Sweet smooth' als een kiwi GESPREK VAN DE DAG Ook aandacht voor schaduwzijden bij herdenking VOC ^'XNEY SPEARS Britney Spears slaat zich met kirren en smeltende blik door persconferentie Vol WOENSDAG 20 MAART 2002 MENSELIJK De Amerikaanse Maud Farris-Luse, die door het Guinnes World Records boek de OUDSTE LEVENDE MENS wordt genoemd, is gestorven. Zij was 115 jaar en 56 dagen oud. De redactie van Guinnes erkende Farris-Luse als de oudste nog levende persoon waarvan de leeftijd kon worden geveri fieerd. Hoewel haar geboortecertificaat verloren was ge gaan, bleek haar leeftijd uit huwelijksdocumenten en volks- tellinggegevens. Farris-Luse werd geboren op 21 januari 1887. Zij kreeg zeven kinderen en werkte in een fabriek, een hotel, een bakkerij en een restaurant, voor zij op 70-ja- rige leeftijd met pensioen ging. Een 114-jarige Japanse vrouw is nu de oudste mens in de wereld. De oudste man van de wereld leeft ook in het land van de rijzende zon. Yukici Chuganji wordt komende zaterdag 113 jaar oud. Ijsbeer BO RIS is niet meer. Na bij na een jaar lang tobben met zijn ge zondheid is Artis-boeg- beeld Boris op 21-jarige leeftijd overleden. Zijn toe stand verslechterde de laat ste dagen van zijn leven zo dramatisch dat de leiding van de dierentuin besloot hem te laten inslapen. Sec tie door de faculteit dierge neeskunde van de Universi teit Utrecht wees uit dat Bo ris een levertumor had. De ijsbeer at al lang erg slecht en onre gelmatig, was kort ademig en had last van vocht in de lon gen. Alle extra zorg ten spijt verslechterde zijn gezond heidstoestand maand na maand. Boris werd in 1981 geboren in de dierentuin van Arnhem. In Artis had hij de laatste vijftien jaar Ka- trien aan zijn zijde. Ze kre gen samen meerdere kinde ren. De dierentuin gaat op zoek naar een nieuwe le vensgezel voor de weduwe. De inzamelactie van COINS FOR CARE heeft tot nu toe munten opgeleverd uit 189 landen. Over de totale op brengst kan de organisatie nog niets zeggen omdat alle munten eerst moeten worden gesorteerd, verzameld en ver pakt. Dit maakte Coins for Care gisteren bekend. Tot begin deze maand kon geld worden ingeleverd in kokers in diverse winkels. Het uitzoeken van de buitenlandse munten is nu in volle gang. In de inzamelkokers werden munten en briefgeld uit verschillende landen gevonden. ,,Van Siberië tot Papua en ook uit landen die niet meer bestaan", aldus Coins for Care-woordvoerster Jacobs. Behalve munten vonden de vrij willigers ook een LIEFDESBRIEF en een gouden trouwring in de kokers. Tot 1 april staan nog inzamelbakken bij diver se banken. Deze zijn van de Eurocollecte, de organisatie die samenwerkt met Coins for Care. Het koninklijk paleis in Ra bat heeft gisteren officieel bekendgemaakt dat de MA ROKKAANSE KONING Mo hammed VI (38) 12 april in Marrakech trouwt met de 24-jarige Salma Bennam. Voordat beiden elkaar het jawoord geven moeten zij morgen eerst de HUWE LIJKSAKTE ondertekenen. Het huwelijk wordt gevierd 'overeenkomstig de gehei ligde tradities van de ko ninklijke familie en haar au thentieke gewoonten', staat in de verklaring van het pa leis. Mohammeds vader, Hassan II, die in juli 1999 overleed, gaf geen enkele ruchtbaarheid aan zijn hu welijk met een Berberse die in Marokko nooit in het openbaar verscheen en ook nooit met haar gemaal deel nam aan staatsbezoeken in het buitenland. De toekom stige echtgenote van Mo hammed heeft een oplei ding in de informatica ge volgd. Haar familie komt oorspronkelijk uit Fez. Haar vader, inmiddels weduw naar, is leraar. Tieners GRAPPEN in hun taalgebruik over de aanslagen in de VS van 11 september vorig jaar. Die hebben zoveel in druk gemaakt dat Amerikaanse tieners er tal van uitdrukkin gen aan ontlenen. Het dagblad The Washington Post heeft er een aantal opgetekend uit de mond van middelbare scho lieren. Een rotzooi wordt vanzelfsprekend 'ground zero'. Een als naarling ervaren leraar wordt omschreven als 'Hij is zo'n terrorist'. Iemand die zijn toehoorders verveelt met zijn ver haal, kan worden onderbroken met de zinsnede: 'Dat is zo verschrikkelijk tien september'. Als leraren strenge staffen opleggen, zuchten scholieren achteraf: 'Het was totale ji- had'. Bij vreemde types wordt geïnformeerd of ze van de Ta liban zijn of misschien miltvuur (antrax) hebben. Wie geen modieuze kleding draagt wordt vroeg of laat geconfronteerd met de cruciale vraag 'IS DAT EEN BURQA?'. Utrecht heeft vanaf vandaag een JOCHEM UYTDEHAAGE- PLANTSOEN Het college van burgemeester en wethouders van de Domstad be sloot dat giste ren wegens de buitengewone prestaties van de man, die tij dens de Olympi sche Spelen in Salt Lake City twee keer goud en een maal zil ver behaalde en afgelopen week einde in Heeren veen wereld kampioen schaatsen werd. De Utrechter valt met het naar hem genoemde plant soen dezelfde eer te beurt als Anton Geesink, die in 1964 goed was voor olym pisch goud. Naar hem werd de straat genoemd waar nog steeds zijn sportschool staat. De gemeente Utrecht maakt met het noemen van een plantsoen naar Uytde- haage een uitzondering op een jarenlang gehanteerde regel om geen nog levende personen te eren met bij voorbeeld een straatnaam. Idee achter de regel is, dat je nooit kan weten of ie mand later in zijn leven nog eens een scheve schaats rijdt. Daarom kwam er twee jaar terug geen Michael Gor- batsjovbrug. Een Britse rechter heeft een multimiljonair gisteren veroor deeld tot betaling van een recordbedrag van 26 miljoen pond (41,5 miljoen euro) als regeling voor zijn scheiding. Abdullah Masry had zijn vier jongste kinderen ontvoerd uit Engeland en meegenomen naar het Midden-Oosten. De rechter beschreef hem als wreed, ongevoelig en meedogen loos. Hij trof de baanbrekende regeling dat er 2,5 miljoen pond (4 miljoen euro) van het totaal was bedoeld als 'OOR LOGSKAS' VOOR ZIJN EX-VROUW. Met dat bedrag kan ze de juridische strijd voortzetten om haar kinderen terug te krijgen. Masry, die woont in Saudi-Arabië, had gezegd dat hij de regeling niet kon betalen. De schatting van zijn vrouw Mona Al Khatib dat hij goed zou zijn voor zo'n 225 miljoen euro, was volgens hem overdreven. Mona was twintig jaar getrouwd en heeft vijf kinderen van Masry. De rechter zei dat hij het uiterst oneerlijk vond dat Nasry zijn rijkdom voor zichzelf wilde houden. Nasry krijgt het bedrag van de oor logskas terug als hij de kinderen, die nu 11 tot en met 16 jaar oud zijn, naar hun huis in Londen terugbrengt. In de Ridderzaal in Den Haag wordt vandaag herdacht dat 400 jaar geleden de Verenigde Oost- indische Compagnie werd opge richt. De Indonesische regering komt niet, omdat alles wat de VOC aangaat, gevoelig zou lig gen bij het Indonesische volk. De Nederlandse ambassade in Jakarta heeft gisteren aan de In donesische media tekst en uitleg gegeven over de herdenking dit jaar in Nederland van de op richting van de VOC. De ambas sade schrijft dat de oprichting van de VOC 400 jaar geleden op evenwichtige wijze wordt her dacht. „Er is aandacht voor het feit dat de VOC weliswaar een indrukwekkende geschiedenis heeft, maar dat daaraan ook schaduwzijden inherent waren die wij vandaag, vanuit onze he dendaagse normen, betreuren." Nederland is zich volgens de ambassade bewust is van de ge voeligheden. „In de Nederland se samenleving wordt goed be seft dat de VOC voor velen - in en buiten Nederland - ook ne gatieve associaties meebrengt. De geschiedenis van de VOC kent zwarte bladzijden die kun nen worden benoemd met be grippen als onderdrukking, moord, uitbuiting en slavernij. Batavia, zoals Jakarta in de koloniale tijd heette, was het centrum van de VOC-activiteiten in Azië. Foto: GPD In veel activiteiten die de ko mende tijd in Nederland wor den georganiseerd komen deze zwarte bladzijden aan de orde." De ambassade benadrukt dat particuliere organisaties de eve nementen rond de viering van de VOC-oprichting hebben ge organiseerd. Het hele jaar door wordt in Nederlandse steden aandacht besteed aan de op richting van de VOC. De herdenking van de stichting van de VOC wordt vandaag ook in Kaapstad herdacht. Dat wordt van Nederlandse kant echter geen ceremonie met veel trom mels en trompetten, want de rol van de VOC in de geschiedenis van Zuid-Afrika ligt erg gevoelig. Zo heeft consul-generaal Ellen Berends een uitnodiging een ka non af te vuren op een van de VOC-forten nabij Kaapstad maar laten schieten. Wel zal zij een tentoonstelling openen in het door Jan van Riebeeck ge bouwde fort in Kaapstad. Het felst gekant tegen VOC-fes- tiviteiten en de herdenking op 6 april aanstaande van de komst van Jan van Riebeeck naar Zuid- Afrika 350 jaar geleden, zijn de nakomelingen van de Khoi en de San. Ten tijde van Jan van Riebeeck verdween de oor spronkelijke bevolking aan de Kaap nagenoeg geheel als ge volg van onderdrukking en be smettelijke ziektes. Een aktiegroep van de Khoi, 'de Britney Spears, zo luiden de spel regels, beantwoordt geen vragen over maagdelijkheid, seksualiteit in het algemeen, te persoonlijke vragen in het algemeen en 11 sep tember. Maar domme vragen doorstaat ze met ijzeren charme tijdens de promo-persoconferen- tie voor haar eerste film Cross roads. Met welke vrucht zou ze zichzelf willen vergelijken? Een ki wi, want die is 'sweet smooth'. Oops! Ze kirt. Ze giechelt. Ze slaakt de gilletjes die als zangeres haar handelsmerk zijn. Ze vindt Am sterdam fnn fun fun. Ze houdt van winkelen, van yoga, van rondhangen in haar hotelkamer. Ze poetst haar tanden zoals ie dereen. Ze doet acht minuten buikspieroefeningen per dag. Ze heeft altijd sushi en melk in haar koelkast. Antwoorden die ook maar een beetje bitchy zouden kunnen klinken, gaan gepaard met een smeltende blik vanon der de hippe zwarte tomboy- pet. Natuurlijk was haar vriendje Justin Timberlake ('N Sync) niet jaloers op haar eerste filmkus, een beetje gênant om te doen maar 'je gebruikt je tong niet'. „Het is maar een film, het is doen alsof. U bent volwassen en u zou dat moeten weten." Britney Spears (20) kwam, on danks geruchten over een lief desbreuk en vlucht naar mam mie in Louisiana, gistermiddag keurig volgens het strakke sche ma opdraven in de het zaaltje van het Amsterdamse hotel The Grand waar de pers in kleuter klasformatie is opgesteld, 's Avonds wacht haar de Neder landse galapremière van haar filmdebuut Crossroads met co ryfeeën als Sita, Patricia Paay, Connie Breukhoven en André Hazes. Het enige inkijkje in de staat van de liefde biedt het ant woord op de vraag wat ze zou Britney Spears poseert tijdens het 'fotomoment' van de persconferentie. Foto: WFA/Michel Utrecht doen als ze onzichtbaar zou zijn. „Dan zou ik gaan kijken wat mijn vriendje nu aan het doen is." Wordt ze er niet gek van dat iedereen maar alles over haar liefdesleven wil weten, raast een vragenstelster, is het niet afschuwelijk? Een licht sar castisch 'You're right, you're right' is haar deel. Crossroads dus. Een roadmovie als een roze glacékoek over drie meisjes die op de rand van vol wassenheid hun vriendschaps- pact dreigen te verbreken maar tijdens onwaarschijnlijke om zwervingen hernieuwen. Thel- ma and Louise voor pubers en de perfecte film voor Britney- fans die niet genoeg kunnen krijgen van Britneys perfecte na- veltje. In de rol van Lucy play backt Britney, een lepel als mi crofoon, in slipje en ultrakort shirtje in de veiligheid van haar roze meisjeskamer mee met Madonna's Open Your Heart. Cliché? Welnee! Al een tikje ge hard door de pech onderweg gooit Lucy haar imago van 'per fect sweet nerdy virgin' tijdelijk overboord in een karaoke met aarzelend paaldansje op Joan Jetts I Love Rock 'n' Roll. Er is lingerie, er is een bikini, er is liefde bij volle maan en er zijn de Lucy-liedjes in kreun- croonende Britney-stijl. Themasong van de film: Not A Girl, Not Yet A Woman. De tekst, in de film een be schroomd voorgedragen gedicht ('Beloof me dat je niet zult la chen') van de immer in een schriftje pennende Lucy is v Dido. Het zijn gevoelens die tieners doormaken, daarom Britney met de film maar ze| gen: „Uiteindelijk is het toch belangrijkst dat je je vriende hebt met wie je over alles ki praten, daar gaat het toch 0 Zoals ze zelf sinds haar peul tijd nog steeds de twee zelfd vriendinnen heeft die haar! deze film hebben 'geïnspire Er waren al een hoop scripts revue gepasseerd die mense geweldig voor haar vonden, maar ze prefereerde haar 'e idee voor Crossroads omdai 'echt cool' is zelf zoveel inpt hebben. De vernietigende n censies in Amerika zijn haai halve die van Rolling Stone bekend. „Ik vind de film het oprecht. Ga erheen en je zu chen en huilen. Als je een h hebt, wordt je erdoor geraal Britney's eigen hart, zegt ze, bij de muziek. Ze wil meer a bums maken, uiteindelijk oi zelf produceren. Maar er isi al een tweede script waarvo interesse heeft. Van alle al g maakte films had ze het lief Pretty Woman willen spelen was 'groovy"; van Brad Pitta tegenspeler zou ze niet vies Acteren is een 'nieuwe uitdi ging' omdat ze er zo onzekt over is en er echt haar besti moet doen. Ander plan is hi openen van een restaurant i New York met een coole bat ven, dj's en visgerechten. Tc ze in 1999 haar eerste klapp maakte met Baby One Mort me kocht ze een Mercedes. „Mijn eerste auto, ik was er trots op." Over tien jaar - '0 gosh' - hoopt ze meer films hebben gemaakt en misschi ook wel 'mummy' te zijn. In goed Amerikaans: „I can tol deal with the moviemaking thing, definitely." Maar haa: 'queeste' in het leven is: een mooi gezin te hebben en mooi huis. „Kids and stuff,' Marjolijn de Cocq C£. LU 0 —I 2 z 1 „Ons land is vol, ten dele overvol. "Ze zijn niet van mij die woorden, maar van koningin Juliana tijdens haar laatste troonrede. Dat was op dinsdag 18 september 1979. Bij mijn weten heeft niemand toen bezwaar tegen de uitspraak ge maakt. Niemand zei: dal is poli tiek onverantwoord en ethisch over de rand. Niemand wilde de oude warme vorstin voor de voeten lopen, onschendbaar als ze was, maar ook de verant woordelijk minister-president van toen, Dries van Agt, schoof men niets onvertogens in de moliè res. En ze had het met 'vol' toch echt over mensen. De koningin legde een direct verband met het autoverkeer en zijn vele ongevallen. Enige re gels verderop in de troonrede pak te zij onder ministeriële verant woordelijkheid een andere koe kor daat bij de horens: „In de Nederlandse samenleving neemt het aantal mensen van vreemde taal en cultuur snel toe. Vooral in de grote steden schept dat pro blemen. Het gaat om goede huisvesting voor buitenlandse werknemers en vele anderen, om aangepast onderwijs en om blijvende werkgelegenheid. Qua logica deugde die mening uit 1979 dat ons land vol was niet. Vol is een abso luut begrip. In maart 1979 passeerde het inwonertal hier de veertien miljoen. Sindsdien zijn er nog twee miljoen bijge komen en het grondgebied bleef gelijk. De redenering klopt dus niet. Of Nederland is in 2002 vol, maar was het dan nog niet in 1979 en de oude koningin jokte in com missie. Of Nederland was wél vol in 1979 en zijn we dat weliswaar ook nog in 2002, maar zijn we met meer schapen een stuk makker geworden. Dat laatste ligt niet he lemaal voorde hand, gezien het geblaat, waarmee de schapen de zich als goede herder opgeworpen Pim F. begroeten. Dan is er nog een derde mogelijkheid: Ne derland is helemaal niet vol en dan ver dient het nog extra aanbeveling om nooit meer een koningin of koning dingen te la ten uitspreken zoals Juliaantje in 1979 in de koninklijke mond kreeg gelegd. Het mag ook al geen wonder heten dat ze ver volgens binnen een jaar voorgoed van haar hoge troon zou afdalen. Mijn speunverk borduurt voort op een advertentie van een gezelschap dat zich noemt Stichting De Club van Tien Mil joen. Die club citeert correct uit die troon rede, maar toch ben ik zeer op mijn qui- vive als hun website www.overbevolking- .nl luidt. Je kunt je nog zo 'tegen iedere vorm van racisme' verklaren, maar om van zestien miljoen mensen binnen een redelijke tijd op tien miljoen uit te komen moet je enge dingen doen. Vol is een kwestie van emotie. Afgelopen zondag zaten wij samen met heel veel an deren gratis en voor niks in de trein met ons boekenweekgeschenk als universeel kaartje binnen handbereik. De stemming was opperbest, ook in de druk beklca gangpaden. De NS lieten zich van hl beste kant zien. Wij hadden Enscheó eindbestemming gekozen en omdat 1 trein wegens achterstallig onderhoud verder ging dan Almelo, reden er keu frequent, comfortabel en op tijd buss tussen beide plaatsen. Positief schrijt daar begin ik niet aan, maar voor ht zondagshumeur van de NS en het sU licht in Almelo dat inderdaad met ff regelmaat van rood op groen en omg keerd springt, maak ik een uitzondei Er waren massa's op de been, maar> mand vond het vol. Met andere woorden, als Nederland! en - ik sluit dat niet uit - dan komth omdat het zo voelt en dat het ons tus de oren zit. In dat geval moeten wen de psychiater en al zal die man vast wachtlijsten hebben, liever maar wa duld dan bij Pim op de divan. De geschiedenis van de VOC is indrukwekkend, maar kent ook zwarte bladzijden. Foto: GPD Alliantie voor Truth en die Waarheid', heeft in de straten van Kaapstad al luidruchtig dui delijk gemaakt dat de echte Jan van Riebeeck eindelijk eens voor het voetlicht moet worden ge bracht. Voor de actievoerders is Jan van Riebeeck niet meer dan een veroordeelde crimineel die Zuid-Afrika alleen maar ramp spoed en ellende bracht. Het voornemen om het standbeeld van Jan van Riebeeck van zijn voetstuk te halen is bij een drei gement gebleven. Overigens heeft de te openen tentoonstelling in het fori van Van Riebeeck in Kaapstad als motto: Van bevrijding. Want ook de raad van Kaapstad vindt herdenkingen in het tek( horen te staan van al de kingsgroepen die in de Afrikaanse G tot nog minder dan een voet noot werden gereduceerd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2