Benzineprijs blijft stijgen ECONOMIE Beloftes van Europese leiders maken schuld Accountantskantoor Andersen aangeklaagd Onvrede over vergoeding vertraging NS Metro op straat Kamer: Wet gebruiken om postkantoren te behouden Vierde verhoging in twee weken Bedrijf uit Duiven maakt alternatief voor tl-buis Breekt het zonnetje door? Unie denkt nog over WAO-plan den haag - Vakcentrale Unie ylHP heeft haar besluit over het S VAO-plan van de Sociaal Rco- noniische Raad nog even uitge teld. Eerst moet er meer dui- „lijkheid komen over de vraag If gedeeltelijk zieke werkne- ners die in hun tweede ziekte- [aar toch werken, daar extra ield voor krijgen. Vakbond De jnie, aangesloten bij Unie MHP. sprak zich eerder al falie- q j-ant tegen het SER-plan uit. Ukkoord over drinkwaterbedrijf 12 velp - De fusie van Waterlei- io Ungmaatschappij Overijssel >5 (WMO), Nuon Water en Water ig bedrijf Gelderland is definitief. )3 Het nieuwe bedrijf Vitens wordt 'B )et grootste publieke drinkwa- erbedrijf van Nederland. Giste- ren hebben de aandeelhouders \-an Waterbedrijf Gelderland in- J estemd met de fusie. Eerder :s fngen Nuon en de aandeel- jjj louders van WMO al akkoord. (itens levert drinkwater aan 'i ruim vier miljoen klanten in [5 Friesland, Overijssel, Gelder- te and en delen van Flevoland en Jrenthe. '5 l 'akketservice TPG zelfstandig hoofddorp - Postbedrijf TPG 39 raat haar pakketservice verzelf- 75 tandigen. De werknemers die 35 le pakketjes bezorgen, zijn in len apart bedrijf beter in staat 77 im marktconform te werken. )e 2500 werknemers van het edrijf gaan over naar de CAO roor het beroepsgoederenver- oer. De vakbond CFO vreest 7g oor het uithollen van arbeids- 52 oorwaarden na de verzelfstan- 'S iging- s [lacht Nina Brink Ij egen advocaten m msterdam - Oprichtster Nina W rink van World Online heeft en klacht ingediend bij de De- 70 en van de Orde van Advocaten ver de advocaten Hammer- 30 tein en Spong. Brink wil de ad- ocaten persoonlijk aansprake- gQ k stellen voor publicitaire 50 ihade die zij haar hebben aan- edaan. Spong en Hammer- 35 ein vertegenwoordigen beleg- 00 >rs die verloren bij de geflopte X: eursgang van World Online. oc iong ziet de klacht met ver- 20 ouwen tegemoet. „Het is een gj nloze exercitie." 20 AF presenteert 1 luistertruck' 45 95 ndhoven - Daf Trucks heeft en vrachtauto ontwikkeld die 00 linder geluid maakt dan twee 20 etsers die gedempt met elkaar 2E raten. Met de auto kunnen oc inkels in centra 's avonds orden bevoorraad. De fluis- 60 «rekker maakt als hij passeert 00 linder dan 60 decibel en als hij itrekt minder dan 65 decibel. 00 'at voldoet aan de door de 00 verheid vastgestelde lieknorm'. Het ministerie van irkeer en waterstaat over- eegt een keurmerk voor trucks 5 e aan die norm voldoen. 3 lok betalen met mobiele telefoon 3 inden/bonn - De telecomon- 3 ernemingen Vodafone en T- 3 lobile International gaan sa- len een mobiele portemonnee 5 «wikkelen. Nog voor eind dit 5 ar moet het in Duitsland en g root-Brittannië mogelijk wor- en met een mobieltje te beta- en. Andere landen zullen vol- 3 en. De twee bedrijven beloof- 5 en gisteren een veilig en ge- 3. lakkelijk systeem. De concerns 3 open dat concurrenten ook 5 eelnemen. 5 5 nteresse voor vrijdag 15 MAART 2002 aatsheuvel - De belangstelling oor de Efteling in Kaatsheuvel eemt nog steeds toe. Vorig jaar ezochten ruim 3,15 miljoen lensen het attractiepark. Dat jn er 250.000 meer dan het ar daarvoor. De omzet steeg in 69,9 naar 79,1 miljoen euro. e winst nam in dezelfde pe- ode toe van 6,7 tot 10,4 mil- len. 'EB tegen komst ran Herkströter 5 eerlen - De Vereniging van Ef- ictenbezitters (VEB) is tegen e benoeming van C. Herkströ- riot president-commissaris riDSM. De voormalig top- •an van Shell was als commis- iris van bouwbedrijf HBG me- ïverantwoordelijk voor het anbeleid bij die onderneming, dus VEB-voorzitter P. de Vries steren. Begin dit jaar oordeel- ide Ondernemingskamer van it gerechtshof te Amsterdam 't HBG wanbeleid had ge- •erd. Het bedrijf had in 2001 'aandeelhouders niet vooraf tonsulteerd over de voorge len fusie van HBG's bagger- hsie met Ballast Nedam. Washington - anp/rtr - Justitie in de VS heeft accountantskantoor Arthur Ander sen gisteravond aangeklaagd wegens be lemmering van het justitieonderzoek naar de ondergang van energiereus En ron. De acht pagina's tellende aanklacht is de eerste belangwekkende ontwikke ling in het justitiële onderzoek, dat nu al twee maanden loopt naar de ineenstor ting van Enron in december. Andersen, een van de grootste accoun tantskantoren in de VS, was de huisac countant van Enron totdat het in januari aan de kant werd gezet. In diezelfde maand gaven medewerkers van Ander sen toe dat er in de herfst van het jaar er voor documenten zijn vernietigd die be trekking hadden op de Enron-zaak en die justitie wilde inzien. Op 2 december vorig jaar ging Enron fail liet, het grootste en meest spraakmaken de faillissement uit de Amerikaanse ge schiedenis. Meteen na de ondergang van de energiereus deden verhalen over crea tief boekhouden de ronde. Accountant Andersen had van de advocaten van de staat tot gisteravond de tijd gekregen om zich schuldig te verklaren aan belemme ring van het Enron-onderzoek. Anders zou een aanklacht volgen. De advocaten van Andersen hebben de Amerikaanse justitie woensdagavond al laten weten de beschuldigingen 'ondeug delijk' te vinden. De overheid heeft vol gens hen geen basis om Andersen te ver volgen. Andersen Nederland geeft in een verkla ring toe dat het interne 'documentenbe- leid niet voldoende helder was'. Uit eigen onderzoek van het bedrijf blijkt dat de employees die de documenten vernietig den dat deden zonder medeweten van hogerhand en zonder de opzet over- heidsonderzoek te beletten. Andersen noemt de aanklacht dan ook onterecht. Verder laat het accountantskantoor we ten dat in Nederland geen enkele klant is weggelopen door het Enron-schandaal. De Nederlandse dochter van Andersen ziet de toekomst met vertrouwen tege moet. „Het Europese netwerk van Ander sen is sterk." Volgens bestuursvoorzitter Dalhuisen zijn er, mochten de onderhan delingen over een samengaan met bran chegenoot KPMG stuklopen, nog genoeg opties voor samenwerking met anderen. den haag/anp - Ruim de helft van de treinreizigers die gebruik maken van de 'geld terug bij vertraging'- regeling van de Nederland se Spoorwegen, is daar on tevreden over. Meer dan vijftig procent van de NS- klanten maakt wel eens aanspraak op de regeling bij vertragingen of als een trein helemaal niet rijdt. Dat blijkt uit steekproef van de Consumentenbond. De resultaten werden gisteren in de Tweede Kamer tij dens een hoorzitting over het spoorbedrijf gepresen teerd. De regeling is febru ari vorig jaar door de NS in het leven geroepen op ba sis van afspraken met mi nister Netelenbos (verkeer). Bij vertragingen van mini maal een halfuur of het niet rijden van treinen kan de reiziger zijn kaartje ge heel of gedeeltelijk vergoed krijgen. De NS-klanten vinden de uitvoering van de regeling omslachtig en duurt de af handeling te lang. De Con sumentenbond ziet de re sultaten van de steekproef als een steun in de rug, omdat het altijd heeft ge roepen dat de regeling wei nig soelaas biedt. Volgens de bond is een aanpassing van de wet nodig, zodat de NS aansprakelijk kan wor den gesteld voor schade door vertragingen en uitge vallen treinen. Het bedrijf zou volgens de Consumen tenbond de mogelijkheid moeten aanbieden om via internet een claim in te dienen. Een woordvoerder van de NS zegt dat het bedrijf zich niet kan vinden in de kri tiek op de regeling. „Over een paar weken komen wij met gegevens over hoe de regeling het afgelopen jaar heeft gewerkt. Daaruit zal blijken dat de meeste klan ten hun geld eerder dan de gestelde termijn hebben." parijs - Straatvegers ruimen in Parijs 200.000 exemplaren van de gra tis krant Metro op. De kranten werden door leden van bonden voor grafici en journalisten op straat gegooid. Metro, uitgegeven door een Zweeds concern, werd vorige maand in Parijs geïntroduceerd. De krant, die noodgedwongen buiten Frankrijk wordt gedrukt, is sinds dien onderwerp van een hooglopend conflict. Met name de gratis ver spreiding van een product dat ook 'geestelijke waarde' zou vertegen woordigen is een heikel punt. Foto: AP/Jacques Brinon den haag/gpd - De Postbank moet op grond van de Post- bankwet gedwongen worden ook in minder druk bevolkte ge bieden de service te handhaven. Zo kan ook worden voorkomen dat postkantoren, waarin de Postbank vaak gevestigd is, de deuren sluiten. Die boodschap gaf de Tweede Kamer gisteren aan staatssecretaris De Vries (verkeer en waterstaat). De Vries zelf voelt er weinig voor met die opdracht bij de Post bank aan te kloppen. De WD- bewindsvrouw meent dat de re gering banken niet kan dwingen kantoren open te houden. In de Postbankwet staat echter dat de Postbank gebruik dient te ma ken van postkantoren die zijn aangewezen door het ministerie van verkeer en waterstaat. Het verzet van De Vries leidde gisteren tot een woede-uitbar sting van het Groenlinks-ka merlid Vendrik. „Ik word hier knettergek van", fulmineerde hij. „Er bestaat een Postbankwet en die geeft aan de Postbank een andere positie dan de ande re banken. En als u zich niet aan die wet wilt houden, moet u haar maar intrekken", hield hij De Vries voor. De staatssecretaris toonde zich niet onder de indruk. Zij zal in afwachting van een onderzoek van de Opta, toezichthouder op de postvoorziening, PTT Post vragen voorlopig geen kantoren meer te sluiten. Over vijf weken staat een nieuw beraad met de Kamer op het programma. Top in Barcelona is test voor geloofwaarheid van EU door onze correspondent Mare Peeperkorn brussel - De Europese Unie heeft er zelfs een nieuw woord voor verzonnen: de leveringskloof. Een lelijk begrip om het verschil tus sen gedane en ingeloste beloften aan te duiden. Toegespitst op de ambitie van de EU om de sterkste economie ter wereld te worden, neemt de kloof inmiddels onover brugbare vormen aan. „De ge loofwaardigheid van de Unie staat op het spel", erkent voorzit ter Prodi van de Europese Com missie. Nog maar twee jaar geleden be sloten premier Kok en zijn colle ga's de Amerikanen eens een lesje te leren. De EU is in 2010 de meest concurrerende en dy namische economie op aarde, beloofden regeringsleiders el kaar plechtig. De euro stond im mers op de rails en de behoefte aan een nieuwe Europese missie was groot. Als bewijs van hun goede wil spraken de EU-leiders af elke lente de voortgang in kaart te brengen. Kon vorig jaar het gebrek aan resultaat nog uit aanloopproble men worden verklaard, nu geldt dat excuus niet meer. „De eerste twee jaar zijn cruciaal voor het welslagen van deze operatie", weet Prodi. „Het doen van be loften is mooi. Het probleem is de vervulling ervan", zegt Euro commissaris Bolkestein. Hij erkent volmondig dat het streven om de sterkste econo mie te worden, geen klein bier is. Het betekent onder meer vol ledige werkgelegenheid, het opengooien van de gas- en stroommarkten, vrij kapitaalver keer, pensioenfondsen die hun miljarden moeiteloos elders be- Als eerste van de dertig geplande demonstraties riepen 100.000 Europese vakbondsleden gisteren in hartje Barcelona op tot 'een Europa met een sociaal gezicht'. De grote manifestatie tegen de globalise ring, waarvoor zo'n 50.000 activisten uit heel Europa worden verwacht is morgen. Foto:AP/Andrew Medichini leggen en extra investeringen in scholing en onderzoek. Met deze megaklus op tafel is Bolkestein absoluut niet te spre ken over de opstelling van de EU-landen en het Europees Par lement. „De Europese ministers en het parlement traineren de voortgang." De ex-WD-leider weet ook waarom: „Korte ter mijn politieke belangen, zoals naderende verkiezingen, of het gewin van privé-bedrijven, win nen het vaak van het bredere EU-belang." Pijnlijk duidelijk is dat bij het vrijmaken van de energiemarkt. Meer concurrentie leidt volgens Brussel tot lagere tarieven en een betere service. Het voordeel voor burgers en bedrijven kan oplopen tot 15 miljard euro per jaar. Frankrijk ligt evenwel dwars. Met de verkiezingen in aantocht zijn noch president Chirac noch premier Jospin be reid de energiebedrijven alle ruimte te geven. Zij vrezen ba nenverlies en onzekere energie levering. Het gaat daarbij ook om veel geld: de Europese ener giemarkt heeft een jaaromzet van 250 miljard euro. Alle reden voor de hoofdsteden op hun tel len te passen. Zelfde verhaal voor de bedrijfs pensioenfondsen. Die beheren zo'n 2300 miljard euro, wat de regeringsleiders uiterst argwa nend voor veranderingen maakt. De openbare aanbeste ding van overheidsopdrachten is nog zo'n heikel punt. Onge twijfeld leidt de verplichting pu blieke werken aan alle EU-be- drijven aan te bieden uiteinde lijk tot lagere uitgaven voor de nationale en lokale overheden. Maar er is ook 1345 miljard euro per jaar mee gemoeid, goed voor heel wat banen in het 'ei- Barcelona 2 dagen best bewaakte stad In Barcelona wordt vandaag en morgen de Europese top gehouden. Alle denkbare vei ligheidsmaatregelen zijn ge nomen om de Catalaanse hoofdstad om te vormen tot de best bewaakte stad ter we reld. De regeringsleiders ko men bijeen in een herme tisch afgesloten hotel- en congrescomplex Juan onder het allesziende radaroog van een Awacs-vliegtuig van de NAVO. Het luchtruim wordt ook bewaakt door vier straal jagers van de luchtmacht en helikopters van de stedelijke politie. Aanvallen vanuit zee kunnen worden afgeslagen door drie marineschepen. Rond het vliegveld Prat staan 80 gevechtsvoertuigen, bewa pend met korte-afstandsra ketten en luchtdoelgeschut. De grenzen met Frankrijk en Portugal worden extra scherp gecontroleerd. Gisteren werd een paar honderd verdachte personen de toegang gewei gerd. Zo'n 10.000 politiemen sen bewaken het congresge bouw en andere strategische punten. Doorgaande wegen zijn afgesloten v oor het ge wone verkeer. Scholen in de buurt zijn dicht, evenals de universiteit. gen' bedrijfsleven. De kans dat de top klinkende re sultaten oplevert, is dan ook klein. „Het wordt een percenta ge-top", stelt een Brusselse di plomaat. „Een bijeenkomst van minimale stapjes die maximaal worden uitgemeten." De kans is groot dat benzine en dieselolie de komende maanden fors duurder worden. Marktleider Shell verhoogde gisteren voor de vierde maal in twee weken de prijzen van autobrandstof met o,5 eurocent. Benzine en diesel zijn in veertien dagen tijd vier eu rocent duurder geworden. Of er nog meer prijsverhogingen in het vat zitten, wilde Shell- woordvoerder Reinier Treub gis teren niet zeggen. „De prijs van brandstof aan de pomp wordt bepaald aan de hand van de in ternationale marktprijzen. Die hangen af van een hele serie factoren, waardoor het doen van serieuze voorspellingen over de prijsontwikkeling van ruwe olie onmogelijk is, net zo als het voorspellen van de koers van aandelen", aldus Treub. Toch is het waarschijnlijk dat de prijs van ruwe olie op de we reldmarkt nog geruime tijd on der druk zal staan. De voorra den zijn krap en er is gebrek aan raffinagecapaciteit. Daarnaast is het beleid van de OPEC-landen van belang. De organisatie van olie exporterende landen verga dert vandaag in Dubai over het productieniveau voor de ko mende maanden. De verwach ting is dat de OPEC besluit het huidige productieniveaus min stens tot juni te handhaven en dat ook belangrijke niet-leden zoals Rusland die lijn zullen vol gen. Op 1 januari dit jaar schroefden de OPEC-landen hun productie met 1,5 miljoen vaten per dag terug om de prijzen op te drij ven. Vijf andere grote producen ten die geen lid zijn van de OP EC, volgden dat voorbeeld en verminderden hun gezamenlijke productie met nog eens 500.000 vaten per dag. Doel van die be perkingen is het opdrijven van de prijs van ruwe olie op de we reldmarkt tot minimaal 22 dollar en maximaal 26 dollar per vat. Gisteren naderde de prijs van een vat ruwe olie het gewenste minimum met een prijs van 21,71 dollar per vat. Ook de toenemende dreiging van een nieuwe oorlog in Irak zet de prijzen op de wereld- meirkt onder druk. En tenslotte zal een economisch herstel in de Verenigde Staten de vraag nam olie doen toenemen. De Verenigde Staten, veruit de grootste oliegebruiker ter we reld, vrezen dat de OPEC-lan den met hun aanhoudende pro ductiebeperkingen eerst zorgen voor oververhitting van de prij zen, voordat ze later dit jaar de beperkingen versoepelen. nijmegen/gpd Goedkoper, duurzamer, milieuvriendelijker en praktischer. Dat zijn volgens directeur Bekker van het bedrijf Nils uit het Gelderse Duiven de belangrijkste voordelen van een nieuw ontwikkelde lamp. De lichtbron lijkt op het oog nog het meest op de bekende tl- buis. Bekker: „Maar verder is deze lamp onvergelijkbaar an ders. Zo zit er bijvoorbeeld geen gas in en is er slechts één aan- sluitpunt nodig voor een com plete lichtlijn." De buisverlich ting is volgens de ontwikkelaars trilli'ingsvrij, heeft veel minder bekabeling nodig dan de tl-buis en geeft comfortabel, egaal ver spreid licht. Nils presenteert de vondst volgende maand op een groue Duitse vakbeurs. De lamp heeft een levensduur van circa 15.000 branduren en is heel eenvoudig te installeren. In het ophangprofiel is de bedra ding verwerkt. Volgens Bekker is de iichtbuis geschikt voor toe passingen in parkeergarages, winkelcentra, kantoren, sportac commodaties, hallen en opslag ruimten. BEURS IN ZICHT De laatste weken laat de AEX-in- dex een mooie stijging zien. Op 22 februari werd nog een stand aangetikt op 475, deze week no teerde de index exact tien pro cent hoger op 522,5. Beurzen om ons heen laten vergelijkbare stijgingen zien en de koersver liezen, die eerder dit jaar waren opgelopen, zijn nu weer uitge wist. De opleving houdt verband met het economische nieuws uit Amerika. Nog niet zo lang gele den gaven indi catoren een sterk uiteenlopend en onduidelijk beeld van deze grootste economie ter we reld, maar de laatste tijd wijzen ze eenduidig en consistent dezelf de kant op: om hoog. De ver wachting dat in de loop van dit jaar het tij zou keren, lijkt waar heid te worden. Vooral de pro ductiekant van de economie, waar eerder de terugval juist be gon, kruipt nu uit het dal. Beleggers reageren posi tief op deze signalen. Zij ver wachten dat de winstval van het bedrijfsleven tot staan is geko men en dat er weer uitzicht komt op groei. Toch hangen er nog genoeg donkere wolken om voorzichtig te blijven. In eerste instantie is het herstel vooral te danken aan het feit dat bedrijven hun voor raden weer op peil brengen. Nu de vooruitzichten verbeteren, ontstaat er een soort inhaal vraag. Maar of het herstel ook doorzet, zal nog moeten blijken. Daarnaast is het onduidelijk of het herstel van bedrijfsactivitei ten ook zal leiden tot hogere winsten. Ten opzichte van 2001 zal het er al snel weer wat beter uitzien, maar er is weinig ruimte om prijzen te verhogen. Eigen lijk moet er flink worden geïn vesteerd, maar veel bedrijven houden juist de hand op de knip zo lang hun balansen nog WIM FONTEIME - Afdeling Private Bunking ABN AMRO Haairlem niet: op orde zijn. Terug naar het Damrak. Onder invloed van de ontwikkelingen in Amerika, zijn het vooral de herstelkandidaten die hard op lopen. Bedrijven waarvan de aandelenkoers eerder flink was ingezakt komen nu terug. Van de hoofdfondsen behoren Ha- gemeyer, Numico en Getronics tot die grootste stijgers van de af- gelo pen maand en onder de Midlkappers doen Randstad, Ve- dior en Océ het opvallend goed. Er zijn veel 'early cy clicals' onder de winnaars van de laatste weken: be drijven waarvan verwacht wordt dat zij als eersten zul len profiteren van herstel van de eco nomische groei. Maar weest u niet verbaasd als zich nog de nodige zwakke momenten op de beurs zullen voordoen. Op de koersgrafiek van de AEX-index is te zien, dat onze beursgraadmeter terug kan vallen tot een niveau van on geveer 500 punten zonder dat de opgaande trend om zeep wordt geholpen. Lang niet iedereen is overtuigd van de kracht vantet herstel, en ook onze analisterfldjn niet su perenthousiast. Toch is er wel deg;elijk een kentering; een ver bet ering van de economie, meer optimisme onder producenten en consumenten, meer vertrou wen onder beleggers. Dit laatste resulteert op de aandelenbeurs in een andere balans tussen vraag en aanbod, tussen kopers en verkopers. De vraag neemt duidelijk toe, waardoor de kansen op verdere koersstijgingen ook toenemen. Wij zouden zwakkere beursda- gern dan ook gebruiken om te speuren naar koopjes. Voor lan gere termijn beleggers zijn dat voo ral aandelen van eersteklas ondernemingen, waarvan in de komende jaren een gezonde ontwikkeling mag worden ver wacht.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9