'Haarlemmermeerstad in polder' FAILLISSEMENTS VERKOOP I Vermeend wil eind aan extraatjes voor minima §>t99,- Gebrek aan animo vergroot lerarentekort Justitie biedt KLM hulp aan bij bolletjesslikkers over toezicht inspecties Politie treft tank en raketten aan in pand Noordwijkerhout Leidsch Dagblad PvdA presenteert visie op Vijfde Nota Eenzaam, maar niet alleen Nota huisarts voor nekkrampprik onterecht Rekenkamer kritisch Leidsch Dagblad NR. 42879 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 donderdag 21 MAART 2002 ittsland zet atiegeld p blik door riminaliteit New brk op laagste unt in 40 jaar lokkenluider Bos oelt grond onder iten branden alitie rukt uit oor loos alarm ankoverval larmond Anders n CDA vormen ollege Warmond pretparken - tten hun poort eer wijd open k oogst van alle Jspanningen js de erwinning op jezelf, ie dat weet, kan niet rslagen worden As bijna zeker nerlid Fortuyn in aan den rijn - Gerard oud-wethouder van Al- aan den Rijn, bezet een 'laats op de Lijst Fortuyn. nde van de laatste opi- iling, waarin de nieuwe op 29 zetels uitkomt, zou ihenaar in de Tweede Ka- omen. Van As mag pas rand bij de officiële be- naking van de lijst zeggen 1 plaats hij bezet. „Anders lid ik een erecode", zegt de inaar die in december zijn latschap van de WD op- Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad VRAGEN door Henk Oeist den haag - Haarlemmermeer moet uitgroeien tot een stad met zo'n 175.000 inwoners in 2030. In het gebied tussen Hoofddorp en Nieuw-Vennep zouden 30.000 tot 40.000 woningen moeten worden gebouwd, waardoor de twee plaatsen kunnen uitgroeien tot een volwaardige Haarlem mermeerstad. Grootschalige woningbouw in de bollenstreek is dan niet no dig, het Groene Hart van de Randstad blijft gespaard. Wat de PvdA betreft hoeft vliegkamp Valkenburg niet te worden be bouwd. In de Haarlemmermeer moet ook een nieuwe glazen stad voor de tuinbouw ontstaan. Dit zijn de belangrijkste punten uit een plan dat het PvdA-Ka- merlid Duivesteijn vanochtend namens zijn partij presenteerde in Den Haag. De nota 'Rubiks Ruimte' is de PvdA-reactie op de Vijfde Nota over de Ruimtelijke Ordening. De PvdA is ontevre den over de ruimtelijke visie van haar eigen minister Pronk en het plan van de Tweede-Kamer fractie wijkt op een aantal pun ten dan ook sterk af. Pronk gaat uit van veel beperkter nieuw bouw in Haarlemmermeer, na melijk zo'n tienduizend wonin gen. Aanvankelijk vond de mi nister dat er in de Bollenstreek ruimte moest worden gevonden den haag/gpd - Het lerarente kort in het basis- en middelbaar onderwijs zal de komende jaren nog verder oplopen dan het mi nisterie al verwachtte. Het aan tal inschrijvingen voor de lera renopleidingen loopt terug en de waarde van de diploma's is in het gedrang nu sommige op leidingen gesjoemeld zouden hebben met cijfers en diplo ma's. De afnemende animo voor het onderwijsvak blijkt uit nieuwe cijfers van de Informatie Beheer Groep. De affaire rond de hbo- fraude werpt intussen een scha duw over de lerarenproblema- tiek. Bij het debat over de fraude is door meerdere Kamerleden gesproken over opleidingen waar studenten op ongehoorde wijze gematst worden. Ook ver schillende lerarenopleidingen worden ervan verdacht docen ten af te leveren die niet voldoen aan de kwalificaties. Uit documenten die de GPD (Geassocieerde Pers Diensten), waarbij ook deze krant is aange sloten, in handen heeft, wordt duidelijk dat een lerarenoplei ding in het zuiden des lands een chaotische organisatie heeft, studenten zichzelf cijfers laat geven en dat studenten hun di- iker wint eno-Adriatico enedetto del tronto - lekker heeft gisteren de Tirreno-Adriatico gewon- De leidende positie van de bank-wielrenner kwam in vende en laatste etappe leer in gevaar. De ritzege n San Benedetto del Tron- 162 kilometer naar de Ita- •e sprinter Mario Cipollini. er is na Joop Zoetemelk de de Nederlander die de Ita- se rittenkoers op zijn schrijft, la Sport 1 'de actiedag bouw in - Op de derde actie- de bouw hebben zich de bonden vandaag 300 actievoerders inge- n op bouwplaatsen in am-Schiphol, Roer- Engelen en in Dordrecht eken. Gisteren legden bijna 1000 werknemers neer voor een betere door Richard Mooyman schiphol - Het ministerie van justitie wil marechaussees mee sturen op KLM-vluchten tussen Curasao en Schiphol. Justitie reageert daarmee op het dreige ment van KLM-baas Van Wijk om deze verbinding te stoppen zodra er weer een bolletjesslik ker aan boord overlijdt. KLM-woordvoerder H. Baas noemt het meesturen van over heidsfunctionarissen 'een goede eerste stap' in de aanpak van bolletjesslikkers. De KLM dringt al langer aan op overheidsingrij pen om de stroom drugssmok kelaars in te dammen en de overlast aan boord terug te drin gen. „De overheid pakt nu ein delijk haar verantwoordelijk- heid." De KLM verwacht straks passa giers te kunnen weigeren zodra zij officieel door de marechaus see als verdachte van drugs smokkel zijn aangemerkt. Nu kan de luchtvaartmaatschappij (advertenties) TEAKHOUTEN TUINMEUBELEN EN ANDERE HOUTSOORTEN FSC set I x folding table, 4 x stoelen normaal gJBtv FSC GOLDEN TULIP HOTEL lungelaan 3 Noordwijlcerhout voor 40.000 woningen. Deze plannen zijn voorlopig echter in de ijskast gezet. Het hele duin- en bollengebied - inclusief Valkenburg - kan wat betreft de PvdA worden gevrij waard van grootschalige verste delijking als gekozen wordt voor een Haarlemmermeerstad. De polder, die nu bijna 120.000 in woners telt, moet worden aan gewezen als 'superieur bunde- lingsgebied voor verstedelij king'. „De Haarlemmermeer is een cruciaal gebied, een schar nierpunt voor een andere toe komst voor de Deltametropool. Door een sterke bundeling van de woningbouwopgave voor de noordvleugel van de Deltame tropool wordt het mogelijk om hier meer te doen dan alleen bouwvolume wegzetten. Er kan een echte stad groeien, met alle dynamiek,voorzieningen, ver voersmogelijkheden en culture le allure van dien", meent de PvdA De woningen moeten ko men ten westen van de A4 tus sen Hoofddorp en Nieuw-Ven nep. Daarnaast wil de PvdA de glas tuinbouw verplaatsen uit het Westland en concentreren in gebieden rond Schiphol. Van wege de geluidsoverlast en vei ligheidsrisico's mogen daar geen woonwijken of bedrijfster reinen verrijzen. Er moet binnen de geluidscontouren van Schip hol een nieuwe glazen stad van minimaal 1.500 hectare ont staan, met vernieuwende en we reldwijd georiënteerde glastuin bouw, aldus de PvdA. Gezien het exportbelang is de glastuin bouw volgens de partij te be schouwen als een luchtvaartge bonden activiteit. De PvdA-plannen staan haaks op het verstedelijkingsbeleid dat de gemeente Haarlemmermeer voorstaat. Het gebied tussen Nieuw-Vennep en Hoofddorp moet juist groen blijven; de ge meente wil hier het Park van de 21ste Eeuw realiseren. Nieuwe woningbouw zou ten westen van Nieuw-Vennep en Hoofd dorp moeten plaatsvinden. den haag/leiden - Minister Ver meend (sociale zaken) wil een verbod op willekeurige einde jaarsuitkeringen en vergelijkbare bonussen voor groepen bij standsgerechtigden. De extra- tjes moeten gebruikt worden voor een betere regeling voor langdurig werklozen en volledig arbeidsongeschikten. Gemeen ten moeten zich meer inspan nen voor mensen in de bijstand die nog wel aan werk kunnen worden geholpen. Morgen zal Vermeend deze ingrijpende wij ziging van de Algemene bij standswet voorleggen aan de ministerraad. Met zijn voorstellen geeft Ver meend uitvoering aan een motie van PvdA'er Noorman-den Uyl die vorig jaar door de Kamer is aangenomen. Noorman pleitte er indertijd voor om met een landelijke regeling een eind te maken aan de inkomensver schillen tussen mensen met een minimum-inkomen. Het is nog niet helemaal duide lijk wat de gevolgen zijn voor Leidse minima van de nieuwe regeling. Er is een goede kans dat een deel van de extraatjes die de gemeente aan minima uitkeert in stand kan blijven. Een dreigend probleem is echter dat Vermeend om zijn plannen te kunnen betalen waarschijnlijk minder geld zal gaan geven voor gemeentelijk armoedebeleid. Pagina Ri: Sociale Zaken vreest nieuw minimabeleid ploma krijgen terwijl ze nog niet alle tentamens hebben gehaald. Brieven van oud-studenten ma ken duidelijk dat dit structureel gebeurt. Nu al vrezen alle fracties in de Tweede Kamer voor grote scha de aan de reputatie van alle be trokken hogescholen. De 39 pabo's, de onderwijzers opleidingen, registeren een te rugval in inschrijvingen van 4010 afgelopen jaar naar 3450 komend jaar. Ook de opleidin gen voor leraren in het middel baar onderwijs zien een afname van de animo. De basisscholen in ons land hebben al 1400 va catures, terwijl de middelbare scholen voor 750 lerarenplaat- sen niemand kunnen vinden. Honderdtachtig onderwijson dersteunende functies zijn niet te vervullen. Pas na de zomer zal duidelijk worden hoeveel studenten er daadwerkelijk zullen beginnen aan een lerarenopleiding voor het basis- en middelbaar onder wijs. Maar het toenemende tekort aan leerkrachten en het reputa- tieverlies door het vermeende frauduleuze gedrag van sommi ge opleidingen zijn een klap voor minister Hermans. deze reizigers volgens Baas niet weigeren, ook al zijn zij overdui delijk drugskoeriers. Baas zegt 'niets te kunnen' met het plan van justitie op de Antil len om informatie over passa giers die eerder zijn veroordeeld voor drugsdelicten door te spe len. Een strafblad is geen grond om een reiziger te weigeren, al dus de woordvoerder. De vliegmaatschappij verwacht niet dat de problemen helemaal kunnen worden opgelost door het meesturen van marechaus sees. Baas verwacht dat de smokkelroutes zich gedeeltelijk zullen verleggen. „Maar het be tekent wel een stevige knauw voor de drugssmokkel." De pro blemen liepen opnieuw uit de hand omdat de douane op Cu rasao wegens een cellengebrek niet meer controleert op instap pende bolletjesslikkers. Pagina Binnenland i: Bolletjesslikkers in Suriname niet vrijuit lisse - De kalender wijst aan dat vandaag de lente is be gonnen. Een mooie dag voor de Keukenhof om haar deu ren weer te openen. En zo is het ook gebeurd. Vanaf van morgen acht uur hebben de eerste bezoekers het voorjaar kunnen zien, ruiken en beleven in de Lissese bloementuin. Dat kunnen ze tot 20 mei, wanneer de lente wat de Keu kenhof betreft weer voorbij is. Tegen die tijd hebben alle tulpen allang in volle bloei gestaan en is deze eenzame tulp omringd door soortgenoten die nu nog wat achter blijven. Voorlopig is de roodgele bloem dus een beetje eenzaam, maar zeker niet alleen. Foto: ANP/Olaf Kraak door Roelf Reinders utrecht/leiden - Huisartsen vragen onterecht geld voor het inenten tegen meningokokken C bij kinderen van ziekenfondspatiënten. Dat zegt het College voor zorgverzekeringen (CVZ). Toch laten huisartsen ziekenfondsverzekerden contant 21,60 euro betalen als ze een kind tegen nekkramp laten vaccineren. Dat mag niet, zegt woordvoerder M. Geldof van het CVZ. „Het is heel simpel. Huisartsen mogen geen geld in rekening brengen voor het inenten- .Vaccinatie is een reguliere handeling die onder de ziekenfondswet valt." Alle huisartsen vragen contant geld voor het inen ten tegen meningkokken C. De dodelijke slachtof fers die deze ziekte heeft geëist, heeft voor grote ongerustheid gezorgd. Veel ouders willen hun kinderen daarom inenten. Dat is tegen het advies van de GGD in die zegt dat er voor vaccinatie geen medische noodzaak is. Artsen vragen 10,80 euro voor het uitschrijven van het recept en nog eens 10,80 voor het prikken. Ziekenfondspatiënten be talen contant, particulieren op rekening. De Landelijke Huisartsen Verenging (LHV) vindt dat huisartsen wel degelijk geld van ziekenfonds patiënten mogen vragen voor het inenten tegen meningokokken. „Het gaat om een incidentele ac tie van bijzondere aard die niet onder de reguliere huisartsenzorg en dus ook niet onder de zieken fondsverstrekking valt", zegt woordvoerder F. See- gers van LHV. „De ziekenfondspatiënt moet daar om zelf de kosten betalen. Pagina Ri: LHV: Ziekenfondspatiënt moet wel betalen den haag/gpd - De handhaving van wet- en regelgeving door rijksinspecties schiet tekort. Van het gebrekkig toezicht vooraf gaand aan de rampen in Volen- dam en Enschede is blijkbaar onvoldoende geleerd. Dat schrijft de Algemene Rekenka mer in een zeer kritisch rapport waarin het werk van acht in spectiediensten tegen het licht wordt gehouden. „De manier waarop wordt ge handhaafd is nog weinig doelge richt. Bovendien geven de dien sten niet aan wat zij laten lig gen", stelt de Rekenkamer. Als een tekort wordt geconstateerd, verbindt slechts de helft van de inspecties daar gevolgen aan. Dit gebrek aan handhaving was nu juist één van de oorzaken van de vuurwerkramp in En schede en de cafébrand in Vo- lendam. De Rekenkamer onderzocht niet alleen de inspectie Milieuhygië ne en de inspectie Volkshuisves ting, maar ook tal van andere inspecties. Vrijdag 22 maart I van 12.00 uur tot 21.00 uur I Zaterdag 23 maart van 10.00 uur tot 18.00 uur I Zondag 24 maart I van 12.00 uur tot 18.00 uur I noordwijkerhout - Een Cen- turion-legertank, wapens en munitie zijn gisteren aangetrof fen in een bedrijfspand aan de Leidsevaart in Noordwijkerhout. De eigenaar, een 44-jarige Kat wijken is aangehouden. In zijn huis in Katwijk zijn eveneens wapens en munitie gevonden. De politie, die door omwonen den op de hoogte werd gesteld, trof ook wapens in de zwaarste categorie aan. Dat betreft bij voorbeeld ontmantelde raketten die met 'simpele ingrepen' weer op scherp zijn te zetten. De Centuriontank bevindt zich al minimaal anderhalf jaar in het bedrijf. De vanwege verbo den wapenbezit aangehouden Katwijker, die onlangs ook een Russische MIG-straaljager in zijn bezit had, heeft daar overi gens nooit een geheim van ge maakt. Hij gaf onder meer een De Centurion-legertank die al minstens anderhalfjaar in het bedrijfs pand in Noordwijkerhout stond. Archieffoto: Dick Hogewoning interview aan deze krant en is in diverse tv-programma's ge weest. Verder bood hij de tank en de straaljager in advertenties te koop aan. De Katwijker zag de militaire voertuigen als lokkertjes voor zijn normale bedrijfsactiviteit: de handel in oud ijzer en schroot. De Centurion wordt vanmiddag door de Koninklijke Landmacht weggehaald. Naam Straal Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling n kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: 52,00 52.50 (Lvm. controle naberwgng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau 8q automatische betting e rrqn bantarxwTviwt 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop. V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1