Zelfmoordaanslag in Israël bedreigt staakt-het-vuren Eén op zes patiënten heeft vage klachten die leven verslechteren Vooral Noord-Holland en Brabant mikpunt van justitie Leidsch Dagblad Hogere sterfte allochtone baby's Drugskoeriers ontlopen fikse straf LM dreigt met op vluchten Curasao Nog zeventien dagen voor opening Half jaar cel voor jeugdige Sassenheimse pyromaan mm i i i i r Leidsch Dagblad asam nr. 42878 losse nummers 1,05 zaterdag 1,50 woensdag 20 maart 2002 ALGEMEEN Britney Spears vergelijkt zichzelf meteen kiwi Bourgmestre neemt couque en is chemin Een uitkijktoren in de Leidse Vestestraat Verdeling van portefeuilles leiderdorp rond Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Leids Universitair Medisch Centrum onderzoekt speciale gedragstherapie door Roelf Reinders leiden - Eén op de zes patiënten die bij de huisarts komen, heeft onbegrepen klachten die het dagelijks leven flink ontregelen. Dat is de eerste conclusie uit een groot onderzoek van het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) naar vage klachten. De patiënten mel den zich vaak ziek en hebben een verstoord sociaal leven. Hoewel het onduidelijk is wat er aan de hand is, kan de arts met gedragsthera pie de klachten toch behandelen.. Dat de huisarts veel patiënten met vage klach ten op het spreekuur krijgt, was allang bekend. De arts is ongeveer de helft van de tijd met pa tiënten bezig die pijn hebben zonder dat een duidelijke diagnose wordt gesteld. Veel voor komende onbegrepen klachten zijn hoofd-, buik-, en rugpijn. „De patiënt gaat zonder dia gnose naar huis", zegt epidemioloog M. de Waal van het LUMC en één van de onderzoe kers. „Omdat het niet duidelijk is wat er aan de hand is, is er geen aanleiding voor speciale medicatie of een operatie. Het blijft vaak bij pijnbestrijding." Veel van deze klachten gaan vanzelf over. Maar bij zestien procent van de patiënten die bij de huisarts komen, zorgen de vage klachten voor zo veel pijn dat het dagelijks leven flink wordt ontregeld, zo blijkt uit het onderzoek van het Leidse academisch ziekenhuis. „Dan gaat het niet over een hoofdpijntje dat elke maand even een halve dag opduikt", zegt De WaaL „Het zijn zeer ingrijpende pijnen waar bij de arts niet weet wat er aan de hand is. Uit ons onderzoek blijkt dat bij een deel van die zestien procent na een half jaar de klachten weg zijn." Het onderzoek van het LUMC bekijkt of voor patiënten met vage klachten een speciale vorm van therapie helpt. Bij deze vorm van behandeling, de zogeheten cognitieve ge dragstherapie, leren huisartsen de patiënten met hun onverklaarbare pijn om te gaan. De therapie gaat in op de manier waarop de pati ent over de klachten denkt. De arts probeert de patiënt wat positiever te laten denken. Ver der stimuleert de dokter de patiënt actief te worden of te blijven. Sommige pijnlijders zijn geneigd het wat rustiger aan te doen. De klachten nemen dan eerst wel af, maar uitein delijk verslechtert hun conditie. Pagina Ri: Onderzoek vage klachten alleen in Leidse regio jeruzalem/afp-anp-dpa - Bij een zelfmoordaanslag op een volle bus in het noorden van Is raël zijn vanmorgen zeker zeven doden gevallen, onder wie de dader. Volgens een woordvoer der van de busmaatschappij zijn 34 mensen gewond geraakt, van wie zes ernstig. Door de aanslag dreigt er geen staakt-het-vuren te komen, dat anders mogelijk vanavond had kunnen ingaan. De Islamitische Jihad, die het vredesproces tussen Israël en de Palestijnen afwijst, heeft de verantwoordelijkheid voor de actie opgeëist. In een verkla ring laat de organisatie weten dat de aanslag is gepleegd door een 20-jarige man uit Jenin op de Westelijke Jordaanoever. „Hij voerde zijn heldhaftige aanval uit als vergelding voor de moord op leiders van de Ji had, en om het doden van martelaren in het vluchtelin genkamp van Jenin te wreken", zo staat in de verklaring. De aanslag had plaats nabij de Israëlisch-Arabische stad Umm al-Fahm in de regio Afula. De bus van de Israëlische maat schappij Egged was onderweg van Tel Aviv naar Nazareth. De meeste inzittenden waren Isra ëlische Arabieren die op weg naar hun werk waren. Volgens de politie stapte de man in de bus in een gebied waar vooral Israëlische Arabie ren wonen, niet ver van de Westelijke Jordaanoever. Ach terin de bus bracht hij de ex plosieven die hij bij zich droeg, tot ontploffing. Een automobi list zag dat de bus voor zijn ogen ontplofte. „Er was een reusachtige klap en de bus rol de nog zo'n dertig meter door. Het voertuig is volledig ver woest. De passagiers vlogen aan de achterkant door de ra men." Israël haalde opnieuw uit naar Arafat in verband met de aan slag. De Palestijnse leider werd ervan beschuldigd geen bevel te hebben gegeven om een ein de te maken aan de anti-Israë lische aanvallen. Woordvoer der Mekel eiste dat de Pales tijnse Autoriteit de verschillen de Palestijnse groepen een staakt-het-vuren oplegt, „want de missie van de Amerikaanse afgezant Zinni dreigt te misluk ken." De Israëlisch-Palestijnse veilig heidscommissie komt woens dag onder leiding van Zinni bijeen. Deze vergadering zou spreken over het uitroepen van een staakt-het-vuren tussen beide partijen dat al vanavond had moeten ingaan. puistenen, steun irisme Israël' iwuk aan zee - Christenen leten niet vanwege de onlus- afeien van een toeristische naar Israël. Dat was gister- ddag de boodschap van rab- n ex-minister Bel Elon op bijeenkomst van de stich- Christenen voor Israël in wijk. De joodse bevolking solidariteit hard nodig in geestelijke strijd tegen de and', zei Elon, die mede- irzitter is van de rechtse Par- Nationale Eenheid, gina Geloof en Samenleving iE-geval in elders dorp haag - Bij een koe op een rderij in het Gelderse Ter- luur is de gekkekoeienziekte E ontdekt. Dat heeft het mi- terie van landbouw bekend maakt. Het is het 33e geval in iderland sinds 1997 en het de in 2002. Op 12 maart le de een snelle BSE-test een sitief resultaat op, dat 19 art werd herbevestigd. Ook andere 73 runderen van het drijf worden afgemaakt. inder lielzoekers t haag De eerste twee anden van dit jaar is het ital asielzoekers dat naar Ne land komt verder gedaald, die periode vroegen 4350 nsen asiel aan, terwijl dat er januari en februari 2001 in aal 6502 waren, bevestigde ministerie van justitie van- tg.Als de dalende trend zich irtzet, komt het aantal asiel ekers dit jaar uit op 22.000. In 01 waren dat er nog bijna ooo en in 2000 44.000. De chtelingenstroom is daar- e terug op het niveau van gin jaren negentig. w Richard Mooyman RftsuM - De KLM stopt met $en op Curasao als er op- uw een bolletjesslikker aan ord overlijdt. President-direc- lr L van Wijk zei dit vanoch- i in het programma De itenden op Radio 1. Volgens Cl is dit geen loos dreige- nt. Wijk is verbolgen over het stuntel' van de overheid bij aanpakken van de drugs ikkel in vliegtuigen. „Het is 'grof schandaal." De douane Curasao staakte vorige week controle wegens gebrek aan len. KLM vorig jaar al eens ge monteerd met een smokke- die aan boord stierf door knappen van met cocaïne Krtde bolletjes in zijn maag. Een Israëlische politieman onderzoekt de zwaar beschadigde bus na de aanslag vanochtend ii den van het land. Foto: Reuters/Baz Rattner voorburg/anp - In Nederland overlijden ongeveer vijf van de duizend kinderen in hun eerste levensjaar. Onder niet-westerse allochtonen is deze sterfte 30 procent hoger en sterven 6.4 op de duizend kinderen in het eer ste levensjaar. Dit blijkt uit van daag gepubliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Eenderde van deze hogere sterfte hangt samen met de over het algemeen zwakkere economische positie van alloch tonen. Zuigelingen met tienermoeders hebben een 60 procent hoger ri sico te overlijden, aldus het CBS. Bij moeders van boven de veer tig ligt het risico ongeveer 30 procent hoger. In absolute cijfers komt het er op neer dat in Nederland onge veer duizend zuigelingen per jaar overlijden. Vaak komt dat door aangeboren afwijkingen, zo blijkt uit literatuuronderzoek Maar ook de gezondheid van de moeder tijdens de zwanger schap speelt een rol. Gezond heidsrisico's in de leefomgeving van de baby, zoals rokende ou ders, spelen ook mee. Ook de mate waarin de ouders gebruik maken van zorg rond de ge boorte kan van belang zijn. Kinderen die in een gebied met een lage welvaart worden gebo ren, hebben een 30 procent ho ger risico in het eerste levensjaar te overlijden. De meeste kinde ren van niet-westerse allochto nen wonen in zo'n gebied. Dat verklaart voor een deel de 30 procent hogere sterfte. Door dat verschil overlijden jaarlijks veertig zuigelingen meer onder niet-westerse al lochtonen. De cijfers hebben betrekking op de periode 1995- 2000. vijfhuizen - Nog zeventien dagen te gaan en dan gaat de Floriade in Vijfhuizen open. Er wordt hard gewerkt aan de laatste paviljoens en de inrichting van het gebied. Deze rij beel den staat klaar om te worden verspreid over het Floriadeterrein. De begroting van de tuin- bouwexpositie gaat uit van 2,7 miljoen be zoekers. Directeur J. Reinhard denkt dat aan tal tussen 6 april en eind oktober ruimschoots te halen. „Er is nu al een half miljoen kaarten verkocht. Daarnaast zijn we in alle buiten landse vakantiebrochures opgenomen. Ook merken we dat na de aanslagen in de VS de verre markten zich weer snel herstellen.De belangstelling voor de Floriade vanuit Duits land, Frankrijk en vooral Engeland overtreft onze verwachtingen." Foto: Jur Engelchor Oogst invallen bij bouwbedrijven: 2000 dozen rotterdam/anp - Het openbaar ministerie heeft gisteren bij de massale inval bij bouwbedrijven en Rijkswaterstaat 2000 dozen met stukken in be slag genomen. Op 58 adressen werd huiszoeking gedaan: bij 44 bedrijven, zes overheidsdiensten en in acht woningen. Volgens het landelijk parket duurde de actie tot gisteravond laat voort en gaat het onderzoek van de papierberg en computer bestanden geruime tijd duren. Dat er ook woningen zijn doorzocht, betekent dat justitie personen officieel verdenkt van straf bare feiten. Het is alleen mogelijk wanneer er een gerechtelijk vooronderzoek is gestart. Overigens werd gisteren niemand aangehouden. De actie concentreert zich op grote infrastructu rele werken in Noord-Holland en Noord-Bra bant. Belangrijk doel van justitie is de Schiphol- lijn, waarover al veel stampij is geweest. HBG- dochter HBW en Strukton. hebben voor 3 mil joen gulden met justitie geschikt en zo strafver volging afgekocht. Bovendien hebben zij 20 mil joen gulden terugbetaald aan opdrachtgever NS. Die schikking leidde tot verontwaardigde reacties in de Kamer en met de onthullingen door oud-di recteur Bos van Koop Tjuchem tot de parlemen taire enquête. Strukton en HBG werden opnieuw op de korrel genomen voor mogelijke fraude bij de aanleg van de Zuidtangent (buslijn Haarlem-Schiphol), waar bij valse facturen zouden zijn uitgeschreven. Bei de bedrijven ontkenden en accountantsonder zoek kon de beschuldiging niet bevestigen. Het onderzoek in een kantoor van Rijkswaterstaat in Noord-Holland zou hiermee in verband staan. Verdere grote projecten zijn de aanleg van de Wij- kertunnel, de nieuwe wijk Yburg en de Amerika- haven aan het Noordzeekanaal. Ook Noord-Brabant telde de afgelopen jaren een aantal in het oog lopende projecten, zoals de aan leg van het HSL-spoor richting Antwerpen. Pagina Binnenland 1 Meer nieuws over de bouwfraude Commentaar Haarlemse rechter vonnist noodgedwongen mild door Pauline van der Mije haarlem - De fanatieke jacht op drugssmokkelaars leidt tot lage re straffen voor deze koeriers. De Haarlemse rechtbank raakt zo verstopt door de stroom smokkelaars dat het onmogelijk blijkt genoeg meervoudige straf kamers samen te stellen. Daarom brengt het openbaar ministerie (OM) zaken waarmee maximaal een kilo cocaïne is ge moeid voor de politierechter. Die kan niet meer dan zes maanden cel opleggen. Op de invoer van een kilo staat onge veer een jaar gevangenisstraf. Tol voor kort kwamen alleen koeriers met een pond of min der voor de politierechter. Pers officier van justitie J. Hartjes be vestigt dat het OM sinds afgelo pen vrijdag zijn beleid heeft ge wijzigd. „Het is een tijdelijke maatregel, die tot nader order van kracht blijft." De Eerste Ka mer buigt zich binnenkort over een wetswijziging die de politie rechter de bevoegdheid geeft tot een jaar cel op te leggen. Daarop kan het OM niet wachten. Aanleiding voor het nieuwe be leid is dat de Haarlemse recht bank, om de grote bulk aan za ken weg te werken, sinds afgelo pen vrijdag elke week een extra drugszitting houdt in de gym zaal van het politiebureau aan de Koudenhorn. Persrechter W. Robert: „De raadkamer, die be slist over verlenging van de voorlopige hechtenis, behandelt normaal veertig zaken per week. Op dit moment hebben we ze ventig. soms negentig zaken per week. Die toename is helemaal te wijten aan drugs. In de gymzaal stonden vrijdag achttien smokkelaars terecht, van wie er dertien meer dan een pond bij zich hadden. Sommi gen hadden genoeg om een jaar achter de tralies te verdwijnen. Maandag zijn drie vrouwen met bijna een kilo door de politie rechter veroordeeld. „Wij hebben een enorm pro bleem met wat het OM aan brengt, onder invloed van de Tweede Kamer", zegt persrech ter Robert. „Het OM beslist bij welke rechter een zaak wordt aangebracht. Een politierechter die een zwaardere zaak krijgt voorgelegd, kan kiezen of hij die doorverwijst naar de meervou dige kamer of zelf afdoet. In dat laatste geval heeft de verdachte mazzel. Het enige dat wij kun nen doen, is extra meervoudige kamers inhuren. We proberen overal rechters vandaan te ha len." Het OM is niet bang dat het nieuwe beleid meer bolle tjesslikkers zal trekken. Hartjes: „Koeriers trekken zich niets aan van de strafmaat." Man moet van rechter in therapie verkenners van scoutingclub Tjarda als de praktijkruimte van het gezondheidscentrum aan de Narcissenlaan brand den volledig af. Ook een cara van en een auto gingen in vlammen op. Tijdens de rechtszaak beken de 'Piet Pyromaan' de brand stichtingen. Hij zei te zijn be gonnen met brandstichten om door zijn vrienden voor vol te worden aangezien. De branden richtten grote schade aan, volgens de officier van justitie voor ongeveer 100.000 euro. In de buurt van het clubgebouw van de scouts bê- vond zich bovendien een gas- opslagtank. die door het vuur al flink warm was geworden. sassenheim - Een 19-jarige Sassenheimer, in zijn dorp bekend als Piet Pyromaan, moet wegens brandstichting zes maanden de cel in. De rechtbank in Den Haag heeft hem veroordeeld tot die straf. Om te voorkomen dat de man in herhaling valt legde de rechtbank hem ook een voor waardelijke celstraf op van zes maanden en moet hij in be handeling om zijn uitbarstin gen van agressie te beteuge len. Die uitbarstingen, samen met drugs- en alcoholgebruik, brachten de man ertoe om vier branden te stichten in Sassenheim. Zowel het ver enigingsgebouw van de zee- ■M Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam OMDV Straat Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18.25 I I kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro Handtekening: 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau B| automated* botng 8 rrjn banfc-uromwiw 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1