Uitwisseling dossiers is vraagteken BINNENLAND Bij inval ook speuren naar 'verdwenen' sporen Hoofdrolspelers in de bouwfraude Fraude in Europa schering en inslag Funky colours Nog geen afspraken tussen OM en Kamercommissie over delen van informatie Bouwfraude Edah 'Ik ga voor Edah!' in je woonkamer? HUISHOUDBEURS Z moet praktijk =fnnen sluiten' haag - De Inspectie voor ezondheidszorg moet de ische praktijk van een al- itief behandelaar direct ien sluiten als die schade- voor dc volksgezondheid, de WD. Minister Borst alvers aanpakken de [ervan justitie een dergelij- ifigdheid te geven. Van- |d praat de Tweede Kamer iaar over de wijziging van Beroepen Individuele ndheidszorg (BIG). uwe weert ititutie iaag - Barneveld en Elburg i bordelen kunnen weren liddel van een vestigings- ld. Dat bleek gisteren tij- >en hoorzitting bij de van State. De gemeentera- pden bordelen niet pas- de Veluwse gemeen- De Raad stelt zich kri- jp tegenover de gemeen- ij wijst ër op dat prostitu- legaal beroep is. ihouding na nd Apenheul loorn (ANP) - De politie in loom heeft gistermiddag 6-jarige jongen uit die I i aangehouden op verden- van betrokkenheid bij de it 1 bij de Apenheul afgelo- b reekeinde. De politie ver- V l nog meer aanhoudingen ïd richten. Het park ver- l na de wintersluiting van- idag 24 maart gewoon de >n te kunnen openen. >ien moet wei voor vrijhandel iaag - Koeien verdwijnen t Nederlandse landschap rijnen indien de land- sector wereldwijd wordt iraliseerd. Bij vrijhandel is intrekkelijker om de koei- enorme stallen onder te en. Dit blijkt uit een stu- ehet ministerie van land- heeft laten doen. Met de wil het departement la- iv en hoe de Nederlandse iuw er in 2010 uitziet bij njEillende vormen van libe- J t arrestaties ontruimingen fd xdam - Bij de ontruiming ri en aantal kraakpanden in re irdam heeft de politie gis pt! acht krakers gearresteerd, ist 1 tijdens het leeghalen van taast elkaar gelegen pan- de Martelaarsgracht zij op verzet. Bij aan- in de straat vlakbij het n aal Station, kregen politie- een regen van verf- ten over zich heen. Uiteet bekent en echtgenote r a n - Een Huizer architect 01 naandag bekend dat hij IS ouvv Wendela begin vorig m het leven heeft ge- it De man werd op 14 fe- i gearresteerd nadat het ijk overschot van zijn deels ingekapseld in be- -zijn achtertuin werd ge- ïn. Het OM onderzoekt of dachte voor moord met ;*fedachten rade of voor wordt vervolgd. De ieden lagèn in scheiding, »j grote financiële belan- aren gemoeid. I" lificatie bij ongeval mg - In het artikel 'Bus :hl ?n veiliger dan auto, vlieg- 111 trein' van afgelopen 101 Jag in deze krant is een ïslopen. Daarin staat dat is onderzoek 'de kans op 'en odelijk ongeval mèt een igcar per gereisde kilome- 3 procent is. Voor een lig is het 1,09 procent, fin 4,30 procent en een ".61 procent'. Deze per- ;es gelden echter per mil- lometer. (advertentie) woensdag 20 maart 2002 den haag/gpd - Het openbaar ministerie (OM) en de parlemen taire enquêtecommissie voor de bouwfraude hebben nog steeds geen waterdichte afspraken over de uitwisseling van informatie. Dat blijkt uit uitspraken van mi nister van justitie Korthals en commissievoorzitter Marijke Vos na de invallen bij bouwbedrijven en ambtenaren, op zoek naar be wijzen van fraude en corruptie. Korthals en Vos repten in een briefwisseling over de uitwisse ling van getuigen en gegevens. De commissie-Vos eist inzage in alle gegevens van het openbaar ministerie (OM), maar een toe zegging daarover heeft ze nog niet. „In de wet op de parle mentaire enquête staat dat we daar recht op hebben. Ik ga er dus ook vanuit dat we die krij gen", aldus Vos. Korthals bevestigde dat er nog steeds geen volledige overeen stemming is. „Het gaat over het horen van getuigen, dat iemand die bij de een getuigt niet ook bij de ander optreedt. We moeten voorkomen dat beide onderzoe ken elkaar in de wielen rijden." Volgens Korthals is negentig procent geregeld van wat moet worden afgestemd. Over tien procent moet nog afspraken worden gemaakt. „Daarover gaat de briefwisseling", aldus de minister. Vos weigerde gisteren te zeggen of ze van het OM ook de be schikking heeft gekregen over de schaduwboekhouding die oud- directeur Bos van bouwbedrijf De zes grote bouwbedrijven en hun projecten Ballast Nedam met hoofdkan toor in Nieuwegein is een van de grootste Nederlandse aan nemers: 7800 werknemers, omzet 2 miljard euro. Projecten: Bouw/onderhoud rijkswegen ^Betrokken bij de verdubbeling Schipholtunnel Projecten op petrochemische complexen in Europoort en Moerdijk HBG is vooral actief in Europa en de VS. Het bedrijf, met hoofd kantoor in Rijswijk (ZH), telt 20.000 werknemers en haalt een jaaromzet van 5,4 miljard euro. Projecten: Botlek spoortunnel Tweede Beneluxtunnel Heermabrug HSL-Zuid inclusief verbreding van de A16 Betuwelijn Schipholtunnel Westerscheldetunnel Vy Heijmans te Rosmalen is in wisselende samenstellingen met andere bouwers betrokken bij alle grote infrastructurele werken die in uitvoering zijn of zijn uitgevoerd. Projecten: Brug over de Waal bij Zaltbommel De Westerscheldetunnel De Hoge snelheidslijn zowel in Nederland als België De Betuwelijn V Strukton, gevestigd in Maarssen Het concern met een omzet van 1,4 miljard euro heeft 12 werkmaatschappijen Projecten: HSL-Zuid Derde Lekbrug bij Vianen Botlekspoortunnel 9 Betuwelijn Brug Katerveer te Zwolle Verdiepte spoor bij Rijswijk Schiphol spoortunnel Calandtunnel Fly over Ypenburg Koop Tjuchem jarenlang bij hield. Het was die boekhouding die leidde tot de enquête en tot Koop Tjuchem, onderdeel van De Koop Groep in Nieuw Vennep. De groep is aktief in alle sectoren van de aannemerij: 4900 werknemers, omzet 805 miljoen euro per jaar. Projecten: e HSL-Zuid Aanleg Rijkswegen rond Schiphol en de Wijkertunnel Boren treintunnel onder het Groene Hart Reconstructies spoorlijnen het strafrechtelijk onderzoek van het OM. Vanaf het begin is er discussie Van Kessel in Buren, 430 werknemers, omzet 100 miljoen euro. Sinds november 2001 een werkmaatschappij van de Koninklijke Volker Wessels Stevin (KVWS). Projecten: Wegenbouw Beton- en waterbouw Cultuurtechniek y CPD-graphics'R.S over de rol van de enquêtecom missie. Korthals waarschuwde de Kamer dat de enquête het door Ferdi Schrooten den haag - De digitale speurneuzen van de diverse opsporingsdiensten kunnen na de invallen bij tientallen bouwbedrij ven hun borst natmaken. Behalve stapels correspondentie en ordners vol admini stratie bestaat de buit uit een massa computerdata. Abracadabra voor de leek. Maar cybercops kunnen uit de digitale brei sporen van bouwfraude tevoorschijn toveren, zelfs als die op het eerste gezicht foetsie zijn. Geen van de bedrijven sputterde tegen; alle kantoren konden zonder probleem worden 'bevroren', zoals dat in politie kringen heet. Wie de taferelen van buiten gadesloeg wist niet beter dan dat er een verhuisbedrijf aan het werk is. De digitale rechercheurs gingen geheel anders te werk. Bestond hun taak voor heen uit het inladen van complete com puters, harde schijven, cd-roms en ande re informatiedragers, gisteren werd po tentieel bewijs ter plekke gekopieerd. De digitale rechercheurs beschikken daartoe over een speciale onderzoekscomputer, een krachtig en handzaam apparaat dat in rap tempo de opgeslagen bestanden doorsnuffelt. Ook verborgen data werden opgesnord. Het gaat dan om weggesmeten e-mail- tjes, maai- ook om gewiste bestanden en soms zelfs geheel opgeschoonde harde schijven. In veel gevallen bleek eerder opgeslagen informatie niet geheel te zijn verwijderd, de computer heeft er alleen nieuwe informatie overheen geschreven. Waar dat niet is gebeurd, kunnen oude data met enig vakmanschap weer tevoor schijn worden 'getoverd'. Bestanden met verdachte namen of per sonen worden bij een inval gekopieerd en meegenomen. De bedrijfscomputers kunnen in de meeste gevallen gewoon blijven staan. Hetzelfde geldt voor orga nizers en mobiele telefoons, die ook met behulp van forensische computerpro gramma's kunnen worden doorzocht op gevoelige informatie. Een inval is zo niet meer dan een interruptie van hooguit een paar uur. In twijfelgevallen kan nog steeds appara tuur worden meegenomen. Een woord voerder van justitie liet weten dat 'we al les mogen meenemen wat we willen, als we maar een bevel van de officier van justitie hebben en toestemming van de rechter-commissaris'. Dat is bij alle bouwfraude-invallen een standaardpro cedure. Voor de analyse wordt naar verluidt de volledige capaciteit van de Nederlandse cybercops ingezet. In zeer complexe ge vallen kan de politie ook nog een beroep doen op het Nederlands Forensisch In stituut in Rijswijk. den haag/gpd - Een overzicht van de negen kopstukken in de bouwfraude. De fraude werd op 9 november 2001 aan het licht gebracht door het actualiteiten programma Zembla. AD BOS Een kartel 'van grote bouwbe drijven heeft de Nederlandse overheid voor 'honderden mil joenen' opgelicht en topambte naren van Rijkswaterstaat zijn daarbij omgekocht met steek penningen. Die uitlatingen doet Ad Bos, de ontslagen ex-direc teur van bouwbedrijf Koop Tju chem uit Groningen, in het ac tualiteitenprogramma Zembla. Hij zet zijn woorden kracht bij door het overhandigen van een schaduwboekhouding. Na druk van justitie speelt Bos een lijst van namen van mogelijke cor rupte ambtenaren door. Hij duikt vervolgens onder. JOOP JANSSEN De bestuursvoorzitter van Bouwbedrijf Hèijmans zegt dat er 'absoluut geen sprake' is van kartelvorming in de bouw. Be schuldigingen van intimidatie door zijn bedrijf bij de bouw van stations van de Noord-Zuidlijn in Amsterdam wijst hij van de hand. „Pure stemmingmakerij." Toch schroomt Janssen niet om eventuele fraude in de branche aan te pakken. „Misstanden bij ons zal ik de nek omdraaien." TINEKE NETELENBOS De minister van verkeer en wa terstaat laat in de week na de onthulling van de bouwfraude weten 'alles in het werk te stel len om bewijzen tegen omko ping van ambtenaren binnen haar ministerie te achterhalen'. Netelenbos verzet zich met hand en tand tegen de suggestie dat bij de bouwfraude ook amb tenaren van haar departement zijn omgekocht. „Er werken daar vijftienduizend mensen én die hebben daar pijn in hun buik van." ROB VAN GIJZEL Hij is één van de twee Kamerle den die de stukken van Ad Bos heeft gelezen, nog voordat Bos naar Zembla stapt. De PvdA-er bestrijdt dat Bos veel geld vroeg aan justitie voor het overhandi gen van de schaduwboekhou ding. Het openbaar ministerie Joan de Wijkerslooth. Foto: GPD/Harmen de Jong Tineke Netelenbos. Foto: GPD/Phil Nijhuis Rob van Gijzel. Foto: GPD/Phil Nijhuis Eelco Brinkman. Foto: GPD/Phil Nijhuis Marijke Vos. Foto: GPD/Phil Nijhuis (OM), dat onder de verantwoor delijkheid van justitieminister Korthals valt, heeft te laks gerea geerd. „Bos heeft anderhalf jaar lang lopen leuren met de stuk ken. Toen heeft hij ze zelf in de openbaarheid gebracht." De zaak kost Van Gijzel zijn zetel in de Tweede Kamer. GERD LEERS Ook dit CDA-Kamerlidkrijgt de stukken van Bos onder ogen, en ook hij zit niet meer op het blauwe leer, zij het omdat hij burgemeester van Maastricht is geworden. Leers noemt het tij dens zijn Kamerlidmaatschap schokkend dat de overheid blijkbaar 'volstrekt machteloos is om grote bouwkartels aan te Gerd Leers. Foto: GPD/Henriëtte Guest pakken'. Leers windt zich ook op over de schikkingen die het OM heeft getroffen met diverse bouwbedrijven bij de mogelijke fraude rond de Schipholtunnel. JOAN DE WIJKERSLOOTH De voorzitter van het college van procureurs-generaal zegt dat de schikking die is getroffen met drie bouwbedrijven 'niet is terug te draaien'. Een Kamer meerderheid eist dat echter wel. De Wijkerslooth doet er nog een schepje bovenop: het OM zou niet minder maar juist meer moeten schikken. BENK KORTHALS De minister van justitie komt tij dens de bouwfraude klem te zit- Joop Janssen. Foto: GPD/Jan Verhoeff ten tussen de Tweede Kamer, die actie tegen de schikkingen eist en het OM, dat meer wil schikken. Hij kiest de kant van het OM. „Ik zou me ongeloof waardig maken door in beroep te gaan tegen het besluit van een instantie, waarvoor ikzelf de politieke eindverantwoordelijk heid draag." MARIJKE VOS Dit Kamerlid van Groenlinks gaat als voorzitter van de parle mentaire enquêtecommissie het onderzoek naar de bouwfraude leiden. En dat komt als een don derslag bij heldere hemel, want ze is 'warrig' en heeft een 'slech te agendavoering', zeggen enke le politici die samen met Vos in COMMENTAAR strafrechtelijke onderzoek van het OM zou bemoeilijken. Ge tuigenverklaringen die voor een enquêtecommissie zijn afgelegd kunnen later niet tegen die ge tuigen worden gebruikt in een strafproces. „Het slimste wat een verdachte kan doen is zor gen dat-ie door een enquête commissie wordt gehoord", zei Korthals daarover. Desondanks zette de Kamer door. CDA-Kamerlid Van der Knaap vreesde gisteren dat te laat is be sloten tot een inval. „Ik ben bang dat de papierversnippe raar de afgelopen tijd hard heeft gewerkt. Het zou wel heel dom zijn van die bedrijven om het bewijs te bewaren. De invallen hadden sneller moeten gebeu ren." De enquêtecommissie komt waarschijnlijk half april met een tussenrapportage. Minister Netelenbos van verkeer en waterstaat hoopt dat door de huiszoekingen bij drie ambtena ren van haar departement er schot komt in het onderzoek naar de bouwfraude. Ze wil snel duidelijkheid, want ze heeft 'de buik vol' van allerlei geruchten die de ronde doen. De betrokken ambtenaren zijn op non-actief gesteld hangende het onderzoek. Als ze schuldig blijken, volgt volgens de minis ter ontslag. Ex-directeur Bos van Koop Tjuchem, die in november met onthullingen over groot schalige bouwfraude kwam, gaf aan justitie de namen van vier ambtenaren, die volgens hem corrupt zijn. Justitie heeft gisteren de jacht geopend op aannemers en ambtenaren, die zich schuldig hebben gemaakt aan fraude en corruptie. Maar hoe indrukwekkend ook, de massale actie komt hopeloos te laat. De informatie die tot de invallen heeft geleid, was bij justitie al in 1999 bekend. Na alle publiciteit van de laatste maanden moet gevreesd worden dat fraude rende bouwbedrijven het bewijsmateriaal allang door de pa pierversnipperaar hebben gehaald. Ex-directeur Bos van bouwbedrijf Koop kan desalniettemin tevreden zijn. Door zijn onthullingen duikelen justitie, over heid en parlement intussen over elkaar heen om de onderste steen boven te krijgen. Toch blijft het onbegrijpelijk, dat deze algemeen bekende praktijken nu pas worden aangepakt. Ook de Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa), die on derzoekt of aannemers onderlinge prijsafspraken maken, is erg laat wakker geworden. Door kartelvorming is de overheid voor grote bedragen benadeeld, zoals alleen bij de aanbeste ding van de Schipholtunnel is gebleken. Om die reden toont de Tweede Kamer grote haast om de omvang van de bouwfraude bloot te leggen. Voor het eind van de zomer wil een parlementaire enquêtecommissie de feiten op tafel hebben. Het onderzoek van justitie en parle ment mag er niet toe leiden dat corrupte aannemers en ambtenaren de dans ontspringen. Feit is namelijk dat open bare verklaringen van verdachten voor de enquêtecommis sie niet gebruikt mogen worden in een strafproces. Van frau de verdachte aannemers en ambtenaren hebben, er alle be lang bij voor het parlement een volledige bekentenis af te leggen. Op die manier ontlopen zij hun straf. Het is daarom van het grootste belang dat Kamer en justitie elkaar niet in de wielen gaan rijden. Dat betekent dat de en quêtecommissie zichzelf beperkingen moet opleggen bij het oproepen van getuigen tegen wie ook een verdenking van fraude of corruptie bestaat. In ieder geval dienen deze getui gen niet in het openbaar te worden verhoord. De profile- ringsdrang van Kamerleden dient ondergeschikt te zijn aan e procesgang. den haag/gpd - Onfrisse afspra ken tussen bouwondernemers is géén typisch Nederlands feno meen. Ook in andere landen in Europa is het schering en inslag. DUITSLAND De bouwwereld in Duitsland staat bekend als bijzonder cor rupt. Volgens schattingen van het Bundeskriminalamt heeft 45 pfocent van het aantal bekende corruptiegevallen in Duitsland betrekking op de bouw. Door il legale prijsafspraken, het door berekenen van smeergeld in no ta's en gesjoemel met afrekenin gen vallen de bouwkosten jaar lijks dertig procent te hoog uit. BELGIË Fraude bij aanbestedingen is ook in België niks nieuws. Neem de renovatie van het Berlay- mont-gebouw aan het Brusselse Shumanplein, tot 1991 de zetel van de Europese Commissie. In dat jaar werd in het kantoren complex asbest aangetroffen. Aanvankelijk werden de verbou- wingskosten op ruim 250 mil joen gulden geraamd, inmiddels is de rekening opgelopen tot bij- na een miljard. GROOT-BRITTANNIË In Groot-Brittannië is de afgelo pen jaren geen grootscheepse bouwfraude aan de oppervlakte gekomen. Klein grut is er na tuurlijk wel. In februari van dit jaar nog een projectontwikke laar. levens oud-gemeente raadslid, in Stoke-on-Trent tot een korte gevangenisstraf ver oordeeld. SPANJE Hoe anders is de situatie in Spanje. In het bestek van vrijwel elk groot bouwproject komt wel een hoofdstuk fraude voor. Een aantal uitspringende affaires komt voor de rechter, maar in de meeste gevallen blijft het bij geruchten. De meest spraakma kende zaak is die van Jestis Gil y Gil, de burgemeester van Mar- bella die in nauwe samenwer king met ondernemer Gil y Gil (de burgemeester zelf) de afge lopen decennia voor miljarden heeft vertimmerd in deze bad plaats. Justitie krijgt moeilijk vat op de frauduleuze praktijken omdat in Spanje de belangen van de bouwwereld en de poli tiek met elkaar zijn verstrengeld. FRANKRIJK Het Franse openbaar ministerie onderzoekt al enkele jaren een omvangrijk fraudeschandaal waarbij zowel bouwbedrijven als politieke partijen betrokken zijn. De eerste berichten over het betalen van smeergeld aan de politiek verschenen in de ja ren negentig. In ruil voor het verstrekken van bouw- en reno vatievergunningen overheidsge bouwen droegen bouwbedrij ven honderden miljoenen gul dens af. Alle politieke partijen profiteerden ervan. (advertentie) Perssinaasappelen net 2 kilo Calgonit tabletten 44 stuks of 32 stuks 3 in 1 7?» Unox Rookworst Gelderse of Magere, pak 275 gram. vanaf X9* I pnjs per kilo S 42 Edah: Prettig winkelen. Compleet attornment Scherpe prijzen. (advertentie) Benk Korthals. Foto: GPD/Phil Nijhuis de voorbereidingscommissie za ten. „Nu wil nauwelijks iemand uit de school klappen. Door de enquêtecommissie worden mensen verplicht inzage in stukken te geven." ELCO BRINKMAN Volgens de voorzitter van het Al- gèmeen Verbond Bouwbedrijf verkeert de bouwwereld in een crisis. Maar een parlementaire enquête is niet de juiste weg naar een oplossing, vindt de voormalige CDA-leider. Anders wordt de bouw te duur. „Meer controle betekent meer betrok kenen en dus meer kosten en salarissen." Bouwondernemin gen moeten met elkaar een ge dragscode afspreken, zegt hij. huishoudbeurs.nl m WEET WAT INSPIREERT 1 5 t/m 24 maart Amsterdam RAI

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3