GELOOF SAMENLEVING 'Christenen moeten toerisme Israël blijven steunen' Satelliet Grace op zoek naar olievoorraden Mediteren met een mantra, nu ook voor christenen Leidse bioloog: Steeds mee planten houden van warm 'Homo vindt weg terug naar gastvrije kerk' i EZA train beginneiK zendeling WETENSCHAP Ook baby heeft pijnbestrijding nod Met iconen op weg naar Pasen leiden - Iconen met Jezus' gang naar Jeruzalem, het lijdensver haal en teksten van Jesaja. In de Regenboog moet deze combi natie stof tot bezinning bieden voor de weg naar Pasen. De meditatie in het kerkelijk cen trum aan de Watermolen 1 vindt morgenavond plaatsvan 19.30 tot 20.00 uur. In de Goede Week, van 25 tot 30 maart, zijn er tussen 9.00 tot 9.30 uur litur gische ochtendgebeden. Rehobothavond in de Stille Week katwijk aan zee - Wïjkgemeen- te 'Rehoboth' houdt op Witte Donderdag, 28 maart, in de grote kerkzaal van het Marana- thacentrum aan de Poolster de jaarlijkse bijeenkomst met broodmaaltijd. Op deze avond van Passie en Pasen, die om 19.00 uur begint, verzorgt do minee Barend Weegink een meditatie. De toegang is gratis, maar de wijkgemeente ver wacht wel een bijdrage voor de broodmaaltijd. Aanmelden vóór 25 maart bij: G.M.van der Gugten 071-4029298, W.v.d.Plas 071-4029829, B.J.van Rijn-de Ja ger 071-4023567. Leeuwarden - Wanneer kerkelij ke gemeenten echt gastvrij zijn, zullen veel homoseksuelen de weg naar de kerk terugvinden. Dit voorspelde dominee Ulbe Tjallingii, voorzitter van de Frie se werkgroep Geloof en Homo seksualiteit, in Leeuwarden tij dens in een spreekbeurt voor pastores. De besloten bijeen komst van het Regionaal Dien stencentrum Fryslan van de Sa men op Weg-kerken, was belegd naar aanleiding van de moge lijkheid voor gemeenten om ho moseksuele relaties te zegenen. Op zich is er onder homoseksu elen weinig behoefte aan een kerkelijke zegen, net zo min als onder heteroseksuelen, denkt Tjallingii Maar als kerken die mogelijkheid ruimhartig schep pen gaat daar voor homo's een signaal van uit, meent hij. De kwestie ligt gevoelig, wist Tjallingii. Maar de kerk, zo hield Tjallingii zijn collega's voor, be hoort 'voorhoede van het ko ninkrijk van God' te zijn. „Ik er vaar persoonlijk de homoseksu ele liefde als een stukje konink rijk." woensdag 20 MAART 200; door Annette Lameijer Bleeker alphen aan den rijn - Steeds meer christenen houden zich bezig met mediteren. Wereldgods diensten als boeddhisme en hindoeïsme doen het van oudsher, maar in het christendom is medita tie op de achtergrond geraakt. „Dat komt door de opkomst van zeer veel uiteenlopende kerken waarin zang en preek centraal staan", zegt Hans van Welsum. Hij gaf gisteravond in De Bron een lezing over christelijke meditatie. Van Welsum is lid van de contactgroep Nederland van de Wereldgemeenschap voor Christelijke Me ditatie. De gemeenschap draagt het meditatie-on derricht uit van de Engelse benedictijn John Main. Van Welsum legt uit hoe eenvoudig de basisprin cipes zijn van de meditatie. Je hoeft geen speciale ademtechniek, of lichaamshouding aan te leren. Zoek een stil plekje, neem een stoel en ga dan in stilte een bepaald woord herhalen in je zelf, daar komt het in het kort op neer. Van Welsum neemt als voorbeeld het bekende be grip maranatha. „Dit betekent: 'Heer, kom.' Door het herhalen van het woord schakel je allerlei drukke gedachten uit. Na een tijdje klinkt de mantra door in je hoofd en ga je steeds meer naar de klank luisteren." Van Welsum benadrukt dat het bij meditatie vooral gaat om eenvoud, stilte en discipline. „Het geniet de voorkeur om twee keer per dag vijf tot twintig minuten te mediteren. Het is vooral een kwestie van langzaam opbouwen." Van Welsum heeft een katholieke achtergrond. Na een zoektocht langs verschillende kerkelijke rich tingen en de mystieke soefibeweging is hij nu be lijdend lid van de Anglicaanse Kerk. Eerst moest hij niets van de techniek van John Main hebben: hij vond het te simpel. Toch nam hij, op aandrin gen van zijn vrouw, de proef op de som. Na een tijdje merkte van Welsum dat hij naar de dagelijk se stille momenten ging verlangen. „De wereld vraagt zoveel van ons. Als je niet oppast raak je je zelf kwijt. Het doel van meditatie is om beter in contact te komen met God of je innerlijke godde lijkheid. Eén worden met jezelf, Heilige Geest ont vangen, Christus ervaren, het zijn allemaal begrip pen voor dezelfde geestelijke ervaring." Het on derscheid tussen bidden en mediteren is volgens hem een nuanceverschil. „Bidden is praten met God en mediteren is luisteren naar God." In Nederland zijn tien groepen mensen bezig met de christelijke meditatietechniek. De meditatie groepen zijn autonoom. Ze komen elke week een uurtje bij elkaar om stilte met elkaar te delen. In Alphen komt sinds een jaar iedere woensdag avond zó'n groep bij elkaar in de bidkapel van De Bron. Voor meer informatie: 0172-42 1105. Afgetreden minister van toerisme Israël roept op tot onvoorwaardelijke steun door Silvan Schoonhoven katwijk aan zee - Christenen moeten niet vanwege de onlus ten afzien van een toeristische reis naar Israël. Dat was gister middag de boodschap van rabbi Bel Elon op een bijeenkomst van de stichting Christenen voor Israël in Katwijk. Elon is voorzitter van de rechts- örthodoxe Partij van Nationale Eenheid en was tot vorige week Israël's minister van toerisme. Hoewel Elon vorige week na een conflict met premier Sharon zijn ministersfunctie heeft neerge legd, kwam hij toch naar Katwijk om de kwijnende toeristenindu strie een duw in de rug te geven. Sympathisanten van Israël druk te hij op het hart een eventuele Israëlreis niet uit te stellen. De inkomsten uit toerisme zijn ge kelderd sinds het uitbreken van de tweede Intifadah van de Pa- lestijnen, die Elon steevast aan duidde met 'de vijand'. Elon roemde de 'spirituele ver- bindtenis' tussen Israël en de christenen. „U heeft een belang rijke taak in de bevrijding van het joodse volk. U moet de geest weer sterk maken", zei Elon te gen leden van Christenen voor Israël. Hij gaf toe dat hij de vei ligheid van reizigers in het door oorlogshandelingen en aansla gen geteisterde land 'niet hon derd procent' kon garanderen. „Vooral niet als reizigers het zo genaamd 'bezet gebied' binnen gaan. Maar het gevaar moet niet worden overdreven. Terroristen kiezen nooit, zoals in Egypte, toeristen als doelwit. Bovendien hebben we veel ervaring met de bestrijding van terrorisme. Vliegmaatschappij El Al is bij voorbeeld een van de veiligste ter wereld." Ook voorzitter van de stichting Christenen voor Israël Pee Koe- lewijn zou direct op het vliegtuig stappen als hij de kans had morgen naar Israël te vertrek ken. „De Palestijnen grepen de kans om mijn beste vriend, mi nister Rechavam Ze'evi te ver moorden, maar ik zal ervoor zorgen dat ze niet in staat zijn het toerisme te vermoorden. Elon, de opvolger van de in ok tober vorig jaar vermoorde Ze'e vi, trad vorige week af na een conflict met de premier. Sharon zwicht te gemakkelijk onder de druk van de Verenigde Staten en de Arbeiderspartij en geeft Ara fat teveel vrijheid, meent Elon. Hij vreest dat Israël onder de oorlogsdreiging met Irak teveel belangen zal moeten inleveren. Tijdens zijn toespraak in hotel Noordzee aan de Katwijkse Boulevard vergeleek Elon toeris ten naar het Heiige Land met de door Mozes uitgezonden 'ver spieders' uit het oude testa ment. De eerste groep verspie ders kwam terug met overtrok ken verhalen als zouden de be woners reuzen zijn, waarbij ver geleken de verkenners slechts sprinkhanen waren. Door dit onbetrouwbare verslag greep de angst om Israël binnen te trek ken om zich heen onder het volk. Een tweede groep verspie ders gaf een meer natuurge trouw beeld, en gaf daarmee het startsein om het land binnen te trekken en de bewoners over de kling te jagen. Elon is een tegenstander is van een Palestijnse staat op 'joods „Dit is de verbindtenis tussen joden en christenen", benadrukte Elon met de bijbel in zijn hand. Foto: Dick Hogewoning land'. De Palestijnse staat be staat al in Jordanië, stelde hij. Palestijnen op de Westelijke Jor- daanoever en Gaza mogen daar blijven, maar dan wel als bur gers van de Israëlische staat. „We kunnen een Palestijnse au toriteit niet vertrouwen", bena drukte de oud-minister. „Een Palestijnse staat op de Westoe ver is niets minder dan een tik kende tijdbom, zowel voor Israël als voor Jordanië." Elon sprak onverzoenlijke en strijdvaardige woorden in hotel Noordzee. „Zolang het volk van Israël niet begrijpt dat dit het Heilige Land is, en dat we zijn teruggekeerd voor altijd, zolang zal de vijand onze angst rui ken." De Israëliërs zijn volgens Elon niet in het land 'omdat ze tanks hebben en een leger'. „We zijn er omdat God aan het volk heeft beloofd dat het terug mag keren. Als we dat geloven zijn wij geen sprinkhanen en zij geen reuzen." kaï terschuur/anp - De Eva |gir sche Zendings Alliantie n-£ gaat mensen trainen die c vn punt staan naar het zeni Eer veld te vertrekken. Door he a£ basispakket aan bekwaanil mee te geven, zei algemes |e j( cretaris C. van der Wilden n s ren. 'kan veel verdriet w te voorkomen'. Het gaat d om zaken als intercu] communicatie, het werki v ir een internationaal team e wr. giëne en ziekten. Ook krijg kandidaat-zendelingen int ag tie over de omgang met e< 0iu tuurschok. De EZA houdt i en een proeftraining van twa, gen. rke Als de proef aanslaat, vvili euI ganisatie nog dit najaar I va nen met de Nationale Zet J Training. Die moet leidt een 'gemeenschappelijke €d van theoretische en prak |jni kennis met het oog op he Bt_ zijn van de zendelingen training, die een maand vindt op een centrale I (Voorthuizen) plaats. De <t ai mers krijgen les van dot van bijbel- en trainingsschi De EZA onderzoekt de moj heden tot samenwerkingee" instituten als de Evangi Theologische Hogeschoc 'st^ Wittenberg, het Hendrik 'erj mer Instituut, de Chris f° Hogeschool Ede en de in£ Theologische Bijbels Deelnemers aan de ti hoeven geen specifieke w ew leiding te hebben. De EZA overkoepelt 75 !rus dingsorganisaties, die 130 delingen vertegenwooi Ook ruim 25 plaatselijk Q meenten zijn bij de orga aangesloten. De EZA begi p( rig jaar zomer een ondi onder de organisaties achterhalen of er behos aan de training. Enkele lingen gaven uit ervarir me wat zij missen op het zen veld. Ook stelden leidei zendingsorganisaties een Jar van de zendeling op. De EZA constateerde in met zorg dat een op de a - delingen al voor het eersti i (tussen het eerste en den j afhaakt. Persoonlijke en problemen zijn daarvoor langrijkste redenen. Va Wilden zei toen dat een selectie, training en pa begeleiding van zendi veel verdriet kan voorkom door Ben Apeldoorn Washington - Oliemaatschappij en krijgen sinds zaterdag assis tentie uit de ruimte bij hun zoek tochten naar olie en gas in de korst van de aarde. De dit week end gelanceerde satelliet GRACE (Gravity Recovery And Climate Experiment) is in staat de aanwe zigheid van onder meer olievoor raden af teleiden uit zeer geringe afwijkingen in de zwaartekracht ter plekke. Grace bestaat uit twee identieke ruimtevaartuigen die vijf jaar lang, op 220 kilometer afstand van elkaar, banen rond de aarde zullen beschrijven op een hoog te van 500 kilometer. De onder linge afstand tussen beide on derdelen is voortdurend be kend, en nauwkeurig tot op minder dan een tiende van de dikte van een mensenhaar. Daarvoor wordt gebruik ge maakt van lasersignalen en mi crogolven (waar ook een mag netron mee werkt) die beide ruimtevaartuigen onafgebroken naar elkaar zenden. Die griezelige positienauwkeu righeid is nodig omdat het duo, tijdens de hun vlucht rond de aarde, minieme veranderingen in de aardse zwaartekracht in kaart moet brengen. Zo moeten de veranderingen in de zwaarte kracht worden gemeten, die ver band houden met de niet gelijk matige verdeling van de aardse materie. „In de aardkorst komt dat soort onregelmatigheden heel veel voor", zegt geofysicus Ghassem Asrar, adjunct-directeur van NASA's afdeling Aardweten schappen in de Amerikaanse hoofdstad Washington. „We noemen ze massaknobbels. De duidelijkste voorbeelden ervan zijn gebergten, die diep in de aardkorst wortelen. Maar ook onder vlakke landgebieden kun nen massaknobbels voorkomen. Daarnaast treden relatief grote verschillen in zwaartekracht op, als gevolg van de verdeling van land en water over de aardbol." De truc bij Grace is, dat als de twee delen een massaknobbel naderen, het ene vaartuig ten opzichte van de ander iets zal versnellen. Hun onderlinge af stand varieert daardoor, afhan kelijk van hun positie ten op zichte van een massaknobbel. De positievariaties worden ver volgens 'vertaald' in de massa dichtheid van het gebied onder het duo. „We kunnen daarmee een zeer nauwkeurige massakaart maken van een gebied, tot op diepten van desnoods honderden kilo meters", aldus Asrar. „Op die kaart zijn alle verschillen heel precies af te lezen. Je kunt er bij voorbeeld op zien waar zich olie- of gasvoorraden ophou den. Desnoods kan de mas sakaart vergeleken worden met registraties van bodemtrillingen, die al jaren bij het zoeken naar olie en gas worden toegepast. Dan is het beeld nóg comple ter." Grace zal ook grote waterver plaatsingen in oceanen en zee- en na kunnen gaan, aan de hand van de daarbij optredende verschillen in zwaartekracht. Ook moet het project de invloe den van die waterverplaatsingen op de bovenliggende atmosfeer in kaart brengen. Omdat de satelliet elke maand drijf pen door Peter de Jaeger leiden - De vegetatie verandert door het mildere klimaat. Warmteminnende planten win nen steeds meer terrein. Sinds 1980 is niet alleen het aantal soorten toegenomen, ook de hoeveelheid vindplaatsen is ver dubbeld. Dat is de uitkomst van een studie van de Leidse bioloog Wil Tamis. Aanvankelijk had hij alleen in steden een toename van warmteminnende soorten verwacht, omdat daar de tem peratuur gemiddeld één a twee graden hoger ligt dan op het platteland. „Maar die toename gebeurt overal in ons land en is niet gebonden aan een specifie ke leefomgeving of habitat." Voorbeelden van 'warme' soor ten die sinds 1980 de kop opsta ken zijn de bijenorchis (in wei landen), de groene amarant (ak kerranden). straatliefdegras (in de stad) en de late stekelnoot (langs rivieren). Zijn bevindin gen zijn gebaseerd op analyse van de omvangrijke gegevens van de Stichting Floristisch On derzoek Nederland en het Na tionaal Herbarium. In deze databases staan ruim tien miljoen gegevens over de aantallen en verspreiding van de Nederlandse flora in de hele twintigste eeuw. De informatie is verzameld door duizenden vrijwilligers die de 35.000 vier kante ldlometer natuur in ons land inventariseerden. „We hadden effecten verwacht van de toenemende verstedelij king en vermesting, maar niet van de klimaatverandering. Dat laatste bleek wel degelijk het ge val, vooral in de laatste twee de- de ïlee cennia. Planten reagen k11 snel op lichte temperati11 g1 gingen en zachte, natten u' zoals in de afgelopen jarer 'aji Aan de andere kant verf 11 in ook soorten door verin tog verzuring en verdroging. eld selarme milieus zoals LJde landen, duinpannen, ven heide worden zeldzaam benadrukt dat het aantal tensoorten in ons land neemt, maar juist toe^dsi Onze flora telt ongeveer honderd verschillende p 8>ei waarvan inmiddels tw derd warmteminnende „Het voorland van wat llel wachten staat kun je ziei toe naar het zuiden afzakt. If hel je duidelijk dat er meer voorkomen dan hier. Ho 13 mer, hoe groter de bi» "to t teit."et Aangedreven door een Russische raket verlaat Grace het lanceerplatform bij Sint Petersburg. Foto: AP/ltarTass de gehele aarde aftast, en dat vijf jaar achtereen zal doen, wordt de aarde in totaal 60 keer bestre ken. In die tijd moeten ook mas saverplaatsingen in de aard- mantel (het steengebied onder de aardkorst) zichtbaar gemaakt kunnen worden. Want niet al leen lucht en water bewegen, ook steen 'stroomt'. Alleen neemt dat veel meer tijd in be- slag. rotterdam/gpd - Geloof het of niet, maar pas vijf tien jaar geleden ontdekte de medische wereld dat baby's pijn kunnen voelen. Sinds eind jaren tach tig krijgen zuigelingen een behoorlijke pijnbestrij ding tijdens en na operaties. Gezondheidsweten- schapper Jeroen Peters, verbonden aan het Sop hia Kinderziekenhuis, deed onderzoek naar de ef fecten van die pijnbestrijding op korte en lange termijn. Peters volgde een groep van vijftig kinderen die in het Sophia een grote borstkas- of buikoperatie on dergingen. Hij ontwikkelde een eenvoudige me thode om te zien of de pijnbestrijding voldoet. Pe ters promoveerde onlangs aan de Erasmus Uni versiteit met zijn onderwerp 'Facing Pain in Infan cy and Childhood'. Dat pijnbestrijding bij baby's en dreumesen pas zo laat in zwang kwam, heeft te maken met de ontwikkeling van het centraal zenuwstelsel bij ba by's. „Het zenuwstelsel is bij baby's onvolledig ontwikkeld", legt Peters uit. „Men nam dus aan dat ze geen pijn voelen." Operaties bij baby's wer den dan ook zonder pijnbestrijding, hooguit met spierverslappers en slaapgas uitgevoerd. Onderzoek heeft inmiddels aangetoond dat zuige lingen wel degelijk pijn hebben. Sterker nog: pijn in de babytijd leidt tot een minder goed hei ton een operatie, een verhoogde pijngevoelighei s'te de kinderjaren en daardoor tot een grotere I 1 Afdi hoefte aan pijnstillers. Het kan zelfs leiden dragsproblemen en een blijvende lage pijl in de kinderjaren. „Men heeft dat onder meer ontdekt door oi zoek bij jongens die direct na de geboorte, i P d pijnbestrijding zijn besneden", vertelt Petei °gsi kinderen reageerden veel heftiger op hun la di< vaccinaties dan kinderen die niet zijn besne ™ei Onderzoek met ratten heeft aangetoond da: too selbeschadiging en pijn in de eerste levensp veranderingen in het zenuwstelsel veroorza Deze veranderingen gaan gepaai d met een "ee' hoogde pijngevoeligheid." Peters toont in z c'to proefschrift aan dat een goede pijnbestrijdi ^tor anderingen in de pijngevoeligheid voorkort ,ten Peters toonde tevens aan dat aan het gezicti ®n pasgeborenen en jonge kinderen tot andert jaar goed te zien was of ze zich comfortabel den. De pijn was in het gezicht zelfs beter ti CIUl: ten' dan aan de hand van de hartslag, bloein de en bewegingspatronen. Dat komt doordat llZen paard gaat met speciale gelaatstrekken die< lnd' lijk verschillen van boosheid en droefheid. nr)d 'oed

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14