Topman Schiphol spuwt gal over PvdA ECONOMIE SNS Bank wil klant laten betalen voor pinnen Shell stopt met verkoop verzekeringen Geen unaniem advies over vernieuwde WAO Gebruik van chipknip spectaculair gegroeid Privatisering luchthaven vrijwel zeker van de baan Staalconflict in impasse i r snijdt in 8 torennet Laurus draait nog steeds met verlies Philips thuis in Amsterdam Nederlander eet en drinkt voor 2000 euro buitenshuis ies bouw iden uit Overleg KLM en Continental over toekomst samenwerking Nieuwbouw op Maasvlakte misme groeit economie VS Zowel bij het In- Monetair Fonds bij het stelsel van cen ten (Fed) in de VS, optimisme over de nse economie. Het de raming voor de 2002 bijgesteld van 0,7 procent. De Fed con- e dat het risisco van lische zwakte duidelijk omen. Gisteren werd besloten de rente niet r te verlagen. loon hauffeurs De taxiwereld heeft uwe CAO. Werkgevers en hebben vannacht cipeakkoord bereikt 2-jarige overeenkomst 40.000 taxichauffeurs in De CAO voorziet leer in een loonstijging procent en een pre- nregeling. ip verkoopt re State De Amerikaanse lmagnaat Donald en zijn Japanse partner ■jjj nhet Empire State Buil- Jew York voor 57,5 mil iar (65 miljoen euro) murder, een investe- atschappij. neprijs omhoog c - Marktleider Shell prijs van benzine giste- de vijfde keer in onge- weken verhoogd. Het een prijsverhoging van int. Euro ongelood kost aan de pomp 1,155 eu- jerplus komt op 1,209 sel is in prijs gelijk ge- nkost 79,8 eurocent In totaal is daarmee 6 eurocent duurder ge- wil niet af ubsidiebanen Zorginstellingen en ■5ö lizen zijn tegen de 75 e afschaffing van ge- !oc erde banen, zoals de ■p lanen. Dergelijke me- 22 rs zijn inmiddels op 50(Jcen onmisbaar, zo Ie organisaties van zie- en, verpleging en de gehandicaptenzorg. woensdag 20 maart 2002 door Richard Mooyman schiphol - „Een schande", vindt Schip- hol-topman Gerlach Cerfontaine. „Een dreun in ons gezicht." De privatisering van de luchthaven wordt vrijwel zeker afgeblazen nu de PvdA zich verzet. De verbolgen Cerfontaine ziet de fel gewen ste beursgang in rook opgaan in de ver kiezingsstrijd. De president-directeur trommelde gis teren in allerijl de pers bijeen om zijn ongenoegen wereldkundig te maken. Dat gebeurde nadat PvdA-lijsttrekker Melkert in een brief aan zijn fractiege noten stelde dat privatisering in strijd is met het algemeen belang. Met een ge privatiseerd Schiphol zal het moeilijker zijn een evenwichtige afweging te ma ken van ruimte en milieu, stelt hij. Cerfontaine verwijt de PvdA slappe knieën in het zicht van de verkiezingen. Hij deed een publieke oproep aan de sociaal-democraten om alsnog in te stemmen met de beursgang. Door de opstelling van de PvdA is de meerder heid voor de privatisering verdwenen. Cerfontaine was gisteren hard in zijn oordeel. „Na vele jaren van politieke besluiteloosheid worden wij het slacht offer van sentimenten." Volgens hem is er sprake van een 'wildwest van profile- ringsdrang met het oog op de verkie- zingspolls'. Privatiseringsplannen liggen in de beeldvorming niet goed vanwege de problemen met de NS en kabelbedrijf UPC. Maar tegen de privatisering van Schiphol zijn ook vanuit de luchtvaart sector zelf bedenkingen geuit, onder meer uit vrees voor hogere tarieven. Het beursplan voor Schiphol is volgens Cerfontaine echter niet te vergelijken met de NS en UPC. Het kabinetsvoorstel zou garanties be vatten op het gebied van milieu, pla fonds aan tarieven en overheidsingrij pen als de luchthavendirectie niet goed functioneert. De Schiphol-baas is niet van plan te vertrekken nu zijn belangrijkste missie dreigt te stranden. Maar de toekomst strategie moet volgens hem ingrijpend worden bijgesteld. Schiphol zal de in ternationale iimbities deels moeten la ten varen. De samenwerking met de luchthaven van Frankfurt (Fraport) komt in gevaar, volgens Cerfontaine. Schiphol en Fraport wilden gezamenlijk aandelen nemen in luchthavens over de hele we reld, maar dit stuit op grote problemen zolang Schiphol een overheidsbedrijf blijft. Zijn collega Bender van Fraport, dat vo rig jaar wel een beursnotering kreeg, was volgens Cerfontaine 'stomver baasd' over de nieuwe problemen na dat al een paar keer uitstel was aange kondigd. „Ik vind dat een onderneming niet zo behandeld kan worden". Schiphol is al actief in het buitenland, maar die activiteiten zijn kleinschalig en stagneren zolang de luchthaven niet naar de beurs kan, aldus de president- directeur. Hij is niet van plan om straks met een nieuwe regeringscoalitie over het privatiseringsplan te gaan praten. „Van mij hoeft het dan de komende vier jaar niet meer." De Centrale Ondernemingsraad distan tieert zich van de 'politieke uitspraken' van Cerfontaine, zo stelt voorzitter Ou de Weemink in een reactie. De COR keurt wel de 'besluiteloosheid' van de Tweede Kamer af. Schiphol heeft 18 miljoen euro gereser veerd voor de beursgang, waarvan een deel reeds is uitgegeven. genève/rtr - Gesprekken tussen de Europese Unie en de Ver enigde Staten over hun staal conflict hebben gisteren niets opgeleverd. De twee partijen spraken ruim een uur met el kaar onder de paraplu van de Wereldhandelsorganisatie (WTO), waar Europa de hogere Amerikaanse invoerrechten voor staal heeft aangekaart De economische machtsblok ken hebben alleen formeel over legd, zeiden diplomaten. Nu het conflict in een impasse verkeert, zijn de Amerikaanse barrières voor de invoer van buitenlands staal onvermijdelijk geworden. De hogere invoerrechten, tot soms wel 30 procent, gaan van daag in. Onder meer het Brits- Nederlandse staalconcern Corns is daarvan het slachtoffer. ,8t .40 lm/anp - ING Bank als haar concurrenten i'oo n het Nederlandse kan- werk. Tijdens een twee- erstmcturering zal de ventien kantoren slui ten koste gaat van 580 'x zuilen geen gedwon- lagen vallen, aldus een erster van ING Bank en maken door de te- de economie moeilijke ►or. Eerder al begonnen iro, Fortis en Rabo hun ïnnetwerk te verklei- heeft met 285 stuks tief klein aantal kanto- wil 34 van de 134 gro- •nkantoren sluiten. De kantoren worden ge- zestig servicekantoren advieskantoren. Op de intoren zal ING slechts lerkt aantal diensten n. Voor zaken zoals hy- moet de ING-klant aar een advieskantoor, gaan er zeventien kan- initief dicht. den haag/gpd - Supermarkt concern Laurus draaide de eer ste twee maanden van dit jaar nog steeds met verlies. Het voortbestaan van het concern is zeer onzeker, omdat nog niet vast staat dat de aangekondigde kapitaalinjectie van het Franse Casino doorgaat. Laurus, dat in Nederland eige naar is van Konmar, Edah en Super de Boer, beleefde in 2001 een dramatisch jaar. Uit de van daag gepresenteerde jaarcijfers blijkt dat het concern een netto verlies leed van 442 miljoen eu ro. Bijna alle bedrijfsonderdelen deden het slecht. De super marktketens in Spanje leverden grote verliezen op, en de activi teiten in België rendeerden ook slecht. In Nederland draaide de ambitieuze operatie om alle Laurus-vestigingen om te dopen tot Konmars, uit op een fiasco dat het bedrijf aan de rand van de afgrond bracht. Alleen de Ne derlandse ketens Super de Boer en Edah maakten vorig jaar winst. Laurus verkocht de Spar- formule. De Basismarkten wor den deels verkocht en deels ge sloten. De banken kunnen hun kredie ten nu onmiddellijk opeisen. Het voortbestaan van Laurus hangt af van de bereidheid van Casino om grootaandeelhouder te worden. Voor half mei moet blijken of Casino het Nederland se concern voor een faillisse ment behoedt. den haag/gpd - De Sociaal Eco nomische Raad (SER) komt vrij dag niet met een unaniem ad vies over een nieuw WAO-stel- sel. Drie kroonleden hebben nog hun twijfel of het nieuwe plan echt zal leiden tot minder WAO'ers en lagere kosten. Dat maakte voorzitter Wijffels giste ren bekend gemaakt. In de SER adviseren vakcentra les, werkgeversorganisaties en kroonleden de regering. Vooral de werkgevers en werknemers hechten veel waarde aan een eensgezind advies over de her inrichting van de WAO. De kans is dan het grootst dat het kabi net het advies overneemt. Vak centrales en werkgevers zijn het volgens Wijffels nu wel met el kaar eens. Alleen drie kroonle den hebben nog moeite met het advies. „Vooral het afschaffen van de WAO-boetes voor werk gevers vinden ze een lastig punt." Nu worden werkgevers financieel gestraft als ze mensen in de WAO laten stromen. Ook zijn de kroonleden ontevreden over het voorstel om duurzaam zieken (mensen die zo ziek zijn dat ze in ieder geval niet binnen 5 jaar aan het werk kunnen) een hogere uitkering te geven. De werkgevers hechten daaren tegen aan het afschaffen van de WAO-boete. De vakbeweging wil per se een hogere uitkering voor WAO'ers. Wijffels vindt het jammer dat er geen unaniem advies komt. Maar volgens hem heeft het weinig gevolgen. „Te meer omdat de kroonleden aan geven dat ze de hoofdlijnen van het WAO-advies wel waarderen. Als na een tijdje blijkt dat het nieuwe stelsel leidt tot minder arbeidsongeschikten mogen van hun de boetes wel verdwijnen en kunnen de uitkeringen om hoog." Volgens het Centraal Planbu reau is het echter nog de vraag of het nieuwe WAO-stelsel leidt tot minder WAO'ers en dus la gere kosten. .Alleen als zieken veel strenger worden gekeurd kan het gehoopte resuhaat wor den bereikt" amsterdam - Minister Jorritsma van economische zaken en Philips topman Kleisteriee hebben gisteren officieel het hoofdkantoor van het elektronicaconcern in de Amsterdamse Breitnertoren geopend. „Ei genlijk is Philips hier begonnen", constateerde Jorritsma die er op wees dat Gerard Philips in Amsterdam aan het eind van de negentien de eeuw zijn eerste proeven met gloeilampen deed. Philips besloot in oktober 1997 het hoofdkantoor naar Amsterdam te verplaatsen omdat die stad een internationalere uitstraling zou hebben dan Eindhoven. Een besluit dat in die stad hard aankwam. In totaal werken in het kan toor ongeveer 500 mensen. Nog slechts enkele tientallen van hen, on der wie Kleisteriee, pendelen vanuit Brabant. Foto: GPD/Roland de Bruin amsterdam/gpd - Pinnen bij filialen van SNS Bank gaat in de toekomst misschien geld kosten. Moederbedrijf SNS Reaal Groep denkt erover op die manier de kos ten te dekken die vanaf 1 juli gaan ont staan als de tarieven voor binnenlandse en buitenlandse geldopnames en pinbetalin gen gelijk moeten zijn. Van de Europese Commissie mogen de banken dan geen geld meer in rekening brengen voor een opname of pinbetaling in het buitenland, als klanten daar in ei gen land ook niet voor betalen. De ban ken hebben wel kosten aan zo n buiten landse transactie en zoeken naar manie ren om die door te berekenen aan de klant. „Geld opnemen in Nederland zou dan geld gaan kosten als je besluit het voor het buitenland ook door te blijven berekenen", zei bestuursvoorzitter Hins- sen gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers. De discussie woedt binnen SNS Reaal nog volop. „We willen nog be kijken wat andere banken doen, we we ten nog niet welke kant het opgaat", al dus Hinssen. De topman ziet er niets in de kosten voor de bankpas te verhogen. „Een hogere kaartbijdrage heeft geen re latie tot geldopnames. Dan zou je moe ten denken aan een tarief dat aan een aantal transacties gebonden is." Wel is het lastig tarieven in te voeren, erkent Hinssen. Nederlanders zijn niet gewend aan hoge kosten voor een privé-rekening. Hinssen gaf gisteren verder aan dat SNS Reaal het aantal moneyboxen in Neder land dit jaar uitbreidt tot 700. Een mo neybox, waarvan SNS Reaal er nu 20 ex ploiteert, is een geldbox op een plek waar veel mensen langs komen, maar waar weinig mogelijkheden zijn voor geldop name. Klanten betalen 1,59 euro kosten voor een geldopname. Zij hebben dat geld er voor over, aldus Hinssen, omdat ze kunnen pinnen op plaatsen waar nor maal gesproken geen automaat zou staan. De bankentak van SNS Reaal Groep zorg de in 2001 overigens voor een druk op de nettowinst van de bankverzekeraar. Met een daling van 7,8 procent kwam de net towinst van de groep uit op 165 miljoen euro. Het bankbedrijf kreeg te maken met hogere pensioenlasten door het ver lagen van de pensioengerechtigde leeftijd en door lagere effectenprovisies als ge volg van het slechtere beursklimaat. Het verzekeringsbedrijf deed het goed in 2001. Door een stringent kostenbeleid en hogere premies nam de nettowinst toe met 15,4 procent. Bij SNS Reaal Invest, de investeringstak, daalde de nettowinst met 13,3 procent als gevolg'van afwaar deringen en aanvullingen van de debi teurenvoorziening. den haag/gpd - De chipknip is bezig aan een spectaculaire op mars. In de eerste twee maan den van dit jaar werd wekelijks gemiddeld anderhalf miljoen keer met de elektronische porte monnee betaald. Dat is drie keer zoveel als het weekgemiddelde in 2001, zo staat in het vandaag verschenen Kwartaalbericht van De Nederlandsche Bank. Het gemiddelde gechipte bedrag be draagt inmiddels 2,80 euro. Het gebruik van de chipknip groeit vooral in het parkeren. Sinds 1 januari is het gemeenten toegestaan parkeergeld alleen elektronisch te innen. In ver schillende gemeenten, waaron der Rotterdam, mag sindsdien op straat niet meer contant wor den betaald. In parkeergarages kan dat nog wel. Vergeleken met 2001 wordt de chipknip eveneens meer ge bruikt voor snoep- en frisdrank automaten, in bedrijfskantines, winkels en fastfoodketens. Groeipercentages per sector zijn niet bekend. Eind vorig jaar waren er zeven miljoen chippers (Postbank) en vijftien miljoen chipknips (ove rige banken) in omloop. Daar van waren er zes miljoen opge laden en werden er 600.000 ge bruikt. De Postbank heeft eerder beslo ten zijn klanten ook een chip knip te sturen, waardoor alle elektronische portemonnees in Nederland dezelfde standaard krijgen. Vergeleken met het gebruik van de pinpas stelt de chipknip ove rigens nog weing voor. Waar schijnlijk zal dit jaar meer dan een miljard keer worden betaald met de pinpas. Het aantal con tante betalingen in winkels en restaurants wordt geschat op vijf tot zes miljard. /anp - De acties in de eiden zich vandaag -de itakingsdag - verder uit. w, de Hout- en Bouw- V en Het Zwarte Corps lat e!* nu in elf gemeen- I gestaakt. acties zijn begonnen in Almere, Brunssum, gezand en bij rijks ter hoogte van Oss. On- •0 werknemers begon nen met stakingen in fn. Breda, Amsterdam, tCapelle aan den IJssel De stakingen duren wlocatie twee tot vier &nden hopen de werk- ?t de acties aan tafel te oor onderhandelingen nieuwe CAO. Het over- volgens de bonden ge- door de werkgevers, n eerst een akkoord ne reiskosten sluiten, vordt gepraat over an- )5 en als loonsverhogin- is al maandenlang het ok in de onderhande- amstelveen/anp - Luchtvaart maatschappij KLM overlegt met Continental Airlines over de toe komst van hun samenwerking. Dat heeft een woordvoerder van KLM gisteren bevestigd. In december vorig jaar sloten KLM en het Amerikaanse Conti nental een overeenkomst voor de duur van zes maanden waar bij de twee hun netwerken kop pelden. In het zicht van het eind van de overeenkomst oriënteren zij zich op nieuwe samenwer kingsvormen. Continental, in grootte de vijfde carrier in de VS, is de Ameri kaanse partner van Northwest Airlines. Dat is op zijn beurt de transatlantische partner van de KLM. De drie kijken nu hoe ze een verdere samenwerking gestalte kunnen geven. zoetermeer/anp - Nederlanders eten en drinken jaarlijks voor een slordige 2000 euro buitens huis. Negentig procent van de mensen duikt gemiddeld zestig keer per jaar de buurtkroeg in of gaat een drankje drinken in een café-restaurant. Daarnaast prikt de consument doorgaans ook nog 27 keer in het jaar een vork je buiten de deur. Een dagje uit is voor de meeste mensen de aanleiding om bui ten de deur te gaan eten of drin ken, zo heeft het bedrijfschap Horeca en Catering bekendge maakt. Het bedrijfschap heeft in 1998 en 2000 onderzoek gedaan naar het horecagedrag van ruim 2500 consumenten in de leeftijd van 14 tot 75 jaar. Als de Neder lander buitenshuis iets gaat drinken, is hij gemiddeld 13 eu ro per keer kwijt Aan een eten tje wordt meestal zo'n 35 euro besteed. Het meest favoriete restaurant van de Nederlander is er een met de Hollands-Fran se keuken. Tweederde van de consumenten eet meestal in een dergelijk restaurant. Driekwart van de Nederlanders haalt we gens gebrek aan tijd om zelf te koken wel eens etenaf bij een restaurant of snacklflt of laat het thuis bezorgen. rotterdam - Chemieconcern Lyondell bouwt op de Maasvlakte een grote nieuwe fabriek. De installatie gaat propylene oxyde en styreen monomeer - grondstoffen voor kunststoffen - produceren. Foto: ANP/Wim Vleghaar den haag/gpd - Shell en Axa hebben de stekker getrokken uit de gezamenlijke ver koop van verzekeringen. De Shell-polis is geen succes geworden. „De verkoop bleef ver achter bij onze verwachtingen. Uitzicht op verbetering was er niet", zegt een woord voerder van Axa. Shell bood zijn klanten sinds november 2000 auto-, motor- en caravanpolissen aan alsmede doorlopende reisverzekeringen. Wie veel benzine tankte bij Shell, ontving een premiekorting van maximaal tien pro cent. Het risico en de afhandeling van scha de was ondergebracht bij verzekeraar Axa. Volgens beide partijen zijn er de afgelopen anderhalf jaar 'enkele duizenden polissen' verkocht. Precieze cijfers blijven geheim. Axa wil evenmin zeggen hoeveel het avon tuur heeft gekost. „We hadden heel hoge verwachtingen, maar die zijn niet uitgeko men." In januari startten beide bedrijven via inter net nog een actie om de verkoop aan te ja gen. Maar toen ook dat geen succes bleek, braken Shell en Axa hun contract open. In eerste instantie was afgesproken dat de proef drie jaar zou duren. Bestaande Shell- polissen lopen door tot de prolongatieda tum (een jaar na verkoop). Wanten krijgen daarna een Axa-verzekering, waarna de pre miekorting voor veeltankers vervalt. De Shell-polis stuitte op weerstand bij tus senpersonen. Zij waren boos dat zij hun klanten niet dezelfde producten konden aanbieden. De Shell-verzekeringen konden alleen via telefoon en internet worden afge sloten. Axa heeft de tussenpersonen beloofd nooit meer via dit 'directe kanaal' verzeke ringen te verkopen. „Het was eens. maar nooit weer", aldus de woordvoerder. „De praktijk wijst uit dat je zonder tussenperso nen heel moeilijk verzekeringen kunt slijten. Consumenten gebruiken internet wel om zich te informeren, maar niet om een polis af te sluiten."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9