12.5® Nederlanders komen om bij busramp Superbaby voordeel! FEI3D i -t- Leidsch Dagblad 1 €uro Historisch verlies van 7,5 miljard voor KPN Corus stoot rendabele aluminiumdivisie af ACTIEWEEK GRILLBURGER Acht doden bij botsing in Metz Verdachte van moord op Cools pleegt zelfmoord Operatie Anaconda loopt op einde Uytdehaage boekt historisch succes Leidsch D< *blad lAido grijpt ijn kans tegen leerenveen ippermachtig tatwijk komt niet tot scoren ET WOORD A. Scott Peck wijfel is vaak het egin van wijsheid uister Cheney ar Israël zalem - De Amerikaanse vi- ist resident Dick Cheney komt k< laag aan in Israël ter afslui- >k van zijn rondreis door het i den-Oosten. Hij spreekt on- :n inderen met premier Sha- fi Cheney zal vermoedelijk een ontmoeting hebben .1 de Amerikaanse gezant het Midden-Oosten, An- lyZinni, die een staakt-het- ii n probeert te bewerkstelli- k< tussen Israël en de Palestij - pi De Israëlische media heb- n gemeld dat de vice-presi- ook gesprekken gaat voe- tt net hoge Palestijnse func- irissen. .1 na Buitenland \c litie wil nieuwe tangasgranaat nJHAAc - Poütie en mare- nt 'ssee willen een nieuwe ïgasgranaat gaan gebrui- d Dit nieuwe projectiel clidt tot boven de hoofden ui relschoppers geschoten en tj dan uiteen in kleine pak- el s. Zo verspreidt het traan- tich beter dan met het oude te tem. Ook kunnen betogers granaten niet naar de politie ai gooien. ir e inke boer od in Zimbabwe n' ii - Een blanke boer is ichtend vermoord vlakbij 111 boerderij. Naar verluidt d hij aangevallen door men de die zijn boerderij hadden 'l en zogenoemde 'oorlogs tanen'. Een woordvoerder de boerenbond CFU zei dat ']k van de boer op zijn derij werd gevonden, 40 ki- 9 rter ten zuidwesten van Te. Hij was door het hoofd loten. Het is de tiende Ji^e boer die is vermoord aanhangers van president abe twee jaar geleden ille- boerderijen van blanken Men te bezetten. serieuze kant n eën gezellig oeifestijn lijnlands .yceum wil kpollohal houden ^.Overwegend _J droog ESScxtdw 10/12° j|4/5 Nederlanders meren luxere loterhammen Augabe vecht egen spoken lit verleden Nans Wiegel: loemerang van de WD hamburger met frisse saus en ijsberg sla Geldig van I8 t/m 24 maart den haag/gpd - KPN heeft het afgelopen jaar afgesloten met een verlies van 7,5 miljard euro. Het historisch grote verlies ontstond vooral door een afwaardering van 13,7 miljard euro op de Duitse doch ter E-Plus. Het mobiele telecombedrijf is sinds de aankoop door KPN (voor 20 mil jard euro) sterk in waarde verminderd. KPN bezweek vorig jaar bijna onder zijn torenhoge schuldenlast. In oktober werd bekend dat het concern meer dan 5000 mensen wilde ontslaan. De nieuwe top man Scheepbouwer moest het telecom- concem van de afgrond redden. Onder zijn leiding liep de nettoschuld in 2001 uiteindelijk terug van 22 naar 15,7 miljard euro. Scheepbouwer wil de schuldenberg dit jaar verder terugdringen naar 14,9 miljard. De belangrijkste bijdrage aan de omzet groei (65 procent) kwam afgelopen jaar van KPN Mobile. Meer abonnees en de consolidatie van E-Plus en KPN Orange zorgden voor de groei. Het aantal mobie le klanten steeg van 12,1 miljoen eind 2000 naar 13,7 miljoen eind vorig jaar. Het vaste net liet afgelopen jaar een om zetstijging van 419 miljoen euro zien. De winstmarge op het vaste net daalde door lagere prijzen en gestegen netwerkkos ten. Voor de in oktober aangekondigde reor ganisatie heeft KPN 676 miljoen euro uit getrokken. De reorganisatie moet leiden tot het vertrek van 5280 werknemers. Door een loonoffer van het zittend perso neel en de grote belangstelling voor de vrijwillige vertrekregeling bleef het aantal gedwongen ontslagen beperkt tot 2900. Eind 2001 had KPN 5310 minder uitzend krachten in dienst en waren er 550 min der eigen werknemers vergeleken met ju ni 2000. Dat laatste ging voornamelijk door natuurlijk verloop. Pagina Economie: Omzetgroei dit jaar onder de tien procent Set a 3 Petit Bateau rompers diverse maten van 18.13 naar maandag l8 MAART 2002 Dagblad parijs/gpd - Bij een botsing tus sen een vrachtwagen en een Ne derlandse bus in de buurt van het Noord-Franse Metz zijn de afge lopen nacht zeven Nederlanders omgekomen. In totaal vielen er acht doden, onder wie ook de vrachtwagenchauffeur. Het ongeluk gebeurde toen een Italiaanse vrachtauto door nog onbekende oorzaak door de middenberm reed en op de ver keerde weghelft terechtkwam. Hij ramde daar frontaal de Ne derlandse touringcar. Zeker 27 inzittenden van de bus zijn met verwondingen in ziekenhuizen in Metz en Nancy opgenomen. Twee van hen zijn er zeer ern stig aan toe. De verongelukte touringcar was door reisbureau Bizz Travel uit Groningen ge huurd bij busbedrijf Lanting uit Klazienaveen. In totaal waren er 61 inzittenden. De reizigers hadden een week eind doorgebracht in het Franse skioord Valmorel in de Haute Savoie en waren op weg naar huis. Over de oorzaak van de ramp wil de politie in Metz nog niets zeggen. Een woordvoerder van het departement Moezel sloot uit dat de vrachtwagen in een slip was geraakt. „Het weg dek was kurkdroog en dit deel van de snelweg was goed ver licht. Alles wijst er op dat de chauffeur van de vrachtwagen in slaap is gevallen of een black out heeft gehad." De frontale botsing was volgens ooggetuigen van een ongekende heftigheid. De blauwe dubbel dekker is tot schroot geredu ceerd en de cabine van de vrachtwagen werd vijftig meter van de aanhanger aangetroffen. Reddingswerkers onderzoeken de verongelukte Nederlandse touringcar, die vannacht op de snelweg bij Metz in botsing kwam met een Italiaanse vrachtwagen, die op de ver keerde weghelft was geraakt. Foto: AP/Philioppe Gisselbrecht Hulpverleners waren anderhalf tot twee uur in de weer om alle passagiers uit de wrakstukken te halen. In het Bon Secours-ziekenhuis in Metz en in de brandweerka zerne in dezelfde stad zijn ruimten ingericht waar eerste psychologische hulp wordt ge boden. Daarbij zijn ook verta lers ingeschakeld. Kort na de botsing werd eerste hulp ver leend door enkele Nederlands artsen die in een achteropko mende bus zaten van Veenstra Reizen uit het Friese Buiten post. Het ging om een groep chirurgen en operatiepersoneel van het Albert Schweitzerzie- kenhuis uit Dordrecht. Zij wa ren op de weg terug van een weekendreis met de perso neelsvereniging. Over de identiteit van de doden en gewonden zijn tot nu toe geen mededelingen gedaan. Pagina Buitenland: Bus stukken veiliger dan auto,vliegtuig en trein' brussel/anp - De Belgische oud-minister Alain van der Biest, verdachte van de moord op de vroegere socialistenleider André Cools, heeft gisteravond zelfmoord gepleegd. Dat is vanochtend bekendgemaakt. De al lange tijd zwaar depres sieve Van der Biest nam in de woning van zijn moeder in het Waalse Grace-Hollogne een overdosis medicijnen in. De ex-minister van pensioen zaken liet alleen een afscheids brief aan zijn vrouw na. Met de dood van Van der Biest komt de toedracht over de moord op Cools in 1991 waarschijnlijk nooit meer aan het licht. Van der Biest werd 58 jaar. Hij werd in 1996 al aangehouden als mogelijke opdrachtgever. Na enkele weken kwam de so cialist echter weer vrij. De poli ticus, dichter en romanschrij ver was minister van pensioen zaken van 1988 tot 1990. In die periode raakte hij zwaar aan de drank. Daarbij zorgde hij ooit voor een politiek en diploma tiek incident door na een toe spraak in dronkenschap in Noorwegen op de terugweg in Denemarken politiek asiel aan te willen vragen. Kort daarna werd Van der Biest overgeheveld naar het Waalse regionaal ministerie, waar hij de verantwoordelijkheid kreeg voor grote openbare aanbeste dingen. Cools zou het vermoe den hebben gehad dat zijn vroegere leerling daar onder invloed kwam te staan van maffiose organisaties, die uit waren op grote overheidsop drachten. De in Luikse socialis tische kringen oppermachtige Cools wilde hem daarom in een volgende periode niet be noemen tot minister. Pagina Buitenland: Van der Biest neemt geheim mee graf in NR. 42876 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 door lian Sluis londen/ljmuiden - CorUS wil zijn aluminiumproductie verko pen. Het Brits/Nederlandse staalconcern heeft dit vanmor gen in Londen aangekondigd bij de presentatie van de jaarcijfers. De aluminiumfabrieken zouden volgens kenners ongeveer 1,6 miljard euro moeten opbren gen. Corus boekte over 2001 een verlies van 665 miljoen euro. De enige winst die Corus boekte kwam van de aluminiumpro ductie (94 miljoen euro) en van de productie van roestvrij staal (5 miljoen euro). De staalactivi- teiten noteerden een verlies van 721 miljoen euro. Voor de twee de helft van dit jaar verwacht het staalbedrijf te kunnen profi teren van een verbeterde situa tie op de staalmarkt en de reor ganisatie in het Verenigd Ko ninkrijk. Volgens Corus-topman T. Pedder wordt de aluminium divisie (wereldwijd 5.700 werk nemers) in de etalage gezet om dat een 'groeistrategie nastreven met steeds sterker wordende marktleiders, moeilijker wordt'. Corus is op dit moment de vijf de producent van aluminium. Vakbond CNV Metaal en Elektro zegt in een reactie 'zeer ge mengde gevoelens' te hebben bij de verkoop van de alumini umdivisie. De bond wijst erop dat juist de 'multimetaalstrate- gie' een van de belangrijkste re denen was voor British Steel en Hoogovens om enkele jaren ge leden te fuseren. (advertentie) (advertentie) bagram/afp- rtr - De grote mi litaire operatie tegen bases van al-Qaeda en de Taliban in het grottenstelsel in de bergen bij Shahi Kot is bijna afgerond. Dit heeft de Amerikaanse generaal Franks, die de zogeheten ope ratie Anaconda leidde, vandaag bevestigd. „Operatie Anaconda zal bin nen twaalf uur zijn afgerond", zei Franks op de Afghaanse luchtmachtbasis Bagram. Hij reikte daar medailles uit aan militairen die meededen aan de tweeëneenhalve week du rende gevechten in en rond de grotten. De laatste grote actie eindigde woensdag toen Afghaanse, Amerikaanse en Canadese troepen grotten en loopgraven bij Gardez bestormden. Daarna concentreerden de militairen zich op een guerrillaoorlog te gen kleine groepen strijders van de Taliban en het terroris tennetwerk al-Qaeda. Een kapitein van het Ameri kaanse leger zei dat de militai ren van de coalitie tegen het terrorisme het afgelopen week einde ongeveer dertig grotten hebben geïnspecteerd waarin strijders van de Taliban en al- Qaeda zich schuilhielden. Daarbij is 'kostbaar materiaal' in beslag genomen: munitie, voedsel, kledingstukken en tal rijke 'gevoelige documenten'. Ook zijn er agenda's en pas poorten van buitenlanders aangetroffen. De inspectie van de grotten 'maakt het ons mogelijk te we ten hoe zij functioneren en maakt het ons mogelijk hen beter te bestrijden', aldus kapi tein Steven O'Connor. In de bergen bij Arma in het oosten van Afghanistanbevinden zich volgens de kapitein nog vijf honderd militairen van de coa litie. heerenveen/anp - Jochem Uyt dehaage heeft gisteren in Hee renveen een historisch succes geboekt. Als tweede Nederland se schaatser en als vierde ter wereld wist hij na de Europese titel en olympisch goud ook de wereldtitel allround in één sei zoen binnen te halen. Ard Schenk was de laatste die daar in slaagde, in 1972. Schenk behaalde destijds drie maal goud op de Spelen. Uyt dehaage kwam dit jaar in Salt Lake City tot twee maal goud en een keer zilver. De Noor Hjalmar Andersen presteerde in 1952 hetzelfde als Schenk twintig jaar later: beide titels en drie keer goud. De Oostenrijker Fred Anton Maier reed op de Spelen van 1968 naar een olympische gouden medaille op de 5 en zilver op de 10 kilo meter. Uytdehaage verwees in Hee renveen de Rus Dimitri Sjepel en de Amerikaan Derek Parra naar respectievelijk de tweede en derde plaats. De Utrechter moest gisteren op de afsluiten de tien kilometer 3,22 seconden goedmaken op Sjepel. Dat lukte hem ruimschoots. Met een puntentotaal van 152,482 ver beterde Uytdehaage ook nog het wereldrecord op de grote vierkamp. Dat was in handen van Rintje Ritsma (152,651). Carl Verheijen, tweede op de tien kilometer, eindigde op het WK als vierde. Gianni Romme, de derde Nederlandse deelne mer, haalde de slotafstand niet Hij werd zaterdag op de 1500 meter gediskwalificeerd wegens een foutieve wissel. Pagina Si: Uytdehaage nu in select gezelschap Jochem Uytdehaage bespringt het erepodium. Op de achtergrond kijkt de winnares bij de vrouwen, Anni Friesinger, toe. Foto: ANP/Juan Vrijdag Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bj auumatsefte beetng s mji Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Oagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl Waar haal je de energie vandaan? BELGIË DUITSLAND Luxembt Parijs0 I .frankrijk/ feaux Ly°n

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1