VS verdubbelen hulp armsten BUITENLAND Gemenebest schorst Zimbabwe voor jaar Servische vice-premier Perisic neemt ontslag Al-Qaeda valt troepen VS in Afghanistan aan De bourgmestre neemt een couque en is chemin Broeikaseffect in beeld Noord-Koreaanse agenten zoeken in China naar vluchtelingen Adviseur van Italiaanse minister doodgeschoten njaard jken had in huis woensdag 20 MAART 2002 De Spaanse politie n Ardales bij Malaga een oud-werknemer van vaartondememing aan- jen, die twintig lijken in us bewaarde. De politie edt dat de man betrok- isbij het Op grote schaal ibegraven van doden die ijk hadden moeten wor- cremeerd. De man werk en uitvaartonderneming 1997 dicht moest, nadat -arage van de eigenaar ijken waren gevonden, drijf zou verantwoorde- ivoor het illegaal begra- nzo'n 3.000 mensen. erhuis tegen aljachtverbod - Het Britse Hogerhuis jsteren tegen een totaal- op de vossenjacht met gestemd. Het ging ak- met een compromis, de jacht onder voor- en mag. Maandagavond E een grote meerderheid Lagerhuis wel in met rbod. De stemmingen in ger- en Lagerhuis zijn idend voor de regering- )ie komt waarschijnlijk enkele weken met plan- oreen wetsontwerp, dat november door het par- zal worden behandeld, moet dan najaar 2003 icht worden. lanning Noors i krijgt prijs - De kapitein, beman- eigenaar van het Noor- htschip Tampa, dat vorig nderden vluchtelingen rebben gisteren een on- 'iding gekregen van het ge Commissariaat voor htelingen. Het schip 3 Afghaanse vluchtelin- D boord, toen de boot ee mensensmokkelaars htelingen vanuit Indo- aar Australië vervoer de problemen kwam en m zonk. Na het aan lemen van de vluchte- ïeeft de bemanning de or de vluchtelingen op nomen, omdat Australië Ie hen op te nemen. r doden bij ieuze rellen Vbad - De politie in de deelstaat Gujarat heeft vier ménsen doodge- tijdens een nieuwe ge- tbarsting tussen hin- moslims. De uitbar- lgt op een golf van reli- iveld eerder deze waarbij meer dan ze- derd mensen, vooma- ;ilo noslims, omkwamen, edvergieten barstte los 8 hindoes levend waren d in een trein op 27 fe- Moslims hadden de angestoken. i archeologen t Inca-stad de Peruaanse Andes archeologen in de in het wereldberoemde iligdom Machu Picchu ls k ontdekt van een nog en bijzonder grote Inca- de twaalfde eeuw. Dat de Peruaanse krant La ca gisteren. De plaats Tdcabamba op 3.300 ap oogte, bestrijkt zes vier- lometer en bestaat uit 'k inderd gebouwen, een e en mausoleums. De stanten werden al een rgeleden ontdekt, maar s duidelijk geworden ot de stad was. Iselachtige ral in Belfast kef De Britse regering ïii onafhankelijk onder- ast naar de mysterieuze H van afgelopen zondag antoor van een antiter- i teid van de politie in rd-Ierse Belfast. Drie 'drongen het kantoor in bonden een politie- t. Ze namen documen- Londen sprak gisteren inbreuk op de natio- igheid'. In het onder- rdt vooral rekening ge- met een buitenlandse eigenlijk niet met be leid van de Noord-Ierse tairen die dertig jaar bben geleverd. ige Brit van rd verdacht De Londense politie 11-jarig jongetje in 'beschuldiging gesteld moord op een 15-jarige nt uit Somalië. Die fige week met een 'de ruzie over voetbal, dge zou hem daarop doodgestoken. De zaak di af op het moment het land nog in de ban behandeling van de nilola Taylor. Die 15- 'gen werd vorig jaar 'oken, waarschijnlijk 'door minderjarigen. Monterrey-washington/rtr-afp - De Verenigde Staten trekken de komende jaren ïo miljard dollar (11,3 miljard euro) extra uit voor hulp aan de armste landen, twee keer zoveel als vorige week werd aangekondigd. Mogelijk gaat het hulpprogramma al volgend jaar in, zo liet minister van Financiën Paul O'Neill gisteravond weten. Met de 10 miljard dollar willen de VS een bijdrage leve ren aan plannen om de ontwikkelingshulp aan arme landen drastisch te verhogen. Deze week zijn in het Mexyraanse Monterrey regeringsleiders en ministers uit de hele wereld bijeen om te praten over de financiering van ontwikkelingshulp. Doel is om 50 miljard dollar ex tra bijeen te krijgen. President Bush kondigde vorige week met veel fanfare aan dat zijn regering vanaf 2004 5 miljard dollar extra aan de Derde Wereld verstrekt. Een woordvoerster zei gisteren dat dit door 'interne verwarring' niet klopt. In werkelijkheid gaat het om 10 miljard dollar: 1,67 miljard dollar in 2004, 3,33 miljard dollar het jaar erop en 5 mil jard dollar in 2006. De bijdrage is een poging om critici van het Amerikaan se ontwikkelingsbeleid de mond te snoeren. Velen vin den dat de VS veel te weinig geld vrijmaken voor hulp aan de armste landen. Washington begroot jaarlijks 17 miljard dollar voor ontwikkelingshulp, maar dit maakt slechts 0,1 procent van het bruto nationaal product (bnp) uit. Nederland zit op ruim 0,8 procent. Oud-president Jimmy Carter, die ook in Monterrey aan wezig is om voor de mensenrechten in de Derde Wereld op te komen, verwelkomde de Amerikaanse verhoging, maar noemde de 10 miljard dollar een 'druppel op een gloeiende plaat'. Clare Short, de Britse minister van Ontwikkelingssamenwerking, was positiever. Zij noem de het Amerikaanse besluit 'een ommekeer'. De VS en de EU lijken in Monterrey een strijd te voeren over de hoogte van hun ontwikkelingshulp. Europees commissaris Poul Nielson (ontwikkeling en humanitaire hulp) becijferde gisteren dat het Europese initiatief om in 2006 de hulp te hebben opgetrokken tot een gemid delde van 0,39 procent van het bnp per jaar 7 miljard dollar (7,8 miljoen euro) extra oplevert. .4 iv- v _v>\ lt: londen - Op deze satellietfoto's is het akelig goed te zien: de ijsplaat 'Larsen B' op de Zuidpool valt - hoogstwaarschijnlijk als gevolg van het broeikaseffect - in een tijdsbestek van een maand van een egale vlakte (links boven) uiteen in duizenden brokken ijs rechtsonder). Larsen B, met de oppervlakte van de provincie Overijssel, is 'met verbijste rende snelheid' gedesintegreerd, zo zeggen medewerkers van de British Antarctic Survey (BAS) die de ondergang nauwlettend hebben gevolgd. Larsen B was 200 meter dik en had een oppervlakte van 3.250 vierkante kilometer. De BAS heeft inmiddels zijn onder- zoeksschip James Clark Ross tussen de ijsbergen door laten varen om foto's te maken en monsters te nemen. Zo hopen ze meer gegevens over de teloorgang van het ijs te verza melen. David Vaughan, een Britse glacioloog ofwel ijsdeskundige, zegt dat de BAS al in 1998 heeft voorspeld dat er meerdere ijsplaten van de zuidpool zouden afbreken. De op warming van de pool heeft zich doorgezet, „en sindsdien hebben we Larsen B stukje bij beetje zien afnemen", zei Vaughan. „We wisten dat wat er van over was uiteindelijk zou instorten, maar de snelheid waarmee dat is gegaan is verbijsterend. Het is moeilijk te geloven dat zoveel ijs in minder dan een maand kan uiteenvallen." De afgelopen halve eeuw is de temperatuur op het Antarctisch schiereiland met 2,5 graad celsius gestegen, veel sneller dan de gemiddelde opwarming van de aarde. Ten gevolge daarvan zijn al vijf ijsplaten, die zich tot boven de waterspiegel uitstrekten, weggesmolten. Foto's: EPA seoul/rtr - Noord-Koreaanse agenten zijn in China bezig vluchtelingen op te sporen en hen terug te brengen naar Noord-Korea. Zij doen dit met behulp van de Chinese politie. Dit heeft een Duitse arts vandaag gezegd. Hij was vori ge week betrokken bij de vlucht van 25 Noord-Koreanen naar Zuid-Korea. Vol gens de arts hebben ongeveer 150 Noord-Koreaanse agenten, sommigen zelfs in uniform, maandag en gisteren de operatie in het noordoosten van China uitgevoerd. De arts zei zijn informatie te hebben van activisten die langs de grens tussen beide landen werken. Volgens hulpverleners zijn tussen de 100.000 en 300.000 Noord-Koreanen wegens de hongersnood en de politieke repressie in hun land naar China gevlucht. Peking beschouwt hen als economische vluchte lingen. Vijfentwintig Noord-Koreanen vluchtten vorige week de Spaanse am bassade in. China stond hen toe om via de Filipijnen naar Zuid-Korea te vliegen. door onze correspondent Harm Harkema londen - Het Gemenebest, een groep van 54 landen die ooit deel uitmaakten van het toen malige Britse wereldrijk, heeft Zimbabwe gisteren voor een jaar geschorst als lid. De beslis sing werd in Londen bekend ge maakt door de Australische pre mier John Howard. De Zimbabwaanse minister van Informatie Jonathan Moyo noemde het besluit gisteravond een vergissing. „Het is een slecht besluit, gebaseerd op een slecht rapport", aldus de be windsman die een centrale rol speelt in de regering van Zim babwe. De beslissing is genomen op grond van eerdere besluitvor ming van het Gemenebest, be gin deze maand, voordat de ver kiezingen in Zimbabwe plaats vonden. Toen werd een compromisvoor stel aangenomen. Dat behelsde het oordeel over het verloop van de verkiezingen af te wachten van een groep waarnemers van het Gemenebest. Die verkiezin gen hebben ruim een week gele den plaatsgevonden, waarna de zittende en omstreden president Mugabe zichzelf tot winnaar uit riep. De waarnemers zijn tot de con clusie gekomen dat de verkie zingen 'duidelijk onvolkomen' zijn verlopen. Op grond van dit rapport heeft een daartoe ge machtigde commissie van het Gemenebest nu besloten Zim babwe voor een jaar te schor sen. Over een jaar wordt de toe stand opnieuw beoordeeld. Het besluit heeft vooral symbolische waarde, want machtsmiddelen heeft het Gemenebest niqt. Het is boven alles een praatclub. Desondanks raakt Zimbabwe steeds meer geïsoleerd door stappen van vooral Westerse landen. Denemarken schortte gisteren de diplomatieke betrek kingen met Zimbabwe op en Zwitserland kondigde sancties af. belgrado/afp-efe-anp - De vice- premier van de Joegoslavische deelstaat Servië, Momcilo Peri sic, is gisteren afgetreden. Maandag hadden president Vo- jislav Kostunica en de Servische premier Zoran Djindjic hem ge vraagd op te stappen. De gehei me dienst arresteerde de vice- premier afgelopen donderdag toen hij dineerde met een Ame rikaanse diplomaat. Hij wordt verdacht van spionage. Perisic, generaal buiten dienst en lid van het federale parle ment, werd twee dagen ver hoord en vervolgens vrijgelaten. De militaire geheime dienst stelt dat hij geheime documenten van het leger aan de Amerikaan overhandigde. Deze John David Neighbor werd ook korte tijd verhoord, tot grote ergernis van Washington. Geruchten in Belgrado spreken van documenten die mogelijk als bewijsstukken voor het Joe- goslavië-tribunaal zouden kun nen dienen. Ze zouden verband houden met de lopende zaak te gen ex-president Milosevic. Pe risic ontkent ten stelligste te hebben gespioneerd of gehei men te hebben doorgespeeld. Hij wil zich voor de krijgsraad verdedigen om zijn naam te zui veren. De affaire verstoort de betrek kingen tussen Belgrado en Was hington en die tussen politici in Servië onderling. In kringen rond Djindjic wordt president Kostunica ervan beschuldigd de aanhouding van Perisic en Neig hbor te hebben georganiseerd. Kostunica heeft opgeroepen het onderzoek van de militaire justi tie los te zien van de politiek. Dj indjic roept dat de hele affaire een grove schande is, die de goede naam van het land scha de berokkent. Over anderhalve week moet het Amerikaanse Congres over hulp aan Joegosla vië stemmen. Perisic was van 1994 tot 1998 stafchef van het Joegoslavische leger. Hij had felle kritiek op het beleid van Milosevic in Kosovo, dat later leidde tot de NAVO- aanvallen op Joegoslavië. In 1998 ontsloeg Milosevic de staf chef en een aantal van diens naaste medewerkers. Perisic ging met een eigen partij, de Be weging voor een Democratisch Servië, oppositie voeren. In 1999 woonde Perisic enige tijd in Parijs. Hij werd er niet lastiggevallen door het Joegosla- vië-Tribunaal. Justitie in Kroatië echter heeft Perisic bij verstek veroordeeld wegens misdaden Hij zou in 1991 het bevel heb ben gevoerd over kanonnen die de Kroatische havenstad Zadar beschoten tijdens de Kroatische oorlog. kabul/afp-ap - Amerikaanse troepen en hun bondgenoten zijn afgelopen nacht bij de luchthaven van Khost in het oosten van Afghanistan door strijders van al-Qaeda en de Ta liban met granaten, mortieren en machinegeweren aangeval len. Dat heeft een woordvoerder van de Amerikaanse strijdkrach ten vanmorgen gezegd. Er vielen bij de aanval geen slachtoffers. De zegsman maak te niet bekend hoeveel militai ren of aanvallers bij de actie wa ren betrokken. Het vuurgevecht duurde enkele uren. Niemand van de aanvallers werd gevan gen genomen, aldus de woord voerder. Het gebied ligt niet ver van de streek waar onder de naam 'Operatie Anaconda' de afgelo pen weken een lange veldslag plaatshad tussen Amerikaanse en Afghaanse troepen en strij ders van de Taliban en al-Qae da, die zich in een grottencom- plex hadden verschanst. Amerikaanse en Canadese een heden hadden zich net gisteren teruggetrokken uit de bergen van Oost-Afghanistan. Een woordvoerder zei dat de militai ren echter zullen blijven jagen op losse groepjes strijders die mogelijk zijn ontkomen. Al-Qaeda-strijders hebben be woners van dorpen in de onrus tige regio 400 dollar (450 euro) betaald als zij hun dorp wilden verlaten, zo meldde een Cana dese officier gisteren. Zo hoop ten zij de vrijheid te krijgen om zich op alle mogelijke manieren tegen de militairen van de inter nationale alliantie te verzetten. In Aghanistan is 400 dollar een enorm bedrag. Een Afghaanse ambtenaar ver dient ongeveer 40 dollar per maand. bologna/ afp-dpa-rtr - Twee onbekende mannen hebben gis teren in Bologna een hoge advi seur van de Italiaanse regering vermoord. De 51-jarige eco- noomMarco Biagi, die optrad als raadgever van minister van arbeid Roberto Maroni, werd voor zijn huis doodgeschoten. Onduidelijk is vooralsnog welk motief de daders hadden. Vol gens de politie heeft nog nie mand de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. De au toriteiten gaan er vanuit dat de moord verband houdt met de binnenlandse politiek. Het slachtoffer heeft meegehol pen met de controversiële her vorming van de arbeidswet door het centrumrechtse kabinet- Berlusconi, waardoor het mak kelijker wordt werknemers te ontslaan. Zaterdag vindt er in Rome een grote demonstratie tegen de wet plaats. Politiek Italië heeft geschokt ge reageerd op de moordaanslag. President Ciampi verklaarde 'verbijsterd' te zijn. Minister van Binnenlandse Zaken Scajola heeft zijn bezoek aan de Ver enigde Staten wegens de moord afgebroken, en is onmiddelijk naar Italië teruggereisd. De aanslag op Biagi lijkt op de moord in 1999 op Massimo D'Antona, adviseur van de toen malige linkse minister Bassolino van arbeid. Diewerd later opge ëist door de opvolgers van de ul tralinkse Rode Brigades. brussel/anp - Een Vlaming belegt brood met een 'schel hesp', niet met een plak ham. Zijn kleding gaat naar de 'droogkuis' en niet naar de wasserette. Vlaams is niet echt een taal, maar het heeft zo wel zijn eigen woorden. Zeven jaar onderzoek wijst nu uit dat dit ook geldt voor het Frans in België. Dat op z'n beurt ook weer flink on der invloed staat van het Vlaams. Want: „Allez, je suis chemin." Twee onderzoekers van de Franstalige universiteit UCL in Louvain-la-Neuve, ten zuiden van Brussel, hebben zeven jaar besteed aan de samenstelling van een lijst van in totaal 3.000 Belgisch- Franse woorden. Woorden die de echte Fransman vaak niet begrijpt. Zo heet een koekje in Frankrijk gewoon 'biscuit' waar een francofone Belg al snel praat over een 'couque'. Die couque is weer een Belgisch-Frans aftreksel van het Nederlandse woord koek. En een burgemeester is in Wallonië een 'bourgmestre', geen 'maire' zoals in Frankrijk. Hoewel in België ook nog wel eens het afgeleide woord 'maieur' voor burgemeester te horen is. Een beetje café is eigenlijk een 'estaminet', waar in Vlaamse verbastering een 'staminee' van is gemaakt. De lijst van 3.000 woorden is afgelopen weekeinde gepresenteerd tijdens een of ficieel congres. Er zitten ook sommige 'wallicisinen' bij: woorden die alleen in bepaalde Waalse streken voorkomen. Die moeten dan weer niet worden verward met sommige Waalse dialecten die bij voorbeeld voor Franstalige Brusselaars onbegrijpelijk zijn. Terwijl de francofone Brusselaar wel de 'bourgmestre' en de 'couque' kent. Het gebruik van typisch Belgisch-Frans is het meest verbreid in de diepe Ardennen, zo blijkt uit het onderzoek. Daarnaast blijken er ook veel Franse woorden te zijn die niet in zwang zijn in Frankrijk, maar wel in francofone landen of regio's als Wallonië, Zwitserland en het Frans- Canadese Québec. Volgens taalkundige Michel Francard van de UCL kun je een Waal of Brusselaar zó in de taxi zetten met een Québecois. Zonder al te veel moeite zullen ze elkaar begrijpen. In het soort Frans waar een Fransman moeite mee heeft. Bijvoor beeld bij het tellen. Een Fransman zegt voor zeventig 'solxante-dix' en negentig is 'quatrevingts-dix'. De Belg en ook me nig Québecois heeft het over 'septante' en 'nonante'. Ook zijn er hele uitdrukkingen die in Frankrijk wenkbrauwen doen fronsen, maar ten zuiden van de Belgische taalgrens volslagen normaal klinken. Een Fransman zal nooit praten over 'tirer son plan', hetgeen Vlamingen rechtstreeks vertalen als 'zijn plan trekken'. Er wordt mee bedoeld dat iemand zich er op eigen kracht uit moet redden. Het Belgisch-Frans en het Vlaams beïn vloeden elkaar stevig en worden daar door in Frankrijk en Nederland meewarig bekeken. Doordat vorige eeuw vele Brus selaars onder dwang \un scholen en be stuurlijke en commerciële elite Frans gingen spreken, ontstonden veel vreem de en kromme vertalingen, vanuit het Vlaams-Brabants rechtstreeks in het Frans. Daardoor is het mogelijk dat een Vlaam se zin als 'ik ben weg' rechtstreeks werd omgezet in 'je suis chemin'. Hoewel ab soluut geen correct Frans, valt deze zin heden ten dage ook in Brussel op straat te horen uit de mond van de meest over tuigde Franstalige. Echte Fransen gruwen van zulk taalgebruik, maar de 'bourg mestre' maalt er niet om. Die geeft in verkiezingstijd graag een 'pintje' weg. Of voor de kinderen een 'couque'.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7