'Je kind is toch je kostbaarste bezit MENINGEN Bommen van VS komen me de strot ui Samenwerking in de regio moet bollenstad geen kans geve Universiteitsbibliotheek veel vaker open dan De Lakenhal Universiteitsraad vroeg niet om een fraudeonderzoek KLANKBORD De Ambassadeur doet niet meer mee met OV-vervoer Het Centrum Management heeft nooit bijdrage geleverd Stelling neme via het intern w WOENSDAG 20 MAART 200d SPELREGELS De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het ar tikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, be korten of weigeren. Alleen brieven ondertekend met naam en adres komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl Jaap Bolten geeft in het Leidsch -Dagblad van woensdag 6 maart zijn mening over de komende verhuizing van het Prentenkabi net. In zijn stuk staat minstens één storende onjuistheid. Bolten meldt: 'De Universiteitsbiblio theek is immers gesloten in het weekeinde en op feestdagen'. Dat klopt niet. De Leidse Uni versiteitsbibliotheek is al meer dan veertig jaar open op zater dag van 9.30 tot 17.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Doordeweeks is de bibliotheek geopend van 8.30 tot 22.00 uur. Per week is deze dus tachtig uur geopend: ongeveer vierduizend uur per jaar. Stedelijk Museum De Lakenhal is geopend open op dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en zaterdag en zondag van 12.00 tot 17.00 uur: onge veer veertig uur per week, maakt zo'n tweeduizend uur per jaar. Zoals de Manchester Guardian op 6 mei 1926 al meldde: 'Facts are sacred; opinion is free'. Jos Damen, Leiden. De Universiteitsraad van de Universiteit Leiden heeft niet pm een fraudeonderzoek ge vraagd, noch roept zij het Colle ge van Bestuur op om zich te Verantwoorden voor zijn han delwijze. Ook eist de raad geen openheid van zaken binnen een week. Het is ook niet zo dat de raad er niet zeker van is dat er volgens de regels wordt inge schreven. Het is eveneens niet zo dat wan neer een van de raadsleden een informatieve vraag stelt, deze vraag door kan gaan als de me ning van de gehele raad. Het is ook benevens de waarheid dat de raad vreest dat de universiteit buitenlandse studenten heeft ingeschreven die nooit zijn ko men opdagen. Toch worden al deze zaken door uw krant beweerd ('Universi teitsraad wil fraudeonderzoek', geschreven door Wilfred Simons Rook stijgt op in de bergen van Afghanistan na weer een Amerikaans bombardement. Foto: AP Photo/Joe Raedle Op het bericht 'Helft al-Qaedastrijders ge dood', dat 6 maart in het Leidsch Dagblad stond, wil ik reageren. Hier zien wij een uiterst modem uitgerust leger met de modernste wapens in een land waar ze van honger geen ontlasting meer hebben. Een oppositie tegen een bezettings macht in het Midden-Oosten wordt uitge roeid, erbij vermeldend dat nadat er enige duizenden zijn vermoord, ze denken nu on geveer op de helft te zitten. We kunnen dus nog wel wat verwachten van onze bondge noot die niet is gediend van oppositie. Nooit is er een serieuze dialoog geweest waar de al-Qaeda voor stond. Vast staat dat men tegen de te grote invloed van een vreemde mogendheid is. Men heeft dat dui delijk willen maken met de gerichte acties op 11 september. Die zijn nooit goed te pra ten, maar wat nu door onze bondgenoot - met hulp van ons - wordt gedaan, gaat alle perken te buiten. Dit land, dat zo in de ban is van de bijbel, zou, nu het bijna Pasen is, wat beter moeten opletten. Destijds met Pasen nam hun voor man Jezus het op tegen de bezettingsmacht door de tafels van de geldwisselaars om te gooien. Met andere woorden: door het ver nietigen van het monetaire stelsel van de bezetter. We weten inmiddels hoe dat afliep. De straf die daarvoor stond was de kruisi ging- De kruisen van toen zijn inmiddels kruisra ketten geworden. Wie zich in deze moderne wereld verzet tegen de bezetting zal door middel van kruisraket, clusterbom, para- plubom of thermobarische bom worden vernietigd en uitgeroeid. Ik erger mij mateloos aan onze 'bondge noot' die almaar de wereld aan het bombar deren is en ons aan het handje houdt en roept dat het allemaal voor het goede doel is. Als we onze 'grote broer' moeten gelo ven, zijn er nog heel wat schurkenstaten die moeten worden gebombardeerd. Alk ik mij daarvan distantiëren en graag gen weg gaan. In een land waar we discussiëren vraag of we nog meer asielzoekers opvangen, zou ik er maar rekening houden dat we eerdaags uit de zogenai schurkenstaten een grote stroom vluch gen kunnen verwachten als ook da 311 B52-bommenwerpers zich hebben zien. Elke dag al ik de krant opensla, zie ik opt die eindeloze bombardementen. 'Wee paar Afghanen minder', klinkt het trior; !ft\ telijk. Moet ik nu blij zijn? Weet u, het komt mij de strot uit. H bommen gooien voor de dommea .jl zegt dat de mens van de aap afstamt ik vind dat een belediging voor de aap. jnl H. Jun? en Qegsi or in het LD van 12 maart). Onjuis te en onzorgvuldige berichtge ving als deze is schadelijk. Wat is er dan wel gebeurd in de vergadering van de Universi teitsraad waar Simons verslag van doet in het Leidsch Dag blad? Enkele leden van de raad heb ben op het eind van de vergade ring tijdens de mondelinge rondvraag louter informatieve vragen gesteld ten behoeve van de reguliere overlegvergadering met het College van Bestuur. Zij hebben daarbij op geen enkele manier gesuggereerd dat een fraudeonderzoek aan de Univer siteit Leiden op zijn plaats zou zijn. Deze vorm van stemming makerij in uw krant kan rekenen op mijn afkeuring. J.H. Coenraad, (voorzitter Universiteitsraad), Leiden. Blijkens het artikel "Veel kwekers zijn eigenlijk grondsspeculan- ten', in het Leidsch Dagblad van 8 maart, vinden de directeuren van de Rabobank Lisse en Noordwijk dat de bollenstad op den duur niet is tegen te hou den. Politieke krachten zouden werkzaam zijn, die primair wor den aangestuurd vanuit econo mische motieven, ten koste van cultuurbehoud. Binnen vijf jaar ligt een plan voor een bollenstad weer op tafel, menen de heren. Wanneer alles bij het oude blijft, is het gevaar dat de bollenstad er op den duur toch komt inder daad aanwezig. Maar dat moet juist een reden zijn om acties te ondernemen. Het Pact van Tey- lingen was de eerste stap. De verbreding van de samenwer king van de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek is de tweede. Het politieke draagvlak tegen de bollenstad is daarmee aanzienlijk verbreed. Tegenstrij dige belangen blijken te kunnen worden omgezet in 'triple-win- situaties' - zie bijvoorbeeld de begraafplaats Duinhof in Lisse - waarbij het gebied een kwali teitsimpuls krijgt. Er kunnen nog meer stappen worden gezet. De ontwikkelin gen in het Westland kunnen hierbij als voorbeeld dienen. Ge meenten in het Westland gaan met elkaar fuseren tot een ro buuste gemeente. Dat staat er ook aan te komen in de Duin en Bollenstreek, onder regie van de Provincie Zuid-Holland. In het Westland is een regionale ontwikkelingsmaatschappij op gericht door overheden (ge meenten, waterschap en pro vincie) en private partners, die de herstructurering van het ge bied gefaseerd gaat uitvoeren. De provincie heeft daarbij een aanzienlijk bedrag risicodragend beschikbaar gesteld. Ook in de Duin- en Bollenstreek zou een regionale samenwer- kingsmaatschappij moeten wor den opgezet. Als de beide bank directeuren bereid zouden zijn om zo'n maatschappij te helpen oprichten en financieren, waar- nc ilir bij de verrommeling van h bied wordt aangepakt, krij bollenstad geen kans. Zek de beide directeuren ook 1 ren om financieringen jectontwikkelaars te vers™. g( voor speculatieve gronda pen in de Duin- en Bollens jei Kees Fi (lid Prov. Staten Zuid' J-Hol^ IteH Taxicentrale De Ambassadeur zal niet meer participeren in het OV-vervoer zoals dat nu is ge vormd onder auspiciën van Connexxion en onder dagelijkse leiding staat van de mobiliteits centrale. De reden ligt in de ver onderstelling dat de kwaliteit van de dienstverlening en de stiptheid van de vervoersservice ver onder de norm komt te lig gen die De Ambassadeur zich zelf oplegt. De verwachting is dat het op tijd rijden door de massaliteit ern stig in het gedrang komt en dat mede hierdoor de ruimte voor individuele aandacht en dienst baarheid zal ontbreken. Uit de reacties die we hebben opge vangen van onze eigen klanten, alsook uit de ingezonden stuk ken in de diverse lokale kranten, kunnen we niet anders conclu deren dan dat onze verwachting wordt bevestigd. De Ambassadeur blijft open staan voor mensen die een indi vidueel budget mogen spende ren. De Ambassadeur is hierbij bereid om de huidige WVG- normtarieven te hanteren. Dat wil zeggen: 7 euro binnen de stad Leiden, 5 euro in de rand gemeenten en 10 procent kor ting op een rit die eindigt buiten de stadsgrenzen. De Ambassadeur wil uitdrukke lijk stellen het spijtig te vinden dat het systeem van WVG-bud- getbesteding, dat in Leiden voor een unieke vrijheid van keuze heeft gezorgd, is afgeschaft. De kwetsbare groepen - ouderen, gehandicapten - zullen zoals het er nu uitziet ernstig in keuzes en mogelijkheden worden beperkt. Daarbij mag ook niet worden vergeten dat een inmiddels ja renlang bestaande persoonlijke band tussen chauffeurs en klant wordt doorgesneden. Immers de kans op tweemaal dezelfde chauffeur wordt in het OV-sys- teem wel erg klein. Er is een zeker verschil in 'type chauffeur' en dienstverlening tussen de verschillende bedrij ven, op basis waarvan klanten tot nu toe hun keuzes konden bepalen. Dat gaat nu verloren. Of zoals een klant het treffend uitdrukte: „De gemeente heeft ervoor gezorgd dat we een paar jaar mochten ruiken aan dit prachtige systeem, en nu wordt het ons weer afgenomen. Ik denk niet dat ik gebruik zal ma ken van die OV-taxi, dus ik zit binnenkort weer achter de gera niums." Het principe van een OV-taxi wordt door De Ambassadeur ge huldigd. Het kan een bijdrage leveren aan het oplossen van het vervoersprobleem. Het is echter in beginsel een systeem voor mensen die een keuze heb ben. Mensen die kunnen kiezen tussen auto, openbaar vervoer of OV-taxi. Mensen voor wie taxivervoer een eerste levensbehoefte is - wat is anders de zin van het lage BTW-tarief? - moet je het zo ge makkelijk mogelijk maken. Men moet een systeem aanbieden dat zo individueel mogelijk is. Erwin van Eekhout, (De Ambassadeur BV), Leiden. Op het artikel 'Ondernemers willen meeregeren', dat op 9 maart in de krant stond, wil ik reageren. Het is ongelofelijk, ik moest het twee keer lezen. Het Centrum Managemant wil een eigen belasting gaan heffen en dan met macht en geld gaan meebeslissen. Het staat er letter lijk. Hoe krijg je het verzonnen!? De club heeft nooit een inhou delijke bijdrage geleverd aan het Aalmarktplan, anders dan dat het moet doorgaan. Nu, daar zijn we het daar allemaal over eens, maar vele burgers willen het wat anders, wat beter en wat sneller dan zo'n groot plan dat nog zeker tien jaar in de kast ligt. De groep burgers die met Oud- Leiden en Heemschut een op bouwende bijdrage levert aan de plannen, wordt hier afgedaan als 'de kakofonie van individuele burgers'. Over democratie ge sproken! Een heel gevaarlijke ontwikke ling van wat 'grote jongens'. De LVI die zonder een inhoudelijke bijdrage wat zit te schamperen bij de raadscommissie op de opbouwende opmerkingen van een groep zeer deskundige bur gers, en het MKB dat alleen be langstelling heeft voor bedrijven boven de 250 vierkante meter en een huur vanaf 550 euro per vierkante meter per jaar. Mid denstand tel uit je winst. Joop J.Gijsman, Leiden. Een flink deel van de bezoekers van de Leidsch Dagblad-site op internet blijkt de stelling 'de angst voor meningokokken is overdreven' te onderschrijven. Een meerderheid is het er ech ter niet mee eens. Een selectie uit de reactie die binnenkwa men via de post en via www- .leidschdagblad.nl. Ellen van Scha, Londen: „Ik ben het met deze stelling on eens. Dit weekeinde is mijn achterneef overleden aan me ningokokken. Misschien is de kans om door kanker te wor den getroffen een stuk groter, maar nekkramp is een afschu welijke agressieve ziekte en als een inenting besmetting kan voorkomen dan vind ik dat ie dereen in de risicogroep deze moet krijgen. Want het kan uiteindelijk toch iedereen overkomen." Monique Baas, Oegstgeest: „De angst voor meningokok ken is inderdaad overdeven. Ik denk dat de kans op een ver keersongeluk vele malen hoger is. Maar daarom blijf je toch ook niet thuis zitten?" Lonny Hiemenz, Noordwijk: „Het zal maar een van je fami lieleden overkomen. Dan vind je het echt niet meer overdre ven." N. van Zanten, Woerden: „Met deze stelling ben ik het volstrekt niet eens. Het gaat immers om een gevaarlijke bacterie die vele kinderlevens per jaar eist." F.C. Peters, Oegstgeest: „Ik ben het eens met de stelling maai- vind het wel belachelijk dat deze vaccinatie niet wordt vergoed." J. van der Zeeuw, Leiden: „Oneens! Inenten dus!" De angst voor meningokokken is overdreven Telefoons van huisartsen en GGD's staan roodgloeiend, vaccins vliegen als warme broodjes de deur uit en ouders verkeren in opperste staat van paraatheid. Neder land lijkt in de greep van de me ningokokkenbacterie. Nu er ook in de re gio Leiden een aantal slachtoffers te be treuren valt, komt de ziekte angstvallig dichtbij. Maar is de angst voor de bacte rie wel terecht? Of is er een massahyste rie ontstaan en valt het allemaal wel mee met het besmettingsgevaar? Is de angst voor meningokokken overdreven? Dr. S. Wigmans, voorzitter centrale directie van het Groene Hart Lyceum Alphen aan de Rijn. Op de vestiging van de school in Hazerswoude-Dorp is een leerling besmet geraakt door de meningokokkenbacterie: „Misschien is de angst medisch gezien niet ge rechtvaardigd omdat de kans op be smetting statistisch erg klein is. Maar wat wij in Hazerswoude-Dorp hebben meegemaakt, mogen mensen niet on derschatten. Dat heeft veel impact ge had. Wij hebben vorige week donder dag een dorpsgenoot begraven en nog steeds ligt er een leerling ziek thuis. Voor de school is dit een vreselijke en ingrijpende ervaring. En dan komen de bezorgde ouders, de telefoontjes, en worden er kinderen van school gehou den. Begrijpelijk, ik denk dat angst een heel normale emotie is, zeker voor ou ders. Je kind is toch je kostbaarste bezit en door wat er is gebeurd, worden ou ders geconfronteerd met de kwetsbaar heid van hun kind. Ook bij de leerlin gen is de dood van een leeftijdsgenoot hard aangekomen. We proberen de draad wel weer op te pakken, maar toen er op de verschillende locaties van onze school een leuke activiteitendag plaats vond, bleek dat in Hazerswoude- Dorp nog niemand hier aan toe was. Die hebben we maar niet laten door gaan." Loes Robertus, arts sectie infectieziek ten bij de GGD in Leiden: „Aan de ene kant kan ik de angst goed begrijpen, want het is natuurlijk ook een angst aanjagende ziekte. Aan de andere kant is die angst ook iets overdreven. Om aan te geven: we krijgen de laatste tijd per dag wel honderd telefoontjes van bezorgde mensen met vragen over de bacterie. Door de gevallen van de laat ste tijd in de regio Leiden denken men sen dat er nu ineens een nieuwe ziekte is die om zich heen grijpt, en dat is niet waar. De meningokokkenbacterie komt al langer voor en duikt nu misschien iets vaker op dan voorheen, maar nog steeds niet heel vaak. Met de kennjs bij de GGD is dat misschien makkelijk te zien, maar ik kan me voorstellen dat mensen die in de kranten lezen over nieuwe besmettingsgevallen bezorgd worden." Hans van den Berg, leerkracht groep 8 van basisschool De Witte School in Noordwijk: „Ik vind niet dat de angst voor nekkramp overdreven is. Elke ge vaarlijke ziekte die dichtbij komt, De vraag naar het meningokokken-vaccin is enorm. Is de angst voor de bacterie overdreven of niet? Foto: GPD/Phil Nijhuis brengt angst met zich mee. Tien jaar geleden hebben wij op school een geval van besmetting gehad en toentertijd waren er ook veel bezorgde ouders. Ik kan me goed voorstellen dat de laatste tijd met de besmettingen in de Leidse regio de ouders weer bezorgd zijn. Het zou juist vreemd zijn als dat niet zo was. Wat dat betreft is er weinig ver schil in de reacties tussen toen en nu. Als een kind nu langer dan drie dagen ziek is, gaan de ouders er toch anders naar kijken. Ook zie je dat het leeft on der de kinderen: ze hebben het in de krant gelezen, of op het Jeugdjournaal gezien. Toch vind ik al die aandacht niet overdreven. Op die manier worden mensen zich meer bewust van de ernst van de ziekte en dat kan preventief werken." Voorhouter R van Eek, tandarts in Oegstgeest, heeft zijn kind laten inen ten: ,,Ik vind de angst overdreven. Ik heb mijn dochtertje van vijf wel laten inenten, maar niet uit angst. Door de besmettingsgevallen in de regio word je ineens geconfronteerd met een ziekte met mogelijk dodelijke afloop. Ik weet dat de kans heel klein is, maar als het vaccin beschikbaar is, waarom zou ik mijn kind dan niet laten inenten? Er wordt veel geld uitgetrokken voor het inenten van kinderen tegen ziektes als bof en mazelen. Ziektes die net zo zeld zaam, maar lang niet zo gevaarlijk zijn. Wat dat betreft had er aan dit onder werp in de verkiezingstijd wel wat aan dacht besteed mogen worden. Het is toch vreemd dat in deze regio - waar het toch lijkt alsof de bacterie maar blijft rondzwermen - de overheid geen maatregelen treft om een vaccin be schikbaar te stellen?" Hans Schouten, communicatieadvi seur van JGS Communicatie in Noordwijk: „Het is begrijpelijk dat op het moment dat er iets ernstigs wordt gesignaleerd wat de volksgezondheid aangaat, er een bepaalde angst ont staat. De angst is dus logisch en niet overdreven. Het is de taak van de me dia om hier aandacht aan te besteden. Een goede berichtgeving over me ningokokken kan de angst bij het pu bliek temperen. De nadruk van de aan dacht in de media moet dus op de be strijding van het probleem liggen. Ik denk ook niet dat de media zich over dreven heeft gestort op het onderwerp. Wat de regio betreft, is een goede voor lichting op kleinere schaal belangrijk om de mensen gerust te stellen, bij voorbeeld door informatieve thema avonden." Dr. H. Steensma, hoofddocent sociale en organisatiepsychologie aan de Uni versiteit Leiden, deed onder andere onderzoek naar massahysterie in de samenleving en in organisaties: „Ik ben het met de stelling eens. Een mas sale angst wordt makkelijk door de me dia opgewekt. Zo ook de angst voor be smetting met deze bacterie. Ik laat de medische aspecten aan de specialisten over, maar hoe groot is het risico nou eigenlijk? We hebben ook zo'n periode met angst voor asbest achter de rug. Een terecht risico, maar dan zie je die mannen in maanmannetjespakken na dat ze asbest hebben verwijderd rustig een sigaret opsteken, en dat is dus net zo'n risico. Angst voor besmetting met de bac terie is zeker een terechte angst, maar zo zijn er ve le angsten. En voor je het weet, kom je je bed niet meer uit. Over het alge meen wordt er in dit soort situaties veel te snel alarm geslagen en naar grootschalige interven ties gegrepen. De ang sten worden bevestigd, geruchtenmachines gaan werken en uiteindelijk wordt het gevaar over dreven groot geschetst." J.H. ten Hove, huisarts en fractievoorzitter van de Christenunie in Kat wijk: „Ik doe tegenwoor- Lezers kunnen zich via de websit de krant (www.leidschdagblad.nl spreken over actuele kwesties. W lijks wordt een opiniepeiling geh den waarvan de uitslag elke wo< dag in de rubriek Klankbord wor< gepubliceerd. Om lezers zonder t B9r net niet uit te sluiten, kan ook sd telijk (postbus 54, 2300 AB Leidei worden gereageerd. De stelling van deze week waard tot en met maandag - kunt reag luidt: Prijsafspraken horen bij de aannemerij dig niets anders dan vaccinatie-re ten uitschrijven. Ik merk dat de ai voor de meningokokkenbacterie! venals het inenten van kinderend hype aan het worden is. Moeders ken elkaar erover bij scholen, hon van hun kinderen dat klasgenootj geënt worden, en gaan dan ook di huisarts bellen. De angst voor een vensgevaarlijke ziekte met zo'n ko ziektebeloop is zeker invoelbaar, I er is geen reden voor paniek. Van zomer wordt de vaccinatie tegen) ningokokken-C in het rijksvaccini pakket opgenomen. Ik sluit me aa de GGD en adviseer in dit stadiun vaccinatie niet, maar als mensen! om vragen, schrijf ik uiteraard eet cept uit. Nu ik het erover heb, ik j weer verder, ik moet nog vier vad tie-recepten ondertekenen." Aranka de Kleyn

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 20