Massale inval in de bouw IETS fi Israëlische leger weg uit Palestijnse gebieden Europa's beste goudsmid is sieraden kwijt Katwijkers stemmen voor behoud vliegkamp Leidsch Dagblad 1 Recordverlies betaald voetbal Slachtoffers busongeval terug in Nederland iccinatie tegen :ningokokken w gint al in juni Onderzoek naar fraude Leidsch Dagblad De Engelse vos t« jegrijpt er liets meer van t"k Verwennerij e, 10 orde m iengelaar IK Ondernemers eggen bom onder HfAO-akkoord (Mannengroep ïooo zwaait i". gespreksleider uit iigenaar van looiberg zet trijd voort tlphense Jljee Croup s failliet NR. 42877 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG €1,50 dinsdag 19 MAART 2002 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad SPRINTERS S verkopen? 072-5196868 zeist/anp - Het gaat slecht met het Nederlandse betaalde voet bal, zo blijkt uit de jaarcijfers van de KNVB De 36 clubs leden het afgelopen seizoen een ver lies van ruim 26 miljoen euro. Nog nooit is het verlies van de clubs zo groot geweest. De KNVB omschrijft de cijfers als 'zorgwekkend'. Ter vergelijking: in het seizoen 1992/'93 boekte het betaalde voetbal een winst van 25,6 mil joen euro. Daarna werd het minder. Vanaf het seizoen 1997/'98 werd er voor het eerst verlies geleden: 7,4 miljoen eu ro, en over de jaargang 2000/2001 dus 26,2 miljoen. Woordvoerder Rob de Leede: „De kosten van de clubs zijn de pan uitgerezen. Spelers zijn steeds duurder geworden. Er moetep nu worden gekozen: grote selecties met minder dure spelers of kleinere selecties." Hoe zorgwekkend de cijfers zijn kan Gerard Slager, directeur van de werkgeversfederatie FBO, niet zeggen: „Die totaalcijfers zeggen me niets, het ligt eraan hoe ze zijn verdeeld." Pagina R9: Zeker tweehonderd profs raken baan kwijt Rotterdam - Een Boeing 757 met aan boord 26 Ne derlandse gewonde buspassagiers landde vannacht op Rotterdam Airport. Op het vliegveld stonden ambulances en taxibusjes klaar om de slachtoffers van het busongeval bij Metz in Frankrijk over te brengen naar het Universitair Medisch Centrum Utrecht en andere bestemmingen. Het transport was een tijdrovend karwei. Sommige gewonden moesten per brancard uit het vliegtuig worden ge haald, anderen bewogen zich, gadegeslagen door enkele verslaggevers en cameraploegen, voort op krukken of per rolstoel. Het UMC in Utrecht heeft een medisch team van 75 man paraat staan voor de opvang van de gewonden. Pagina Binnenland 1: Oorzaak van busongeluk blijft mysterie. Foto: ANP/Olaf Kraak amu Dazai let zijn slechts de nisluKkêlingen die 1 eweren dat alle pensen gelijk zijn Winnende ontwerpen gestolen bij snelkraak in juwelierszaak Oude Wetering "ép n De landelijke vaccina- "mpagne tegen me- cokken-C begint al in juni j( dit jaar. Dat heeft minister uu it van volksgezondheid gis- bekendgemaakt. De mi- r streeft ernaar om nog nj de zomervakantie alle jon- t van 15 tot 18 jaar - de j jdsgroep die het grootste ri- l 'w loopt - te hebben ingeënt. ieptember kan vervolgens len begonnen met de vacci- van de kinderen tussen de laanden en 5 jaar. De overi- jj inderen volgen daarna. De Aster wil dat de vaccinatie te- meningokokken-C vanaf 1 imber standaard onderdeel -uitmaken van het rijksvac- ,/0 ieprogramma. Dat bete- stn dat alle baby's van 14 ,([l nden een inenting krijgen, andelijke inenting zou oor- ikelijk pas eind dit jaar be- pi. Maar 'het beleid is inge- door de actualiteit', aldus woordvoerder van het mi ne. Overigens ontkent hij a een direct verband is tus- de recente besmettingen meningokokken in Hazers- le-Dorp, Warmond, Lei- Waddinxveen en Zoeter- .,Het gaat niet om een be- de regio, maar om het lan- beeld. Het aantal be ien neemt overal toe." ter heeft tot nu toe drie besloten tot spoedvaccina- 1 lie vooruit lopen op de lan- campagne. In drie Bra- gemeenten werden in to- ruim 8000 kinderen gevacci- In Hazerswoude-Dorp 240 jongeren antibiotica iend nadat zich in het imf hvee gevallen van besmet- hadden voorgedaan, waar- 17-jarige jongen kwam te len. In dit geval vond de er spoedvaccinatie niet omdat er met twee be- M Öngsgevallen volgens de fin van Volksgezondheid sprake is van een cluster, bezorgde ouders hebben itste tijd hun kinderen al rfjj inenten. Op dit moment zt 'en de kosten daar\'an - on- n ef 40 euro - nog volledig in 1/0 tltg gebracht bij de ouders. luw de inentingscampagne tt, wordt het vaccin gratis eschikking gesteld. Het toe ft van de prik kost tussen in 10 euro. door Janneke Oijke oude wetering - De twee medailles heeft hij nog. Maar de prachtige sieraden waarmee Jacco Kolijn uit Oude Wetering in 1995 Ne derlands en Europees kampioen goudsmid werd, zijn weg. Gestolen bij een snelkraak in de juwelierszaak van hem en zijn vader aan de Kerkstraat in Oude Wetering. Wat er pre cies weg is en hoeveel de waarde van de buit was, is niet zo belangrijk, zeggen ze. Maar dat de twee winnende hangers zijn gestolen, daar zijn ze kapot van. Het was zaterdagochtend om tien minuten over vier, toen de ouders van Jacco van schrik rechtop in bed zaten. „Wij wonen bo ven de zaak", zegt vader Koos Kolijn. „Het leek alsof er een bom afging, zo luid was de klap." Zijn vrouw dacht in eerste instantie dat er op straat twee auto's tegen elkaar knalden. „Maar we wisten al snel dat dat niet zo was, want de sirenes van de alarmin stallatie gingen af. Binnen een halve minuut hoorden we een auto wegrijden. Toen de alarmcentrale ons belde om te vragen wat er aan de hand was, waren de daders al gevlo gen." Beneden wachtte vader Kolijn een chaos. De inbrekers waren met htm wagen achteruit door de deur gereden. De vloer van de zaak was bezaaid met glas. „Van de klap schoot dit deurtje open", zegt Kolijn, terwijl hij wijst op een vitrinekast. „Er ston den enkele sieraden in tentoongesteld. Ze konden ze zo inladen." Onder de gestolen sieraden bevonden zich de twee juweeltjes van Jacco Kolijn. De han gers zijn de trots van de familie. In 1995 won Jacco de nationale finale in zijn vak met het ene sieraad, en plaatste zich daarmee voor de 33ste Internationale Beroepenolympiade in Lyon, die elke twee jaar wordt gehouden. Daar smeedde hij een tweede hanger. Het lukte hem niet een Koreaan (goud) en een Thai (zilver) te verslaan, maar niemand nam hem dat kwalijk omdat de deelnemers uit het Verre Oosten al bij voorbaat waren ge noemd als mogelijke winnaars. Jacco kwam weg met het brons en werd daarmee Euro pa's beste goudsmid. Het leverde hem on der andere een bezoekje aan premier Kok in het Catshuis op. Pagina R7: 'Symbolische waarde krijg je nooit terug' katwijk - Katwijkers kunnen de komende week opnieuw naar de stembus. Dit keer om te 'stem men' tegen het volbouwen van vliegkamp Valkenburg. Dat kan door een handtekening te depo neren in blauwe haringtonnen, die op tal van plaatsen in het dorp worden neergezet. Het initiatief voor deze actie wordt genomen door een groep bezorgde burgers onder leiding van H. Moolenburgh. De Kat wijkers willen de handtekenin gen voor 15 april, als de tweede ronde van het debat in Den Haag over het al dan niet sluiten van Valkenburg wordt gevoerd, aanbieden aan de leden van de Tweede Kamer. Eerder werden al in Wassenaar en Valkenburg massaal handte keningen ingezameld tegen het sluiten en vervolgens bebouwen van het marinevliegkamp. Die zijn inmiddels aangeboden in Den Haag. De Katwijkers willen op de valreep ook een duit in het zakje doen door nog een grote hoeveelheid handtekenin gen op te halen. „Dat is wel laat, maar niet te laat. Het is nu een cruciale tijd, vlak voor het debat in de Tweede Kamer. Nu leeft het, ook in Katwijk", aldus T. Guijt namens de Katwijkse ac tievoerders. Zij wijst erop dat de discussie over het al dan niet openhou den van Valkenburg erg span nend wordt. De WD is altijd al tegen het bebouwen van het Haringtonnen worden 'omgebouwd' tot stembus door ze te beplakken met een foto van het vliegkamp. Foto: Henk Bouwman vliegkamp geweest, het al lange re tijd verdeelde CDA helt steeds meer naar openhouden, terwijl ook de PvdA nu gaat twijfelen. „Het gaat om 'een paar stem men. Dus die handtekeningen kunnen best helpen", meent ac tievoerster Guijt. De Katwijkers hebben nog even getwijfeld of ze ook in Rijnsburg, eveneens een gemeente die te gen het volbouwen van het vliegkamp is, actie zouden on dernemen. Maar door gebrek aan mankracht gebeurt dat niet. In Katwijk worden de blauwe stembussen vandaag in het dorp verspreid. Zaterdag staan de actievoerders op verschillen de plekken in het dorp, zoals bij de Konmar en de Noordzeepas- sage, om nog meer handteke ningen in te zamelen. den haag-rijswijk/anp - Politie en justitie hebben vandaag op grote schaal invallen gedaan bij tientallen bouwbedrijven. De huiszoekingen vinden plaats in het kader van het strafrechtelijk onderzoek naar fraude in de bouwwereld en daarmee samen hangende corruptie. Volgens het openbaar ministerie (OM) worden op meer dan 45 plaatsen doorzoekingen gedaan. Bij de actie zijn meer dan 500 opsporingsambtenaren, 36 offi cieren van justitie en zeven rechter-commissarissen betrok ken. Bouwconcern HBG heeft beves tigd dat politie en justitie in zijn kantoor in Gouda een inval heb ben gepleegd. Ook bij de Gro ningse Koop Groep en in kanto ren van het Rosmalense bouw bedrijf Heijmans zijn invallen geweest. Onder meer het kan toor van Koop in Eelde zou doelwit zijn geweest. Die bedrij ven willen vooralsnog niets zeg gen. Justitie hoopt bewijzen te vin den voor oplichting, valsheid in geschrifte, belastingfraude, overtreding van de Wet econo mische mededinging, omkoping en ambtelijke corruptie. Het onderzoek naar de bouw fraude is begonnen nadat voor malig technisch directeur A. Bos van het bouwbedrijf Koop Tju- chem in november vorig jaar een zogeheten schaduwboek houding aan justitie overhan digde. Daaruit zou blijken dat in de bouwwereld illegale prijsaf spraken zijn gemaakt en prijzen voor bouwprojecten kunstmatig werden opgedreven. Bouw ligt plat in vijf gemeenten rotterdam/gpd - BoUWVak- kers hebben vanochtend op vijf verschillende plaatsen in het land het werk neergelegd om CAO-eisen kracht bij te zetten. De estafette-acties die naar verwachting langere tijd kunnen duren, begonnen in de regio-Rotterdam, Breda, Amsterdam, Eindhoven en Geleen. Het CAO-overleg is stukgelopen op de reiskos tenregeling. Ook weigeren de bouwwerkgevers de lonen te verhogen. De stakers zullen volgens de bouwbonden na 2-4 dagen het stokje doorge ven aan andere collega's. Het onderzoek naar de bouw fraude wordt uitgevoerd door het landelijk parket en staat on der leiding van drie officieren van justitie. Het rechercheteam bestaat uit 30 rechercheurs van het Korps Landelijke Politie diensten en interregionale frau deteams, fiscale opsporings ambtenaren van de FIOD-ECD en opsporingsambtenaren van het ministerie van VROM. Aan het onderzoek naar corruptie werken zestien rijksrecher cheurs. Miss Nederland op lijst-Fortuyn Rotterdam - Irena Pantelic, Miss Nederland van 2001, staat op de kandidatenlijst van Lijst Fortuyn voor de Tweede-Ka merverkiezingen. Zij staat op de 34e plaats. Om te bewijzen dat Fortuyn en de zijnen niets te gen allochtonen hebben, prij ken ook namen van Marokka nen en Surinamers op de lijst, die donderdag wordt gepresen teerd. Pagina Binnenland 1 Halfbroer: Osama leeft en is gezond Washington - Osama bin Laden leeft. Dat heeft een halfbroer van 's werelds meest gezochte terrorist voor CNN gezegd. Vol gens Sjeik Ahmad is het ook niet waar dat Osama zou lijden aan een ernstige nierziekte. Ah mad zei tevens dat hij niet ge looft dat zijn halfbroer achter de aanslagen van 11 september zit. „Ik ken hem en ik weet hoe zeer hij God vreest", aldus Ah mad. Hij en Osama zijn kinde ren van dezelfde moeder. Man met tbs in Utrecht ontsnapt utrecht - Voor de tweede keer in twee maanden is afgelopen weekeinde een man met tbs ontsnapt uit de Van der Hoe- venkliniek in Utrecht. Het mi nisterie van justitie gaat onder zoeken of de ontsnappingen het gevolg zijn van een 'beveili gingsprobleem' bij de kliniek. De vuurwapengevaarlijke man is nog voortvluchtig. Enorme ijsplaat breekt af in zee Auckland - Een reusachtige ijs- plaat die deel uitmaakte van Antarctica is afgebroken en in de vorm van duizenden ijs- schotsen in zee terechtgeko men. Volgens deskundigen is het opwarmen van de aarde de oorzaak. Amerikaanse gezant Zinni noemt gesprekken 'bemoedigend' jeruzalem/anp-afp-dpa - De Israëüsche strijdkrachten hebben zich afgelopen nacht teruggetrokken uit alle Palestijnse gebieden die ze nog bezet hielden. Dat heeft een woordvoerder van het Israëü sche leger vanmorgen gezegd. Palestijnse bronnen meldden echter dat Israël nog niet volledig weg is uit de Gazastrook. In Bethlehem op de Westeüjke Jordaan- oever namen leden van de Palestijnse veiligheidsdienst de controle over het ge bied over van het Israëüsche leger. Israël had de strijdkrachten gisteren opgedra gen zich terug te trekken uit de autono me Palestijnse gebieden. De regering-Sharon nam dat besluit kort nadat hoge Israëüsche en Palestijnse functionarissen overleg hadden gevoerd over de spanningen in de regio. De Pa- lestijnen maakten tijdens dat gesprek kenbaar dat ze pas over een bestand wil len praten als het Israëüsche leger zich uit aüe autonome Palestijnse gebieden heeft teruggetrokken. Het overleg tussen de Palestijnen en Isra- eUërs kwam tot stand op initiatief van de Amerikaanse gezant Zinni. Hij is in het Midden-Oosten om een bestand te berei ken tussen Israël en de Palestijnen. Na afloop zei Zinni dat de eerste gesprekken 'bemoedigend' waren geweest. Israël en de Palestijnen hervatten het overleg mor gen. Ook de Amerikaanse vice-president Che ney was gisteren in Israël, de laatste stop op zijn elfdaagse reis door de regio. Die was bedoeld om Arabisch begrip te kwe ken voor een harde aanpak van het Iraakse bewind van Saddam Hussein. Als dat begrip al zou bestaan, dan is dat tij dens Cheney's reis niet openfijk geble ken. De Arabische staten hebben echter duidelijk laten weten geen aanvaüen op Irak te wülen. Saudi-Arabië weigert naar verluidt iedere medewerking. Leden van de Palestijnse Autoriteit waren aanvankeüjk niet te spreken over Cheney, omdat die in zijn agenda geen ruimte vrij maakte voor een ontmoeting met de Pa lestijnse leider Arafat. Vanochtend ver klaarde Cheney toch bereid tot een ge sprek met Arafat te zijn. Ondanks al het overleg heeft het conflict afgelopen nacht opnieuw levens geëist. Een Palestijnse schutter opende vanmor gen in het noorden van de Jordaanvaüei het vuur op enkele Israëliërs. Een van hen werd gedood, drie anderen raakten gewond. Israëlische militairen schoten de Palestijn dood. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 MD V (ivm controle nabezwgng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau B< iMomatscf* be*alng s m*i Handtekening: 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl EXT

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1