Zonder VOC geen thee KUNST CULTUUR Theater Draad houdt pubhek spiegel voor met 'terugspeeltheater' Sandbergprijs voor Roy Villevoye R7 Toonkunst Orkest in de spotlights Fenomenaal samenspel zonder dirigent instbende met na 350 jongeren 1 haag - Voor de Zuid-Hol- Ise voorronde van de [Stbende hebben zich 349 «eren ingeschreven. Ze in zondag 21 april in de pro- iale finale in het Haagse ■ater aan het Spui. De deel- ners aan de jaarlijkse kunst- ultuurwedstrijd voor jonge- tussen 13 en 19 jaar kunnen lende zondag een workshop pen onder leiding van een èssioneel kunstenaar. Het ma van de competitie is dit 'Actie'. ilumia geeft itra concert terdam - Omdat het con- van Volumia op 6 april in iy' Rotterdam volledig is uit- ocht, wordt een extra con- gegeven. Dat gebeurt op derdag 18 april in de Heine- Music Hall in Amsterdam, aartverkoop begint zater- Als buitenlandse gasten t Volumia de Belgische adharmonicaspeler Toots lemans en de Engelse zan- Paul Carrack uitgenodigd. atthaus Passion twee avonden wijk - Het christelijk orato- nkoor Hallelujah geeft deze [Snoodgedwongen twee uit ingen van de Matthaus on in de Katwijkse Dorps- .Naar aanleiding van de ipin Volendam heeft de ge- ate een limiet gesteld aan juntal toeschouwers in de II De Dorpskerk barstte vo- aar bijna uit zijn voegen van nikte. Omdat het koor fi deel niet quitte speelt, is J belangrijk deel van de zit- tsen bovendien gereser- dvoor sponsors. Daarom is ivoor het eerst in de ge- adenis van Hallelujah een J oering op zowel donder- als vrijdagavond. Het Kat- a[ se koor wordt bijgestaan het Martini Jongenskoor ken een groot aantal solis- De concerten beginnen l(, ;en en vrijdag om 19.30 woensdag 20 MAART 2002 efde voor het 4d' in Muzenhof a idorp - Het Nederlandse ietlied staat centraal in de iCj ijkse voorstelling 'Liefde ie: het Lied' in theater Mu- e| lof. Komende zaterdag tre- Tim van de Sluijs, Rick 'Lo- Dros en Dirk Vruggink Leiderdorp. Het program- jJiegint om 20.15 uur. ld nélie' grote hit ',e de filmhuizen ierdam - De Franse film 'Le *1 leux destin d'Amélie Pou- c van regisseur Jean-Pierre et heeft in nog geen vier iden tijd 200.000 bezoe- laar de Nederlandse bio- en getrokken. 'Amélie' is nee veruit de best bezochte ise 'arthousefilm' van de af- ten twintig jaar. De film is mineerd voor vijf Oscars. Rotterdam en Amsterdam belichten Nederlands eerste multinational Jan Pieterszoon Coen, roemrucht bewindvoerder van de VOC, geschilderd door Jacob Waben. Foto: GPD door Alexander Bakker rotterdam/amsterdam - Het is vandaag precies vierhonderd jaar geleden dat de Verenigde Oost- Indische Compagnie (VOC) werd opgericht. Dit feit wordt een heel jaar lang herdacht. De nationale VOC-expositie is verdeeld over het Maritiem Museum Rotter dam en het Nederlands Scheep vaartmuseum Amsterdam. De VOC was van 1602 tot 1700 de grootste handels- en scheep- vaartondememing ter wereld. Het 'Concern' telde duizenden werknemers, had een vloot van meer dan honderd schepen, tel de dertig handelsposten in Azië en zes vestigingen in Nederland met elk hun eigen schepen, pak huizen en werven. De tentoon stellingen maken duidelijk hoe groot de invloed van de VOC op ons dagelijks leven was, maar vooral nog steeds is. Een hedendaagse televisiecom mercial zet meteen de toon. Het dertig seconden durende film pje duidt de sporen van de VOC in ons hedendaagse leven. Schrap alle VOC-elementen en onze huiskamer is leeg. De in vloed van de VOC is vele keren groter dan we denken. De scheepsladingen 'rare' produc ten hebben vanaf het begin het dagelijks leven in Europa veran derd. Thee drinken deden we bijvoorbeeld niet voordat de VOC-schepen in China waren geweest. Kleurrijke Indiase stof fen hebben het modebeeld compleet veranderd, net als de komst van de Japanse kimono. De ware toestroom van porse lein heeft de inhoud van menig servieskast voor eeuwig veran derd. En dan de specerijen. De komst van peper, kaneel, kruidnagel, foelie en nootmuskaat heeft smaken doen veranderen. Maar belangrijker nog: de handel in specerijen was hét motief voor de oprichting van de Verenigde Oost:Indische Compagnie, be doeld om de thuismarkt te regu leren en het monopolie van de Portugezen te doorbreken. Want, ere wie ere toekomt, de Portugezen reisden als eersten door de specerijenkoorts vanaf het begin van de zestiende eeuw naar Azië. Zij bedienden met hun koopwaar de Europese eli te, die de specerijen gebruikten als .geneesmiddel, in cosmetica en als smaakmaker. De Portugezen koesterden hon derd jaar lang hun monopolie. De VOC en haar Engelse tegen hanger, de East India Company, maakten daar een einde aan. Daarmee kwamen de specerijen in de zeventiende eeuw binnen bereik van alle lagen van de be volking. Vandaag de dag zijn specerijen nog altijd onmisbare bestanddelen in bijvoorbeeld de donut, Coca-Cola, parfum en hoestpastilles. Voor de jubileumtentoonstelling in Amsterdam en Rotterdam is nadrukkelijk voor de invloed van de VOC gekozen: wat Azië heeft betekend voor Europa. Het 'tegenverhaal', de Europese in vloed op Azië, is niet geschre ven. „In de VOC-tijd was er nau welijks enige invloed van Euro pa op Azië", vertelt historica en VOC-deskundige dr. Els M. Ja cobs. die de exposities heeft sa mengesteld. .Aziaten zijn niet massaal melk gaan drinken." De Rotterdamse expositie stelt de kimono en de specerijen centraal. Naast de handelsrelatie met de landen van herkomst - Japan, Indonesië en Sri Lanka - geeft de tentoonstelling ook een beeld van in die tijd vergaarde kennis. De reizen naar 'de Oost' hebben grote invloed gehad op bijvoorbeeld cartografie, antro pologie en astronomie. In de tentoonstelling worden de scha duwkanten van de VOC niet ver geten. Op Sri Lanka en de Mo- lukken heeft de VOC decennia lang oorlog gevoerd met de Por tugezen. De bevolking was er het grootste slachtoffer. Tot de topstukken van de Rot terdamse VOC-tentoonstelling behoort een ongeveer 350 jaar oude zijden kimono. Het gaat om een authentiek exemplaar uit het Centraal Museum in Utrecht. Uit de eigen collectie van het Maritiem Museum Rot terdam zijn onder meer Portu gese zeekaarten te zien. Pronk stukken zijn ook een Japanse lakkast en een ebbenhouten kast die met parelmoer is inge legd. „Bijzonder is dat in Rotter dam ook het enige exemplaar van de oprichtingsakte van de VOC te zien is," zegt Jacobs. De expositie toont verder diver se sieraden uit particulier bezit, waaronder opmerkelijke reuk- ballonnen. Die werden, gedra gen aan de riem, gevuld met specerijen en zo gebruikt om lekker te ruiken. Els Jacobs: „Vooral om kwade luchtjes, ziektes dus, te verdrijven." Ver der laat een grote diorama, een kijkdoos, uit het Amsterdamse Tropenmuseum de peperteelt zien. Bijzonder is ook een Japanse draagstoel, waarin de kooplie den werden gedragen tijdens hun hofreis naar de Shogun om te bedanken voor de handel. Trots is expositiesamenstelster Els Jacobs op, wat zij noemt, het mooiste portret van lan Pieters zoon Coen. Deze VOC-bewind- voerder staat in de tentoonstel ling symbool voor alles wat wreed en fout is aan de VOC. Coen was verantwoordelijk voor het afslachten van 15.000 Ban- danezen om het Nederlandse monopolie in de nootmuskaat- handel veilig te stellen. Het is een doek geschilderd door Ja cob Waben uit de collectie van het Westfries Museum. Jabobs: „Het schilderij is een staatsie portret dat Coen in al zijn pracht en macht toont." 'De kleurrijke wereld van de VOC', in het Maritiem Museum Rotterdam en het Nederlands Scheepvaart Museum in Am sterdam. Open: di t/m za 10.00-17.00 uur en zo 11.00- 17.00 uur. door Rody van der Pols leiden - 'Playback theater'. Zo noemen de Amerikaanse grondleggers het. „Maar dat deed ons te veel aan Henny Huisman den ken", zegt Ernst Jan van Heyningen van Theater Draad. „Dus vertaalden we het naar het Nederlands: terugspeeltheater." Komen de zaterdag staat Draad, de eerste theater groep die zich op professioneel niveau met deze nieuwe vorm van theater bezighoudt, in het Leidse theater Imperium. Maar wat is terugspeeltheater? „Het draait in deze vorm van theater om de verhalen van toeschouwers", zegt Van Heyningen, die in Leiden een dramatherapeutische praktijk heeft. „Telkens mag iemand uit het pubhek op het podium komen om zijn ver haal te vertellen. De acteurs spelen dat ver volgens terug op basis van improvisatie en in combinatie met muziek." Ondanks het element van improvisatie heeft terugspeeltheater niets met theatersport te maken, benadrukt Van Heyningen. „Bij the atersport draait het natuurlijk om competi tie. De teams proberen elkaar de loef af te steken. Dat element ontbreekt volledig bij terugspeeltheater. Daarnaast bestaat er in theatersport de neiging om te mikken op de lach. Dat speelt bij ons geen rol. Respect voor het verhaal staat centraal." Nieuwe theatervorm te zien in Imperium Zo'n verhaal mag over van alles gaan. „Vaak krijgen we de reactie: ik heb wel een verhaal, maar ik weet niet of jullie dat kunnen spe len", zegt Van Heyningen. „Maar het is nooit voorgekomen dat we er niets van kon den maken. Zelfs de wandeling van huis naar het theater kan al voldoende stof ople veren voor een stuk improvisatie. Maar ook ingewikkelde of emotionele verhalen zijn welkom. Kortom, alles kan." Om het geheel in goede banen te leiden, is de zogenaamde 'spelleider' van groot be lang. Deze verdeelt, in samenspraak met de verhalenverteller, de rohen onder de ac teurs, waarvan er zelden meer dan zes op het podium staan. „Daarbij- spelen de ac teurs in terugspeeltheater in principe alles: mannen, vrouwen, maar ook voorwerpen of abstracte zaken. De enige rekwisieten die ze daarbij gebruiken is een aantal gekleurde doeken." „Ik zal een concreet voorbeeld geven. Stel dat iemand vertelt over hoe zijn tent weg waait tijdens het kamperen. Dan speelt na tuurlijk iemand de rol van degene die het verhaal vertelt. Maar ook de tent kan door een van de acteurs vertolkt worden. Of een tentharing. De voorstelling kan een heel concrete, maar ook een abstracte uitwerking van het verhaal zijn. Het kan verbaal zijn, maar ook uitsluitend uit pantomime be staan. Het mooie is dat de verhalenvertellers er altijd wel iets in herkennen. We houden ze een spiegel voor." Om deze reden is Theater Draad vaak te gast bij bedrijven waar problemen op de werkvloer zijn. „Want er zit in terugspeel theater absoluut een confronterend ele ment. Laatst waren we nog bij een bedrijf dat in een grootschalige reorganisatie zat. Door zo'n optreden merk je dan wat er on der de werknemers leeft. Het is een creatie ve manier om de dialoog op gang te bren gen." Wat dat betreft heeft terugspeeltheater zeker de toekomt, denkt Van Heyningen. „In Ne derland is maar een handvol groepen met deze vorm van theater in de weer. Maar laatst was ik op een congres voor terug- speeltheatergroepen in Engeland en daar waren zo'n twintig nationaliteiten present. Japanners, Australiërs, Engelsen, Amerika nen, noem maar op." Theater Draad speelt zaterdagavond 23 maart in Theater Imperium, Oude Vest 33e in Leiden. Aanvang: 20.30 uur. Zie ook: www.theaterdraad.nl e' eiden en de regio bestaat grote belangstelling voor de ama ril I-kunst beoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die (iceren, zingen, dansen, toneelspelen, fotograferen of op ande- rijze actief zijn. Vandaag: Toonkunst Orkest Leiden J et is wel leuk en fris om Li eens ander repertoire te len", zegt voorzitter en vio- loris Hünteler van het D nkunst Orkest Leiden. irmaal gesproken spelen we uurlijk symfonieën. Beetho- Schubert, dat werk. Het ons deze keer aardig om D heel anders te doen, dus h hen we voor muziek uit e' 'ter en film gekozen. Met enigszins uitgebreid orkest 't ik erbij zeggen. Er doen iel lier slagwerkers mee en de erblazers zijn uitgebreid tuba en saxofoons. Die normaal niet nodig, want e klassieke symfonische tiek komen saxofoons niet r. die zijn pas van na 1900." oeft geen groot kenner te van de akoestische gedra gen van een besloten ruim- je te kunnen voorstellen vier slagwerkers en een uit- nafeid orkest in een kerk een herrie geeft. Dat is dan •recies het geval bij de re- M ph -1 pre petities van het Toonkunst Or kest in de Bevrijdingskerk in Leiden. „We zijn er zelf een beetje beduusd van", zegt Hünteler. Het programma dat het Toon kunst Orkest dit weekeinde ten gehore brengt, bevat musical- muziek (Porgy and Bess, Ah American in Paris, Cats) en filmmuziek (E.T., Dances with Wolves, Angela's Ashes, Tita nic). Vandaar ook de titel 'Mu sic in Spotlights' die het con cert meekreeg. „Met dit pro gramma zullen we ongetwijfeld een ander publiek aanspreken dan onze vaste symfoniebe zoekers", aldus Hünteler. „En er zullen vast ook meer be zoekers in de zaal zitten dan we gewend zijn, maar dat was ook wel een beetje de bedoe ling. Met symfonieën krijgen we een paar honderd man in de zaal, terwijl operettekoren en musicalverenigingen ge noeg publiek trekken om twee, soms drie keer de Stadsgehoor- Het Toonkunst Orkest Leiden geeft dit weekeinde een concert met musical- en filmmuziek. „Het is wel lekker om hierna terug te keren bij de oude vertrouwde Mozart en Haydn." Publiciteitsfoto zaal vol te spelen. We willen graag met onze muziek in de spotlights staan. Dat is de tweede verklaring van de titel. We bestaan nu sinds 1834. We zijn het oudste orkest uit de omgeving. Het is ook wel eens leuk om voor een overvolle zaal te spelen." „Uiteindelijk spelen we voor pnze eigen lol. Maar het is voor een orkest natuurlijk het leukst om ook te kunnen optreden. We zouden best alleen kunnen repeteren en gewoon eens in de zoveel tijd een ander stuk instuderen, maar optreden geeft meer voldoening. Daar naast profileer je je beter als vereniging. Zo kom je nog eens aan nieuwe leden." Door zich te wagen aan popu lair materiaal haalt het Toon kunst Orkest zich meteen een probleem op de hals. Penning meester en cellist Simon An- driesen: „Van deze muziek hebben veel mensen een uit voering op cd in de kast staan. Dat is dan wel een uitvoering van een wereldberoemd orkest. We hebben wat dat betreft een standaard waar we tegenop moeten werken. Datzelfde pro bleem heb je als je heel popu lair werk van Mozart speelt. Ie dereen kan het meefluiten, dus iedere fout komt dubbel zo hard aan." Andriesen: „Veel van onze le den vinden het leuk om deze muziek te spelen, maar ik hoor ook wel veel geluiden, waaruit ik kan opmaken dat we het niet te vaak moeten gaan doen. De volgende keer is niet binnen tien jaar, dat durf ik wel te zeg gen. Het is wel lekker om na het weekeinde weer terug te keren bij de oude vertrouwde Mozart en Haydn." 'Music in Spotlights' door Toonkunst Orkest Leiden. Vrijdag- en zaterdagavond in de Bevrijdingskerk, Bruunst- raat 3, Leiden. De concerten beginnen om 20.15 uur. Coen Polack muziek recensie Susanne Lammers Concert: Akademie für alte Musik Berlin. Werk van Telemann, Handel en Graun. Gehoord: 19/3. Stadsgehoorzaal. Leiden. Fenomenaal samenspel, dat is het eerste wat opvalt aan de Akademie für alte Musik uit Ber lijn. Het dirigentloze gezelschap klinkt buitengewoon transpa rant en verzorgd, speelt met een groot gevoel voor details en weet met subtiele dynamiek, tempowisselingen en rustpun ten een doordachte interpretatie tot stand te brengen. Het programma rept van Griek se mythologie en humor, maar de Ouverture und Allegro in F en de Sinfonie in C van Johann Gottlieb Graun en het Concerto grosso in g op. 6 van Handel la ten zich nauwelijks onder die noemer vangen. Het is wel de gelijke muziek, waarmee dit ge zelschap kan laten zien wat het waard is. Het Adagio van de Sin fonie in C van Graun speelt het bijvoorbeeld bijzonder intiem, ook de clavecinist speelt vloei end en lyrisch en dat tilt deze muziek op. Het danst en ademt en tintelt. In Handels Concerto grosso draait het meer om sta tigheid, al lijkt dat plechtige in het begin even te verdwijnen achter de contrasten tussen pia nissimo en fortissimo, die eerst overdreven lijken, maar later be tekenis krijgen in een zeer zorg vuldig doordachte interpretatie. Het is Telemann van wie de my thologie en de humor moet ko men. Zijn Ouverture in C 'Ham burger Ebb und Flut' is een vro lijke suite, die de zee bij Ham burg vult met- mythologische fi guren: najaden, winden. Thetis en Neptunus. Voor de blazers, en vooral de hoboïsten, schreef Telemann prachtige solo-partij en die ten volle tot hun recht komen. Het stuk begint heel lieflijk, met een slapende Thetis, die door strelende dwarsfluiten gewiegd wordt, en eindigt met dronken varensgezellen, die vet en lekker tegen de toon aan uit pakken. Toch is het stuk voor namelijk elegant en verfijnd, met een enkel groot en prachtig gelukt gebaar in de Gigue - Ebbe und Flut, waarin de getijden worden nagebootst. Minder aansprekend is Tele- manns Ouverture in F Suite 'Alster', waarin de koddige na bootsingen overheersen op de muziek. Bovendien verstoren de vier hoornblazers de balans tus sen de groepen. Ze spelen te hard, en vaak vals, en dat kun nen deze flauwe muzikale grap jes eigenlijk niet hebben. Der Schwanengesang' ontsnapt daar gedeeltelijk'aan, door de subtie le solootjes van hobo's en fagot en het prachtige einde dal de celli daaraan strijken, maar het enige deel dat werkelijk staat als een huis is het met graagte ge speelde 'Konzertierende Frö- sche und Kriihen'. Dat klinkt enig en fantastisch speels met functionele uit setters. amsterdam/leiden - Beeldend kunstenaar Roy Villevoye krijgt voor zijn installatie 'Rood Katoen- /Red Calico' de Sandbergprijs 2002. Dat heeft het Amsterdamse Fonds voor de Kunst vandaag be kendgemaakt. De installatie is opgesteld in het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden. Het is een verzame ling gerafelde, voddige T-shirts die in Nieuw-Gui- nea door het Asmat-volk worden gedragen. Daar naast hangen foto's waarop kinderen, mannen, vrouwen vol trots deze schamele kledingstukken showen. „De Papoea's snijden de T-shirts vaak doelbewust in stukken om ze tot persoonlijke ornamenten te maken", legt Villevoye in het juryrapport uit. Het werk getuigt van een onbedwingbare drang naar vrijheid en vernieuwing, aldus de jury. De Dirk Wiardaprijs gaat dit jaar naar de illustra tor Paul van der Steen voor zijn karikaturen in on der meer Het Parool. Het fonds kent deze illustra- torprijs iedere twee jaar toe. Tol 2000 heette de prijs de Prof. Pl-prijs. De jury bewondert ook de snelheid waarmee Van der Steen de karikaturen maakt. „Zijn tekenpen kent-nauwelijks een maximumsnelheid, en dat is een grote en vaak onderbelichte kwaliteit in de driftige wereld van de dagbladen", aldus de jury. Filmmaakster Marjoleine Boonstra krijgt de L. 1. lordaanprijs voor haar film 'Bela Bela'. De film vertelt het verhaal van vier dichters, afkomstig uit Cuba. Rusland en Roemenië, die politieke gevan genschap en marteling hebben overleefd. Aan alle drie de prijzen is een bedrag van 7000 eu ro verbonden. Burgemeester Cohen reikt de prijzen op 30 mei uit in de Beurs van Berlage.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19