LEIDE Bibliotheek zondag dicht Een uitkijktoren in de Vestestraat Wethoudersprofiel splijt GroenLinks «Si axibedrijf Koenes moet flitsboetes Breestraat betalen REGIO R1 eton redt illectebus Maatregel volgt na conflict met gemeente over subsidie Veiligheidsleidingen in De Bult Onderzoek alleen in de Leidse regio "J*?: woensdag 20 maart 2002 Van den Ënde met tegenzin uit politiek 6 D66 Alpher. eunt op 'juperoma' - Drie nog onbekende nnen hebben gistermiddag klaarlichte dag geprobeerd de collectebus uit de Harte- gkerk te stelen. De bus staat manent in de kerk en is met zwaar kettingslot verankerd een hek dat de kerk overdag eidt van het voorportaal. De ris knipten met een beton- iar het kettingslot door, nmen over het hek en pro- tden er met de collectebus door te gaan. Tevergeefs rJ De bus bleek te zwaar en alarm ging direct af. „Deze twee weken terug al uit de gestolen. Vandaar dat we e week vijftig kilo beton in lus hebben gestort. Juist om oorkomen dat dieven een- met het geld aan de haal 1", zegt een lid van het bestuur. De politie heeft in- Idels één getuige gehoord die daders uit de kerk heeft zien len, De man, een dakloze ich regelmatig in de omge- van de kerk ophoudt, licht- het kerkbestuur in over inbraak. „Stelen doe je bij bank of in het postkantoor, niet in de kerk," aldus de door Robbert Minkhorst leiden - Het profiel van de wet houderskandidaten splijt GroenLinks in Leiden. De dis cussie, gisteravond bij een le denvergadering van de partij, spitste zich toe op de vraag of bij de selectie van kandidaten allochtonen, vrouwen en 'men sen met een functiebeperking' voorrang moeten krijgen. Dat voorstel haalde het net niet. Over de kwaliteiten die de eerste en een eventuele tweede wet houderskandidaat moet(en) hebben, is al in een eerdere bij eenkomst uitgebreid gediscussi eerd. Fractievoorzitter Dirk van den Bosch refereerde daar gis teravond nog even aan. Die dis cussie leverde een wijziging van het oorspronkelijke profiel op; een wijziging die Van den Bosch weer ongedaan wilde maken. „Hier is al vaak en lang over ver gaderd", zei de fractieleider. „Ik heb zelf de voorkeur om het te schrappen. Voor mij is zo'n be paling niet meer dan logisch. Het moet geen eis zijn, want het past al in ons gedachtegoed." Twee leden van de nieuwe frac tie waren dat niet met hem eens. Vrouwen, allochtonen en gehandicapten verdienen een voorkeursbehandeling, betoog de Sita Dewkalie. „Het is abso luut geen vanzelfsprekendheid dat deze mensen in besturen komen, ook niet bij ons. Uit on derzoek in Leiden is gebleken dat in besturen 21 procent vrouw is." Yvonne van Delft viel bij: „Als de gemeente een voor beeldfunctie heeft, hoe kun je er dan zelf als GroenLinks nog bij achterblijven?" Twee andere vrouwen, het eveneens pas gekozen raadslid Geraldine Pieterse en oud-frac tielid Rianne Peeters, vielen Van den Bosch bij. „Je moet probe ren jezelf zo weinig mogelijk in te perken", vond de eerste. „We moeten het weglaten." Peeters: „Bij profielen handelen we van uit het verkiezingsprogramma. Dit is overbodig-plus. En als je GroenLinks-wethouder wilt worden, laat je je hierdoor niet afschrikken." De opdracht om aan positieve discriminatie te doen is in het wethoudersprofiel verwoord in de laatste alinea, die drie zinnen telt: 'GroenLinks streeft ernaar dat vrouwen, allochtonen en mensen met een functiebeper king evenredig in besturen verte genwoordigd zijn. GroenLinks zal bij haar procedures deze re gel bij voorkeur in acht nemen. GroenLinks begrijpt dat zij zal worden beoordeeld op grond van de toepassing van dit uitgedra gen beleid'. Ofwel: de leden mo gen de partij erop afrekenen als die doelstelling niet wordt ge haald. De elf aanwezige leden bedach ten verschillende voorstellen om de alinea aan te passen. Met zes tegen vijf stemmen werd de sug gestie van Van den Bosch ver worpen. Het voorstel om alleen de eerste zin te laten staan kreeg acht van de elf stemmen, waar mee het werd aangenomen. Wethouderskandidaten kunnen zich nog tot 27 maart aanmel den bij GroenLinks. door Wim Koevoet leiden - De deuren van de biblio theek blijven na de komende zo merperiode op zondag gesloten. Het bestuur is tot dit besluit ge komen omdat de gemeente blijft weigeren een aanvullende subsi die voor de scherp gestegen loon kosten uit te keren. Voorzitter L Heruer zegt dat de maatregel 'met de grootst mogelijke tegen zin' wordt getroffen. Wethouder A. Pechtold (D66/ cultuur) is uiterst ont stemd over het besluit. Hij ver wijt het bestuur dat het via de krant met hem communiceert. Hij voelt zich ook persoonlijk aangevallen. „Door te kiezen voor een ingreep die het publiek direct voelt, wordt de politieke achilleshiel van de wethouder cultuur geraakt. Het bestuur heeft met mij nog niet één keer overlegd." De beëindiging van de openstel ling op zondag is één van de drie ingrepen waartoe het bi- bliotheekbestuur zich voelt ge dwongen. Dat over de andere twee nog geen besluiten zijn ge vallen, houdt volgens Heruer 'geen afstel' in. Die andere twee zijn een verhoging van de con tributie en sluiting van een nog nader aan te wijzen filiaal. „Voor de voorbereiding van deze maatregelen hebben we meer tijd nodig." De bibliotheek is, zoals wel meer gesubsidieerde instellin gen, in financiële problemen ge komen doordat de gemeente al een aantal jaren de subsidies niet laat meegroeien met de stij ging van loon- en andere kos ten. Ook dit jaar krijgt de biblio theek geen volledige compensa tie. Tussen de gewenste aanvul ling en het bedrag dat de ge meente overmaakt zit een ver schil van enkele tienduizenden euro's. Over de kwestie is al wel gecorrespondeerd met de ge meente, maar de standpunten blijven aan beide kanten onge wijzigd. Het bibliotheekbestuur, zegt Heruer, rest nu niets anders dan het nemen van de drie maatregelen. „Met zeer veel pijn in het hart. Of het definitief is? Het enige konijn uit de hoge hoed dat ik kan bedenken, is geld. Wij blij ven bereid om te praten, maar we moeten dc tering naar de ne ring zetten. We kunnen het ons niet permitteren om in de rode cijfers te komen." De beëindiging van de zondag openstelling is weliswaar de minst ingrijpende van de drie, maar ligt heel gevoelig, weet Heruer. „De Leidse bibliotheek had ruim tien jaar geleden de primeur. Leiden vervulde een voorbeeldfunctie. Nu hebben we weer een primeur, maar een negatieve." Wethouder Pechtold is merk baar geïrriteerd door de gang van zaken. De discussie over de gestegen loonkosten is welis waar gevoerd met zijn PvdA-col lega H. Buijing ('Die ik volledig steun') maar over de maatrege len die het bibliotheekbestuur nu treft, moet met hem worden gesproken, zegt hij. „Het biblio theekbestuur kan niet eenzijdig besluiten nemen over de zon dagopenstelling. Er zijn pro ductafspraken gemaakt. De bi bliotheek krijgt subsidie om die producten te leveren en één van de producten is de zondagopen stelling. Die ik bovendien hoge prioriteit toedicht. Ik zal contact opnemen met de bibliotheek, maar het blijft vreemd dat ik van een journalist moet horen hoe de stand van zaken is." V. - V- - - - - - - Taxibedrijf Koenes 175 boetes betalen die het njf kreeg opgelegd omdat de in januari werden geflitst de Leidse Breestraat. De werden bekeurd omdat bedrijf in de eerste maand het jaar geen gebruik maak- de ontheffingspasjes van meente. Oomen oordeelde giste- tijdens de zitting in het kan- ;cht aan de Witte Singel Koenes tijd genoeg heeft ge- om die pasjes op te halen en overtredingen te voorkomen. Het merendeel van de boetes moet daarom worden betaald. Koenes verscheen de afgelopen jaren regelmatig voor de recht bank omdat hij het niet eens was met het inrijverbod en de ontheffingsregeling op de Bree straat. Keer op keer werd hij ge flitst; het aantal niet betaalde boetes liep op tot ongeveer 1000. De ondernemer werd door de rechter in het gelijk gesteld en de gemeente paste de maatregel op de Breestraat aan door taxi bedrijven volledige ontheffing te verlenen. Ze hebben daarvoor wel een pasje nodig. Koenes, die niet verscheen op de zitting, hoorde in de eerste week van december van de ge meente dat zijn ontheffing ver lengd moest worden voor het jaar 2002. Voor nieuwe pasjes moest hij een aantal gegevens verstrekken. Volgens de verte genwoordigster van het open baar ministerie leverde Koenes deze gegevens pas op 30 decem ber. De pasjes, die op 3 januari klaar lagen, haalde het taxibe drijf pas 25 januari op. In de tus sentijd werden de auto's 85 keer geflitst op de Breestraat. Tien van de 85 boetes a 27,23 euro achtte rechter Oomen niet terecht, omdat die overtredin gen in de eerste drie dagen van het jaar waren gemaakt en de pasjes toen nog niet gereed wa ren. De vertegenwoordigster van het openbaar ministerie meen de dat Koenes dat aan zichzelf heeft te danken omdat hij de aanvraag zo laat instuurde. Maar daar is volgens de rechter onvoldoende bewijs voor. De gemeente had Koenes immers geen herhaling of andersoortige waarschuwing gestuurd over het verstrijken van de aanvraagter- mijn. En ook was het Oomen niet duidelijk welke gegevens nodig waren voor de aanvraag en hoelang het duurt om die bij elkaar te hebben. Oomen hield het dus op 75 boetes. Tegen de ze uitspraak kan Koenes niet in beroep. leiden - De gemeente Leiden is aan het werk ge gaan bij de voormalige vuilstort De Bult. Ze treft voorbereidingen voor de maatregel die straks moet voorkomen dat vervuiling richting de geplande woonwijk Roomburg stroomt. In de sleuven komen leidingen waardoor straks water wordt gepompt. Op die manier gaat de grondwaterstand in De Bult omlaag, zodat de verontreiniging blijft zitten waar ze hoort. Deze extra maatregel volgt na waarschu wingen van het wijkcomité Meerburg en oud-amb tenaar L Barendregt, die ooit toezichthouder was op de stortplaats. Zij verkondigden dat De Bult niet goed was 'afgesloten' en haalden daarmee hun ge lijk bij de Raad van State. De gemeente besloot daarop de grondwaterstand te verlagen. Foto: Hielco Kuipers lalend wordt de nieuwbouw de buurt al de 'duiventil' of 'uitkijktoren' genoemd. Om ar even aan te geven dat de bouw op het pand Veste- aat 126 niet in de omgeving st Dat vindt althans een deel ide bewoners van de Heren icht die de 'toren' ineens aan achterkant van hun huizen jen verrijzen. Onder aanvoe gvan bewoner Koos van der est zijn zij een offensief be- iinen tegen de gemeente om bouw tot normale proporties ng te brengen. „Het is de igekeerde wereld. Wij, de ïwonenden, moeten een •op geld betalen aan een ad- raat om het stadsgezicht te 'den, terwijl dat eigenlijk dé li van de gemeente is. Amb- aren vergeten dat zij voor de gets werken. Waarom moet 'burger het gemeentelijk fa- 'aan de kaak stellen en actie bememen om een normale situatie te creëren?" Van der Geest schrok zich begin deze maand een hoedje toen hij van een weekje vakantie terug kwam en zag dat de nieuw bouw al een metertje of twee boven de daken van de belen dende percelen uitstak. Onmid dellijk belde hij de gemeente en er werd een bouwstop inge steld. De bouw ging echter ge woon door, volgens Van der Geest. „Helaas heb ik de aan vraag voor de bouwvergunning bij de gemeenteberichten ge mist, dus zou je denken dat je vóór een voldongen feit staat omdat de procedures zijn door lopen. Maar wat hier gebeurt, kan helemaal niet." Een stukje geschiedenis: voor de verbouwing van het pand, dat als pakhuis/bovenwoning staat geregistreerd, tot woning was een versnelde wijziging van het bestemmingsplan nodig. Eind november kwam er een De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Erk-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 positief advies van de Advies commissie Ruimtelijke Kwali teit (ARK). „Maar de leden van die commissie hebben alleen de bouwtekening van het be wuste pand gézien en nooit een schets met daarop de huizen ernaast, anders hadden zij het enorme hoogteverschil wel ont dekt", aldus Van der Geest „Er werd wel verwezen naar een pand met een afwijkende hoog te op de hoek met de Ir. Dries- senstraat maar dat pand be paalt het beeld van de Veste straat niet." Uiteindelijk werd een kleine twee weken geleden de bouwvergunning verleend. „Maar toen was de aannemer al twee maanden met de bouw werkzaamheden bezig." Van der Geest vindt dat er bij woningbouw niet per se de hoogte in moet worden gegaan. .►Als de oppervlakte niet toerei kend is voor woningbouw moet er ook geen woningbouw wor den gepleegd. Laat het pand dan de. functie van pakhuis houden. Waarom moet daar koste wat kost een woning ko men? Dat slaat nergens op." Het wrange aan de hele situatie is dat de bewoners van de He rengracht hun monumentale panden vaak voor veel geld hebben laten verbouwen vol gens de strakke regels van de gemeente. „Maar ook bewoners van de Vestestraat hebben hun huizen opgeknapt en er een leuk pand van gemaakt. Zij hebben de goothoogtes laten doorlopen met die van de hui zen ernaast. Dan heb je een leuk gebeeL Nu wordt het be wuste pand al de duiventil of de uitkijktoren genoemd omdat het detoneen. Titia de Vries, van de gemeente lijke dienst Bouwen en Wonen, ontkent dat de gemeente een bouwstop heeft opgelegd. „De vervolg van voorpagina leiden - Het onderzoek van het LUMC naar het bestaan en de behandeling van vage klachten loopt al twee jaar. Alleen patiën ten van huisartspraktijken- uit de Leidse regio worden benaderd om mee te doen. Tot nu toe hebben er patiënten uit Alphen aan den Rijn. Noordwijk en de Leidse wijken Stevenshof en Merenwijk aan het onderzoek meegedaan. Sinds kort benade ren de onderzoekers ook patiën ten uit twee huisartspraktijken in Leiden-Noord. Eén op de zes patiënten die bij de huisarts komen, heeft onbe grepen klachten die het fijks leven flink ontregelen. Vaak krijgen patiënten te horen dat het psychisch is; de klachten zouden met emotionele proble men te maken hebben. Niet zel den willen patiënten hier niet aan. Het onderzoek van het LUMC bekijkt of voor patiënten met vage klachten een speciale vorm van therapie helpt. Bij de ze vorm van behandeling, de zogeheten cognitieve gedrags therapie, leren huisartsen de pa tiënten met hun onverklaarbare pijn om te gaan. De gedragstherapie houdt ook het aanleren van ontspannings oefeningen in. Die kunnen spierspanning en angst vermin deren. Deze vorm van behande ling heeft als voordeel dat er wat aan de klachten wordt gedaan zonder discussie over de oor zaak van de pijn. Tijdens het onderzoek wordt de patiënten gevraagd een formu lier met vragen over him ge zondheid, vage klachten en me ningen over ziekten in te vullen. De onderzoekers interviewen daarna nog een aantal mensen. Van de mensen die na een half jaar nog last van onbegrepen klachten hebben, kan een deel meedoen aan een onderzoek naar het succes van de gedrags therapie. Volgens onderzoeker M. de Waal van het LUMC heb ben al zo'n zevenhonderd pati ënten de vragenlijst terugge stuurd. Ongeveer 350 patiënten zijn over hun vage klachten ge ïnterviewd. De Waal verwacht dat in 2004 de resultaten van het onderzoek naar het succes van de gedragstherapie bekend zijn. Tot groot verdriet van omwonenden torent het dak van het in aan bouw zijnde pand aan de Vestestraat 126 hoog boven de belenden de percelen uit. Foto: Hielco Kuipers normale procedure is gevolgd, er zijn geen bezwaren inge diend en de gemeente heeft dus geen bouwstop opgelegd. Wel is de aannemer via de architect gevraagd tijdelijk te stoppen omdat de zaak in week 15 voor de rechter komt" Eric-Jan Berendsen Vögele Mode voor de hele familie is altijd in de buurt: Katwijk Leiden Leiderdorp Lisse Roelofarendsveen DE IS IN DE MODE

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13