onhoudbaar. Als gevolg van falend manage ment is het exploitatietekort vo rig jaar opgelopen tot 725.000 euro. Eigen vermogen om dit gat te dekken heeft de instelling niet meer. Daarom vraagt de raad van bestuur schuldsanering aan bij het College Tarieven Gezond heidszorg. De oorzaak van de financiële malaise komt door falend ma nagement, concluderen de toe zichthouders van het verpleeg huis. Zo heeft de toenmalige di rectie de afgelopen jaren te wei nig gedaan om het hoge ziekte verzuim aan te pakken. Dat ligt op 14,5 procent. „Vaak moest het verpleeghuis daardoor duur personeel van buiten aantrek ken. Ook heeft Leythenrode het aantal verpleegbedden moeten terugbrengen, waardoor de in komsten terugliepen", verklaart woordvoerder J. Schrijnemae- kers. Bovendien heeft de toenmalige directie een verkeerde keuze ge maakt door de jongste renovatie van het verpleeghuis, een paar jaar geleden, gedeeltelijk ten las te van de jaarlijkse exploitatie te brengen. Dat gebeurde omdat het budget voor de verbouwing onvoldoende was. ,Als er dan toch al veel druk op de ketel staat om de begroting sluitend te krijgen, komt die verplichting natuurlijk extra hard aan." De Leiderdorpse instelling is niet in staat het tekort met het eigen vermogen aan te zuiveren. De reserve voor onvoorziene te genvallers is de afgelopen jarén afgenomen tot een negatief sal do. Bij ongewijzigd beleid ste vent het verpleeghuis volgend jaar bovendien op een tekort van 450.000 euro af. Het noodlijdende verpleeghuis zit op dit moment middenin een fusie met het Alphense ver pleeghuis Oudshoorn en het Rijnland Ziekenhuis. „Die fusie blijft voor Leythenrode de beste oplossing", denkt Schrijnemae- kers. „Maar voordat tot fusie wordt overgegaan moet het ver pleeghuis eerst weer financieel gezond worden." Pagina R4: Cliëntenraad Leythenrode verbijsterd over schuldsanering De Centurion-tank werd door de landmacht weggesleept naar een kazerne in Wassenaar. Foto: Dick Hogewoning Noordwijkerhout gaf KMS vorig jaar nog milieuvergunning door Rob Onderwater noordwijkerhout - Burgemeester Pol man van Noordwijkerhout sprak van een grote vangst en feliciteerde de politie. En verdedigde vervolgens zijn eigen ambte naren die in juni vorig jaar nog een mi lieuvergunning verleenden aan het be drijf KMS. Bij een inval werden hier giste ren een Centurion-tank, een Russische MIG-straaljager, diverse raketten en een compleet wapenarsenaal in beslag geno men. Voordat ze de vergunning verleen den, wandelden gemeentelijke inspec teurs destijds door het hele bedrijf aan de Leidsevaart. Volgens de burgemeester 'stond die tank er toen inderdaad. Maar die wapens hebben mijn mensen nooit gezien. Die lagen op zolder verstopt." Zo vond de politie een raketwerper, een luchtdrukwapen, een karabijn, een lucht drukwapen, een army jager, een automa tisch wapen met geluiddemper en drie pistolen. De 44-jarige Katwijkse eigenaar beschikte verder over een groot aantal dozen munitie, messen en een handgra naat. De Katwijker was wel lid van een schiet vereniging en had een wapenvergunning. Maar volgens de politie waren de wapens die hij in zijn bedrijf en in zijn huis in Katwijk had, van een veel te zwraar kali ber. De man zit nog in voorarrest en vol gens een woordvoerder van de politie komt hij voorlopig niet vrij. Hem wordt verboden wapenbezit van militaire wa pens, geweren en munitie ten laste ge legd. De tank is gistermiddag door de Ko ninklijke Landmacht naar een kazerne in Wassenaar gebracht. Pagina R6: Verboden tank doorkruist halve Bollenstreek Pierre van Hooijdonk en Edwin Zoetebier vieren de plaatsing voor de halve finale van de UEFA Cup. Beide spelers hadden een belangrijke rol in het zinderende duel met PSV. Van Hooijdonk bracht Feyenoord in blessuretijd op gelijke hoogte (i-i). Als laatste Feyenoorder in de straf- schoppenserie velde Van Hooijdonk ook het vonnis over PSV. Pagina R7: Van Hooijdonk zet Kuip in vuur en vlam. Foto: WFA/Soebar Chamid (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1