Sanoma wil met bladen Europa veroveren MEDIA Een dramatische worsteling Melkert c.s. gaan morgen weer met kwelgeest Fortuyn in debat Gossiptelgen van Story in steeds meer landen een succesnummer Opiniepeilers in problemen Amsterdam - Marktonder- zoeksbedrijf EMiS heeft uitstel van betaling gekregen. Dat heeft de raad van bestuur giste ren bekendgemaakt. Het Am sterdamse EMiS is het moeder bedrijf van onder meer de bu reaus Motivaction en Inter- View/NSS, dat de politieke ba rometer verzorgt voor tv-pro- gramma Nova en het persbu reau ANP. Of deze opiniepeilin gen worden voortgezet, kon be stuurder F. Spangenberg niet zeggen. Het bedrijf telt 240 vas te werknemers en circa 600 op roepkrachten. EMiS werkt met aandeelhouders aan een moge lijke doorstart van delen van de onderneming. Spangenberg verwacht op korte termijn te kunnen zeggen welke delen dat zijn. Sinds 5 maart werd ver geefs gewerkt aan een red dingsplan voor de hele organi- satie.EMiS leed over vorig jaar 3,6 miljoen euro verlies. Het jaar ervoor maakte het bedrijf nog 1,5 miljoen winst.Wegens het verlies werd bestuurder C. Stokx ontheven van zijn functie. Tegelijk vertrok commissaris E. de By. Naar Morissette met Radio 538 Hilversum - Erik de Zwart geeft vrijdag, tijdens zijn uitzending van de Top 40, kaartjes weg voor het uitverkochte concert van Alanis Morissette in Lon den. Bovendien is voor de win naar na afloop van het concert een speciale ontmoeting met Alanis Morissette georgani seerd. De kaarten voor dit unie ke concert worden weggegeven in het kader van de speciale Alanis Morissette week, die nu loopt op Radio 538. Zodra luis teraars het nummer Hands Clean horen, kunnen zij bellen om kans te maken op een spe ciaal Alanis Morissette pakket. De winnaars kwalificeren zich tevens voor de hoofdprijs die Erik de Zwart op 22 maart be kend maakt. De winnaar van deze hoofdprijs krijgt een VIP- trip naar het concert van Alanis Morissette, dat deze zomer in Londen zal plaatsvinden. Wegener-bladen naar de ochtend Hilversum - Drie dagbladen en drie edities van regionale dag bladen van uitgeverij Wegener verschijnen vanaf 15 april in de ochtend. De uitgever heeft dit besloten na uitgebreide studies en lezersonderzoek. Het gaat om de Apeldoornse Courant, het Overijssels Dagblad, het Deventer Dagblad en drie edi ties van het Gelders Dagblad. Na het doorvoeren van deze verandering geeft Wegener in Gelderland en in Overijssel al leen nog ochtendbladen uit. Om de bezorging van de toe komstige ochtendbladen in goede banen te leiden is Wege ner op scholen een wervingsac tie begonnen om nieuwe bezor gers aan te trekken. Lebbis en Jansen zaterdag bij VARA Hilversum - De VARA zendt zaT terdag het nieuwe cabaretpro gramma Hoogwoord van Leb bis en Jansen uit. Daarin praten de twee cabaretiers Dolf Jansen en Hans Sibbel volgens het persbericht 'meer dan ooit op verstaanbare wijze door elkaar'. Het thema van de voorstelling kan volgens de VARA op zijn zachtst gezegd omschreven worden als 'niet smal'. Zelf om schrijven ze het aldus: „Cabaret op het snerp van de schede". (Uitzending 22.45 uur op Ne derland 3). woensdag 20 maart 200 Bussumer Theo Bouman, directeur van Sanoma Magazines, zegt: „On danks de malaise is internet bij de tijdschriften niet meer weg te denken. Het wordt een steeds belangrijker aanvulling". Foto: United Photos De Boer door Frans van den Berg Amsterdam - Het concept van het Nederlandse gossipblad Story is inmiddels ook in België, Tsje chië en vooral Hongarije een suc ces. Binnenkort volgen Roemenië en Kroatië. Maar voor de komen de jaren is het heel goed mogelijk dat Story ook zijn intrede doet in Rusland, Zweden, Denemarken, Noorwegen, Portugal, Spanje, Griekenland en andere Balkan- landen. Deze landen staan namelijk op het verlanglijstje van Theo Bouwman. De 58-jarige Bussu mer staat sinds oktober aan de leiding van Sanoma Magazines. Vanuit een kantoor in Amster dam wordt het oude VNU Tijd schriften (actief in zes landen) aangestuurd evenals de tijd schriften van de nieuwe moe der: het Finse mediaconcern Sa noma. „We hebben twaalf we ken lang wekelijks een uurtje Fins gehad. Maar omdat ik vaak op pad ben, is van het Fins nog weinig terechtgekomen. Dat wordt nog een keer een bijspij ker cursus", voorziet Bouwman, terwijl hij nog een sigaret op steekt. Gelukkig voor hem wor den de vergaderingen in het Ne derlands of het Engels gevoerd. In eigen land is Sanoma op veel terreinen actief. Grote dagbla den, tijdschriften, radio- en tele visiestations, kiosken en boe kenuitgevers maken er deel van uit. „Voor de Europese expansie heeft Sanoma gekozen voor pu bliekstijdschriften. Daarom na men ze ons over van VNU. Bin nen twee tot drie jaar willen we de tweede of derde uitgever van Europa zijn: Momenteel staan we met stip op nummer vijf', verduidelijkt het ex-lid van de Raad van Bestuur van VNU. „Naast tijdschriften moet er nog een tweede internationale poot komen. Dat worden of de edu catieve uitgaven of de distribu tie. In Nederland zijn wij eige naar van Aldipress, dat ook voor derden bladen verdeeld. In Fin land is ook een sterke distribu- tiepoot en onze Franse concur rent Hachette breidt eveneens in deze sector uit." Expansie De eerste tekenen van de expan sie in de tijdschriftentak zijn zichtbaar. In Kroatië is het blad Klik overgenomen en nieuwe bladen staan daar op stapel. Als eerste wordt dat Story. Kroatië moet een opstapje worden naar andere landen van het voorma lige Joegoslavië. „In de Oost:Eu- ropese landen willen we jaarlijks twee tot drie bladen lanceren. De tijdschriftenconsumptie per hoofd van de bevolking is daar nog geen vijfde van de Neder landse markt. Daar zit dus groei in. Alleen is de prijs ook maai' een kwart van onze prijs, terwijl de meeste kosten even hoog zijn. Daardoor zijn we daar erg afhankelijk van adverteerders. Gelukkig groeien de inkomens daar nog wel, zodat de prijs ook omhoog kan." Niet in alle landen kan je een standaardpakket van bladen in troduceren. Dat hangt sterk af van de plaatselijke situatie. Niet alleen de cultuur speelt mee, ook welke concurrentie er is. Voor bladen als Cosmopolitan, Playboy en FHM wordt met li centies gewerkt en niet voor alle landen heeft Sanoma die in handen. Story en het internatio nale stenenblad Beau Monde zijn eigen creaties en daannee makkelijker te introduceren. Story doet het vooral in Honga rije goed met een oplage van 450.000 stuks op een bevolking van tien miljoen. In Nederland is Story goed voor 275.000 exemplaren. Libelle is met 642.000 stuks de grootste van de ruim. 130 bladen die in Hoofd dorp voor Nederland worden gemaakt. Met kleine overnames en vooral het lanceren van nieuwe titels wil Sanoma in Oost-Europa ver der groeien en per land steeds de grootste uitgever zijn. „Ook landen in Zuid-Europa komen in beeld zoals Portugal, Spanje en Griekenland. En wat te den ken van Scandinavië? Sanoma heeft wel de Finse markt in han den, maar we willen ook Zwe den, Noorwegen en Denemar ken in. Dat lukt in die landen al leen via overnames", licht Bouwman de expansieplannen toe. Zelfs Rusland staat op het verlanglijstje, maar daarover houdt de directeur de kiezen nog op elkaar. Feit is dat VNU nog een minderheidsbelang heeft in Independent Media (van Derk Sauer). VNU wil daar wel vanaf. Logisch lijkt het om dat alsnog aan Sanoma over te doen. Ambitie De uitbreidingsplannen en de ambitie van Sanoma Magazines NC Pf< ce. Ge om tot de top drie in Eu ^c. behoren, betekenen dat geld nodig is. Geld voor ringen en overnames. me kan daarvoor nieuwe aai uitgeven, maar dat is u nodig. Eerst worden niet f1 gische bedrijfsonderdele kocht. „Ze hebben in veel onroerend goed e; een keten van Pizza Hut ze sector worden de Brit: ^f1 zeibladen verkocht. Ind ^IC waren we op dat gebied Y' leider en was het winst- ^el Maar die markt is licht"oc dalen en dus was het kiezerl sen nieuwe activiteiten in "e 1 land of het geld gebruikt nieuwe markten als Kroa Behalve met de tijdschrif F' Bouwman dat zijn afdeli geld verdient met bedrijf (zoals voor Achmea), ;'in< koop van merkgebonde ducten en internet. „Q de malaise is internet bij schriften niet meer weg ken. Het wordt een ster langrijkere aanvulling, we nog studeren op mog den om voor bepaalde 01 len geld te vragen. Veri onze bedrijven Ilse en St: na winstgevend, zodat 1 onze hele internetafdelin op het punt zitten datv gaan verdienen." Groot probleem voor int nog wel dat er bijna geen teerders voor te vinden|g.ij ingezakte advertentiema: 19.00 in ieder geval ook de F Nederlandse bladenmarl ,qJ lukkig is het niet zo erg a Oog dagbladen, maar we met 23.11 zeker. Van de omzet kon ^|92 27 procent uit advertei l de rest via abonnemei riope losse verkoop. Op de winimaal de gedaalde advertent uiteraard wel gevolgen. E /CA gen we vooralsnog op d de B kosten tegen het licht i10 Ke den. Moeten we wel zo: dewerkers inhuren en n 10 l dere vacature worden op istaf Ik sluit verdere maatrege uit, maar ontslagen zijn jT'er nog niet aan de orde. |ue.C gaan we er vanuit dat di l0Pe tentiemarkt in de herfite' aantrekt. Dat moeten v nog eens zien", besluit je-d man zijn voorzichtige vumfü ling voor dit jaar. BSSCh NPS toont het mysterieuze creatieve proces van schrijven Hilversum - De Boekenweek is de week van de literaire groot heden. Van auteurs van aanzien die het in die ene periode per jaar behaagt achter hun tekst verwerkers vandaan te komen om zich in het feestgedruis te storten. Maar de openbaring aan het volk moet niet te lang duren, het volgende meester werk wacht immers op voltooi ing. Het motto van de Boekenweek dit jaar is Hebban olla vogala nestas - Verhalen en Gedichten over de liefde. Een stroom aan zoetgevooisde vertellingen heeft de schappen inmiddels over spoeld. Vergeten is dan dat aan de totstandkoming van een ro man, of welk genre dan ook, veelal een dramatische worste ling vooraf gaat. De recensenten hebben al helemaal geen bood schap aan een langdurige, pijn lijke literaire geboorte:-die hak ken het precaire hersenspinsel naar eigen goeddunken onver schrokken in stukken. De BBC-documentaire Lust ver koopt, toont het mysterieuze creatieve proces van schrijven. De auteur Geoff Ryman (1951) wordt gevolgd bij de totstandko ming van zijn roman Lust, dat zijn grote doorbraak moet wor den. De van oorsprong Canade se, in Londen woonachtige schrijver heeft al naam gemaakt in het sciencefictiongenre, maar het is zijn online roman 253 di e veel aandacht trekt en zijn naam vestigt. Uitgeverij Harper Collins wil dan ook zo snel mogelijk een nieuw product van Ryman 'in de markt zetten'. Lust verkoopt volgt de auteur vanaf het begin van het schrijfproces, waarin zich nogal eens dilemma's en regelmatig perioden van writer's block voordoen. Aan de andere kant staat de uitgever, die de bij behorende 'marketingconcep ten' al heeft uitgedacht voordat Ryman het slot van Lust goed en wel op papier heeft. Deadline Een week voor de deadline is Ryman uitgeput, leeg en opge brand. Tot diep in de nacht zit hij dagenlang te broeden op een geschikt einde voor zijn roman. Hij sluit zich op met zijn laptop en neemt vrij van zijn dagelijkse baan als ambtenaar. Zijn literai re talent levert nog niet genoeg op om van te leven. Na jaren lang schrijven in het weekeinde en in de avonduren, raakt de geest onverhoopt wel eens da nig geblokkeerd. Ryman: „Mijn sociale leven is soms net een tv- schema: uiterst strak gepland." Een jaar na de oorspronkelijke deadline, heeft Ryman op aan dringen van zijn uitgever drie verschillende einden aan de ro man gebreid. Uiteindelijk gaat Harper Collins akkoord met het manuscript. Bijna twee jaar na dat de auteur zijn eerste zinnen tikte, wordt Lust feestelijk ten doop gehouden. De verkoopcij fers zijn teleurstellend. En Geoff Ryman ondergaat al weer de gevreesde, geestelijke duurproef die moet leiden tot een volgende roman. Berrit de Lange Lust verkoopt (Uur van de wolf) wordt vanavond om 20.30 uur door de NPS op Nederland 3 uit gezonden. Het schrijven van een boek is vaak een worsteling voor de auteur. Foto: AP MEDIA 8< IK Naam: Jacques d'Ancona Leeftijd: wordt onderzocht door het archeologisch insti tuut Burgerlijke staat: ongehuwd Werk: journalist/presentator Hobby's: theater, lezen en het besturen van organisaties Krant: NRC Handelsblad Tijdschrift: van alles Boek: Vóór een verloren sol daat van Rudi van Dantzig Film: Terms of Endearment Muziek: alles dat met theater en musical te maken heeft Website: zit ik totaal niet in Als je baas van een tv-zender zou worden, wat zou je eerste maatregel zijn? De invoering van een grondig en analytisch programma over theater in de ruimste zin van het woord. Het is belangrijk om daar goed over te berichten. Initiatieven op dit vlak zijn meestal een kort leven beschoren en vaak ook niet zo goed. Zoals dat pro gramma van Angela Groothui zen, dat ook weer net iets te op pervlakkig was. Voor welke presentator of welk programma zet je de radio aan? Voor Frits Spits, Sjors Fröhlich, Dolf Jansen en Felix Meurders. Mensen die over een lichte toets vol ironie en humor be schikken en toch de diepte in gaan. Veelzijdige mensen. Hoe vind je dat je overkomt in de media? Genuanceerd. Voor sommigen ben ik met het blote oog niet te volgen. Daar bedoel ik mee dat ik dingen doe die mensen niet van me verwachten, waardoor ik niet aan een clichébeeld vol doe. Zo ben ik jarenlang voet balscheidsrechter geweest, waarschijnlijk de mooiste hob by die ik ooit heb gehad. Wie bewonder je in je vak? Henk van Gelder van NRC Han delsblad. Hij schrijft over thea ter, net als ik. Mooi van taal en goe'de analyses, zonder voorin genomenheid. En als hij nega tief over iets schrijft, klinkt toch de liefde voor theater er in door. Zo van: jammer dat het niet beter was. Denk je dat je qua werk ooit nog eens iets totaal anders gaat doen? Dat kan ik me niet voorstellen. Er zit al voldoende diversiteit in mijn activiteiten. Welke historische figuur zou je graag hebben ontmoet? William Shakespeare. Iemand die heel veelzijdig over het le ven heeft geschreven en na 400 jaar nog gespeeld wordt in to taal verschillende interpreta ties. Soms lijkt het alleen maar moord en doodslag met die ko ningsdrama's, maar het gaat veel dieper. Wat was je grootste blunder? Nogal onschuldig, maar een keertje niet de scherpte in een antwoord paraat hebben. Ik heb een tijdje met opvallemde brillen rondgelopen. Hans van Willigenburg vroeg me toen in een programma wanneer ik zou overschakelen op contactlen zen. Daar had ik geen gevat antwoord op. Ik had natuurlijk moeten zeggen: Zodra mijn oren eraf vallen. Heb je een bepaalde karakt erei genschap van je vader of moe der overgenomen? Van mijn moeder de drive om er altijd maar te zijn en niet ge woon niets te kunnen doen. Van mijn vader leven met be leid, zuinigheid en beheer. Met wie zou je liever niet aan spoelen op een onbewoond ei land? Met Pim Fortuyn, want hij is net zo'n drammer als ik. We zouden elkaar binnen de kort ste keren met wrakhout te lijf gaan. Nederlandse musicals zijn, het floppen van Grace daargelaten, een enorm succes. Als jurylid bij de föhn Kraaykamp Musical Awards maak je volgende maand weer een paar mensen blij. Belangrijk zo'n prijs? Voor de mensen die in musicals spelen staat dat toch leuk op hun c.v. Degenen die nu zijn genomineerd zijn overigens al lemaal heel goed, niet alleen straks de winnaar. Cabaretier Thomas van Luyn die het vorig jaar voor zijn rol in Little Shop of Horrors nét niet werd, heeft daar in zijn nieuwe show een mooi nummer over. Als geno mineerde ben je eventjes een ster, maar als je het vervolgens niet wordt ben je weer gewoon net zo'n loser als daarvoor. Een heel grappig nummer is dat. Herman Elzinga Vooral Melkert en Dijkstal zullen morgen verbaal zwaar bewapend naar Rotterdam afreizen. Daar wacht voor de tweede keer deze maand hun grote kwelgeest Pim Fortuyn. En net als vorige keer schuiven ook De Graaf, Rosen- möller en Balkenende aan voor het lijsttrekkersdebat. Deze keer is 2Vandaag de gastheer. Zal de confrontatie opnieuw desastreu ze gevolgen hebben voor de ge vestigde Haagse orde, of is de schade dit keer te beperken? door Berrit de Lange Hilversum - „Natuurlijk zullen we even terugkomen op het de bat van 6 maart", zegt 2Van- daag-presentator André Zwart- bol, die samen met collega Fer dinand Fransen het lijsttrekkers debat leidt. „We zullen dat pro beren te doen met een beetje humor, na alle commotie ont kom je er niet aan." 2Vandaag heeft de Erasmus Universiteit in Rotterdam uitge kozen om het debat te voeren. Het wordt in de middag opge nomen en vervolgens gaat het om half zes de buis op. Vooral bij de PvdA en de WD is de klap van het eerste debat hard aan gekomen, merkten de journalis ten tijdens de voorbereidingen. De hooggeachte lijsttrekkers Ad Melkert en Hans Dijkstal wer den na de gemeenteraadsverkie zingen verpletterd onder de kri tiek op hun onkunde en, nog er ger, hun aperte onwil Fortuyn serieus van repliek te dienen. Uitgezakt en uit de gunst, zo luidde de conclusie van het rampzalige nachtelijke debat. „Iedereen is enorm bang dat al les opnieuw draait om For tuyn", aldus Zwartbol. „Cam pagneleiders hebben dat ook te gen ons gezegd. Maar de lijst trekkers zijn er zelf bij. Ik zou te gen de politici willen zeggen: als je overschreeuwd dreigt te ra ken, grijp dan zelf in." Maar niet iedereen zit te wach ten op een korte terugblik. De woordvoerder van Hans Dijk stal: „We krijgen de vragen van te voren nog door, maar de on derwerpen zijn ons al meege deeld. Het debat van twee we ken geleden stond daar niet tus sen." Hij hoopt dat het gesprek beter geleid wordt dan vorige keer, toen Paul Witteman dat deed. „Ons is toegezegd dat het debat vandaag primair op de in houd is gericht. Bovendien is dit een lijsttrekkersdebat, het vorige was een gesprek naar aanleiding van de uitslag van de gemeente raadsverkiezingen. Dat is een wezenlijk verschil, omdat de discussie nu gericht is op de Tweede-Kamerverkiezingen." Volgens de interviewers is er nu ook meer stof tot discussie. Zwartbol: „Het verschil is dat Fortuyn vorige keer net een enorme winst had behaald. In middels zijn we twee weken ver der en is er een boek van For tuyn verschenen. Vooral Dijkstal en Melkert zullen zwaar bewa pend zijn. Daardoor krijgt de bijeenkomst extra lading. Je ont komt niet aan het politieke spel, maar het mag ook wel weer eens ergens over gaan." En dat zal tijd worden ook. De paarse politici en de opposan ten van Groenlinks en CDA moeten Fortuyn eindelijk eens zien te ontmaskeren, zegt me dia-adviseur en voormalig poli tiek verslaggever Charles Huijs- kens. „In de aanval gaan en de kijker zijn zwakke piel zien. En dat zijn er nol Pim is humorloos, ijdeJ ner', een amateur-poll geen goede schrijver. 7 gehakt maken van die n Huijskens heeft daai simpele les voor de I' ren: „Zoals prins 'mijn core business i' doorknippen', moeten i! ci zeggen: 'mijn core bu debatteren'. En dan ook tot teen uitstralen dat plezier bezig zijn met hi activiteit. Met hart en zie Als je dat niet kunt of vi je de politiek niet inga Huijskens. „Die krainj Tot 6.01 zogenoemde Jip en Jann waarvan Dijkstal zich 1 QQpp bedienen, is denigrenf l+,0||a| de kiezer. Het hoort bij ramma om duidelijke taal te spi Tot 23. hoorde Melkert de och J^P' het vorige debat zeggen 0 a 'imago inderdaad wat amendeerd'. Veel te i naai me keld. Zeg toch gewooi Babetti een flinke kras hebt opgi em van imuzie ZVandaag wordt mot, 123.00 17.30 uur door TROS/B- derland 2 uitgezonden.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10