Bouw ontkent aantijgingen ii r w o r» - ei, 3 Weer twee jaar cel geëist tegen seropositieve Rijnwoudenaar "<CV CDA nek-aan-nek met PvdA r kɧi Leidsch Dagblad wwwd 23T0P.NL' VAN ROY EN VISSERS C.S. 'Geen corruptie onder ambtenaren' A-U u M .V: v fr f 'Tm Beregoeie kunst Schaatsprijs vernoemd naar Van 't Oever vervallers slaan met explosief gat in geldwagen Schiphol niet verlost van Russische 'herriebakken' 4 Leidsch Dagblad ijnwoude was ilatig met ocht in fietspad' liljoenentekort igt voor Ie Zijl Bedrijven Ie Roskam in atwijk mag nog iet verbouwen nderbaarlijke hezing door dentherapie irman Finkers erkt in alle rust an comeback dney 1. Harris Itvan dingen die we oben gedaan, wordt nacht door de tijd; leen spijt van dingen e we niet hebben daan, blijft altijd ren sterk Later regen ZO n wat voor lereld leeft ie Fortuyn?' let stinkt in uitsland weer aar corruptie NR. 42875 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG €1,50 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag l6 MAART 2002 ADVOCATEN I Rapenburg 55 2311 GH Leiden Oei. (071) 5122362 door Maarten Dekker den haag/rijnwoude - Voor het gerechtshof in Den Haag is gisteren, in hoger beroep, twee jaar gevangenisstraf geëist tegen een 40-jarige Rijn woudenaar die onbeschermde seks had met vrou wen, terwijl hij wist dat hij besmet was met het HIV-virus. Volgens het openbaar ministerie (OM) maakte hij zich daarmee schuldig aan poging tot doodslag. De rechtbank veroordeelde de man eer der tot twintig maanden cel. Tegen deze straf te kende zowel de Rijnwoudenaar als het OM hoger beroep aan. Voordat de aanklager en de verdedi ging aan het woord kwamen, hoorde het ge rechtshof gisteren vijf getuige-deskundigen. De advocaat van de Rijnwoudenaar had daar om ge vraagd, om een zo afgewogen mogelijk oordeel over de zaak te kunnen vellen. Nog nooit eerder werd in Nederland een HlV-patiënt aangeklaagd wegens onbeschermde seks en zodoende bestaat er ook nog geen jurisprudentie waar het hof zich door kan laten leiden. Momenteel spelen elders in het land wel twee rechtszaken die raakvlakken hebben, maar daarbij gaat het in één geval om be taalde seks en in het andere om een geval van pedofilie. Het gerechtshof ging niet in op het ver zoek van de advocaat om de verdachte vrij te la ten, maar dat kan over twee weken, bij de uit spraak, alsnog gebeuren. In dat geval moet het hof tot de conclusie komen dat de Rijnwoudenaar of wel een te lage HIV-waarde in zijn bloed heeft om zijn seksuele partners in aanzienlijk gevaar te brengen, ofwel stelt het zich op het standpunt dat seropositieve mensen niet verplicht zijn om de ander op de hoogte te brengen van hun ziekte. De advocaat betoogde dat de Rijnwoudenaar nooit de bedoeling had om het leven van de twee vrouwen in gevaar te brengen. Tests hebben in middels uitgewezen dat geen van beiden besmet is geraakt met het virus. Twee andere vrouwen zijn wel geïnfecteerd door de Rijnwoudenaar, maar van hen wilde de een geen aangifte doen bij de politie en was de ander op de hoogte van het gevaar toen ze onveilige seks had met de man. Pagina R4: 'Met besmettelijke ziektes gaat het al zo sinds de Middeleeuwen' rijswijk/gpd-anp - Het Alge meen Verbond Bouwbedrijf (AVBB) is verbolgen over de uit spraken van zijn vroegere vice- voorzitter Terlingen. Het noemt diens uitspraken ook onjuist. „De Nederlandse aannemer en de Ne derlandse ambtenaar zijn niet corrupt", aldus het verbond. Het AVBB zegt omkoping en smeer gelden volstrekt af te wijzen. Klokkenluider Bos en Terlingen verklaarden gisteravond in het tv-programma Zembla dat bij Rijkswaterstaat zeker vijftig ambtenaren werken die zich la ten omkopen door bouwbedrij ven. Ook binnen de ambtelijke top van de provincies Noord- en Zuid-Holland komt corruptie voor. Terlingen herhaalde ook be schuldigingen die hij al half de cember vorig jaar in deze krant uitte. Zo zou volgens hem de hele bouwsector zich schuldig maken aan het omkopen van ambtenaren. Als voorbeelden noemt hij reisjes naar Japan en het gratis bouwen van een bun galow. Klokkenluider Bos beschreef gisteravond de manier waarop een topambtenaar van de pro vincie Noord-Holland over de schreef ging. Tijdens de opening van de Wijkertunnel in 1996 werd de man benaderd door Bos, destijds nog in dienst van bouwer Koop Tjuchem. In op dracht van directeur Koop nam Bos de ambtenaar mee naar du re restaurants en de sjieke Am sterdamse seksclub Yab Yum. Daarna vlogen Bos en de amb tenaar met het privévliegtuig van Koop Tjuchem naar Schot land en Zwitserland voor golf- partijtjes. De ambtenaar zou ook meer dan tienduizend gul den aan contanten hebben aan genomen. Het doel van de om koping was om nieuwe op drachten binnen te slepen. De recherche is een onderzoek te gen de ambtenaar begonnen. Uit nieuw materiaal dat Bos in openbaarheid brengt, zou blij ken dat van de betalingen aan ambtenaren een boekhouding is bijgehouden. De administratie bevat de namen van zeker tien corrupte ambtenaren bij Rijks waterstaat. Zij ontvingen bedra gen van enkele honderden tot 35.000 gulden. Een ambtenaar van de provincie Zuid-Holland zou het helemaal bont hebben gemaakt. Hij nam meer dan honderdduizend gulden aan, zo zou uit de boekhouding blijken. Minister Netelenbos (verkeer) wil dat Bos alle namen van in zijn ogen corrupte ambtenaren bij Rijkswaterstaat overlegt. Dat kan bij Netelenbos, bij haar col lega Korthals (justitie) of bij het openbaar ministerie, aldus de minister. De bewindsvrouw benadrukte nogmaals dat corrupte ambte naren er bij haar 'meteen uit vliegen. w m #>-• m, V-? v' V- Pim Fortuyn onstuitbaar in peilingen den haag/gpd - Het CDA haalt de PvdA in de peilingen bijna in als grootste partij van Neder land. Als er nu verkiezingen zouden worden gehouden kan het CDA op 31 zetels rekenen en de PvdA op 32, zo blijkt uit een gisteravond gépubliceerde pei ling van onderzoeksbureau In- terview/NSS. De crisis in de WD, die de partijbaronnen van daag hopen te bezweren, heeft desastreuze gevolgen voor de li beralen: zij zakken naar een voorlopig dieptepunt van 24 ze tels. Daarmee zijn ze net zo groot als de lijst Pim Fortuyn. Die boekt nog eens zes zetels winst ten opzichte van de vorige peiling van Interview/NSS op de avond van de gemeenteraadsverkiezin gen, 6 maart. De toen voorspel de score van achttien zetels deed de gevestigde partijen al naar adem snakken. Ook uit deze peiling blijkt weer dat de PvdA hard afgerekend wordt op het optreden van voorman Ad Melkert in het lijst trekkersdebat van vorige week. Stond de partij op verkiezings avond nog op 37 zetels, in een week tijd moet zij er vijf inleve ren. De WD verliest met al het rumoer rond lijsttrekker Dijkstal en de roep om Wiegel drie zetels in vergelijking met de vorige peiling. Winnaars in de peiling zijn het CDA, met een zetel winst ten opzichte van vorige week, en Groenlinks. De partij van Ro- senmöller krijgt er zelfs drie bij en komt uit op 12 zetels (dat is één meer dan ze nu in de Kamer hebben). D66 blijft stabiel op ze ven zetels, terwijl de fractie nu nog veertien Kamerleden telt. De paarse coalitie scoort bij el kaar niet meer dan 63 zetels en lijkt definitief uit het zicht ver dwenen. Op dit moment is er volgens In- terview/NSS wel een rechtse re gering mogelijk van CDA, WD en de lijst Pim Fortuyn (samen 79 zetels) of een centrumcoalitie van PvdA, CDA en WD (87 ze tels). leiden - Wat is er momenteel gaande in het Leidse kunstwereldje? Het antwoord op die vraag wordt gegeven in 'Beeld en Evenbeeld', een parade van 45 hedendaagse Leidse kunstenaars die de komende zes maanden exposeren op negen verschillende lo caties in de stad. Stedelijk Museum De Lakenhal trapt volgende week af. Op de estafettetentoon- stelling die vrijdag opent is onder meer deze beren- jas van kunstenares Fleur van den Berg te zien. Van den Berg wordt gefascineerd door tegenstellingen. De monumentale berenjas, helemaal samengesteld uit aaneengeregen knuffelberen, werkt als een ver tederende en beschermende winterjas, maar kun je ook zien als symbool voor de ambivalente verhou ding tussen mens en dier. Pagina Kunst Cultuur: 'Juist hedendaagse kunst is heel toegankelijk' Publiciteitsfoto lisse-hoofddorp/anp - Het grootste schaatstalent van Ne derland krijgt volgende week vrijdag in Hoofddorp de Egbert van 't Oever Aanmoedigingsprijs uitgereikt. Het is een nieuwe prijs die vernoemd is naar de vorig jaar overleden schaats coach uit Lisse. Op dezelfde avond worden de Ard Schenk Awards uitgereikt aan de beste schaatser en schaatsster van het afgelopen seizoen. Voor het eerst wordt bij de prijsuitreiking onderscheid gemaakt tussen mannen en vrouwen. De laatste vróuw die deze titel won was Marianne Timmer, in 1998. Vorig jaar kreeg Gerard van Velde de titel Werk van Wolkers zwaar beschadigd texel - Opnieuw is een kunst werk van Jan Wolkers ten prooi gevallen aan vandalisme. De af gelopen jaren gebeurde dat di verse malen, onder meer met het Auschwitz-monument in Amsterdam en een glazen sculptuur van de schrijver-kun stenaar in Oegstgeest. Gisteren werd het kunstwerk van de op Texel woonachtige Wolkers op de dijk van de Texelse Prins Hendrikpolder ernstig bescha digd. Een groot deel van het drie meter hoge glaswerk is ka pot getrapt. Spectaculaire foto van Uranus londen - De Subaru-telescoop op Hawaii heeft een spectacu laire opname gemaakt van de planeet Uranus. Op de foto is ze te zien als een helblauwe bal met rode planeetringen. Ook de twee manen van de planeet, Miranda en Ariel, zijn duidelijk zichtbaar. Het betreft een sa mengestelde foto, die niet exact weergeeft wat we in werkelijk heid van de planeet zouden zien. Uranus bestaat vooral uit het gas methaan, dat blauw wordt weergegeven. Elfstedentocht dankzij TNO Apeldoorn - Jarenlang wachten op een Elfstedentocht is niet langer nodig. TNO in Apel doorn heeft een methode ont wikkeld om een ijslaag op een kanaal of watervlakte te leggen. Dat kan met een buizenstelsel dat warmte aan water onttrekt, te vergelijken met de werking van een koelkast. Waar in ande re jaren de Tocht der Tochten net aan de neus van de schaats liefhebber voorbij moest gaan omdat er te veel zwakke plek ken op de route zaten, kunnen die zwakke plekken nu met ex tra ijs worden opgepept. Een ijsinstallatie langs alle elf steden om elk jaar een tocht te hou den, wordt volgens TNO-inge- nieur Van der Sluis echter on betaalbaar. (advertentie) Monique van Hoogstraten Hmmerliede - Een aantal bewapende mannen gisteravond in Haarlem ede een geldauto van Geld- Jvervallen. Ze reden met 'usje en een terreinwagen ito klem onder een viaduct het verkeersknooppunt polderplein. Met een ex- ïf sloegen ze een gat in de it van de wagen. De over- is ontkwamen met een nog j®nd geldbedrag. De ffeur en bijrijder van de iuto bléven ongedeerd, vervallers, vermoedelijk een il. bedreigden de chauf- met zware wapens en lie- ervolgens de zijkant van de vagen exploderen. Voordat vandoor gingen in een ge taande vluchtauto richting atdam, staken ze de ter- ragen in brand. De vlucht- Werd later op de avond in «fdstad gevonden, de brand waren op de die over het viaduct loopt, 1 zwarte rookwolken te zien. 'eg tussen Haarlem en Half was tussen acht uur en half •gesloten voor alle verkeer, it niet zeker was of alle ex- Wen waren ontploft. Ook einverkeer tussen Haarlem Hoterdijk werd stilgelegd. Compromis met Europese Commissie Een brandweerman blust de in brand gestoken bestelbus. Met een explosief is een gat geslagen in de zij kant van de geldauto. Foto: ANP/Bode Visser Treinreizigers moesten via Uit geest reizen. Het is de derde keer dat op deze plek een geldauto is overvallen. Eerdere overvallen, in 1995 en 1998, voltrokken zich volgens hetzelfde patroon. Destijds wer den respectievelijk een kleine half miljoen euro en ruim drie miljoen euro buitgemaakt. De overval van 1998 werd vermoe delijk door dezelfde mensen uit gevoerd als die van 1995. De po litie, die nog getuigen zoekt, kon gisteravond 'met nog geen zin nig woord zeggen' of nu weder om dezelfde overvallers in het spel zijn. door Frank Hendrickx schiphol/leiden - Schiphol en wijde omgeving (waaronder de Leidse regio) zijn na 1 april niet van lawaaiige, oude Russische vliegtuigen af. Na moeizame on derhandelingen bereikten Rus land en de Europese Commissie gisteren een compromis over toestellen die niet voldoen aan de Europese geluidsnormen, nadat Moskou had gedreigd zijn luchtruim te sluiten. De Russi sche 'herriebakken' mogen blij ven landen in Europa, zij het al leen op luchthavens die niet in of vlakbij een stad liggen. Schip hol hoort daar volgens de Russi sche krant Kommersant bij. Alleen Londen, Stockholm, Ber lijn en Belfast hebben vliegvel den die verboden gebied wor den voor de oude toestellen. Voor de Russische luchtvaart maatschappijen betekent dit compromis een grote opluch ting. De nieuwe Europese regel geving, die vanaf 1 april in wer king treedt, dreigde een groot gedeelte van hun vloot onge schikt te maken voor vluchten naar Europa. In totaal zouden naai- schatting 4.000 reguliere vluchten en 2.500 chartervluch ten uit Rusland geannuleerd moeten worden. Ook de toeristenindustrie in Rusland vreesde grote verliezen door de nieuwe Europese regel geving. Het afgelopen jaar maakten 4,7 miljoen Russische toeristen gebruik van charters naar bestemmingen als Spanje, Italië, Griekenland en Cyprus. Dit gebeurt vaak met oude mo dellen van Tupolev, zoals de Tu- 134 en Tu-154B, en Iljoesjin, zo als de 11-76 en 11-86. Al deze ty pes zijn volgens de Europese normen vanaf 1 april echter te luidruchtig. In kranten circuleerden geruch ten dat Rusland mogelijk het luchtruim zou sluiten voor Eu ropese vliegtuigen als een com promis zou uitblijven. Het mi nisterie van verkeer ontkende dat, maar bevestigde wel dat er grote economische belangen op het spel stonden. De Europese ministers van verkeer moeten het compromis overigens nog goedkeuren. Geen baan maar een carrière Ja, ik word abonnee Naam Straat Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: 712141 en ontvang de krant eerst 2 weken 1-» - n controle rabeïonjng) Bij machtiging tot automatische betaling 18,25 krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met 52.00 jackpot cadeau G 52,50 Bq amomaasche betairg s myi bank-aroni*7imer MM llllll Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl i'iA'n in iriPffUTR 400121

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1