Burgemeester praat met fracties I I ii -I 2 BINNENLAND 2 'Hoe zeg je in het Frans hersenschudding?' 'Ik zal altijd de man van die ramp zijn' Uitbreiding ic-bedden voor kinderen duurt nog jaren O -i ouders hun kind slaan? Leefbaar Rotterdam wil referendum over te vormen college Kamer verliest geduld met minister Hermans Deel asielzoekerscentrum brandt uit discriminatie o's, moslims Moslims en homo- elen worden steeds vaker toffer van discriminatie, jkt uit de jaarcijfers van delijke Vereniging van riminatie Bureaus en punten. Die cijfers werden dag bekendgemaakt. In steeg het aantal klachten lij de lokale en regionale [punten werd ingediend 'li procent ten opzichte ill voorgaande jaren. In totaal men er meer dan 3900 mel en binnen. woensdag 20 MAART 2002 twerps raadslid apt 'leefbaar' ïrpen - Een gemeente lid in Antwerpen heeft en- fdomeinnamen laten vast- fen op het internet waarin koord 'leefbaar' voorkomt, me manier wil ze voorko- dat het Vlaams Blok, dat jrs kijkt naar het succes van IFortuyns Leefbaar Rotter- imet de webplekken aan 1 gaat. De lokale politica en Van Ouytsel van de li- Be VLD, heeft alle mogelijke binaties met Gent, Meche- i Lier gekocht. Enkele cul- i organisaties hebben liaarantwerpen.be al eerder nd. rotterdam/anp - Burgemeester Opstelten heeft gister middag- en avond met de vertegenwoordigers van de Rotterdamse politieke partijen gesproken. „Ik wilde we ten wat de fracties beweegt", verklaarde hij de gesprek ken die volgens hem 'buitengewoon openhartig en con structief verliepen. De Rotterdamse burgemeester zei zich niet ongerust te maken nu de collegeonderhandelin gen zijn vastgelopen. „We hebben tijd. Alle partijen moe ten hun verantwoordelijkheid nemen." De onderhandelingen over een nieuw college in de Maasstad zitten sinds maandagmiddag muurvast. Leef baar, Rotterdam, de grootste partij, wilde een coalitie vomien met WD en CDA. Die opzet mislukte omdat het CDA vindt dat de twee grootste partijen, Leefbaar en PvdA, allebei in een college moeten. Samenwerking met de PvdA beschouwt Leefbaar Rot terdam als kiezersbedrog. „De 86.000 mensen die op mij stemden, deden dat in de veronderstelling dat wij niet met de PvdA zouden gaan", is het standpunt van Leefbaar-leider Pim Fortuyn. Fortuyn beschuldigt de PvdA er bovendien van een hetze tegen hem te voeren. Als er helemaal niets mogelijk is, wil Leefbaar Rotter dam een referendum overwegen om de onderhandelin gen nieuw leven in te blazen. De bevolking kan via een volksraadpleging laten weten of zij wil dat de partij toch met de PvdA gaat samenwerken. Als zij die vraag posi tief beantwoordt, is Leefbaar Rotterdam bereid over de eerdere bezwaren heen te stappen. Maar de voorkeur gaat nog steeds uit naar een college met CDA en WD, zo liet de fractie gisteravond tijdens bet gesprek met de burgemeester weten. De PvdA neemt voorlopig geën initiatief om de vastgelo pen onderhandelingen nieuw leven in te blazen. De ver antwoordelijkheid daarvoor ligt nog steeds bij Leefbaar Rotterdam, vinden de sociaal-democraten. „Op basis van inhoudelijke punten kan verder worden gepraat. Echt onderhandelen, dat is tot nu toe niet gebeurd ter wijl alle partijen daar toch om hebben gevraagd", meent de PvdA. Ook WD en CDA zeggen niet aan zet te zijn. Wel heeft CDA-onderhandelaar S. van der Tak inmiddels aange geven dat de betrokkenen niet eindeloos om de hete brij kunnen heendraaien. Hij vindt dat Leefbaar Rotterdam het initiatief moet nemen om het overleg te hervatten. „Laat Pim Fortuyn nog even nadenken en dan weer gaan praten. Dat heeft mijn voorkeur." De CDA'er zegt tot het einde van de week te willen wachten. „Is er dan nog niets gebeurd, dan moet er denk ik een informateur worden benoemd. Iemand van buiten die gezag en respect afdwingt, ook bij Fortuyn." den haag/anp - Het kabinet wil geen wettelijk verbod op het slaan van kinderen, maar is wel bereid te onderzoeken wat nog net wel en wat echt niet meer kan. De grens is moeilijk te trek ken, vinden zowel de Tweede Kamer als staatssecretarissen Vliegenthart (volksgezondheid) en Kalsbeek (justitie). De Tweede Kamer wikt en weegt over hoe hard ouders de handen mogen laten wapperen, zo bleek gisteren tijdens een de bat in de Kamer. Zo mogen ou ders hun kinderen een 'corrige rende tik' geven. Daar is iedereen het wel over eens. Een stapje verder, een fy sieke afstraffing dus, kan ook nog wel. Kalsbeek noemde als voorbeeld de 'twee drie klap pen op de luiers van een tweeja rige' die werkelijk niet te genie ten is. Gevaarlijk wordt het pas als die zogenaamde fysieke af straffing over dreigt te gaan in mishandeling. mer wil snel sluitsel JSF C haag - Het kabinet moet leze week duidelijkheid haffen over de financiële ïame van het Nederlandse ijfsleven aan de verdere dkkeling van het Ameri- se JSF-gevechtsvliegtuig. Ier die duidelijkheid is het 2 april geplande slotdebat Nederlandse deelname iet JSF-project niet haal- meent een groot deel van weede Kamer. GroenLinks- dvoerder Harrewijn die abinet gisteren tot spoed ide, wees erop dat deze in- atie voor de fracties zwaar bij het bepalen van hun ipunt voor het debat. kenhuis jigert slikkers mstad - Bolletjesslikkers iet vliegtuig naar Amster- 'willen paldcen, houden lopig nog vrij spel op de gaven van Curasao. Het "isabeth Ziekenhuis op nd weigert aangehou- ugskoeriers op te vangen lees voor de veiligheid van pneel en andere patiënten. Bweek zou in het zieken- ien aparte verdieping ko- Ivoor betrapte boüetjesslik- ieze mensen kunnen ige een hoognodige reno- ïiet terecht in het cellen- blex in Rio Canario. icht wil veel er agenten ht - Burgemeester A. wer van Utrecht wil fors agenten in haar stad. De po Utrecht is volgens 27 dienders per 10.000 lU ners slecht bedeeld verge- met de drie andere grote .Kp. Amsterdam-Amstelland er 64 per 10.000, Rotter- Rijnmond 44 en Haaglan- 01 7. „We staan dus voor in bij de verdeling van nieuw tikbare agenten." Brouwer at bij de presentatie van de -v cht Monitor, een jaarlijks s icht van statistische data. er klachten |w politie De Nationale Om- tan heeft over 2001 vijf- itd klachten ontvangen le vreemdelingendiensten politie. Het jaar daarvoor )het er nog tweehonderd, achten gaan over de slech- |f| 'fonische bereikbaarheid e diensten, de trage afgifte erblijfsdocumenten, en de behandelingsduur van fagen voor documenten, ardt vooral geklaagd over 'litiekorpsen van Amster- Amstelland, Rotterdam- tond, Haaglanden, lit, Hollands-Midden (Lei- 'n omgeving) en Flevo- Dit blijkt uit het jaarver- 'an de Ombudsman dat *n is gepresenteerd. uwe website eede Kamer *ag - Voorzitter Van venhoven van de Tweede o-c lr opent morgen de nieu- 3] lemetpagina van de de Kamer. De website zal Étijn op het adres de-kamer.nl. Volgens voerster van de Ka de site 'uiteenlopen- itie, waardoor meer rdt verkregen in de Jvijze van de Tweede Ka- De bezoekers kunnen ook Kn ttuele rondleiding door i 'eede Kamer volgen. 5 Laatste woord over vuurwerkramp den haag/anp - De uitbreiding van de in tensieve zorg (ic) voor kinderen met 31 bedden gaat nog zeker vijf jaar duren. De academische ziekenhuizen kunnen elk jaar vijf tot zes extra bedden realiseren. Dit gaat niet sneller omdat voor één ic- kinderbed vier speciale verpleegkundi gen nodig zijn om 24 uur per dag zorg te verlenen. En jaarlijks kunnen niet meer dan 20 tot 25 nieuwe mensen voor deze taak worden opgeleid. De acht academische ziekenhuizen zul len in dit tempo doorgaan, zo heeft een woordvoerder van de Zorgverzekeraars Nederland gisteren ook namens deze zie kenhuizen (VAZ) meegedeeld. Vlak daar voor hadden de koepelorganisaties een spoedoverleg met minister Borst van volksgezondheid. Zij was boos omdat de ziekenhuizen er niet in slaagden de kin- der-ic's snel uit te breiden. Daarvoor had zij medio vorig jaar al 18 miljoen euro ex tra toegezegd voor 31 bedden. Sinds die tijd zijn er maar twee extra ic- bedden voor kinderen erbij gekomen, bovenop de bestaande ruim negentig bedden. Dat aantal is al jaren niet ge noeg, zodat vaak met doodzieke kinde ren wordt geleurd bij ziekenhuizen of wordt uitgeweken naar het buitenland voor topklinische zorg. Hoewel de VAZ al had aangegeven dat uitbreiding enige tijd zou duren, wilde Borst van de VAZ en ZN weten waarom er zo weinig gebeurt. Beide partijen bleken op elkaar en op het College Tarieven Gezondheidszorg (CTG) te wachten. Een woordvoerder van Borst noemt het 'administratieve misverstan den', die gisteren in een goed gesprek uit de weg zijn geruimd. Sneller mensen opleiden voor de kinder- ic is volgens alle partijen niet mogelijk, omdat deze zorg heel specialistisch is. Het gaat vaak om couveuses. almelo/gpd - Directeur Rudi Bakker van de Enschede vuur werkfabriek Fireworks probeert de juiste toon te treffen. Wrie melend met zijn vingers, met de vermoeide blik op tien getikte regels op een A4-tje spreekt hij de laatste woorden in zijn straf zaak. Niet super-verongelijkt of woest, zoals soms eerder in de reeks van 27 zittingen, maar recht-toe recht-aan, met af en toe een kromme zin. Beheerst, bondig en waarschijnlijk goed gecoacht. „Ik hou het kort", zegt hij giste ren voor de rechtbank in Alme lo. „Wat veel mensen willen ho ren, kan ik toch niet zeggen. Dan moet ik liegen en mij zelf verloochenen", klinkt het door de grote zaal. Iedereen die mij recht in de ogen wil kijken, is welkom voor een gesprek of om eens te praten", citeert hij eigen werk. „In de Tollensstraat is al les fout gegaan, maar ook ik weet nu veel meer dan op 13 mei 2000." Bakker stelt dat de gemeente Enschede niet wilde meewerken aan een vlot vertrek van de fir ma. „Ondanks aandringen van mijn kant direct na de overna me." De naam van de vorige ei genaar van Fireworks - Smallen- broek - krijgt de Enschedeër niet over zijn lippen. Eén ding komt recht uit zijn hart, zegt Bakker. „Ik heb naar beste eer en geweten en kunnen gehandeld, er is nooit een risico bewust geweest", zegt de vroe gere stratenmaker en timmer man. „Voor mij is vuurwerk vei lig geweest, misschien helaas. Het échte laatste woord kan ik pas hebben als aan alles een einde is gekomen, als het boek echt dicht kan. Maar ik weet, en zo ben ik neergezet en afgeschil derd, dat ik altijd die man van dat bedrijf en die ramp zal zijn." Hij zwijgt en moet wachten. Tot 2 april twaalf uur, als de recht bank uitspraak doet in zaak. Mede-directeur Willie Pater heeft ook 'het laatste woord' op papier gezet. Of hij zich verant woordelijk voelt voor de ramp? den haag/gpd - De Tweede Ka mer h^eft geen vertrouwen in de wijze waarop minister Hermans (onderwijs) de hbo-ffaude aan pakt. Alleen de WD, de partij van Hermans, steunt de be windsman nog. Desondanks wil de Kamer pas een definitief oor deel geven over de minister als het debat over de hbo-fraude in zijn geheel is afgerond. Gister avond lukte dat niet. Tijdens het debat noemde de Kamer het 'zelfreinigend onder zoek' dat Hermans onlangs startte, niet onafhankelijk. Met de aanpak van de minister komt de onderste steen nooit boven. Daarom wil de Kamer een on derzoek door de Algemene Re kenkamer. Daarnaast kan het Instituut voor Onderzoek van Overheidsuitgaven worden in geschakeld om de boeken van het ministerie door te rekenen. Naast de manier waarop hbo- opleidingen zichzelf onterecht geld hebben toegeëigend, wil de Kamer ook de bestuurscultuur op het ministerie onder de loep nemen. Vraagtekens worden ge zet bij het op non-actief zetten van topambtenaar Jacob Zuur mond, terwijl diens directe baas Jan Vrolijk kan blijven zitten. Die laatste zou Zuurmond ver boden hebben de minister in te lichten over signalen van moge lijke fraude. Alle fracties, met uitzondering van de WD, verliezen hun ge duld met de minister, omdat ze vinden dat die cruciale vragen niet beantwoordt of ontwijkt. Hermans bleef er bij dat het mi nisterie pas in november vorig jaar voor het eerst in de gaten kreeg dat er gesjoemeld kon worden. Volgens de Kamer wa ren er echter voldoende aanwij zingen bij het ministerie. Zo cir culeerde het begrjp 'spookstu- dent', een student die alleen op papier bestaat, al vorig jaar zo mer op het departement. Bo vendien blijkt uit diverse interne stukken dat de vorig jaar no vember aan het licht gekomen methodes voor oneigenlijke fi nanciering al in 2000 werden ge constateerd. In zijn verdediging zei Hermans dat klokkenluiders als Norbert Verbraak, de voorzitter van de Fontys hogeschool in Eindho ven, hem onvoldoende duidelijk hadden gemaakt dat de metho des die sommige hbo-opleidin- gen toepasten om meer geld te hijgen, niet deugden. Busongeval: nog 13 mensen in Franse ziekenhuizen door onze correspondent Pascale Thewissen metz - Elke keer als de deur van haar kamer in het militaire zie kenhuis van het Noord-Franse Metz openzwaait, hoopt ze dat het een dokter is die haar vertelt dat ze naar huis mag. „Ik voel me beurs en hulpbehoevend", zegt Etty Gerlings (40) uit Eindhoven. „Maar ik wil dolgraag terug naar Nederland. De doktoren en ver pleegsters hier zijn heel aardig en lief, maar ik kan me zo moeilijk verstaanbaar maken. Ik wil weten of ik hersenschudding heb. Maar hoe zegje dat in het Frans?" Eén dag na het zware busonge luk op de autosnelweg A31 tus sen Nancy en Metz - dat aan ze ven mensen het leven kostte en veroorzaakt werd door een Itali aanse vrachtauto die door de wegberm schoot en op de ver keerde weghelft terecht kwam - liggen nog 21 Nederlanders in Franse ziekenhuizen. Sommi gen zijn zwaar toegetakeld. Twee mensen verkeren in le vensgevaar. Zij zijn overge bracht naar het ziekenhuis van Nancy. Gisteren keerden nog eens ze ven mensen per naar huis terug. In de nacht van maandag op dinsdag werden al 23 gewonden overgevlogen naar het calami teitenhospitaal in Utrecht. Eén gewonde moest per ambulance naar Nederland worden ver voerd. Vandaag wordt nog één persoon met een ambulance naar Neder land vervoerd, waardoor er in totaal dertien mensen in Frank rijk achterblijven. De alarmcentrale gaf gisteren ook de identiteit van de dodelij ke slachtoffers vrij. Naast de twee inzittenden van de Italiaanse vrachtwagen gaat het om de 29-jarige buschauf feur uit Emmen, een 51-jarige vrouw uit Purmerend.'een 29- jarige vrouw uit Groningen en twee mannen van 37 en 25 jaar uit respectievelijk Apeldoorn en Den Haag. Etty Gerlings behoort tot de groep achterblijvers. Net als Ma rion van Aken uit Valkenswaard, die eveneens is overgebracht naar het militaire hospitaal van Metz. Ze ligt een verdieping la ger. „Ik ben door een hel ge gaan", vertelt haar moeder, die maandagavond naar Noord- Frankrijk is afgereisd. „Ik lag nog in bed toen ik van het onge luk hoorde. Pas om vier uur s' middags werd ons verteld dat Marion het had overleefd, maar wel behoorlijk gewond was. We zijn meteen in de auto gestapt en hierheen gereden." Ze is blij dat haar dochter zich niets kan herinneren van het ongeluk. „Ze lag te slapen; kwam pas weer bij bewustzijn toen ze al in het zie kenhuis lag. Het ongeluk is voor haar één groot gat. Het gaat re delijk met haar. Ze heeft een ge broken neus en een gebroken rib. Misschien mag ze donder dag naar huis." Bij Etty komen de beelden lang zaam weer bovendrijven: de angst, de brancards op de snel weg, het geluid van de zaag die de slachtoffers die bekneld za ten uit de brokstukken bevrijd de. „De reis verliep tot dan toe prima", vertelt ze. „Om een uur tje of twaalf ging de televisie uit en ben ik gaan slapen. Toen ik wakker werd, lag ik bovenop Carla, een vriendin, en op mij lag weer iemand anders. Ik be sefte dat er iets verschrikkelijks was gebeurd." Ze hield er een gekneusde rib benkast, een pijnlijke ruggen- wervel. verwondingen aan haar voet en een paar hechtingen in haar hoofd aan over. „Ik hoop dat ik straks weg mag. Naar huis betekent in mijn geval: naar het ziekenhuis in Utrecht. Maar dan ben ik in elk geval wat dichter bij huis." In de kamer tegenover Etty ligt Poula Vesters (45) met haar dochter Ellen (20) uit Uden. Ze waren met z'n zessen. Het ski reisje was ter ere van de zilveren bruiloft van Poula en haar echt genoot. „Door dat ongeluk heb ik hem niet eens gezien op onze zilveren trouwdag", zegt ze moeizaam. Ze heeft haar bek ken, ribben en sleutelbeen ge broken. Haar man is er nog slechter aan toe. heeft ze net ge hoord. „Hij heeft inwendige bloedingen, die de dokters nog niet hebben kunnen stoppen." Ook haar andere dochter, Karin, ligt nog in het ziekenhuis. Haar slechtst maal aan toe. PouHr„In eerste instantie dachten de doktoren dat hij zijn rug en nek gebroken had. Zo erg is het gelukkig niet. Het blijkt een klaplong en een gekneusde nek. Ook de vriend van Ellen ligt nog in een Frans ziekenhuis Hij heeft net als Ellen een gebroken schouderblad. Nee, Poula hoeft niet zo nodig terug naar Neder land. „Of ik nou hier of in Ne derland in het ziekenhuis lig. Naar huis mag ik toch niet." „Misschien", zegt ze, "kan Ellen wel alvast naar Nederland vlie gen. Kan ze mooi het feest, dat we dit weekeinde zouden geven, afgelasten. Misschien doen we later een keertje. Als we straks allemaal thuis zijn, hebben we des te meer te vieren. Namelijk dat we het allemaal overleefd hebben." Mishandeling van kinderen is strafbaar en staat duidelijk als delict omschreven in het wet boek van strafrecht. De kinder bescherming kan dan bijvoor beeld ook ingrijpen. Maar het schemergebied tussen de fysie ke afstraffing en de mishande ling in, zorgt voor de onrust. Dat is ernstig genoeg om de over heid in te laten grijpen, vinden onder meer de fracties van PvdA, D66 en SP. Kalsbeek is echter 'niet enthou siast' over een wettelijke rege ling. Het is moeilijk vast te leg gen. Bovendien is het nog maar de vraag in hoeverre de over heid zich mag bemoeien met het persoonlijk leven van men sen, oordeelt zij. De Kamer en het kabinet kunnen voorlopig beiden leven met een onderzoek naar dit fenomeen in omringen de landen. Zweden, Italië, Fin land en Denemarken hebben dit bijvoorbeeld wel wettelijk gere- geld. „Dat heb ik niet gezegd en dat kan ik niet zeggen, want ik weet zelf niet eens meer wat ik voel sinds de dertiende." Maand en jaartal hoeven geen duiding: het drama van 13 mei 2000 is in zijn geheugen gebrand, voor nu en altijd. Anders dan Bakker wilde Pater geen publiciteit, ook niet toen kranten hem 'grof geld' boden. „Mijn standpunt en dat van mijn gezin was altijd de nabe staanden en de slachtoffers niet nog meer verdriet te doen dan ze al hebben. Want ik weet niet wat ik moet zeggen om hun ver driet te verzachten. Pal na de ramp verliet Pater zijn huis, vluchtend voor de media ('een ware heksenjacht') en op advies van toenmalig advocaat Kroep. Niet om de recherche te ontlopen. Sterker, toen hij zich bij politie en justitie wilde mel den, waren ze druk met de stille tocht. „Ze konden mij nog niet gebruiken." Terwijl de politie volgens Pater wist waar-ie was, werd een in ternationaal opsporingsverzoek gedaan. „Opeens sta je op tv en in alle kranten als een gezochte misdadiger. Dat weet je al dat je met 10-0 achter staat bij de bur gers van Enschede." Hij hekelt de willekeur van de opspoorders. Negen maanden moest hij zich elke dag melden, nooit mocht-ie zomaar de stad uit. „Ik voelde me een gevangene in mijn eigen huis." Voor een bezoek aan z'n zieke schoonvader (73) moest hij permissie krijgen. Hij en z'n familie zijn getapt en gescha duwd. „Mijn kinderen tot op de sportvelden." Pater slikt als hij voorleest over de aanklacht dat hij schuld heeft aan de ramp waarbij 22 mensen het leven lieten. „Daar valt voor mij niet mee te leven. Hij be grijpt dat nabestaanden en slachtoffers hem een hele lange straf gunnen. „Maar de straf die ik nu geestelijk al bijna twee jaar heb, die is voor de rest van mijn leven. Daar kan geen andere straf tegenop. zutphen - Een moeder met haar kinderen brengt de nacht door in de recreatieruimte van het asielzoe kerscentrum (AZC) in Zutphen. Acht wooneenheden van het AZC brandden afgelopen nacht geheel uit. De politie heeft een 23-jarige man aangehouden op verdenking van brandstichting. Het gaat om een bewoner van het AZC. Dat heeft een woordvoerder van de politie bevestigd. De brand brak rond 02.00 uur uit in een gebouw dat bestaat uit acht woon eenheden. Een groep van ongeveer zestig bewoners werd geëvacueerd. Rond 4.30 uur kon de brand weer het sein 'brand meester' geven. Het gebouw moet als verloren worden beschouwd. De ramen van een aangrenzend gebouw raakten beschadigd door de brand. Een woordvoerder van de politie stelt dat niemand ernstig gewond is geraakt door de brand. Twee beveiligingsbeambten en twee asielzoekers kampten wel met ademhalingsklach ten nadat ze rook hadden ingeademd. Drie asielzoe kers liepen breuken op aan enkel, schouder en heup nadat ze uit een raam waren gesprongen. In het AZC wonen 415 asielzoekers. Voor de gedupeerden wordt vervangend onderdak gezocht. Foto's: ANP- /Martin Hollering

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5